wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt llSliiiSi Tips voor sportvissers RUYS&CO MAC reizen MAC beschikt over modernste chartervloot in Europa lAGENITIi DIT JAAR VLIEGEN 400.000 PASSAGIERS MET MARTINAIR-HOLLAND IRBSASENTEN bezoeken, ité-vliegreizen I I Regeringssteun Wedstrijden Nieuw gebouw op luchthaven Schiphol Chartermarkt Moderne vloot Beroep Nieuw projekt VRIJDAG 31 MEI 1968 89e JAARGANG No. 44 De tcho VAD het Jitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I' kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Wereldkampioen Ronald Fenger leert u vissen KARPER BRASEM VOORN ZEELT SNOEK SNOEKBAARS - PALING BAARS - houdt van houten schoeiingen, stenen kanten en dikke kroosdammen. treft u vroeg en laat op de dag vaak in ondiep water, zwemt in scholen, vangt u er één, voer dan wat bij en tracht de vissen op uw stekkie te houden, houdt zich vaak tegen of zelfs in het riet op. rommelt graag in ondiepe en vuile sloten en zwemt langs vaste paden de zgn. zeeltgangen, ligt op die plaatsen waar hij goed verscholen is en waar veel prooi (kleine visjes) voorbij zwemt. Dus kruisingen van vaarten en sloten, bredere gedeelten enz. aast meestal tegen verhogingen op de bodem omdat daar zijn prooi (kleine visjes) in grote getale voorkomt, zwemt vrijwel overal als hij „loopt", vaak worden gro tere exemplaren aan een klein dood visje gevangen. Pas op 1 juli opent het seizoen voor de „speciale" hengel. Zorg tijdig voor de benodigde vergunningen. Vis meenemen betekent minder sport in de toekomst, ook voor uw broeders in Petrus. Pak de gevangen vissen altijd met natte handen beet, anders beschadigt u de beschermende slijmlaag rond het visselijf. Verwijder de haak met een speciaal daarvoor ontworpen instrument: de zgn. hakensteker. Dit pennetje verwijdert snel en pijnloos de haak uit de vissebek en het voorkomt ook het afschuwelijke martelen, waaraan onsportievelingen zich schuldig maken. Zet de gevangen zoetwatervis liever direct terug in het water. Als u een erg grote vis hebt gevangen kunt u hem beter fotograferen dan meenemen. Als u de gevangen vis in een leefnet bewaart, haal het leefnet dan niet tel kens uit het water, want beschadigde vissen hebben geen overlevingskans. Als u toch enkele vissen (bv. zeevis of een vette baars) mee naar huis wilt nemen voor consumptie, laat de gevangen vissen dan niet zieltogen in een zak of doek, maar doodt hen direct. ST. JANSPLEIN WAALWIJK TEL. 04160-4282 Als verkopers van vliegreizen kunnen wij door onze jarenlange ervaring a/s kwalifeifsreizen aanbevelen. Vraag assistentie van onze deskundige medewerkers. ni |\#Q> O vakantiereizen, zakenreizen, I wOlV/V/ voor emigratiereizen, ^J^onald Fenger is niet zomaar een van de 750.000 Nederlanders, die op een vrij ogenblikje naar de waterkant trekken om er hun hengeltje uit te gooien. Sinds hij als achtjarig knaap je zijn eerste visje verschalkte heeft hij zijn hart verpand aan het sport vissen. De werphengel, de kunstvlieg en de spinner beheersen sindsdien z'n leven. Ronald Fenger heeft in Stock holm en in Brussel met zijn hengels en molens het wereldkampioenschap casting" behaald. Hij heeft onder de- hand op zowat alle soorten vis ge jaagd, van haaien tot brasems en van zalm tot forel. Al vele jaren heeft hij zijn hobby tot zijn beroep gemaakt, want als professional werper, als vis- gids en als handelaar in hengelsport artikelen heeft hij zich een goed be staan opgebouwd. De laatste tijd ont wikkelt hij een geheel niewe activi teit: hij heeft zich ten doel gesteld, het leger sportvissers aan te vullen met vele duizenden mannen (en ook vrouwen), die de hengelsport nog niet hebben ontdekt als kostelijke vrije tijdsbesteding en ontspanning. Als adviseur van het Sporthuis Centrum heeft hij een uitgekiend pro gramma opgesteld voor de beginners. Een instructieboekje, waarin hij zijn rijke ervaring van vele jaren neer legde, vergezelt de hengelstes die hij voor pa, voor zoonlief en zelfs voor ma ontwierp. Een wereldkampioen geeft tips voor sportvissers... nie mand behoeft nu meer bang te zijn voor een middag zonder beet... „Natuurlijk heeft al dat werk een ideële achtergrond", zegt Ronald Fenger. „Teveel mensen hebben de hengelsport nog niet ontdekt. In Amerika, waar al voor de oorlog - sinds de eeuwwisseling eigenlijk al - van de werphengel gebruik werd ge maakt, is een van de vijf inwoners 'n sportvisser. In ons waterlandje moet het tenminste mogelijk zijn, dat tegen de twee miljoen mensen rust en ont spanning vinden aan of op het water.' De regering heeft dit jaar forse geldbedragen uitgetrokken voor steun aan de sportvisserij. Dat is geen toe val, want naarmate de vrije tijd toe neemt stijgt de behoefte aan recrea tiemogelijkheden. Voor Ronald Fen ger en zijn sportmakkers bestaat er geen betere recreatie dan het henge len. „Het is de enige sport, die je al tijd overal kunt beoefenen. Je hebt er geen partners bij nodig, geen toe standen van sportterreinen en zo meer. Iedereen kan het, jong en oud, rijk en arm, en dan... niets is zo re laxend, nergens geniet je zo van de natuur, nooit kun je je zo lekker ruig uitleven." Het komt recht uit het hart van deze hengelaar in hart en nieren, die zijn vrouw nooit op de vrije zaterdag voor de voeten loopt en die zich in zijn hele leven nimmei een kwartiertje heeft verveeld. Pro blemen om de vrije tijd door te ko men? Ronald Fenger weet altijd wel een fijn stekkie. Hij heeft gevist in sloten en kanalen, in bergbeken en op volle zee. „Als je er eenmaal mee be gint, gaat er een wereld voor je open. En 't mooie is, dat je altijd nog weer verder kunt." Dit laatste uitspraak is van toepassing op deze man zelf. Toen hij in 1952 het sportvissen tot een echte hobby maakte, was hij een onbekend manneke. Maar voor zich zelf had hij al uitgemaakt, dat je als hengelaar niet alleen van Vrouwe Fortuna en de medewerking van de waterbewoners afhankelijk bent wat je succes betreft. „Om echt goed - en dus fijn - te vissen moet je de techniek zo goed mogelijk onder de knie hebben," redeneerde de jonge Ronald en hij sloot zich aan bij de Nederlandse Casting Federatie, die toen pas een jaar bestond. Het „cas ting" was overgewaaid uit Amerika, waar het goed hanteren van de werp hengel tot bijna een wetenschap was uitgegroeid. In deze Federatie, die nu zo'n 250 leden telt, wordt de kunst van het werpen gecultiveerd. Er zijn wedstrij den in het precisiewerpen en in het afstandwerpen; beide met verschil lende soorten materiaal. In 1953, toen hij dus nog maar een jaar lid (Van onze verslaggever) AMSTERDAM - Voor de meeste Nederlanders staat de vakantie voor de deur. Reikhalzend wordt naar deze 2 of 3 weken ontspanning uitgezien. Brochures over de vakantie-thuishaven zijn uitvoerig bestudeerd want men wil er iets goeds van maken. Een belangrijk deel van de Nederlandse vakan tiegangers zoekt het buitenland op. Spanje en Italië zijn geliefde landen, om dat men zich daar bijna altijd van zon verzekerd weet. Een buitenlandse va kantie betekent in de meeste gevallen ook vliegen. Het gaat immers veel snel ler - dus ook meer tijd aan de zonnige Zuideuropese kusten - dan de vaak vermoeiende dagenlange autoreizen. Een vakantie-vliegreis vanuit Nederland kan beginnen in een van de 13 machines van Martinair. Deze chartermaat schappij gaat dit jaar 400.000 passagiers vervoeren, waaronder zo'n 125.000 vakantiegangers 'en daarbij kunt u ook behoren. Vliegen met een chartermaatschap pij heeft voor velen een wat wrange bijsmaak. Tenminste voordat men in de machine zit, want dan gaan de ogen open. Wij waren een dag te gast bij Martinair in het nieuwe gebouw op de luchthaven Schiphol. Prins Bernhard opende in april deze 4.5 miljoen gulden kostende MAC-vesti- ging. Deze opening was het hoogtepunt in de 10-jarige geschiedenis van Neder lands grootste chartermaatschappij. Binnen deze 10 jaar is Martinair ge groeid van een onderneming die met gehuurde vliegtuigen rondvluchten boven Amsterdam en chartervluchten in Europa uitvoerde, tot een lucht vaartmaatschappij, die met een eigen vloot van moderne machines alle we relddelen bevliegt. Martin's Air Char- mshdrl mfwij mfwij vbgk shrd bmm ter - nog steeds de officiële gere gistreerde naam van Martinair Hol land - werd op 24 mei 1958 opge richt door de heer Martin Schroder. Onmiddellijk bepaalde de maatschap pij duidelijk haar positie in het inter nationale luchtvervoer. Zij wenste 'n chartermaatschappij te zijn, die zich niet op de terreinen van de lijnmaat- schappijen wilde bewegen, doch slechts die markten wilde bedienen, die niet of niet meer door de natio nale luchtvaartmaatschappijen be diend konden worden. Deze visie is bepalend geweest voor het karakter en de ontwikkeling van Martinair Holland. Niet alleen werd een eigen chartermarkt opge bouwd - zoals aflossingen van scheepsbemanningen, bloemenvervoer en transport van levende dieren, ge specialiseerd vrachtvervoer, vakantie- vluchten, bijzondere groepsreizen - maar bovendien won MAC door haar duidelijk standpuntbepaling het ver trouwen van alle lijnmaatschappijen. Vaak doen deze een beroep op Mar tinair om lijndiensten of charter vluchten voor hen uit te voeren. Zo werd MAC in plaats van een con current voor, een aanvulling óp de lijnmaatschappijen. Behalve voor de KLM vliegen de MAC-toestellen regelmatig voor SAS, Swissair, Lufthansa, BEA, Aer Lin- gus, Sabena, El-Al en nog vele an dere IATA-maatschappijen. Dit op treden als „supplemental carrier" heeft belangrijk bijgedragen tot ver sterking van de basis voor MAC. Reeds in 1963 had Martinair Holland zo'n stevige positie opgebouwd, dat vier Nederlandse scheepvaartmaat schappijen (Stoomvaart Maatschappij Nederland, Koninklijke Rotterdamse Lloyd, Holland Amerika Lijn en Scheepvaart- en Steenkolenmaat- schappij) besloten financieel deel te nemen in Martinair. Eind 1964 trad de KLM met een minderheidsbelang van 25 procent toe tot het aandelen pakket. Deze nieuwe structuur ging ge paard met een toevoeging van grotere vliegtuigen aan de vloot en de groei tot een wereldomspannende produk- tie kreeg hiermee een belangrijke in jectie. De laatste vier jaar gaven een belangrijke uitbreiding van het inter continentale vervoer te zien. De vluchtenseries naar Vancouver namen daarbij 'n voorname plaats in. In 1958 werden nog geen 10.000 passagiers vervoerd. Vorig jaar vlo gen bijna 200.000 passagiers met Martinair. Voor 1968 mag op zo'n 400.000 passagiers worden gerekend. Ruim 10 miljoen kilo vracht werd in 1967 door de MAC-vliegtuigen ver voerd. Een ander staaltje van de groei: in 1958 telde de salarislijst 5 namen, nu zijn er ruim 500 personen 'in dienst bij de MAC. De vijf men sen van 1958 hebben nooit kunnen denken, dat in nog geen 10 jaar Mar tinair zou groeien tot een maatschap pij die op de ranglijst van de Euro pese charter-maatschappijen de vier de plaats inneemt en met DC 8, DC 9 en Electra over de modernste char tervloot in ons werelddeel beschikt. waS, werd Ronald Nederlands kam pioen precisiewerpen. Later heeft hij verscheidene titels en records aan de ze eerste overwinning toegevoegd. Tweemaal werd hij wereldkampioen. „Het record afstandwerpen staat voor een normale hengel, met dertig gram, tweehandig, op 180 meter. Zonder onze beperkingen van het wedstrijdreglement moet het mogelijk zijn, tweehonderd meter te werpen', zegt de wereldkampioen. „En, voegt hij eraan toe, stel je eens voor welke voordelen dat de sportvisser biedt. Als je bij vissen aan de kust tweehonderd meter in zee kunt komen. Trouwens, ook in het binnenwater, als je precies kunt in leggen aan de overkant van de vaart onder dat boompje, waar niemand kan komen. Je pakt subiet die ene dikke snoek. „Wie de techniek van het hanteren van de werphengel het best beheerst, heeft, zoals dat in vak termen heet, 'het grootste visbereik en dusRonald Fenger wil er niet over discussiëren, hij heeft de beste vangst Overigens wordt een hengelaar niet direct wereldkampioen. Ronald Fen ger heeft er vele jaren over gedaan. Hij had als visgids en als instructeur al een beroep van zijn hobby gemaakt en werd toen professional-werper. Dat wil zeggen, dat zijn prestaties voor de reclame werden gebruikt. Nu nog is hij de enige Nederlandse ,prof' hengelaar, wat overigens niet bete kent, dat hij als amateur ook niet graag zijn simmetje uitgooit. Belang rijk, die casting wedstrijden? Natuur lijk, het is als bij de autosport, Juist in de onderlinge competitie en de race naar de titels wordt het beste materi aal ontwikkeld. Zo'n casting-strijd is eigenlijk een proefbank. En hier zit het geheim van Ronald Fengers succes. Niet alleen het beste materiaal, maar ook de grootste des kundigen leveren zulke wedstrijden op. En een man, die meer weet van het materiaal dan deze wereldkampi oen vindt men beslist niet aan de Ne derlandse waterkant. Deze wetenschap heeft Fenger de moed gegeven zijn nieuwe project te starten. De altijd actieve Sporthuis Centrum directeur A. J. M. Derksen - de man van de vakantiereizen en de kampeertenten - had plannen om zich zakelijk op de hengelsport te richten. „Ik heb toen gedacht, dat je een grote zaak groot moet aanpakken en als we werkelijk iets willen bereiken, heb je de steun van een firma met zo'n enorme omzet nodig", aldus Ronald Fenger. De volgende stap was niet moeilijk. Hij werd adviseur, stelde voor de heer Derksen hengelsets samen voor be ginners en gevorderden en schreef zijn in luttele weken al befaamd ge worden „Tips voor sportvissers". Wereldkampioenen zal hij er niet mee kweken, maar wel zal hij duizen den en nog eens duizenden mensen helpen, de sportvisserij te ontdekken als een sublieme vorm van recreatie. Voor een luttel bedrag kunnen ze vertantwoord materiaal aanschaffen en daarmee „modern" gaan vissen. Ze zullen een nieuwe wereld ontdek ken, een wereld die hen van 't voorn tje zal brengen naar de baars en van de baars misschien wel naar de haai en, de forellen en de zalm. Vrijetijds besteding is dan geen probleem meer en overspanning door hard werken wordt dusdanig gecompenseerd, dat de psychiaters wel met vakantie kun nen gaan om te vissen

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5