WMlwijkse en UnqstRaatse courattc Kleuterschool „Hummeloord" in Laageinde officieel geopend Rond de raad van Drunen Plan »Vennen-Oost« in Drunen wordt versneld uitgevoerd IS HET LEVEN DUURDER DAN VROEGER? TEKORT AAN ONDERWIJSLOKALEN VERBETERINGEN HOGE BRAKEN GOEDGEKEURD 24 Hoe Beefden onze voorouders Rond 1700 Witbrood bij feest Groei Bezichtiging Kleding Toch niet duur Th. v. Lammeren raadslid Vennen-Oost Regionale diensten Hoge Braken Diversen Tilburgs Avond lyceum start met nieuw programma DINSDAG 4 JUNI 1968 89e JAARGANG No. 45 *wv0 oac j.ïanunnu nu. 4ü De tcho vau het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers' 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Bij vergelijking met vroeger komen we tot interessante resultaten Voortdurend horen we klagen dat 't leven zoveel duurder is dan vroeger. Dure tijden? Ach, het is allemaal zo betrekkelijk. Zeker, we betalen nu voor heel veel artikelen aanmerkelijk meer dan vóór de oorlog, maar daarbij moeten we dan niet vergeten dat we tegenwoordig ook een veel voud verdienen van vóór de oorlog. Een vergelijking maken is niet zo heel eenvoudig, maar we zullen een kleine poging wagen. Iemand die vóór 1940 een salaris ontving rond 200 gulden per maand, verdient nu rond 1000.per maand, dat is wel on geveer de verhouding. Wanneer we nu gaan kijken of alle artikelen ook Margarine daarentegen is nauwe lijks in prijs gestegen, vergeleken bij vóór de oorlog. Ook de meeste huren liggen lager of ongeveer ge lijk met vroeger in verhouding. In tegenstelling tot vroeger is 't echter zo, dat we tegenwoordig een groot deel van ons jaarlijks inko men uitgeven aan luxe en duurzame gebruiksvoorwerpen, zoals televisie, een extra radio, brommers, koelkas ten, wasmachines, auto's e.d. En hierdoor komt natuurlijk de ver houding van vijfmaal duurder dan vóór de oorlog in het gedrang en lijkt het alsof we duur leven en de prijzen der artikelen zo hoog lig gen, maar dat is over het algemeen niet zo. Gaan we een vergelijking treffen met heel vroeger, met zo'n 300 jaar geleden, dan moeten we er bij voor baat rekening mee houden dat toen het gehele bestedingspatroon van de mensen anders lag dan nu en dat er dus nauwelijks een vergelijking van enige waarde te maken is, maar dat neemt niet weg dat we als zui vere aardigheid, die geen weten schappelijke pretenties heeft, wel 'n kleine, zeer eenvoudige vergelijking voor sommige artikelen mogen ma ken. Iemand die zo rond 1700 op mid denstandsniveau leefde, had een in komen van ongeveer 500 per jaar. Wat dat betreft, mogen we wel stel len dat een dergelijk persoon nu 20 maal zoveel aan inkomen per jaar heeft. Uit oude archieven en be waard gebleven huishoudboekjes, kennen we de prijzen van toen en wanneer we die dus met twintig vermenigvuldigen, zouden we de prijzen krijgen die deze artikelen naar verhouding nu zouden mogen kosten en daarmee krijgen we dan enigszins een indruk van wat toen duur en goedkoop was en wat nu duur en goedkoop is ten opzichte van toen. We nemen maar enkele willekeurige voorbeelden. In die tijd was suiker een nieu wigheid en men gebruikte er dan ook weinig van. De prijs bedroeg toen 30 cent per pond, dat zou nu niet minder dan 6.per pond of 12.per kilo betekenen. Bier was toen een goedkope drank. Men betaalde ongeveer 3 cent per liter. Dat zou nu zijn 0.60 p. liter. Maar in die tijd kende men geen thee en koffie en was bier de drank die men gebruikte, de gehele dag door. Het begon al bij het ontbijt en dus behoefde een dergelijke volksdrank niet duur te zijn. Hier enige vleesprijzen van rond 1700: rundvlees 17% cent per pond (nu ƒ3.50); varkens- en schape vlees, 20 cent per pond (nu 4. per pond); 1 hoender (kip) 7% stui- ver (37Vz cent), zou nu moeten kos ten 1.50. Voor een kant en klaar gebraden kipje betalen we nu no- tabene slechts rond 4. In de betere kringen veroorloofde men zich het gebruik van wijn. De prijzen daarvan varieerden al naar plaats van herkomst en kwaliteit. Ze lagen tussen de 30 en 50 ct. per liter, daarvoor zouden we nu dus 6.tot 10.per liter moeten betalen. Moezelwijn was toen de duurste wijn en kostte 1.per li ter, hetgeen nu neerkomt op 20. per liter. Voor boter betaalde men toen 60 cent per kilo (zou nu ƒ12.zijn). Roomboter kost nu ongeveer de helft. Een dubbel tarwebrood kostte toen 17Yi cent. Tarwebrood werd toen normaal gegeten, fijn witte brood kwam slechts bij feestelijke gelegenheden op tafel. Zo'n brood was wel iets groter dan een brood van nu. De prijs zou nu zijn 3.50. Brood was dus een dure luxe. Een ei 2 cent, zou nu zijn 0.40. Dat be talen we toch echt niet! Melk kostte toen 5V» cent p. liter, hetgeen nu dus f l.lo per liter zou zijn. Dat het leven toen in verhouding tot tegenwoordig, zeker wat de nor male levensbehoeften e.d. betreft, zeer duur was, blijkt ook uit de prij. WAALWIJK - Bij de officiële over dracht donderdag van de kleuter school „Hummeloord" in de paro chie St. Bernadette in Plan Laag einde, zei J. Oomens, pastoor van genoemde parochie, blij te zijn met deze school. Maar, zo stelde hij ver der, we lopen hopeloos vast. Er is een enorme toename van het aantal leerlingen aan 't kleuter- en lager- onderwijs. Wanneer er in september een nieuwe twee-klassige kleuter school bij zou komen, zou de situa tie zo zijn, dat in januari deze weer optimaal bezet zou zijn. Tevens geldt ditzelfde voor de lagere school. Pastoor Oomens noemde het een noodkreet. Tijdens de bijeenkomst donder dagmiddag in de school, richtte pas toor Oomens zich rechtstreeks tot burgemeester J. Teijsen, die aan wezig was om de kleuterschool na mens het gemeentebestuur over te dragen. Verheugd kon hij zijn dat deze drie-klassige kleuterschool tot stand is gekomen. Enkele jaren ge leden is men begonnen met kleuter onderwijs in een zaaltje van de kerk. Er kwamen daarna twee klas sen gereed en nu inmiddels ook al de derde. Maar in het zaaltje van de kerk zit nog steeds een kleuter klas. Dit zaaltje nu hebben we heel hard nodig voor het parochiewerk en noodgedwongen heeft dan ook 't kerkbestuur de huur moeten opzeg gen aan het schoolbestuur. Tevoren had burgemeester Teijs- sen het pas een half jaar geleden als afzonderlijk instituut opgerichte schoolbestuur gefeliciteerd met deze nieuwe school. Hij gaf een overzicht van de groei van de kleuterschool in de afgelopen jaren, mede veroor zaakt door het gereedkomen van Plan Laageinde. Toen al waren de financiën schaars, terwijl ook het kleuteronderwijs niet de grootste prioriteit had. Hij noemde verder 't gebouw een aanwinst, dat de moeite zeker waard is. Verder memoreerde hij nog de grote inbreng van de leidsters. Aan 't begin van de bijeenkomst werden de aanwezigen hartelijk welkom geheten door Drs J. Rozen- daal, voorzitter van de Stichting voor Lager- en Voorbereidend La ger Onderwijs. Hij zei trots en dankbaar te zijn dat de realisatie van deze school heeft kunnen plaats vinden. Aan het einde van de bij eenkomst werd het gebouw door pastoor Oomens ingezegend, waar na de aanwezigen het gebouw be zichtigden. 's Avonds bestond er voor de ouders gelegenheid om in de school een kijkje te nemen. vijfmaal zo duur zijn geworden, dan komen we tot merkwaardige ont dekkingen. Voor heel veel artikelen die behoren tot de eerste levensbe hoeften, zoals melk, brood, boter, kaas, eieren, groente, aardappelen en al dat soort dingen, klopt het vrij aardig. Zo ook bijvoorbeeld voor een reep chocolade, die vroeger vijf cent kostte en waarvoor men nu een kwartje betaalt. Ook zijn er artikelen die duurder zijn geworden. We nemen bijvoorbeeld het pakje sigaretten, dat vroeger ongeveer 15 cent een pakje kostte en waarvoor we nu 1.25 tot 1.50 betalen; dat is een prijs die negen tot tienmaal hoger ligt dan vroeger. zen die men betaalde voor kleding enzovoort. Een manskostuum, broek, jas en vest kostte toen 40.dat zou nu dus ongeveer 800.mogen kos ten. Met zo'n kostuum kon een man ongeveer 2 jaar toe en dan moest er nieuw komen, want dan was het mooie er af. Met een overjas deed men ongeveer 10 jaar. Dat waren van die kwalitatief geweldige kle dingstukken zoals ze nu niet meer worden gemaakt, maar de prijs was dan ook 60.ofwel 1200.nu. Ook voor de vrouw was de kle ding duur. Een rok 24.zou nu zijn 480.een jakje 18.zou nu zijn 350.een Huyrk (een kap met een daaraan bevestigd kort schoudermanteltje) 40.zou nu zijn 800.en zou zouden we kun nen doorgaan. Kijken we b.v. eens naar het linnengoed. Een hemd 4.(nu 80.twee lakens voor op bed 8.(nu 160 gulden); een servet ƒ1.(nu 20 gulden); een droogdoek 8 stuivers is ƒ0.40 (nu ƒ8.—). Zo zien we dat wij tegenwoordig toch echt niet duur leven, vergele ken bij vroeger. Wanneer wij naar verhouding de prijzen van vroeger zouden moeten betalen voor onze eerste levensbehoeften e.d., dan zou er niets overblijven voor al die ex tra's die we ons tegenwoordig als luxe ter veraangenaming van het leven kunnen veroorloven. De men sen van vroeger verdienden (soms niet eens) genoeg om daarvan het allernoodzakelijkste te bekostigen en meer niet. Wanneer we dan weten dat die voorouders niet in een tijd leefden zoals wij, waarin we als dat nodig is terug kunnen vallen op een aan tal sociale wetten, die het ons mo gelijk maken normaal door te leven wanneer het noodlot ons achter haalt in de vorm van ziekte, invali diteit, werkloosheid en overlijden, dan begrijpen we pas goed hoe be voorrecht wij zijn. Wij mensen van deze tijd hebben in wezen geen reden om ons op materieel gebied te beklagen. STATIONSTRAAT 51* WAALWIJK De uitgebreide prae-adviezen, als mede de toelichtingen door de voorzitter, maken in Drunen het spreken van de raadsleden bijna overbodig. In de raadsvergadering van donderdagavond beperkte zich het spreken van de raadsleden tot het maken van enkele opmerkingen of technische vragen. Voor vuur werk, wat zeker niet altijd nuttig is, moet men in Drunen niet zijn. De vragen van het raadslid Snoe ren werden netjes afgehandeld en ieder krijgt zijn deel. Wat deze vragen betreft, 't raads lid Snoeren heeft zich de gewoonte eigen gemaakt zijn vragen buiten de agenda schriftelijk in te dienen. Dit heeft dan, als men het zo wil noemen, het voordeel dat zij in het openbaar behandeld moeten wor den, waardoor de hooggeprezen de mocratie weer eens ten volle kan worden beleefd. Uit de antwoorden van de voorzitter bleek o.a. dat men bejaardenwoningen wilde gaan bou wen in twee lagen, dit in tegenstel ling met de thans gebouwde bejaar denwoningen. De heer Snoeren noemde dit dan ook tegen de regels ingaan. De commissie tot onderzoek van de rekeningen voor 1965 ging in haar organisatie zover, dat hier van openbaarheid niets meer overbleef. Genoemde commissie, die de reke ningen goedkeurde en lof had voor de verzorging van de administratie ten gemeentehuize, had alles keu rig in een rapport samengebracht en kreeg naar zeggen een even keu rig schriftelijk antwoord. Van bei de schrijvens geen openbaarheid De raad der gemeente Drunen luas donderdagavond in openbare vergade ring bijeen. Bij het begin der vergadering deelde de voorzitter mede dat bericht van verhindering was binnengekomen van de heer L. Th. v. Drunen. In verband met het feit dat de heer Van Drunen bedankt heeft als lid van de raad, stelde de voorzitter voor om bij een volgende raadsvergadering officieel afscheid te nemen van de heer Van Drunen. Blijkens een schrij ven van de heer Van Drunen verlaat deze de raad i.v.m. zijn hoge leeftijd. Aan het begin van de vergadering werden ook 3 schriftelijke vragen van het raadslid Snoeren behandeld. De heer Snoeren vroeg hoe het stond met de plannen tot bouwen van bejaardenwoningen, met een gedeelte van Uitbreidingsplan West 2, waarvoor G.S. indertijd de goedkeuring had onthouden en met de opruiming van de 8 krotwoningen in de Jac. v. d. Meydenstraat. Wat het eerste punt betrof deelde de voorzitter mede dat bij de Stichting woningbouw Drunen concrete plan nen bestaan tot de bouw van 18 be- jaardenivoningen in Braken-Oost. Hiervoor is reeds een bestemmings plan 'in de buurt van de bestaande bejaardenwoningen. Voorwat vraag 2 betrof, die is opnieuw in behandeling bij de stedebouwkundige en t.z.t. zul len aan de raad nieuwe voorstellen worden gedaan. Voorwat betreft de opruiming van de krotwoningen deel de de voorzitter mede dat momenteel onderhandelingen plaatsvonden met de eigenaar en dat in dit stadium moeilijk mededelingen konden wor den gedaan. Ook hierin vroeg hij de heer Snoeren nog wat geduld te be nachten, waarop de heer Snoeren antwoordde reeds 8 jaar geduld te hebben gehad. De uitbreidingen in 'Vennen-Oost' gaan versneld door. De aanvragen van diverse bouwmaatschappijen zijn zo hoog dat spoedig moet worden aan gevangen met aanleg van een vijftal straten en het bouwrijp maken van deze grond. Hiervoor werd een kre diet gevraagd van f. 109.400, - Ge lijktijdig werd in deze raadsvergade ring een 11-tal kavels verkocht voor de bouw van 9 woningen door de Bouwfonds Zuid-Nederland, terwijl ook werd goedgekeurd het bestem mingsplan voor de diverse uitbrei dingsplannen. De aankoop van gron den in de diverse plannen, speciaal in Braken-Oost, gaat steeds voort. Ook voor de verdere uitbreiding van Ven nen-Oost zijn nog grondaankopen no dig. De raad verleende deze avond, als een van de eerste raden van de diver se gemeenten in de omtrek, haar goedkeuring aan de reorganisatie en samenvoeging van de vleeskeurings diensten van de kring Waalwijk en 't Land van Heusden en Altena. Ook besloot de raad toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling van de Regionale Brandweer in Midden-Bra bant. Dit was voor het lid Van Hel- voirt reden om alle aandacht te vra gen voor een organisatie voor bestrij ding van bosbranden, die een andere aanpak nodig hebben dan gewone branden. De voorzitter zegde toe dit te zullen bestuderen en vond dit ook een uitermate belangrijke zaak. Te vens werd goedgekeurd de gemeen schappelijke bouwverordening, zij 't met enkele kleine wijzigingen. In de vorige raadsvergadering werd het gemeenschapshuis De Hoge Bra ken door de raad aangekocht. Op de ze vergaderingen werden aan de raad voorstellen gedaan tot verbetering van dit gebouw alsmede het inrichten van een gedeelte van dit gebouiv tot leeszaal bibliotheek. Het totale be drag dat hiervoor nodig was bedraagt f 165.450,-. De raad keurde dit goed. Vermoedelijk zal met de verbe tering en verbouwing, welke nogal ingrijpend zijn het gebouw voor enige tijd moeten worden gesloten. De voorzitter zegde toe dat binnenkort ook voorstellen ter tafel zullen komen voor de exploitatie en beheersvorm. Voor de aanleg van een rijwielpad en verbetering van de weg vanaf Duinrand naar het zuiden werd een krediet gevraagd van 17.600,-. De heer van Helvoirt vroeg om meer wegen in dit gebied te verharden. De voorzitter deelde mede dat de werk groep Loonse en Drunense Duinen daartegen een principieel bezwaar baakte. Het is de bedoeling aan de rand van dit gebied een aantal par keerplaatsen te maken, maar zeker niet om dit gebied open te leggen voor auto's Er werden aan de raad voorstellen gedaan tot de verkoop van een 12-tal woningwetwoningen aan de bewoners zelf. De raad keurde dit goed. Voor een tiental personen werd rente en aflossing gegarandeerd voor 90% van de stichtingskosten der te stich ten woning. De jaarwedde van de wethouders werd volgens algemene regels opgetrokken naar 6.225, - Dit was voor de voorzitter aanleiding om nog eens de taakverdeling in het college onder ogen te brengen. Wet houder Van Herpt behandeld meer openbare werken en grondaankopen, terwijl wethouder Van Gorcum huis vesting en sport behandeld. De heer Snoeren had geen bezwaar tegen de voorgestelde verhoging, maar merkte op dat de lonen van de arbeiders verhoofd worden met 3 of voor raadsleden, noch voor publiek. De heer Snoeren maakte hierte gen bezwaar, maar de voorzitter merkte ook weer zeer terecht op, dat de raad haar bevoegdheid tot onderzoek had overgedragen aan de commissie, alsmede vertrouwen in deze commissie diende te stellen. Bij de behandeling van grondver- koop, wegenaanleg en vaststelling van bestemmingsplannen, kwam om de hoek kijken de bizondere snelle wijze waarop het uitbreidingsplan Vennen-Oost zich gaat ontwikkelen. De belangstelling voor de diverse bouwmaatschappijen voor woning bouw in Drunen, is zeer groot. Als het zo doorgaat, zal de gestelde tijd van 10 jaar voor Vennen-Oost ze ker worden bekort. Bij de bespreking over de brand bestrijding in regionaal verband, kwam de heer v. Helvoirt zeer te recht met de kwestie brandbestrij ding in de bossen. Hij pleitte met overtuiging voor een goede zaak, echter niet met kracht van argu menten, n.l. voor de vorming van 'n bosbrandweer en opleiding van daartoe aanwezige personen. De voorzitter zou in ieder geval deze zaak bij de regionale brand weer bespreken. De verbouwing en verbetering van de Hoge Braken voor 165.450 was een zaak, waarover de raad waarschijnlijk informeel al heel goed ingelicht was. De vragen en opmerkingen beperkten zich tot zui ver technische aangelegenheden. Van wegenaanleg in het gebied ten noorden van de duinen, wilde de voorzitter niet veel weten. Men was het er over eens dat het op Giersbergen op zondagen een bijna onhoudbare toestand is geworden. Waar men het niet over eens was: waar begint de randlijn van dit ge bied? Het Tilburgs Avondlyceum start 't komend schooljaar met een geheel nieuw programma. Om een zo breed mogelijke laag van de bevolking te bereiken, volgen hier de nodige gege vens. Toelatingseisen: Het bezit van een ULO-A diploma of een soortgelijke vooropleiding. Men moet voor toelating tot het eerste jaar in 1950 of eerder ge boren zijn. Met toestemming van de regionale inspecteur kan dispensatie worden verleend. Soorten van opleidingen: Een vierjarig gymnasium A of B. Een vierjarig atheneum A of B. Voor beide is toestemming ver leend. Leerlingen, die een 3-jarige havo opleiding wensen te volgen, kun nen zich eveneens laten inschrij ven, daar het leerprogramma van deze opleiding gedurende de eer ste 2 jaren samenvalt met dat van het atheneum. Subsidie zal voor het 3e jaar worden aangevraagd. Wordt deze niet verleend, dan zal het avondlyceum te 's-Hertogen- deze leerlingen het laatste jaar kunnen opvangen. Verschil in de opleiding nu en vroeger Was vroeger een aantal vakken ver eist van 10 a 12, voor alle opleidin gen zijn er nu nog slechts 6 examen vakken. Over het geheel genomen 'n aanmerkelijke verlichting, al zullen de te stellen eisen iets zwaarder zijn. In tegenstelling tot 't vroegere staats examen, afgenomen in Den Haag, komt er nu conform de dagscho len - een schoolexamen onder Rijks- toezicht. 1. 2. 3. 4%, maar dat het in de bestuursfunc ties met 13% wordt opgetrokken. Aan het Streek-VVV Brabants Cen trum werd een eenmalige extra sub sidie toegekend van f. 515,-. De heer Th. v. Lammeren werd als lid van de raad toegelaten in de vacature van de heer L. v. Drunen.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1