wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Nuts-ULO aan Taxandriaweg te Waalwijk is in september gereed Rusland en Vietnam orm meubelen 04 Consument is dupe van regeling zuivelmarkt in EEG-verband WAALWIJK ALS ONDERWIJSCENTRUM VAN GROTE BETEKENIS van C~YYlierlo uitsluitend verkrijgbaar bij 600 MILJOEN PAKJES IN DE KOELHUIZEN MAAR DE PRIJS VAN DE BOTER STIJGT! WAALWIJK - Als onderwijscentrum neemt Waalwijk in de Langstraat 'n grote en vooraanstaande plaats in. Het gemeen tebestuur streeft er steeds naar optimale voorzieningen te treffen. Er worden dan ook regelmatig scholen bijgebouwd en uitgebreid, zowel voor het kleuter-, lager- als voortgezet onderwijs. Een van de Leerlingen voorna melijk uit Waalwijk 105 leerlingen „Schoolstraat" Indeling jongste uitbreidingen hoopt men in okto ber van dit jaar te kunnen betrekken. Dan komt namelijk de nieuwe NUTS ULO-school aan de Taxandriaweg gereed. Een modern schoolgebouw, waarin het mogelijk wordt alle voorzieningen en on derwijsmogelijkheden toe te passen die een juiste uitvoering van de mammoet wet mogelijk maken. Bn september Samenwerking De werkende gehuwde vrouw in Nederland Nederlanders zijn snoepers van Complete Woning inrichting De prijs wordt hoger Waarom Overproduktie -^xcluóieve ^-[erenkleclincf WAALWIJK VRIJDAG 7 JUNI 1968 89e JAARGANG No. 64 Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I- kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres ..ECHO' STATIONSTRAAT 5I« I ll l WAALWÏK De besprekingen die momenteel in Parijs worden gevoerd tussen verte genwoordigers van de Verenigde Sta ten en die van Noord-Vietnam zijn niet alleen van het allergrootste be lang voor de landen die bij het con flict rechtstreeks zijn betrokken, doch ook voor vele andere landen. Een van de meest geïnteresseerden is wel de Sowjet-Unie, want Vietnam is een politiek symbool van grote draagwijd te geworden ook in de communisti sche wereld. Voor de Sowjet-Unie blijft de Viet- nam-oorlog een dubbele uitdaging aan haar autoriteit en invloed. Wanneer de Vietnamoorlog zou eindigen in een communistische over winning zou Peking zonder twijfel even verheugd zijn als Moskou. Maar Moskou heeft zeer goede redenen - die merkwaardig veel op die van de V.S. lijken - om zo snel mogelijk 'n einde aan de oorlog te maken en zo mogelijk eerder door onderhandelin gen dan door een werkelijk militaire overwinning. In de eerste plaats zou een door onderhandelingen tot stand gekomen regeling die bevredigend zou zijn voor Hanoi en het Nationaal Bevrij dingsfront, kracht bijzetten aan het algemeen bekende Russische argu ment, dat zowel de diplomatie als de oorlog effectieve middelen kunnen zijn om met de imperialisten af te re kenen en dat praten met Washington niet direct verraad behoeft te beteke nen, zoals Peking beweert, dat alleen maar meent dat oorlog het middel is. Resultaat in Parijs zou een succes voor Moskou ten opzichte van Peking betekenen. In de tweede plaats legt de voort durend toenemende militaire en eco nomische hulp aan Hanoi een behoor lijke last op de economie van het Sowjetblok. De stijging van de le vensstandaard van speciaal de Oost- europese landen binnen dit blok wordt er ernstig door vertraagd. Dat is onder meer een reden van de wens die men bij steeds meer Oosteuropese landen hoort om tot lossere economi sche banden met de Sowjet-Unie te komen. Deze landen willen uit het strakke keurslijf van de economische banden met Moskou. Zij hebben ont dekt dat ze er zo weinig mee vooruit komen. Bij een grotere vrijheid op economisch gebied zouden ze relaties op handelsgebied met het westen kun nen aanknopen en velen in Oosteuro pa zijn er van overtuigd, dat dit een sterke bevordering van een stijging van de levensstandaard zou beteke nen. Speciaal Tsjechoslowakije heeft 'n onevenredig groot deel van zijn in dustriële export moeten opbrengen als hulp voor Moskou's politiek van militaire en economische buiten landse hulp en daarom komt deze wens tot grotere economische vrijheid ook speciaal uit dit land. Moskou heeft zich onnodig be zorgd gemaakt over de koers van de nieuwe Tsjechische leiders, want zij wensen niet uit het Warschaupakt te treden, want de Tsjechen zien in de Russische militaire kracht nog steeds een grote steun tegen iedere herle ving van een Duits militairisme, waar Praag bijzonder bang voor is. Deze en soortgelijke ontwikkelin gen in Oost-Europa doen ook Mos kou verlangen naar het einde van de (Van onze verslaggever) De direkteur van de NUTS ULO, de heer H. Wierda, is bijzonder te vreden met het nieuwe schoolgebouw. „In het huidige gebouw aan de Mr. van Coothstraat waarin ook de Dr. van Beurdenschool en een admini stratiekantoor is gevestigd waren we vrij bekrompen gehuisvest. De klas lokalen zijn ingericht voor kleine groepen leerlingen. Ook ontbreekt 'n goede praktijkruimte, bij de uitvoe ring van de mammoetwet onmisbaar" aldus de heer Wierda. De Nuts-Ulo school in Waalwijk telt momenteel 105 leerlingen. De jongens en meisjes zijn voor het grootste deel afkomstig uit Waalwijk. Enkele komen uit Drunen, Waspik en Sprang. Hoewel de meeste leer lingen protestants-christelijk onder legd zijn, bezoeken ook katholieken en jongelui van andere gezindten de ze ulo. Vroeger kwamen de leerlin gen uit heel de Langstraat, maar sinds Heusden, Sprang-Capelle en Eethen ook Nuts Ulo-scholen hebben, is men voornamelijk op Waalwijk ge oriënteerd. De naam NUTS-school is afgeleid van de „Maatschappij voor 't Nut van het Algemeen", die deze Ulo in beheer heeft. Toen men in 1960 van uit de Openbare Lagere Schooi in de Stationsstraat naar de Mr. v. Cooth straat trok, kwamen bij het schoolbe stuur al nieuwbouwplannen op. Ver wezenlijking hiervan ging niet zo snel en eerst vorig jaar kon tot een defini tieve aanbesteding worden overge gaan. Men vond aan de Taxandriaweg nabij de brug over de Langstraatweg, een ideaal perceel. De school grenst aan de Herman Broerenschool, hier door is de Taxandriaweg 'n „school straat" geworden, want men vindt er verder nog de Mater Amabilisschool, een kleuterschool en de meisjes ulo. Het aannemingsbedrijf A. Brekel- mans S" Zn. uit Udenhout is in fe bruari met de nieuwbouw begonnen. Met de bouw en inrichting is een be drag van f 650.000.- gemoeid. Het wordt een modern schoolgebouw, naar ontwerp van de Waalwijkse ar chitect K. C. Mekel. De nieuwe Nuts Ulo wordt gedeeltelijk hoogbouw en gedeeltelijk laagbouw. Het gedeelte aan de Taxandriaweg, waar de hoofdingang is geprojecteerd omvat twee bouwlagen. Op de begane De in aanbouw zijnde nieuwe Nuts-ULO grond zijn twee klaslokalen en een groot overblijflokaal van 80 m2, dat tevens als aula dienst kan doen. Op de eerste verdieping bevinden zich nog twee klaslokalen, waarvan er een dienst gaat doen als handenarbeidlo- kaal en tekenkamer. Ook is in dit hoogbouw gedeelte een lerarenkamer gesitueerd. De laagbouw, langs de af rit van de brug over de Langstraat- weg, omvat een direkteurskamer en groot practicumlokaal. De inrichting van de school zal deels met geheel nieuw en deels met bestaand meubilair geschieden. Wat nog bruikbaar is en in de nieuwe om geving past, wordt meegenomen. Men rekent er op dat de aannemer - die het bouwschema keurig volgt - het gebouw in september oplevert. Inrichting en overhuis vergen ook wel een maand. De heer Wierda ver trouwt er dan ook op, dat als de leer lingen van herfst-vakantie terugke ren, het nieuwe, gebouw betrokken kan worden. De heer Wierda, die pas een jaar aan deze Waalwijkse Ulo is verbon den, spreekt vol lof over de samen werking die er met de andere scholen is. Zowel met de katholieke als open bare scholen worden geregeld geza menlijke problemen doorgesporken. Op deze wijze hoopt men in Waalwijk de mammoetwet tot een succes te ma ken. Er is de laatste tijd een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de positie die de werkende gehuwde vrouw in ons land inneemt. Men heeft hierbij de meningen gevraagd van de dames zelf, maar ook van hun chefs en di recteuren. Daarbij kan men een merk waardig feit constateren en wel, dat vrijwel alle superieuren bijzonder te vreden zijn over de gehuwde vrouw als werkneemster en wel om de vol gende redenen. - De gehuwde werkende vrouw le vert over het algemeen betere ar beidsprestaties dan de ongehuwde vrouw. Ze zijn zelfstandiger en men kan meer aan ze overlaten, terwijl ze gemakkelijker hun chefs accepteren. Ook ligt het ziekteverzuim en het verloop bij gehuwde vrouwen laag. Het staat wel vast, dat wij Neder landers een snoepgraag volkje zijn en de cijfers liegen er niet om. Voor niet minder dan 325 miljoen goede Ne derlandse guldens per jaar geven wij er aan uit. Op het gebied van choco lade behoren we in de hele wereld tot de erkende snoepers, want slechts in West-Duitsland en in de Ver. Staten wordt er per hoofd van de bevolking meer chocolade gebruikt. We nemen dus „trots" de derde plaats in. En dat alles in weerwil van de ijverige pogingen van de tandartsen om het snoepen in ons land te verminderen, aangezien het zo'n funeste invloed heeft op het gebit van de jeugd. In ons land bijzonder populair als snoepgoed, doch nergens ter wereld zo geliefd is de drop. Daar besteden we per jaar niet minder dan 65 mil joen gulden aan. Zoute drop is een typisch Nederlands soort snoep, waar in geen enkel land ter wereld zoveel belangstelling voor bestaat. TILBURG W PIUWLWN 26-88 tel. 83080 Busdiensten lfln 2 en 6 stoppen voor de deur. Voiop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur strijd in Vietnam. Eerst dan kan de Sowjet-Unie zich even verlost weten van zwaar drukkende verplichtingen en op adem komen, alvorens zich in nieuwe avonturen te storten. Uit de gehele gang van zaken in Parijs blijkt overduidelijk, dat de Noordvietnamezen zich overigens weinig aantrekken van de Russische zorgen. Zij zijn slechts uit op het be lang van hun eigen land en ook de Amerikanen ondervinden regelmatig, dat zij harde onderhandelaars zijn, ook al is er wel van enige verbete ring in de persoonlijke relaties spra ke. Het is reeds jarenlang voorzien en er wordt ook al jarenlang aan gewerkt, maar de regeling van de zuivelmarkt in EEG-verband was en is een bij zonder moeilijke zaak, die nu leidt tot bijzonder merkwaardige manipula ties, die strijdig zijn met elke normale gang van zaken en waarvan de con sument de dupe wordt. De feiten zijn bijzonder eenvoudig, ook al is de eigenlijke materie zeer in gewikkeld. Doordat de boeren een gegarandeerde goede melkprijs ontvan gen, bestaat er veel belangstelling voor de melkproduktie, met als gevolg, dat er in wezen teveel wordt geproduceerd. Dat teveel zien we als een deel opslaan als boter in de koelhuizen en daar kijkt de EEG nu al tegen een enorme berg van niet minder dan zo'n 600 miljoen pakjes aan, die men niet kan verkopen, terwijl er door de overproduktie nog steeds meer boter bijkomt. Toch neemt dit alles niet weg, dat bijvoorbeeld in ons land, als gevolg van de nieuwe overeenkomsten in EEG-verband, binnenkort de prijs van een pakje roomboter nog met 5 cent zal stijgen! Voor de leek-consument is dat na tuurlijk een bespottelijke gang van zaken van vraag en aanbod, zou men verwachten, dat bij een dergelijke on verkoopbare voorraad, de prijzen zouden zakken om althans een deel van die voorraad te verkopen. Neen, dat gebeurt niet. De prijs wordt ho ger. En wat nog mooier is, indirect be taalt de consument nog veel meer voor dezelfde onverkoopbare boter, want de opgeslagen boter wordt ook steeds duurder, hoe langer ze in de dure koelhuizen opgeslagen ligt en 't geld moet ergens vandaan komen. Betaalt de consument het niet in de vorm van de prijs voor het pakje bo ter dat hij of zij koopt, dan betalen de regeringen van de aangesloten EEG-landen wel in de vorm van spe ciale bijdragen, waarvoor nu bij de laatste EEG-bijeenkomst nier minder dan voorlopig 2!4 miljard werd uitgetrokken. Waarschijnlijk zal dit nog veel te weinig zijn, maar daar over zal later een beslissing worden genomen. En dat is ons belastinggeld. Waarvoor is al dit ingewikkelde gedoe nodig zal de consument zich afvragen? Wel wanneer men de ge hele gang van zaken liet verlopen zo als dat eigenlijk behoorde, in de vorm van vraag en aanbod, dan zouden de boeren voor al hun werk nauwelijks iets ontvangen. Daar schuilt het pro bleem. En aangezien ook de boeren graag een redelijk inkomen willen hebben en daar evenals de andere werkers ook recht op hebben, zien de regeringen van de EEG-landen zich genoodzaakt om de boeren min mum- prijzen te garanderen, opdat deze noeste werkers zeker zijn van een be paald inkomen. Maar ook de boer wil graag iets meer verdienen dan dat minimum, dus zet hij er zijn schou ders onder en gaat produceren zoveel als hij kan, want dat levert allemaal geld op, want de regering garandeert een minimumprijs. Op die manier heeft de hardwer kende boer een goed inkomen, maar er ontstaat een overproduktie, want de consumenten nemen tegen de ge stelde prijzen maar een bepaalde hoe veelheid af. De vraag is nu, wat moet men met die overschotten dure boter, die lange tijd opgeslagen worden in dure koelhuizen, waardoor die boter elke dag dat ze niet verkocht is, nog meer geld kost? De ministers van de EEG hebben zich hier het hoofd op gebroken en men heeft getracht de koe en de geit te sparen, al krijgt men de indruk, dat men meer de boeren dan de con sumenten heeft gespaard. De boeren, vooral die in Frankrijk, zijn nogal snel bereid opstandig te worden en ook de boeren in België en Neder land kondigden reeds aan, dat zij niet het kind van de rekening wensten te worden. Dus werd de onmondige consument het slachtoffer. Uiteraard is de gehele zuivelkwes- tie een zeer moeilijke zaak, maar men ontkomt niet aan de indruk, dat er merkwaardig wordt gehandeld.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1