wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt [oCampe\ X ampe RAADSLEDEN VAN WAALWIJK GEVEN BIJDRAGE AAN KUNSTWERK PROVINCIEHUIS UITNODIGING OPEN OOG B. en W. bereid tot gesprek met fabrikanten Geen mogelijkheid „Dikke deur" RKC-accomodatie Voorstel terug genomen Fa. Schuurmans Vader is het waard! HOENDERVANGERS HERENMODE Drogisterij MIOCH Reconstructie Putstraat In Tilburg naar: l v VRIJDAG 7 JUNI 1968 89e JAARGANG No. 64 \JvJK, j Niyu. UHk De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- 2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct.inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Aan verzoek van lederindustrie ook nu niet tegemoet gekomen 4//e benodigdheden van (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het gemeentebestuur van Waalwijk gaat met de geza menlijke lederindustriën van Waalwijk praten over de rioolbelasting. Men ufil de vijf betrokken looierijen een inzicht geven van de handelwijze van de gemeente. Een discussie op het beleid wordt het niet. Aan de bezwaren wordt dus niet tegemoet gekomen, zo bleek woensdagavond tijdens de vergadering van de raad van de gemeente Waalwijk. De raad wees nog een verzoekschrift af, namelijk dat van de heer van Daelen die in beroep Voor de vergadering van woens dagavond was door het college bij de behandeling van de algemene be schouwingen, enkele maanden gele den, toegezegd, dat de nota inzake het jeugdbeleid in Waalwijk zou wor den behandeld. B. en W. hadden ge meend deze nota een maand te moe ten uitstellen, omdat er de laatste we ken nogal wat nieuwe gegevens wa ren verzameld, zodat de nota enigs zins gewijzigd moet worden. In de vergadering van 27 juni zal 't jeugd beleid dus door de raad kunnen wor den besproken. De gezamenlijke lederindustriën van Waalwijk kunnen zich niet ver enigen met de vorig jaar verhoogde rioolbelasting. Ook nu had men zich in een brief - die wij reeds uitvoe rig publiceerden - tot het gemeente bestuur gewend. Voor de heer de Kort was dit aanleiding om de aan dacht op de zware lasten van deze le- derbedrijven te vestigen. „Iedere ge meente tracht 'n zo gunstig mogelijk werkgelegenheidsklimaat te schep pen. Waalwijk telt nu nog 5 leer looierijen, die de werkgelegenheid be vorderen. Door de verhoogde belas ting komen deze bedrijven in het nauw". De heer de Kort onthulde de plan nen van de direkties van deze looi erijen, die volgens hem zouden over wegen om een gezamenlijk nathuis in België onder te brengen, om op deze wijze te centraliseren en de kosten te verlagen. Hij vroeg of het niet moge lijk was de kostenverdeling te her zien en tot een gesprek met de be treffende looierijen te komen. Een van de andere wensen van de adres santen was om de verhoogde belas ting op 1 januari '70 te laten ingaan. ,,De bedrijven komen niet voor on verwachte verrassingen te staan, als ze tijdig van dit soort verhogingen op de hoogte worden gesteld. In deze aangelegenheid is sprake van kort sluiting tussen de bedrijven en het gemeentebestuur. Wellicht kan men in een gesprek nader begrip van el- kaars standpunt opbrengen", aldus de heer de Kort. Dat iedere kosten verhoging zwaar aankomt kon de heer Dercksen volledig begrijpen. „Voor de industrie staan er grote be langen op het programma. We moeten trachten hieraan tegemoet te komen". Deze tariefstelling is zowel door 't gemeentebestuur als het provinciaal bestuur uitvoerig besproken. Ik zie dan ook werkelijk niet in hoe er nog aan de bezwaren van de lederfabrie- stationstraat 5|a WAALWSK ken tegemoet gekomen kan worden, zonder dat de budgetaire positie van de gemeente in gevaar komt", aldus de heer Dercksen. Met zijn betoog was ook de heer van Seters het eens, die geen mogelijkheid zei te zien, om de verordening te wijzigen. Burgemeester Teijssen zei dat de zaak nog eens uitvoerig was bespro ken en bekeken, maar dat het hier 'n koninklijk goedgekeurde verordening betreft, die weinig ruimte laat voor wijzigingen. „Het college is van ge- voele dat er van de zijde van de adressanten belangrijke misverstan den zijn. Men heeft geen voldoende inzicht in de gang van zaken bij de gemeente. Wij willen graag aan de vijf bedrijven uitleg van zaken geven, doch wensen niet te discussiëren over het door u gevoerde beleid", aldus de heer Teijssen, die het gesprek toe zegde. Gedeputeerde Staten zijn niet al tijd even snel met het afwerken van raadsbesluiten. Dit brengt vaak extra kostenlasten voor de gemeente met zich mee. Zo was dit het geval met de bouw van het gemaal aan het Af wateringskanaal Den Bosch - Dron- gelen, waarvoor de raad een krediet van 67.600. - voteerde. Volgens burgemeester Teijssen is de goedkeu ring afhankelijk van het verkrijgen van langlopende middelen die verkre gen moeten worden van de centrale overheid. Momenteel wachten nog be sluiten met een gezamenlijk krediet van 9 miljoen gulden op goedkeuring. Deze raadsbesluiten zijn ingedeeld in categoriën, zodat aan bepaalde zaken prioriteit verleend kan worden. Naar aanleiding van de bouw van het gemaal vroeg de heer Smits of het niet mogelijk was om de Galgen- wiel hiervoor te gebruiken, want vol gens hem is een natuurlijke waterlo zing nog steeds de goedkoopste weg. Het Comité Ouden van Dagen Waalwijk nodigt bij deze alle ingezetenen van Waalwijk van 65 jaar en ouder uit, deel te nemen aan het jaar lijks uitstapje op dinsdag 25 juni a.s. Gelieve zich op te geven van maandag 10 juni tot en met vrijdag 14 juni 12 uur, Grotestraat 205, Waalwijksche Stoomdrukkerij Ant. Tielen. Namens het Comité Ouden van Dagen, A. Tielen, secr. was gegaan omdat hij zijn tuinbouivkassen niet mag uitbreiden. Deze gron den zijn nodig voor het plan Zanddonk, dat voor woningbouw bestemd is. Deze maand zullen b. en iv. nadere mededelingen over dit uitbreidings plan doen. Integenstelling tot andere Brabantse gemeenten besloot de raad eenstemmig te voldoen aan het verzoek van de afdeling Brabant van de Ned. Ver. van Gemeenten om een dubbeltje per inwoner beschikbaar te stellen voor de dikke deur" van het Provinóiehuis in Den Bosch. Alleen had men bezwaar tegen de naam van dit kunstwerk. Wethouder van Eijl wees deze sug gestie van de hand omdat de Galgen- wiel, die onder bescherming van Na tuurmonumenten valt, absoluut onge schikt is voor afwatering. Met deze nieuwe afwatering is ook het plan Zanddonk aangesloten. De was- en kleedgelegenheid op 't RKC-veld van het sportpark Olym- pia kan behoorlijk worden uitgebreid. De raad stelde het gevraagde krediet van 24.800. - beschikbaar. Alle raadsleden konden instemmen met dit voorstel. Wel vroegen de heren de Kort, van Mosselveld en Brouwer hoe het stond met de uitbreiding van de accommodatie van het WSC-complex. Vorig jaar had de raad hier een kre diet voor beschikbaar gesteld, maar de goedkeuring van GS is nog steeds niet afgekomen. De mogelijkheden die er zijn om aan de verzoeken van WSC te vol doen, zijn, zo benadrukte burgemees ter Teijssen, aangegrepen. Bij GS is de zaak ter sprake gebracht. Het knelpunt is echter de vraag op welke wijze de jaarlijks terugkerende lasten van 6600. - op de begroting een tegenhanger kunnen vinden. Hij ver zekerde de sprekers dat alle aandacht aan het WSC-complex wordt besteed en dat het bestuur van deze Waal- wijkse vierde-klasser bijzonder aktief is en de ontwikkelingen op de voet volgt. De scholenbouw is, zoals in zoveel Nederlandse gemeenten ook in Waal wijk het zorgenkind. Nog altijd loopt de bouw hiervan achter bij de wo ningbouw. Naar aanleiding van de vragen van de heer van Mosselveld over de uitbreiding van de Pastoor van Haarenschool antwoordde wet houder van Eijl geen definitieve da tum te kunnen noemen dat met de bouw begonnen kan worden. Voor wat de gymnastiekzalen betreft, is er vorige week een bespreking geweest met het schoolbestuur uit Baardwijk en het Bisschoppelijk Bouwbureau over het opknappen van de gymzaal in Baardwijk. Of dit allemaal zo ge makkelijk is, betwijfelde de heer van Eijl. Het dak is van riet en dit brengt nogal wat kosten met zich mee. De gemeenteraad van Waalwijk had niet zoveel tijd nodig als de ra den van andere Brabantse gemeenten toen het voorstel aan de orde kwam om een bijdrage van 2200. - be schikbaar te stellen voor een kunst werk ten behoeve van het in aan bouw zijnde Provinciehuis in Den Bosch. Unaniem ging men met deze bijdrage van 10 cent per inwoner ak koord. De opzet van de afdeling Bra bant van de Ver. van Ned. Gemeen ten om het bedrag voor de inmiddels berucht geworden „dikke deur" te bestemmen vond men niet ideaal. Burgemeester Teijssen merkte dan ook op dat het voorstel van het colle ge een bijdrage inhield voor een kunstwerk zonder zich te binden aan een bepaald object. Hij was het met de raad eens dat het verstandiger was geweest van de Ver. van Ned. Ge meenten om eerst een bijdrage voor een kunstwerk te vragen en achteraf er een bestemming aan te geven. Verhuur en verkoop van TENTEN, LUCHTBEDDEN, GASSTELLEN en alle soor ten KAMPEER-ARTIKELEN Thorbeckelaan 23, Waalwijk tel. 04160 - 2929 Voor ivat het financiële gedeelte van Waalwijk betreft, komt er dus een „dikke" hopenlijk voor iedereen toe gankelijke deur. Het bezwaarschrift van de heer J. van Daelen tegen het besluit van b. en w. tot weigering van een bouw vergunning voor een aantal tuinbouw kassen werd door de raad verworpen. Burgemeester Teijssen wees op het algemeen belang dat hiermee gediend wordt. Deze gronden vallen in het nieuwe uitbreidingsplan Zanddonk dat voor woningbouw bestemd is. Op donderdag 13 juni zal het college tij dens een informele vergadering de plannen voor Zanddonk ontvouwen. Op 27 juni komt dit nieuwe plan dan in de openbare vergadering aan de orde. Volgens het bestemmingsplan van september '63 mag de heer van Dae len niet meer uitbreiden. Er zijn tal van besprekingen met de betrokken tuinder gevoerd. Het schijnt een ju ridische zaak te worden of de heer van Daelen zijn kassen mag uitbrei den. Wel was het college het met de raad eens dat hier snel naar een be vredigende oplossing moet worden ge zocht. Wethouder van Eijl benadruk te dat alles wordt gedaan om de heer van Daelen ter wille te zijn. De raad behandelde ook het voor stel van b. en w. betreffende de aan koop van het pand Kloosterweg 62 van de heer W. van Beek, ter realise ring van 't bestemmingsplan,, Woon gebied Zanddonk". Gesteld werd door de gemeenteraad, dat men beter een gebreid jasje vanaf 59,75; een polo-pull of badstof sweater; een extra mooi overhemd of sportshirt; een pyama-kamerjas set; een extra mooie das met sokken; manchetknopen of zakdoeken. Er is nog zo veel meer in onze speciale „mode voor vader". herenmode adviseurs FiL: M. v. d. Brand-Hens Grotestraat 155, Waalwijk het pand van de heer van Daelen, dat ook direct aan de 3e Zeine grenst, had kunnen aankopen. Wethouder v. d. Hoven bestreed dit door op te merken, dat het gebied ten zuiden van de 3e Zeine bestemd was voor water- winningsgebied en dat dus dit pand niet in aanmerking kwam, voorlopig althans, voor aankoop ter ontsluiting HET BROEIT IN AFRIKA Stel je voor, dat op zekere dag maanbewoners komen binnenstappen op onze planeet; ze vertellen ons van het leven bij hen, hoe daar de mensen gemiddeld 150 jaar oud worden, hoe iedereen een minivlieg- tuigje in zijn schuurtje heeft staan, hoe men daar maar twee dagen per week werkt. Op het moment, dat wij van deze fantastische verhalen hoorden, zouden we ons diep ongelukkig voelen en ver achter gesteld bij die maanbewoners. We zouden alles in het werk stellen om zo snel mogelijk hen te evenaren. Iets dergelijks is gebeurd in Afrika, toen men lucht kreeg van de rijke blanke wereld. De balans van hun vredig bestaan sloeg meteen naar beneden en in de confrontatie met dit paradijs van welvaart ontdekten ze hun eigen primitiviteit. Ze wilden ook appeltjes pluk ken van de gouden boom; ze dreigden hun eigen verleden te verge ten en lagen in aanbidding neergeknield voor deze nieuwe wereld. I Iet leek allemaal zo geweldig, dat ze het maar moeilijk konden ver werken. Ze hoorden van een tovermiddel dat geld heette, van landen die één taal spraken, van techniek en industrie die de mensen ten dienste stonden. Er staat heel wat op het spel in Afrika. De toestand is zorgwekkend, omdat het nieuwe zo abrupt is overgekomen en het gevaar niet denk beeldig is, dat de inbouw in de bestaande orde niet geleidelijk aan gebeurt. Het is niet voor niets, dat men vaak stelt, dat de ontwikke ling in deze landen niet langzaam genoeg kan gaan. Het zal er op aan moeten komen, dat Afrika zélf leert leven met dit overweldi gende nieuwe. En dat proces kost veel tijd! Elke vorm van hulp verlening zal op die zelfwerkzaamheid gericht moeten zijn. Het is geen kwestie van boterhammen oversturen, ook niet van produkten die hier anders worden doorgedraaid. Wij moeten zorgen, dat Afri ka zichzelf kan helpen. Dat vraagt een deskundige aanpak, waarbij misschien wel gevestigde structuren overboord moeten en wij prin cipieel anders moeten gaan denken, waarbij we metterdaad waar maken, dat alle mensen gelijke rechten hebben. We zullen van het eilandje van onze particuliere belangen vandaan moeten komen. We kunnen alleen nog maar samen leven. En de ziekte van de een tast ook de gezondheid van de ander aan; zoals een lichaam pas gezond is, als alle ledematen gezond zijn. Afrika is een wereld met onbe grensde mogelijkheden. Het zal mede van ons afhangen, of Afrika de kans krijgt om zelf zijn eigen koers te varen. N.B.: Zoals vorige week reeds meegedeeld, beleg ik a.s. vrijdag 7 juni een avond over Afrika, aan de hand van dia's en een film. Deze avond is opengesteld voor iedereen, die belangstelling heeft. De bij eenkomst wordt gehouden in een bovenzaal van de Theresia-school, Wilhelminastraat 7, ingang kleine deur bij rolschaatsbaan. We be ginnen om 8 uur. L. VAN BERKEL IN 7 JAAR VERANDERT EEN MENS VOLLEDIG En naarmate men ouder wordt, groeit de kans op rimpels. Laat kraaiepootjes, lijnen en rimpels on middellijk verdwijnen met behulp van de Marchal Rimpelcorrector in de nieuwe, aanzienlijk verbeterde samenstelling, die veel langer houd baar is. Een flacon a 8,75 bezorgt U maandenlang een gave, gladde gelaatshuid! Gratis folder bij: STEEDS GRIJZER? WEES WIJZER Ook Uw haar kan zijn oorspronke lijke kleur herkrijgen! Borstel even met Crème Marchal en U bent klaar zonder wassen of verven! Grote tube 3,75. Ook verkrijg baar in diepzwart. Grotestraat 327, Waalwijk - tel. 3071 van het bestemmingsplan. Bovendien is een bepaald aantal hektaren daar voor geprojekteerd in verband met de watervoorzening, waarvan niet afge weken kan worden. Door verschillende raadsleden wer den vragen aan de orde gesteld om trent deze materie. Wethouder van Eijl stelde dat er een weg dient te komen en dat het voorstel nu ter tafel het meest voordelig was. Getracht wordt zoveel mogelijk gebruik te ma ken van de bestaande ontsluitingen, waar de 3e Zeine er een van is, ter wijl de andere zich bevindt aan de 2e Zeine. Na ampele discussie werd door mej. van Doorn het voorstel ge daan om dit punt van de agenda te nemen en het aan de orde te stellen bij de openbare vergadering over het plan „woongebied Zanddonk" op 27 juni. Dit voorstel werd gesteund door de Werknemersfractie bij monde van de heer van Mosselveld, die er ver der aan toevoegde dat ook het pand van de heer van Daelen ten spoedig ste dient te verdwijnen, alleen al uit esthetisch oogpunt. Het voorstel werd door b. en w. teruggenomen en ge plaatst op de agenda van 27 juni. De bewoners van de Putstraat kun nen weer opgelucht ademen. Deze straat die in bar slechte staat verkeert wordt gereconstrueerd. Het wegdek wordt voorzien van een laag asfalt beton, dat jaren meekan. Ook aan de kruising bij de Grotestraat wordt aan dacht besteed. Het voorstel om 40.000 m2 bouw grond te verkopen aan Stahl Chemi cal Industries N.V. en aan Polyvinyl Chemie Holland werd zonder enige discussie aangenomen. Ook besloot men een gedeelte van de Zomerdijk- weg aan het openbaar verkeer te ont trekken. Vastgesteld werd de ge meenschappelijke regeling inzake de vleeskeuringsdienst kring ,,De Lang straat en het Land van Heusden en Altena". De verdere agendapunten, waaronder een aantal grondverkopen en onderwijsvoorzieningen - o.a. de uitbreiding van de SlO-school werden zonder meer afgewerkt. B kan U héél wat tijd (en I ergernis) besparen. WIJ DOEN HET plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor ten, stoppen, vermaken enz. enz. WIJ MAKEN HET stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander atelier-werk. I Heuvelstraat 14

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9