waal wij kse en LanqstRMtse coimnt mm Doof-blinden bezochten zaterdag Waalwijk Door bepaalde leefwijze kan men het risico kleiner maken GEMEENTEBESTUUR HEEFT VEEL PLANNEN VOOR DE TOEKOMST: ZELF MEEWERKEN KAN HARTINFARCT VOORKOMEN riolering sportvelden woningen overdekt zwembad Bouw scholen was noodzaak Sporthal Overdekt zwembad Woningbouw Begraafplaatsen Fa. Schuurmans Riolering In de hand werken Welvaart Roken matigen MAANDAG 10 JUNI 1968 iW a~i,A Aauo 89e JAARGANG No. 47 De rcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p week (0,30-f 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' In Sprang-Capelie komen twee nieuwe lagere scholen gereed (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE „We mogen niet klagen over de onderwijsvoor zieningen in onze gemeente. Die zijn gelukkig goed en de mogelijkheden zijn groot". Burgemeester M. van Prooyen die ons dit vertelde gaat trots op de vele nieuwbouwobjecten in „zijn" Sprang-Capelie. Momenteel zijn De bouw van de nieuwe scholen in Capelle en Sprang was hard no dig. De huidige scholen zijn ver verouderd en zelfs niet meer te restaureren. Bij Provinciale Staten is dan ook steeds met meer klem de noodzakelijkheid van nieuwbouw voor beide scholen beklemtoond. Burgemeester Van Prooyen heeft heel wat reisjes naar Den Haag moeten maken voordat de vergun ningen waren verkregen. Nu is het zover en kan waarschijnlijk half augustus de 6-klassige lagere school aan de Nieuwe Vaart ingebruik ge nomen worden. De school in Sprang, achter de Kerkstraat moet volgend jaar rond mei worden opgeleverd. Met het grondwerk is een aanvang gemaakt. Het wordt een moderne 10-klassige school, waarvan de komende jaren twee lokalen voor de kleuterschool zijn bestemd. Ook hier is de huis vesting te klein. Intussen kunnen dan de plannen voor een nieuwe kleuterschool worden ingediend. Een terrein is hiervoor gereser veerd achter de nieuwe lagere school. Voor de schoolgaande jeugd uit Sprang-Capelie zijn er in eigen ge meente 2 bijzondere lagere scholen, 1 openbare lagere school, 1 openba re kleuterschool, 3 bijzondere kleu terscholen, 1 bijzondere ULO-school en een Christelijke Huishoudschool, waarin ook de Zonnebloemcursus is ondergebracht. Voor het voortgezet onderwijs is er in Waalwijk het Willem van Oranje College en de LTS. Het gymnastiekonderwijs wordt in de nieuwe sporthal gegeven. Hier door is dit sportcentrum de gehele dag bezet. i De sporthal blijkt voor Sprang- Capelie van grote waarde. Door de zaal in tweeën te verdelen, worden er wekelijks 52 lesuren gegeven. Iedere avond maken de sportclubs uit het dorp er een druk gebruik van. De voetbalclubs zijn voor hun conditietraining in de wintermaan den op de zaal aan gewezen. Ook de vorig jaar opgerichte binnen sportvereniging, waaronder een groot aantal takken van sport val len, is een druk gebruiker. Burgemeester van Prooyen kent een van de clublokalen eenvoudig om te bouwen is tot kleedlokaal met wasgelegenheid. De gelden wor den dus goed besteed. Vorig jaar heeft het gemeentebe stuur de plannen overwogen om 't open zwembad van verwarming te voorzien. De voordelen verlen ging van het zwemseizoen met en kele weken wogen niet op tegen de hoge kosten van zo'n 50.000, Besloten werd om deze gelden te gaan benutten voor de bouw van een overdekt zwembad. „Het moet een behoorlijke inrichting worden, meer dan alleen maar een instruc- tiebad. We denken aan een 25 m.- bad met een breedte van 16 meter. De plannen zijn nog maar in een pril stadium, wat echter niet wil zeggen dat we er geen aandacht aan besteden. Het grote knelpunt is ook hier de financiën". Burgemeester v. Prooyen is zich met de wethouders bij overdekte baden in andere ge meenten gaan oriënteren. Het bad zou achter het huidige open zwembad moeten komen. Dan kan van de aanwezige waterzuive ringsinstallatie gebruik worden ge maakt, wat een kostenbesparing van zeker 80.000,betekent. Ook een badmeester, die nu al in full-time dienst is, kan dan de wintermaan den met de leiding van het overdek te bad belast worden. Behoefte aan een dergelijk zwembad bestaat er aan de sport grote waarde toe. „Naarmate de mensen over meer vrije tijd beschikken, neemt de re creatieve betekenis van de sport enorm toe. Het is de taak van het gemeentebestuur voor behoorlijke voorzieningen te zorgen". Ondanks de 6 sportvelden, waarvan 4 voet balclubs (SSC - NEO Wit Zwart en HNC) gebruik maken, is er be hoefte aan uitbreiding. Op de zater dagmiddagen zijn de velden te a HHH twee lagere scholen in aanbouw. Een aan de Nieuwe Vaart in Capelle, die waarschijnlijk met ingang van het nieuwe schooljaar ingebruik genomen kan worden en een in Sprang. Als ook deze laatste lagere school gereed is zijn alle scholen in goede gebouwen gehuisvest. Op het onderwijster rein dus geen wensen meer. Het gemeentebestuur heeft een ander eisen- program voor de toekomst: riolering, woningen en sportvelden. De drie belangrijkste punten voor de toekomst. Daarbij komen nog enkele andere zaken die de aandacht hebben, zoals de verfraaiing van de gemeente door het aanbrengen van groenvoorzieningen, het leggen van trottoirs en ver breden van de wegen en de bouw van een overdekt zwembad. De grote spelbreker bij dit alles is de financiering. Wat mondjesmaat loskomt, krijgt direkt een nuttige besteding. valt, zullen wij, als men hieraan vasthoudt, nog wel even geduld moeten hebben". De heer v. Prooy en is ook niet de enige burgervader die bij Ged. Staten komt aanklop pen. De helft van de Brabantse ge meenten heeft geen riolering. Men denkt aan een gezamenlijke zuiveringsinstallatie met Kaatsheu vel. Dit drukt niet alleen de aanleg- kosten. maar ook de exploitatiekos ten. In totaal ligt in Sprang-Capelie zo'n 10 kilometer niet aangeslo ten riolering. In elke nieuwe wijk worden meteen de buizen gelegd. Het gehele plan zal in fasen wor den uitgevoerd. Dan ook besteedt 't college aandacht aan de verfraaiing van de gemeente. Burgemeester v. Prooyen denkt aan verbrede wegen met trottoirs. Het is voor de ge meente te hopen dat de plannen snel ten uitvoer kunnen worden ge bracht. Tot nu toe is de hoop steeds tevergeefs geweest. Waar wel volop aan gewerkt wordt, is de inrichting van 'n nieuw Kraamcentrum van 't Groene Kruis aan de Nieuwevaart. De plannen hiervoor zijn door GS goedgekeurd. In het centrum komt ook woon ruimte voor de leidsters en de leer ling kraamverzorgsters. Alle voor zieningen worden hiervoor aange bracht. De twee nieuwe lagere scholen. Op de bovenste foto de school aan de Nieuwevaart die in augustus gereed komt. Onder: de bouw van de school in Sprang. Burgemeester Van Prooyen vol met plannen zwaar belast en kunnen niet alle elftallen aan bod komen. De be staande accomodatie voldoet aan de hoogste eisen. Op de velden van SSC en NEO zijn fraaie kantines met moderne kleed- en wasgelegenheden, waarop menige club jaloers is. Deze kanti nes zijn mede tot stand gekomen door de medewerking van de be trokken voetbalclubs. De gemeente voorziet de velden van HNC en Wit Zwart momenteel van clublokalen, die zq gebouwd worden dat bij een eventuele fusie van deze clubs die al meer ter sprake is geweest in Sprang-Capelie zeker. Burgem. Van Prooyen denkt dan alleen nog maar aan het schoolzwemmen, wat nu praktisch onmogelijk is. Ook veel volwassenen willen in de avonduren graag een baantje betrekken. Van een overdekt zwembad in Sprang- Capelie kan ook in regionaal ver band gebruik gemaakt worden. Het college van B. en W. hoopt de ko mende maanden de plannen te kun nen uitwerken. De woningnood neemt ook in Sprang-Capelie af. Voor 1968 is een contingent van 66 woningwetwonin gen toegewezen, waarvan men er 17 in Sprang en 49 in Vrijhoeve gaat bouwen. In Sprang komen dit jaar ook de 24 premiewoningen van de „Stichting Woningbouw Sprang-Ca pelie" gereed. Deze woningen wor den verkocht. De stichting die door de financiën heen is hoopt op deze wijze opnieuw premiewo- ningen te kunnen bouwen. Het zijn aantrekkelijke woningen, in blok jes van 2 met o.m. 4 slaapkamers, garage en individuele gasverwar- ming. Vooral voor doorstroming zijn deze koopwoningen belangrijk. Voor wat verdere nieuwbouw betreft, streeft burgemeester Van Prooyen naar optimaal woongenot, waarbij voorzieningen als c.v. behoren. STATIONSTRAAT 5IA WAALWVK Een plan dat binnenkort in de raad komt, is de verbetering en uit- Jaarlijks wordt door het „Cor Emous Fonds" een dagje uit met doof-blinde mensen georganiseerd. Fungeerde het vorig jaar de K.L.M. als gastheer, nu was het de Lions Club Waalwijk, die de groep van ongeveer 30 doof-blinden met onge veer 70 begeleiders een dag kon la ten genieten. Uit alle streken van het land ar riveerde de groep rond 10 uur in Waalwijk, waar het gemeentebe stuur in de raadzaal koffie met koek aanbood. Burgemeester J. L. P. M. Teijssen heette allen hartelijk wel kom en wees er op dat deze mensen wel in het bijzonder een sterke be hoefte hebben aan hartelijkheid en medeleven. Het moet een grote vreugde voor ons allen zijn, deze wel zeer gehandicapte mensen een dag gelukkig te kunnen maken. Dank werd gebracht aan de Lions- club Waalwijk voor de voorberei ding en aan de heer Harms, de gro te motor van het Cor Emous Fonds. Hij wenste allen een zeer genoeg lijke dag. De heer Harms dankte de burge meester voor diens ontvangst. Hij wees er op dat doof-blinde mensen heel anders zijn dan dove of blinde mensen. Zij hebben als regel heel veel meegemaakt, zijn vaak slecht opgevangen en hebben een eentonig leven. Veelal ontbreekt het hen aan geestelijke zorg; zij hebben een spe ciale begeleider nodig, daar ze an ders geen contacten kunnen leggen. Het geestelijk contact, daar draait alles om. De president van de Lionsclub breiding van de aula's op de twee begraafplaatsen aan de Provinciale- weg naar Tilburg en aan de Hei straat. Deze laatste begraafplaats is onlangs belangrijk uitgebreid en voorzien van goede parkeerruimte. Nu men de begrafenisplechtigheden steeds minder aan huis wil, doet zich de behoefte aan een grote aula voelen. B. en W. willen de bestaan de aula's vergroten en uitbreiden met een keuken en ontvangruimte, zodat de plechtigheden sfeervoller kunnen gebeuren. Volop plannen dus in Sprang-Capelie. Waalwijk, de heer v. Laack, zei dankbaar te zijn dat zijn club dit jaar de vijfde Cor Emousfonds-dag mocht organiseren, waarbij de bur gemeester als het ware het start schot wilde geven. Onder supervisie van de Waal wij kse politie bereikte de stoet au to's veilig het Lido, waar een con sumptie werd aangeboden en een inleiding over leerbewerking werd gehouden, „tastbaar" geïllustreerd. Hierna volgde een uitgebreide Bra bantse koffietafel. Na de maaltijd werd een inlei ding gehouden over de schoenfabri- cage, waarbij ook weer modellen en monsters van hand tot hand gingen, zodat de bezoekers een tastbare in druk konden krijgen van deze pro ducten uit de Langstraat. Rond half vier nam de president van de Li onsclub. mede namens de clubleden, afscheid van allen. Tot besluit van deze dag werd onder politie -geleide naar Kaatsheuvel gereden, waar in de Efteling het diner werd gebruikt. Ondanks het weinig fraaie weer, hebben de doof-blinden oprecht ge noten. De Nederlandse Stichting voor Doof-Blinden is van mening, dat er nog vele doof-blinden in ons land zijn, die zonder contacten met de buitenwereld door het leven moe ten gaan. Zij zou derhalve graag adressen van doof-blinde mensen ontvangen, waarmee zij dan in con tact kan treden. Het adres van bo vengenoemde Stichting is: Keizers gracht 173 te Amsterdam. Telefo nisch is de Stichting te bereiken onder nr. 02500 - 61446, Mevr. Ver meer te Haarlem. Verhuur en verkoop van TENTEN, LUCHTBEDDEN, GASSTELLEN en alle soor ten KAMPEER-ARTIKELEN Thorbeckelaan 23, Waalwijk tel. 04160 - 2929 Een doorn in het oog is het ont breken van een rioleringssysteem. De plannen hiervan bestaan al ja ren. Ze zijn zelfs bestek-klaar, zo dat de verschillende fasen zonder meer aanbesteed kunnen worden. De grote spelbreker is het geld. „Het ontbreken van een riolering is slecht voor de volksgezondheid. De uitvoering moet gebeuren als werkgelegenheidsobject en aange zien het gelukkig met de werkloos heid in de Langstraat nogal mee- Het aantal voorstanders van preventieve geneeskunde neemt de laat ste jaren voortdurend toe. Op velerlei gebied tracht men te komen tot periodieke, vrijwillige controle, waarbij men onderzocht wordt op het eventueel voorkomen van bepaalde ziekten, of het vaststellen van de neiging tot een of andere ziekte. Dergelijk preventief werk is natuur lijk toe te juichen, want dikwijls kan er veel narigheid worden voor komen, wanneer de medici een ziekte reeds in het prille stadium kun nen aanpakken. Maar wij mogen beslist niet verwachten dat de pre ventieve geneeskunde, zoals dit periodiek onderzoeken de magische sleutel is, waardoor we nu niet meer ziek zullen worden, of aan een of andere ernstige ziekte zullen overlijden. Hoe merkwaardig het ook mag klinken, maar preventieve genees kunde kan voor een belangrijk deel zelf door de mensen worden toege past. Als het er op aan komt, kun nen zij zelf meer bereiken dan de meest deskundige arts. Als voorbeeld nemen we 't alom zo gevreesde hartinfarct, dat onder de mannen de helft van alle doods oorzaken uitmaakt. Dit zegt wel iets en velen veertiger en vijftigers voe len zich niet zo best op hun gemak. Nu heeft de wetenschap inmiddels kunnen vaststellen dat er bepaalde omstandigheden zijn die het optre den van een hartinfarct sterk in de hand werken, zoals gebrek aan li chaamsbeweging, een overmatig ge wicht, teveel roken, verhoogde bloeddruk, suikerziekte, voortduren de geestelijke spanningen en derge lijke. Gebleken is, dat bijvoorbeeld het optreden van drie van dergelij ke omstandigheden de kans op het optreden van een hartinfarct ver tienvoudigen. Dat is toch wel een duidelijk bewijs welk een ongunsti ge invloed deze bijkomende omstan digheden uitoefenen. Het is dus duidelijk dat men er alleen met periodieke controle niet is, maar dat daarbij behoort dat de patiënt zelf zorgt voor een zodanige leefwijze, dat hij als het even mo gelijk is, die bijkomstige omstandig heden uitschakelt, of althans zoveel mogelijk beperkt. De arts kan even tueel dergelijke richtlijnen geven, maar de patiënt zelf zal ze moeten uitvoeren en zolang hij dat niet doet, omdat het hem te zwaar is, of hij de kracht ertoe niet kan opbren gen, dan loopt hij meer risico's dan nodig is. Als gevolg van onze welvaart zijn heel veel mannen, juist in de leef tijd van veertig tot vijftig jaar veel te zwaar. Ze hebben aanmerkelijk te weinig lichaamsbeweging, waar toe de luxe van een auto e.d. ook nog bijdraagt en ze eten dikwijls te overmatig. Zij hebben het uitscha kelen van deze risicofactor veelal zelf in de hand door zich wat het eten betreft iets te matigen en daarnaast te zorgen voor voldoende lichaamsbeweging. Laat de auto eens staan en ga lopen. Doe 's mor gens bij het opstaan en 's avonds bij het naar bed gaan eens wat gym nastiek. Of ga 's avonds voor het slapen gaan nog eens een flink eind wandelen. Het bevordert bovendien een goede nachtrust. Dan is het ook bijzonder belang rijk om het roken te matigen. Kunt u het opgeven, zoveel te beter, maar het hoeft niet, als u maar binnen redelijke grenzen blijft. Te hoge bloeddruk en suikerziekte zijn za ken, die de dokter moet vaststellen, maar het loont de moeite om zo nu en dan hem eens een onderzoek hieraan te laten instellen. Dan is er nog de geestelijke span ning in deze jachtige tijd. Doe se rieus moeite u te ontspannen. Met wat oefening lukt dat en tracht on der het werk uw kalmte te bewa ren en u niet mee te laten slepen. Leer uzelf ontspannen te werken en in uw vrij tijd de dingen van u af te zetten. Zeg niet te gauw dat kan ik niet, maar probeer het serieus. U verlaagt daarmee het risico en dat is toch wel de moeite waard.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1