wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRant Er gaapt een kloof tussen technisch kunnen en de geestelijke ontwikkeling Vervlogen dromen van De Gaulle orm meubelen autoverzekering ampe X WAAROM GEWELD IN DE VERENIGDE STATEN? van ^Yfl'terlo OPEN OOG ampe H< uitsluitend verkrijgbaar bij W. Timmermans en Zonen „Het WaEde Westen as nog nooit zo wild geweest ais tegenwoordig" van Complete Woning inrichting Wetten nodig RevoSvers op zak Achtergebleven Ongezonde verering -Qxcluóievë J-terenklecllncf M*. WAALWIJK in Tilburg VRIJDAG 21 JUNI 1968 89e JAARGANG No. 50 De tcho van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 I». kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' |et is geen wonder dat president Be Gaulle, zoals hij heeft aangekon digd, het voornemen koestert om wanneer de orde en rust in zijn land zijn hersteld, de politieke arena te verlaten. De recente plotselinge ont wikkelingen in Frankrijk hebben er belangrijk toe bijgedragen de gene raal duidelijk te maken, dat hij een utopie heeft nagejaagd. Wat is er terecht gekomen van al die fraaie dromen, van een Europa der vader landen, van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral en dat alles onder leiding van het trotse Frankrijk van De Gaulle. Wat is er terecht geko men van het scheppen van een neu trale zone tussen Amerika en de Sowjet-Unie, wederom onder leiding van Frankrijk en De Gaulle. Als de president de balans opmaakt na tien jaar gaullisme, dan zal hij moeten toegeven, dat het maar een droevig resultaat is. van alle gedroomde grandeur ïïlijft slechts weinig over. Negen jaar lang ging het blijk baar goed, meende de president dat hij het perfect deed, totdat nu ruim een maand geleden er opeens, een in wezen onbeduidende, uitbarsting kwam, die echter geheel Frankrijk in vuur en vlam zette en aan de rand van de burgeroorlog bracht. Dat was een ontnuchtering voor De Gaulle. Nu bleek, dat men niet zo tevreden was over zijn tienjarig be wind, dat hij de massa te lang kort gehouden had en dat kan zelfs een De Gaulle zich niet ongestraft per mitteren. Dat is iets dat de presi dent nooit voor mogelijk had ge houden en dat hem er nu toe brengt om teleurgesteld zich te gaan terug trekken. Aanvankelijk heeft hij er zelfs tijdens de grote moeilijkheden ever gedacht om af te treden, maar 'n verantwoordelijkheidsgevoel voor zijn land en volk heeft hem hiervan weerhouden. Hij heeft wederom de leiding in handen genomen om, als de rust is weergekeerd, het roer te kunnen overgeven en wel aan nie mand minder dan premier Pompidou de gaullistische eerste-minister van Frankrijk. Het ziet er echter naar uit, dat de massa daar evenmin mee tevreden zal zijn. Interessant is om te zien hoe De Gaulle, nu alles tegenloopt en an ders uitpakt dan hij altijd had ge dacht, dadelijk weer de oude weg terug inslaat en zijn toevlucht neemt tot uiterst rechts. Het was tien jaar geleden ook uiterst rechts dat hem aan de macht bracht. Het was het leger, met generaals als Massu, Salan e.d. die De Gaulle op het paard zette. Al snel nam de ge neraal het heft zelf in handen en betoonde zich weinig dankbaar te genover zijn promotors. In hun ogen pleegde hij zelfs verraad, door Al gerije vrij te maken. Er ontstond 'n opstand en de OAS en diverse hoge militairen, waaronder Salan, raak ten in gevangenschap. De Gaulle heerste en deed wat hij goed dacht en daarbij trok hij zich niets aan van zijn oude vrienden. Het uitbreken van de culturele re volutie in Parijs en enkele andere belangrijke steden van Frankrijk, gooide alles omver en tijdens het korte verdwijnen van de president, waarover zoveel gissingen de ronde deden, verbleef hij bij de generaals, waaronder Massu, om hen te vra gen hem te steunen bij het herstel len van de macht. Het leger heeft niet behoeven in te grijpen, maar de generaals hebben aan De Gaulle v/el enige eisen gesteld voor hun loyaliteit en we zien nu, hoe de ge neraal weer terecht komt in het vaarwater, waaruit hij tien jaar ge leden opdook, dat van rechts en uiterst rechts, het leger en de gene raals. In verband met de komende ver kiezingen tracht De Gaulle nog voor één keer een grote meerderheid aan stemmen te verzamelen en daartoe speelt hij heel handig op de angst voor communisme en anarchie, waardoor hij tracht een gigantisch eenheidsfront van anti-linkse krach ten on te bouwen. Binnen dit kader vallen ook de maatregelen zoals verbod van diverse extreem-linkse groeperingen, het hardere optreden Het klinkt hard, heel hard zelfs voor de Amerikanen, maar een groot deel van dit volk, dat de Verenigde Staten bewoont, kan in zekere zin vergeleken worden met nog elders in de wereld levende primitieve vol keren die sinds enige tientallen jaren kennis hebben gemaakt met de technische ontwikkeling. Zij beheersen dan na een goede opleiding de moderne technische apparatuur, doch hun geestelijk denken staat nog op het niveau van de primitiviteit van voordien. Het grote probleem waar mee trouwens de gehele mensheid zeker in de laatste tientallen jaren tobt is; de razendsnelle vooruitgang van techniek en wetenschap, waarmee de ontwikkeling van het geestelijk leven geen gelijke tred houdt. Uiteraard wordt hiermee niet bedoeld de intelligentie, maar het gevoelsleven. En zo is het ook met de bewoners van de Verenigde Staten, die leven in het atoomtijdperk waaraan hun geleerden zelf zon enorme bijdrage hebben geleverd, doch die geestelijk nog staan in de tijd van de pioniers van het Wilde Westen. Er zijn Amerikanen, die zelf zeggen: „Het Wilde Westen is nog nooit zo wild geweest als tegenwoordigdat zegt al genoeg. We zien de primitiviteit van den ken van veel Amerikanen niet alleen in de vorm van het geweld, dat zich de laaste tijd op zo'n afschuwelijke wijze openbaart, maar ook in die van onverdraagzaamheid in het land van de vrijheid. Dat komt wel zeer dui delijk tot uitdrukking in het feit, dat er nog zo veel Amerikanen tegen stander zijn van de rassengelijkheid, terwijl zij het anderzijds heel normaal vinden dat de negers wel de plichten hebben van de burger van de Ver enigde Staten, zoals dienen in het leger. Procentsgewijze zijn er meer negers in Vietnam dan blanken. Veel blanken in de V.S. zijn geestelijk on voldoende geëvolueerd om de snelle sociale ontivikkeling, die we alom in de wereld zien en die zich uiteraard ook in de V.S. demonstreert, te kun nen volgen en bijhouden. Die mensen lopen gewoon enige tientallen jaren TILBURG PIUSPLEIN 86-38 tel. 83080 Buadiensten lfjn 2 en 6 stoppen voor de deur. Voiop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur van de oproerpolitie, „gratie" voor rechtse figuren zoals Bidault, voor malig leider van de OAS, generaal Salan van de Algerijnse opstand en diverse andere rechtse figuren. Toch waren het de communisten niet die oorzaak waren van de recente moei lijkheden, maar De Gaulle's eigen politiek. achter. Dat geeft hen uiteraard een gevoel van onbehagen, van niet kun nen begrijpen en niet begrepen wor den en dat uiten dergelijke primitieve geesten, die nog in het verre wild west-verleden, leven in excessen. Wanneer we een en ander eens na der onder de loep nemen en ons af vragen hoe het komt dat veel Ameri kanen op dat gebied achtergebleven zijn, dan zien we dat het voor een deel juist die zogenaamde veel ge loofde vrijheid is, dat hieraan schuld heeft. Dat de Verenigde Staten het land van de vrijheid zijn heeft ook zijn nadelen, want voor een deel is die vrijheid gebaseerd op wetteloos heid, waarmee we bedoelen dat er te weinig wetten zijn op bepaalde gebie den, waardoor er chaotische toestan den kunnen ontstaan. We zien dat nu weer bij het gebrek aan wetten op het gebied van de verkoop van vuurwa penen, waardoor het ontstaan van 'n golf van geweld in de hand wordt ge werkt. Iemand is zijn vrijheid waard en dat geldt uiteraard ook voor een ge heel volk, wanneer hij moreel op een hoog niveau staat, dan heeft hij van binnen uit zoveel morele remmen, dat wetten niet nodig zijn. Maar dat kan men van een geheel volk moeilijk ver wachten en daarom zijn er wetten nodig op allerlei gebied. Als gevolg van de wetteloosheid waarin een deel van de Verenigde Staten vroeger in de pioniertijd heeft moeten leven, de strijd op leven en dood met de in dianen en tegen misdadigers, was het volkomen normaal wanneer elke vol wassen man een wapen droeg. Dat was in het oude Europa tijdens de middeleeuwen ook normaal, het was tevens een bewijs dat men een vrij man was, in staat en gerechtigd op te komen voor eigen goed en recht. Zo was het voor een goede honderd jaar ook nog in het land dat wij nu kennen als de Verenigde Staten. En dat moest ook wel, omdat het land nog te jong was om volwassen te zijn. Zo'n pril land, dat reeds vanaf het eerste begin na de vrijheidsoorlog 'n democratie was, was zeker voor de volkeren van het oude Europa een land van de vrijheid en als zodanig heeft het ook een bijzonder grote aantrekkingskracht uitgeoefend op al die Europeanen die om de een of an dere reden naar meer vrijheid snak ten. Het snakken naar die „vrijheid'" betekende dikwijls ook behoefte aan ongebondenheid, aan wetteloosheid en zo waren het niet altijd de besten die de Verenigde Staten als immi granten binnen kwamen. Onder hen waren er veel die juist in de V.S. de vrijheid zochten om via eigen kracht of wapen zich een positie, rijkdom of fortuin te verschaffen. Het nare is voor de Amerikanen, dat zij deze hooggeroemde vrijheid als een groot goed hebben beschermd. Er moesten zo mm mogelijk wetten komen, alleen die wetten die beslist hoog nodig waren en verder werd voortdurend de oude pionierstijd van het ruige leven (en geweld) geroman tiseerd en in ere gehouden. Men bleef domweg in zijn ontwikkeling stilstaan bij deze periode en kwam niet verder. Hoeveel Amerikanen zijn er niet, die nu nog het gevoel hebben niet veilig te zijn zonder een revolver op zak. Het geeft hen zelfvertrouwen en zon der dat voelen ze zich naakt en be dreigd. Nog steeds die oude pioniers mentaliteit in een wereld die al veel verder is. Hetzelfde zien we bij veel Ameri kanen waar het gaat om de verhou ding tot de negers. Een neger van nu is een nakomeling van slaven, van mensen die de blanke voorouders hebben gediend, waarmee die blanke vroeger kon doen en laten wat hij wilde, die hij kocht en verkocht en waarover hij volledig heerste. De Verenigde Staten zijn dan ook alleen maar het land van de „vrijheid" voor de blanke. De neger heeft het recht om er in vrijheid te creperen. Een groot deel van het Amerikaan se volk is in weerwil van de giganti sche ontwikkeling in het technisch kunnen op het gebied van de evolutie van het geestelijke en gevoelsleven enorm achtergebleven. Velen van hen kunnen in een neger geen mens zien, zoals zij zelf zijn en zonder wapen, waarmee zij in staat zijn kracht bij te zetten aan dat wat zij menen dat juist is, voelen ze zich onvrij. Door de wapenfabrikanten en wa penhandelaren is door de tientallen jaren heen uit commerciële overwe gingen aan deze opvattingen steun verleend en nog heeft de „national riffle association" enorm veel macht in de Verenigde Staten, zoveel macht, dat zij toch weer kans gezien hebben om de nieuwe wet tegen de handel in vuurwapens die president Johnson had ingediend, krachteloos te maken. Revolvers mogen niet meer verkocht worden via postorderbedrijven en in de winkels niet aan kinderen en ge straften. Maar wie een revolver wil hebben kan deze dus gewoon in een winkel kopen en voor geweren be staat helemaal geen beperking. Op die manier blijft men in de V.S. pre cies waar men al was. De wet is een wassen neus en heeft in wezen niets te betekenen. Via de verheerlijking van de harde tijd van het Wilde Westen, door mid del van boek, film, televisie en wat al niet meer is men gewend geworden GRASDUINEN -3 EEN TOEGIFFIE Ofschoon De Echo van het Zuiden maandag al een grasduinver- slug publiseerde; nog even een toegiffie in dit bedrijfsapostolère OPEN OOG (wat mij altijd denken doet aan de gedachte: dus het andere oog zit dus vol soep"). Afijn als ik dan maar met een af wisselend open en dicht oog, dus knipogend, namijmer over die verrukkuliukke grasherkauivkeikreukelblaardag met al die vieze beesten in mijn nek (uitstekend zou de heer B. uit H. zeggen), de verbitterde welke-kant-uit-strijd tussen het mannelijke oriejentaatsie- vermogen (richting Giersberzjé) en het vrouwelijk intuwietsie (naar Bos en Duin), de voorbijbrevierende nonnenkolonne, het tenslotte belanden in het tegenover B.-mortelse Gemeenschapshol gelegen kroeg, die ook door de vaderen met de smoes „jullie moeten aan de overkant zijn, jongensdruk bezocht werd, enzovoorts, enzo voorts, kom ik natuurlijk ook tot de lekkere klisjeekonklusie „ge slaagd dagje Maar dattut een geslaagd dagje geworden is, was niet alléén te danken aan deze toffe troep en aan Negeria 2x Prong en dan nog Equipage. Het gesprek zelf, dus ei gelijk het van de hoofdschotelige, ging, zo viel het me bij het ertegenaanbcluisteren van het geestig en spits en jeugdig enthousiast"verslag der groepsvertegenwoordenspuiers op, tot mijn niet geringe voldoening, voor een overheersend deel over het „gespreksthema" arme-rijke wereld. Het vieze woord ontwikkelingshulp was niet van de luchtige atmosfeer, en dat onze werkende jeugd het over de noodzaak ervan eens is, ebhoeft applaus (klap klap). Het geëntel over de toestanden in (een deel van) Afrika, onlangs in deze rubriek door de heer Van Berkel opgetekend, zal daar zijn positieve keitje wel aan hebben bijgesjouwd. Hulde! Moge deze (onverwachte?) belangstelling voor The black and shameful areas of hunger een stimulans zijn voor die brave mensen, die in Waalwijk een ontwikkelingshulpavond met diaas op touw gaan trachten te zetten. Er waren nog meer onder werpen de sigaar, waaronder van zelfsprekend het bedrijfsleven (grrr), maar die kunnen hier nu niet uitgeplozen worden. Dit LOPEND OOG rubriekje heeft ook zijn kadertje, nietwaar? De tot meestampeien verleidende Nigeria Prong Prong Ikwippitsj maakte tot slot ende besluit de avond van 16 juni nog historisch door het goeie ouwe Negeria (v.h. Gloria) - rekoor tot 23 minuten op te zwepen, onder satanies zivartmagies geweld (m)enig vrijend paartje een bedenkelijk veeg teken vormde. Mer den ukten X. Houd dus altijd voor open ogen, mijne vrienden, de uit het oud- Chinees bewerkte, gevleugelde ivijsheid: Geuzen aller bedrijfstak ken en ploegendiensten, houd zee Uw Fl. MAKELAARS IN ASSURANTIËN Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 KONKURRERENDE PREMIE speciaal tarief voor beperkt gebruik desgewenst premiebetaling in halfjaarlijkse termijnen AANTREKKELIJKE VOORWAARDEN no-claim: 10, 20, 30, 40 tot max. 50% na 5 jaar; overname mogelijk tot 30% bij schade door schuld vermindering van no-claim met slechts 20% nieuwwaarde clausule Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, tel. 3098 W. Remmers, van Lovenlaan 18, tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, tel. 3292 aan geweld als middel om een doel te bereiken. Dat kan gelden in het negatieve en het positieve vlak. Van de Wild-West naar de gangsterver- halen is een kleine stap. De ongezon de verering van gangsters als Bony and Glyde door de jeugd spreekt reeds boekdelen. Geweld is een normale zaak wan neer men een doel wil bereiken 'en dat doel is vanuit het standpunt van de betrokkene gezien natuurlijk altijd goed, dus is geweld geoorloofd. Ook de moordenaar van Robert Kennedy, de jonge Jordaniër Sirhan Bishara Sirhan was er beslist van overtuigd, dat vanuit zijn zienswijze hij de we reld en in het bijzonder de Verenig de Staten en zijn eigen land Jordanië een dienst bewees door Robert Ken nedy te doden. Een mentaliteit niet alleen van deze Sirhan, maar die door velen in de V.S. wordt aangehangen en die voortspruit uit het primitieve denken. VOOR VOOR ajouren, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren VOORstofknopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar Heuvelstraat 14 ---- -

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1