waAlvvijkse en LanQstRaatse couRant Vakschool-nieuwe-stijl draagt bij aan groei schoen- en lederindustrie De mammoetwet treedt op 1 augustus in werking GEMEENTEBESTUUR DOET BEROEP OP DE OUDERS NIEUWE ONDERWIJSPERIODE VOOR NEDERLAND A. de Kort nam afscheid als raadslid Taak voor ouders Modehuis Van Dijk Afscheid Ervaring 16 Geslaagden ontvingen diploma Bedrijfsleven Onderwijswereld Experimenten rede lijk uitgevallen Ministerie van onderwijs bestaat halve eeuw Schooltypen Mogelijkheden Mr. J. W. van Son - oud-Waalwijker - naar Ambassade van Lagos MAANDAG 1 JULI 1968 g9e JAARGANG No. 53 De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002" Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 P mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Waterpartijen aan Blnemenoordplein in Waalwijk warden beveiligd (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De waterpartijen in Waalwijk worden zo snel mogelijk beveiligd. Dit is het resultaat geweest van de aktie die de heer J. C. A. Slaats voert, om de ongelukken bij deze grachten te voorkomen. In de donderdagavond gehouden raadsvergadering ging het gemeentebestuur uit voerig op deze beveiliging in, tot tevredenheid van de raadsleden die een afdoende beveiliging toejuichen. Unaniem was men echter ook van mening, dat hier ook een taak bij de ouders ligt. Het gemeentebestuur doet een dringend beroep op alle ouders om hun kinderen toch vooral op het grote gevaar van het spelen bij deze waterpartijen te wijzen. In de vergadering werd verder afscheid genomen van de heer A. de Kort, die een funktie in het buitenland heeft aanvaard. De heer A. Pullens komt de gelederen van de Katholieke Unie versterken. De overige agendapunten leverden weinig problemen op. Na de contacten die er met de heer Slaats geweest zijn hebben b. en w. besloten om bijwijze van proef 'enige waterpartijen in het plan Bloemenoord van een afrastering te voorzien. De kosten hiervan (ruim 14.000, - kunnen worden bestreden uit de post onderhoud en schoonhouden van de waterlopen. De heer Van Seters wees er op dat zijn fraktie al meer op het gevaar van deze waterpartijen had ge wezen. Beveilig niet alleen deze par tijen, maar ook de andere grachten', ivas de suggestie van de heer Van Se- ters. Ook de heren Louwerse, Meijs, Brouwer en Smits waren het hier mee eens. Alle partijen beveiligen zou een kostbare geschiedenis worden. Wet houder M. van Eijl vreesde dat hier een bedrag van bijna f 400.000, - mee gemoeid zou zijn. „Het gemeen tebestuur wil de waterpartijen die het meeste gevaar opleveren voor spelen de kinderen gaan beschermen. Door op deze manier te werken kunnen de onkosten uit de post onderhoud wor den betaald en behoeft geen extra kre diet gevraagd te worden. Dit is de snelste methode van handelen. Er zullen op een afstand van 1.20- 1.50 meter van de kant een serie pa len worden geslagen, waartussen dan groen harmonicagaas wordt gespan nen met een hoogte van 60 cm. On der de palen komt een rij tegels, om maaien mogelijk te maken. Beveiligd wordt de grote gracht op het Bloe- menoordplein, die loopt tot de Bur gemeester Moonenschool. Ook de 2 grachten die ten oosten van het Bloe- menoordplein lopen worden van een afrastering voorzien. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Van Mosselveld zei wethouder Van Eijl ook de mogelijkheid te willen bekij ken om de gracht aan de Teisterbant- laan in Baardwijk te beveiligen. Dringend beroep deed de wethou der op alle ouders, om hun kinde ren op het grote gevaar te wijzen van de waterpartijen. De heer Van Eijl vreesde dat de grotere jeugd de be scherming wel eens kon gaan vernie len. Ook hiervoor deed hij een beroep op de verantwoordelijkheid van alle Waalwijkers om de jeugd van deze vernielingen af te houden. „De be volking denkt vaak dat het gemeente bestuur deze grachten aanlegt als verfraaiing van de woonwijken. Het is dringende noodzaak, dat de water partijen er zijn, omdat anders de wa terkering in gevaar komt", aldus de heer Van Eijl. De heer Van Loon deed de suggestie om een visverbod in te stellen. Het merendeel van de ïaad voelde daar weinig voor. Door het gemeentebestuur zal ook de mo gelijkheid worden bekeken om de ta luds te verhogen. De heer Smits had hierop gewezen. De voormalige openbare lagere school aan de Stationsstraat wordt gesloopt. Het grootste gedeelte van de vrijkomende grond wordt verkocht aan het Modehuis Van Dijk dat de zaak aan de Stationsstraat belang rijk gaat uitbreiden. Dit initiatief werd door alle raadsleden toegejuicht Burgemeester Teijssen deelde nog mee, dat er naast de nieuwbouw een perceel overblijft, voor eventuele an dere gegadigden. In het cityplan past deze uitbreiding volkomen. De raad stelde een krediet van 471.000.- beschikbaar voor de uitbreiding van de Past. van Haaren- school met 7 lokalen. Ook werden nog enkele andere onderwijsvoorzie ningen getroffen. Ook enkele aan- en verkopen van grond gingen vlot onder de hamer door. Voor de gemeentelijke sociale werk plaats wordt een nieuwe snijmachine aangeschaft. De raad stelde hier een krediet van 2365. - voor beschik baar. Naar aanleiding van vragen van de heer Van Loon merkte wethouder v. d. Hoven (die de portefeuille van wethouder Van Heeswijk bij diens ziekte waarneemt) op dat steeds ge tracht wordt de machines zo goed koop mogelijk te verwerven. Enkele maanden geleden is er een overzicht gegeven, van wat er allemaal voor de Sociale Werkplaats is aangeschaft. Aan het einde van de korte ver gadering werd afscheid genomen van de heer A. de Kort, die per 1 juli als lid van de gemeenteraad heeft be dankt. „U maakt nu twee jaar deel uit van de raad en hebt u in deze pe riode doen kennen als een toegewijd raadslid, die openheid voorstaat. Veelvuldig hebt u zich in de discus sies gemengd 'en zo invloed uitge oefend op de besluitvorming. Plan nen voor de toekomst heeft u mede gestalte doen geven. Het college van b. en w. heeft u altijd ten zeerste ge waardeerd, mede ook door uw open heid. Wij wensen u het beste in uw nieuwe funktie", aldus burgemeester T eijssen. „Iemand is nooit te oud om te le ren. In de twee jaar dat ik raadslid heb mogen zijn, ben ik een hele er varing rijker geworden. Het is jam mer dat het raadslidmaatschap door de inwoners vaak zo verkeerd wordt beoordeeld. Ik onderstreep ook graag de suggestie die de heer Dercksen bij de algemene beschouwingen deed, om contact tussen de raadsfrakties onder ling te verstevigen", aldus de heer De Kort. Het scheidende raadslid deed een beroep op de bevolking om als men over de raadsstukken geïnfor meerd wilde worden, om vooral tij dig contakt op te nemen met de le den van de raad. De heer De Kort wordt opgevolgd door de heer A.J.P. Pullens. De com missie van onderzoek bestaande uit de heren Meijs, Van Seters en Brou wer, had de geloofsbrieven in orde bevonden. Naar alle waarschijnlijk heid komt de raad nog voor de be- drijfsvakantie bijeen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het was donderdag een belangrijke dag voor bestuur, docenten en leerlingen van de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie in Waalwijk. In eert overvolle zaal reikte direkteur Ir. J. Roelof Heyrmans de diploma's uit en deed de heer J. de Kort namens het bestuur de belangrijke mededeling dat MVLS MTS-niveau krijgt. Hier over schreven we in onze editie van donderdag j.l. reeds uitvoerig. In zijn toespraak tijdens de diploma uitreiking wees Ir. Roelofs Heyr mans de 16 geslaagden er op, dat zij er, met de op school opgedane ba siskennis niet zijn. ,,Voor u liggen grote kansen in de industrie. Men schreeuwt om goed kaderpersoneel, maar dan moet u zich ook verder be kwamen. Om de concurrentie 't hoofd te kunnen bieden heeft de schoen- en lederindustrie behoefte aan personeel van niveau. Er moeten kwalitatief goede produkten op de markt wor den gebracht. Ook de heer De Kort had in zijn felicitatiewoord nog op 't belang van verder-studie gewezen. De heer Roelofs Heyrmans kon de heer Van de Meijden uit Genderen - als best geslaagde leerling - com plimenteren met zijn uitverkiezing voor de jaarlijkse reis naar Engeland. Ook werden de prijzen uitgereikt die door Pfaff-Nederland beschikbaar waren gesteld voor een studiereis. De le prijs ging naar Vic. Bergmans, 2e werd W. Jansen en 3e J. van Gils. Een eervolle vermelding kregen J. Swarts en A. van Gils. Na afloop van de prijsuitreiking gaf het bestuur van de Middelbare Vak school voor de Leder- en Schoenin dustrie, die thans 54 jaar bestaat, nog een nadere toelichting op de omzet ting in MTS. Het schoolbestuur be schouwt de goedkeuring van het Mi nisterie als een belangrijke stap naar de verwezenlijking van haar doelstel ling n.l. het geven van een juist ant woord op de eisen die de tegenwoor dige ontwikkelingen in bedrijfsleven en onderwijswereld stellen. In de bedrijfstakken van Leerindustrie en Schoenindustrie zijn momenteel struktuuronderzoeken gaande. Zon der hierop vooruit te lopen, zij ver meld dat men in deze kringen duide lijk de behoefte aan modern geschool de kaderfunktionarissen onderkent. Dit houdt in dat de daarvoor in op leiding zijnde aspiranten vertrouwd zullen moeten worden gemaakt met de problematiek waarmee hedendaag se bedrijven geconfronteerd worden, en daarmee samenhangend, de tech nieken leren hanteren, die ter oplos sing van deze problematiek worden aangevoerd. Vaktechnische problemen vormen in dit geheel een belangrijk onderdeel, maar bedrijfs-economische, sociaal- organisatorische en markt-technische problemen zijn van even groot belang. Deze kenniselementen en vaardighe den krijgen evenwel eerst hun eigen lijke betekenis, als zij worden opge nomen door jeugdige personen, die bereid en in staat zijn ermee te woe keren. De Middelbare Beroepsschool staat thans in Nederland algemeen bekend als UTS. De Mammoetwet voorziet voor dit schooltype in een naamsver andering; in de naaste toekomst zal n.l. sprake zijn van de MTS. Deze naamsverandering gaat gepaard met een aantal accentverschuivingen zowel in de programma's als in de toela tingseisen. Met het oog op deze nieu we vormgeving opereren momenteel in Nederland enige UTS - en met een experimenteel programma, en de reeds te voorschijn komende bevin dingen hiermee vormen mede de basis voor het leerplan van alle UTS - en als zij eerlang overgaan tot de nieu we MTS-status. Aanmelding van nieuwe leerlingen kan nog tot en met 15 augustus geschieden. STATIONSTRAAT 5|A WAALWSK 1 Augustus van dit jaar is een grote dag voor het Nederlandse onder wijs. Dan gaat de Mammoet officieel op stap. Vanaf die datum werkt de Mammoetwet, „de wet op het voortgezet onderwijs". Precies tien jaren nadat zij door minister Cals is ingediend. Jaren van par lementaire strijd zijn achter de rug, maar eindelijk is het zover. Al 't onderwijs tussen lagere school en hogeschool/universiteit heeft een nieuwe vorm gekregen. Vertrouwde namen, zoals ULO, MULO en HBS, verdwijnen, nieuwe nog wat raadselachtiige termen, zoals Atheneum, HAVO, MAVO en LAVO, zullen ingeburgerd moeten raken. De Mam moetwet is ongekend belangrijk. Dat is alleen al af te meten aan de onvoorstelbare hoeveelheid kibbelarij en twistpartijen, die om de nieu we wet zijn gevoerd. Na vier jaren schriftelijke voorbereidingen be handelde de Tweede Kamer in de zomer van 1962 het uitgebreide re geringsvoorstel. Ondanks het warme weer, dat lange beraadslagingen onmogelijk leek te maken, praatte de Kamer achttien dagen lang over het ontwerp, diende zij meer dan honderd wijzigingsvoorstellen in en liet zij zich tenslotte bepraten door door een ministerieel betoog van zeven uren aan één stuk. De 16 geslaagden van de MVLS met in het midden direkteur H. J. Roelofs Heyrmans. Inmiddels zijn in het kader van 'n overgangsregeling, al experimenten genomen met diverse van de nieuwe schooltypes, die in de Mammoetwet zijn voorgesteld. Ze zijn redelijk uit gevallen, maar conclusies zou nog niemand durven trekken. De feitelij ke gevolgen van de Mammoet zullen pas over enkele jaren duidelijk wor den. Het gaat immers niet alleen om een gigantische, organisatorische om mezwaai met een fors aantal admini stratieve veranderingen. Wat veel be langrijker moet zijn is het scheppen van een nieuwe sfeer en mentaliteit op de scholen, nieuwe systemen van kennisoverdracht, waarbij veel meer aandacht kan worden gegeven aan de individuele kwaliteiten van een leer ling. De Mammoet komt in een jubileum jaar. Het ministerie, dat in Neder land het onderwijs verzorgt, bestaat een halve eeuw. Tot september 1918 viel het onderwijs onder het ministe rie van Binnenlandse Zaken. De pro blemen waren destijds gelijk aan nu. In de onderwijsverslagen uit die jaren vindt men klachten terug over de zeer ingewikkelde spelling, het geschiede nisonderwijs, waarin te veel aandacht werd gegeven aan de eerste tijden en de Tachtigjarige Oorlog en te weinig aan de moderne tijden en de moeilijk heid om het ingewikkelde staatsbe stel aan de kinderen duidelijk te ma ken. Ook de Mammoet van nu is er op gericht de leerlingen beter voor te bereiden, hetzij op de maatschappij, hetzij op de te volgen studie aan uni versiteit of hogeschool. Het voortgezet onderwijs (het be grip middelbaar onderwijs mag men voortaan alleen gebruiken als men bij zonder ouderwets wil zijn) wordt hier toe gesplitst in drie hoofdgroepen. - voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (VWO), dat - de naam zegt genoeg - leerlingen een opleiding biedt, die een dui delijke brug slaat naar hogeschool en universiteit. De drie school types hiervoor zijn gymnasium, atheneum (i.p.v. de huidige HBS) en lyceum. - algemeen voortgezet onderwijs (AVO) onder te verdelen in HA VO, MAVO en LAVO. Het moet mogelijk zijn om tijdens het vol gen van dit type onderwijs over te schakelen op het VWO. - beroepsonderwijs met: technisch onderwijs, huishoud- en nijver heidsonderwijs, landbouwonder wijs, middenstandsonderwijs, eco nomisch en administratief onder wijs, opleiding voor onderwijzend personeel, kunstonderwijs en so ciaal-pedagogisch onderwijs. Tussen de lagere school en de nieu we onderwijsvormen is een overgangs" periode gebouwd, die heel toepasse lijk de naam „brugjaar" heeft gekre gen. Het basisonderwijs in dit eerste jaar is voor alle schooltypen vrijwel identiek. Aanvankelijke opzet was, dat in dit eerste jaar zou worden na gegaan of de aanvankelijke school keuze wel juist is. De leerlingen - en vooral hun ouders - zullen niet zo erg veel problemen hebben met de opzet van het voorbereidend weten schappelijk en het beroepsonderwijs. De doelstellingen daarvan zijn bijzon der duidelijk. Anders is het met het nieuwe AVO-onderwijs. Hier vooral zijn de nieuwe schooltypes te vinden. LAVO: lager algemeen voortgezet enderwijs. Een nieuwe, tweejarige school, te vergelijken met het vglo van nu. MAVO: middelbaar algemeen voort gezet onderwijs. In het algemeen een cursusduur van vier jaren. Te verge lijken met het ulo. Is o.a. een goede voorbereiding voor het middelbaar beroepsonderwijs. HAVO: hoger algemeen voortgezet onderwijs. Wordt gegeven aan spe ciale scholen met een cursusduur van vijf jaren of in de vorm van twee jarige vervolgcursussen na drie jaren VWO of vier jaren MAVO. Het HA VO vervangt o.a. de huidige HBS en MMS. Dit type onderwijs kan ook worden gebruikt als overgang naar het hoger beroepsonderwijs. Bij beschikking van de directie Buitenlandse Dienst van het Minis terie van Buitenlandse Zaken te Den Haag is onze oud-plaatsgenoot, Mr. J. W- van Son momenteel als At taché werkzaam aan Harer Maje- steits Ambassade te Warschau overgeplaatst naar de Ambassade der Nederlanden te Lagos (Nigeria, West-Afrika). Mr. van Son zal te Lagos worden belast met de alge mene administratieve leiding der Kanselarij van laatstgenoemde Am bassade. De heer Van Son was voor heen reeds werkzaam op onze diplo matieke posten in de Verenigde Sta ten van Amerika, Canada, Engeland, Pakistan, Liberia, India en Finland. De heer en mevrouw Van Son-van Boxtel zullen een dezer dagen Po len verlaten en na een kort ver lof in Nederland omstreeks het be gin van augustus a.s. naar Lagos vertrekken.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1