wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Het nieuwbouw St. Jacobushof in Drunen wordt in augustus gestart Russische politiek is niet te peilen i'&Ca, mpe Lichte spanning op de arbeidsmarkt blijft ii van MODERN BEJAARDENCENTRUM IN STATIONSSTRAAT VERGT INVESTERING VAN 2,5 MILJOEN rJ!anipc Huidige gebouw dateert uit einde vorige eeuw Mogelijkheden 64 personen Stichtingsbestuur ANALYSE STRUKTUURRAPPORT- VELDKAMP JUIST OPREIS ZUIVERE HUID -Qxcluóieve S-terenklecling WAALWIJK I I In Tilburg: Indeling Modern Vuil wordt ook als bouwmateriaal gebruikt PUROL en PUROL-poeder VRIJDAG 12 JULI 1968 89e JAARGANG No. 56 De Tcho c\n het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteux JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) f 0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' (Van onze verslaggever) DRUNEN - Ook Drunen gaat voor zijn bejaarden dié voorzieningen treffen die nodig zijn. Over twee jaar zullen 64 bejaarden een riant onder komen vinden in het nieuwe St. Jacobushof aan de Stationsstraat. Het huidige Jacobushof gaat verdwijnen. Dit gebouw waarin bijna een eeuw alleenstaanden en later ook bejaarde echtparen werden verzorgd, gaat tegen de grond. Dat is een dringende noodzaak want de huidige accomo- datie voldoet niet aan de eisen die voor moderne bejaardenverzorging ge steld worden. Met het oude St. Jacobushof verdwijnt ook een brok his- Het huidige St. Jacobushof dateert vanuit het einde van de vorige eeuw en deed in de beginjaren dienst als klooster van de zuster J. M. die in Drunen met het onderwijs op de meisjesscholen belast waren en zich later ook met de bejaardenzorg gin gen bezighouden. Werd St. Jacobus hof eerst een oude mannenhuis, zo als in die dagen gebruikelijk was, la ter groeide het tot een bejaardente huis waar de oudjes uit Drunen en Elshout liefderijk door de zusters met veel zorg iverden verpleegd. Maar zoals in de meeste plaatsen trokken ook in Drunen de zusters weg. Dat gebeurde in 1962 toen het klooster werd opgeheven en het gebouw overging in handen van de Stichting R.K. Bejaardencentrum Drunen die reeds in 1961 in het le ven was geroepen. Deze nieuwe stich ting werd belast met de exploitatie van het bejaardenhuis. Voor ieder een was het duidelijk, dat er ingrij pende verbouwingen plaats moesten vinden of dat er een nieuw centrum moest komen. Het stichtingsbestuur boog zich over de verbouwingsplan nen, doch kwam na enkele jaren tot de conclusie dat verbouwing niet het gewenste resultaat zou opleveren. De architecten J. de Jong uit Schayk en A..Vermeulen uit Eind hoven werd opdracht gegeven een bouwplan te ontwerpen, voor 56 wooneenheden. Dit aantal is volgens provinciale normen de gemeente Dru nen toegewezen. Dit jaar kon de bouw, die met de inrichting mee een investering van 2,5 miljoen gulden vergt, worden aanbesteed. Het aan nemersbedrijf De Bont en Van Hui ten uit Nieuwkuijk hoopt direkt na Oppervlakkig bezien ziet de ont wikkeling tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet Unie er niet on gunstig uit. De laatste tijd is er voor zover althans mogelijk is, sprake van een zeker begrip en soms wel van een zekere samenwerking tussen beide wereldgrootmachten. Wat dat laatste betreft hoeven we maar te denken aan de druk die beide lan den hebben uitgeoefend op presi dent Nasser van Egypte om hem er toe te bewegen eventueel een UNO. vredesmacht in zijn land toe te la ten, waardoor de gevaarlijke situa tie in het Midden-Oosten wat min der explosief wordt. We zien iets soortgelijks waar het gaat om be perking van de bewapening en het non-proliferatieverdrag. We mogen echter niet te vroeg juichen, want in beide landen is de situatie aan de top niet stabiel. In de VS is het een zo lang geplaagde en op het punt van verdwijnen staande Johnson, die naar ontspan ning werkt. Maar wie zal hem op volgen en welke verkiezingsleuzen zal de nieuwe president moeten waarmaken? In de Sowjet Unie is het voorna melijk premier Kosygin, die soepel is en ontspanning nastreeft. De tweede helft van het leiderschap, partijleider Breznjev is niet zo'n soe pele figuur. Hij is meer de man van de harde lijn én de controverse tus sen deze leiderstweeling in 't Krem lin treedt steeds duidelijker aan de dag. Zoals we dat vroeger zagen tussen Stalin en Lenin, tussen Chroestjow en Boelganin, is er in de Sowjet Unie steeds één die tenslotte de leiding geheel aan zich trekt en de vraag is nu, wie van de huidige twee leiders tenslotte de macht zal bezitten. Is het premier Kosygin, dan be staat de mogelijkheid, dat de bui tenlandse politiek van de Sowjet Unie in de huidige lijn zal worden voortgezet, een lijn die in verschil lende opzichten doet denken aan die van premier Chroejtsjow. Zou partijleider Breznjev de leiding ne men, dan moet men verwachten, dat op zeer korte termijn de lijn van de buitenlandse politiek van de Sow jet Unie geheel zal veranderen en veel strakker, minder soepel en ag ressiever zal worden. Dat is uiter aard een nare situatie, waardoor 'n politieke prognose op langere ter mijn een fictie wordt. Dat is trou wens het grote probleem waarmee de gehele wereld voortdurend kampt. Zowel in de Verenigde Sta ten als in de Sowjet Unie vinden tinnen enkele jaren steeds persoon wisselingen aan de top plaats, die dikwijls gepaard gaan met veran deringen in de politiek Er is te wei nig spraken van een lijn die de ge legenheid krijgt zich volledig in de loop der jaren te ontwikkelen. Nu moet men overigens ook niet denken dat premier Kosygin een man is, waarmee het Westen zou kunnen doen wat het wil. want dan is men toch wel volkomen abuis. Kosygin blijkt een man te zijn die soepel is, die voorzichtig is, die als het even niet nodig is, de wereld r.iet op de rand van een kernoorlog zal brengen, omdat hij een groot realist is, die zijn grenzen kent. Maar anderzijds is hij een commu nist, die zoals men dat trouwens kan verwachten, primair denkt aan en werkt voor de belangen en groot heid van zijn land, de Sowjet Unie en de verbreiding van het commu nisme in de wereld. Dat is en blijft het hoofddoel en daaraan is alles mag U niet links (of rechts) laten liggen, als U in TIL- BURG op zoek bent naar I iets ENIGS-EN APARTS 1 VOLOP KEUS jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz. enz. ONZE LEUS kwaliteit, service en I exclusiviteit. B Heuvelstraat 14 ff ondergeschikt. Wanneer hij soepel is en bereid tot samenwerking, dan is dat uit puur eigenbelang. Maar tenslotte heeft men in het Westen liever met zo'n politicus te maken, dan met een onvoorzichtige dwaas, die in zijn overmoed in staat is de wereld in een catastrofe te storten, want er is maar zo weinig nodig om de grenzen te overschrijden. De po litiek van de wereld is een porce- leinkast en men breekt er snel iets, dat niet meer kan worden hersteld. torie, een historisch stukje leven, waaraan juist de oude mensen nogal gehecht zijn. Als in het voorjaar van 1970 echter het nieuwe gebouw, dat in oud-Franse stijl wordt opgetrokken, in het groen staan zullen de bewoners er een onbezorgd onderkomen vinden en is Drunen een aan winst rijker. De rij van goed geoutilleerde bejaardencentra in de Lang straat is hiermee weer uitgebreid en zorgt er voor dat dit deel van Bra bant voor wat de bejaardenverzorging betreft, beslist geen slecht figuur slaat. De maquette van de nieuwbouw van St. Jacobushof de bouwvakvakantie met het grond werk te kunnen beginnen. „De bejaarden in de tehuizen wor den ouder. Het accent komt daardoor ook vaak op de verpleging te liggen. Dit betekent echter niet, dat we de pretentie hebben om een verpleegte huis te bouwen. St. Jacobushof moet voornamelijk bestemd zijn voor de wat oudere alleenstaande bejaarde en het echtpaar dat het welletjes vindt om nog een heel huis te onderhouden en de maaltijden te bereiden. Voor de mensen die nog wel in het eigen on derhoud kunnen voorzien maar klei ner behuisd willen zijn heeft Drunen ook mogelijkheden. De Woningbouw- stichting Drunen heeft namelijk be jaardenwoningen op het programma staan", zo vertelde ons de heer J. M. Kop, secretaris van de Stichting R.K. Bejaardencentrum Drunen. De heer Kop wees nog op de mo gelijkheden die een bejaardenverzorg- tehuis heeft. De bewoners kunnen dan als dat nodig mocht zijn terug vallen op de centrale voorzieningen van het huis. Of daar in Drunen ooit behoefte aan bestaat heeft de stichting nog niet overwogen. Men heeft de handen vol aan de nieuw bouw, die zo snel mogelijk tot stand moet komen. Dan kunnen de bewo ners van het huidige centrum overge bracht worden naar het nieuwe St. Jacobushof. Ook hoopt men aspirant bewoners die op de 50 personen tel lende wachtlijst staan te kunnen hel pen. In totaal zullen 64 personen kun nen worden opgenomen. Wellicht kan dit aantal door de personeels- kamers te reduceren tot 70 worden opgevoerd. In totaal zijn er 80 woon eenheden, waarvan er 7 voor het per soneel bestemd zijn en 5 kamers voor de ziekenboeg. De nieuwbouw komt hoofdzakelijk in de tuin van het hui dige complex. In augustus wordt met het voorberei dende werk voor het hoofdgebouw begonnen. Het wordt een traditioneel gebouw met naast dit centrale gedeel te, twee zijvleugels. Het laatste deel van de zijvleugel aan de Stations straat wordt pas gebouwd, als het overige gedeelte betrokken is en het oude gebouw afgebroken is. Feitelijk komt de nieuwbouw dus verder dan het huidige gebouw, richting Burg. van de Heijdenstraat te liggen. De hoofdingang is geprojecteerd aan een toegangsweg die parallel loopt met de Burg. v. d. Heijdenstr. Hier komen ook parkeerterreinen te liggen. Het hoofdgebouw, zowel be gane grond als verdieping, zal be staan uit ruime entree, spreekkamers, bestuurskamers, vertrekken voor de direktrice, logeerkamers en een grote open aula, die ondermeer als recrea tiezaal gebruikt gaat worden. Voor de hoofdvleugel liggen dan twee uit bouwen waarvan in een gedeelte de chapelle ardente is ondergebracht en in de andere blok de eetzaal, keuken en dienstvertrekken zijn gedacht. In de twee vleugels, die ook uit twee verdiepingen bestaan, worden de kamers met de hierbij behorende doucheruimten etc. gebouwd. Aan de elektrische en sanitaire voorzieningen wordt de grootste aandacht besteed. Het gebouw is ook van enkele liften voorzien. Het totale complex van St. Jacobushof omvat 13.000 m2. Het gebouw is vrij klassiek en wordt in de zgn. oud-Franse stijl opgetrokken. „Het moet niet té modern worden, want tenslotte wordt het niet voor ons maar voor de bejaarden gebouwd", is de mening van de heer Kop, die sinds 4 maanden in het stichtingsbestuur de funktie van secretaris-penningmeester vervult. Verder maken deel uit van het bestuur: Ir. Th. van Lammeren, Het rapport VeldKamp, dat een vooronderzoek is gewest naar aan leiding van de situatie in de schoen en lederindustrie werd door de heer A. Maas, directeur van het gewes telijk arbeidsbureau te Waalwijk 'n juiste analyse van de situatie van dit moment genoemd. Het rapport belicht vooral de economisch-com- merciële kant. Hij vond de aanslui ting bij de arbeidsmarkt niet in het rapport terug: iets. dat hij toch wel graag gezien had. De sanering, waar over in het rapport gewag wordt gemaakt verloopt vanaf I960 gelei delijk. De mensen kunnen steeds goed ondergebracht worden. De con clusies in het rapport aangaande verplaatsing, herscholing en derge lijke zijn juist en dienen dan ook nader bestudeerd te worden. De geregistreerde arbeidsreserve in het gewest Waalwijk is procentu eel nagenoeg hetzelfde gebleven, 't Landelijke percentage ligt op 2, ter wijl ook de provinciale cijfers en ge westelijke cijfers in vergelijking met mei hetzelfde beeld vertonen. Het aanbod in de bouwsektor onderging nagenoeg geen wijzigingen. Vanwe ge een liquidatie steeg het aanbod -n schoen en leder van 49 naar 80, welk cijfer in het begin van de maand juli weer een daling te zien heeft gegeven. De afdeling metaal steeg lichtelijk, maar het aanbod CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. voorzitter; C. van Riel, vice-voorzit- ter; P. Jansen, J. Creemers, P. v. d. Wouw, arts; H. Verhaak en Deken F. Werner als bisschoppelijk commis saris. Voor de komst van de heer Kop was de heer K. van Dun, secretaris penningmeester. Als administrateur is de heer H. v .d. Nieuwenhuijzen aan het centrum verbonden. Sinds het vertrek van de zusters in 1962 berust de leiding bij Zr. So- mers die door 18 personeelsleden wordt geassisteerd. In het nieuwe te huis hopen zij de verzorging van de bejaarden nog beter te kunnen behar tigen. Inwendig wordt het nieuwe St. Jacobushof bijzonder modern. Zo zijn de kamers aanmerkelijk groter dan in de huidige nieuwe bejaardencentra. In Drunen profiteert men namelijk van de nieuwste reglementen die on langs werden aangepast. Op de bouw zal door het rijk een subsidie worden verleend. De premie-beschikking ver wacht men een dezer weken. Dan kan een definitieve aanvang worden ge maakt met dit voor Drunen en Els- hout zo belangrijke bejaardencen trum. Het huidige sterk verouderde bejaardencentrum, dat vroeger als klooster dienst deed en nu gaat verdwijnen personeel algemene dienst liep on der invloed van seizoensomstandig heden terug van 56 naar 44. In de sektor minder-geschikten en min. öer-validen viel een zekere terug gang te bespeuren van 265 in de maand mei naar 261 voor de maand juni. De vraag in de bouw nam iets af. Zodra de vakanties achter de rug zijn zullen vooral de jeugdigen, die pas de school hebben verlaten, al lemaal geplaatst kunnen worden. De vraag van de schoen- en leder industrie nam iets toe van 262 naar 272. De sektor metaal steeg hier tot bijna het dubbele: van 97 naar 174. Voor de andere sektoren bleef de situatie hetzelfde. Het aanbod in z'n totaliteit gaf een kleine stijging te zien van 518 naar 542, terwijl de vraag groeide van 548 naar 636. Het gevolg van dit alles is een lichte spanning op de arbeidsmarkt. De voorlopige verwachting is dan ook dat het percentage arbeidsreserve de eerstkomende maanden nog be langrijk zal afnemen, zonder dat gesproken kan worden van een gro te spanning op de arbeidsmarkt. De minder-validen en minder-geschik ten, die de helft van het totaalcijfer 542 voor hun rekening nemen, wor den steeds meer ingezet op de GSW en AW-projekten en in dit verband mag de hoop gerechtvaardigd wor den, dat dit cijfer de komende maanden nog in belangrijke mate zal afnemen. De enorme hoeveelheden vuil die de grote steden overal ter wereld dagelijks produceren en die toch op de een of andere manier moeien ver dwijnen, vormen in heel veel landen een geweldig probleem. Waar laat men al dat vuil? Er zijn landen waar men het huisvuil brengt naar plassen en meren, die er mee worden volge stort. Op die manier doet hel huis vuil dienst bij de landwinning en de resultaten zijn zeer bevredigend. Ook in ons land is er land op die manier gewonnen, doch men kan ei niet steeds mee blijven voortgaan. Er zijn landen, zoals in West- Duitsland, waar men gigantische vuil verbrandingsinstallaties bij de grote steden heeft gebouwd, welke installa ties er voor moeten zorgen, dat de geweldige hoeveelheden huisvuil op gaan in rook en as. Andere landen lozen het huisvuil op zee en zo is en wordt er op allerlei manieren gezocht naar de ideale oplossing. De Japanners doen het op een nieuwe manier, die naar het zich laat aanzien, zeer goed is. Een firma in Tokio bouwt geweldige vuilnispersen, die met hoge druk werken. Het vuil wordt daarin onder geweldige druk tot forse blokken geperst en deze blokken worden daarna aan alle zij den met ijzerplaat of cement bedekt. De blokken, het produkt van de ma chine zijn zeer nuttig en de produk- tiekosten zijn aanmerkelijk lager dan die van bijvoorbeeld de kostbare vuil verbrandingsinstallaties, bovendien is het probleem van luchtvervuiling door rook en schadelijke gassen, veroor zaakt door de vuilverbrandingsinstal laties, meteen van de baan

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1