Voetbaltoernooi in Mexico doet Olympisch karakter geweld aan Brabantse beatgroep The Ferrari's waren op toernee door Scandinavië Keurslageraanbieding van der Wiel ellen motie „UITSLUITEND AMATEURS" NIEUWE SPANNING VOOR MEXICO Drie Amerikaanse sprinters overwonnen 10 seconden-barrière Abonneert U op dit blad TOUR DE FRANCE DE KEURSLAGER UW VOORKEURSLAGER LI li 22 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 12 JULI 1968 22 Andere sporten hebben betere selectie Indeling Staatsamateurs De poules Opgaande lijn in successen-reeks Toernee De „Line-Ups" Langdurige geschiedenis 36 km. per uur Grote keus geldig tot 15 juli Halskreplapjes 500 gram 3.88 Soeppakket per stuk 2.48 Gelderse schijven 3 stuks 1.38 WEEKEND VOOR DE BOTERHAM Leverworst 250 gram 0.98 Lunchworst 150 gram 0.78 WOENSDAG Kwaliteitsgehakt 500 gram 2.18 Stationsstraat 83a, Waalwijk Tel. 2884 27JUFL-21JULI r.-LORIÈNTr BORDEAUX! Hoofdstraat 50 - KAATSHEUVEL Telefoon 04167-3285 Aan het Olympisch voetbaltoernooi zullen, zoals gebruikelijk, weer zestien landenteams deelnemen. Er moest een geografische spreiding zijn vctn de deelnemende landen, zodat het aantal kanshebbers op de olympische titel tot een gering aantal landen is beperkt. Het is opvallend zoveel Afrikaanse landen als er gerechtigd zijn op het kunstgras in Mexico aan te treden. Het is niet te verwachten, dat zij tot prestaties op olympisch niveau in staat zijn. De voetbalprestaties zijn in Europa en Zuid-Amerika veel gro ter, maar relatief mogen uit die streken niet veel landen deelnemen. Naar onze mening is het selectiesysteem van de F.I.F.A. voor het olym pisch voetbaltoernooi niet juist. Het moge hierbij uitsluitend om amateurs gaan, toch is een selectiesysteem waarbij direct kan worden vastgesteld, dat bepaalde landen veruit favoriet zijn en andere geen enkele kans maken om tot de finanle-poule door te dringen, niet interessant. Het olympisch karakter wordt zodoende geweld aangedaan. Een zeer goed selectiesysteem heb ben de internationale zwembond voor het waterpolo en de hockeybond. Men kan gerust zeggen, dat in Mexico de zestien stekste waterpolo- en hockey- landen zijn vertegenwoordigdDe hockeybond kent grote waarde toe aan de resultaten, die de landen in grote internationale toernooien beha len. En dat zijn er betrekkelijk veel. De zwembond volgt weer een ander systeem, dat eigenlijk het midden houdt tussen dat van de voetbalbond en de hockeybond. De hoogst eindi gende teams van de Europese kam pioenschappen worden aangevuld met enkele Aziatische, Afrikaanse, Ame rikaanse en Australische landen, die hun presentatieniveau hebben bewe zen. De zestien wordt volgemaakt door enkele landen van de tweede keus uit Europa. De indeling voor het olympische voetbaltoernooi is als volgt: Groep 1 (spelend in Mexico-City): Mexico, Columbia, Frankrijk en Gui nee of Algerije. Groep 2 (Puebla): Brazilië, Japan, Negeria en Spanje. Groep 3 (Guadalajara): Israël, Hon garije, San Salvador en Marokko of Ghana. Groep 4 (Leon): Bulgarije, Guatema la, Tsjecho-SIowakije en Tailand. In groep 1 worden Mexico en Co lumbia favoriet geacht, met de mexi- canen iets hoger aangeslagen, vooral omdat ze in eigen land spelen voor eigen publiek en dat telt in Zuid- en Midden-Amerika heel sterk. In groep 2 wordt het een aangelegen heid tussen Brazilië en Spanje, waar bij de mannen uit het voetbalrijk van Pelé wat hoger mogen worden aan geslagen, want onder de Braziliaanse amateurs treft men ook vele voetbal artiesten aan met een baltechniek en fantasie, waar vele profs jaloers op mogen zijn. Het lijkt ons in groep 3 een beke ken zaak voor Hongarije. De Magya- ren komen, zoals in de Oosteuropese landen gebruikelijk is, met hun hele team van staatsamateurs opdraven. Met de Bulgaren uit groep 4 komen zij waarschijnlijk met de enige semi- beroepsvoetballers naar Mexico. Ove rigens moeten we nog zien of de Bul garen het zullen presteren de eerste plaats in groep 4 te bemachtigen. De voetballers uit Tsjecho-SIowakije die naar Mexico gaan, zijn allen ama teurs. De Tsjechen hebben door de poli tieke koersverandering in hun land er van afgezien om met staatsamateurs te spelen. Zodoende kwamen de Tsjechen niet met hun normale natio nale elftal, maar met een soort B-elf tal in het veld tegen de sterk geach te Russen. In Moskou werd tegen de Russische staatsamateurs met slechts 3-2 verloren en de thuiswedstrijd werd zowaar met 3-0 gewonnen. De nummers 1 en 2 van elke poule gaan over naar de kwartfinales. Daarin speelt nummer 1 van groep 1 tegen nummer 2 van groep 2, num mer 1 van groep 2 tegen nummer 2 van groep 1, nummer 1 van groep 3 tegen nummer 2 van groep 4 en num mer 1 van groep 4 tegen nummer 2 van groep 3. In de halve finales komen de win naars van de wedstrijden tussen de besten uit de groepen 1 en 2 tegen elkaar uit en evenzo van de groepen 3 en 4. In de finales spelen de win naars van de halve finales tegen el kaar en dat spectakel vindt plaats op zaterdag 26 oktober, de dag vóór de sluiting van de olympische spelen, 's-middags om vier uur. We verwach ten een finale tussen Hongarije en Brazilië of Mexico en een strijd om de derde en vierde plaats tussen Tsecho-Slowakije en de verliezer van Brazilië-Mexico. Door een wetswijziging zullen de lonen der werknemers worden ge garandeerd bij faillissementen e.d. In Antwerpen is een huis inge stort; 3 lijken zijn reeds gevonden, naar anderen wordt nog gezocht. De Russen zullen hun troepen in Tsjecho-SIowakije houden en zelfs versterken. Het lijk van het meisje dat bij Swalmen werd gevonden is her kend als Elisa Snel uit het Bel gische dorp Ternaaien. The Ferrari's zijn de laatste we lven op tournee door Denemarken, Noorwegen en Zweden geweest. De jongens uit Heusden deden hiermee liun vierde trip over de grenzen van de ,,nederbeat". Sinds 1961 het geboortejaar van The Ferrari's is er in de suksessenreeks steeds 'n opgaande lijn te zien geweest. In 1964 werkten ze voor het eerst mee aan een grammofoonplaat: de L.P. Tienerband Show. In 1967 Kwam er een single van The Ferrari's op de markt: walk like a man If you need me. De goede verkoop van deze plaat effende de weg tot het besluit een tweede single op te ne men, die in het najaar (medio okto ber) op de Nederlandse platenmarkt verschijnt. De humor heeft in elk Ferrari's-optreden de boventoon en het is dan ook niet verwonderlijk, ciat sommigen van „Ferrari-beat" of „Gein-beat" spreken. Woordspelingen, komische muzi kale accenten en een eigen „Ferra- n-presentatie" getuigen beurtelings van het temperamentvolle karakter van deze groep. Het is vooral deze eigen, persoonlijke stijl, die The Fer rari's reeds tournee's bezorgde door Duitsland. België en Engeland. In eigen land boekten zij suksessen in vrijwel alle Brabantse zalen en ook :n diverse andere plaatsen traden zji met onverdeeld sukses op. Zij stonden bovendien in het voorpro gramma bij het optreden van o.a. The Rolling Stones, Small Faces, Hollies en Kinks. Dat The Ferrari's als amateurgroep een instrumenta rium van f 28.000.- (vrij van schuld) en eigen vervoer ter waarde van f 14.500,- (vrij van schuld) bezitten, pleit voor de populariteit van de groep en voor de vakbekwame coa ching van Muziek, en Showbureau Jan Vis, Koninginnelaan 45-47 in Den Bosch, dat The Ferrari's reeds vijf jaar op suksesvolle wijze ver tegenwoordigt. 27 juni vertrokken ze dan. Hun voornaamste optredens uit de Scan- dinavië-tour zijn in Kopenhagen, Malmö. Göteborg, Stockholm en Os lo. In Zweden wordt er bovendien een single van The Ferrari's uitge bracht. Dit is een uniek feit want hiermee wordt voor de eerste maal een plaat van een Nederlandse beat groep (en heus, vele groepen hebben dit reeds tot nu toe vruchteloos ge probeerd) door een van de grootste Zweedse platenmaatschappijen Philips Sonar exclusief voor Zwe. den uitgebracht. Mede ter promotie van deze single maken The Ferrari's tevens een TV-optreden voor het enigst jongerenprogramma dat de Zweedse T.V. (één net) wekelijks uitzendt. Insiders verwachten dat deze plaat 't in Zweden gaat ,doen'. De ,Line-Up' van The Ferrari's ziet er als volgt uit: Jack Roubos, basgitarist, is 22 jaar oud. Hij woont in het huis van waar Napoleon Bonaparte geruime tijd verbleef. Hij heeft donkerbruine ogen, met lange wimpers en blond haar, eet graag rabarber en kaas. Jack is 1.80 m lang en weegt 69 kg. Zijn favoriete artiesten zijn: The Beatles, Louis Armstrong, Wishful Thinking. Hobbies: autoracen en lieve meisjes kussen. John Toethuis: lead vocalist-gita rist, 19 jaar oud. Hij is 1.85 m, weegt 75 kg., heeft blond haar en blauwe ogen. Faroviete-eten is taai-taai en -artiesten The Beatles, Plastic Pen ny, Tages. Zijn hobbies: met meisjes gaan vissen. Jan J. van Loon: drummer. 20 jaar cud. Hij heeft zwart haar en bruine ogen, eet graag zuurkool met worst en houdt van „Lelijke Eenden" rij den. Zijn favoriete artiesten zijn: Dave Brubeck, Ray Charles, Four Seasons. Henry Eugène van Goethem. ham mondorganist, 21 jaar oud. Hij is 1.86 m lang en heeft roestig haar met groene ogen, houdt van zeevis en Bossche bollen. Zijn favoriete artiesten zijn: Jimmy Smith, Procol Harum, Ivy Leaque. Hobbies: slapen bowling, skieën en meisjes Eindelijk is het dan gelukt! De 10-secondengrens op de 100 meter hard lopen is doorbroken in de Amerikaanse stad Sacramento. Jim Hines (22), Ray Smith (20) en Charlie Greene (24) zijn da nieuwe wereldrecordhou ders met 9,9 sec. Een wereldrecord dat zij vestigden tijdens de Ameri kaanse atlethiekkampioenschappen, die doorgaans wel enige wereldrecords van allure plegen op te leveren. Hoe snel het ging in Sacramento bewijst wel de finale, waarin zes van de acht lopers 10 sec. noteerden en in de beide halve finales kwamen niet Smith, Hines en Greene tot 9,9 sec. maar nog liefst zes andere lopers tot 10 sec. De 100 meter hardlopen is altijd een sensationeel nummer geweest. Vooral de Amerikaanse negers heb ben geschiedenis gemaakt. En wel met name de legendarische Jesse Owens, die tijdens de olympische spe len te Berlijn in 1936 een tijd van 10,2 sec. voor zich liet noteren in de finale. Bovendien behaalde Owens nog goud op de 200 meter en het verspringen. Pas 20 jaar later werd zijn record verbeterd, ook op de snel le atletiekbaan van Berlijn. De Ame rikaanse neger Williams kwam tot 10,1 sec. en was daarmee 0,1 sec. sneller dan Owens en 14 atleten, die de 10,2 sec. ook hadden gelopen, on der wie ook Williams. De tijd van Williams werd korte tijd later ge ëvenaard door zijn landgenoot Mur- chison en vier anderen. Dat de grens van het menselijke kunnen nog niet was bereikt, liet de Westduitser Armin Hary in 1960 in Ziirich zien. Als eerste ter wereld liep hij de 100 meter in 10 seconden, of wel met een snelheid van gemiddeld precies 36 km. per uur. Daar is dan de start en het op snelheid komen bij inbegrepen! Het was te voorzien, dat het record van de supersnelle Duit ser zou worden geëvenaard. Dat ge beurde door 10 hardlopers. Steeds is bij een verbetering van 't wereldrecord op de 100 meter de vraag naar het toppunt van het men selijk kunnen gesteld. Naar onze me ning is dat toppunt nog lang niet be reikt en staan we eigenlijk nog maar aan het begin van een ontwikkeling, die in de sport zal leiden tot presta ties, die wij nu niet voor mogelijk houden. Maar de trainingsmethoden, de medische en psychologische bege leiding, de verbeteringen van het ma teriaal, de beheersing van klimatolo gische omstandigheden, zullen in de komende jaren bijdragen tot een al gehele verhoging van het prestatie niveau. Hoever is nauwelijks te zeg gen, maar dat dat 100 meter ook nog wel eens in 9,8 sec. en zelfs sneller zal worden gelopen, daarvan zijn wij overtuigd. In elk geval heeft het Amerikaanse Olympische Comité voldoende keus om hardlopers te kiezen voor de 100 meter in Mexico-City. Maar dat zal die keus ook des te moeilijker maken. Waarschijnlijk ontmoeten de drie af te vaardigen Amerikanen in Mexico minder tegenstand dan bij hun natio nale kampioenschappen, waarbij ove rigens de Jamaicaan Miller de derde plaats bezette en de Fransman Roger Bambuck in de finale gedeelde vierde werd met 10,1 sec. nadat hij in de halve finale tot 10 sec. was gekomen, een evenaring van het Europees re cord. De Nederlandse sprinters zijn intussen nauwelijks zover als Jesse Owens in 1936 4juli starF7eehl88k_m f>Mor/15B9in

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 22