wAalwijkse en UnqstRAAtse couraiu Bijstandsvragenden hebben mogelijkheid van beroep en hoger beroep WASPIK OPEN OOG ZWITSERS UW M EN I N G MAAR DAN MOET MEN WEL OP TIJD AANKLOPPEN Binnen 30 dagen beroep aantekenen Bevolkings- overschot naar Zuidelijk Flevoland Recht „Hoge heren" Naar de geest Wij zijn maar onvoorstelbaar klein N.B. BANKETBAKKERIJ VAN MIL i VRIJDAG 12 JULI 1968 89e JAARGANG No. 56 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1.30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling ibij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. L ontractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres ..ECHO" Een bejaarde vrouw vroeg enkele maanden geleden bijstand aan de ge meente. Haar verzoek werd afgewezen. Vijf weken later hoorde zij, dat zij hoger beroep bij Gedeputeerde Staten had kunnen aantekenen. Zij deed dat alsnog. Maar zij ontving toen het bericht dat zij te laat was met dit beroep, want de bijstandwet (art. 41) bepaalt dat de betrokkene binnen een maand hoger beroep moet aantekenen. „Ik ben maar een eenvoudige vrouw met alleen lagere school" schreef deze dame aan Ged. Staten, „hoe kunt u van mij verwachten dat ik deze dingen weet?". Maar de letter van de wet is onbarmhartig, het laat geen afwijkingen toe. Veel behoeftigen iveten trouwens niet eens dat zij tegen een beslissing van de gemeente in hoger beroep kunnen gaan, eerst bij Ged. Staten, daarna eventueel nog bij de Kroon. Op 1 januari 1965 is de bijstands wet in werking getreden als vervan ging van de totaal verouderde Armen wet van 1912. In de Armenwet was géén regeling omtrent beroep opge nomen. Beroep doet immers denken aan recht op ondersteuning en van zodanig recht wilde de wetgever vroe ger niets weten. Wel was het reeds onder de Armenwet mogelijk, dat Ge deputeerde Staten konden beslissen dat aan 'n arme ondersteuning moest ivorden toegekend. Dat gebeurde on dermeer in die gevallen, waar een ge meente of burgerlijk armbestuur de een of andere godsdienstige gezindte kortiueg uitsloot voor alle hulp. Want dat mogen we in ons goede vaderland, waar de discriminatie met de mond zo veroordeeld wordt wel eens goed bedenken; het is nog niet zo heel lang geleden dat allerlei benepen gemeen tebesturen en instellingen een hulp behoevende niet wilden steunen, al leen omdat hij niet de „goede" gods dienst had Zowel de Kroon als Gedeputeerde Staten konden dus een beslissing van een armbestuur of gemeentebestuur corrigeren, maar dat is heel iets an ders dan beroepsrecht. Noch de Kroon, noch Gedeputeerde Staten waren verplicht om een uitspraak te doen. Dat zijn zij nu echter wel. Ie dere bijstandaanvrager wiens verzoek om bijstand door sociale zaken is af gewezen en wiens bezwaarschrift eveneens door B. en W. is afgewezen, kan in beroep gaan bij Ged. Staten, nadien eventueel bij de Kroon. Ook de gemeente zelf kan tegen een uit- Over enige jaren zal de derde pol der in de voormalige Zuiderzee een realiteit zijn. Dat wordt dan Zuide- lijk-Flevoland. In deze polder wil de regering één echte stad bouwen en over de situering van deze nieuwe toekomstige stad is enig verschil van mening. Minister Bakker van Ver keer en Waterstaat vindt dat deze stad in de westelijke hoek van de polder tegenover Amsterdam moet komen te liggen en wel aan het Oost- vaardersdiep tussen Zuidelijk-Flevo- land en de vierde polder de Marker waard. Volgens de bewindsman is het niet verantwoord om iets meer oostelijk nog een stad te projecteren, mede ge zien de bouw van de stad Lelystad in Oostelijk-Flevoland. De plaats waar men nu de nieuwe stad in Zuidelijk- Flevoland heeft gedacht, zal volgens de regering de beste mogelijkheden bieden, omdat Amsterdam en het IJ-gebied de economische motor voor de nieuwe stad zal kunnen zijn, die tevens de bevolkingsgroei uit Amster dam en het Gooi zal kunnen opvan gen. Als alles in de toekomst ver loopt zoals de overheid het ziet, zal de nieuwe stad door het opnemen van de bevolkingsoverschotten van Am sterdam en het Gooi, uitgroeien en op den duur aansluiten op Amster dam en het Gooi, waardoor in die hoek een enorme bevolkingsconcen tratie gaat ontstaan. spraak van Ged. Staten beroep aan tekenen bij de Kroon. Wanneer iemands verzoek om bij stand door sociale zaken is afgewe zen, dan dient hij een bezwaarschrift in tegen deze beslissing bij B. en W. Deze reageren op dit bezwaarschrift met een zogenaamde beschikking. Krachtens art. 40 Algemene Bij standswet zijn B. en W. verplicht deze beschikking op het bezwaarschrift schriftelijk en met redenen omkleed aan de indiener mee te delen. Deze beschikking kan dan weer als uit gangspunt dienen voor een eventueel beroep. Ook wanneer in de beschik king tegemoet wordt gekomen aan de grieven van degene, die het bezwaar schrift inzond, dienen B. en W. een motivering van hun beslissing te ge ven. Het beroepsrecht is stellig een der belangrijkste bestanddelen van de al gemene bijstandswet. Zonder dit recht van beroep zou deze wet veel van haar waarde verliezen. Art. 1 bepaalt immers, dat iedere Nederlandse bur ger, die niet in de noodzakelijke kos ten van zijn bestaan kan voorzien, recht heeft op bijstand van de over heid. En juist omdat er sprake is van recht, moet er een mogelijkheid zijn om het oordeel van B. en W. te laten wegen door een beroepsinstantie. De mogelijkheden van beroep en hoger beroep dienen bovendien in hoge ma te de rechtsgelijkheid. Het beroep bij Gedeputeerde Sta ten alsook het hoger beroep bij de Kroon is niet openigerlei manier be perkt. Bij gelegenheid van behande ling in de Kamer is dit uitdrukkelijk komen vast te staan. Niet slechts over de hoogte der bijstand, maar ook bij voorbeeld over de voorwaarden kan worden geklaagd. De beslissing in be roep behoeft geenszins te worden be perkt tot de punten van geschil tus sen aanvrager en gemeente. Gedepu teerde Staten zowel als de Kroon die nen de aanvrage om bijstand in alle aspecten opnieuw te bezien en zijn verplicht een volledige bijstandsbe schikking af te geven. Dit houdt te vens in, dat er met tussentijds gewij zigde omstandigheden en nieuwe fei ten rekening kan worden gehouden. Veel mensen geloven dat wanneer de gemeente hun verzoek om bijstand heeft afgewezen, het weinig zin heeft om in beroep te gaan. „De hoge he ren dekken elkaar toch wel", wordt er dan gezegd. Deze bewering is in tegenspraak met de feiten. Uiteraard zullen Ged. Staten en Kroon een ge meente ook wel eens in het gelijk stel len, maar het omgekeerde komt even eens voor, het komt zelfs dikwijls voor. De bijstandwet is nu eenmaal een wet, die niet alleen naar de letter maar ook naar de geest geïnterpre teerd moet worden. Het „niet kunnen voorzien in de noodzakelijke kosten van het bestaanvoorwaarde voor 't verlenen van bijstand) is een berip, dat voor velerlei interpretatie vatbaar is en waarbij allerlei zakelijke en per soonlijke factoren een rol spelen. Zo wilde onlangs een bejaarde naar een ander bejaardentehuis ver huizen, omdat zijn zuster daar woon de. Maar dan zou de gemeente een hogere bijdrage moeten geven. De ge meente wees dit verzoek af. Maar Ged. Staten en later de Kroon willig den het verzoek van de man wél in, omdat deze colleges van mening wa ren dat het voor het persoonlijk be staan van deze man noodzakelijk was dat hij zijn familieband goed kon on derhouden. Men denke dan ook niet te sceptisch over de mogelijkheden van beroep en hoger beroep. GESLAAGDEN In Den Haag slaagde de heer C. Lips uit Waspik voor het examen Gemeente Ad ministratie I. Voor het examen Spuiten in de Landbouw slaagden de heren Th. Zijl mans en P. Boons. Aan de kunstacademie St. Joost te Breda slaagde de heer C. de Hond fotografie. Voor het kweekschoolexamen slaagden de dames M. Welling en A. de Hond en de heren P. Broekmans en G. Langerwerf. Einddiploma gymnasium behaalden R. van Dongen, T. v. d. Rijken en J. van Iersel. Einddiploma HBS, C. van Dongen en A. de Bont. ULO de dames R. van Iersel, W. Boons, D. Biemans en T. Langerwerf en de heren G. Savelkouls, J. van Dongen, J. Kuyten, J. de Hoogh, Th. Langerwerf, H. Kanters en P. Smits en D. Bouman. SPORTDIPLOMA Leerlingen van de hoogste klassen van de Waspikse lagere scholen kregen hun schoolsportdiploma uitgereikt. Twee jongens en drie meisjes voldeden aan de hoogste eisen en kregen een E-dipIoma. Het waren Joke Both, Adrie van Etten en Betsie Smits en Jan van Iersel met Hennie van Turn hout van de jongensschool. R.K.C. WON VETERANENTOERNOOI De Waalwijkse veteranen van RKC heb ben het nederlaagtoernooi van de oude glorie van Waspik en omstreken gewonnen. In de laatste wedstrijd won R.W.B., even eens Waalwijk, met 5-2 van Waspik. RKC bleef dus eerste, terwijl Good Luck uit Raamsdonksveer de tweede prijs in ont vangst mocht nemen. SUCCES VOOR LOLANDS PARADISE In Tilburg nam het Waspiks orkest Lo- lands Paradise deel aan een talentenjacht voor Brabant, Zeeland, Limburg en Gel derland, georganiseerd door muziekexpress en Davoli. Van de 30 deelnemers klasseerde Lolands Paradise zich als 8e onder deze beatbands. De groep werd tevens uitgeroe pen tot de tweede beste van Brabant. AVONDDRIEDAAGSE Het inhalen van zo'n kleine 400 deelne mers aan de avond-driedaagse van Waspik, door de stichting jeugdbelangen georgani seerd, werd een bloemrijk schouwspel. Van af de Theresiakerk trok de lange stoet van wandelaars, rijkelijk van bloemen voorzien naar het terrein bij het gymlokaal waar on derscheidingstekens werden uitgereikt. MADE EN HANK WONNEN TOERNOOI VAN WHITE BOYS Het nederlaagtoernooi van White Boys voor le en 2e elftallen werd resp. gewonnen door Be Ready uit Hank en het team van Madese Boys uit Made. Be Ready won in Waspik-Boven met liefst 6-0. Tweede werd Right Oh en de 3e plaats was voor Made 1. De laatste wedstrijd in dit toernooi won White Boys met 6-3 van Dussen. White Boys 2 versloeg Dussen 2 met 5 - 3. A.O.V. De AVO-coIlecte bracht in Waspik f. 420,- op. SUCCESSEN SPORTCLUB K.P.J WASPIK Ook op de tweede sportdag van het sei zoen heeft de afdeling Waspik de eerste plaats voor zich opgeëist van de kring der plattelandsjongeren. Een ruime voorsprong op nr. 2 van de ranglijst, liefst 18^ p., drukte Waspiks suprematie uit. Resultaten der verschillende oefeningen: KPJ-proef le; muziekoef. 2e; vrije oef. le; pyramide le; marcheren 2e. Totaal klassement van de 2 sportdagen van dit seizoen: 1. Waspik; 2. Princenhage; 3. Effen; 4. Oosterhout; 5. Made; 6. Terheyden; 7. Liesbosch; 8. Et- ten. Waspik zal op 25 aug. de kring ver tegenwoordigen tijdens wedstrijden te Uden, waar de verschillende kringen tegen elkaar uitkomen. Bij de atletiekwedstrijden drong Han Kamp Wij mensen hebben meestal wel de neiging onzelf buitengewoo>n belang rijk te vinden, want tenslotte zijn wij de heersers van de aarde, maar in weerwil van de bescheiden pogingen die wij de laaste jaren aanwenden om onze macht ook tot buiten onze aarde uit te strekken, moeten wij wel be seffen, dat wij 'mensjes' maar enorm onbelangrijke én kleine stofjes zijn in het gigantische heelal en dat is iets dat nog niet voldoende tot ons door dringt. Het is wel eens goed om hiervan enkele duidelijke voorbeelden te ge ven. Wanneer wij onszelf vergelijken met de aarde, dan zijn we inderdaad maar heel klein, maar dat neemt toch niet weg, dat we zo vertrouwd zijn met onze aarde, dat we dit toch niet als een beletsel zien om ons groot te wanen. Anders wordt het wanneer we eens 's-avonds naar de sterrenhe mel boven ons kijken. Als we dan al die sterren zien en ons indenken dat er sterren bij zijn, die minstens enige tientallen lichtjaren van ons verwij derd zijn, dan krijgen we een kleine indruk van de grootheid van de ruim te om onze aarde en onze eigen klein heid. Dat wordt echter nog duidelijker, wanneer we weten, dat onze aarde 'n klein onderdeel is van het zonnestel sel van onze zon. Dat onze zon met haar planeten op hun beurt maar weer een kruimeltje zijn in het melk wegstelsel waartoe ze behoren. Dat melkwegstelsel is een gigantische spi raalnevel, met ruim 100 miljard(!) sterren. Al die sterren zijn zonnen, waarvan er veel zijn die elk ook weer een zonnestelsel van planeten om zich hebben, zoals onze zon. Onze zon is slechts één van dat miljard sterren van onze melkweg, en die melkweg is zoals gezegd een spiraalnevel, een soort groot plat vlak, met een cen trale hoofdmassa, waarin zich onge veer 99% van al die sterren bevin den en dan verder nog wat spiraalar- men aan de buitenkant en op een van die spiraalarmen ligt onze zon en daarmee onze aarde, en wij! Wanneer we ons dan nog heel even realiseren, dat er voor zover wij weten in ons heelal ettelijke miljoenen spiraalne vels voorkomen, dat betekent miljoe nen melkwegstelsels, dan geeft ons dat een heel klein beetje een indruk van de niet voorstelbare grootte en uitgestrektheid van wat wij het heelal noemen, van de ruimte buiten onze aarde. Onze zon is daarin niet meer dan een klein korreltje zand in een enorme woestijn. door tot de selectie groep Uden bij het hoogspringen. H. Boons, A. Smeur en L. Kamp kwamen op hun onderdelen iets te kort tegen de sterke concurrentie. Bij het balwerpen en hoogspringen dames onder scheidden zich de Waspikse deelnemers Bet sie van Dongen, José Kamp en Ria Ver schuren, Annie van Dongen en Annie Bie mans. SCHOOLVERLATERSDAG De Waspikse jeugd d>ie dit jaar de lagere school gaat verlaten zal plezierige herinne ringen meedragen aan de laatste activitei ten van het onderwijzend personeel voor dit schooljaar. Drie dagen was men samen, waarvan een dag in het teken stond van de beroepen. De kinderen richtten zelf een ten toonstelling hiervan in, speelden pantomiem en maakten liederen en/of verzen over de verschillende beroepen. Een andere dag werden tussen de pannekoekmaaltijden door parabels in beeld gebracht, met daarop aan sluitend een Eucharistieviering. Ook werd een oriëntatie-fietstocht gehouden welke leidde tot een boottocht door de Biesbosch. ZOMERKAMP Zaterdag 13 juli a.s. zullen rond 12 uur 's-middags 160 Waspikse jongelui bij de fam. J. Kamp in de Benedenkerkstraat ar riveren na een groot kamp in Helvoirt. Kampleider A. P. Kemmeren met zijn staf van leidsters en leiders kunnen dan weer op verhaal komen van het vele werk dat zij ter voorbereiding en tijdens de kampdagen voor de jeugd tussen de 8 en 16 jaar heb ben verzet. Maar de jeugd was er hun bij zonder dankbaar voor. De stemming in Hel voirt was optimaal. Tijdens de oudermiddag bezochten velen vanuit het thuisfront het kamp om daarna met overtuiging te kunnen zeggen dat het er zo goed was. Ook weer een activiteit van de stichting Jeugdbelangen. MET VAKANTIE GESLOTEN De mooiste tijd van het jaar breekt weer aan nu de vakantie vlak voor de deur staat. Een heel jaar lang hebben we er ons op ver lekkerd. En nu is het dan zover! Deze week de bouwbedrijven en volgende week de fabrieken. De deur naar het vertrouwde werk valt dicht en we zijn met vakantie gesloten! Er helpt geen moedertje lief aan. Want vakantie is iets heiligs en de vakantieganger is on aantastbaar. Typisch, hoe wij dit van elkaar accepteren. Of het nu de tandarts is of de slager, met de vakantie verliest de klant zijn koningsrecht; wil het door het jaar na sluitingstijd nog ivel eens lukken, nu prijkt het bordje 'met vakantie gesloten En dan begint het feest. Ieder kiest zijn eigen manier. De een gaat misschien stevig aanpakken, omdat het in de loop van het jaar op zijn werk zo'n slappe troep geweest is; een ander huurt een tent en verkiest het nomadeleven van zijn voorouders om de saaie alledaagse sleur te doorbreken; een derde doet weer heel anders. Maar waar het op aan komt, is bij ieder hetzelfde: je wilt er wel eens uit zijn. Even niet buschauffeur of magazijnmeester. Maar zomaar jezelf uitleven en dóen wat je leuk vindt. Je hoed eens rustig afnemen en niet ge haast hoeven te zijn om weer snel aan te treden. De kans hebben om uit te waaien. Het lijkt wel wat op karneval. Je masker afzetten en tot jezelf komen; jezelf iveer vinden, misschien wel onder een laag vernis of modder vandaan. Net als wanneer je gezwommen hebt en het water ivas heerlijk en de zon lekker warm. Of na een stevige douche. Dat fijne gevoel van weer als een hoentje zo fris te zijn. Dat alles noemt men met een heel mooi woord: recreatie; dat be tekent: herschepping, opnieuw geboren worden, worden wie je bent. Vooral wanneer we wat onherkenbaar geworden waren, zijn we toe aan de vakantierecreatie. Zo heerlijk rustig Tot 15 aug. is ook Open Oog met vakantie gesloten. L. VAN BERKEL EEN SMAKELIJKE KOEK VOOR ONDERWEG. 11 GROTESTRAAT 234 WAALWIJK TELEFOON 2312 £J' BEUNHAZERIJ Wanneer ik in een krant over een enquête naar „beunhazerij" in de bouwwereld lees en nu dan elders hetzelfde onderwerp wordt aange roerd. gaan mijn gedachten onmid dellijk uit naar een rekening, welke in mijn bezit is gekomen van een timmerman. Deze had zich door strooibiljetten huis aan huis aanbe volen. herhaalde malen zelfs. Door het plotseling sterven van mijn tim merman reflecteerde ik hierop, wat mij echter duur is komen te staan. Tot twee maal toe zelfs. Het is zeer aannemelijk, aan de hand van de prijzen, welke de zgn. aannemer af dwingt. dat eenieder beangst zal worden om op goed vertrouwen op drachten te verstrekken. Om een hechte basis voor mijn mening aan vaardbaar te maken doe ik 'n greep uit de mij voorgelegde rekening. Voor inpassen en hangen van een 3-delig openklapraam, l m breed en 1,35 m hoog, dat bij de aflevering door een houthandel perfekt paste in het kozijn en voor een dito raam pje 1.10 x 0.58 is f 52,50 op rekening geplaatst. Hang- en sluitwerk uitge sloten. Voor een zolderluik 1.30 x 0.63 m samengesteld uit 7 stroken, 2 cm dik, slechts aan één zijde ge schaafd is f 40,40 gevorderd. Hang en sluitwerk ontbreekt volkomen. Het remplaceren van een vernield spijltje 28 x 3 x 3 in een raam door een voorgefabriceerd nieuw, wat in iedere houthal voor een luttele prijs te bekomen is, is f 22,50 berekend. Het verwisselen van versleten on derdelen in 2 ramen, waarvoor slechts 2 m strook is gebezigd kost f 67,50 en daarbij komt dan nog het benodigde hout Na deze restaura tie zijn de ramen slechts voor aan- maakhout te benutten! Wanneer 'n vakbekwaam timmerman overtuigd is dat een opgedragen reparatie te allen tijden het doel zal misen wei gert deze ontwijfelbaar zeker een opdracht uit te voeren trots de me ning van de ondeskundige belang hebbende. Dit geldt voor alle am bachten. welke dan ook. Het komt mij voor dat op ieder gebied dergelijke excessen waar te nemen zijn want bij een mijner bu ren kostte het opnieuw tuien van de antennemast op een stevige wo ning van normale hoogte f 88.in clusief de spandraad. Onlangs verscheen in „De Echo van het Zuiden" een terechte waar schuwing ten aanzien van scharen- slijpen. Voor het slijpen van een broodmes is n.l. f 5.— geëist. Het is dan ook begrijpelijk dat, wanneer meerdere opdrachtgevers eenzelfde ervaring elders misschien hebben opgedaan, getracht wordt herstel, werkzaamheden te laten uitvoeren door lieden, die een gehele vrije za terdag en ook avond-uren nuttig en verdienstelijk maken voor hun me- demenssen. Zij kunnen menig kar weitje opknappen. Dit is absoluut geen „beunhazerij"! In het Brabants Dagblad d.d. 1 ju li j.l. lees ik letterlijk: „Korter wer ken heeft tot doel dat de werkne mer de vrijkomende tijd naar eigen inzicht en behoefte kan besteden". Dit is de uitspraak van de voorzit ter van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid, de heer A. Buys. De zeer ten onrechte „beunhaze rij" waarover in het Brabants Dag blad van 6 januari j.l. is afgegeven, wordt sterk in de hand gewerkt door de exhorbitante hoge prijzen, welke worden gedéclareerd voor eenvou dige dagelijkse herstellingen en werkzaamheden door mensen die zich onder de bona-fide aannnemers- groep willen scharen. Indien het eertijds bestaande Instituut voor rrijsbeheersing nog gemengd zou kunnen worden in de bovengemelde gevallen, zou de ganse maatschappij er wel bij varen; vooral de bouw sector in deze tijd van modernise ringen van oudere woningen, zowel in- als uitwendig. Degenen die misschien menen dat ik mij aan overdrijving schuldig maak kunen zich komen overtuigen van de reële waarheid. Als de klei ne zelfstandigen zich niet de weelde zouden veroorloven rond te toeren in een auto om de werkzaamheden van hun. uit jeugdige knapen met weinig ervaring bestaand personeel, te gaan controleren, maar hun eigen vakbekwaamheid zouden uitbuiten door daadwerkelijke samenwerking, zou een betere toestand onderling geschapen kunnen worden. Het ver wijt dat de baas een grote broek aantrekt van hetgeen de knecht ver dient voor hem. zou dan wegvallen. Jan Klerx-van Herpt Waalwijk-Oost, juli 1968.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9