wAAlwijkse en langstRa^tse coupant Sterven voor de politiek I ampe\ Jh ABATTOIR AAN ST. ANTONIUSSTRAAT WORDT UITGEBREID EN KRIJGT NIEUWE INSTALLATIES van I ampe D Hl ooi HR0SD VANAF f 14.75. Reconstructie vergt investering van f 533.800— Kostbaar Slagers akkoord Uitbreiding -Qxcluóieve <3-lerenhledb\cj WAALWIJK Toekomst Taak gemeente Maak bij ons keus uit de grote collectie. B. Bouwman I In Tilburg naar: E.E.G. - erkenning VRIJDAG 19 JULI 1968 89e JAARGANG No. 58 (Jitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent vad het Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct.inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO' Slachthuis heeft voor Waalwijk en streek grote betekenis Ie noodtoestand waarin ht volk van Biafra, de stam der Ibo's zich momenteel bevindt en het vooruit zicht, dat wanneer daar niet snel af doende hulp wordt geboden in de vorm van grootscheepse voedselzen- aingen, zonder welke er miljoenen mensen zullen sterven, heeft diepe indruk gemaakt in West-Europa, loch ziet het er niet naar uit, dat deze hongerlijdende mensen zullen worden geholpen, althans niet in die zin zoals het eigenlijk zou moeten zijn. In weerwil van alle publikaties waaruit duidelijk bleek, dat er door de Nigerianen op grote schaal vol kerenmoord wordt bedreven, blijft premier Wilson van Engeland on vermurwbaar en levert Engeland nog steeds wapens aan Nigeria, daarmee het odium op zich ladend mede te werken aan de likwidatie van een geheel volk. Ook de Ver enigde Staten grijpen niet in, ja, stijven Engeland in de houding. De Engelse regering handhaaft het standpunt, dat een wapenstilstand mogelijk zal zijn, wanneer Biafra capituleert en weer terugkeert in de Staat Nigeria, waaruit het zich heeft afgescheiden. Ondanks toenemende kritiek handhaaft Londen de opvat ting, dat «het verplicht is een Ge- menebeststaat (Nigeria) met oor logsmateriaal te helpen wanneer de ze staat zich in nood bevindt en vol gens Londen is dat als gevolg van de afscheiding van Biafra het geval. Insiders weten echter wel wat de echte oorzaak is van het feit dat En geland Nigeria door dik en dun wa pens blijft leveren en steun blijft verlenen in weerwil van alles wat er in dat land gebeurt. Hier wórdt een stukje koude oorlog uitgevoch ten over de ruggen van de miljoe nen hongerende Ibo's, aangezien vast staat dat de federale regering tenslotte zal winnen, proberen de wereldgrootmachten elk deze rege ring voor zich te winnen. In dit ge val was het nu eens niet zo, dat Moskou de ene partij steunt en de vrije wereld de andere, neen, hier zijn het medeminnaars die beiden hetzelfde meisje beminnen. Zoals bekend streeft Moskou er naar om, waar ook ter wereld, steunpunten te veroveren. De laat ste jaren zien we hoe dit gelukt, doordat de Russen zich met succes op politiek terrein hebben begeven in het Middellandsezeegebied. Daar door kregen ze marinesteunpunten in Syrië, Egypte en Algerije, waar door het Moskou mogelijk werd de Russische vloot in de Middellandse Zee te laten opereren, iets dat voor dien niet mogelijk was. In geheel Afrika proberen de Sowjets good will te kweken en vastegrond onder de voeten te krijgen en toen er spra ke was van de afscheiding van Bia fra, wachtte Moskou rustig af wat Londen zou doen. Aanvankelijk voelde Engeland er niet veel voor om Nigeria op grootscheepse wijze wapens te leveren. Maar de Nige- riaanse regering (overigens princi pieel anti-communistisch en daarom juist zo aantrekkelijk voor Moskou) wendde zich om steun tot de Sow jets en die waren dadelijk bereid groot materiaal te leveren om Bia fra aan te pakken. Egyptische, Soe- danese en Algerijnse piloten krijgen van de Sowjets hun vliegeropleiding in de fraaie praktijk van Nigeria, waar ze leren hoe zij de burgerbe volking van Biafra moeten bombar deren. Londen en Washington, bevreesd, dat Nigeria de Russen teveel facili teiten zullen verlenen, waardoor de weegschaal ten gunste van Moskou zou kunnen doorslaan in dit deel van Afrika, hebben zich gehaast om via Engeland de Nigeriaanse rege ring te verlenen. Zo is de koude oorlog via een ach terdeur Nigeria binnengeslopen. Door de houding van Nigeria, dat geen medewerking voor voedselver- l'oer door de lucht wil geven, en de hardnekkige houding van de leider van Biafra om geen voedsel te ac cepteren dat over land via Nigeria (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Voor het slachthuis in Waalwijk ligt een grote toekomst. In 1970 hoopt men het gebouw in een nieuw jasje gestoken te hebben. Het gemeentebestuur heeft grootse plannen opgesteld die een totale ver bouwing en een vernieuwing van de inrichting van het openbaar slacht huis aan de St. Antoniusstraat inhouden. Dan ook zal het Waalwijkse abattoir aan alle eisen voldoen die er in EEG-verband gesteld worden. De ingrijpende verbouwing vergt een investering van 533.800, De gemeenteraad beslist vanavond over het beschikbaar stellen van dit kre diet. Het slachthuis-nieuwe-stijl wordt ook door de Waalwijkse slagers, die er slachten, toegejuicht. Met deze middenstandsgroep heeft het ge meentebestuur nauw overleg gepleegd over de reconstructieplannen. Wet houder C. P. van den Hoven, onder wiens supervisie het slachthuis valt, juichte de medewerking van de slagers toe. ,,Met ons zijn de slagers er na diepgaand overleg van overtuigd geraakt, dat het slachthuis voor Waal wijk en omgeving van grote betekenis is". Het slachthuis zal zeker in de toe komst niet alleen door de Waalwijkse slagers en vleesgrossiers gebruikt worden, maar ook door bedrijven uit de omgeving. Per 1 januari 69 wor den namelijk de vleeskeuringskringen .Waalwijk e.o." en „Het Land van Heusden én Altena' samengevoegd. Het gebied omvat dan 110.000 inwo ners. Wethouder Van den Hoven ver wacht dat veel slagers die thuis over een eigen slachtplaats beschikken en bij slachtingen bezocht worden door de keurmeesters van de vleeskeu ringskring, straks ook gebruik maken van het slachthuis. Ook nu neemt dit aantal al toe. De structuurwijziging van de vlees keuringsdiensten heeft een rol ge speeld bij de bestudering van de vraag of het voortbestaan van het slacht huis gewenst is. Het was duidelijk dat het slachthuis belangrijk aange past moest worden, omdat er anders buiten Waalwijk geslacht zou moeten worden. „Opheffen, wat wel eens is gesuggereerd, gaat zo maar niet. Toen 40 jaar geleden werd besloten een abattoir te bouwen, werd het de sla gers in Waalwijk verboden thuis slachtingen te verrichten. Niemand beschikt nu meer over een eigen slachtplaats. Het abattoir opheffen betekent de slagers terugwijzen naar de vroegere methode of naar de slachthuizen van Tilburg en Den Bosch sturen". „Het aanleggen van een eigen slachtplaats is een bijzonder kostbare geschiedenis. Men moet dan aan hoge eisen voldoen. In dit kader bezien was nauw overleg met onze plaatselijke slagers noodzakelijk", zo vertelt wet houder Van den Hoven. Eind 1966 ging het gemeentebestuur met do sla gers rond de tafel zitten. Men wilde de mening van de slagers, als eerste belanghebbenden wel eens horen. Te- vervoerd behoeft te worden. Het slachthuis is voor iedere plaatselijke slager gemakkelijk bereikbaar. Wel vroeg het bestuur van de slagersorga nisatie inspraak in de bouwplannen. Ook het gemeentebestuur is er van overtuigd dat het slachthuis voor nu en in de toekomst voor Waalwijk en omgeving betekenis heeft. Dit blijkt duidelijk uit een aantal prognoses. In de jaren 1969-2000 zal door toename van het aantal inwoners en de toe name van het vleesverbruik de vee slachtingen een stijgende tendens ver tonen. De toename van het vleesver bruik kan nationaal-statisch als be trouwbaar worden aangenomen. Ook de samenvoeging van de vlees keuringsdiensten speelt mee. Deze combinatie heeft weliswaar geen di- rekte gevolgen voor het slachten in 't abattoir, doch naarmate deze gecom bineerde dienst op het terrein van de vleeskeuring naar een goedwerkende eenheid groeit en de verkeersvoorzie- ningen tussen de regio gemeenten en Waalwijk verbeteren zal, mede gezien de toekomstverwachtingen, 't slacht huis kunnen uitgroeien tot een insti tuut van regionale betekenis. Wethouder Van den Hoven wees K-kt V Het huidige slachthuis van Waalwijk. De huidige voorgevel gaat verdwij nen en komt énkele meters verder te staan. Op de voorgrond links drs. P. Rodenhuis, direkteur van het Openbaar Slachthuis en direkteur van de Vleeskeuringsdienst Waalwijk en het Land van Heusden en Altena. Naast hem (rechts) de heer N. J. Kerssens, keurmeester bestaande inrijpoort is te klein, zodat aan de Eerste Zeine een nieuwe poort wordt aangebracht. Voor het tot stand brengen van al deze voorzieningen is een uitgave beraamd van f. 533.800, waarvan f. 400.000 gemoeid zal zijn voor de vernieuwing en uitbreiding van het slachthuis en f. 133.800,- voor de slachttechnische installaties. Een beeld in de slachtruimte waar een aantal runderen hangt. Rechts ziet men een van de personeelsleden bezig met het stempelen van de geslachte dieren Wethouder C. van den Hoven: slachthuis is van grote betekenis" •is gekomen, ziet het er naar uit, dat er van hulp weinig terecht kan ko men. De Afrikaanse broederlanden zien allen zwijgend toe hoe het dra ma zich voltrekt, ook de vier Afri kaanse staten die indertijd Biafra erkenden! meer omdat van deze zijde enkele ja ren tevoren de gedachte leefde van slachten buiten Waalwijk. De plan nen voor de verbouwing van het slachthuis werden uitvoerig bespro ken. De middenstanders werd voorge houden dat deze ingrijpende wijziging een verhoging van het slachtrecht zou inhouden. Aanvankelijk waren de sla gers tegen de verbouwing van het slachthuis gekant. Toen men zich la ter nog eens over dit onderwerp boog kwamen andere geluiden naar voren en men was unaniem van oordeel dat een reconstructie van het slachthuis wel zin heeft, omdat het slachten in Tilburg of Den Bosch voor de plaat selijke slagers uiteindelijk toch geen voordeliger oplossing zal zijn. De slagers hebben zich schriftelijk bereid verklaard een gepaste verho ging van de slachthuisrechten, straks noodzakelijk om de investeringen te dekken, te betalen. In deze brief wijst het bestuur van de Waalwijkse sla gersvereniging er op dat het slacht huis een steeds grote streekfunktie krijgt en dat dit ook een uitgroei van het grossierswezen kan inhouden. Men ziet in het Waalwijkse abattoir verder een aantal hygiënische waar borgen, waarbij dan vooral wordt ge dacht aan de juiste koeling en dat het vlees slechts over kleine afstand er op dat, wil het slachthuis in de toekomst deze volwaardige funktie blijven vervullen, de capaciteit ver groot moet worden en wel in die mate, dat latere wellicht duurdere uit breidingen kunnen worden vermeden. Ook moet de inrichting - mede ge zien de EEG-eisen - worden ver nieuwd. Over de reconstructieplan nen heeft het gemeentebestuur zich uitvoerig laten adviseren door de In specteur van de Veeartsenijkundige Dienst, dr. J. de Koning en door de heer S. Koopman uit Heemstede, welke laatste in ons land als een grote deskundige op het gebied van slacht huis-bouw staat aangeschreven. Uit het overleg met beide heren en de Waalwijkse slagers kwam het bouw plan tot stand. Van het huidige ge bouw blijven feitelijk alleen de muren en het dak staan. De inrichting wordt geheel nieuw. Het slachthuis zal worden uitge breid. De koelcellen worden verdub beld, terwijl er aparte cellen komen voor runderen en varkens. Dit bete kent ook een vergroting van de run- derstal. Verder komt er 'n nieuwe ga rage en opslagruimte. De bestrating en afrastering zal worden hersteld en uitgebreid, terwijl ook de verlichting en luchtverversing nieuw wordt. Ook komt er een nieuwe toegangsweg. De De verbouwing betekent een ver hoging van enkele centen per kilo gram vlees. De slagers zijn hiermee akkoord gegaan. Zij weten immers dat geringe extra verhoging niet op weegt tegen het grote belang van de aanwezigheid van een goed geoutil leerd slachthuis in gemeente en streek. Het gemeentebestuur rekent er op dat het nieuwe slachthuis in de aanloopjaren geen exploitatieverlies zal hebben. In de eerste 5 maanden Ito.» BRILLENSPECIAALZAAK v/h Tausch Grotestraat 231, Waalwijk Telefoon 3866 ..Polaroid" is het handelsmerk van Polaroid Corp .Cambridge.Mass.U.S.A. (X 2 kan U héél wat tijd (en ergernis) besparen. g WIJ DOEN HET plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor- J ten, stoppen, vermaken 1 enz. enz. WIJ MAKEN HET g stofknopen, ceintuurs, I gespen en nog véél ander I atelier-werk. Heuvelstraat 14 van dit jaar heeft het aantal ge slachte varkens (in kg.) een stijging te zien gegeven van bijna 20%. Deze beduidende stijging is reeds een be wijs voor het dynamische karakter van het openbaar slachthuis. Het college van B. en W. meent dat de verbouwing van het plaatselijk slachthuis in het belang vasn de volks gezondheid niet alleen als het vol doen aan een van hoger hand opge legde verplichting moet worden ge zien, maar dat het ook de taak van de gemeente Waaltvijk, als centrum gemeente, is om op deze wijze er toe bij te dragen dat de continuïteit van het slachthuis voor plaats en streek blijft verzekerd. De leiding van het slachthuis be rust bij drs. P. Rodenhuis, die tevens hoofd is van de vleeskeuringskringen Waalwijk en het Land van Heusden en Altena. De heer Rodenhuis volgde een jaar geleden dr. P. Bos op, die toen met pensioen ging. Hij is er van overtuigd dat het slachthuis grote waarde heeft. „Het is een dienstver lenend bedrijf, dat heel wat slagers helpt. Ook als handelscentrum neemt de betekenis van het slachthuis toe". De heer Rodenhuis is bijzonder en thousiast over het uitstekend geoutil leerde laboratorium dat elk onderzoek mogelijk maakt. De slachthuis-direk- teur is er van overtuigd dat als straks de verbouwingen zijn uitgevoerd en 't abattoir over een nieuwe inrichting beschikt de EEG-erkenning wordt verkregen. Daarmee is Waalwijk en de streek ten zeerste gediend.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1