wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraiu Conflict tussen Praag-Moskou naar climax ampe\ van SNELST GROEIENDE VEILING VAN NOORD BRABANT a/tipc rjCt eren WAALWIJK Ruilverkaveling Verdubbeling I Tilburg i Schaalvergroting Lucht verontreiniging door het verkeer behoeft niet meer Projekt vergt investering van bpa 2 miljoen Toekomst VRIJDAG 26 JULI 1968 89e JAARGANG No. 60 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Iloofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0.32 p.mnd. 1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 F-kwrt (3.65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4.25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres ..ECHO' Nieuwbouw veiling De Langstraat in Drunen vordert goed De stille verbeten strijd die de nieuwe leiders in Praag voeren te gen Moskou om op hun eigen wijze het communisme in Tsjechoslowa- kije te interpreteren is nog lang niet ten einde. Het ziet er naar uit, dat zo langzamerhand de climax wordt bereikt in deze zenuwenoorlog. Moskou valt nu de leiders in Praag openlijk aan. Het beperkt zich niet meer tot krachtige waarschuwin gen, doch stelt, dat door de slappe houding van de leiding in Praag anti-communistische groepen de ge legenheid krijgen om 't Tsjechische volk tot een soort verraad aan de „socialistische" zaak te verleiden en dat is iets dat de broederlanden niet kunnen tolereren, aangezien zij beloofd hebben gezamenlijk te zul len strijden voor het behoud van 't communisme. In verband met deze nieuwe aan tijgingen vreest men een militair ingrijpen van Moskou. Praag heeft inmiddels bekend gemaakt, dat een eventueel militair ingrijpen zou lei. den tot een breuk die groter zou zijn dan die met China. Een machtige stimulans voor Praag is echter de grote buitenlandse steun in de vorm van sympathiebe tuigingen van leiders van enkele communistische landen zoals Roe menië en Joegoslavië, maar ook van leiders van communistische partijen in het buitenland, zoals die van Frankrijk en Italië Dat zijn alle maal stemmen waarmee reeds dui delijk gesteld, dat zij een eventuel militair ingrijpen van de Sowjet- Unie en Tsechoslowakije pertinent afkeuren en beschouwen als een ingrijpen in de binnenlandse aange legenheden van een bevriend socia listisch land en dat is duidelijke taal die door Moskou niet kan wor den misverstaan. Nigeria en zijn afgescheiden pro vincie Biafra zijn overeengekomen de afgebroken vredesbesprekingen te hervatten en wel onder auspiciën van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Het comité van deze or ganisatie zal toezioht uitoefenen op de onderhandelingen. In de Orga nisatie hebben zitting: Ethiopië, Ghana, Liberia, Kameroen, Niger en Kongo-Kinshasa. Na diverse onderhandelingen werd Biafra bovendien aangeboden een zgn. „Genadeweg". Deze weg over land zouden de internationale hulp organisaties kunnen gebruiken voor hun transporten naar de door de rebellen bezette gebieden. Van het voorstel tot een wapenstilstand, toe lating van een internationale poli tiemacht en de instelling van een luchtbrug is niets gekomen. Naar het zich laat aanzien dreigt er in het Verre Oosten een nieuw pro bleem te ontstaan. Het kleine staat je Sabah in het noorden van Bor neo, maakt reeds jarenlang deel uit van de Maleise Federatie en wel op geheel vrijwillige basis. Sinds kort menen echter de Filip pijnen aanspraak op dit staatje te kunnen maken en wel uit zoge naamde historische gronden. De in woners van Sabah voelen hier ech ter weinig voor. Op een conferen tie in Bangkok bleek echter, dat de Filippijnen juridisch gesproken hun aanspraken niet konden waarma ken en dus bleef alles bij het oude. De Filippijnen zijn echter bang in deze kwestie het gezicht te verlie zen en dreigen nu met verbreking van de diplomatieke betrekkingen met de Maleise Federatie en even tueel met een confrontatie, hetgeen een openlijke strijd zou betekenen. Beelden van de nieuwbouw van de veiling in Drunen De ruilverkaveling heeft in deze tuinbouwstreek veel goeds gedaan. De bedrijven hebben zich belangrijk uit weten te breiden en zijn voor een Het oude veilinggebouw is uit zijn jasje gegroeid. Nieuwbouw is nood zakelijk voor Tuinbouwveilingen adviseerde echter nieuwbouw. Het C.B.C. wees hierbij vooral op de centrale plaats, welke de veiling in noordelijk Noord- Brabant inneemt. Zowel voor de 30 personeelsleden als voor de aanvoerders en kopers is de nieuwe veiling een grote vooruit gang. Er zal dan veel efficiënter ge werkt kunnen worden. Door de sterk stijgende omzetten wordt het immers steeds drukker. Dat is trouwens ook de wens van het bestuur van de vei lingvereniging. Voorzitter J. C. van Hooren hoopt over enkele jaren een omzet van 10 miljoen gulden te kun nen halen. In de nieuwe hallen is een verdubbeling van de aangevoerde pro- dukten mogelijk. Temeer omdat er, volgens de heer Van Hooren, steeds meer massaprodukten bestemd voor de export worden aangevoerd. Juist deze produktën nemen minder plaats ruimte in beslag dan de consumptie goederen. De recordomzet van 7 miljoen werd in november van het vorig jaar be haald. Het betekende een meeromzet van 1 miljoen gulden vergeleken met 1966 toen in oktober de zes miljoen werd geboekt. De in 1916 opgerichte veiling mocht in '46 voor de eerste keer een omzet van 1 miljoen halen. In 1948 was een jaaromzet van 2 miljoen bereikt gevolgd door 1955, 3 miljoen; 1959 vier miljoen, 1962 vijf miljoen, 1965 zes miljoen en in plannen. Staalconstructeur Smolders uit Haaren is met zijn werkzaamhe den bijna gereed. Eind volgende week moeten 25 metselaars de staal bouw gaan bekleden. De fustenloods van 2000 m2 is ge heel gereed. Vorige week werd het grootste gedeelte hiervan ingebruik genomen. Enorme hoeveelheden aard- beienkisten moesten toen opgeslagen worden. De grote aanvoerhal omvat 4.000 m2. Daarbij komt dan een kan toorcomplex van twee verdiepingen van 800 m2. Hierin worden ook de veilingzaal, kantine, bestuurskamers en vergaderlokalen ondergebracht. Op het nieuwe terrein is voldoende ruimte om te parkeren en voor aan- en afvoer. Van de 7ha zal nog onge- trachten het gehele plan, met inbe grip van de grondkosten, rond te krij gen. In haar exploitatie-opzet heeft het bestuur gerekend naar een haal bare omzet van 7 miljoen gulden. Het ziet er nu al naar uit dat in de ko mende jaren een aanmerkelijke omzet wordt gehaald hetgeen de exploitatie natuurlijk vergemakkelijkt. Wel zal de provisie per 1 januari van 5% op 6,5% worden gebracht. Een percen tage dat op gelijke hoogte ligt met dat van de NCB-veiling. De enorme stijgingen van de laat ste jaren stelde het bestuur voor het probleem van grote huisvesting. Zeer uitgebreid werden toen de plannen onderzocht om het huidige gebouw uit te breiden. Het Centraal Bureau 1967 zeven miljoen gulden. Dit be tekent om omzetverhoging van 50% in vier jaar tijd. Werd er in 1963 1 miljoen kilo tomaten aangevoerd, vo rig jaar ruim 2,5 miljoen kilo. De aanvoer van komkommers bedroeg in 1963 2.240.000 stuks, vorig jaar 3.750.000 stuks. Ook 't derde hoofd- produkt, de sla, nam enorm toe. 2.870.000 krop sla in 1963 tegen 5 miljoen vorig jaar. Is in de jaren 1963, '64 en '65 gemiddeld per jaar 18 miljoen kg stuks aangevoerd, vo rig jaar bedroeg deze aanvoer 22 mil joen kg. De omzet van 7 miljoen is beslist niet gehaald door een prijsstijging. Behalve de fusie met de veiling Vlij men (f. 250.000, -is het vooral de sterke uitbreiding geweest van het aantal bedrijven dat hieraan heeft bij gedragen. Door de ruilverkaveling is vooral de glasteelt enorm toegeno men. De stijging van de aanvoer is voor een belangrijk deel in de glas teelt te vinden. Er is dit jaar sprake van een grote oogst. Dit heeft tot ge volg gehad dat de prijzen matig wa ren. In de oostelijke Langstraat verrijzen steeds meer van deze moderne tuin bouwbedrijven waar volop aandacht aan glasteelt wordt geschonken Cc, R HEEFT ALTIJD veel nieuws, veel moois, veel chics en veel „hips" 1 I KOM KIJKEN: pantalons, jersey pakjes en I B japonnen, vesten, jumpers, nylons, shawls, zakdoeken, I enz. enz. I 'n REUZE-COLLECTIE in I Heuvelstraat 14 f veling lang op zich laat wachten zou het geloof in de tuinbouw in dit ge bied wel eens kunnen verdwijnen. Een vertrouwen dat er in de ooste lijke Langstraat wel is. In de onmid dellijke omgeving van de veiling en in de streek Haarsteeg, Nieuwkuijk, Vlijmen zijn een groot aantal belang rijke bedrijven. De nieuwe bedrijven hebben ge middeld 3.000 m2 ter beschikking. Dit staat wel in schrille tegenstelling tot enkele jaren geleden toen de ver- lichtingsdienst van de Tuinbouw- dienst adviseerde om bedrijven van 2000 of 1500 m2 te beginnen. Deze schaalvergroting was noodzakelijk. De kosten drukken nu eenmaal per m2. Door het grotere bedrijf kan de tuinbouwer een hogere omzet halen wat een groter inkomen garandeert. Bedrijven van 3.000 m2 zijn ook ge makkelijker te automatiseren, terwijl de hiervoor benodigde investering Het is een feit, dat de uitlaatgas sen van het gemotoriseerde verkeer voor een deel bijdragen tot de lucht verontreiniging waarover in vrijwel alle landen van de beschaafde" we reld wordt geklaagd. De luchtveront reiniging op deze manier behoeft niet meer plaats te vinden en het wordt hoog tijd dat de overheden van de betrokken landen via de wet maatre gelen treffen om een dergelijke ver ontreiniging te voorkomen. Een naverbrander op auto, motor of scooter die de uitlaatgassen e.d. onder handen neemt zorgt er voor, dat de luchtverontreiniging tegen wordt gegaan. Op de totaalprijs van de auto, motor of scooter maakt die naverbrander vrijwel niets uit, want de prijs behoeft slechts met ongeveer 120 tot 150 gulden te worden ver hoogd om het gestelde doel te berei ken. In de Verenigde Staten heeft men reeds een wettelijke regeling ge troffen. Daar mogen geen auto's zon der deze naverbranders worden afge leverd. Dat dit inderdaad een gewel dige vooruitgang betekent blijkt wel uit het feit, dat in een stad als Los Angeles de luchtverontreiniging voor niet minder dan 90% door het gemo toriseerde verkeer wordt veroorzaakt. Deskundigen zijn namelijk van me ning, dat de steeds ernstiger worden de luchtverontreiniging van invloed is op de gehele dampkring die daardoor troebeler wordt, waardoor 't zonlicht er minder doorheen kan dringen, het geen weer leidt tot een verlaging van de gemiddelde temperatuur op aarde. Een voortzetting van deze tendens zou katastrofaal kunnen worden voor de wereld. Strijd tegen de luchtver ontreiniging is ook daarom van groot belang. (Van onze verslaggever) DRUNEN - De snelst groeiende veiling van Brabant, veiling „De Lang straat" in Drunen beschikt begin volgend jaar over een fraai nieuw ge bouwencomplex. De bouw van deze nieuwe veiling, ten noorden van de nieuwe Provincialeweg, vordert goed. De fustenloods is voltooid, terwijl volgende week de staalconstructie wordt opgeleverd. Dan is het woord aan de aannemer die in februari het gehele projekt hoopt op te leveren. Dat is wel nodig, want het huidige veilinggebouw moet tegen die datum opgeleverd worden aan de Aardappelgroothandel firma Nieuwkoop, die zijn vestiging uit Heusden naar Drunen overplaatst. „De Langstraat" draagt met recht de naam van snelst groeiende veiling. Vorig jaar werd een omzet van 7 miljoen gulden genoteerd. Nu, een half jaar verder, is dit bedrag reeds met 600.000 gulden toegenomen. Cijfers die duidelijk aantonen van welk belang de Drwnënse veiling is. Met de nieuwbouw is het bestuur dan ook bijzonder ingenomen. Voor een vlotte afhandeling van zaken was het een dringende noodzaak dat de 52 jaar oude veiling in een nieuw jasje werd gestoken. Het nieuwe veilinggebouw verrijst ongeveer 600 meter ten oosten van het huidige gebouw. Het is gelegen nabij de kruising van de Lipsstraat met de nieuwe Provinciale Weg. Ar chitect C. Boogaerds uit Numansdorp ontwierp het bijna 2 miljoen gulden kostende projekt, dat wordt uitge voerd door de firma Verhaar uit Rot terdam. Dit bedrijf bouwde ook de veiling van Barendrecht; het gebouw dat voor het Drunense veilingbestuur als leidraad diende bij de nieuwbouw- veer 3 ha. ongebruikt blijven. Voor uitbreiding is dus volop gelegenheid, terwijl ook de mogelijkheid bestaat tot het bouwen van overslagbedrijven. Het oog van het bestuur van de veilingvereniging „De Langstraat" is altijd op de toekomst gericht geweest. De 450 leden gaven vorig jaar dan ook graag hun toestemming om de nieuwbouw plannen, die naar alle ivaarschijnlijkheid 'n investering van 2 miljoen gulden vergen, uit te voe ren. Er werd toen een krediet van 1,6 miljoen beschikbaar gesteld. Bin nen het raam van dit bedrag zal men groot deel overgeschakeld op glas teelt. De heer Van H het dat in de westelijke groei in deze bedrijfst stil ligt. De ruilverkav^,...0 I»w« sj U%> der Afwaterings Kanaal moet hier de oplossing bieden. Als deze ruilverka- rendabeler is. Ook al kampt de tuin- "Heer nog met veel problemen, eiding van de bestaande be de stichting van de vele nieu- en de bouw van het nieuwe veilinggebouw, geeft veel hoop voor de toekomst.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1