Een man die door vele kwaliteiten in De Langstraat op de voorgrond trad Endoxopie biedt de mogelijkheid tot een tijdige diagnose Drs. G. J. DE VRIES de duiven EEN KIJKJE NEMEN IN HET LICHAAM 2 BE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 JULI 1968 2 Bij het nagaan van de veelomvattende levensloop van de, naar menselijke begrippen, nog vrij onverwacht overleden Drs Gerben de Vries, kan men bewijzen vinden voor de stelling dat de bestrijding van het verschijnsel van de culturele inertie bij de Noordbrabantse katholieken in eerste in stantie (Dr P. C. de Brouwer natuurlijk uitgezonderdaangepakt is door niet-Brabanders. Evenals de andere avant-gardisten van Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant - met name Moller, Van den Donk en Ver- benne - was De Vries een noorderling. Hij ging er trots op van origine afkomstig te zijn uit Friesland waar hij op 26 september 1886 te Sneek geboren werd. „Ik geloof, ik strijd Reeds als jonge man bleek De Vries te behoren tot de aristocraten van de geest. Misschien juist hierom koos hij voor een loopbaan bij het onderwijs. Hier immers kon zijn vor sende geest het meest voldoening vinden. Na het met uitmuntende cij fers behalen van zijn onderwijsakte begon een carrière die hij opgaand van trap tot trap (lager onderwijs, ULO, middelbaar onderwijs, leergan gen, economische hogeschool) bleef volgen, nagenoeg 'n halve eeuw lang. Hoogtepunten waren zijn benoeming in 1918 te Waalwijk tot direkteur van de amper een jaar bestaande Han delsdagschool (later uitgegroeid tot 't Dr. Mollercollege), zijn - naast een drukbezette baan - nagenoeg door zelfstudie verkregen doctoraalexamen in de sociale geografie aan de Rijks universiteit te Utrecht (1928) en zijn benoeming kort daarop tot lector in genoemde studierichting aan de Eco nomische Hogeschool te Tilburg. Voor wat zijn wetenschappelijke prestaties betreft, vormde deze aan stelling de bekroning van zijn car rière. Een veelheid van ambtelijke en occasioneel-baatschappelijke beslom meringen maakten het hèm evenwel onmogelijk zich volledig op de weten schap toe te leggen. Alhoewel con- trecoeur kon hij er niet toekomen een groots opgezette studie te publiceren. Zeer tot zijn spijt diende hij zich, be halve tot het voorbereiden van zijn colleges en lessen, te beperken tot studies van bescheiden omvang over streek en gewest. Het enige grote werk dat hem landelijk bekendheid bezorgde, was een door de kritiek ge waardeerde uitgave in 1936 van een King-atlas van Nederland (waarvan niet minder dan 800.000 exemplaren hun weg vonden onder het Neder landse volk) en van een King-atlas van de gehele aarde voor school en leven (1958) ten behoeve van de Kingfabrieken Tonnema N.V., waar van zijn broer direkteur was. Betekenis Gezien dit alles heeft De Vries hoofdzakelijk regionale en locale be tekenis. Tijdens het hoogtepunt in de geschiedenis van de katholieke herle ving (1915 - 1925) legde hij - daarbij sedert 1918 trouw terzijde gestaan door een voortreffelijke echt genote - in de geest van de leiding gevende tijdschriften De Beiaard, Roeping en De Gemeenschap op zijn eigen karakteristieke wijze in de Langstraat getuigenis af van zijn overtuiging dat de mensheid moest medewerken aan Gods heilsplan. Plaatsen om dit te doen waren, naar zijn mening, onder andere charitatie ve instellingen, zoals een ziekenhuis, en bovenal scholen. Als lid van het kerkbestuur van de St. Jansparochie was De Vries in staat een werkzaam aandeel te heb ben in de oprichting en bouw van het Waalwijkse St. Nicolaas-ziekenhuis en van diverse onderwijsinstellingen. Speciaal voor het Waalwijkse onder wijs in al zijn schakeringen (kleuter onderwijs, middelbaar onderwijs, nij verheidsonderwijs, avondonderwijs, onderwijs voor jongens en meisjes) heeft drs De Vries zich, vooral toen de wetgever daartoe na het beiëndi- gen van de schoolstrijd 1920, de financiële mogelijkheden bood, enorm verdienstelijk gemaakt. Met name op de instituten voor voortgezet onder wijs die het begin vormden van de culturele emancipatie van de Lang straat, konden velen de basis leggen voor een carrière in de wetenschap of in het zakenleven. Zeer terecht werd drs De Vries voor dit vele werk door de wereldlijke en kerkelijke autoritei ten geëerd met het toekennen van een tweetal hoge onderscheidingen, te we ten officier in de orde van Oranje Nassau en Ridder in de orde van St. Gregorius. Met nimmer aflatende werklust - zijn dag begon reeds zeer vroeg! - trad De Vries, die niet middelmatig kon en wilde zijn, met zijn aktivitei- ten in het voetspoor van Ariëns, Brom, Moller en Schaepman. Voor laatstgenoemde had hij - evenals de Waalwijkse priester Witlox - een uitgesproken sympathie. Schaepmans lijfspreuk en Credo, Pugno (ik ge loof, ik strijd, en Ego laboro constan ter (ik werk altijd door) maakte hij dan ook graag tot de zijne. Voorvechter oecumene Toch kan men, ondanks het feit, dat de hoogtepunten van zijn impo sante werkzaamheden samenvielen met de hoogtepunten van het nu veel al gesmade Rijkse Roomse Leven, drs De Vries beslist geen verdediger noe men van een kasplant - katholicis me of van een ghetto-mentaliteit. De door hem geleide of gestichte onder wijs - en andere instituten waren in zijn ogen veeleer open huizen waar iedereen, katholiek en niet-katholiek, christen en jood, welkom was. Aldus toonde De Vries zich een voorvechter van de oecumene avant la lettre. Levend van uit deze sfeer bleven drs G. J. de Vries teleurstellingen, tegenslagen en tegenwerking uiter aard niet bespaard. Zijn rechtvaardig heidszin, zijn zuinig omspringen met gelden van de gemeenschap, zijn stre ven naar eerlijkheid en zijn weten schappelijke aktiviteiten werden trou wens niet altijd door iedereen begre pen. Al te snel waren sommigen soms geneigd daarop het etiket „niet zake lijk" te plakken, terwijl zij idealisme bedoelden. Daarbij kwam dan boven dien dat hij op de buitenwereld de indruk maakte een stugge, gereser veerde, moeilijk benaderbare, iets of wat paternalistische Fries te zijn. Wie hem kenden, wisten evenwel be ter. In de huiselijke kring, bij vrien den en kennissen was hij spitsvondig, geestig en gevat. Voorts had hij er 'n hekel aan anderen onnodig pijn te doen. Voor zichzelf hanteerde hij, weliswaar strenge maatstaven, maar tegenover anderen trachtte hij mild te zijn in zijn houding en in zijn oor deel. „Zich over niets verbazen, dat is de grondslag van 'n gelukkig leven' schreef de Romeinse dichter Horatius ooit. Ook de sociaalbewogen drs De Vries bezat na een leven vol strijd en offers voldoende kennis van de maat schappelijke structuren om de betrek kelijkheid van alles, d.w.z. ook van de veranderingen in de maatschappij en in de kerk, in te zien. In zijn geest was daarom ruimte voor het nieuwe. Hij gaf dit zelfs een goede kans, mits geënt op het goede, het waarachtige en het wezenlijke van de christelijke cultuur. Actief leven Denkend aan en lezend over het verleden stond hij derhalve tot in zijn laatste levensdagen midden in de rea liteit. Zelfs in zijn hoge ouderdom bleek dat hij een uitgesproken hekel had aan luiheid. Een gedebaucheerde dolce far niente was hem volslagen vreemd. Tot enige weken voor zijn dood bleef hij actief schrijven en stu deren. Men sprak met hem dan ook vlot over een scale van onderwerpen, zoals de Amerikaanse verkiezingen, de Europese eenwording, de gebeui- tenissen in Frankrijk, de onderwijs vernieuwingen, maar bovenal over de katholieke herleving in al zijn fasen en facetten. Zijn liefste wens in het harnas, dat wil zeggen aktief doende, te mogen terugkeren tot de oorsprong van het leven, ging daarmee in ver vulling. De laatste weken voelde hij, om Anton van Duinkerken te citeren, aan ,,dat hij op het goede spoor zat". Alleen wist hij (ondanks zijn eertijds befaamde kennis van dienstregelen) niet hoe hard de trein ging. Moge de herinnering aan deze man, die door vele kwaliteiten in de Lang straat op de voorgrond trad, levend blijven. Dr F. E. M. Vercauteren Sinds enige tientallen jaren beschikt de medische wetenschap over een bijzonder interessante mogelijkheid om tot exacter dianoses te komen via de Endoscopic. De leek zal dit woord „Endoscopic" weinig zeggen en daarom is het goed hier iets meer over te vertellen. Ons lichaam heeft diverse openingen en via die openingen bestaat de mogelijkheid om in het lichaam zelf door te dringen. Van deze mogelijkheid hebben de medici door de eeuwen heen gebruik gemaakt, maar de middelen die hen ten dinste stonden waren van dien aard, dat de resultaten dikwijls bescheiden bleven. De arts kan in zo'n holte kijken, maar zijn blik zal niet ver komen, door gebrek aan licht of, doordat de gang een bocht maakt. Ook be staat de mogelijkheid van afstasten met hand of vingers, maar ook in dat geval is men afhankelijk van de diepte die men kan bereiken en wordt er visueel niets waargenomen. Gebruik maken van mogelijkheden die moderne technische ontwikkeling biedt De Endocopie brengt hier uitkomst. Men maakt dan gebruik van dc moge lijkheden die de moderne technische ontwikkeilng ons biedt en die zijn voortreffelijk. Men brengt in derge lijke lichaamsopeningen een lange, zeer dunne buis, een buis die is voor zien van een optisch systeem en een piepklein lampje. De onderzoekende medicus kijkt aan het einde van de buis dat buiten het lichaam uitsteekt, het lampje verlicht het inwendige van het lichaam en door middel van het in de buis gemonteerde lenzensysteem is de arts in staat tot diep in het li chaam te kijken en daar zijn waarne mingen te doen, wanneer het gaat om het onderzoek van een bepaald or gaan waarover de patiënt klachten heeft. Dergelijke buizen met een door snede van slechts enkele millimeters zijn een wonder van vakmanschap en modern technisch kunnen. Doordat de midici van dergelijke uiterst dunne buizen gebruik kunnen maken en het materiaal nog steeds fijner en geper- fectioneerder wordt, zijn de onder zoekers niet meer alleen aangewezen op de normale lichaamsopeningen, doch kan men, wanneer het te obser veren orgaan moeilijk op deze wijze te benaderen is, ook overgaan tot het maken van een kleine opening, waar door dan de buis gestoken kan wor den, zonder dat de patiënt of het te onderzoeken orgaan daar op de een nadeel van onder- of andere wijze vindt. Flexibel Sinds kort zijn er moderne Endo- copiebuizen, die flexibel zijn en dus een bochtig traject kunnen volgen. Op zich is dat niet nieuw, maar het probleem lag uiteraard in het optische systeem, waardoor het beeld moest worden overgebracht. De Japanners hebben hiervoor een unieke oplossing gevonden en wel door de lenzen de vorm van kleine kogetjes te geven, die het beeld van elkaar doorgeven, ongeacht in welke stand zij ten op zichte van elkaar staan. Hierdoor is de flexibele buis een bruikbare reali teit geworden. Nog verder is men gekomen door de moderne technische ontwikkeling die het mogelijk heeft gemaakt, dat men in die buizen uiterst kleine foto camera's monteerde, waardoor het zelfs mogelijk werd, dat de midici fo to's in zwart-wit of kleur maken van organen in het lichaam. Loon op Zand Vlijmen kanker Voor de Endocopie ligt er een be langrijk terrein op hetgebied van het vroegtijdig ontdekken van kankerge zwellen. Men kan dan via ingenieus gebouwde buizen zelfs 'n klein mon stertje van het verdachte weefsel af nemen, dat later in het laboratorium nader onderzocht kan worden. Samen met andere hulpmiddelen worden de medici op die manier in staat ge steld zo vroeg mogelijk hun diagnose te stellen, waardoor tijdig operatief ingrijpen mogelijk wordt en de patiënt veel lijden wordt bespaard. Aan ver dere verbetering van deze prachtige diagnose hulpmiddelen wordt nog ge werkt. Vlijmen Een druppende kraan Het druppen van een lekkende kraan, kan een mens iverkelijk een slapeloze nacht bezorgen. Wanneer 't tikken van de vallende druppels een maal opvalt en men gaat er naar lig gen luisteren in de nachtelijke stilte, dan is het wel zeker dat men geen oog meer dicht doet. Natuurlijk moet er dan een nieuw leertje in de kraan, waardoor die be ter afsluit, maar meestal hebben we zo'n leertje niet dadelijk bij de hand en natuurlijk voelen we er niets voor in het holst van de nacht de kraan te gaan repareren. Dat moet dus wach ten tot de volgende dag. Maar inmid dels zitten we met de lekkende kraan. Neem een strook watten, celstof of desnoods een dubbelgevouwen hand doek en leg die in de wasbak, zodat de druppels daar op vallen. U hoort ze prompt niet meer en kunt weer rustig gaan slapen. De volgende morgen worden de watten, celstof of handdoek wel uit de bak verwijderd en kan de kraan worden gerepareerd. Thermosfles bewaren Onze thermosfles, die ons tijdens vakantie en andere uitstapjes zulke voortreffelijke diensten bewijst, dient in de perioden dat hij niet wordt ge bruikt goed te worden bewaard. Om te beginnen maken we de thermosfles natuurlijk dadelijk goed schoon, want ive zetten de fles niet vuil weg. Is hij goed schoon, dan op zijn kop zetten en laten uitlekken. Daarna af drogen en opbergen. Over dat opber gen willen we het even hebben. Doet u er de kurk en de dop op, dan wordt na verloop van tijd de lucht die in de fles zit muf en u kunt de fles niet meer gebruiken, want die muffe lucht is er bijzonder moeilijk uit te krijgen. Voorkomen is beter dan genezen en dus zetten we er de kurk en de dop niet op. We zetten de fles open weg. Kurk en dop gaan in een plasticzakje en worden met een touwtje aan de fles bevestigd, zodat we later niet Capelle P.V. „NOOIT GEDACHT" Uitslag wedvlucht vanuit Quirain: Eerste duif 1.48.20; laatste prijsduif 2.7.20 uur; J. v. Zeist 1 9 17 38 59 63; H. Spui- broek 2 39 41a 52; A. la Grauw 3 11 33 49; C. v. Tilborgh 4 7 37 43 44; T. de Jong 5 16 26; Treffers 6 32; v. Tiggelen 8; H. Dekkers 10; J. Meter 12; Pullen 13; D. v. d. Schans 14 15; G. Rozenbrand 18 23 24 25 28 48; P. Blom 19; Leeggan- gers 20 61; A. Vos 21 40 55 57; J. Spuibroek 22 41; M. Netten 27 58; P. Smits 29; A. Willemse 30 64; W. Nieuwenhuizen 31 45; Braspenning 34 35; D. v. Os 36 46 47; Alb. van Zeist 42; A. Tactor 50; G. Molen graaf 51; A. Nieuwenhuizen 53 62; A. J. Ophorst 54; F. Tactor 56 57; G. Geenen 65; H. de Jong 66. Donderdagavond inmanden voor St. Quentin tussen half 7 en half 9. naar die kurk en dop behoeven te lo pen zoeken. Zo is onze thermosfles op elk gewenst moment weer voor ge bruik klaar. Keuken in plastic Plastic is de moderne wonderstof, die een bijzonder belangrijke rol speelt in ons leven. Enorm veel din gen worden van plastic vervaardigd en daarom is het nodig dat we ook weten hoe we er mee moeten omgaan. Er zijn verschillende dingen die worden vervaardigd uit dun, soepel plastic, zoals de gordijnen van onze douchecel of badkamer, het plastic tafellaken, dat zo nuttig is tegen om vallende bekers melk e.d. en zo zou den we kunnen doorgaan. Nu komt het wel eens voor, dat er in dat soe pele plastic vouwen komen, die we er uit willen hebben. We moeten dan niet zo dom zijn om dat plastic met een strijkbout te lijf te gaan, want dan vernielen we het, plastic is daar niet tegen bestand. Ook moet het niet voor een straalkacheltje worden ge hangen, want ook dat gaat mis. Maar er is toch wel warmte nodig om die vouwen er uit te krijgen. Dat bereiken we het best, door het plastic op een mooie warme zonnige dag buiten in de zon op te hangen. Het plastic wordt dan precies goed warm en de vouwen zakken er uit. Oude lakens Er zijn veel dames die prompt een oud laken, dat hier en daar slechte plekken vertoont gaan verstellen. Na tuurlijk is het uitgangspunt hiervan te prijzen, maar wat is het resultaat? We houden er niets anders dan 'n laken met verstelplekken aan over en dat is toch geen wonder van fraai heid. Natuurlijk willen wij niet advi seren, zo'n laken dan maar weg te doen, maar we kunnen het wel heel goed gebruiken om er bijvoorbeeld slopen van te maken, slopen met een zgn. hotelsluiting. Als de beste delen van het laken daarvoor worden uit gezocht, hebben we prachtige nieu we slopen, die ons niets kosten en... geen verstelbare lakens! Gaatjesboard onder de matras In kinderledikantjes vinden we te genwoordig dikwijls matrassen die van polyether zijn gemaakt. Deze ma trassen vinden we ook wel voor gro tere kinderen e.d. Wanneer u een dergelijke matras op een kinderbedje hebt, dan moet u er rekening mee houden, dat vooral in de zomer er veel vocht ontstaat tus sen de matras en de daaronder lig gende plaat hardboard. Op die ma nier komen er kringen in de matras en bestaat bovendien kans op schim mel e.d. Om dit te voorkomen is het nodig, dat er onder die matras ven tilatie wordt aangebracht en dat kan, wanneer we de plaat hardboard ver vangen door een plaat gaatjesboard. Noodsleutel Gebeurt het u ook wel eens, dat u plotseling zonder sleutel voor de deur staat, of de deur is ineens achter u dichtgewaaid, of de kinderen komen uit school, terwijl u tijdens het bood schappen doen wat bent verlaat? Een extra noodsleutel, ondergebracht bij vertrouwde buren of kennissen in de naaste omgeving van uw huis kan dan echt een uitkomst betekenen. Vergeet dan niet na gebruik de sleutel daat weer terug te brengen. In het Radboudziekenhuis te Nij megen is op 65-jarige leeftijd over leden de bekende literator prof. W. J A. M. Asselbergs (Anton van Duinkerken) een bekend schrijver voor de Nederlandse cultuur en van Brabant in het bijzonder. Hij werd geboren in Bergen op Zoom en had vele ere-doctoraten en hoge onderscheidingen. In Amsterdam is weer een juwe- liersdiefstal gepleegd van f 150.000. Terwijl 4 personen aan het onder handelen waren over aankoop van een en ander, graaiden 2 anderen de buit weg en allen verdwenen lussen ae menigte. Er zijn in dit weekeinde weer 'n 15-tal doden op de weg te betreu ren o.a. werden twee broertjes op de step door een auto geschept en overreden. De prof wielrenner Eef Dolman is kampioen van Nederland op de weg geworden. Bij de autoraces op het circuit van Zandvoort is zondag een En gelse coureur dodelijk verongelukt, BENOEMING KERKMEESTERS Tot lid van het Kerkbestuur van de parochie Loon op Zand zijn be noemd de heren A. Verhulst en J. Hamers. JEUGD-VAKANTIEWERK Op verschillende plaatsen werden wed strijden georganiseerd en dinsdag werd door een groot aantal kinderen een bezoek ge bracht aan het jeugdcircus te Haaren. Uitslagen van de onderlinge wedstrijden, kinderen van 7 - 9 jaar: 1. Jacky Pullen, 93 punten; 2. K. Kost, 93; 3. A. v. d. Heijden, 89; 4. Yvonne Takken, 85; 5. Lea Bergsma, 84 punten. 5 tot 6 jaar: 1. Ilse v. d. Zanten, 105 pnt.; 2. Fr. Liebregts, 101; 3. Marga Krul, 98; 4. Jolanda v. d. Wiel, 98; 5. Ilse Baseman 97 punten. Op de Vijfhoeven waren de uitslagen: 1. Rik Dealmans, 458 pnt.; 2. Tini Klomp, 451; 3. Paul Dealmans, 408; 4. Willy van Klomp, 352; 5. Anda v. d. Pol, 301 punten. AFSCHEID SECRETARIS P. M. C. ACHTEN Op woensdag 31 juli zal de heer P. M. C. Achten afscheid nemen als secretaris van de gemeente Vlijmen. Secretaris Achten gaat namelijk wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst verlaten. Op deze dag zal in een raadsver gadering, die 's-middags om half 5 in Ho tel Prinsen wordt gehouden officieel af scheid worden genomen. Daarna zullen de heer en mevr. Achten re ceptie houden van half 6 tot half 7. FANCIFAIR OP HET PLEIN De stichting Jeugdbelangen hield zater dag op het Plein een fancifair om de kosten te dekken voor dc gehouden wedstrijden voor de jeugd. Er was grote belangstelling en de attractie werd goed bezocht. Zo vlogen Huishoudwenken WEDVLUCHTEN „DE ZWALUW" De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanuit Chimay, België; afstand 195 km. Los 8 uur. Eerste duif 11.04.19 uur; laatste prijsduif 11.30.28 uur. De uitslag was als volgt: J. Oosterwaal 1 8 88 99 100; M. Libregts 2 53; K. Kivit 3 15 33 49 57 81 82; H. Zeeuwen 4 20 60: Am. Dekkers 5 29 34 42 62 68 97 98 110 113; H. de Vaan 6 17 58 101; J. v. d. Dungen 9 66; Jos Kuys 10 11 14 72 120 126; J. Dekkers 12 18 27; H. v. d. Wiel en Zn. 13 36 78; Fr. v. Bokhoven 16 48 63 71 104 107 112; Jo Merkx 19 32; H. v. Beijnen 21 35 40 64 70; L. v. Cromvoirt 22 73 80 86 106; H. Maas 23 47 52 77; M. Nicols 24 45 46 129; Fr. Liebregts 25; H. van Over- dijk 26 56; P. Wijkmans 28 87 117 123; L. Heesbeen Meesters 30 31 85 108 109 116 127; v. Lieshout Parijs 37 124 128; Th. Stupers 38 48 54; Hanny v. d. Dungen 39 50 95; B. Herman 41 61 90; N. J. van Osch 43; M. Laros 44 51; Jo v. d. Hout 55 75 76 79 91; L. Kerkx 59 65; M. de Laat 67 93 96 118 119 125; W. v. Bladel 69 84 115 122; P. Vervenne 74; A. L. v. Heivoort 83 105; P. v. Bers 89 111 130; L. Meesters 92; J. Zeeuwen 94; A. H. de Vaan 102 103 114; Sj. v. d. Wiel 121. Wedvlucht Chimay, junioren: Hanny v. d. Dungen 1 2 4; Gerry v. d. Hout 3. De postduivenvereniging „Dc Zwaluw" hield haar laaste wedvlucht voor dc Midfond met oude duiven van Pont St. Max., waar van de uitslag was als volgt: M. Nicols 1 2 9; K. Kivit 3 10 12; Fr. v. Bokhoven en Zn. 4 7 8; M. Liebregts 5 13; P. v. Bers 6 11. Voor de wedvlucht Dax werden de duiven vrijdagmiddag om 13 uur gelost. Het was M. Nicols die zaterdag namiddag 17.15 u. de eerste duif in Vlijmen draaide, welke in de Kring Oost-Brabant de 3e prijs was. Za terdag kwam er geen enkele duif meer door van de 37 gezette duiven. Zondag namiddag was het Herman v. Over- dijk die de 2e duif klokte, rond 18.00 uur, en de 3e duif werd geklokt door Jo Merkx rond 19.00 uur. Zal Dax een rampvlucht worden

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 2