Nu tevee! liefhebbers voor artsenstudie Se lijfde Colonne ampe j -l\ St.Nicolaasziekenhuis Waalwijk De laatste restanten! nu tegen ampe assistente Wegens vakantie gesloten OAO.-cursus, Waalwijk ADVERTEERT IR DIT RLAD EEN REGERINGSBELEID DAT OP DEN DUUR DE VOLKSGEZONDHEID IN GEVAAR BRENGT Profiteer nu nog natuurlijk bij 2 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 JULI 1968 Lange wachttijden voor plaatsing in ziekenhuis Overbelast PëjnBêjk punt Verpleegsters Werkster gezocht armbandje 'n Goed adres, is 'n Uniek adres, J in Tilburg: i I centrale sterilisatie JAN HENSEN Autobedrijf "HET HUIS WAN VERTROUWEN.. Mede namens de minister heeft de plaatsingscommissie een waarschu wing uit laten gaan aan de ruim 2000 jonge mensen die zich als eer stejaarsstudenten aan de medische faculteiten van onze Nederlandse universiteiten hebben laten inschrijven. Deze aspirant-artsen kregerv te horen, dat zij er rekening mee moeten houden dat hun studie wel eens langer zou kunnen duren dan zij verwachten, aangezien er niet voldoende bedden zijn in de academische ziekenhuizen, alwaar zij tij dens een bepaalde periode van hun studie als assistenten zulllen moe ten optreden. Door de geringe plaatsingsmogelijkheden in deze acade mische ziekenhuizen zal rekening gehouden moeten worden met zeer lange wachttijden in de toekomst. Momenteel zijn er in Leiden al wachttijden van ongeveer 6 maanden en daar wordt door de medi sche studenten reeds tegen geprotesteerd. In de toekomst zal een en ander nog ernstiger vormen gaan aannemen. Via deze oproep werden de eer stejaars niet alleen gewaarschuwd, doch trachtte men tevens die as pirant-studenten, die niet voor hon derd procent in deze studie waren geinteresseerd af te schrikken. Slechts enkele studenten hebben zich bedacht en hebben hun in schrijving ingetrokken. Maar het zijn er nog geen tien en dus blijft men zitten met de moeilijkheid om deze ruim 2000 eerstejaars aan de medische faculteiten onder te bren gen. Ruim 500 studenten zijn er al ingeschreven boven de maximale capaciteit van de faculteiten. Men zal met alle middelen moeten trach ten een redelijke oplossing te vin den en dit surplus over de facultei ten moeten verdelen. Zo op het oog zou men menen, dat er redenen zijn om verheugd te zijn, want reeds enige jaren wordt er ir. ons land geklaagd over het ernstige tekort aan huisartsen. Deze categorie medici is ernstig overbelast en dat heeft diverse on aangename bijverschijnselen. Er zijn huisartsen die vrijwel dag en nacht werken, daardoor onvoldoende rust genieten en zich populair gespraken doodwerken. Het is een vaststaand feit dat velen van hen in de afge lopen jaren zijn overleden aan een hartinfarct e.d. De artsen die ook nog een beetje aan hun eigen gezondheid willen denken, komen dikwijls in de prak tijk voor grote problemen te staan, die er toe leiden dat er wel eens van hen gezegd wordt dat ze niet prompt voor hun patiënten klaar zouden staan. Dat is het echter niet alleen, veel huisartsen klagen er ook over dat ze bijna geen tijd kunnen vinden om de vakliteratuur bij te houden. Dat is ook een ernstige zaak, want op die manier kan een huisarts ach ter gaan lopen, temeer daar de ont wikkeling van de medische weten schap tegenwoordig een zo snelle vlucht neemt. Die ontwikkeling moet de medicus bijhouden, dat is beslist noodzakelijk, maar daarvoor moet hij tijd hebben voor het lezen van vakliteratuur en eventueel voor het gesprek met collega's. Daar komt de huisarts in de grote steden met zijn overbelaste praktijk dik wijls niet aan toe en uiteraard is dat ook een punt dat hem steekt. Wanneer we dan weten dat men verwacht dat het aantal huisartsen in de toekomst in verhouding geen. gelijke tred zal kunnen houden met de toename van de Nederlandse be volking, dan is het duidelijk dat in de toekomst een noodsituatie zal gaan ontstaan, die ernstige gevaren kan inhouden voor de Nederlandse volksgezondheid in het algemeen. Want waar de bevolking in aantal stijgt en de huisartsen nu al over belast zijn, zal in die toekomst het aantal huisartsen ook moeten stij gen, maar gezien de opleidingsmo gelijkheden is dat, naar blijkt, zelfs bij een grote animo van de aspirant artsen niet mogelijk. Het helpt ons niet of er 2000 of desnoods 3000 jonge mensen bereid zijn om zich pis art te bekwamen om op die ma nier t.z.t. als aanvulling dienst te kunnen doen. Nu blijkt dat het niet ligt aan het feit dat er onvoldoende jonge mensen gevonden kunnen worden die deze studie willen gaan volgen, neen, er is domweg onvol doende opleidingscapaciteit. Hier komen we uiteraard aan 'n pijnlijk punt. Wie is hiervoor ver antwoordelijk? Dat is de regering. Regeren betekent vooruitzien, dat is een algemeen bekende definitie. Wat dat betreft, was het vooruitzien zelfs niet zo geweldig moeilijk, want reeds jarenlang klaagt men over het tekort aan huisartsen. Het was dus reeds jarenlang duidelijk dat er meer jongeren gestimuleerd moesten worden om de artsenstudie te gaan volgen en dat impliceert automatisch dat er voor deze stu derenden ook goede studiemogelijk heden moeten zijn. Hierin is ge woon niet voorzien, dat staat vast. Een en ander is nog opmerkelij ker, aangezien in de bovengenoem de waarschuwing gesproken wordt over een tekort aan bedden in de academische ziekenhuizen in ons land. Al zo'n twintig jaar is er een tekort aan ziekenhuisaccomodatie in ons land, dat is ook een oud zeer. Waarom werd daar in de vorm van grotere academische ziekenhuizen geen uitbreiding aan gegeven? Verpleegsterstekort? Ook hier was wel een mogelijkheid geweest om in te voorzien. De animo voor het verpleegstersvak had gestimu leerd kunnen worden. De aanvan kelijk zo erbarmelijke salariëring had sneller verbeterd moeten wor den. Kortom, m enontkomt niet aan de indruk dat vorige kabinetten de medische aspecten van onze maat schappij wel wat te simpel hebben gezien en daar wat al te gemakke lijk overheen zijn gelopen; dat is dan nog zacht gezegd. Men zou ook kunnen spreken over een schrome lijk tekortschieten van deze vorige kabinetten met betrekking tot de toekomstige volksgezondheid van .Nederland. Natuurlijk is dit nakaarten en dat baat nu niet, want hiermee wordt de toestand niet verbeterd waar voor wij ons nu gesteld zien. Het enige wat wij mogen hopen is, dat het huidige kabinet een open oog heeft voor de problemen en zich niet domweg blijft beperken tot het soort waarschuwingen dat nu de ronde heeft gedaan. Niet de weg van de minste weerstand, maar 't aan vatten van het probleem. Alle zei len moeten nu worden bijgezet om de eerstejaarsdie vol goede moed aan de studie beginnen, ook de mo gelijkheid te bieden om deze studie binnen een redelijke tijd tot een goed einde te brengen en daartoe zullen de nodige maatregelen moe ten worden genomen. Wanneer dat niet zou gebeuren, dan raken we nog verder in het slop waarin we dreigen vast te geraken. FEUILLETON door Evan John 16. „Een hele tijd!" Bezique lachte wrang. „Al die vermolmde kapita listische regeringen zijn hetzelfde. Ze zien niet eens wat vlak voor hun ogen gebeurt, en al zagen ze het, c'.an hadden ze nog niet het lef om er iets tegen te doen. Degenen die reden tot klagen hebben over de buren, dat zijn wij. Zij hinderen ons het meest in ons werk". De Buren werkten even actief ondergronds als de ambassade, en ze waren als contra-spionnagedienst van thuis gemachtigd zich in de za ken van alle anderen te mengen. Hun pseudoniem verhulde een naam van vier initialen, die kort tevoren in de plaats was gekomen voor twee andere afkortingen, die in heel Europa een schrikwekkende klank gekregen hadden. Een geheime po litiemacht is nu eenmaal genoopt net als een misdadiger af en toe van naam te veranderen. „Maar", zei Banko, „toch bewon der ik hun lef. Het zou me tenmin ste niet verwonderen als de Britse postdienst vandaag of morgen nieuwsgierig begon te worden naar de inhoud van die onmenselijke zware postpaketten". „Dat is een keer in Turkije ge- voor maandagmiddag en vrijdagmiddag. Roel Dozeman Dr. Kuyperlaan 34, Waalwijk tel. 3856 voor 10 uur 's morgens. VERLOREN Tegen beloning terug te bezorgen. v. d. Hammenstraat 5 Waalwijk beurd", zei Bezique, terwijl hij aan dachtig van zijn glas proefde. „Al leen waren het toen niet de buren, wij waren er zelfs helemaal niet in betrokken. Het was de Duitse am bassade, omstreeks Kerstmis '41. En weet je wat er voor de dag kwam? Ieder Fraulein in Berlijn dat een broer '..f een liefje in Turkije had zitten, kreeg een Kerstcadeau, via de gezantschapskas, bestaande uit een dozijn dozen snoep. Ik verzeker je dat het zwaar woog, dat snoep uit Turkije. De sjouwers aan de haven braken er hun rug haast onder!" „Een goed idee voor na de oorlog" lachte Banko. „Een prima middel om een Londense havenarbeiders staking te ontketenen! Ik zou alleen niet weten, waar we in dit land zo veel snoep moesten halen". Hij schonk de glazen opnieuw half vol en zette de fles weer in de kast. „Hoe lang ben je nu in Londen?" vroeg hij. „Achttien maanden", „Hm. Aanvankelijk dacht ik er net zo over als jij. Nu weet ik het zo zeker niet meer". „Waarover?" „Over de Britse regering. Afge zien van alle partij leuzen, mijn waarde Bezique, zit er in iedere vermolmde kapitalistische regering toch af en toe wel eens een pientere kop. Zelfs wel eens bij de contra- spionnage. Het is niet verstandig de vijand te onderschatten". De ander neep zijn ogen tot felle spleetjes. Bezique hield niet van te recht wijzigingen. Een ogenblik leek het alsof er een rapport aan de Bu ren overwogen werd aangaande de roekeloze uitlatingen van een zeke re majoor. Dan besloot hij het over zijn kant te laten gaan. „Ik onderschat niemand", zei hij. „Door die fout te begaan, hebben we de vorige oorlog verloren, althans onze infame voorgangers. Sinds de revolutie hebben we geleerd ons verstand te gebruiken. We zullen de tweede oorlog winnen, omdat we Hitier op zijn juiste waarde ge taxeerd hebben. En waarschijnlijk zullen we de derde oorlog winnen doordat de Britten ons zullen gaan onderschatten. zodra de kranten uitgebrald zijn over onze zegetocht". „O, ja?" zei de majoor ironisch. „Dus je hebt dat allemaal al voor jezelf uitgewerkt?" „Nogal een kunst! Partij principes plus gezond verstand". „Magnifiek, magnifiek!" De ma joor ledigde zijn glas en wandelde naar het raam. „En kun je me ook zeggen wanneer oorlog nummer drie precies begint?" „Zodra we klaar zijn! Als ze thuis alles in kannen en kruiken hebben, en wij hier ons net in al zyn ver takkingen gereed hebben en dat is beter dan onze tijd te verdoen met laatdunkende critiek!" De majoor trok eensklaps zijn wenkbrauwen op. Er volgde een lang en tamelijk onwelwillend stil zwijgen, alvorens hij opnieuw het woord nam. Hij moest eerst de man tegenover hem zorgvuldig meten, en overwegen of diens tegenwer king werkelijk gevaarlijk kon wor den. Hij diende er zich wel reken schap van te geven of verdere wrij ving met de Buren dat almachti ge geneime politiecorps zekere gevolgen kon hebben, ofschoon het hem innerlijk had goedgedaan, hun alleen maar „lef" toe te schrijven. Na enig wikken en wegen kwam hij evenwel tot de conclusie dat het, over het geheel genomen, verstandi ger was de vrede te bewaren, voor zover zijn radde tong hem dat ten minste veroorloofde. „Kom mee, we gaan eten", zei hij. „Het is niet goed, zoveel van dit spul te drinken met geen andere maagvulling dan een paar biscuitjes. De volgende middag, om vier uur stopte er een andere grijze auto van de ambassade voor een huis in Mai- da Vale. Korte tijd later drong er van achter de neergelaten jalouzie- en van het huis een kreet door tot in. de tuin, die door een muur van de straat was gescheiden. Het was de kreet van een vrouw in pijn. Die vrouw bevond zich in het achter vertrek, en een korte, krachtige ge bouwde jongeman was bezig haar een kies te trekken. Persoonlijk koesterde hij geen en kele wrok tegen haar. Zijn hoofd motief was helpen en geldverdie- nen. Daarnaast stelde hij belang in de vorm van haar mond, en hoopte hij een goede extractie te maken. Op de koperen plaat voor bij de deur etond: Harold Winfield, tandarts. Zij stond op uit de stoel, met een zakdoek tegen haar verstijfde lip gedrukt. De verdoving had tamelijk goed gewerkt, en er was werkelijk weinig reden geweest om te schreeu wen. Men had mogen verwachten dat ze zich minder kleinzerig zou tonen, na alle ontberingen die zij als onbemiddelde weduwe geleden had in landen waar haar ouders ballingen en vreemdelingen waren geweest. Maar ze was nog zo jong, en had wel enige reden om nerveus te zijn, gelet op het nevendoel dat ze met dit bezoek aan tandarts Win- field's huis beoogde. Hij zwaaide haar de gebruikelijke lof toe. „U hebt zich werkelijk kra nig gehouden, mevrouw Syrovar", en deed het gebruikelijke aanbod om haar uit te laten. Dit laatste werd nogal bruusk van de hand ge wezen. „Nee", zei ze, „laat u maar. Ik weet de weg". Pas toen ze de kamer uit was, bedacht Winfield dat hij niet over betaling gerept had. Hij hoorde geen geluid van de buitendeur. Een paar minuten lang bleef hij zijn instrumenten schoonmaken, on derwijl een blikwerpend in zijn agenda. Voor de volgende patiënt stond er alleen maar een nieuwe vulling op het program, een vulling die, zoals Winfield ook gezegd had, vrijwel overbodig was. Doch het had weinig zin te argumenteren met patiënten die contant betaalden voor overbodig werk. En het had zelfs totaal geen zin wat deze volgende patiënt betrof, een sombere man, die als chauffeur diende bij de een of andere rijke familie in het dis trict Notting Hill. Winfield legde de instrumenten terug in de mahoniehouten laden, en verliet zijn spreekkamer om de man in de wachtkamer te gaan halen. Op de gang kwam hij mevrouw Syro var tegen, die juist van het toilet kwam. Hij nam de gelegenheid waar en herinnerde beleefd aan zijn ho norarium. (Wordt vervolgd) KWALITEIT I jersey japonnen en pakjes, B jumpers, rokken, blouses, 3 I nylons, shawls, pantalons, I enz. enz. I VAKWERK I stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re- pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. B Heuvelstraat 14 .1 Heuvelstraat 14 f vraagt per 1 september a.s. Werktijden: van 10.00 uur tot 12.00 uur; van 14.00 uur tot 16.00 uur. Sollicitaties te richten aan de directie, die ook gaar ne bereid is nadere inlichtingen te verstrekken, (tel. 04160 - 3333). Stationsstraat 107111, Waalwijk (Opleiding Bewijs Algemene Ontwikkeling) aan de Nijverheidsschool voor Waalwijk e.o. te Waalwijk, Vredesplein 11, tel. 04160 - 2053 Vanaf heden tot en met 9 augustus is er gelegenheid om zich op te geven voor bovengenoemde cursus, welke 12 augustus a.s. aanvangt. Aanmelding kan geschieden maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. Deze cursus geeft voorbereiding tot de volgende op leidingen: Leraar N.O. U.T.S. Aannemerscursus (toelating tot beide laatstgenoemde cursussen is reeds mogelijk na 1 jaar O.B.A.O.) Avond-H.T.S. Werktuigkundig en bouwkundig tekenaar radio monteur, radiodetailhandelaar e.d. Dit jaar ruim 75% geslaagden. Opleidingsduur 2 jaren. Lessen: 3 avonden per week. Vooropleiding: Einddiploma L.T.S.-dagschool ofwel een gelijkwaardige opleiding. EXTRA LAGE PRIJZEN

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 3