wvulwijkse en LknqstR&xtse coucant SPORTPRAAT In Mexico liggen er voor de Nederlandse dames op 400 en 800 meter zeker kansen Door moderne techniek vele mogelijkheden <^Oióitekaartjeó Circus Toni Boltini brengt programma voi hoogtepunten De Echo van het Zuiden ATLETES LEVEREN REGELMATIG GOEDE PRESTATIES Over 80.000 jaar een ijstijd WAARVAN WORDT TAPIJT GEMAAKT? WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN MAANDAG 29 JULI 1968 89e JAARGANG No. 61 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement P week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p.mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- Telegram-adres ECHO" Regelmatig kunnen we deze zomer weer 's maandags in de kranten lezen, dat op de 400 en 800 meter hardlopen dames weer goede prestaties zijn geleverd door verscheidene landgenoten. We mogen in ons land ook be slist niet mopperen als er op de 400 meter tijden van 53 d 54 seconden en op de 800 meter binnen de 2 minuten en 5 seconden wordt gelopen. Het klimaat staat grote topprestaties in ons land vaak in de weg. Vandaar, dat onze atleten in het buitenland vaak tot de betere prestaties komen dan hier. Als tijdens de Olympische Spelen in Mexico op een alletiek- nummer ere-metaal voor ons land wordt veroverd, zal dat waarschijnlijk op de 400 of 800 meter hardlopen voor dames zijn. Een jaar of zes ge leden was de Haagse politieagente Gerda Kraan de ongekroonde koningin op de 800 meter. Vol verwachting ging zij ook naar de spelen in Tokio, maar zij bleek niet in de conditie te zijn om het ver te brengen. Er werden daai schei pe tijden gemaakt in de finale op de 800 meter, waar onze dames nu terdege rekening mee moeten houden, want het zal in Mexico zeer waarschijnlijk nog sneller gaan. Lia Lower uit Tilburg behoort bij topatleten Vooral op de 400 meter voeren de Nederlandse dames een harde strijd om de enkele plaatsen, die de atleten kunnen verdienen voor de reis naar het mystieke Amerikaanse land. Die atletes zijn Myrna v. d. Hoeven, Hilda Slaman, Lia Louer, Tilly v. d. Made en Ciska Jansen. Er zijn wei nig landen waar men kan bogen op een zo brede top voor een moeilijk loopnummer als de 400 meter, die 'n verlengde sprint is geworden. De con currentie is een felle, maar eerlijke strijd tussen deze vijf dames, die kei hard trainen, hetgeen onder goede omstandigheden regelmatig tot ver beteringen van records leidt. Myrna van der Hoeven is de jongste van het clubje van vijf en ook degene, die dit seizoen tot de beste prestaties kwam. Éénmaal liep zij 52,8 seconden, een tijd die internationaal zeer veel res pect afdwingt. Vergelijking Toch willen we ter vergelijking even de tijden noemen, die op de 400 me ter in Tokio werden gemaakt. Eerste werd daar Betty Cuthbert uit Austra lië met 52, tweede Ann Packer uit Engeland met 52,2 en derde Judith Amoore (Australië) met 53,4 sec. Hieruit moge blijken, dat in Mexico zeker binnen de 53 seconden moet worden gelopen om in de finale een kans te maken en dat om die finale te bereiken tijden moeten worden ge maakt van hooguit ongeveer 53,5 se conden. Van het Nederlandse quintet moe ten zeker Myra v. d. Hoeven, Hilde Slaman en Lia Louer in staat worden geacht de halve, en zo mogelijk ook de hele finale te halen. Alle drie heb ben zij al binnen de olympische li- miettijd van 54,2 seconden gelopen en Tilly v. d. Made en Ciska Jansen kwamen daar al heel dicht bij. 't Is jammer, dat er geen estafette 4 x 400 meter wordt gelopen, want daarop zou ons land een zeer goede kans hebben gemaakt. Recordjacht Vorig jaar bracht Mia Gommers uit Heerlen een wereldrecord Nederland op de 1500 meter. Dat is geen olympisch nummer voor de da mes, vandaar dat zij zich in de afge lopen winter is gaan concentreren op de 800 meter. Toch was zij het niet, die in juni het Nederlands record van Gerda Kraan, dat op 2 min. 2,2 sec. stond, verbeterde. Die eer viel te beurt aan de lange Tineke van Won deren, die tot 2 min. 2 sec. kwam. De olympische limiet op dit num mer is 2 min. 6 seconden en naast Mia en Tineke heeft ook Ilja Keizer al ruimschoots binnen deze tijd gelo pen. Ook deze drie dames jutten el kaar flink op, want hoewel per land drie atleten op een atletieknummer mogen uitkomen op de olympische spelen, verwacht men niet, dat het N.O.C. ze vrijgevig zal zijn om alle drie naar Mexico af te vaardigen. Was in 1960 in Rome nog een tijd van 2 min. 4,3 sec. van de Russische Ludmila Shewsona reeds voor goud, vier jaar later in Tokio zou daaren tegen nog geen kans op eremetaal zijn gemaakt. De Engelse Ann Packer won toen in 2 min. 1,1 sec. gevolgd door Maryvonne Dupereur (Frank rijk) 2 min. 1,9 sec. en Marise Cham berlain (Nieuw Zeeland) 2 min. 2,8 sec. naar Nog sneller Het ligt voor de hand, dat in Mexico de tijden van de winnaressen van goud, zilver en brons omstreeks de 2 minuten rond zullen moeten lig gen, zo niet lager. Er zijn hier en ZATERDAG IN DONGEN Zoals bekend kent de wereld regel matig terugkerende ijstijden, dat zijn perioden waarin door een kleine ver andering in de stand van de aardas het ijs van de noordpool zich steeds verder over het noordelijk halfrond kan uitbreiden, door een daling van de temperatuur in dit deel van de wereld. In de laatste ijsperiode die de wereld kende liep de ijsgrens juist over ons land en wel ongeveer over het midden van ons land. De mensheid had zich uiteraard ver naar het zuiden teruggetrokken en kwam na de ijstijd, toen de tem peraturen weer stegen naar het noor den terug. Dat was toen mogelijk, omdat de ijstijd mens van Europa 'n zwervende jager was en het aantal mensen toen bijzonder klein was in vergelijking met heden. Hoe een en ander zich over 80.000 jaar zal vol trekken is uiteraard nog een raadsel. Misschien voltrekt die ijstijd zich wel niet, wanneer over 80.000 jaar de mens misschien zover in zijn techni sche ontwikkeling is voortgeschreden, dat hij in staat is een dergelijke na tuurgebeuren onder controle te hou den. Nog enkele dagen én de bevolking van Dongen is hooggeëerd". Deze term zal dan weerklinken in de grote - 7000 zitplaatsen tellende - groen witte tent van het Nederlandse circus Toni Boltini, dat zaterdag 3 augustus op het Wilhelminaplein in Dongen speelt. Het nieuwe internationale programma, waarin artiesten uit tien verschillende landen hun aandeel heb ben, heeft in de voorafgaande stand plaatsen zowel bij pers als publiek een warm onthaal gevonden. De pre mière, op 11 april in Den Haag, was een groot succes. „Echt onvervalst circus", was de algemene conclusie. Reeds bij de binnenkomst valt de gezellige sfeer op in een rond de ver hoogde piste. Het grote achterfront - kleurig zoals bij een circus be hoort - is tevens de „orkestbak" voor een negenmans kapel, onder lei ding van de Haagse dirigent Frans Seuren, die in dit romantische we reldje zijn sporen al ruimschoots heeft heeft verdiend. Na de wel- komstmuziek marcheren de artiesten binnen voor een grote parade, van commentaar voorzien door spreekstal- meester Frits Mullens. Dan flitsen de spotlights aan voor een wervelend programma, dat - met een korte pauze voor stallenbezichtiging e.d. - bijna 3 uur duurt. Het programma Grootmeester Emile Karoly bijt de spits af met zijn vrijheidspaarden, die steigeren, knielen of er rustig bij gaan liggen om hun mentor tot zit plaats te dienen. Speels is ook het hoepelpaardje van de jeugdige dres seur Alberto Althoff jr. En sportief element in de dressuurnummers in 't nummer met paarden voor sulkies. Om maar meteen de dierennummers af te werken: Vier prachtige Siberische kamelen, bereden door getaande woestijnruiters in originele klederdracht, vormen 'n andere koningen der natuur als een exotisch schouwspel. Van geheel ander gehalte is het num mer met Indische en Afrikaanse oli fanten. De beide zusjes Boltini - Josette en Antoinette - hebben hier in een charmant aandeel. Een onontbeerlijk onderdeel in elk circusprogramma is de klassieke ho geschool, op voorbeeldige wijze ge bracht door de 15-jarige Antoinette Boltini op Tafta. Zij toont zich een waardig opvolgster van haar leer meesteres, de befaamde Valeska Wil- ke. De 21-jarige Nederlandse dompteur Wim Vos heeft zich de laatste jaren opgewerkt tot een eenzame hoogte. Wat hij met zijn acht Berberleeuwen laat zien is zonder meer adembene mend. Hij legt zich neer in de piste, met een leeuw als hoofdkussen en de lappendeken over zich heen. Hij legt een biefstukje op zijn kin en laat dit er af happen door de grootste en meest vervaarlijke leeuw Hoogtepunten Zowel letterlijk als figuurlijk zijn er vele hoogtepunten in het program ma. Zo de vermetele artiesten aan de vliegende trapeze hoog in de circus koepel, de vier Adrienne. Schijnbaar moeiteloos draaien deze Italiaanse ar tiesten hun dubbele salto's enz., om met feilloze zekerheid te belanden in de handen van de vanger. Trouwens, de andere luchtnummers zijn dit jaar ook zeer sterk. Zo bijvoorbeeld Nino met zijn konbalances. Deze artiest werd in Den Haag, bij het maken van een persfoto op het Binnehof, vrij ernstig gewond, toen hij door een daar al tijden van 1 min. 58 en 1.59 gemaakt en daar zullen de Neder landse meisjes naartoe moeten wer ken. Een gunstige factor is wellicht de lichtere lucht in het op ruim 2000 meter hoogte gelegen Mexico. Vooral een vechtster als een Ilja Keizer zal zeker een goede kans ma ken om het ver te brengen, want er is naast goed hardlopen nog een kei harde wedstrijd-mentaliteit nodig voor eervolle prestaties. We geloven echter stellig, dat de onderlinge con currentie nog tot verdere recordver beteringen zal leiden en dat Tineke van Wonderen er heel wat aan zal moeten doen om het Nederlands re cord in haar handen te houden. Want zowel Mia Gommers als Ilja Keizer presteerden het al om binnen de 2 min. 4 seconden te lopen. En dat ter wijl zij toch weinig in grote interna tionale wedstrijden hebben kunnen lopen tegen sterke tegenstandsters. We hebben wel vertrouwen in de Ne derlandse hardloopsters, die zo hun best doen om naar Mexico te kunnen gaan en daar ons land eervol te ver tegenwoordigen. Vroeger werd tapijt voor vloerbedekking alleen gemaakt van dierlijke vezels (wol, haar) of van plantaardige (katoen), later kwam daar als eerste kunstvezel het tapijt-rayon bij. In de laatste jaren zijn er vele soor ten kunstvezels - de vakman spreekt van synthetische vezels - ontwik keld. Vele van deze synthetische vezels - met soms grote onderling ver schillende eigenschappen - worden gebruikt om er tapijt van te maken, doch het publiek is geneigd om alle synthetische tapijtsoorten 'nylon tapijt' te noemen. Nylon is echter maar één van de soorten synthetische vezels. Wanneer U de aanschaf van nieuw tapijt overweegt, zult U willen weten, wat U van een bepaald tapijt, gemaakt van een bepaalde vezel, kunt ver wachten. Het lijkt een eenvoudige vraag, maar het antwoord is toch heus niet zo eenvoudig. Want niet de kwaliteit en eigenschappen van de vezelsoort alleen bepalen de kwaliteit van het ta pijt, dat U wilt gaan kopen en dat U bij Uw leverancier zo verleidelijk toe- glanst. Van een zeer goede vezel soort kan (bijvoorbeeld door gebruik van een kleine hoeveelheid vezel per vierkante meter) een minder goed ta pijt gemaakt worden. Omgekeerd kan van een matige vezel per meter een heel behoorlijk tapijt gemaakt wor den. Met tapijt is het daarom zo onge veer als met wijn: de namen van fa brikant en leverancier moeten voor U een garantie zijn. Toch is het nuttig om iets van het tapijt en zijn vezel soorten te weten. Wol en tapijt-rayon noemden we reeds. Namen van an dere bekende synthetische vezels zijn nylon, acryl, polyester en polypropy- leen. Let wel: dit zijn namen van ve zels. Er zijn echter meerdere fabri kanten die deze vezels vervaardigen en die ze dan onder een eigen merk naam op de markt brengen. Merknamen van nylon zijn bijvoor beeld: Enkalon, Nylon 051, Nylon 707, Nylfrance en Perion. Merkna men van acryl zijn o.a.: Draion, Or ion, Acrilan, Crylor en Courtelle. Vaak wordt tapijt niet van één vezel soort gemaakt, maar mengt de fabri kant twee of meer vezels door elkaar plotselinge windvlaag ten val kwam. Gelukkig is hij geheel hersteld. Topnummers Er zijn ook andere topnummers, zoals de zeven Faggioni's, formoda- bele wipplank-acrobaten uit Italië. De jongste artiest van deze groep is de 9-jarige Mauro, die al lustig salto's meedraait. Topprestatie is wel een viermanspyramide, waarbij de sprin gers op het hoofd van hun onderman belanden. Het zou te ver voeren om alle nummers te bespreken, maar een uitzondering moet nog wel worden gemaakt voor de Charifen Troupe, wervelwindspringers en pyramidebou- wers uit Noord-Afrika. De sterke man van deze groep draagt op een ge geven moment alle andere leden - 7 man op zijn sterke body, een ge wicht van honderden kilogrammen. Perfecte organisatie Het 250 man tellende circusdorp van Toni Boltini is perfect georgani seerd. Tweehonderd wagens zorgen voor het vervoer van mensen, dieren en materiaal. Dankzij Boltini's vin ding - het hydraulisch op- en af bouwen van de tent - kan het cir cus zeer snel reizen. Twee uur na af loop van elke laatste voorstelling in een plaats is de hele kolonne al op weg naar een volgende gemeente. Zo kunnen dit seizoen ruim tweehon derd plaatsen in Nederland, België en Duitsland worden bezocht. in een bepaalde verhouding. Hij doet dit om van de verschillende vezels de gunstige eigenschappen te benutten of om een tapijt in een gunstige prijs klasse uit te brengen. Welke eigenschappen Wat zijn nu die specifieke eigen schappen van de verschillende tapijt vezels? Van wol kan men zeggen dat de duurzaamheid zeer goed is, even als de weerstand tegen pletten, als ook het vuilwerend vermogen. De mogelijkheid tot reinigen van een wollen tapijt is vrij goed. Van dierlijk haar is de duurzaamheid goed, even als de weerstand tegen pletten en het vuilwerend vermogen; de mogelijk heid tot reinigen is redelijk. Tapijt-rayon heeft een goede duur zaamheid, een matige weerstand te gen pletten, een redelijk vuilwerend vermogen, doch het kan goed gerei nigd worden. Nylon heeft een zeer goede duurzaamheid bij een goede weerstand tegen pletten en een rede lijk vuilwerend vermogen. De moge lijkheid tot reinigen is zeer goed, evenals van alle syntheitsche vezels. Acryl heeft een goede tot zeer goede duurzaamheid en een zeer goede weerstand tegen pletten bij een vrij goed vuilwerend vermogen. Het kan ook zeer goed gereinigd worden. Van polypropyleen is de duurzaamheid goed, weerstand tegen pletten vrij goed en 't vuilwerend vermogen ook. De mogelijkheid van reinigen is van deze synthetische vezel ook weer zeer goed. Drie soorten Haar en tapijt-rayon behoren tot de goedkopere vezelsoorten, nylon en polypropyleen tot de middenklasse, wol en acryl tot de duurdere vezel soorten, maar veel hangt hierbij af van de gebruikte hoeveelheid per vierkante meter, de wijze waarop de vezel verwerkt is en de manier waar op een vezel vermengd is met een an dere; tenslotte van de wijze, waarop het tapijt van deze vezels werd ge maakt en het vakmanschap van de tapijtfabrikant. Van elke vezelsoort kunnen goede en minder goede tapij ten gemaakt worden. Er zijn in hoofdzaak drie soorten tapijt: tapijt met doorgesneden lusjes (moquette, gripper, axminster o.a.), tapijt met n opperblak van lusjes (bouclé, verzets- bouclé), tapijt met een oppervlak van liggende vezels (vliestapijt, vilttapijt). Deze soorten kunnen weer op ver schillende manieren gemaakt worden. Bijvoorbeeld door weven, tuften (stikken), plakken en breien. En dan zijn er nog tapijten die met de hand of machinaal geknoopt worden, doch dit zijn de duurdere soorten. Over elk van de fabricagetechnieken valt veel interessants te vertellen, want de ta pijtindustrie is een oude industrie, die momenteel een grote technische ont wikkeling doormaakt. is een vriend, een raadgever! voor het zakenleven in Waalwijk en de hele Langstraat voor het gezin, want iedereen leest hem voor sport, die zo veelzijdig is in deze streek. Ontvang „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" als een graag geziene gast Ziet tijdig uw voorraad na, en bestelt ze spoedig; dan bent U zeker ze op tijd in huis te hebben. Enorme keuze de nieuwsie leiier Grotestraat 205 - Tal. 2621

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5