wMlwijkse en UnqstRAAtse couuant Ruilverkaveling Heusden-Vlijmen over enkele jaren voltooid Van revolutionair tot conservatief van faC ^ampe j JCcimpe "Bccjaertó WERKZAAMHEDEN IN BAARDWIJKSE POLDER KOMEN DIT JAAR GEREED Laat Uw bril van tijd tot tijd oens bijstellen HET KOST U NIETS! VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 89 JAARGANG No. 62 Aanvraag voor ruilverkaveling vond reeds in 1959 plaats Aanvraag Ruilwaarde Toedeling 42 miljoen leve &i-(erenkleclincj '■49k- WAALWIJK Veel verplaatsingen Goede winsten van aardgas 200 miljoen auto's op de wereld Tilburg V Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorts voor ogon Uitgever Waal wijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent van het Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Pr, van Beurdenstraat t»i Abonnement p week (0,30-f 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. 1,30-f-10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 P-kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Wat zich momenteel in Oost-Eu ropa afspeelt, is een duidelijk be wijs dat zelfs het meest progressie ve, revolutionaire systeem na ver loop van tijd conservatief wordt, als de leiders niet in staat zijn progres sief te blijven en mee te evolueren. We zien dat heel duidelijk in het conflict tussen Moskou en Praag. De leiders in Moskou houden nog steeds krampachtig vast aan de or thodoxe vormen van het communis me, althans de vormen waarin het communisme zich aanvankelijk ge manifesteerd heeft, die het gevolg was van de verhoudingen en ont wikkelingen in het tsaristische Rus land van tijdens de eerste wereld oorlog. De massa die het volk uit maakte en die diende te worden verheven uit een middeleeuwse vorm van horigheid, was groten deels dom en onontwikkeld. Zo'n massa kon slechts worden geregeerd met krachtige hand. Met kleine kin deren discussieert men ook niet, die legt men zijn wil op. Zo deden ook de communistische machthebbers en dit was het systeem dat nog heden wordt toegepast in ontwikkelings landen waar communisten trachten de macht aan zich te trekken. Een dergelijk systeem is echter niet meer te handhaven als kleine kinderen groot worden. Dan ont moet men weerstanden en willen ze gekend worden. De volkeren, ook in de communistisch geregeerde lan den, zijn volwassen geworden en dat kan ook niet anders in een eeuw van wetenschap en techniek, waar bij de mens tracht mee te ontwik kelen. In weerwil van het ijzeren gordijn zijn de volkeren in het oos ten toch ontwikkeld tot mensen die denken, die zelfstandig willen den ken en die niet langer met de knoet willen geregeerd. Indertijd hebben de communisten systematisch de intelligentia uitge roeid, omdat zij van die kant verzet en leiding van een opstand vrees den. Een land kan echter niet zon der intelligentia en dus ontstond er een nieuwe jonge laag intellectu elen. De partij meende dat van deze jongeren geen gevaar te duchten zou zijn, want van zeer jong af wa ren ze toch geindoctrineerd. Maar jeugd blijft jeugd, of het nu jonge ren in de Verenigde Staten zijn, of in de Sowjet-Unie of in Tsjecho- Slowakije. Vernieuwing is inharent aan de jeugd en dat willen de com munistische jongeren ook. Op hun eigen manier verzetten zij zich te gen het conservatisme in hun ideo logische wereld en de oude ortho doxe leiders hebben afgedaan. Het is een tendens die we in de gehele communistische wereld zien en die niet te stuiten is, ook al zouden de conservatieven in Moskou misschien tijdelijk de klok der ontwikkeling kunnen stilzetten door gewelddadig ingrijpen. Die kans is niet zo groot, want dit zou Breznjew en Kosygin geweldig veel goodwill in de wereld kosten, ook bij de communistische partijen en dat kunnen ze zich niet veroor loven. Twee zeer belangrijke com munistische partijen in Europa, de Italiaanse en de Franse, hebben zich reeds achter de Tsjechische libera lisatieplannen geschaard; ook zij zijn voorstanders van iets meer vrij heid en het recht zelf de binnen landse politiek te bepalen. Waarom zijn Breznjew en Kosy gin niet bereid de vernieuwingspo gingen in de communistische wereld te steunen? Zij zouden daarmee toch kampioenen van de moderne revo lutionairen kunnen worden. De twee grote Russische leiders zijn daar nog niet rijp voor. Zij zijn gematigde conservatieven in die zin, dat zij geen stalinisten mogen wor- ?j genoemd, maar toch nog niet voldoende geëvolueerd zijn om met de nieuwe stroming mee te kunnen denken. Voor hen geld nog altijd, dat hoe dan ook de partij de totale f13ebt in het land in handen dient te hebben, waardoor tevens de par tijleiders de grote macht in 't land in handen hebben. In de liberalisa- tiepiannen van de Tsjechen ziet Moskou het gevaar dat de commu nistische partij en daarmee de lei ders de macht in het land zullen kwijtraken. Daar mee erkennen zij tevens, dat hun communisme geba seerd is op onderdrukking van de vrijheid en onmondigheid van het volk. Dat lijkt niet op democratie. (Van onze verslaggever) VLIJMEN - De ruilverkaveling "Heusden-Vlijmen", die in een totaal-gebied van 8500 ha omvat nadert zijn voltooiing. Komend jaar zal de definitieve toedeling van de gronden ter visie worden gelegd. Dit is van be lang voor de 4300 belanghebbenden die in het gebied wonen. Deze afwikkeling zal ongeveer een jaar in be slag nemen, zodat in 1970 de werkers aan dit 42 mil joen gulden kostende plan, op een pracht stuk arbeid kunnen terugzien. Meer dan 10 jaar is met de grootste zorg aan deze ruilverkaveling gewerkt. Het resultaat is in dit Midden-Langstraatse gebied duidelijk zichtbaar. Er zijn goede wegen aangelegd, waarlangs tal van nieu we moderne boerderijen. Ook de tuinbouw in dit gebied werd een gevoelige injectie gegeven, terwijl verder aan ïccreatieve voorzieningen, o.a. door de aanleg van rij wielpaden, aandacht is geschonken. Sinds 1960 is in Vlijmen een aan tal ambtenaren gestationeerd van de Cultuurtechnische Dienst uit Tilburg, die met de uitvoering van het plan is belast. Als het plan einde 1970-1971 is voltooid, zal bijna 20 jaar aan deze ruilverkaveling zijn gewerkt. In 1941 werd bij G.S. namelijk de eerste aan vraag ingediend voor een ruilverkave lingsplan in De Langstraat. Sinds men in 1960 met de definitieve uitvoering van de aanleg van wegen en waterlo pen is gestart is er heel wat gereali seerd. Vooral zandwegen zijn her schapen in goed begaanbare asfaltwe gen, waarlangs men tal van nieuwe boerderijen en tuinderijen aantreft. Ook de stichting van deze nieuwe be drijven is het werk van de ruilverka velingscommissie, die ruim 451 boer derijen en 30 tuinbouwbedrijven uit de kern van de dorpen mede ver plaatste. Het totale gebied van de „Baard- wijkse polder" gelegen nabij Waal wijk en Drunen komt dit jaar nog ge reed. Dit onderdeel van de ruilver kaveling omvat 310 ha cultuurland, waarin 28 km kavelsloot is gegraven, bijna 7 km aan waterlopen zijn aange legd en 6,5 km betonklinkerweg met bijbehorende werken is aangelegd. De bij dit projekt betrokken landbouwers hebben behoudens een enkele uitge zonderd met dit plan ingestemd. Spe ciaal voor hen die vragen hebben over de Baardwijkse polder houden ambte naren van de RLVB en de Cultureel Technische Dienst iedere woensdag spreekuur in een direktiekeet nabij 't gemaal Gansoyen. Om een duidelijke toelichting te krijgen op het werk van de ruilver kavelingscommissie gingen wij op be zoek bij het bureau van de Cultuur Technische Dienst in Vlijmen Hier kregen we ook te horen wat er zo al komt kijken voordat het plan. van de grond komt. Een ruilverkaveling moet eerst 'aangevraagd worden. Dat kan gebeuren door een publiekrechtelijk lichaam, zoals bijv. een gemeente of een boerenbond. De aanvraag wordt ingediend bij G.S. die aan de Cen trale Cultuur Technische Commissie om advies vragen. Nadat verschillen de rapporten en adviezen zijn uitge bracht besluiten G.S. al dan niet tot stemming over te gaan. Elke eigenaar van de grond in het betrokken gebied ontvangt per aange tekend schrijven een oproep voor de stemming. Voor de ruilverkaveling "Heusden-Vlijmen" is dat nu al weer bijna 10 jaar geleden. De stemming vond hier op 10 december 1959 in Vlijmen plaats. De aanvraag voor de ruilverkaveling was al in 1941 ge schied. Na de stemming werd er een plaatselijke commissie benoemd. In de afgelopen jaren zijn alle gegevens verzameld en de percelen op ruil waarde geschat (niet op verkoop waarde). Het vaststellen van de ruilwaarde is voor de grond-eigenaar uitermate be langrijk. De „schatters" gaan in groe pen van drie personen te werk. Bij iedere groep gaan een of meer des kundigen mee. Men gaat te werk vol gens een proefschatting, waarvan 'n proces-verbaal is opgemaakt. Een an der belangrijk punt is het opstellen van een lijst van rechthebbenden. Een landmeterdeskundige adviseert hierbij de plaatselijke commissie, die hierin de laatste hand heeft. Nadat het plan van wegen en waterlopen is opgesteld kan met de aanleg hiervan worden begonnen. De wegen zijn voor het grootste gedeelte voltooid. Als men bezig is met het aanleggen van wegen- ,en waterlopen worden blokken geformeerd waarin men de toekomstige „bewoners" denkt onder te brengen. De betrokken landbouwer of tuinder heeft zelf echter ook een belangrijke „vinger in de pap". De uitvoerders van de ruilverkaveling kennen de mensen in alles. Voor elk plan worden wenszittingen gehou den. Op zo'n bijeenkomst kan men naar voren brengen waar men zijn landerijen wil hebben. Aan de hand van deze gegevens wordt een voorlo pig plan van toedeling opgesteld. De voorlopige toedeling is twee jaar geleden geschied. Begin 1969 wordt de definitieve toedeling ter vi sie gelegd. Daartegen kunnen bezwa ren worden ingediend, die men vol gend jaar allemaal hoopt af te wikke len. Voordat het plan van toedeling ter tafel kwam waren er ook uitwijk mogelijkheden. Op de zgn. voorlich tingsmiddagen bestaat de mogelijk heid de wensen die men voor de toe deling heeft kenbaar te maken. Als men door dit gebied van de Langstraat rijdt ziet men veel nieuwe boerderijen en tuinderijen. Bedrijven die ondanks dat 't definitieve plan van toedeling pas volgend jaar ter visie ligt, nu al zijn gebouwd. Een van de vele nieuwe tuinderijen die dankzij de ruilverkavelings- werken tot stand zijn gebracht. ongetwijfeld bezwaren naar voren ge bracht worden. De plaatselijke com missie gaat zich hierover dan beraden en tracht een compromis te vinden. Als dit lukt bemiddelt de rechter com missaris, waarna de rechtbank uit spraak doet. Met de realisering van de ruilver kaveling Heusden-Vlijmenis 'n be drag van 42 miljoen gulden gemoeid. Ongeveer eenderde deel van dit be drag moet door de 4300 belangheb benden worden betaald naar rato van 0 Dit zijn voor het grootste gedeelte de bedrijven die uit de kernen van de dorpen zijn weggehaald en verplaatst Oorspronkelijk zouden 10 bedrijven voor verplaatsing in aanmerking ko men. Op verzoek van de P.C. heeft de Cultuur Technische Commissie als nog van een 45-tal bedrijven verplaat sing goedgekeurd. Een groot aantal bedrijven is zonder verplaatsing ont- mengd tot tuinbouwbedrijf. Om dit te kunnen realiseren had de ruilverkavelingscommissie een voor lopige gebruiksregeling opgesteld. De hoop lijkt gewettigd dat volgend jaar bij de definitieve toedeling alles zo blijft. Zeker is er dit pas als de rech- ter-commissaris hierover 'n uitspraak heeft gedaan. Als straks de definitie ve toedeling op tafel komt zullen er het nut van de kaveling. Het resteren de gedeelte is voor rekening van het rijk. Als het gehele plan gereed is krijgen de betrokken land- en tuin bouwers de rekening voorgeschoteld. Dan ook zal het duidelijk zijn wat voor een groot stuk werk in de Lang straat is uitgevoerd. Het staat wel vast, dat het aard gas ons geen windeieren legt en dat mogen we zeker zeggen, wanneer we het jaarverslag bekijken over 1967 van de N.V. Nederlandse Gas unie. In het jaar 1967 werd de gas- verkoop vrijwel verdubbeld, verge leken bij 1966. Het bruto-verkoopresultaat voor 1967 bedroeg 105,7 miljoen, tegen 51,7 miljoen in 1966. De bedrijfs kosten in 1967 beliepen 72,7 mil joen, tegen 47,7 miljoen in 1966. De brutowinst bedroeg dus in 1967 met minder dan ƒ33,0 miljoen, te gen in 1966 slechts ƒ5,0 miljoen; 'n schitterende stijging dus. De bruto winst is ruim 31% van het bruto- verkoopresultaat. Het aantal auto's dat er op de wereld rondrijdt is waarschijnlijk kleiner dan menigeen zou verwach ten. Aan het begin van dit jaar wa ren dat rond 206 miljoen auto's. In teressant is te weten, dat 't grootste deel van die auto's rijden in een betrekkelijk klein deel van de we reld. Ongeveer 56% van dit totaal rijdt alleen al in de Verenigde Sta ten rond. Dan nog 32% in Europa en de resterende 12% rijdt verdeeld over de gehele wereld. Tot nog toe was het altijd de V.S. die per jaar de grootste autoproduk- tie had en die voor een belangrijk deel de wereld van automobielen voorzag. In 1967 was dat echter niet meer het geval. Voor de eerste maal in de autogeschiedenis was de pro- duktie aan auto's van Europa gro ter dan die van Amerika. Het ver schil was fors. Europa produceerde niet minder dan 9.933.484 auto's te gen de V.S. 9.023.736, dat waren dus ruim 900.000 auto's meer. Tweeder de van deze totale Europese pro- duktie kwam voor rekening van de E.E.G.-landen. HEEFT HET I blouses, rokken, shawls, I vesten, jumpers, pantalons, I zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. I DOET HET: plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, I vermaken, inkorten I enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz. in naar: 1 Heuvelstraat 14 Grotestraat 220, Waalwijk Een schets van het gebied van de Ruilverkaveling Heusden-Vlijmen Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1