de Xmstel Smidje Verholen en de veedieven van Texas SIMCA1000 H J. M. APPELS DE 250.000ste VAUXHALL VIVA A. DE GRAAFF Co. öe Vijfde Colonne HYPOTHEKEN Top-hypotheken J DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 zelfstandige hiüip Hotel Verwiel huisknecht Vier deuren. Lage prijs. Goedkoop in onderhoud. Blijvend hoge inruilwaarde. Automobiel- en Garage bedrijf deze machine eist vastberaden, vakbekwame handen; een man, met jarenlange ervaring, die de ziel kent van het beroemde Amstel-leer. n.v.koninklijke chroomlederfabriek %].s.gompen is van de band VIVA.... een succeswagen2 keurcollectie AUTOMOBI ELEN zeer aantrekkelijke prijzen Voor weinig geld: Bedrust kan verkeerd zijn A. A. Dijkstra GEVRAAGD in de huishouding. Mevr. Timmermans van der Hoff Kloosterweg 11, Waalwijk tel. 3043 WAALWIJK vraagt wegens ziekte, voor tijdelijk (2 maanden of langer) voor binnen- en buitenwerk. Aanmelden na 18.00 uur. Laageindsestoep 1, WAALWIJK Telefoon 04160 - 2336 63 Méér van zulke mannen heeft de Amstel nodig Mannen met hart voor voor hun vak, mannen die trots het edele produkt van hun handen be kijken, en keuren, en altijd weer vinden dat het weer niet béter kon. Want zij hebben hart voor hun zaak, hun Amstel, die het beste leer levert, en moet blijven leveren Als U interesse hebt om zó werknemer, of beter, déélnemer te zijn van de Amstel. te werken met steeds modernere, steeds machtiger machines, en als U een beetje technisch gevoel hebt in Uw vingertoppen, belt U dan eens de heer Puister, hoofd van de afdeling Personeelszaken. Maakt U een afspraak met hem te gaan praten over het werk. de arbeids voorwaarden, de opleidingsmogelijkhedenen U zult ontdekken waarom het góéd is, werken bij PUTSTRAAT 14A WAALWIJK TEL.04160-2341 Keuze uit 7 modellen en DELUXE ESTATE (ook met automatische trans missie). VAUXHALL VICTOR: een sierlijke wagen met een unieke stijl! Keuze uit 6 modellen en 5-d. Estate car (ook met automatic). V AUXHALL VENTORA en CRESTA met 6-cyl. motor. Keuze uit resp. 2 en 4 modellen. Wegens voortdurende stijgende verkoop van nieuwe VAUXHALL Automobielen, hebben wij thans wegens inruil een van prima betrouwbare div. merken: o.a. Vauxhall Victor 4-d. Sedan, Victor DELEUXE Opel Kadet, B.M.W. DELUXE, Opel caravan, Vauxhall Victor 5-d. st. car Fiat 600, 850 enz. Bovag-garantie. Alle onder garantie verkochte wagens zijn voorzien van veiligheidsinspectie. Zeer gemakkelijke betalingsvoorwaarden. diverse goede wagens, o.a. Opel Rekord, Renault Dauphine, ook bestel- en vrachtwagens. N.V. CENTRAAL AUTOMOBIELBEDRIJF Official Vauxhall-Bedford Dealer Waalwijk, Grotestraat 108 en Dijkstraat 11 telefoon 04100 - 2501 AUTOPLAATWERKERIJ en SPUITINRICHTING Verkoop en service ook '«avonds en saterdag*. Zondag» gealotan 132. Nu herkende smidje Verholen de slager ook. „Gompernikkeltjes", zei nij. „Dat is de man, die ik 's avonds zo vreselijk toegetakeld langs de weg vond liggen! Eerst dacht ik nog, dat hij een pak slaag van de vee dieven had gehad! Maar hij is zelf een veedief!" Dit schoot in een flits door zijn brein heen, maar meer tijd had hij niet, want Sugarface was naderbij gekomen en stak 'n grijp grage klauw uit naar het niet vet van "koe" Verholen Nu bleek al gauw, dat deze zonderlinge koe niet goed tegen kietelen kon, want nau welijks had Sugarface zijn vingers in de zij van de koe gezet, of het dier begon de gekste luchtsprongen te maken, slaakte een aantal gie chelende kreten, die niets meer weg hadden van koeiengeloei en sloeg in het wilde weg met de hoeven om zich heen Vervolgens zette het ge kietelde beest het op een lopen om in de gang van de magere koeien te verdwijnen. „Wat un raaru koei is dat", gromde Sugarface, die er met zijn mes achteraan wilde gaan. „Zo gek vin' ik dat beessie nog niet" zei Platvink-Jantje. „Het stomme dier is netuurlijk bang voor je mes. Zou ik ook weeze, as je mijn op me vet begon te betaste". „Jij zou as koei geen slecht figuur maken", gromde Sugarface. „Ach. 'ij ies kek" mopperde Franse Sjarl. „'IJ weet keen sielaab van vasje-de-koeiens af! 'IJ wou toen ook maak paardje, rij op stier! Hahaha! En nou zie 'ij weer niet oe raar een koei dat ies!" „Bemoei jij je nou maar met je eige bemoeisels", zei Jantje spinnijdig. „En laat Sugarface nou maar met ze mes op pad gaan om de vette koeien te slachte! Da's heel wat be ter dan al dat gemelk om een arme koei, die bang is voor het mes van Sugarface!" „Of je gelijk heb", zei Sugarface. „Het is nou tijd om te slachtun!" Hij verdween in de gang van de vette koeien en begon aan zijn griezelige arbeid. De "koe" Verholen had intussen zijn toevlucht gezocht in een stal, waarin een aan tal magere koeien sloom en vadsig stond te herkauwen, „Ik moet er niet aan denken, dat 'ik de gang der dikke koeien was binnengevlucht", mompelde hij. „Dan was ik nou ook ten offer gevallen aan Sugarfac' sla germes Bedrust wordt door velen nog steeds beschouwd als een van de belangrijkste factoren voor gene zing. Maar in medische kringen is men daar al lang niet zo zeker van, althans men betwijfelt of bedrust in alle gevallen wel zo goed is. Dat blijkt duidelijk uit een artikel in 't Nederlands Tijdschrift voor Genees, kunde, waarin gesteld wordt dat de arts, die het dek voor een patiënt dichtslaat, hiermee de poort des doods kan openen. Dat de medici niet meer zulke grote voorstanders van bedrust on der alle omstandigheden zijn, blijkt reeds duidelijk uit diverse thera- piën. De kraamvrouw gaat in de veel gevallen tegenwoordig ook weer zo snel mogelijk het bed uit. Hetzelfde zien we bij veel andere ziekten. Steeds weer wordt gepoogd de patiënt zo snel als het kan weer op de been te helpen en heus niet alleen omdat men in de ziekenhui zen zo snel mogelijk weer een bed vrij wil maken, zoals boze tongen wel eens beweren, maar omdat de medici er van overtuigd zijn dat be weging belangrijker voor de patiënt is als genezing, dan bedrust. De schadelijke uitwerking van bedrust op het ziek organisme staat in vele gevallen vast. Met name bij FEUILLETON door Evan John 17. „Dat is dan twee pond", zei hij, „en ik hoop dat dit voorlopig uw laatste visite is geweestdat wil zeggen, ik bedoel.Hij wist niet dadelijk de juiste woorden te vin den. Er sprak een zekere nervositeit uit haar ogen, die hem belette zich met een glimlach uit zijn verlegenheid te redden. Ze was goed gekleed, en niet ondervoed, al kon haar tere bouw een gevolg zijn van vroeger geleden honger. Hij kon haast niet geloven dat haar zenuwachtigheid voortsproot uit gebrek aan contan ten. „Als het u nu niet schikt", zei hij, „dan kunt u natuurlijk. „O, zeker wel! Hier is het" Ze haalde een welvoorziene portefeuille uit haar tasje en telde drie biljet ten af ,.Ik was - eh.. ik bedoel., over dat terugkomen. Misschien kunt u mij voor de volgende week woensdag opschrijven. Er zit nog een wortel van een oude verstands kies, die me pijn doet. Mijn mond doet nogal pijn, maar volgende week woensdag „Zeker, mevrouw, natuurlijk". Het kostte Winfield hoegenaamd geen tijd, even haar naam te note ren voor een nog onbezet half uur de volgende week, en een kwitantie te schrijven voor het door haar be taalde bedrag. Ditmaal bracht hij haar tot de voordeur, om daarna te rug te keren naar de wachtkamer, waar de chauffeur in zijn eentje voor zich uit zat te staren. Zoals gewoonlijk gaf de man hem weinig moeite, terwijl hij hem even min ophield door een opgedrongen conversatie. Het weinige dat aan zijn mond te doen viel was in tien minuten afgelopen. De volgende af spraak werd gemaakt, eveneens voor de volgende week. Het viel Winfield nauwelijks op nadat de chauffeur de spreekkamer met weL nig omhaal had verlaten dat de woensdag 'n geliefkoosde dag bleek te zijn voor twee soorten mensen dames met vreemde namen, en man nen wier rasechte Engelse namen niet strooksten mer hun uitspraak. Winfield had werkelijk een druk ke praktijk en hij had geen tijd om zich te verdiepen in toevalligheden. En de samenloop van omstandig heden op verscheidene woensdagen in de maand april 1945 zou hem vol komen ontschoten zijn, ware het niet dat hij in de maand september buiten het spreekuur bezoek had gekregen van twee forse mannen in burger. Zij vroegen hem beleefd of ze zijn agenda mochten inzien. Ze liepen de gang in en inspecteerden het toilet. Uit wat hij van hun samenspraak kon verstaan, maakte hij op dat ze de bergplaats voor papieren, die ze zochten, gevonden hadden, doch geen papieren. Hun even beleefde dankbetuiging en afscheid ging niet vergezeld van enige opgaaf van re denen waaraan hij deze eer te dan ken had. Maar tussen april en sep tember liggen vier maanden. Vier maanden lang kon het netwerk groeien en zich vertakken. Het was eveneens op een woens dag dat de Engels sprekende chauf feur in zijn eigen taal in kamer 17 verslag uitbracht, melding makend van het feit dat hij bijna mevrouw Syrovar tegen het lijf was gelopen. De kolonel, die door hem dikwijls naar het Britse Ministerie van oor log en naar de Britse Officieren club in Piccadilly gereden werd. liet zich Backgammon noemen, wannees iemand hem een verslag uitbrach beneden in de ambassade, in de ge traliede kamer, die op Banko's ver trek geleek als de ene druppel wa ter op de andere. De chauffeur be trad dit vertrek met een wat ang stig kloppend hart en kreeg de re primande die hij verwacht had. In het leger van zijn land was hij, evenals de portier en de andere ge wone bedienden, een volslagen ka pitein. Maar kolonels kunnen kapi teins lelijk afbekken, en Backgam mon spaarde hem dan ook niet. „Ik heb je drie weken geleden al gezegd dat dit niet meer moest voor komen! Je orders waren duidelijk genoeg. Zij gaat 's morgens, en hij 's middags. Tussen haar vertrek en jouw komst moeten minstens twee uur verlopen. Wat voor zin heeft anders die bergplaats op het toilet? Ik tolereer niet dat een lid van de ambassade midden op de dag een secretaresse van het Britse Ministe rie van Oorlog ontmoet, zelfs niet in Maida Vale! Zorg dat het niet meer gebeurt, of ik rapporteer je als onbetrouwbaar. Wat dat betekent, v/eet je". „Jawel, kolonel". Backgammon zweeg een ogenblik, en hield zijn ogen strak gericht op de lessenaar waaraan hij zat. Toen besloot hij de noodzakelijke bittere ttoon van het onderhoud wat te ver zachten. „Inderdaad zeer bevredigend", zei hij. „Het gaat heel goed". En nadat de deur achter de kapitein gesloten was. mompelde hij bij zichzelf: „Hij kan er inderdaad niets aan doen. Die vrouw is een uilskuiken". Hij zou haar gegevens nog eens nagaan. Hij opende een kast en trok een lange, metalen lade uit, waarin agentenkaarten alfabetisch gerang schikt stonden. Zijn vinger gleed over de S, tot hij bij SY kwam en bij de kaart van dokter Winfields patiënte te voorschijn haalde. Hij las het volgende: Naam en voorna men: Syrovar, Lili. Schuilnaam: Hil da. Daarna kwamen Kantooradres en Huisadres, Financiële Positie, ge volgd door een aantekening waaruit blijkt dat ze veel geld nodig had en bereid was er iets voor te doen. Dan volgde een korte levensbeschrijving: geboren in 1920 in het Britse rijk, doch uit. geimmigreerde ouders, ge trouwd, weduwe geworden, lange tijd in financiële moeilijkheden ver keerd. totdat ze op grond van haar talenkennis een betrekking gekre gen had bij het Ministerie van Bui tenlandse Zaken, afdeling Paspoor tenbureau; daarna was ze overge plaatst naar de code-afdeling, zodat ze in de gelegenheid kwam inlich tingen te geven over bepaalde ge wichtige telegrammen en berichten. Een interessante lyst, die overeen komst vertoonde met de gegevens op veel andere kaarten. Maar het was de taak van de kolonel meer mensen als zij te recruteren - zoveel mogelijk. De organisatie moest ge leidelijk uitgebreid worden. Hoe lang was mevrouw Syrovar er al by? Het antwoord vond hij achter een nogal melodramatische zin: Sedert wanneer in het net. bejaarden kan bedrust juist snel tot verslechtering van de toestand lei den. Uitzonderingen zijn natuurlijk die gevallen, waar het de patiënt door zijn toestand nu eenmaal niet mogelijk is om op te staan. Maar wanneer dat even mogelijk is, dient de patiënt beweging te krijgen. MAKELAAR IN ASSURANTIËN Ambrosiusweg 47, Waalwijk Telefoon 4203 Hij stond op en liep naar 't raam; door de tralies heen zag hij grauwe steen. Die gedrukte zin, hoe bekend ook, riep dikwijls vreemde gedach ten in hem wakker. Dat woordje „in" was van een dubbelzinnigheid, die zijn gevoel voor ironie, zijn voor liefde voor styl prikkelde. Hij was altijd een liefhebber van stijl geweest. Hij hield er geen «tie- keme Fessen in kasten op na, niets van dien aard waar tegen een su perieur bezwaar had kunnen maken. Maar de kast. waaruit hij zijn lade met kaarten gehaald had, bevatte wel iets waartegen de Buren be zwaar zouden maken als ze het wis ten. Achter, op een der planken, stond een rijtje boeken in versle ten leren bandjes. Het waren oudq uitgaven van de klassieke schrijvers die eens de naam van hun land had den uitgedragen naar alle hoeken van de wereld waar mensen woon den die goed van slecht konden on derscheiden. Ze stonden verscholen achter een rij goedkope, moderne boeken, die al even versleten wa ren. Een paar daarvan waren nieu we uitgaven van gelijksoortige klas sieken, voorafgegaan van een neer buigend voorwoord, en voorzien van verontschuldigende aantekeningen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 7