waaLwijkse en lanqstmatse coupant Complot belastte James Ray met de uitvoering van koelbloedig beraamde moord Top-hypof heken Vacantiegangers hebben bet met minder goed weer moeten doen DOMINEE MARTIN LUTHER KING SLACHTOFFER VAN EEN COMPLOT HYPOTHEKEN Prinses Irene viert vandaag 29ste verjaardag Met de natuur als leermeester groeide de mens tot het toppunt van de schepping Het verstand hielp de mens Ondergeschikt Gevaar öe auto VEEL NEDERLANDERS IN EIGEN LAND OP VACANTIE fëeroepsrrtBsdacïïger rcweï gehuurd zijn Vingerafdrukken A. A. Dijkstra De pasfoto Gegrepen Ook bijstand voor schoolverlaters Johnson staat nu alleen MAANDAG 5 AUGUSTUS 1968 89e JAARGANG No. 63 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent het Zuióen Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel: Pr. van Beurdenstraat 8. tel. 04187-Mng Telegram-adres ECHO" (Van onze Londense correspondent) LONDEN De jacht duurt welgeteld vier en zestig dagen, er waren vijf landen bij betrokken en zij eindigde op een Engelse luchthaven. De ar restatie werd verricht door Thomas Butler, chef-detective en superinten dent van Scotland \ard. Plaats van handeling: het passen-controlebureau op de luchthaven Heathrow. De gearresteerde was de 40-jarige James Earl Ray, alias Eric S. Galt, alias Ramon Georges Sneyd, alias John Wil- lard en alias Harry Lowmeyer, van Amerikaanse nationaliteit. Ray was tijdens z'n aanhouding in het bezit van een met acht scherpe patronen geladen revolver alsmede van een tweetal valse paspoorten. Eén exem plaar was afgegeven op 24 april 1968 in Ottawa op naam van Ramon James Earl Ray was een beroeps misdadiger, die tot een langdurige gevangenisstraf (15 jaar) werd ver oordeeld en daarvoor reeds meer malen werd gevonnist wegens dief stallen, geweldpleging, verzet en wegens zware mishandeling^ Met be hulp van derden ontsnapte hij op 23 april 1967 uit de gevangenis te Jefferson City in de staat Missouri en leefde vanaf dat tijdstip onder de valse naam Eric Starvo Galt, ten gevolge waarvan de politie zijn spoor kwijtraakte. Op de dag van de moord huurde James Earl Ray, onder de naam John Willard, een kamer in een wel zeer sober pension. Hij was correct gekleed en bezat op dat moment slechts weinig bagage, waaronder zich echter een Remmington-repe- teergeweer bevond. Om 17.55 uur begaf Ray zich naar de in het pen sion aanwezige badkamer, het ge weer onder de rechterarm met zich voerend. Zes minuten later, om 18.1)1 uur, klonk vanuit de badka- met het geluid van één schot. Dat ene schot betekende de dood van de negerpredikant dominee Martin Luther King. De schutter verliet enkele ogenblikken later uiterlijk rustig de badkamer en nog geen vijf minuten later het pension, het wapen in een foudraal met zich mee dragend. Hij deponeerde het in een portiek, dat de ingang van een nachtclub bleek te zijn, waar het circa twintig minuten later door de politie werd gevonden. De schutter sprong daar in een gereedstaande witte Ford-Mustang en verliet ijlings Memphis in zuid oostelijke richting. Zes dagen later, op 10 april, werd de witte auto cir ca 700 kilometer verder in de staat Atlanta aangetroffen, waar de wa gen volgens getuigen op 5 april langs de weg werd geparkeerd. De auto droeg het kenteken van de staat Alabama en het nummer 1-38993. Het ingestelde opsporingsonder zoek wees uit, dat de „witte Mus tang" het eigendom was van een zekere Eric Starvo Galt, 'n werk loze zeeman, wonende aan de High- land Avenue 2608 in Birmingham. Deze had de wagen - bouwjaar '66 - gekocht op 30 augustus 1967 bij de handelaar in gebruikte automobie len Willy D. Paisley in Birming ham voor een bedrag van 1995 dol lar. Naar aanleiding daarvan ver leende de verkeerspolitie in de staat Alabama aan Eric Starvo Galt een rijvergunning onder nr. 2.898.947. Als geboortedatum gaf hij op 20 juli 1931. Men noteerde ambtshalve ook het signalement: slank postuur, blauwe ogen, gewicht 80 kg., lengte 1.80 m. Later werd ontdekt dat de naam Galt in de geboorteregisters van de staten Alabama en Louisia na niet voorkwam. Op 7 oktober 1967 vertrok Galt vanuit Birmingham met onbekende bestemming, om op 10 februari '68 in Long Beach en op 1 maart d.a.v. in Los Angeles op te duiken. Hij werd, gezeten achter het stuur van zijn „witte Mustang" gesignaleerd in Mexico en New-Orleans, waar hij, volgens het onderzoek, 'n voor schot van 5000 dollar ontving als een deel van de vergoeding voor de te plegen moordaanslag op dominee King. Op 27 maart verliet Galt voor goed Amerika's westkust, dook op 30 maart in 't reeds eerder genoem de Birmingham op, waar hij, onder de naam van Harry Lowmeyer, bij een aldaar gevestigde wapenhandel een Remmington-repeteergeweer kocht, dat hetzelfde wapen bleek te zijn dat in Memphis door John Wil lard na de moord op de negerpre dikant King bij de hoofdingang van de nachtclub werd achtergelaten. In de pensionkamer te Memphis, die aan de onbekende schutter maar enkele uren onderdak verschafte, vonden de F.B.I.-detectives 'n groot aantal vingerafdrukken die, na een onderzoek van circa 53.000 daarvoor in aanmerking komende „finger- prents" in de karthoteek der recher che, bleken toe te behoren aan de uitbreker James Earl Ray, die op 23 april 1967 uit de gevangenis van Jefferson City wist te ontsnappen. MAKELAAR IN ASSURANTIËN Ambrosiusweg 47, Waalwijk Telefoon 4203 Aan het licht kwam tevens, dat het pseudoniem Eric Starvo Galt door de moordenaar was ontleend aan een tweetal James-Bondfilms. Dit laatste werd ondermeer aan 't licht gebracht door de politiechef van Birmingham Mell Bailey, die ook verklaarde er van overtuigd te zijn dat dominee King het slachtof fer was geworden van een complot. De politie in de Midden- en Zuid- amerikaanse staten, die van Canada, Engeland en Frankrijk alsmede In terpol werd om assistentie verzocht. In Ottawa lichtte de Canadese politie ruim 400.000 goedgekeurde pasaanvragen en de daarop beves tigde foto's door. Het portret van een zekere 35-jarige Ramon Georges Sneyd, agent van politie in Ottawa, leek sprekend op een door de Ame rikaanse F.B.I. in het opsporings blad gepubliceerde beeltenis van Georges Sneyd, 35 jaar oud, van beroep agent van politie in Ottawa en het andere was afgegeven in Lissabon op 7 mei 1968 op naam van Eric Starvo Galt, eveneens 35 jaar oud en wonende in Ontario. Er zijn gegevens losgekomen, die zeggen dat de moord op dominee King werd gepleegd op last van de: Amerikaanse geheime organisatie Ku Klux Klan (K.K.K.), doch er zijn ook gegevens die wijzen in de richting van woel- en sabotage-agenten van een buitenlandse mogendheid. Wèl staat vast, dat de predikant en negerleider King op 4 aprU j.l. te Memphis het slachtoffer is geworden van een complot dat James Earl Ray belastte met de uitvoering van de koelbloedig beraamde moord. James Earl Ray. Het werd duidelijk dat Sneyd en Ray één en dezelfde persoon moesten zijn, temeer daar ten overvloede nog werd geconsta teerd dat bij de politie in Ottawa geen agent Sneyd in dienst was. Niettemin was het paspoort aan laatstgenoemde afgegeven en wel op woensdag 24 april 1968. Van Ottawa liepen de sporen van de „politie-agent" Sneyd naar To ronto, waar hij op enkele dagen na drie weken vertoefde, om er op 4 mei j.l. bij een aldaar gevestigd reis bureau een ticket te bestellen voor een enkele reis Londen per vlieg tuig. Daar arriveerde hij een dag later, zoals door Scotland Yard be vestigd werd. De politieman Sneyd was echter overgestapt op het ge wone lijnvliegtuig naar Lissabon. In Lissabon verbleef Sneyd precies tien dagen en hij werd in de Por tugese hoofdstad in het bezit ge steld van een tweede vals paspoort, staande op naam van Eric Starvo Galt. Bedoeld paspoort werd hem verstrekt door de Engelse consul- generaal en was gedagtekend 7 mei 1968. Als Eric Starvo Galt keerde Ja mes Earl Ray, alias Ramon Georges Sneyd, alias John Willard en alias Harry Lowmeyer daarna per vlieg tuig naar Londen terug, waar hij een kamer betrok in een hotel, staande aan het Londense Westend. Op donderdag 6 juni vertrok de „man met de vele namen" voor de tweede maal per vliegtuig naar Lis sabon, van waaruit hij op zaterdag 8 juni weer terugvloog naar Lon den, met het voornemen om vanuit de Britse metropool door te vliegen naar Brussel, waar hij zich bij een vertrouwensman van de Portugese koloniale troepen (een ronselaar) wilde melden voor dienstneming bij die troepen met standplaats Angola. Bij zijn terugkeer uit Lissabon werd Ray echter op de Engelse luchtha ven opgewacht door detectieve But ler, die persoonlijk de voortvluch tige moordenaar arresteerde en in de boeien sloeg. Het spel was uit. Aan het licht zal thans nog moe ten komen wie de aankoop van de witte Mustang en de vele reizen van de moordenaar financierde, wie de 5000 dollar (en wellicht meer) „bloedgeld" en de aankoop van het geweer betaalde en wie de perso nen waren die Ray behulpzaam wa ren bij diens ontsnapping uit de ge vangenis in Missouri. Een groot deel van de Nederland se vakantiegangers heeft het dit keer niet zo bijzonder getroffen, want het weer in ons land laat het reeds gedurende enige weken af weten. Volgens De Bilt is 't steeds nog te koud voor de tijd van het jaar en komen we tientallen uren zonneschijn tekort. Dat het weer ons zo in de steek laat is bijzonder onaangenaam, te meer, daar dit jaar meer Nederlan ders dan gewoonlijk binnenslands zijn gebleven. Onder meer bleven premier De Jong en nog enige mi nisters dit jaar in eigen land. Het is bijzonder jammer dat velen het met minder goed weer hebben moeten doen. De vakantie is name lijk een belangrijke periode in het jaar, want daarin moet de werker zich ontspannen en nieuwe energie opdoen om een heel jaar lang volop te kunnen werken. Als die ontspan ningsperiode geen succes is, dan kreekt zich dit altijd op de werk lust en de prestatie. De schoolverlaters die er niet in geslaagd zijn een betrekking te vinden, kunnen bijstand krijgen, althans wanneer de ouders voor hen geen kinderbijslag of dubbele kin deraftrek meer krijgen. Dit heeft staatssecretaris mr. H. J. van de Poel meegedeeld aan de gemeente besturen. Op grond van de rijks groepsregeling werkloze werkne mers kan niet alleen bijstand wor den toegekend aan mensen die al eerder in loondienst waren, maar ook aan personen die nog niet eer der in dienstbetrekking waren. In lichtingen worden verstrekt door de Gewestelijke Arbeidsbureaus en ge meentelijke sociale diensten. Ook de Verenigde Staten ma ken momenteel een moeilijke perio de door. De besprekingen in Parijs met de Noordvietnamezen vlotten in het geheel niet en in Vietnam zelf blijft de militaire situatie zon der enig uitzicht op succes. Binnenslands vreest men weer voor een „lange, hete zomer", met veel onlusten in de negergettho's van de grote steden. Het recente gebeuren in Cleveland (Ohio), waarbij tien mensen om het leven kwamen, is een voorproefje van de ellende die kan worden veroorzaakt door een klein aantal bewapende fanatieke negers. Economisch bete kenen dergelijke onlusten geweldige schadeposten en dat is iets dat de V.S. zich eigenlijk niet kunnen ver oorloven. Voorts zijn de verkiezingscampag nes door het gehele land flink op gang en president Johnson moet aanzien hoe hij langzaam maar ze ker een politieke solitair gaat wor den, want alle kandidaten keren zich van de politiek die hij heeft gevolgd af, zelfs de vice-president Humphrey, die blijk geeft een af wijkend standpunt in te nemen. Vandaag is het alweer negenentwintig jaar geleden dat op paleis Soest- dijk de tweede dochter van het in 1937 gehuwde prinselijk paar Juliana en Bernhard werd geboren. Zij kreeg de namen Irene Emma Elizabeth. Haar leven weerspiegelt wel heel sterk de loop van de ge schiedenis. Zij werd geboren in een politieke crisis, toen Hitier Oostenrijk had ingelijfd bij zijn Grootduitse rijk, Tsjechië had onderworpen en op 't punt stond Polen binnen te vallen, ondanks de bedreigingen van Engeland en Frankrijk. Nog geen jaar later, in mei 1940, werd de kleine baby meegeno men in een reiswieg in een pant serauto van de Nederlandse Bank op weg naar IJmuiden, waar de koninklijke familie scheep ging naar Engeland. Nog verder ging zij met haar ouders naar Canada, waar nog vijf jaar moest worden gewacht op de vrede. Toen pas zag prinses Irene haar geboorte land bewust met eigen ogen. Daarna, maakte de wereld een moeilijke tijd van herstel door, die gepaard ging met een koude ooglog tussen oost en west. Ne derland beleefde de moeilijkhe den met Indonesië, inclusief twee politiële acties van onze strijd krachten. Daarna kwam weer de spanning om Nieuw-Guinea. De misdaad stak de kop op. De gunstige conjunctuur kenterde. Werkloosheid kwam. Kleine en grote oorlogen werden gevoerd; kolonies kregen de vrij heid of vochten zich vrij. We herinneren ons Korea, Kongo, India-Pakis tan, de Chinese grensconflicten, de vrijheidsstrijd van Israël dat twee maal de Arabische staten afsloeg, de Cubaanse crisis, de gevechten in Algerije en de oorlog in Viëtnam. We beleefden staatsgrepen en opstan den, er verrees een muur tussen oost en west in Duitsland. Ontstellende spionage-affaires kwamen aan het licht. Atoombom en waterstofbom werden gemeengoed. Dreigend staan in oost en west de raketten klaar. De naam Irene moge dan symbolisch bedoeld zijn, omdat zij vrede be tekent, aan een werkelijke vrede zijn wij nog niet toe. Dat beseffen wij juist bij de verjaardag van de geëmigreerde prinses Irene. In wezen is de mens door moeder natuur maar matig bedeeld. Het is de gave van het verstand, dat de mens in staat stelt zich boven de andere schepselen te verheffen, doch zonder deze gave zouden we ongetwijfeld een van de zwakste schakels zijn in de schepping. Bij ons mensen ontbre ken al die zaken, die andere schepselen zijn gegeven en die hen in staat stellen zich te handhaven en de soort in stand te houden. Zij beschikken dikwijls over de meest wonderlijke hulpmiddelen tot aanval en verdediging in een wereld die vol vijanden is. Wij mensen moeten het doen met ons verstand en het is aan geen twijfel onderhevig, of de primitieve oermensen hebben het zwaar te verduren gehad. Toch kon dit geen kwaad, want het was een vorm van natuurlijke selecties, waarbij slechts de aller ster ksten overbleven. Langzaam veranderd er het een en ander. De mens keek om zich heen, bezag de andere schepselen cn zijn verstand hielp hem. Hij nam 'n voor beeld aan wat hij zag en imiteerde de natuur om op die manier al die nut tige zaken ook tot zijn voordeel te laten strekken. De mens kwam tot de ontdekking dat hij zich beter kon ver dedigen en ook beter kon aanvallen, wanneer hij gebruik maakte van een knots. Hij had bemerkt, dat tanden en stekels lelijke wonden kunnen ver oorzaken en daarom voorzag hij zijn knots van punten in navolging van de tanden der roofdieren en de geweien der herkauwers. Steeds is de mens bij de natuur in de leer gegaan, zelfs bij de bouw van zijn woningen heeft de mens een en ander van de dieren afge keken. De mens was een schepsel dat tot iets in staat was, waartoe geen en kel ander levend wezen in staat is en dat de mens de gelegenheid gaf zich als zwak individu, in een we reld vol schepselen die groter, ster ker en beter uitgerust waren, te handhaven. Dat speciale van de mens is zijn verstand. Daarmee schiep de mens zich al die prachtige dingen die andere schepselen van de natuur meekregen en daardoor werd de mens het toppunt van de schepping een wezen dat geen na tuurlijke vijanden meer op aarde heeft, dat alle andere schepselen aan zich ondergeschikt heeft ge maakt. Door studie van de natuur en het nabootsen is de mens gaan beschik ken over talloze inrichtingen van bescherming en vooruitgang. Het is een schitterend beeld van ontwik keling van het menselijk ras, doch wij mogen niet uit het oog verlie zen, dat er ook een gevaar voor overontwikkeling bestaat, waaraan reeds andere soorten ten gronde gingen. Laat de mens oppassen want er dreigen andere gevaren. Door ge bruikmaking van al die zaken, die de natuur de dieren schook tot ver dediging, heeft de mens geen na tuurlijke vijanden meer. De soort wordt steeds ouder en wast aan. Ook de slechtsten en zwaksten blij ven leven en planten zich voort. De soort wordt kwalitatief minder en overbevolking dreigt. Hier is een gevaar, groter dan welk ander, dat ooit de mensheid bedreigde.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1