wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Hoessein in moeilijkheden Unieke altaartafel in fraaie Waterstaatskerk van Waspik BINNENKORT ZULLEN WE MOETEN VECHTEN VOOR ONZE RECREATIE üan C~YY[ier[o wwtswmm 7 KERK ONDER HOEDE VAN MONUMENTENZORG VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1968 - 89e JAARGANG No. 66 Ontwikkeling naar nog meer vrije tijd Nuttige vrijetijds besteding Wat betekent recreatie -Qxcluóieve 3lerenkleding WAALWIJK iftfVv Onze stranden Voor eigen bevol king e tcho van het i (Jitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8 t,l 04167-2002 Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0,32 p. mnd. 1.30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 *wrt. P- Post 4.25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Steeds meer vrije tijd en welvaart in een dichtbevolkt land De laatste weken hebben de Is raëliërs getoond, dat zij er niet voor terugschrikken de Arabische gue rilla's ook tot over de grenzen te vervolgen, hetgeen geleid heeft tot gevechten op Jordaans gebied. Is raël is vastbesloten om de strijd aan te binden tegen iedereen die pro beert de rust en orde in het land te verstoren en zeker tegen die ele menten die van over de grenzen 't land binnensluipen om de levens en eigendommen van Israëlische burgers te belagen. Het zijn hoofdzakelijk de gueril la's van de El Fatah-organisatie die vanuit Jordanië de grens overwip pen om te moorden of sabotageda den op Israëlisch gebied te plegen. Deze guerilla's, verenigd in El Fa tah, zijn grotendeels Arabische vluchtelingen, die dikwijls zelfs nog gedwongen aan de organisatie deel nemen. Het geheel wordt georgani seerd door Arabische fanatici, die sterke steun krijgen van de Israël hatende Syrische regering. Waarom de guerilla's hoofdzake lijk vanuit Jordanië opereren? Wel, omdat dit land de langste grens heeft met Israël, een grens die moeilijk te bewaken is, terwijl het terrein ook zeer geëigend is voor guerilla-aktiviteiten. De gehele gang van zaken, voor al die van de laatste weken, heeft de overigens gematigde koning Hoessein van Jordanië in een bij zonder moeilijk parket gebracht. Moet hij de gebeurtenissen, die wij zen naar een nieuwe oorlog, op hun beloop laten en zich door Egypte en een deel van zijn officierscorps (dat aandringt op aankoop van Russi sche wapens) laten drijven? Of moet hij ingrijpen, de guerilla-akti- viteit van El Fatah e.d. beknotten en het op een modus vivendi, zo zelfs niet op een vredesverdrag met Israël aansturen? Doet de vorst niets, dan zullen de guerilla's zich spoedig hergroeperen en nog felle re akties tegen Israël gaan onder nemen en dat zou, gezien de instel ling van Israël, wel eens tot een volledige invasie in Jordanië kun nen leiden. Een besluit valt voor koning Hoessein niet gemakkelijk te ne men. Volgens Israël zouden de Ara bieren momenteel al weer een zes voudige overmacht in de lucht heb ben, maar iedereen is er van over tuigd, en zeker de gematigde ko ning Hoessein, dat een nieuwe oor log vermoedelijk hetzelfde resultaat zou hebben als de laatste. Daar komt dan nog bij, dat er in een na oorlogse situatie weinig ontplooi ingsgelegenheid bestaat voor een gematigd politicus als Hoessein, dat zagen we reeds na de laatste oor log in het Midden-Oosten. De ge moederen zijn dan zo verhit en in de Arabische landen voelt men zich zo in de eer aangetast, dat er niet te praten valt. Fanatisme viert in de Arabische landen nu eenmaal hoogtij en daarom kan men moei lijk tot een akkoord komen. Toch zou koning Hoessein meer steun vinden dan hij misschien ver moedt, wanneer hij de aktiviteiten van de guerilla's ging intomen. Er zijn al heel veel Jordaniërs die in zien dat de guerilla-akties misreke ningen zijn en dat de Israëliërs zich hierdoor niet van de wijs laten brengen, ja, dat ze zelfs uitlopen tot een regelrechte oorlog. Daar naast zou Hoessein kunnen rekenen op de steun van de nieuwe gematig- f Baathregering in Irak, die sterk afwijzend staat tegenover de extre me Baathregering in Syrië. Bovendien staan de Arabische leiders in het algemeen niet zo sterk als zij willen doen voorkomen. Zij parasiteren op de eenheid die er be staat ten aanzien van Israël, maar intern heerst er grote verdeeldheid, doordat de binnenlandse zaken in de Arabische landen worden ver waarloosd, waardoor veel armoede heerst. Er wordt, zoals reeds in communistische landen wordt ge zegd, weinig aan socialisme gedaan. Dat maakt de positie van de Arabi sche landen kwetsbaar. Als Hoes sein de moed had om in positieve zin met Israël te gaan praten en de guerilla's te temmen, zou hij mis schien meer steun vinden dan hij denkt. Alle toekomstdeskundigen zijn het er over eens, dat de naaste toekomst enorme veranderingen zal bren gen op velerlei gebied en dat ons maatschappelijk- en levenspatroon op zeer korte termijn ingrijpend zal dienen te worden gewijzigd. In zekere zin zal het niet door ons behoeven te worden gewijzigd, want het zal zich wijzigen ook zonder onze welwillende medewerking, om de doodeenvoudige reden dat de reeds ingezette ontwikkeling nu eenmaal niet tegen gehouden kan worden. Of wij het leuk vinden of niet, of het onze instemming heeft of niet, in de toe komst komt er zonder enige twijfel veel meer vrije tijd, misschien zelfs meer dan de meesten van ons lief is. Dan zal het een voorrecht zijn om te mogen werken, want slechts weinigen zullen deel hebben aan en verantwoording dragen in het arbeidsproces, dat voorts grotendeels geautomatiseerd zal zijn. Toch zullen ook zij, die slechts korte tijd werken, of zelfs in het geheel niet aan het arbeidsproces deel nemen, geen armoede lijden, want ook zij krijgen hun deel van wat er wordt geproduceerd. De toekom stige' maatschappij zal een sterk gesocialiseerde maat schappij zijn. Maar hoe we het ook keren of wenden en in hoe verre al de toekomstverwachtingen van de futuro logen waarheid zullen worden, meer vrije tijd krij gen we in elk geval. Was het vroeger niet zo, dat de werker slechts de zondag kende als vrije dag en dat hij verder elke dag van 's morgens heel vroeg tot dik wijls 's avonds heel laat werkte. Daarin kwam verandering. De ar beidstijden werden korter. Men kreeg de achturige werkdag, men kreeg de vrije zaterdagmiddag. Er volgde daarna nog een verdere ver korting van de werktijd, men kreeg de vijfdaagse werkweek en 'n groot deel van de werkers werkt in weer wil daarvan toch geen acht uur per dag. Er wordt zelfs in de Verenig de Staten al gedacht aan een vier daagse werkweek. Zeker, men kan er de schouders over ophalen en zeggen: „Het kan niet op"! Maar 't is de ontwikkeling en die is niet te stoppen. Of we nu tenslotte te doen krij gen met een vierdaagse werkweek, waarin we dus drie volle dagen vrij hebben, of dat we met een nog ex tremer ontwikkeling te maken krij gen, waarbij het grootste deel van de mensheid nog korter werkt, doet weinig terzake. Waar het hier om gaat is, dat we binnen afzienbare tijd te kampen krijgen met een enorm vrijetijdsprobleem. Reeds nu zijn er veel mensen die geen nutti ge bestemming weten te geven aan hun vrije tijd, die van verveling niet weten wat te doen en dat zal in de toekomst nog ernstiger vor men gaan aannemen. Tijdens de opleiding op de scho len zal er in de toekomst ook spe ciale aandacht moeten worden be steed aan het onderricht in hoe men zijn vrije tijd het best kan besteden, rekening houdend met de persoon lijke instelling van de leerling. Nut tige vrijetijdsbesteding wordt in de naaste toekomst een bijzonder be langrijk punt, wil de maatschappij niet voor bijzonder ernstige proble men komen te staan, want 'n mens die zich verveelt kan bijzonder on prettig zijn, maar grote massa's die zich vervelen vormen een uitge sproken gevaar voor de mens en zijn samenleving. Het staat dus vast dat daar iets aan moet worden ge daan en wel op zo kort mogelijke termijn, want de ontwikkeling gaat snel en wie zich niet reeds op jeug dige leeftijd heeft leren bezighou den ook in zijn vrije tijd, die leert het later nooit meer. Op dit terrein zullen dus met spoed voorzieningen moeten worden getroffen. Een bijzonder belangrijk punt zal dan de recreatie gaan vormen. Reeds nu, bij de vijfdaagse werkweek, hebben we kunnen zien hoe de be hoefte aan de recreatie bijzonder sterk is toegenomen. Deze sector is vooral de laatste jaren zeer sterk uitgegroeid en neemt nog steeds toe. Nog nooit heeft de behoefte aan recreatie dergelijke vormen aangenomen als nu het geval is en we moeten er ernstig rekening mee houden dat deze behoefte in de naaste toekomst tot gigantische vor men zal uitgroeien. Wat betekent recreatie eigenlijk? Wel, het zijn vormen van ontspan ning, sport en spel, die de mens in zijn vrije tijd bedrijft en die hem ontspannen. Zij vormen een tegen wicht tegen de inspanning die de mens zich moet getroosten voor zijn normale werk, waarmee hij zijn geld verdient. In de toekomst zal de tijd die de mens aan recreatie kan be steden en die hij aan normaal werk besteedt, een andere verhouding krijgen. Het wordt zo, dat er steeds meer tijd aan recreatie besteed zal worden. Dat houdt in, dat er op dit gebied ook meer moet kunnen wor- De anderhalve eeuw oude water staatskerk van Waspik is weer met een merkwaardig kunstwerk ver rijkt. Lang heeft pastoor L. Roovers van de Bartholomeusparochie in Waspik er over gepeinsd hoe hij in lijden, gaf pastoor Roovers de op dracht door aan Sjaak de Bresser, beeldhouwer van de St. Jan te Den Bosch. Met liefde en overgave heeft deze man de opdracht uitgevoerd. Bijzon der graag accepteerde hij dit werk, De unieke altaartafel met fraai beeldhouw werk. Het tafereel van het laatste avondmaal is uit genomen, de communiebank Vier engelen dragen het geheel Nu is er nog volop ruimte bij de recreatie-objecten in Nederland. Zal dat in het jaar 2000 ook nog het geval zijn? den geboden. De recreatieve sector van onze maatschappij staat een enorme groei te wachten. Maar daarvoor zal ook ruimte aanwezig moeten zijn. In veel andere landen vormt dit geen probleem, aangezien daar vol doende woeste gronden zijn. In ons land zal de toekomstige stormach tige groei van de recreatie ons voor geweldige problemen plaatsen, om dat er in ons land nog zo weinig vrije grond is. Verwacht wordt dat over enige tientallen jaren 90% van de Nederlandse bevolking in gewel dig uitgebouwde grote steden zal wonen en slechts 10% op het over gebleven platteland. Dit overgeble ven platteland zal dan echter gro tendeels dienst moeten doen als re creatiegebied. Volgens deskundigen zal het te kort aan recreatiegebied in ons land het hoofdprobleem van de toekomst gaan vormen. Een bijzonder belang rijke taak binnen dit kader is weg gelegd voor onze stranden. Ook op het ogenblik zien we reeds dat de Nederlandse prachtige zandstran den een zeer groot deel van de re creatie zoekende bevolking aantrek ken. De stranden zijn nu reeds over bevolkt en het zal er onherroepe lijk van moeten komen dat men ook de nu nog gesloten grote strand- delen voor de recreatie zal open stellen. Over ongeveer tien jaar zal dit reeds het geval zijn en dan zul len op warme vrije dagen onze scanden van Den Helder tot de Bel gische grens krioelende mierenho pen lijken. Een bijzonder belangrijk bijkom stig punt wordt dan wel, dat we de bescheiden beschikbare recreatie ruimte in de toekomst dringend no dig zullen hebben voor onze eigen het interieur van zijn parochiekerk op verantwoorde wijze een altaar tafel zou kunnen opnemen. En toen de vormgeving zich eenmaal bij deze artistiek bijzonder begaafde parochie-geestelijke had vastgezet, heeft het nog precies een jaar ge duurd voordat de plannen waren gerealiseerd. Maar het resultaat is er dan ook naar. In het priesterkoor van de kerk, welke door velen als de mooiste wa terstaatskerk van het land wordt genoemd, trekt nu een unieke al taartafel de aandacht van de kerk bezoeker. Pastoor Roovers is er bij zonder goed in geslaagd zijn altaar tafel te maken tot een rijk en voor naam middelpunt van het priester koor. Door het ontwerp en de wijze van uitvoering is dit in de twintig ste eeuw geboren stuk klassiek ba rok prachtig opgenomen in 't oor spronkelijke geheel van het pries terkoor. Pastoor Roovers heeft het aangedurfd om het tafereel van het Laatste Avondmaal uit de commu niebank te nemen en dit detail on der het tafelblad aan te brengen. Het ovale blad van de altaartafel is een werkstuk van beeldhouwer Van Eek uit Eindhoven. Omdat deze kunstenaar daarna kwam te over bevolking en dat we er toe zullen moeten komen om buitenlandse be zoekers te weren. Dat klinkt nu na tuurlijk merkwaardig, want op het ogenblik doen we juist ons best om zoveel mogelijk buitenlandse toeris ten aan te trekken. Maar daar komt op korte termijn beslist verandering in. Over enige tijd zullen we begin nen met zoveel mogelijk buitenland se toeristen van onze stranden te weren. Daarna zal men gaan trach ten ze weg te houden van onze ove rige recreatiegebieden. Rond het jaar 2000 zal deze ont wikkeling zich hebben voltrokken en zal het zeker voor hen die hou den van de natuur en stilte en ruim te om zich heen, heel moeilijk wor den om een stukje voor hun recrea tie te vinden. Op de plaatsen die voor recreatie bijzonder in trek zijn, zal het zelfs moeite kosten een plaatsje te vinden. om na voltooiing met evenveel over tuiging te zeggen: „nu nooit meer, het vraagt te veel tijd". Het ovale blad van de tafel wordt gedragen door vier engelen. Rudolf Hoffmann uit Würtsburg werd door pastoor Roovers achterhaald als de vakman die de eeuwenoude techniek van 't goudbeleggen beheerste als niemand anders. Rudolf Hoffmann, levend en werkend in de streek van de Roco- co-kerken, heeft inderdaad getoond deze zeer bewerkelijke techniek te beheersen, al had hij, wat ons be treft, iets minder overdadig met het gepolijste goud mogen omspringen, om wat meer mat-goud aan de en gelen te verwerken. Toen pastoor Roovers ruim twin tig jaar geleden naar Waspik kwam, stond de Bartholomeuskerk op de nominatie te worden afgebroken. Dit strookte echter geenszins met de mogelijkheden welke de heer Roovers hier voor zich zag. Hij had voor dit kerkgebouw al spoedig een heel andere bestemming. Op zijn aandringen kreeg hij de volmacht deze waterstaatskerk te restaureren. Later bracht hij in de barokke in terieur van Belgische oorsprong met haar monumentale orgel, preek stoel en communiebank, prachtige ramen van glazenier Max Weiss en een fraaie kruisweg van Charles Vos aan. In dit voorname millieu Prijkt nu dan de nieuwe altaartafel als een nieuw middelpunt, waarom heen de vernieuwde liturgieviering zich concentreert. Van Monumentenzorg heeft pas toor Roovers de toezegging gekre gen dat kerk en interieur onder hun hoede zal worden genomen, zo dat het nageslacht niets meer aan het fraaie interieur zal kunnen be derven. JUWELIER

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1