wA&lwijkse en UnQstRaatse couRant BOUWMAN VEZWAKTE POSITIE OP BINNENLANDSE MARKT ALS GEVOLG VAN TOENEMENDE IMPORT LEVENSVERZEKERING Augustus is geen vakantiemaand meer W. Timmermans en Zonen MET DE ZONNESCHIJN DROEVIG GESTEMD zonne- BRILLEN Aantal bedrijven de laatste jaren sterk gedaald Schommelingen huidenmarkt op Synthetische materialen De export Wettelijke bescherming Benaming leder 20 75 voordeliger Grotestr.231 Tel.3866 Waalwijk Ziekenfondsleverancier Steun van overheid Droevig Over 15 jaar De MAANDAG 19 AUGUSTUS 1968 89e JAARGANG No. 67 van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grofestraai 205. Waalwjjk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Rapport Nederlandse Lederindustrie vandaag aan minister aangeboden (van onze verslaggever) WAALWIJK - TILBURG De Nederlandse lederindustrie ziet voor zichzelf wel een toekomst. Verleden en heden sluiten evenwel op die toekomst slechts gedeeltelijk aan, zodat het vinden van een gebaand pad daarheen een zware opgave is en aanzienlijke problemen schept. Het bedrijfsleven van de Lederindustrie heeft daarom in samenwer king met de Federatie van Verenigingen van Lederfabrikanten en in De situatie van de lederindustrie, zo blijkt uit het rapport, wordt in het bijzonder beheerst door 'n twee tal aspecten: a) een verzwakte po sitie op de binnenlandse markt als gevolg van de toenemende import van leder, lederen schoenen en andere uit leder vervaardigde pro- dukten; b) de groei van de afne mers-industrieën en derhalve ook van de Nederlandse lederindustrie is onvoldoende om het volle profijt van de breedte, en diepte-investe ringen te kunnen trekken. Gezien haar plaats en functie in de bedrijfskolom, vervult de leder industrie een bufferfunctie tussen de internationale huidenmarkt en de lederverwerkende industrie Mede gezien het langdurige en moeilijk beïnvloedbare productie proces, had de bufferfunctie in het verleden een zeer speculatief ka rakter. De huid is in verreweg de meeste gevallen een afvalproduct van de vleesproductie. De vleesproducent beoordeelt zijn winstkansen aan de hand van het verschil tussen de vleesopbrengstprijs en de veevoe- derkosten. Krimpt deze marge, dan gaat hij de veestapel afbouwen en komen er veel huiden op de markt, zonder dat dit aanbod hoegenaamd aan de vraag naar huiden of leer gerelateerd is. Daardoor daalt de huidenprijs in het algemeen sterk. Uit de verminderde veestapel ko men minder huiden beschikbaar. De huidenprijs zal weer langzaam stij gen. Geheel los daarvan gedraagt zich de marge van de vleesprodu cent, maar als die marge weer toe neemt, kost het natuurlijke proces van de uitbreiding van de veestapel enige jaren. Daarnaast spelen plot seling plaatsvindende grote aanko pen op de wereldmarkt door be paalde landen (Oost-Europa, Japan) dan wel bijzondere omstandigheden (Korea-, Vietnam-hausses), alsmede de weers- en oogstomstandigheden in de veeproducerende landen nog een autonome rol. Hierdoor wordt het duidelijk dat de huidenprijs in de loop der jaren aan grote fluctua ties blootstaat. De huidenhandel heeft zich hierop ingesteld en is sterk speculatief. Daar een huid re latief duur is en lang kan worden bewaard, spelen de rente- en de op slagkosten een veelal ondergeschik te rol en kan dus sterk met voor- raadposities worden gemanipuleerd. Historisch is de zeer interna tionale huidenhandel geconcen treerd in enkele gebieden en wordt tevens geleid door een relatief klein aantal zeer grote, kapitaalkrachtige, specialistische firma's. Dit impliceert dat een afvlakken van de fluctuaties niet mag worden verwacht van de huidenhandel of van internationale overeenkomsten. Het zijn de leerfabrikanten die deze economische noodzakelijke taak verrichten. De risico's die zij daarbij lopen, dienen gemiddeld te worden gedekt door de toegevoegd^ waarde die zij in hun fabricagepro- ces leveren. Dit impliceert dat de leerindustrie, wil zij op de lange duur haar economische taak naar behoren vervullen, over een rede lijke marge op de door haar toege voegde waarde moet kunnen reke nen, om haar kapitaalkracht die zij voor haar bufferfunctie nodig heeft op peil te houden. Als economisch medewerker voor de tot standkoming van het rapport trad °p dr Dellaert, die als econoom aan het Bedrijfschap van de Leder industrie is verbonden Hoewel het productieproces in de na-oorlogse jaren grote veranderin gen heeft ondergaan, waardoor het genoemde speculatieve karakter ver minderde, bleef de lederindustrie haar bufferfunctie vervullen en schermt zij haar afnemers nog steeds af van de somtijds wisselende we- reldhuidenmarkt. De schommelin gen in de huidenmarkt kunnen zeer ernstige gevolgen hebben voor de rentabiliteit van de bedrijfstak, vooral als deze zich in een korte periode (bijvoorbeeld binnen één jaar) voltrekken, of wanneer be paalde omstandigheden het onmo gelijk maken de gestegen huiden- prijzen voldoende in de West-Euro- pese verkoopprijzen door te bereke nen. Zo was in de jaren 1966-'67 de Vietnam-oorlog van forse prijsstij gingen in de huidenmarkt. In Ame rika werden deze gevolgd door een stijging van leer- en schoenenprij- zen, in West-Europa was dit niet 't geval. Tijdens de boven aangeduide veranderingen in het productiepro ces evolueerden de meeste, toen nog bestaande ambachtelijke bedrijven naar bedrijven met een meer indus triële productiewijze. Na 1945 heeft zich tevens een belangrijke con tractie in de bedrijfstak voltrokken. De daling van het aantal bedrijven is vrijwel geheel het gevolg geweest van liquidaties. Een algemeen beeld van de situ atie in de Nederlandse Lederindus trie als geheel kan moeilijk worden gegeven, zonder de branche te splitsen in drie sectoren, namelijk zwaar leder, licht leder en zeem leder. Zowel bij 't structuuronder zoek als bij het weergeven van en kele facetten van de structuur der bedrijfstak zal dan ook tenminste met deze onderscheiding rekening gehouden moeten worden. Uit het onderzoek blijkt dat de pro. duktie en het verbruik van zwaar overleg met het Ministerie van Economische Zaken besloten een voor onderzoek in te stellen, om te komen tot het scheppen van een dui delijk beeld van de struktuur en van de groeimogelijkheden van de lederindustrie, alsmede van de middelen, die kunnen leiden tot ver betering van deze struktuur en tot versterking van de groei. Het rap port van dit vooronderzoek is vanmiddag om 12 uur aan de Minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, aangeboden. werknemers, kadervorming, etc. De discussies leidden tot een groot aan tal vragen, die in het nog te volgen onderzoek onderzocht zullen wor den. De beleidscommissie doet 'n groot aantal aanbevelingen. De commissie spreekt wensen uit ten aanzien van toegang tot de wereldmarkt, in voerbeperkingen, invoerrechten en concurrentievervalsende maatrege len. Aandacht wordt ook geschon ken aan de kosten van lozing en zuivering van afvalwater, die zeer hoog zijn. De door de minister ge dane toezegging inzake gedifferen tieerde toepassing van de Wet Ver ontreiniging Oppervlakte wateren worden toegejuicht. Mr. J. W. Taminiau fungeerde als secretaris van de Beleidscommissie. De heer Taminiau is secretaris van het Bedrijfschap leder dalen en die licht leder en zeemleder stijgen. Verder valt op, dat zowel invoer als uitvoer beide stijgen, in analoge mate. In 1966 ex porteerde de lederindustrie ruim 51 procent van de totale afzet, tegen 35 procent in 1960. Dit percentage ligt belangrijk boven dat van de Nederlandse industrie als geheel. Het verbruik van synthetische materialen is eveneens onderwerp van gesprek geweest. Terzake van synthetisch schachtmateriaal wordt vrij algemeen een stijgend verbruik verwacht speciaal ten koste van de goedkopere ledersoorten, dit on danks een aantal negatieve erva ringen die tot nu toe zijn opgedaan. Met kunstmaterialen voor voering, zijn over het geheel genomen zo blijkt uit het rapport goede er varingen opgedaan. Voor deze toe passing worden synthetische mate rialen dan ook reeds op vrij grote schaal gebruikt. Voor de zolenfabri- cage wordt eveneens op grote schaal van kunstmaterialen gebruik gemaakt. Naast de verwachting omtrent 'n stijgend verbruik van synthetische schachtmaterialen, beluistert men bij de geënqueteerde schoenfabri kanten echter ook de mening dat er een stijgende vraag zal zijn naar kwalitatief zeer goede schoenen. Op basis daarvan mag naar hun me ning dan ook een blijvende vraag naar goede ledersoorten worden verondersteld. De export van leder gaat groten deels naar West-Duitsland en Bel gië. De mogelijkheden in de EFTA- landen kunnen door de invoerta rieven niet voldoende worden be nut. De verwezenlijking van de EEG maakt de positie van de Ne derlandse lederindustrie niet ge makkelijker. In de werkgroepen werden de faktoren die rentabiliteit en contïnuiteit beïnvloeden of kun nen verbeteren, besproken. Het zijn er vele, zoals 'schone" aanvoer van huiden, toepassing van research, 't image van de lederindustrie bij de Sedert jaren bepleit de lederin dustrie, dat ook in ons land de be naming leder wettelijk beschermd wordt. In Engeland, Frankrijk, Ita lië en België bestaan dergelijke maatregelen reeds. In Engeland, Italië en België wordt het gebruik van de benaming leder voor niet- lederen artikelen verboden. In Frankrijk moeten de artikelen die niet van leder zijn met name aan geduid worden. Deze landen zijn daartoe overgegaan, omdat vele ar tikelen die niet van leder zijn, wel als leder verkocht worden, omdat zij het uiterlijk van leder imiteren. De bescherming van de benaming leder zou kunnen bestaan in een verplichting tot aanduiding van le der, indien het artikel van leder vervaardigd is, of een verbod om artikelen, die niet van leder ver vaardigd zijn, aan te duiden als van leder en mede om onjuiste voorstel lingen te doen alsof de artikelen van leder vervaardigd zijn. Alhoe wel de eerste mogelijkheid voor de lederindustrie het meest verkies baar is, wordt om practische rede nen accoord gegaan met de tweede mogelijkheid. De lederindustrie heeft in samen werking met andere belanghebben de groeperingen in de Stichting Le der Centrum Nederland grote acti viteiten ontplooid om 't imago van leder te behouden en zo mogelijk te verhogen. Haar propaganda-acti- viteiten worden echter steeds door kruist door de onjuiste voorlichting, welke over de niet lederen artike len wordt verstrekt. Op het Minis terie van Economische Zaken is reeds geruime tijd geleden een ver zoek ingediend maatregelen terza ke te treffen. Naarmate er meer vervangende materialen op de markt komen, des te urgenter wordt de inwilliging van dit verzoek. De snelle technische vooruitgang maakt een verdere stijging van de investeringen, die in de afgelopen tien jaar van 720,tot 1550, per werknemer per jaar zijn toege nomen, noodzakelijk. Mogelijk zul len ze op een peil van 3000,a 4000,per arbeider per jaar moe ten komen. De benodigde middelen daarvoor kan de lederindustrie zo blijkt uit het rapport niet zelf zonder meer opbrengen. De aan de textielindustrie verleende vrijstel ling van belasting op investeringen gedurende de overgangsregeling bij de invoering van de BTW heeft MAKELAARS IN ASSURANTIËN Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 door: Winstdeling Algemene Premie Spaarwet Rijks Ambtenaren Spaarregeling Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, Waalwijk - tel. 3098 W. Remmers, Van Lovenlaan 18, Waalwijk - tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, Waalwijk - tel 3292 Menigeen zal zich zo langzamerhand gaan realiseren, dat de maand augus tus als vakantiemaand niet meer meetelt. Velen zullen zich nog heel goed kunnen herinneren dat dit vroeger toch wel anders was. Toen sloten de scholen op ongeveer de helft van de maand augustus, soms wel op een van de eerste dagen van september en daarmee behoorde augustus tot de echte vakantiemaand, terwijl de maand juli een voorlopertje was. Hoe is dat eigenlijk zo ontstaan zal men zich afvragen en waarom is het nu niet meer zo? Wel, vroeger hadden slechts weinig mensen echt vakantie. Het is nog niet zo lang geleden dat er veel werkers waren die helemaal geen vakantie hadden, enkele een week en alleen de rijken en zeer begenadigden hadden wat langer vakantie. Dat men de scholen sloot voor een zogenaamde grote vakantie vloeide dus niet voort uit het feit, dat men de kinderen dan vrijaf wilde geven om heerlijk met hun ouders op vakantie te gaan, neen het vloeide voort uit het feit dat de maand augustus de maand was waar op men in het agrarische bedrijf alle handen nodig had om het werk, zoals het binnenhalen van de oogst en het hooi op tijd klaar te krijgen. Toen de leerplicht kwam betekende dit, dat ook de boerenkinderen naar school moesten, maar in die zomer maand augustus waren diezelfde kin deren hard nodig op de boerderij en dat werd de reden dat men de scholen gedurende die weken sloot. Nu de vakanties gemeen goed zijn geworden grote belangstelling bij de lederin dustrie gewekt. Ondanks het hoge exportniveau is verdere versterking van de ex portpositie noodzakelijk, ondermeer door betere spreiding over zowel de bedrijfstak als het pakket artikelen. Middelen hiertoe zijn 'n uitgebreid marktonderzoek ook buiten de EEG en collectieve presentatie en andere aktiviteiten in het buitenland. Ge zien de reeds verrichtte eigen in spanning hoopt de lederindustrie op machinale steun van de overheid voor de bekostiging van de grote bedragen die hiermee gemoeid zijn. zijn de kaarten iets anders komen te liggen. Het vrij geven ten behoeve van de agrarische sector is niet meer noodzakelijk en speelt niet meer zo'n belangrijke rol, mede door de mecha nisering in de agrarische sector. Het is nu belangrijk geworden dat de va kanties vallen in dat deel van het jaar waarin men het fraaiste zomerweer kan verwachten en helaas behoort de maand augustus hier sinds geruime tijd niet meer toe. De statistieken in de Bilt laten het ons duidelijk zien, het is vooral de laatste 10 jaar met de temperatuur, de zomerse dagen, de zonneschijn maar droevig gesteld, terwijl de neer slag zich van haar beste kant laat zien. Droevig maar waar, helaasl Het is dan ook geen wonder, dat men de vakantietijd is gaan verschuiven naar de statistisch bekeken aanzienlijk be tere maand juli. Nu is de maand juli de echte vakantiemaand geworden terwijl de kinderen zo rond de helft van augustus weer naar school gaan. Gezien de statistieken ziet het er zelfs naar uit, dat men er nog verstandiger aan doet, om de gehele maand augus tus te laten vervallen en reeds de va kanties op half juni te laten ingaan. Het weer is over het algemeen geno men in juni heel aantrekkelijk, terwijl het in begin augustus al minder pret tig is. Overigens mag worden verwacht, dat over ongeveer 10 tot 15 jaar au gustus als zomermaand weer favoriet zal zijn ,want de statistieken laten ons ook zien, dat er sprake is van een regelmatige verschuiving. In het be gin van deze eeuw was augustus even slecht als nu. Tussen 1930 en 1950 was augustus een aantrekkelijke va kantiemaand, maar na 1950 is het weer bergafwaarts gegaan. Over eni ge tijd zal het ongetwijfeld weer be ter worden. Het is inderdaad verstan dig, dat men de vakantieperioden aan het weer aanpast. Een Egyptisch lijnvliegtuig is zondag in de Middellandse Zee ge stort. Zeer waarschijnlijk zijn alle inzittenden, 33 passagiers en 7 be manningsleden om het leven geko men. Communistische troepen in Zuid Vietnam zijn weer zware aanvallen begonnen op geallieerde stellingen. Er zijn al zeker 200 guerilla's ge sneuveld. Aan Amerikaanse zijde waren de verliezen nog gering.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1