wAalwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Wijziging van ons kiesstelsel Richard Nixon, Republikeins kampioen: driemaal is scheepsrecht! VESTIGING IN VOORMALIGE FABRIEK AAN BURG. V. D. KLOKKENLAAN van C^ÏT[ierio m I AAN HET ROER VAN AMERIKA BEHOORT EEN STAATSMAN Het ligt in de bedoeling van de minister van Verkeer en Waterstaat, volgend jaar te komen tot het invoe ren van een minimum-snelheid op de autoverkeerswegen buiten de bebouw de kom. Deze maatregel wordt nodig geacht ter bevordering van de door stroming van het snelverkeer, dat soms wordt gehinderd door onnodig langzaam rijden van voertuigen, die zich ook vlugger kunnen voortbewe gen. Volgende maand, zal de be windsman daarom 'n hiertoe dienend voorstel tot wetswijziging bij de Tweede Kamer indienen. Daarna zal een onderzoek worden ingesteld tot welke minimumsnelheden men op de diverse autowegen in ons land zal moeten komen. Ook twee nieuwe gymnastieklokalen in nieuw complex Individueel tech nisch onderwijs Grootste school Vakrichtingen -Qxcluóieve ^J-lerenkleclincj WAALWIJK Om verdiensten voor de partij nu topman Wie is de ander? Modern Gezocht: een man Ervaren politici Geen Churchills VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 89e JAARGANG No. 68 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN' Gironummer 1069687 Dit verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO* Technische Schooi Waalwijk start volgende jaar met ITO-afdeling Geruime tijd heeft de staatscom missie Cals-Donner gestudeerd op 'n eventuele wijziging van ons kiestelsel. Men is er namelijk van overtuigd, dat ons huidige kiesstelsel gedeeltelijk bijdraagt aan het heersende onbeha gen over de politieke praktijk in ons land en daarin moet natuurlijk ver andering komen. Binnen de staats commissie is men het overigens niet eens over de te volgen lijn. Een deel van de leden is er voorstander van om te gaan werken voor het districten stelsel waarbij ons land in 12 distric ten zou worden verdeeld. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de machtspositie van de grote partijen nog zou worden verstrekt en dat de kleine partijen helemaal geen been meer aan de grond zouden krijgen. Daarom be staat er ook veel weerstand tegen een invoering van dit systeem. De staats commissie is het echter wel eens over een afschaffing van de stemplicht, alsmede over enkele andere kleine onderdelen. Een commissie van de Academi sche Raad heeft een onderzoek inge steld naar de noodzakelijke toekom stige ontwikkeling van het universi tair onderwijs in ons land. Daarbij is deze commissie, gezien haar rapport, tot uiterst belangrijke conclusies ge komen. Er is in ons land een snel stijgende behoefte aan academici. Dit betekent, dat bijvoorbeeld in 1980, dus over 12 jaar, er tweemaal zoveel academisch gevormden zullen moe ten zijn als nu. Wanneer men dan weet, dat we nu reeds kampen met overvolle universiteiten, dan is het duidelijk, dat wil men aan die toe komstige behoefte tegemoet komen, men op zeer korte termijn zal moeten overgaan tot drastische uitbreiding van onze Nederlandse universiteiten, opdat de opleidingscapaciteit snel wordt uitgebreid. Dit zal bijzonder grote investeringen vereisen, doch die zullen moeten worden opgebracht, omdat ons gehele niveau in de toe komst afhankelijk zal zijn van het aantal academici dat door de univer siteiten en hogescholen aan de maat schappij per jaar kan worden afge leverd. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Aan de LTS Waalwijk en omstreken wordt naar alle waarschijnlijkheid met ingang van het schooljaar 1968- 69 een ITO-afdeling toegevoegd. Dit onderwijs is bedoeld voor theoretisch minder begaafde jongens die Individueel Technisch Onderwijs krijgen. Deze nieuwe afdeling wordt gehuisvest in het voor malige fabriekscomplex aan de Burg. van der Klokken- laan, dat vorig jaar door het LTS-bestuur is aangekocht. In deze nieuwbouw komen ook twee volledig geoutil leerde gymnastieklokalen. De sportaccommodatie in het huidige gebouw aan het Vredesplein is te klein gewor den voor de sportbeoefening van 860 jongens. De LTS Waalwijk, die inmiddels is omgedoopt in Technische School Waalwijk e.o. is een van de grootste technische scholen in Noord-Brabant. Met de ITO-afdeling en en kele andere vakrichtingen waar de aanvraag voor klaar ligt, kan men in Waalwijk praktisch elke opleiding kie zen. Het voormalige fabriekscomplex waarin de gymnastieklokalen van de LTS en de ITO-afdeling worden ondergebracht. De bouw van een nieuwe gymnas- tiekruimte was reeds geruime tijd bit tere noodzaak. In het schoolcomplex aan het Vredesplein was realisatie hiervan niet mogelijk. Dit in 1960 ingebruik genomen gebouw is volle dig bezet. De oplossing werd gevon den in het voormalige fabriekscom plex aan de Burg. van de Klokken- laan. Dit pand met een vloeropper vlakte i van 2500 m2 leende zich bij uitstekvoor de inrichting van een dependance van de LTS. De archie- tekten Van Huiten en Ir. Schiks ont wierpen 2 gymnastiekzalen ieder van bijna 250 vierkante meter met afzon derlijk douche- en kleedruimten. Beide zalen zijn bestemd voor de leerlingen van de Technische School Waalwijk. Het is echter niet onmoge lijk, zo vertelden ons de heren J. van Nijnatten, secretaris van het school bestuur en de heer H. van Berkum, direkteur, dat ook andere scholen van een van de zalen gebruik kunnen ma ken. Uiteraard gaan volgend jaar ook de ITO-leerlingen in dit complex aan sportbeoefening doen. Begin septem ber zal de bouw van het gymnastiek- zalencomplex worden aanbesteed. Met de bouw wordt dan zo spoedig mogelijk aangevangen. Het ligt name lijk in de bedoeling, dat men de zalen nog dit schooljaar gaat gebruiken. Anders is het met de ITO-afdeling. Als alle toestemmingen en vergun ningen daarvan binnen zijn, hoopt het schoolbestuur deze nieuwbouw medio volgend jaar te kunnen betrekken. Bij de aanvang van 't nieuwe schooljaar, half augustus, kan dan met een ITO- afding worden gestart. Aan dit In dividueel Technisch Onderwijs be staat in Waalwijk en omgeving grote behoefte. Enquettes onder de hoofden van de lagere scholen leerde dat de school voor veel kinderen een uit komst kan betekenen. Momenteel gaan de leerlingen voor het ITO-on- derwijs naar Den Bosch. Bij het Mi nisterie begreep men dat ITO urgent werd en het afgelopen schooljaar werd de toezegging ontvangen. De ITO-afdeling is, evenals de LTS, bestemd voor leerlingen uit de gehele streek. Men wil volgend jaar starten met drie klassen, van in totaal 50 kinderen, die na één algemeen jaar de vakrichting timmeren, metaalbe- werken of lederbewerken kiezen. De leerkrachten voor dit individueel tech nisch onderwijs zullen een applicatie cursus volgen. Speciale diploma's zijn er voor deze nog jonge vorm van on derwijs niet. De jongens worden in kleine klassen ingedeeld, zodat ze individueel bena derd kunnen worden. Wat in het tem po van de LTS niet te volgen is, wordt nu mogelijk. Toegelaten worden al leen die jongelui die door de hoofden van de lagere scholen hiervoor zijn geselecteerd. Landelijk streeft men momenteel ook naar vervolgcursussen die op dit ITO-onderwijs aansluiten. Met zijn 860 leerlingen aan de dag school is de Technische School Waal wijk een van de grootste nijverheids scholen in onze provincie. Het grote aantal leerlingen is hoofdzakelijk het gevolg van het feit dat de Waalwijkse LTS een streekfunctie vervult. De jongens komen uit geheel midden- Brabant. Deze grote vlucht van het aantal leerlingen heeft de LTS geno men in 1960 toen de nieuwbouw aan het Vredesplein in gebruik werd ge nomen. Voorheen huisde men in noodgebouwen, wat tot gevolg had dat ieder jaar vele honderden jonge lui naar elders verwezen moesten worden. Nu 8 jaar later is de school weer te klein. Een oplossing hiervoor zal gevonden kunnen worden in de af braak van de semie-permanente nood gebouwen en deze te vervangen door hoogbouw. Dat zal ongetwijfeld over enkele jaren gebeuren. Aan de dagschool (er zijn ook nog 400 jongens die avondonderwijs vol gen) kan men 8 vakrichtingen kiezen, metaalbewerking, electrotechniek, au totechniek, timmeren, metselen, schil deren, schoenmaken en lederbewer king. De heer Van Berkum is heel te vreden met het aantal leerlingen dat dit schooljaar naar eigen keuze de richting schoenmakerij koos. Enkele jongens hiervan volgen de T-stroom, wat betekent dat men na het behalen van het LTS-diploma verder kan stu deren aan de MVLS, die dit jaar MTS-erkenning kreeg. De mogelijkheden voor jongelui die ongeacht in welke vakrichting de T- stroom kiezen, zijn groot. Men kan de MTS gaan bezoeken en vandaar uit een nog hogere richting kiezen. De T-stroom klassen krijgen meer theo retisch onderwijs en minder praktijk lessen dan de overige LTS-leerlingen. Ondanks de 8 vakrichtingen zou het bestuur in Waalwijk ook nog graag een afdeling fijn metaalbewerken en fijn bankwerken hebben, terwijl zich v De Republikeinse conventie in Miami heeft haar kampioen aangewezen, die straks in het strijdperk zal treden om de plaats aan de top in de Ver. Staten en onder de topfiguren in het wereldbestel. Richard Nixon, eens vice-president onder Eisenhower, eens verliezer tegen Kennedy en voor de tweede maal verliezer in Californië, waagt het nu voor de derde maal. Heeft men hiermee de man aangewezen die niet alleen de aangewezen figuur is voor het presidentschap, maar ook een goede kans heeft om te winnen? Het is immers nog niet gezegd, dat, als de Republikeinen dat vinden, ook de Amerikaanse kiezers het er mee eens zijn. Er zijn twee belangrijke groepen, de arbeiders en de negers, van wier stem op Nixon men helemaal niet zeker is. Er is in het Republikeinse kamp alle reden tot blijdschap, dat men el kaar weer gevonden heeft na de scheur in de partij door het optreden van Goldwater. Men heeft de man gekozen, die vooral de eer heeft deze scheur te hebben gedicht. Om zijn verdiensten voor de Republikeinse partij verdient Richard Nixon het, meer dan iemand anders, dat men hem nu tot topman benoemt. Maar dat is nog heel iets anders dan een man aanwijzen, die straks de kans heeft president te worden! Bij die benoeming zal het er allereerst voor een groot deel van afhangen wie men aan de andere kant tegen hem opstelt. Straks vergaderen de Demo craten in Chicago. Wie zal hun kam pioen zijn? En ook hier (evenals trou wens als bij de Republikeinen) heeft men geen figuur, die met kop en schouder boven de anderen uitsteekt, die tot de verbeelding spreekt en op zijn minst de verwachting wekt van een frisse aanpak, een nieuwe koers. ook het gemis doet voelen aan een afdeling installatietechniek. Deze vakrichtingen wil men zo spoedig mogelijk aanvragen. Een technische school is mede ge zien de snelle ontwikkeling op dit ter rein nooit volledig. Men tracht echter „bij te blijven". Zo zullen ook de werktuigen voor de afdelingen hout en electriciteit worden vernieuwd. Goede resultaten kunnen immers al leen maar bereikt worden door een moderne uitrusting. Dat de LTS Waalwijk een school van importantie is, blijkt wel uit het aantal docenten. 45 leraren zijn aan de school verbon den. Onder leiding van direkteur H. v. Berkum, trachten zij de jeugd uit De Langstraat en Midden-Brabant vakgericht onderwijs te geven. V Het gebouw van LTS aan het Vredesplein, dat in 1960 ingebruik werd genomen Algemeen geeft men Hubert H. Humphey, de tegenwoordige vice- president, de beste kansen. Maar waarom? Om dezelfde reden waarom men Nixon als kanshebber zag: om zijn verdiensten voor de partij, zijn goede relaties met de partijbonzen, die, zoals ook nu weer gebleken is, tijdens de conventies achter de scher men de dienst uitmaken. Juist omdat het uitermate moeilijk is aan te geven waar de scheidslijn ligt, omdat het bijkans ondoenlijk is principiële verschillen tussen Repu blikein en Democraat aan te geven, komt het bij de presidentsverkiezin gen aan op de man en zijn „image". Hier zijn het niet de partij-hoofdlie den, die de doorslag geven. Hier kan dat geschieden door de kleurloze, niet aan enige partij gebonden midden moot, die een man zoekt in wie zij vertrouwen stelt; al dan niet terecht. Nixon is zonder twijfel een van de bekwaamste politici en Humphrey heeft in de politieke arena ook zijn sporen verdiend. Maar aan het roer van een staat zoals Amerika behoort een staatsman. Humphrey en Nixon zijn allebei mensen van het slag Lyndon B. John son. Ook deze was in de politiek doorkneed, had* een mooie staat van dienst achter de rug als fractieleider in de Senaat, kende het klappen van de zweep. Maar toen hij 't testament van Kennedy moest uitvoeren bleek, dat een door de wol geverfde politi cus nog geen staatsman is. Van geen van beiden, van Nixon noch van Humphrey, weet men precies wat ze van plan zijn. Het is bijzonder inte ressant te luisteren naar de speeches van deze heren, die men thans recht streeks via Early Bird kan vernemen. Kreten, algemeenheden, mooie vol zinnen, maar je kunt er alle kanten mee uit. Het voorbeeld is Vietnam. Men wil vrede, ja, dat willen de kie zers en die praat men naar de mond; maar Amerika moet niet zijn gezicht verliezen, dat willen de kiezers al evenmin. Resultaat: slap gepraat. En dat is de vloek, die op deze presidentsverkiezingen rust. Men durft niet aan, wat Churchill inder tijd durfde: ronduit het volk slechts bloed, zweet en tranen beloven. Men praat overallerlei verbeteringen, maar durft er niet bij te vertellen, dat deze belastingverhoging zullen meebren gen. De candidaten durven niet im populair te zijn in een verkiezings strijd, waarin met kunst en vliegwerk alles wordt gedaan om iedere candi- daat zo populair mogelijk te maken. Maar misschien komen, mét het ambt, ook de eigenschappen van de staats man

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1