wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt De Russische misstap i^jru tot 100 gulden voordeel 598.- mmmszHEio Kleuterscholen in Drunen gaan belangrijk uitbreiden MET COMMUNICATIESATELLIETEN ZIJN GOEDE RESULTATEN BEHAALD van gJ IN PLAN WEST NIEUWE 2-KLASSIGE: SCHOOL VSSCHOUW Mogelijkheden voor onderontwikkelde gebieden Problemen EEMBKANDT HINTHAMEREINDE 64-TEL.31767 De taal ■^.xcluóieve ^-[ercixklccUnci WAALWIJK Hoge kosten Politiek LANDELIJK ERKEND GASFITTER Plannen vrijdag in de raad Jenaplan Nieuw rioolgemaal vergt investering van f 725.000.— Gewonden- en ziekenvervoerdienst Landingsrechten KLM in New York in gevaar VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 89e JAARGANG No. 70 De Ucho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I». kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 2002 Telegram-adres „ECHO' Taal- en politieke problemen snelle ontwikkeling van kunstmanen tegen Zeer waarschijnlijk hebben de Sowjets niet vermoed dat hun inter ventie in Tsjechoslowakije een reac tie zou oproepen zoals die zich heeft voorgedaan. De Sowjet-Unie heeft in de gehele wereld zijn goodwill ver speeld. Niet alleen die sinds betrek kelijk kort langzaam gegroeide good will in de westerse landen, maar ook die van een belangrijk deel van de be volking achter het ijzeren gordijn. Want ook al nemen er troepen van Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije naast die van de Sowjet- Unie deel aan deze operatie, de be volkingen van deze satellietlanden hebben voor een deel zo hun eigen gedachten over dat wat een socialis tisch broedervolk wordt aangedaan, dat blijkt trouwens uit de arrestaties die men in deze landen heeft ver richt. Er zijn mensen gearresteerd die uiting hebben gegeven aan hun mis noegen over het gebeurde en dat wa ren uiteraard enkele dapperen die naar voren durfden treden. Een aan merkelijk groter aantal denkt zo, maar spreekt niet uit angst. Ook de communistische partijen van westerse landen hebben zich soms op zeer boze toon tegen het ingrijpen in Tsjechoslowakije verklaard. Kort om het komt er op neer, dat de Rus sen een uitgesproken politieke mis stap hebben begaan. De vraag is uiteraard: hebben de Sowjets dit niet kunnen voorzien en waarom hebben zij dit risico genomen? Natuurlijk hebben de Sowjets voorzien, dat een militaire interven tie in Tsjechoslowakije hun goodwill positie in de gehele wereld zou scha den. Zij wisten, dat de westerse lan den prompt moord en brand zouden gaan schreeuwen. Ook wisten zij, dat hun optreden in Oost-Europa deining zou veroorzaken, zoals onder andere in Roemenië en in Joegoslavië, maar zij hadden verwacht, dat deze reac ties slechts kort zouden duren, door de Sowjetpropaganda zouden kunnen worden gesmoord en na verloop van enige tijd gewoon zouden verdwijnen, zoals dat indertijd ook het geval is geweest met het militair ingrijpen van de Sowjets in Hongarije. Ook hadden de Sowjets er onge twijfeld op gerekend, dat zij hun mi litair ingrijpen in Tsjechoslowakije zouden kunnen rechtvaardigen, door geweldadig verweer van de Tsjechen. Het lag in de normale verwachtingen opgesloten, dat een aantal Tsjechen naar de wapens zouden grijpen om zich tegen de interventie te verzetten en dat was voldoende geweest voor de Sowjets om de wereld te laten zien, dat imperialistische agenten het Tsjechische volk tot revolutie hadden opgezet. Maar het liep anders dan de Sowjets hadden verwacht. De Tsjechen reageerden geheel an ders. Van enig georganiseerd gewel dadig verzet was geen sprake. Over al liet men de Warschaupact troepen rustig toe, al werden er wel versper ringen opgericht. Men verkondigde steeds weer duidelijk ook recht streeks tegen de soldaten dat men 't communisme trouw bleef, dat men broeders was en dat men niet begreep waaraan men een dergelijke grove be handeling had verdiend. Dat bracht de gehele goede machinerie uit zijn cadans. De bezettende soldaten be grepen niet wat er gebeurde. Zij kre- Zoals bekend hebben de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie een aantal communicatiesatellieten in de ruimte, waarvan onder meer gebruik kan worden gemaakt voor het relayeren van televisiebeelden. Wij kennen uitzendingen vanuit de Verenigde Staten die Europa bereikten via de communicatiesatelliet „Early Bird" en zo zijn er nog meer. In wenen is een conferentie gehouden van de Verenigde Naties inzake onderzoek en civiel gebruik van de ruimte en hier werd uiteraard grote aandacht ge schonken aan alles wat met deze materie der communicatiesatellieten te maken heeft. Zo bleek, dat het niet lang zal duren, of ook Canada en Australië zullen over dergelijke satellieten kunnen beschikken, want de plannen hiervoor zijn reeds in een vergevorderd stadium. Begrijpelijk, zou men kunnen zeg gen, is dat er in de gehele wereld bijzonder veel belangstelling bestaat voor de mogelijkheden van deze sa tellieten en wel in het bijzonder waar het gaat om de educatieve waarde er van, speciaal op het gebied als televi sierelaisstation. Hierbij denkt men uiteraard het eerst aan de mogelijk heden voor onderontwikkelde gebie den. Het is van het grootste belang voor de gehele mensheid, dat deze gebieden in de wereld zo snel moge lijk tot een redelijk ontwikkelingsni veau worden opgetrokken. Nu kan men reeds veel doen door het inzetten van westerse deskundigen die als in structeurs en leraren optreden. Maar het is begrijpelijk, dat wanneer men via de televisie kans zou zien in één keer les te geven aan mensen over enorme uitgestrekte gebieden dit de ontwikkelingsmogelijkheden zeer sterk zou bevorderen. Nu is het met televisie zo, dat een televisiezender slechts een bescheiden bereik heeft en dat men om grote ge bieden te bestrijken, gebruik zal moe ten maken van relaisstations. Zelfs in een klein land als het onze kent men al diverse relaisstations om ont vangst in alle delen van ons land mo gelijk te maken. Het ligt voor de hand, dat het bestrijken van de enor me oppervlaktes dunbevolkt land in de ontwikkelingsgebieden geweldige investeringen zou betekenen op het gebied van relaisstations. Vele tien tallen stations zouden in bijna ontoe gankelijke gebieden moeten worden gebouwd en onderhouden, hetgeen niet alleen een uiterst kostbare, maar ook een zeer tijdrovende zaak zou zijn. Veel eenvoudiger is het en ook voordeliger, zoals een aantal landen hebben uitgerekend, om een commu nicatiesatelliet in een geschikte baan om de aarde te brengen, waardoor 't hele probleem van de relaisstations opgelost is. De communicatiesatelliet doet dan dienst als enig relaisstation en wanneer hij hoog genoeg staat, gen het gevoel iets te doen, dat niet juist was en het moreel van de be zettende troepen zakte binnen enkele dagen beneden peil, waardoor de be zetters genoodzaakt waren troepen regelmatig te verversen. Maar die soldaten komen later met verlof thuis en vertellen over hun belevenissen. Wat blijft er dan over van de loze en holle propagandaverhaaltjes Men gelooft eerder eigen zoon, man of broer dan de propaganda. De interventie in Tsjechoslowakije werkt voor de Sowjets als een boe merang. Roemenië en Joegoslavië, bang voor een Tsjechisch lot, wape nen zich tot de tanden en zullen el kaar bijstaan en ook de reactie in 't westen is de Russen tegengevallen. De afvalligheid van de westerse com munistische partijen had men beslist niet voorzien. Met al zijn enorme mi litaire potentieel staat Moskou alleen, moederziel alleen in een wereld die het veracht gedacht wordt aan zo'n 36.000 km. boven de aarde, dan zijn beelden in een geheel werelddeel te ontvangen. Welk een efficiënte wijze van educa tie zou betekenen. Aan een en ander kleven echter ook weer problemen. Ook al zijn de kosten van een dergelijke communi catiesatelliet minder dan van een ge weldig net van relaisstations, men kan niet verwachten, dat ontwikke lingslanden in staat zijn om dergelij ke kosten te dragen, want daarvoor zijn ze juist ontwikkelingslanden. Wanneer de satelliet in staat is een geheel werelddeel te bestrijken, dan zou theoretisch de mogelijkheid be staan, dat de ontwikkelingslanden zo'n project gezamenlijk financieren. Maar wie de enorme rivaliteit op po litiek gebied kent, tussen Zuid-Ame rikaanse en Afrikaanse landen on derling, zal er zich snel van bewust zijn dat men op een dergelijke prach tige samenwerking niet behoeft te hopen. Daar komt nog bij, dat de kosten per land dan toch nog zo hoog zouden zijn, dat het de vraag blijft of de landen zo'n project geza menlijk zouden kunnen financieren. Speciaal wat betreft de Zuid-Ame rikaanse landen moet men er ook inn mil urn hui mil inn hui mil mil hui hui hui inn hui Mill mil mil inn mil inn mil mil mil mil inn inn inn nut M»| IMJIIIIM UUI.UI1! S. Nederland De REMBRANDT handgesmede gasschouw. 7500 k/cal. cat. prijs 698.- inruil b.v. 100.- nu slechts b.v.1 incl. modulerende thermostaat en vloerplaat. Nu ook leverbaar in 6.000 en 10.000 k/cal. SPECIAALZAKEN 'ONDER ÉÉN DAK VUGHTERSTRAAT 79-81-83 's-HERTOGENBOSCH TEL. 38299-38583-38584 rekening mee houden, dat in een aantal van die landen de regering het belang er niet van inziet om de be volking te ontwikkelen, aangezien dit uit politiek oogpunt niet schikt. Deze feodale heersers willen de massa lie ver dom houden en zullen zeker geen medewerking verlenen aan een der gelijk project, dat bovendien zoveel geld zou kosten. Op politiek gebied liggen er dus heel wat problemen. Maar daarmee zijn we er nog niet. Ook op het ge bied van de taal staat men voor gro tere moeilijkheden. Wanneer we hier bij denken aan Afrika met zijn vele landen, waarvan de bewoners een grote verscheidenheid aan talen spre ken, dan is het al snel duidelijk, dat het moeilijk is om via een communi catiesatelliet in één keer onderricht te geven aan zoveel mensen. Nu be schikken de communicatiesatellieten gelukkig over de technische mogelijk- heden om het beeld eventueel verge zeld te laten gaan van explicatie in diverse talen. Het beeld wordt dan op een golflengte uitgezonden en el ke taal op een andere golflengte. Per ontvangend land kan daar dus op worden afgestemd. Technisch zijn er, als het er op aan komt, nog wel goe de toekomstmogelijkheden, maar er blijven andere problemen. Zo zou ook per dorp een ontvan ger beschikbaar moeten zijn en voor mensen die erg afgezonderd wonen blijft het probleem bestaan hoe zij van dergelijke uitzendingen zouden kunnen meeprofiteren. Wanneer men zo de situatie overziet, dan komt men tot de conclusie, dat de communica tiesatellieten prachtige mogelijkheden inhouden, doch dat men struikelt over de kosten, de politieke en taal problemen. Wat die kosten betreft, ook met betrekking tot de ontvangst toestellen, zou een en ander eventu eel geregeld kunnen worden via de ontwikkelingshulp, waaraan vele ont wikkelde landen bijdragen, mits een en ander centraal, eventueel via de Verenigde Naties, kan worden ge speeld. Maar dan blijft nog het politieke probleem, waarbij we dan maar aan nemen, dat via de techniek oplossin gen worden gevonden voor de taal moeilijkheden. Die politieke proble men zullen de moeilijkste blijven, want tenslotte zal men aangewezen zijn op de medewerking van de rege ringen der ontwikkelingslanden en velen van hen zien liever de ontwik kelingshulp in baar geld, dan de in natura. En tenslotte zijn die regerin gen niet te dwingen, aangezien ze de souvereiniteit over deze landen uit oefenen. Slechts wanneer men daar rijp voor is voor medewerking aan het ontwik kelingsproces kan op grote schaal worden aangepakt, maar of de we reld zolang kan wachten, is de grote vraag. (Van onze verslaggever DRUNEN - Als de raad van de gemeente Drunen donderdagavond in de maandelijkse openbare vergadering bijeenkomt, worden een groot aantal onderwijsvoorzieningen behandeld. Twee kleuterscholen gaan uitbreiden. De Joannes Boscoschool in Elshout en de Prot.-Chr. kleuterschool aan de Prins Hendrikstraat krijgen er ieder een mobiel lokaal bij. Aan de Kastanjelaan in Drunen komt verder een nieuwe kleuterschool. De inwer kingtreding van de Mammoetwet maakt het voor de ULO-school nood zakelijk de leermiddelen uit te breiden. De kleuterschool Joannes Bosco in Elshout krijgt er een mobiel lokaal bij dat tot 1 augustus j.l. ingebruik is geweest bij de ULO-school. De in richting van dit derde schoollokaal vergt een investering van 5150, - Eenzelfde mobiel lokaal wordt be trokken door de prot.-chr. kleuter school aan de Prins Bernhardstraat. Hiervoor zal de raad 5.010,66 be schikbaar moeten stellen. De Stichting Schoolbelangen in Drunen heeft een verzoek ingediend om medewerking te verlenen voor de stichting van 'n nieuwe kleuterschool nabij de Kastanjelaan. De school zal aan 80 kleuters plaats moeten bieden. De gestadige groei van het aantal kleuters brengt 'n voortdurende aan passing en uitbreiding van de school- accommodaties met zich mee. De realisering van de bestemmingsplan nen in West veroorzaken een dus danige toevloed van kleuters dat het gemeentebestuur van Drunen de stichting van een nieuwe kleuter school verantwoord acht. De stichting heeft bij het college het verzoek ingediend, om gelden be schikbaar te stellen voor de eerste in richting van twee mobiele lokalen. B. en W. willen deze lokalen beschik baar stellen alsmede een bedrag van 11.395,44 voor de aanschaf van meubilair. Ook de openbare gemengde lagere school aan de Wilhelminastr. vraagt om medewerking. De vloer in het houten noodlokaal moet nodig wor den voorzien van vloerbedekking, ter wijl verder een zonwering noodzake lijk is en zes rijwielhekken moeten worden aangeschaft. De onlangs ver bouwde St. Paulusschool zal uitge rust moeten worden met nieuw meu bilair en bergruimte dat past bij het ingevoerde onderwijssysteem, - je naplan - Als dit plan wordt gerea liseerd kan 'n optimaal gebruik wor den gemaakt van de zgn. multipurpo- seroom. Het meubilair dat in uitste kende staat verkeert zal voor andere scholen worden benut. Ook de ULO 'J. P. de Rooy' komt vrijdagavond in de raad ter sprake. Er zullen voor 15 leerlingen die het vierde leerjaar volgen leermiddelen moeten worden aangeschaft, voor een bedrag van 2.474,04. De mam moetwet maakt het noodzakelijk dat er enkele nieuwe methoden bijkomen. Al met al heel wat agendapunten die betrekking hebben op het onderwijs, zodat de raad wel in onderwijssfeer zal geraken. Door het ingenieursbureau Van Kleef N.V. in Vught is een plan ont worpen voor een riolering ten behoe ve van de reeds bestaande en van de toekomstige bestemmingsplannen ten zuiden van de Grotestraat. Het col lege vindt het raadzaam de nieuwe riolering een dusdanige capaciteit te geven, dat in een later stadium geen kostbare voorzieningen behoeven te worden getroffen ter vergroting van de capaciteit. Het plan omvat de bouw van een rioolgemaal, een pers leiding, het stamriool en een over- stortput. Gezien de doorsnede van het stam riool, van 1.80 meter, verwacht men dat dit riool alle toekomstige aan sluitingen in Vennen-West en ook 'n uitbreiding van Vennen-Oost kan op vangen. De aanleg vergt een investe ring van 725.000,- Tot het ge reedkomen van de nieuwe zuiverings installatie zal voorlopig worden ge loosd op de vloeivelden nabij het ka naal. Aan de orde komt verder nog het voorstel om met de andere gemeenten van het Stadsgewest Waalwijk een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake het gewonden- en zie- kenvervoer. Ook deze centrale dienst die in Waalwijk zal worden gestatio neerd schreven we enige weken ge leden reeds uitvoerig. De Amerikaanse regering over weegt de KLM te beknotten in haar landingsrechten op het vliegveld van New York en daarvoor in de plaats Chicago aan te wijzen als KLM-eind- punt voor een transatlantische lijn. De Amerikaanse regering over weegt de besnoeiing van de KLM- privileges en trouwens ook die van verschillende andere Europese lucht vaartmaatschappijen in New York ter oplossing van de verkeersknoop in de lucht, die reeds geruime tijd leidt tot urenlange vertragingen van alle vluchten van en naar de 3 New-York - se vliegvelden. De New York-lijn is echter voor de KLM in de loop der jaren uitge groeid tot een van haar belangrijkste levensaders en het ligt dus voor de hand, dat de KLM en daarmee Ne derland op de bres zal willen staan voor de haar verleende rechten. Daartoe zullen in september verte genwoordigers van Nederland naar Amerika reizen om een en ander na der te bespreken.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1