waalwijkse en LangstRaatse couRant direktëur a. maas van gewestelijk Nieuwe V. D. in Tilburg, warenhuis van Europese allure Raad Waalwijk vergadert donderdag ARBEIDSBUREAU IN WAALWIJK: LEVENSVERZEKERING SPEELS INGERICHTE VERKOOPRUIMTE VAN 10.000 m2 W. Timmermans en Zonen Uitgever Groot personeels tekort in de metaalindustrie Bemiddeling Ontslag-proceure 2% werkloos Afname aantal scheen-leder- Hoopvol bedrijven Felle brand ver woestte drie jaar geleden warenhuis Domein van de vrouw Lunchroom 20 75 voordeliger 700 personeels leden MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 wnxt 4 laoo 89e JAARGANG No. 71 De tcho van het Zuióen Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tie 1 en Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3.75 P kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" „Van werkelijke werkloosheid is ook in Gewest Waalwijk geen sprake" (van onze verslaggever) WAALWIJK - „De economie in ons land trekt momenteel op. Daar zijn de bewijzen voor. Van een werkelijke werkloosheid is geen spra ke. Ook niet in ons gewest. De vaste groep werklozen, ongeveer 1%, zijn de zgn. moeilijk plaatsbare arbeidskrachten. Die zullen er altijd wel blijven", vertelt ons de heer A. I. J. Maas, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Waalwijk. De heer Maas weet dat er in de traditionele bedrijfstakken, schoen en leder, nog al vrees bestaat voor de toekomst. Ongegronde vrees echter, want de liquidaties die tot nu toe zijn geweest, zijn practisch geruisloos opgevangen. Een heel ander geluid valt er zelfs te melden uit de metaal-hoek. Bij Lips N.V. in Drunen kampt men met een groot gebrek aan mannelijke arbeids krachten. Om de nood enigszins te lenigen, zijn onlangs een aantal Turken aangetrokken. Het gehele arbeidsvraagstuk staat in Nederland in voortdu rende belangstelling bij de over heid. Onder het Ministerie van Sociale Zaken staat het Directo raat Arbeidsvoorzieningen, dat op provinciaal niveau door ar beidsbureaus wordt vertegen woordigd. Noord-Brabant telt 13 van deze gewestelijke bureaus. Sinds 1957 heeft Waalwijk ook een Gewestelijk Arbeidsbureau, dat hier nog is verdeeld in het rayon Dongen en 't rayon Waal wijk. De heer Maas is nu ruim een jaar als directeur met de leiding van dit bureau belast. „Onze voornaamste taak is de be middeling. We staan objectief tus sen werkgever en werknemer. Ook worden door ons de ontslag-aanvra gen beoordeeld, adviseren wij bij bv. vrijstelling voor militaire dienst en doen we aan beroepskeuze-voor- lichting. Dat wordt in de toekomst wel een van de hoofdzaken. Via de scholen en bedrijven kunnen de vele mogelijkheden van de beroe pen worden toegelicht. Zo is er in Den Bosch de Opleiding Centrale Vakontwikkeling, waar scholing mogelijk is", aldus de heer Maas. Bij emigratie verleent het G.A.B. ook bemiddeling. Die taak is de laat ste jaren veel minder geworden. Zelfs al is er sprake van verslech tering op de arbeidsmarkt, dan wor de de mogelijkheden die emigratie kan bieden, niet aangegrepen. Extra propaganda wordt er van de zijde van het G.A.B. niet voor gemaakt. Men wil en tracht de mensen in ei gen land, liever gezegd in de eigen regio, te helpen. Met de behandeling van de ont slagaanvragen, gaat er voor de 13 personeelsleden van het Waalwijk- se Arbeidsbureau nogal wat tijd in zitten. Daarbij wordt ook altijd de adviescommissie ingeschakeld, die als vertrouwensinstantie de argu menten van beide partijen beoor deelt. Wordt van G.A.B.-zijde een ontslagaanvrage afgewezen, dan tracht men bij de directie van het betrokken bedrijf voor beide par tijen zo gunstig mogelijke voorwaar den te bereiken. Vaak komt 't voor, dat er dan een gerechtszaak uit voortvloeit. Dc heer Maas spreekt bij 't aan bod op de arbeidsmarkt over drie stromen. De bovenstroom omvat de goede vaklui, die feitelijk niet op de lijst voorkomen en binnen enkele dagen een andere, werkkring heb ben. De middengroep drukt wat zwaarder. Dit zijn meestal gevallen waar enkele maanden mee heen gaan voor de passende arbeid is ge vonden. Maar dan is er ook een op lossing. De derde categorie, de zgn. laagste stroom, betreft de moeilijk plaatsbaren, die in het bedrijfsleven niet meer geholpen kunnen worden. De sociale werkplaats en G.S.W.- objecten kunnen hier uitkomst bren gen. De drie groepen vormen ieder on geveer 1%. Dit betekent, aldus de heer Maas, dat er in feite sprake is van een werkloosheidpercentage van 1, in het district Waalwijk. Het gaat alleen om de derde groep. „De absolute waarheid bewijst dan dat er zelfs geen werkloosheid is, want deze groep is er altijd geweest en zal er ook wel blijven, wat niet be tekent dat er voor deze mensen geen passende arbeid gevonden wordt. De grote tegenhanger van de be drijven die personeel afstoten, zijn de concerns die niet aan personeel kunnen komen. Lips in Drunen kan volgens de heer Maas niet aan het personeelsbestand voldoen dat no dig is. Dat is voor een bedrijf een grote slag. In de toekomst zal de herscholing dan ook sterk toene men, vooral met betrekking tot de metaal. Zo is de metaalscholings- plaats in Den Bosch overbezet. metaal neemt 25% voor haar reke ning en dit percentage is sterk stij gende. Voor de bouw kan dan 15%, voor de dienstensector 5% en ook de land- en tuinbouw 5% gerekend worden. Voor wat de dienstensector betreft, is er een absoluut tekort aan dienstverlenende bedrijven. In Waalwijk begint daar nu verande ring in te komen, met de vestiging van enkele grote winkelbedrijven. Het beeld van de gevestigde be drijven in het Gewest Waalwijk is langzaam aan het veranderen. Van het totaal aantal bedrijven is onge veer nog 50% schoen en leder, tot voor kort was dat zeker 60%. De In het gewest zijn naar schatting 5 tot 600 buitenlandse arbeidskrach ten werkzaam, die in veel bedrij ven, vooral wat betreft het „vuile werk", onmisbaar zijn geworden. Nu het winterseizoen nadert, ver wacht de heer Maas dat het percen tage werkzoekenden iets zal toe nemen, zeker voor wat de bouw be treft. Resumerend, stelt de direc teur van het arbeidsbureau dat de toekomst hoopvol tegemoet gezien kan worden en dat er hoewel 't maken van een prognose een ris kante zaak is geen grote moei lijkheden zullen voordoen. A. Maas (van onze verslaggever) TILBURG Vandaag is Tilburg een van de modernste waren huizen van Nederland rijker. De zaak Vroom en Dreesmann aan de Heuvelstraat is vanaf vanmiddag voor het publiek open. Over vier etages verdeeld, is 10.000 m2 verkoopruimte beschik baar, waarin de duizend-en-één artikelen niet meer tentoonge steld staan, maar werkelijk geshowd worden. De klant die in dit warenhuis van Europese allure binnenstapt, kan er voor alles terecht. Daarbij komt dat Tilburg, waarschijnlijk als een van de weinige gemeenten in Nederland, over grote parkeerter reinen in het centrum beschikt. In de directe omgeving, enkele meters lopen, van de nieuwe V. D. is ruimte voor 500 auto's. Met deze opening is het „hart" van de Tilburgse binnenstad weer hersteld. Hierin was op 10 augustus 1965 een enorme bres geslagen toen een felle uitslaande brand 't waren huis totaal in as legde. Drie jaar na de brand kan de vlag gehesen worden, het Hart van Brabant heeft zijn warenhuis terug. Op beperkte schaal is in die drie jaar doorge draaid in een noodpand aan de Schouwburgring en in het voorma lige Priba-pand in de Heuvelstraat. Gecentraliseerd vindt men V. D. nu terug op het vertrouwde punt. In een nieuwe gedaante, want niet alleen werd de verkoopruimte verdubbeld, maar ook de collecties worden op een volstrekt nieuwe wijze aan 't publiek gepresenteerd. Volgens de directie van V. D. dient een warenhuis qua assorti ment, inrichting, display, voorlich ting en service een afspiegeling te zijn van de hedendaagse leef- en denkwijze van haar cliënten. Deze klant stelt dan bewust of inbewust eisen aan de sfeer, waarin hij zich voorbereidt op de koop of de koop realiseert. Van deze denk- en leef wijze is men uitgegaan. Daarbij be vat het warenhuis veel „verborgen verleiders". In het hele warenhuis is een ont spannen sfeer geschapen. De brede wandelpaden, moderne verplaat singsmogelijkheden zoals roltrappen en ruime liften, stellen de bezoeker in de gelegenheid zich snel te ver plaatsen. Het warenhuis is niet in zijn oude vorm herbouwd: Aan de Tuinstraatzijde is een oppervlakte van 1000 m2 bijgebouwd. Hierdoor moest het Pieter Vreedepad omge legd worden. De zaak bevat vier verkoopruimten. De subterre (kel der) is op normale hoogte gemaakt en dus een volledige verkoopruim te. Op het dak is een openlucht ver koopruimte voor campingartikelen. Op de le etage zijn ondergebracht een afdeling heren- en jongenscon- fectie. De rest van deze etages is volledig het domein van de vrouw en wordt gevuld met de afdelingen damesconfectie, bont, de bruidsaf deling, lingerie, foundations, bad- mode en een complete babyshop. De etage wordt gecomplementeerd met de bekende lunchroom en een 1ste klas dameskapsalon, „Vendome". De lunchroom, altijd een grote trekpleister voor het winkelend pu bliek, is volgens de nieuwste maat staven ingericht. Daarnaast is een restaurant op zelfbedieningsbasis ingericht. Deze Rest-o-rette is ge legen op de parterre en bereikbaar vanuit de zaak, alsook door een af zonderlijke ingang in het overdekte Pieter Vreedepad. Op de parterre is een afdeling klantenservice geves tigd voor het geven van informaties, het behandelen of doorgeven van klachten en het in ontvangst nemen van betalingen door cliënten-reke ninghouders. Hierop aansluitend, vindt men de afdeling vakantierei zen. Binnenkort start V. D. met in eigen concern ontwikkelde Ven- dair-reizen. Nieuw is het bijkantoor van de Amro-bank, dat ook in deze afdeling te vinden is. Door het niet-bebouwen van een deel van het terrein rond het Pieter Vreedepad en voorts door sloop van het voormalige magazijnpand aan de TuinstraatIJzerstraat, is een parkeerterrein geschapen voor 125 auto's. Tesamen met de bestaande parkeerterreinen kunnen hier zo'n 500 wagens worden gestald. De plaatsing van parkeermeters wordt MAKELAARS IN ASSURANTIËN Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 door: Winstdeling Algemene Premie Spaarwet Rijks Ambtenaren Spaarregeling Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, Waalwijk - tel. 3098 W. Remmers, Van Lovenlaan 18, Waalwijk - tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, Waalwijk - tel 3292 WAALWIJK - De raad van de ge meente Waalwijk komt donderdag avond in openbare vergadering bij een. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het nemen van een beginselbesluit inzake het be stemmingsplan „Woongebied Zand- donk". 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van ƒ2.263, voor de aanschaffing van meubilair en kantoorbenodigdheden voor de gemeentesecretarie. 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van ƒ2.000, voor de huisnummering in het be stemmingsplan „Groenewoud". 6. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 6.700, voor de aankoop van een bestelwa gen ten behoeve van de gemeente licht- en waterbedrijven. 7. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 23.945, voor aankoop van een 8-tal trans formatoren ten behoeve van het ge meentelij k elektriciteitsbedrij f 8. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 148.120,- ten behoeve van de reconstructie van de gas- en watervoorzieningen, alsmede de openbare verlichting in de Baardwijksestraat. 9. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling gewonden- en ziekenvervoer. overwogen om zo doorstroming le bevorderen. Het spreekt voor zich dat men zich na de fatale brand in 1965 ter dege is gaan beraden over 'n goede brandbeveiliging. Zo zijn in het ge hele gebouw op alle plaatsen sprink lers aangebracht. Deze automatische blusinstallatie voldoet aan de hoog ste eisen. Verder is er een recht streekse verbinding met de brand weer. Zodoende is herhaling van de brand menselijkerwijze uitgesloten. Het etalage-eiland van de vroege re V. D. is verdwenen. Aan de zijde van de Heuvelstraat zijn slechts enkele etalages ingericht. Men stapt van de straat recht streeks het warenhuis binnen. Grote ingangen zijn er ook aan de Tuin straat, zodat men van twee zijden het gebouw kan bereiken. In dit nieuwe V. D.-warenhuis werken 700 personeelsleden, waarmee V. D. een van de grootste werkgevers in Tilburg is. De vestiging betekent een verruiming van de arbeids markt met 175 krachten. Een goede dienstverlening staat in het concern voorop. Zo kent men in eigen bedrijf een opleidingsschool voor verkoopster of verkoper. Na afloop van deze 2-jarige cursus ont vangt men een diploma. Ook zijn er vervolgcursussen. Zo wordt bereikt dat het bedienend personeel terzake kundig is. Voor stad en streek be tekent de nieuwe V. D. een aan winst. 10. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een aanvullend krediet van 65.668,voor de stichting van 'n r.k. Kleuterschool op een aan de Eikenlaan gelegen terrein. 11. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een aanvullend krediet van J 23.363,voor de stichting van een nieuw gebouw voor de openbare kleuterschool aan de De Coubertin- laan. 12. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 2600, voor het aanbrengen van een afras tering bij het gebouw van de open bare lagere school aan de De Cou- bertinlaan. 13. Voorstel tot verlening van medewerking en beschikbaarstelling van een krediet van 53.373,voor herstel van de brandschade aan de St. Antoniusschool, St. Crispijnstr. 83. 14. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 1294, voor de aanschaffing van een nieu we methode wiskundeonderwijs aan de St. Michaël-Mavo-school, Hade- wychstraat 4. 15. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 1813, voor de aanschaffing van nieuwe methoden voor het onderwijs in de vakken Franse taal en wiskunde, ten behoeve van de Mavo-school „Maria Koningin", Taxandriaweg 7. 16. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 734, voor de aanschaffing van 2 berg- kasten ten behoeve van de Mavo- school „Maria Koningin", Taxan driaweg 7. 17. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 20.044, voor de aanschaffing van leerboe ken voor het vak natuur- en schei kunde, alsmede voor het inrichten van een natuur- en scheikundeprak- tikumlokaal ten behoeve van de Mavo-school „Maria Koningin", Taxandriaweg 7. 18. Voorstel tot verlening van medewerking voor de aanschaffing van een nieuwe methode voor 't on derwijs in het vak biologie ten be hoeve van het eerste leerjaar van de Mavo-school „Maria Koningin", Taxandriaweg 7. 19. Voorstel tot verlening van medewerking voor de aanschaffing van aanvullende leermiddelen ten behoeve van het 4e leerjaar van de St. Michaël-Mavo-school, Hade- wychstraat 4. 20. Voorstel tot verlening van medewerking voor de aanschaffing van een nieuwe methode voor het onderwijs in het vak wiskunde ten behoeve van het eerste leerjaar van de Nutsschool voor Mavo, Mr. van Coothstraat 27. 21. Voorstel tot verkoop van wo ningwetwoningen aan de bewoners. 22. Voorstel tot verkoop van in dustrieterrein, gelegen in het plan „Zanddonk", aan de firma Couwen- bergh en Kleijngeld. 23. Voorstel tot verkoop van twee bouwterreinen, gelegen ten noorden van de Groenewoudlaan, aan bouw en exploitatiemij „Hoefsven" N.V. 24. Voorstel tot voorziening in de vakatures bij raadscommissies, ont staan door het vertrek van 't raads lid A. P. B. de Kort. 25. Voorstel tot wijziging van de „Algemene regelen wijkverwar- ming". 26. Wijziging begroting.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1