WAALWIJK AüENDA Felle strijd in „Hoefsven" om Waalwijkse zwemtitels Pauselijke onderscheiding voor J. van Lier in Loon op Zand De Vijfde Colonne „Quos Ego" gaat komend seizoen 10-jarig bestaan vieren V. en D. volgt ontwikkelingen in Waalwijk nauwlettend De geslaagden voor zwemproef in „Zidewinde" Sprang-Capelle „Rosagaerde" vierde 15-jarig vrijdag feestelijk NOG GEEN TERREIN GEKOCHT Zuüden DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 6 Bejaarden Antonius- hof op reis Voorlichtingsavond H. Land-reïzen o.l.v. Pater Leopold Ver hagen DRUNENSE VOLLEYBALVERENIGING Ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote In overgangsklasse 10-jarig bestaan De Echo van het ABONNEERT U OP mr BLAD •pj TOTO JEUGDBILJART Inzet f 306,70. Ie prijs J. Passier, Antoniusstraat 5. Waalwijk met f 306,79. 2e prijs P. de Jongh, Westeinde 68 Waalwijk met f 306,89. 3e prijs R. Lok, Bevernelstraat 3, Waalwijk met f 307,00. De prijzen kunnen worden afge haald na 6 september bij C. v. d. Sanden, Mr. Kap v d. Copellostraat 16 te Waalwijk. Eventuele reklames tot 6 september op bovenstaande adres. JUBILEUM TOTO BAARDWIJK Deze week start de v.v. Baardwijk met hun elf weken durende jeugdfo to. Een dezer dagen ontving iedere Waal wij ker een stencil met daarbij een toto. Wij hopen dat heel Waal wijk zijn volle medewerking zal verlenen aan deze jubileumjeugd- toto, die wekelijks door onze jeugd leden zal worden opgehaald. Die uitslag zal iedere week in de Echo van het Zuiden te vinden zijn. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: zwart hondje doos met ca. 25 damesklaplaarzen; donker kleurige hond; aansteker; portemon nee plus zonnebril in etui. Verloren: groene plastic regenjas; 4 sleutels; etui met shag; portefeuil le met inhoud; zwart-grijze hond; wit kindervest; inentingsboekje met andere bescheiden; herenhorloge; welpenriem; portemonnee met ver zekeringsbewijs bromfiets; blauwe regenjas; tasje met gereedschap; sleutels; herenbril met doublé mon tuur; blauw turnpak. Onlangs hebben de bejaarden van het bejaardencentrum Antoniushof een uitstapje gemaakt. Zo'n 80 be jaarden, tezamen met de directrice en de rektor maakten de reis mee, die in elkaar was gezet door een werkcommissie. Begunstigd door prima weer werd vertrokken met bussen van Musa naar Valkens- waard. alwaar in het wandelpark verpozing werd gezocht. De stem ming was er goed in en na een tocht door de Acht Zaligheden, een mooie streek, werd Klein Speyck in Oisterwijk aangedaan, waar een koffietafel gereed stond. Tegen de avond werd weer de terugreis aan gevangen. Door de achtergebleve nen werden zij opgewacht en werd een ovatie gebracht aan de direc trice, voor het vele werk. Maandagavond 9 uur jaarvergade ring BV 't Zwaantje in café Galgen- wiel. Woensdag 7.45 uur: repetitie da meskoor in De Twee Kolommen. 9.30 uur: mannenkoor. Inlichtingen over Aquariumvere- niging Paramecium: D. van Gijsel, Orteliuslaan 19, Waalwijk, tel. 4110; C Haverhals, Nassaustr. 24, Sprang; J. Both, Schoolstraat 46, Waspik, tel. 04168-719; L. Keetels, Narcissenstr. 8, Drunen. WAALWIJK - In de afgelopen jaren is gebleken dat de interessante reizen naar het H. Land, onder lei ding van Pater Leopold Verhagen, ook in Waalwijk en omgeving in de belangstelling staan. Het reisbureau World Air lté organiseert in novem ber opnieuw een reis naar het Hei lige Land. Ook nu berust de leiding bij Pater Verhagen. Komende woensdagavond wordt er in de zaak van de Nw. Kon. Harmonie in de Stationstraat in Til burg een voorlichtingsavond over de ze reis gehouden. De toegang is vrij. Er zullen interessante films worden vertoond, waarbij Pater Verhagen 'n toelichting geeft. Ook is alle docu mentatie verkrijgbaar. Voor de lief hebbers van een H. Land-reis 'n aan trekkelijke avond. De Drunense volleybalvereniging Quos Ego staat weer voor een nieuw competitieseizoen, een seizoen waar in het 10-jarig bestaan van de ver eniging zal vallen. In dit nieuwe verenigingsjaar hoopt het bestuur diverse mijlpalen te bereiken. Voor het eerst sinds haar bestaan zal het eerste team van deze vereniging thuiswedstrijden gaan spelen in de competitie. Gedurende 8 seizoenen werden alle wedstrijden in Den Bosch gespeeld. Het vorig jaar kwa men zij wat dichter bij huis. Toen de nieuwe sportzaal in Vlijmen ge reed kwam werden daar de thuis wedstrijden gespeeld en eerst nu zullen de thuiswedstrijden ook wer kelijk thuis gespeeld worden, n.l. in de nieuwe gymzaal van de Mavo- WAALWIJK Zondag zijn onder goede weersomstandigheden de jaar lijkse zwemwedstrijden gehouden. De organisatie van de Waalwijkse Zwemver. en Reddingsbrigade was perfekt. De vereniging gaf ook een aantrekkelijke demonstratie red dend zwemmen. De beker beschik baar gesteld door WZV-veteranen ging naar de 16-jarige Jan Scholt. De uitslagen waren: 100 m. rugslag dames: 1. Jeanne Pullens 1.48.8, 2. Els Adams 2.1.1. 25 m. vrije slag jongens t.m. 11 jr. 1. Hans Raaymakers 23.4, 2 Paul Wilke 23.9, 25 m. vrije slag meisjes t.m. 11 jr. 1 Corry Broeders 19.2, 2 Ine Klerkx 25.1. 50 m. schoolslag meisjes 14-15 jr.: 1. Celestine Klerkx 49.0, 50 m. rugslag jongens 12-13 jaar: 1. Jan Richters 1.12.8, 100 m. rugslag heren: 1. Albert Moeling 1.25, 2. Wim Raaymakers 1.38.6. 50 m. schoolslag jongens 14-15 jr.: 1. Jan Scholt 40.6, 2. Piet de Graaf 45.5. 50 m. rugslag meisjes 12-13 jaar: Ineke Raaymakers 49.4, 2. Olga Smits 56.4. 100 m. schoolslag dames: 1. Els Adams 1.47.2, 2 Jeanne Pulles 2.03.5 50 m. schoolslag jongens 12-13 jr.: 1. Peter Schalken 56.5, 2. Jan Rich ters 56.6. 50 m. vrije slag jongens 14-15 jr.: Jan Scholt 33, 2. Erik Schomaker 34.1. 50 m. rugslag meisjes 14-15 jaar: 1. Celestine Klerkx 55. 100 m. schoolslag heren: 1. Albert Moeling 1.34.7, 2 Bert Spitters 1.38.1 25 m. rugslag meisjes t.m. 11 jaar: 1. Ine Klerkx 24.1, 2. Joukje v. Bo ven 28.5. 25 m. rugslag jongens t.m. 11 jaar: 1. Walter Wolters 27.1, 2. Paul Wil ke 27.8. 50 m. schoolslag meisjes 12-13 jr.: Olga Smits 49.7, 2. Ineke Raayma kers 49.8. 50 m. rugslag jongens 14-15 jaar: 1. Piet de Graaf 44.7, 2. Jan Scholt 48.2. 25 m. schoolslag meisjes t.m. 11 jr.: 1. Corry Broeders 23.6, 2. Hanneke Hogenhout 24.9. 50 m. vrije slag jongens 12-13 jaar: 1. Albert Massuger 46.9, 2. Wim van Esch 50.9. 50 m. vrije slag meisjes 12-13 jaar: Ineke Raaymakers 42.1, 2. Olga Smits 49.1. 25 m. schoolslag jongens t.m. 11 jr.: 1. Wim Mutsaerts 26.4, 2. Sjakie v. d. Gouw 26.5. 50 m. vrije slag meisjes 14-15 jaar: Celestine Klerkx 48.5, 100 m. vrije slag dames 1. Jean Pul lens 1.53.4, 2. Els Adams 1.55. 100 m. vrije slag heren: 1. Albert Moeling 1.11.6, 2. Jan Richters 1.15. Ten huize van de heer Jan v. Lier is zaterdag een bijzonder feest ge vierd. Het was niet alleen zijn zo pas gevierde 70e verjaardag, doch deze had een uitzonderlijk verlengstuk en wel in de vorm van een pauselijke onderscheiding. Z.H. Paus Paulus heeft de heer Van Lier onderscheiden met de benoeming als ridder in de orde van St. Gregorius de Grote. Bij deze intieme viering van dit heugelijke feit was aanwezig pastoor Simons die in een gloedvolle reden de vele verdiensten van de heer Jan van Lier opsomde, waarvan een der belangrijkste was het vele en goede werk in de crisisjaren. Sedert 1931 maakte de heer Van Lier deel uit van het armbestuur en heeft hierin zeer veel bijgedragen voor het wel en wee in de parochie. Zijn werk in het des tijds bestaande National Crisis Co mité mag ook nu nog geprezen wor den. Als werkgever staat hij hoog aangeschreven en is een bijzonder sociaalvoelend persoon, dat zijn te rugslag heeft op de arbeidende be volking van Loon op Zand. Pastoor Simons was hem hiervoor zeer dankbaar. Tevens is hij sedert 1940 lid van het Kerkbestuur, waar in hij zich heel verdienstelijk heeft gemaakt bij de opbouw van de kerk na de bevrijding en de restauratie die daarna nog zijn gevolgd. Dit alles was dan ook de aanleiding dat deze hoge pauselijke onderscheiding hem ten deel is gevallen. De pastoor speld de de ridderorde persoonlijk op. Hierbij waren ook aanwezig Deken Maessen uit Waalwijk, burgemeester Van Erp met zijn echtgenote, de ka pelaan en het voltallige kerkbestuur. Na de diverse gelukwensen in ont vangst te hebben genomen dankte de heer Jan van Lier zelf allen die aan deze prachtige onderscheiding heb ben medegewerkt en verzocht Deken Maessen zijn hartelijke dank aan Z.H. over te brengen. Na deze groot se hulde bleven allen nog geruime tijd bijeen om dit feit intiem te vieren. Bij alle gelukwensen die de heer Van Lier mocht ontvangen voegen wij heel gaarne de onze. school J. P. van Rooy. Een tweede mijlpaal is de oprich ting van een damesafdeling. In de maand september zal een oprich tingsvergadering belegd worden, waar belangstellende dames zich kunnen opgeven Bij voldoende deeL name zal de damesafdeling van Quos Ego opgericht worden. De be stuursleden hopen in het nieuwe jaar veel succes te kunnen boeken met hun teams. Dit jaar zijn er zelfs vier teams voor de kompetitie inge schreven. Door studie, militaire dienst en vertrek uit Drunen, wordt de technische commissie echter al tijd weer geconfronteerd met nieu we problemen om zich in de huidi ge afdelingen te handhaven. On danks deze handicaps ziet zij de toe komst allerminst somber in. Het eerste team zal het in de over gangsklasse moeten opnemen tegen teams uit Den Bosch. Vught, Gen nep, Eindhoven, Waspik, Breda en Tilburg. In deze klasse zitten enke le degradanten uit de vorige hoofd klassecompetitie, die het verloren terrein zo spoedig mogelijk terug willen winnen, hetgeen extra span. ning zal brengen in deze klasse en hopelijk veel mooie wedstrijden. Het tweede team dat de reserves moet leveren voor het eesrte team zal taaie strijd moeten leveren om zich te handhaven. Enkele junioren staan te popelen om de opgevallen plaatsen in te nemen. Het spelni- veau tussen de vierde en de eerste klasse is echter te groot om dit zon der problemen te kunnen overbrug gen. Het 3e en 4e team zullen sa men in de 4e klasse uitkomen. Mo gelijk zullen de talentvolle jonge ren uit het 3e team kans zien om de jubilerende vereniging een kam. pioen te geven en daarmee tevens de kloof tussen het 2e en 3e team enigszins te verkleinen. Het 10-jarig bestaan zal in april 1969 plaatsvinden, hetgeen met ge paste feestelijkheden gevierd zal worden. In de maand september zal gedurende 4 weken een grandioze jeugdfoto gehouden worden, om de vereniging ,fi>ianQiee'l te steunen vereniging financieel op sterkte te brengen. De Drunense bevolking zal hier nog van horen via een circu laire, welke huis aan huis bezorgd zal worden. (van onze verslaggever) TILBURG - „We volgen de ontwikkelingen in Waalwijk op de voet. Van een definitieve vestiging van Vroom Dreesmann in deze stad staat echter nog niets vast", zo vertelden ons de heren Dreesmann en Vehmeyer, direkteuren van het V. D. concern. Wel is overwogen of het noodgebouw van Vroom Dreesmann aan de Schouwburg ring in Tilburg naar Waalwijk overgeplaatst kon worden. In Waalwijk kon echter geen passend punt gevon den worden. Dat men de ontwikkelingen in het stadsgewest nauwlettend volgt, wijst wel op de plannen die er van V. D.-zijde bestaan om naar Waalwijk te komen. Drs. H. Vehmeyer dacht dat reali satie binnen 5 tot 7 jaar wel mogelijk was. „We hebben echter beslist geen grond gekocht of optie op een terrein. Wel willen we meespelen in het nieuwe city-plan. Ook staat het niet vast of het een zgn. Vendet of een V. D.-warenhuis gaat worden. Dat hangt van de ontwikkelingen in de streek af", aldus drs. Veh meyer. Aan deze uitspraken van de V. D.-directie kan men de conclusie verbinden, dat het concern wel een vestiging in de schoenenstad overweegt, maar de tijd nog niet rijp acht. In het gemeentelijk zwembad Zi dewinde te Sprang-Capelle hebben 31 candidaten in de afgelopen we ken getoond de zwemkunst machtig te zijn en behaalde het bewijs van de zwemproef. Dit bewijs zal na 1 oktober a.s. niet meer uitgegeven worden. Hiervoor in de plaats komt nu zwemdiploma A, met andere eisen. Er zal, om dit in het bezit te krijgen, met kleding en een grotere afstand gezwommen moeten wor den. Het diploma geoefend zwem mer werd aan 7 meisjes en 3 jon gens uitgereikt. Dit diploma wordt eveneens vervangen en wel door zwemdiploma B, waarvoor de eisen ook zwaarder zullen zijn. Zwemproef: Loes van Oversteeg; Jennie Ophorst Alie v d. Schans; Ella v. d. Schans; Jeannet van Eersel; Marja van On- zeoord; Antoon Timmers; Machiel Treffers; Gerrie Broeks; Michel Kemmeren; Harm Diepenbroek; Arie Nieuwkoop; Jan Meijs; Jan Kuijsten; Kees Hommel; Gerrit Kerst; Harry Verhoeven; Tonnie Sprangers; Machiel v. d. Mast; Ri chard Maijers; Annie Timmermans; Jan de Jong; Tine de Jong; Lenie Noordzij; Lia Rijken; Lia van Os; Joan v. d. Mast; Cobie Konings; An- genita Chabot; Tineke van Over steeg; Jan Haverhals; Adrie Rozen- brand; K. de Jong; Henk de Vries; Wim Haverhals; H. Janson-v. d. Ga- lfën. Dipoma geoefend zwemmen: Gea de Rooij; Bernardine Tabbers; Els Schouten; Gretha de Jong; Ger rie Snijders; Els Kuijsten; Mieke van Wijlen; Ad van Gijzel; Adrie Achterberg; Ad Vos. Het is de bedoeling meerdere ke ren afhankelijk van de weersom standigheden in zwembad Zidewin de te laten afzwemmen. A.s. vrij dag is de eerste gelegenheid, ter wijl a.s. zaterdag afgezwommen wordt voor zwemvaardigheidsdiplo. ma I. De plaatselijke- en streekbelangen, het meest gelezen in de flatjes zich in de restauratiezaal van ,.De Efteling", waar de voorzit ter van de stichting, de heer P. Vloe mans, alle aanwezigen hartelijk be groette bij het feestmaal door de stichting aangeboden en dat allen zich voortreffelijk lieten smaken. Vervolgens, nadat op het bordes van het restaurant een groepsfoto was ge maakt, werd het feest voortgezet in de panoramazaal, waar de conferen cier H. van den Bosch uit Tilburg de gasten uitstekend vermaakte met zijn diverse creaties. Het was tien uur toen voorzitter Vloemans allen dankte voor hun ge waardeerde aanwezigheid en van de gelegenheid gebruik maakte om de directrice van het tehuis, mej. Ven mans, de verpleegster en het overige personeel te danken voor hun werken in het belang van „Rosagaerde". Daarbij kwam naar voren, dat na de koperen dienst jubilea van de dames Jo van der Kaa en Dina Pelders, spoedig de directrice haar koperen dienstjubileum hoopt te vieren. Met het vooruitzicht van dus weer een feestelijke bijeenkomst gingen de be woners naar huis, allen zeer voldaan over de uitermate intieme en gezel lige viering van dit derde lustrum van „Rosagerde". Vrijdag 30 augustus werd 't derde lustrum van het pension voor ouden van dagen, stichting Rosagaerde aan de Parkstraat op bijzonder pret tige wijze gevierd. Op deze dag, het feest van de pa trones van „Rosagaerde", Sl. Roza van Lima, de jonge Amerikaanse hei lige, werd 's middags om half vier in de kapel van het tehuis de H. Eucha ristie gevierd in aanwezigheid van 't bestuur en de bewoners, waarbij als celebrant optrad de bisschoppelijke Commissaris van de stichting, pastoor H. Simkens. In een predikatie naar aanleiding van de lezingen schetste pastoor Simkens wat het is ergens 'n thuis te hebben. In de voorgelezen psalm wordt gezegd, dat één dag in uw voorhoven beter is dan honderd elders. En het voorgelezen verhaal van de Emmaüsgangers duidde erop, dat een mens wil leven met goede herinneringen en goede mensen, zo dat de Emmaüsgangers dan ook ver slagen waren toen de Heer van hen op tragische wijze was weggenomen. De heer blijft ook nu nog bij ons, als wij samen het brood breken van ons bestaan en van onze zorgen. Na deze plechtigheid verzamelden de bewoners van het hoofdgebouw en FEUILLETON door Evan John 23) Hij liep naar de brede vensters en keek neer op een plein, waar 't nog krioelde van de mensen. „Het einde", zei hij bedaard. „En ik vraag mij af hoe lang het zal duren eer deze mensen beseffen dat dit pas 't begin is". „Ik begrijp je niet". De kolonel stond stijf en kaarsrecht bij 't ron de tafeltje, waarop zich ledige ka raffen, glazen en enkele versmade sandwiches bevonden. „De woorden zijn van u afkom stig", ging de majoor voort. „U sprak ze in een van de eerste we ken dat ik hier was u lichtte mij in over de organisatie in Londen. Ik was modelleerling. Ik placht sommige dingen die u zei, op te schrijven; vooral, waarde kolonel, wanneer u die dingen op uw beken de, puntige manier zei. Ik herinner mij nog hoe ik iets opschreef; ik heb de notitie intussen al lang ver nietigd dat u zei over de Britten: „Vandaag bondgenoten, morgen vrienden, overmorgen vijanden!" „Een mens zegt een massa dwaze dingen, denkende dat het verstan dige dingen zijn. Je had je de moei te van het opschrijven kunnen spa ren. In ieder geval is dit niet de meest geschikte dag om me mijn uitlatingen in herinnering te bren gen". „O, ik dacht juist het tegendeel". „Goed, dan denk er nog maar eens over. Ik moet maken dat ik weg kom. Ik neem de auto naar het mi nisterie van Oorlog. Als er tenmin ste nog een chauffeur is die niet dronken is". Hij drukte op een belknopje. Het onderhoud was voorbij; de korte komedie afgelopen. De zorgeloze en de oprecht bezorgde vonden nog zo veel formeel gedoe op zich wachten dat zij de rest van deze gedenk waardige dag gescheiden bleven. En hun onofficieel en belangrijker werk nam hen zo in beslag omdat in de geschiedenis der mensen ieder einde e ennieuw begin betekent dat ook in de volgende weken en maanden onderling persoonlijk con tact tot de zeldzaamheden behoorde. Deze scheiding was slechts ten dele het gevolg van de partijvoor- schriten. Ze was ook een gevolg van een zekere onvermijdelijke en ten dele half gerealiseerde rivaliteit tussen mensen, die kunstmatig in één gareel geperst waren. Want bei den moesten voor zich het beste trachten te presteren, tot believen van een gemeenschappelijke mees ter, die hen in het gareel had ge spannen. De kolonel had al lang geleden geruchten horen gaan hoe de ma joor er in geslaagd was een zekere pedante geleerde achter in een auto aan het praten te krijgen over ra dar. Ook de kolonel had menselijke eigenschappen. Hij moest zijn best doen een nog betere slag te slaan. Het kostte hem drie maanden eer hij zover was. Professor Wriggleston had zijn paspoort gekregen zonder enig mis bruik van schoenlappersnamen, zonder vervalsing van dossiers in kerkgewelven. Hij had dit paspoort gebruikt, gesteund door de welwil lende aanbevelingen van Zijne Ma jesteit Koning George VI, om enke le zeer vruchtbare maanden door te brengen in landen aan de overzijde van de Atlantische Oceaan. Hij was nu teruggekeerd, onverdacht en zelfs gerespecteerd, om op grond van partij principes en, wat hij noemde idealistische overwegingen de vruchten van zijn bezoek op verboden wijze uit te delen. Hij zat op zijn gemak in zijn vrij- gezellen-apartement in Chelsea en hoorde van verre de luidruchtige, dwaze vreugde van het proletariaat over de overwinning van de ene kapitalistische mogendheid over de andere. Zijn gedachten hielden zich meer bezig met de zagenaamde ont dekking van een Zweeds chemicus; een ontdekking die, volgens 't Tijd schrift voor Wetenschappen, wel licht het veel gewichtiger werk van professor James Wriggleston in de schaduw zou stellen. Chelsea is niet ver van Holland Park. De kolonel, die Wriggleston alleen op papier, en dan nog onder een schuilnaam, kende, beschikte over een groot aantal geheime com municatiemiddelen. Terwijl de pro fessor zich verdiepte in de Zweedse ontdekking, werden er ergens an ders plannen gemaakt az een van die middelen in practijk te brengen. Een gelukkig toeval wilde dat er een zekere wijnhandel was, waar Wriggleston verscheidene malen voorzichtige kooppogingen had ge daan tijdens de oorlog, toen de wijn schaars was. Op zichzelf lijkt dit een onbetekenend feit. Maar een buitenlandse inlichtingendienst kan allerlei onbetekenende feiten inza ke zijn agenten gebruiken. Dat kan voor beide partijen voordeel ople veren; voor de ene partij in zake lijk, voor de andere in financieel opzicht. Transacties worden vaak op de meest onwaarschijnlijke plek ken gesloten of voorbereid. Uitwis seling vindt vaak plaats langs zeer zonderlinge, romantische wegen. Nu moet er direct bij gezegd wor. den dat er weinig romantisch was aan het uitwisselingsproces tussen Chelsea en Holland Park. Het was op een juli-avond, dat professor Wriggleston in zijn hooggeleerde studie gestoord werd door 'n klopje op de achterdeur. Hij keek naar buiten door het venster. Beneden stond een man met een whiskyfles onder zijn arm. „Wat is er?" De geleerde was op gestaan uit zijn gemakkelijke stoel en liet zijn 'artikel, waarin hij af rekende met de pretenties van een mededinger, liggen. Hij schuifelde de trap af, scharrelde wat met het slot van de deur en gluurde naar buiten in het schrale tuintje achter zijn huis. „Wat is er?" herhaalde hij. „Mijn huishoudster is uit. Naar de bioscoop. Ik kan me vanavond niet met huiselijke affaires ophou den". Maar hij maakte zijn eigen woor den onwaar, door de deur wat ver der open te duwen, zodat er een streep licht naar buiten viel. Hij zag niets, behalve de hem aangeboden fles. Hij hoorde een stem die in het Engels tot hem sprak, maar niet op een manier die geboren Engelsen eigen was. „Van Greenwoor Zoon", zei de stem. „Een fles whisky". Het was duidelijk te zien dat er geen vloeistof was in de groengla- zen fles, die nu door de opening van de deur naar binnen werd gesto ken. Maar het was ook te zien dat er zich een rolletje papier in be vond, ondertekend door de Minister van Financiën, papieren waarvoor de professor zich een overvloed van whisky kon aanschaffen, zelfs tegen de naoorlogse prijzen. „Ik heb niets besteld", begon de geleerde kribbig. „Ik bedoel, ik doe het niet voor geld. Ik wil het niet hebben". De fles was reeds in zijn aarze lende handen geduwd. Hij weigerde nog, liet haar op de deurmat val len. Maar ze lag binnen de drem pel en onmiddellijk daarna klonken er buiten zich verwijderende voet stappen, voetstappen die zich langs een omweg naar Holland Park be gaven. Maar vijf minuten later, in een schemerig verlichte keuken, klonk er het onmiskenbare geluid van brekend glas, het onmiskenbare ge ritsel van bankbiljetten die in een portefeuille worden gestoken; eerst daarna keerde de geleerde terug naar zijn ontleding van de misvat tingen van een Zweedse collega. Hij voelde zich wel een beetje ongerust bij de gedachte dat bankbiljetten opgespoord konden worden bij de herinnering aan de verhalen uit z'n jeugd, waarin de schelmen ten lan gen laatste altijd gevonden werden. Maar een idealist, zelfs een idealist wiens principes hem meer aan het hart lagen dan een eens gezworen eed, viel immers niet te vergelijken met een schelm. (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 6