wAalwijkse en UnqstRAAtse couRant Weth. J. v. Heeswijk opent zaterdag nieuwe dojo van ,Shin-Gi-tai' iX ampei <=Campe Tilburg volgende week drie dagen „wijnstad" VAN MIL Firma F. Verschuren en Zonen in Waspik viert 75-jarig bestaan Twee miljoen auto's In Nederland HYPOTHEKEN UM1è.1è4èM1è&1è4è-lÈMm#. Hazelnoottaart 3,75 J ti JUDO-SPORT IS IN WAALWIJK POPULAIR NIEUW BEDRIJF IN BOUW Fraai gebouw aan de Grotestraat Dames-cursus in Tilburg Hcuvdstn* 14 I I I V Anton Geesink Jiu Jitsu Initiatief W. Timmermans en Zonen <v Raad Vlijmen ver gadert donderdag Waspik BANKETBAKKERIJ GROTESTRAAT 234 WAALWIJK TELEFOON 2312 Bedrijf telt nu 20 personeelsleden Over heel het land Grote bloei Loon op Zand DONDERDAGAVOND 12 SEPTEMBER 1968 89e JAARGANG No. 74 vaiï het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Git blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' WAALWIJK - Zaterdag 14 september zal voor de Waalwijkse judoclub 'Shin-gi-tai' een feestelijke dag zijn. Na jaren zeer gebrekkig gehuisvest te zijn geweest, zal dan de nieuwe dojo in gebruik worden genomen. De opening 's middags om 3 uur zal worden verricht door loco-burgemeester J. J. M. van Heeswijk, tevens wethouder voor sportzaken. Door leden van de judoclub zullen verschillende demonstraties worden gegeven. Het ge bouw, dat men nu betrokken heeft - in judotermen de dojo - staat aan de Grotestraat 150. Het gebouw heeft een oppervlakte van z°'n 120 m2. Buiten de ruimte waar de sport beoefend wordt en de tatami de matligt zijn er nog twee kleedkamers, een voor da mes en een voor heren. Tevens is er een douche en zijn er toiletten. Niet alleen de judovereniging. maar ook de krachtsportvereniging zal van dit gebouw gebruik kunnen ma ken, zodat wat voor deze mooie tak van sport betreft, de huisvestings problemen ook uit de wereld zijn. Ook voor hen is het tot nog toe niet mogelijk geweest zich te ontplooien op de juiste wijze. Dit alles wordt verteld door de voorzitter van de judoclub, de heer J. Wijkmans. Naast hem hebben in het bestuur zitting: L. van Veldho ven. secretaris, mevr. Ros, penning- meesteresse en als commissarissen H. Burgel en H. Ros. De leden zijn in drie categoriën onder te verde- ien, nl. aspiranten tot 14 jaar plm. 90 jongens en meisjes, junioren van 14 tot 18 jaar 2o jongens en meis jes en senioren plm. 40 dames en heren. Het totaal aan leden beloopt dus zo'n 150, hetgeen toch voor een iudovereniging een respectabel aan tal genoemd mag worden. Het gebouw, dat vroeger dienst deed als ledermagazijn, heeft een metamorfose ondergaan, vooral door de zelfwerkzaamheid van de leden. In dit geval mag toch wel speciaal genoemd worden de heer H. Ros, die zich vele uren ingespannen heeft om de dojo te maken tot wat ze nu is: een aanwinst voor het Waalwijkse judo. De ruimte is ge houden in lichte kleuren, hetgeen fris aandoet. Dat, zoals reeds gezegd de ruimte in een grote behoefte voorziet, wordt wel gedemonstreerd door een overzicht van de dagen dat de dojo in gebruik is. Maandagavond vindt de conditie- en circuitraining plaats. De dins dagavond is bestemd voor de judo training, die gegeven wordt door de heer J. Horsten uit Tilburg, die daar zelf ook een dojo bezit. Ook wordt dan aandacht besteed aan jiu jitsu door de heer Meyer. Voor de dames geeft de heer Horsten dan nog yoga 's avonds van 10 tot 11 uur. De woensdagmiddag is voor de jeugd, terwijl in de avonduren de krachtsportvereniging door middel van training haar prestaties tracht op te voeren. Zondagmorgen wordt voorlopig de zaal weer in bezit ge nomen door de jeugd, maar in de nabije toekomst zal dit naar de za terdagmorgen worden verplaatst. Na 11 uur volgt dan de vrije trai ning voor de senioren. Over enige tijd zal tevens gestart worden met een mini-cursus dames jiu jitsu. De datum waarop deze cursus begint zal nog nader bekend worden gemaakt. Na de opening, zo vertelt de' heer J. Wijkmans. wil men ook komen tot het organiseren van meer wedstrijden, zowel voor de senioren, als voor de jeugd en VOOR: VOOR VOOR ajouren, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren stofknopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar dat in idividuele- en teamwedstrij den. Men wil komen tot het „draai en om een judoterm te gebruiken, van wedstrijden tegen vooral teams uit de omgeving. Tevens wordt de mogelijkheid niet uitgesloten geacht dat er in de toekomst wedstrijden zullen volgen tegen een judoclub uit Unna, waarmee de gemeente Waalwijk een jumelage heeft, het geen reeds geleid heeft tot contacten op allerlei terrein. Om meer finan cieel houvast te krijgen zal ook een donateursactie op touw gezet wor den, waar men toch wel enige ver wachtingen van heeft. Judo is ondanks de populariteit dat het geniet, hetgeen wellicht pa radoxaal moge klinken nog wei nig bekend. Vooral wat betreft bij de jeugd. De populariteit heeft judo te danken aan de prestaties gele verd door Anton Geesink en dan in het bijzonder het wereldkampioen schap, dat hij behaalde op 2 decem ber 1961 te Parijs. Geesink doorbrak een traditie, want tot dan toe was het nog aan geen niet-Japanner ge lukt om enig succes te boeken. Ve len hebben dit mee kunnen beleven door de televisie, die op slag velen voor deze sport deed voelen. Ons land sprak overigens al jarenlang een woordje mee. Nederland bleek een vruchtbare bodem te zijn voor de „export" van judo, waarmee de Japanners na de tweede wereldoor log begonnen. Er werd voor die tijd wel iets aan jiu jitsu gedaan, maar dit bleef slechts in beperkte kring. Jiu jitsu en judo het is onver mijdelijk dat deze twee in één adem worden genoemd. Ze lijken op el kaar en toch verschillen ze enorm. Er wordt wel eens gezegd, dat jiu jitsu aanvallen is en judo verdedi gen, maar daj; is beslist niet waar. De judosport zoals die heden ten dage beoefend wordt is nog geen IOC- jaar oud, terwijl jiu jitsu te ruggaat tot aan de middeleeuwen. Proffessor Kano kan de vader ge noemd worden van de nationale sport van Japan. Hij heeft het judo gecreëerd uit het jiu jitsu. Op het eind van de vorige eeuw ontwikkel de hij in de door hem gestichte school de kodokan met een aantal leerlingen de eerste princi pes. Hij haalde de gevaarlijke ele menten uit het jiu jitsu en schiep daarmee een fascinerende manne lijke vechtsport, die ten doel had aanvallers ten val te brengen of te overmeesteren zonder letsel toe te brengen. Hij vond navolgers over de gehele wereld. Judo is in de eerste plaats bedoeld als wedstrijd sport. De judotraining geeft spelen derwijs een goede conditie. Voor de jeugd is judo naar behoefte en leef tijd aangepast zodat iedere jongen en elk meisje krijgt onderwezen op een wijze, die het voor hen begrij pelijk maakt en daardoor aantrek kelijk. Omdat judo een individuele sport is vraagt het van de leerling een grote mate van initiatief; hij draagt zelf alle verantwoordelijkheid voor zijn resultaten. Judo zo kan men stellen heeft dan ook een grote gees telijke waarde; alles bij elkaar draagt judo veel bij tot de karakter vorming van een persoon. Judo past dan ook uitstekend in het levenspa troon van deze jachtige tijd. MAKELAARS IN ASSURANTIËN Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 1ü Vraagt eens inlichtingen over onze konkurrerende voorwaarden (Van onze verslaggever) TILBURG - Volgende week is Tilburg drie dagen wijnstad. Op vrij dag 20, zaterdag 21 en zondag 22 september worden er op het Heuvel- plein grote wijnfeesten georgani seerd. Dit alles speelt zich af in een gezellig dorpje dat opgebouwd uit wijnpaviljoens, op de Heuvel is op gesteld. Heel het plein is verder be zet met terrasjes, opgesteld rond een groot podium, waar muziek- en dans groepen optreden. Het Tilburgse wijnfeest is opgezet als een populair feest, voor jong en oud. Behalve het genot van muziek, zang en dans is er het genoegen van allerlei heerlijke hapjes en dranken die tegen schappelijke prijzen worden aangeboden. Ook zal het huwelijk tussen de wijn en de kaas op dit Til burgse feest weer eens worden beves tigd. Het feest is gratis toegankelijk en duurt iedere nacht tot 2 uur. Het Wijnfeest kon worden opgezet dank zij de grote medewerking van vijf be kende Tilburgse wijnimporteurs, die hiermee hopen dat Tilburg als wijn stad groter faam krijgt. Ook diverse restaurants in de stad brengen diver se wijn-aanbiedingen en menu's zo dat ook de gastronomie hoogtij zal vieren. Het feest wordt vrijdagavond ge opend door de Wijnprinses, die s woensdags in de Schouwburg wordt gekozen. De prinses en haar hofda mes worden gewogen op een grote oud-Hollandse waag. Het gewicht van dit gezelschap wordt dan (in blokjes gesneden), door kaasmeisjes gepresenteerd aan alle gasten die met een glas wijn worden aangetroffen. Verder treedt de Heimatverein ,,Schwarzkogleruit Módlingen op; verder zijn er andere show- en dans- orkesten en kan de jeugd zich zater dagmiddag vermaken met poppen kastvoorstellingen. De Brabantse con ferencier Pierre van Ostade heeft bij dit alles de leiding. In de paviljoens zullen verschillende kunstenaars de monstreren. Ook zal er een potten bakster te zien zijn, een meisje dat bloemen uit papier maakt, een kunst schilder en zo meer. Op de Schouwburgring, de nieuwe winkelstraat van Tilburg, is vrijdag en zaterdag een braderie met verder een antiekmarkt, nationale ruilbeurs, speakerscorner en gezellige terrasjes. Voor de jeugd rijdt er een treintje over het braderieterrein. In een an dere winkelstraat, het Smidspad, zijn soortgelijke evenementen. In zaal v. Broekhoven treden hier bekende groepen op. Zo belooft Tilburg vol gende week 3 dagen „Wijnstad" te worden. VLIJMEN De raad van de ge meente Vlijmen komt donderdag in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken en medede lingen. 3 Beëdiging van de heer H. Vugts als tweede waarnemend sekretaris der gemeente Vlijmen. 4. Voorstel tot voorlopige goedkeu ring van het plan tot onteigening van grond ten behoeve van de rea- l'sering van het bestemmingsplan ..Nieuwkuyk-Oost". 5 Voorstel tot aankoop van het pand Meerdijk 20 van de Erven G. Beekmans, p.a. Schoolstraat 23. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de verrekening met het RK Kerk- Schoolbestuur te Nieuwkuyk van de voor de bouw van een nieuwe 8-klassige school voor gewoon lager onderwijs te Nieuwkuyk benodigde grond. 7. Voorstel tot vaststelling van een instructie voor de ambtenaren van Eouw- en Woningtoezicht. 8. Voorstel tot aankoop van grond van de kinderen Goossens t.b.v. de realisering van het bestemmings plan „Vijfhoeven-I". 9. Voorstel tot vaststelling van de Drank- en Horecaverordening. 10 Voorstel tot benoeming van een vakleerkracht handwerken aan de openbare school voor g.l.o. 11. Voorstel tot medewerking ex art. 72 der L.O.-wet 1920 aan het Be stuur van de RK Jongens- en Meis jesschool te Vlijmen voor de aan schaf van een glasmasterscherm t b.v het uitbreiden en opknappen van het kleedgebouwd. 13. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet voor de aan schaf van een DAF-bestelwagen t.b.v. gemeentewerken. 14. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet voor de aanleg van parkeerhavens in de Mr. Dries- senstraat. 15. Begrotingswijzigingen. 16. Voorstel tot herbenoeming van de leden van de adviescommissie, bedoeld in art. 8 van de Woon- ruimtewet 1947. CAFÉ-RESTAURANT MONTENS BESTAAT 40 JAAR Café-Restaurant Montens, vanaf de op richting een belangrijke haard voor een groot deel van het Waspikse verenigings leven, bestaat 40 jaar. Dit door de heer Christiaan Montens in 1928 gestichte hore- ca-bedrijf wordt thans geëxploteerd door de heer en mevrouw C. Montens-Roovers. Mede omdat dit jubileum samenviel met 't zilveren huwelijksfeest van de eigenaar deelden velen mee in de feestvreugde rond deze mijlpaal van 't Vaartje 2. NIEUWE LEDEN KOOR Over enkele weken begint er weer een nieuwe cursus voor opleiding van jonge zangers voor het kerkkoor van de Bartho- lomeusparochie. De lessen zullen worden gegeven 's woensdags voor de repetitie van het koor, in de zaal van café C. Montens. Men kan zich aanmelden bij de heer A. Kuysters, kassier van de Boerenleenbank. UITSTAPJE VAN DE RAAD Burgemeester, wethouders en de raads leden van de gemeente Waspik maakten maandag met hunne dames een uitstapje. Er werden bezoeken gebracht aan de ge meenten Uden, Venray en Mill waar o.a. uitbreidingsplannen en een overdekt Com- bibad de aandacht trokken. In 'De Jonge Hertog' in Oisterwijk werd gedineerd, waarna het in Tilburg bij circus Sarrassani aangenaam verpozen was. Om het program in vervulling te doen gaan gebruikte het gezelschap de Postelse Hoeve als laatste pleisterplaats. Onze roomboter-specialiteit W? De directie en 't personeel van de Fa. F. Verschuren Zonen te Waspik hebben eind vorige week de viering ingeluid van een bijzondere verjaar dag van de zaak. Het is namelijk 75 jaar geleden dat Frans Verschuren met één knecht het koperslagers- en loodgietersvak in een werkplaatsje ging uitoefenen. Sinds 1893 is er heel wat gepasseerd. Frans Verschuren die drie-kwart eeuw geleden in zijn eerste klantenboek in sierlijk hand schrift reparaties a 5 cent noteerde, gebaseerd op 'n uurloon van de baas van 15 cent en voor de knecht van 12Vz cent, zal niet hebben vermoed dat zijn onderneming zou uitgroeien tot een ingenieursbureau voor elek trotechnische-, gas- en waterleidinginstallaties, lood- en zinkwerken, cen trale verwarming en luchtverwarming. Met een dertigtal auto's zwermen dagelijks 'n 70 personeelsleden uit over het gehele land, van Den Helder tot Maastricht, zelfs tot in België. Een gezonde zaak die een regelma tige en gestadige ontwikkeling door maakte. Vanaf 1919 gaf Frans Verschuren geleidelijk de touwtjes uit handen om zich aan zijn hobby, het kunstzinnig bewerken van koper, te gaan wijden. Zijn zoon, de heer A. Verschuren, voorzag Waspik en Capelle die in 1920 aansluiting kregen op het elec- triciteitsnet van de PNEM, voor een overgroot deel van huisinstallaties en verlichtingsornamenten. Vanaf die tijd tot 1960 verzorgde de firma de straatverlichting en het onderhoud van het electriciteitsnet in de gemeen te Waspik. Met de aanleg van het electriciteitsnet kwam tevens de ver koop van electrische apparaten tot bloei. Na de tweede wereldoorlog had de firma een groot aandeel in het herstel van het electriciteitsnet in dit rayon en met name omdat de heer F. Verschuren er in slaagde zijn voor raad electrische materialen uit han den van de bezetters te houden heeft hij veel kunnen bijdragen tot het op gang brengen van de industrie in Waspik, Geertruidenberg, Loon op Zand, Waalwijk, Kaatsheuvel en Dongen. Er kwamen opdrachten voor nieu we installaties van de PNEM en de Van de 200 miljoen automobielen die er nu in de wereld rondrijden, vinden we er 1% ofwel 2 miljoen in Nederland. Om het eerste miljoen te bereiken, hadden we ongeveer 70 jaar nodig. Het tweede miljoen be reikten we nu in ongeveer 4Vz jaar en men heeft al uitgerekend, dat we over ongeveer 3 jaar aan dc 3 mil joen auto's in ons land toe zullen zijn, als tenminste de ontwikkeling, naar mag worden verwacht, op nor male voet voortgaat. Bij de huidige stand van 2 miljoen automobielen beschikt 1 op elke 6 Nederlanders nu over een auto. Dat is in Europa nog geen hoog getal, want de Belgen hebben 1 auto op el ke 5 Belgen. In Duitsland is het 1 op 4V2 en in Frankrijk 1 op 4, even als trouwens in Zweden, het land met de grootste autodichtheid. Toch is de autodichtheid van 1 op 6 in ons land reeds een zeer grote dichtheid, niet gezien uit de econo mische hoek, maar uit die van de dichtbevolktheid van ons landje. Lan den als Frankrijk en Zweden zijn aanmerkelijk dunner bevolkt dan ons land en dus heeft elke auto daar, ook al is de dichtheid 1 op 4, een aanmerkelijk grotere ruimte tot zijn beschikking dan in ons land, waar we met een dichtheid van 1 op 6 wat de auto's betreft, elkaar reeds verdrin gen, zowel op de wegen, als langs de stoepranden waar we allemaal een plaatje proberen te vinden om onze auto te parkeren. Gezien de verwachting, dat we over drie jaar met anderhal maal zoveel auto's in ons land zitten, kunnen we verwachten, dat de verkeersproble men in de komende jaren nog sterk zullen toenemen, want bij een derge lijke snelle groei kan men niet ver wachten dat er ook snel soelaas zal worden geboden. De ervaring heeft ons geleerd, dat de verkeersproble men niet eenvoudig oplosbaar zijn en dat er jaren gemoeid zijn, voordat men de oplossing voor een probleem heeft gevonden. De periode van 3 jaar die ons rest is zeker te kort industrie, welke zich vooral na 1952 over het gehele land uitbreidden. Werkplaatsen, magazijnen en kanto ren in Waspik ondergingen uitbrei dingen. Jammer dat het gemeentebe stuur van Waspik de groei van deze voor eigen plaats zo belangrijk ge worden industrie de laatste 15 jaar niet voldoende heeft kunnen bege leiden, met name met betrekking tot het verlenen van huisvesting aan de werknemers van deze firma. Het bleek dan ook noodzakelijk gedeelte lijk elders onderdak te zoeken, waar meer vestigingsfaciliteitcn geboden werden. Zo werd in '62 een afdeling in Roosendaal gevestigd (Scherp- deel), terwijl er nog dit jaar aan de Kooldreef een nieuw bedrijfspand zal worden gerealiseerd op een bouw terrein van 800 m2. Tivee jaar geleden kwam, na zijn studie aan de T.H. te Delft, zoon Frans met zijn ingenieurstitel de lei ding van het bedrijf versterken. Sindsdien konden een aantal werken op hoger technisch niveau worden aangenomen en uitgevoerd. Deze ge lukkige omstandigheid zal er zeker toe bijdragen dat de firma, ook in Waspik, tot nog grotere bloei zal komen. MIVA-ACTIE De Missie Verkeersmiddelen-actie gaat zondag haar grote inzameling houden. Het motto is dan „Laat ze rijden" de missiona rissen welke in verre landen hun missie- arbeid verrichten, vaak onder de meest on denkbare moeilijke omstandigheden. In de parochiekerk van Loon op Zand zal zondag pater Brands, welke nu met vakantie is. een toepasselijke predikatie onder alle H. Mis sen houden, ter aanmoediging voor deze grootscheepse actie. P.V. „DE LUCHTBODE" De postduivenvereniging 'De Luchtbode' hield zondag haar vlucht vanuit St. Quen- tin; afstand 235 km. Deelname 123 duiven. Gelost om 7.10 uur. Aankomst eerste duif 13.32.38 uur; laatste prijsduif 10.54.16 u. Overduif H. M. v. d. Velden. De uitslag was als volgt: J. v. Broekhoven 1 6 27; G. Schoenmakers 2 9 11 14; B. v. Iersel 3 28; M. Vera 4 5 7 8 13 31; C. IJpelaar 10 15; Hooij- mayers 12; Henk v. d. Velden 16 20 22 25; J. v. Dongen 17 29; C. Schapendonk 18 23; H. M. v. d. Velden 19; A. Lecr- makers 21; M. Maas 24; A. J. v. Dongen 26 30. JHR. HENRI VERHEIJDEN IN DEN BOSCH OVERLEDEN Zaterdag is in Vught nog onverwacht overleden Jonkheer Henri Louis Frangois Marie Joseph Verheijen op 72-jarige leef tijd. Deze in Loon op Zand ook goed be kend zijnde Jonkheer - Jonker Hein - is jarenlang beschermheer geweest van „De Liedertafel 'De Echo der Duinen'. Deze functie heeft hij voor enige jaren geleden Jhr. Charles uit Zeist overgenomen, van wege de toen al op leeftijd zijnde Jonken Hein. De uitvaart heeft plaatsgehad in de eerk van O.L. Vrouw te Vught, waarna de bijzetting volgde in de familiegrafkelder te Loon op Zand.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 13