waalwijkse en LanqstRMtse couRant Problemen rond de neutraliteit „Sluit trajekt Waalwijk-Raams- donkveer op Maasroute voor verkeer af, als weg niet wordt verbeterd" BOUWMAN „ZANDDONK" WOONGEBIED VOOR ZEKER 5000 PERSONEN OPEN OOG van ^ïflierlo Ie gedeelte KAMER VAN KOOPHANDEL IN BRIEF TOT G.S. zonne- BRILLEN Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent DONDERDAGAVOND 12 SEPTEMBER 1968 89e JAARGANG No. 74 Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8. tel. 041öT Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 P kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Terwijl het Oostenrijkse volk emo tioneel reageert op de bezetting van Tsjecho-Slowakije, houdt de regering zich bezig met talrijke politieke pro blemen die gerezen of weer actueel geworden zijn. Oostenrijk is een neu traal eilandje tussen de machtssferen van West en Oost; het kan en mag geen bescherming zoeken bij een van de beide bondgenootschappen. Crises en buurlanden eisen van de regering belangrijke zelfstandige beslissingen en iegelijk een uiterst voorzichtig iaveren. Dit laatste wordt bemoeilijkt wanneer de bevolking, zoals in de Hongaarse kwestie indertijd cn nu in het Tsjechische drama, spontaan par tij kiest. Het is niet gemakkelijk naar alle zijden de juiste afmetingen te vinden. Dat bewijst de kritiek die thans op de regeringsverklaringen wordt uit geoefend, niet in de laatste plaats binnen de regeringspartij. Steeds weer hoort men dat de regering de Sowjet-Unie te veel wil ontzien. Vooral de waarschuwing van de staatssecretaris voor berichtgeving, Karl Pisa, dat men de situatie in Tsjecho-Slowakije niet moest drama tiseren, heeft veel kwaad bloed gezet. De hoofdlijn der Oostenrijkse re- geringspolitiek, te weten de beklem toning van 's lands neutraliteit, wordt echter door alle partijen juist geacht. Wel wordt de vraag gesteld, hoe ver de neutraliteitsverplichtingen reiken. Veel meer dan vroeger is men van oordeel dat de neutraliteit ook poli tieke especten heeft: de staat dient in vredestijd een politiek te voeren ■velke geen twijfel doet rijzen aan de handhaving der neutraliteit in geval van oorlog. Een zekere terughou dendheid van de regering bij uitspra ken over internationale conflicten wordt gebillijkt. Maar in het vrije Oostenrijk kan de bevolking nu een maal openlijk zijn mening zeggen en zo wordt de neutraliteit soms een probleem, want aan de hand van de stemming onder de bevolking kan men ook de mening van de regering bepalen en die kan wel eens tegen gesteld zijn aan die welke de rege ring beweert te hebben. Een andere zaak is of Oostenrijk wel ernst genoeg maakt met de ver plichting zijn neutraliteit en grond gebied met alle ter beschikking staan de middelen te verdedigen. Het leger bezit te weinig uniformen en muni tie om alle reservisten te kunnen uit rusten en de in het noorden geleger de eenheden blijken te klagen over benzinegebrek. Verbluffend is de na ïviteit van vele Oostenrijkers, die menen dat hun niets kan gebeuren omdat zij neutraal zijn In politieke kringen kan men ech ter een zekere bezorgdheid niet on derdrukken. Daar vraagt men zich af, of Oostenrijk niet nogmaals tus sen Oost en West verdeeld zal wor den. Waldheim, de minister van bui tenlandse zaken, gelooft van niet. Dndanks enkele heftige aanvallen Van Russische pers is er geen ver- s .echtering van de officiële betrek- 'ogen tussen Oostenrijk en de Sow- Jet-Unie te bespeuren. Waldheim wil ®°k niet twijfelen aan de gelegenheid yan het door vier grote mogendheden ondertekende staatsverdrag van '55. Hoe het verder zal gaan? De Oos tenrijkse minister van buitenlandse j n ziet geen andere mogelijkheid an voortzetting van de ontspan- (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het nieuwe woongebied 'Zanddonk', waar in 1970 de eerste woningen worden gebouwd, gaat straks woonruimte bieden aan zon 5.000 personen. Na de voltooiing van deze nieuwe wijk is Waalwijk, met uitzondering van Plan De Hoef, uitgebouwd. Mo gelijkheden liggen er dan alleen nog maar ten noorden van de Langstraatweg in de omgeving van de Haven. Meer zuidelijker bereikt men het grondgebied van de Met bouw van flats aan Bloemenoord- plein wordt snel begonnen Grote woningprojekten zijn nu af lopend. Met name in het plan Groe- newoud komen vele tientallen koop- en huurhuizen gereed. Het plan is dit jaar voor 80% voltooid. Ook op an dere punten wordt druk gebouwd of bestaan plannen die binnen nu en en kele maanden worden gerealiseerd. Zo verwacht men spoedig de vergun ningen om met de bouw van twee blokken galerijflats te kunnen begin nen, op het Bloemenoordplein. Deze etageivoningen worden volgens sys teembouw door IBC - Best gereali seerd. Het zal voorlopig ook het laatste hoogbouwprojekt in de ge meente zijn. Binnenkort zal het college van B. en W. de raad namelijk voorstellen de hoogbouwplannen die er nog in Laageinde en Groenewoud bestaan voor etagebouw te vervangen door laagbouw. Wel komt er in het plan Laageinde, op het grote grasgazon nabij de Grotestraat een riant wijk winkelcentrum met woonflats. De be legger verwacht dat het bouwbedrijf Zeebregts uit Goirle rond 1 decem ber met de bouw hiervan kan starten. Het grootste opbjekt dat de ge meente de komende jaren wacht is het nieuwe woongebied 'Zanddonk', dat door het Bureau voor Ruimtelijke Ordening en Architectuur Kuyper, De Ranitz, Van der Lee en Van Tol te Rotterdam is opgezet. Het zgn. 'vlekkenplan' dat in grote lijnen de plannen van het gemeentebestuur in deze aangeeft is - zoals men in onze editie van maandag uitvoerig kon lezen - door de gemeenteraad donderdag aanvaard. Met de direkteur Gemeentewerken, de heer J. Kobben, spraken wij nader over dit nieuwe wooncentrum, dat 't gebied omvat tussen de spoorlijn, de Antoniusstraat en Kloosterweg, de Reigerbosweg (op industrieterrein) en aan de zuidzijde wordt begrensd door de Meerdijk, die tevens de grens van de gemeente Waalwijk vormt. gemeenten Sprang-Capelle en Loon op Zand. Vandaar dat er momenteel studies gaande zijn over de uitbouw van de gemeente, waarbij het zeker niet tot de onmoge lijkheden hoort de oplossing in een intergemeentelijk plan wordt gevonden. Alle mogelijkheden worden bin nen kamers terdege bestudeerd. Voor het publiek blijkt de noodzaak hiervan niet zo dringend. Er worden im mers de komende jaren nog honderden woningen ge bouwd. De maquêtte van de eerste fase van het nieuwe uitbreidingssplan. In dit gedeelte worden in 1970 de eerste woningen gebouwd Veilige" wijk ,,In wezen is dit plan opgezet om het rijdend verkeer zich vrij onafhan- ningspolitiek en van de pogingen om met alle buurlanden te blijven samen werken. Wel realiseert hij zich dat Oostenrijk de betrekkingen met Oost- Europa niet kan voortzetten alsof er op 21 augustus niets gebeurd is. De regering moet rekening houden met de ernstige discreditering van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten in de ogen van het Oostenrijkse volk. Zij begrijpt waarom de Oostenrijkse vakbeweging en andere organisaties hun meestal intensieve contacten met verwante organisaties in bovenbe doelde landen demonstratief hebben verbroken. Zo zien we, dat de beste bedoelin gen om de neutraliteit te handhaven een onmogelijke zaak wordt, wan neer het gaat om de schending van de meest elementaire rechten. Het volk bepaalt een standpunt los van dat van de regering en hiermede is een po sitie bepaald. kelijk door we wijk te laten begeven. Er zijn twee hoofdverkeersaders, De Reigerbosweg en een nieuw te pro- jekteren weg die vanaf de Blijde In- comstenlaan naar de Kamerlingh On- nesweg voert. Door het plan komen dan enkele wijkwegen om de parkeer plaatsen te bereiken en routes be stemd voor de verzorging van de wijk. De opzet is echter zo weinig mogelijk verkeer toe te laten", aldus de heer Kobben. Het wonen krijgt zo een bepaalde gedachte en biedt voor iedere bewo ner mogelijkheden. Men kan aan een van de verkeerswegen, aan een wan delpad of aan de hoven wonen. Ook de kinderen kunnen zich vrijelijker bewegen. Bij de hofjes zijn speelter- reintjes voor de allerkleinsten, terwijl voor de oudere jeugd, die zich ge makkelijker elders in de wijk kan ver plaatsen er trapveldjes zijn geprojek- teerd. Waterpartijen Het plan wordt doorkruist door waterpartijen die deels een aardige afwisseling tussen de verschillende wijken vormen maar ook een drin gende noodzaak zijn voor de water huishouding. ,,'t Woongebied 'Zand donk' is een van de natste gedeelten van de gemeente. We konden twee systemen toepassen; het aanleggen van waterpartijen of een kostbaar drainage systeem. De meest voorde lige manier is gekozen. Als we in het geheel geen maatregelen zouden tref fen zouden de vloeren van de wonin gen zeker nat worden. Nu wordt de grondwaterstand verlaagd", aldus de heer Kobben, die zei er naar te stre ven de partijen zo ondiep te houden als maar mogelijk is. De gedachten gaan uit naar diepten van 90 - 100 cm. 5000 personen In de nieuwe woonwijk is ook ruimschoots rekening gehouden met de bouw van lagere- en kleuterscho len. In het hart van de wijk komt een winkelcentrum dat in totaal 1400 m2 winkeloppervlakte zal beslaan. Alleen bij dit punt is hoogbouw gedacht. Verder zal de wijk uitsluitend laag bouw worden verwezenlijkt. Als 'Zanddonk' is voltooid omvat de wijk 1500 woningen wat betekent dat er zo'n 5.000 personen zullen wonea Men tracht ook in de bouw (woning wet en premiebouw) zoveel mogelijk variatie te brengen, waarbij dan ook aan een ruimer keus voor de toekom stige bewoners kan worden voldaan. Het eerste gedeelte, waarvan een maquette is gemaakt, wordt direkt in voorbereiding genomen. In 1970 hoopt men hier met de bouw van de circa 250 woningen te beginnen. In dit gedeelte komen ook 44 garage boxen, die bij de parkeerterreinen zijn gedacht. Het gehele plan wordt nog dit jaar in de juridische fase ge plaatst. Hiermee heeft het woonge bied 'Zanddonk' voorrang gekregen boven het plan De Hoef. De Hoef Dit uitbreidingsplan, dat vorig jaar door de raad werd verworpen, is op nieuw bestudeerd. In het gebied lig gen echter nogal wat boerderijen, zo dat men het juister oordeelde eerst met 'Zanddonk' aan te vangen, waar slechts 2 boerderijen en 1 tuinders- bedrijf moeten verdwijnen. Ongetwij feld zal plan De Hoef over enkele jaren opnieuw de raad bereiken. De meeste gronden in 't plan 'Zanddonk' zijn reeds eigendom van de gemeente. Met het kerkbestuur van de St. An- toniusparochie worden onderhande lingen gevoerd over de aankoop van de voormalige kerk in de Antonius straat. Ook wordt getracht grond te verwerven aan de Kloosterweg voor een doorbraak naar het nieuwe ge bied, bestemd als wandelpad. MISSCHIEN IETS VOOR U? Open Oog heeft in de tijd, dat deze rubriek bestaat al vele pro blemen aan de orde gesteld: maatschappelijke, godsdienstige, eco nomische, enz. Velen hebben het gelezen en gedacht: ,,'t is beroerd, t is lastig, t is ellendig, dat deze problemen er zijn; maat wat weten wij er van, we kunnen er toch niet over meepraten en over mee denkeri! Maar als U wilt, als U belangstelling en interesse hebt voor hetgeen er in de maatschappij gebeurt, dan is er in Waalwijk en in Drurien een pracht gelegenheid om een beetje thuis te raken in wat er reilt en zeilt in onze wereld, dan staat de sociale school van het Nederlands Katholiek Vakverbond voor U open Op 24 september begint het vierde cursusjaar in Waalwijk en op 26 september in Drunen. Arbeid en bedrijf, huwelijk, gezin, schooi en beroepskeuze, vrijetijdsbesteding, massa-communicatiemiddelen, sociale zekerheid zijn enkele van de onderiverpen die aan de orde komen. Het gaat om één avond per weck, dertig weken lang. U zou eens moeten praten met mensen, die er aan hebben meegedaan. Op maandag 16 september a.s. is er in de Levensschool te Wc.alwijk (Mr. v. Coothstraat 68) om 8 uur een contactavand voor belang stellenden, die nader geïnformeerd willen worden. Een open avond die tot niets verplicht. U bent van harte welkom! Hetzelfde geldt voor belangstellenden in Drunen; daar is een contactbijeenkomst op donderdag 19 september in de Hoge Braken aan de Stations straat. P. DE KONING, cursusleider (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noorde lijk Noord-Brabant in Waalwijk is niet erg te spreken over de verbetering van de Langstraatweg op het trajekt Waalwijk - Raamsdonksveer. Deze week heeft het bestuur van de Kamer zich in een schrijven tot de Provin ciale Staten gericht. In deze brief herinnert de Kamer aan het krediet dat de Staten in het begin van dit jaar beschikbaar hebben gesteld voor een definitieve verharding op de rijbaan van het trajekt op de Maasroute, tussen Capelle en Wagenberg. BIJZONDER GEVAARLIJKE AUTOSNELWEG Na goedkeuring van dit krediet door de Rijksoverheid heeft de aan besteding plaats gehad en is de aan nemers sinds enkele weken met de uitvoering van dit werk begonnen. De aanleg van het betreffende weg dek is gestart op het trajekt Wagen berg - Wilhelminakanaal, wat volgens de Kamer betekent dat het stuk Ca pelle - Raamsdonksveer nog zeker 6 tot 10 maanden op verbetering zal moeten wachten. Wanneer de klinkerbestrating in 't trajekt Waalwijk-Capelle zal worden aanbesteed is nog niet bekend. Het bestuur van de Kamer van Koophan del verwacht dat het aanbrengen van de definitieve verharding op dit tra jekt ook niet binnen een jaar zal plaatsvinden. Uit dit alles moet wor den geconcludeerd, zo staat in het schrijven te lezen, dat 't wegdek tus sen Waalwijk en Capelle nog zeker 6 tot 12 maanden op vervanging zal moeten wachten. Dit wegdek bevindt zich thans in een bijzonder slechte staat. Dit heeft niet alleen tot gevolg Grotestr.231 Tel.3866 Waalwijk Ziekenfondsleverancier -Qxcluóieve bieren kleding WAALWIJK dat er grote schade optreedt aan auto's, die van deze weg gebruik maken, maar tevens heeft men hier te doen met een bijzonder gevaarlijke autosnelweg. REGELBAAR HOUDEN Vele delen van de weg zijn ver zakt en op sommige plaatsen staan stenen rechtop in het wegdek. Het valt daarbij op, dat dit slechte weg dek niet via borden staat aangegeven. De Kamer is dan ook van mening, dat dit slechte wegdek, tot het moment van vervanging, in een behoorlijke rijdbare staat zal dienen te worden gehouden. Als G.S. van mening is dat hiervoor geen extra middelen kunnen worden uitgetrokken, dan stelt het bestuur van de Kamer voor, het trajekt Waalwijk - Raamsdonks veer voor het verkeer te sluiten, tot het definitieve wegdek is-aange bracht. De het 2002 Na realisatie plan «Zanddonk» en «De Hnef is praktisch volgebouwd ff

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1