wAAlwijkse en LanqstRAAtse couraiu Wordt De Biesbosch een nationaal park? PROBLEEM WORDT ONDERSCHAT WAAR BLUFT BRUG LEVENSVERZEKERING W. Timmermans en Zonen GRONTMIJ. HEEFT PLANNEN VOOR 12 PROJEKTEN Overwaardering van arbeid Tweede plan r - - mm Consumptie-tijd Geen ruimte Vorming 20 75% voordeliger Kwalijke zaak Spaarbekkens Watersport De MAANDAG 23 SEPTEMBER 1968 89e JAARGANG No. 77 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent VAn het Zuióen Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 et. inc.k.) 3,75 I'- kwrt. p. post 4,25 b(j girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 2002 Telegram-adres „ECHO' De vrije-tijdsbesteding is in onze maatschappij werkelijk een probleem Volgens talrijke wetenschappelijke prognoses uit binnen- en buitenland zal over een jaar of twintig de werktijd niet meer dan 35 uur per week bedragen, terwijl de pensioengerechtigde leeftijd dan op 60 jaar zal lig gen. Daarnaast zal er een betaalde vakantie zijn van 6 weken, aangevuld met tijd om scholing en vorming op te doen. De mens zal dus over steeds meer vrije tijd kunnen beschikken. Deze vrijheid, door de Grieken 'schole genoemd, werd door de ouden steeds beschouwd als een hoog ideaal. Zij hadden het gevoel dat het zinvolle bestaan pas bij deze vrijheid zou be ginnen. Het is een merkwaardige paradox dat eeuwenlang gevochten is voor enige vrijheid van de arbeidende mens en dat juist nu deze vrijheid zich duidelijk gaat aftekenen, overal gesproken wordt over het probleem van de vrije tijd. De vrije-tijdsbesteding is in onze maatschappij werkelijk een porbleem. Vrije tijd is voor allen een recente verovering en de con stellatie van onze maatschappij heeft zich aan deze nieuwe verworvenheid nog niet aangepast. Op Java werd eeuwenlang door 'n gemiddelde tam (landbouwer) niet langer gewerkt dan plm. 45 dagen per jaar. Wat deed zo'n man op die andere 320 dagen? Niets. Was hij daarom een mens temidden van een vrije-tijdsproblematiek? In het geheel niet. Hij deed gewoon niets. En dat ging hem prima af. Neurosen waren er niet. Zijn religie voorzag in het niets-doen. Het niets-doen was een erkend stuk van het gelijkte levens patroon. In een land als Nederland ligt dat anders. In ons land en trouwens in de meeste westerse landen is er een normatief bepaalde, sterke waarde ring voor de produktieve, economi sche arbeid. Deze waardering gaat gepaard met een speciale waardering voor het economisch onafhankelijk zijn en voorspoed op het materiële vlak. In verband hiermee is er een vaak krampachtig streven om op de maatschappelijke ladder te stijgen. Dit is merkbaar aan de nadruk die bij de jongeren ligt op de avondstu die 'om vooruit te komen in de we reld'. Deze overwaardering van de eco nomische arbeid gaat gepaard met 'n sterke onderwaardering voor de niet met een beroep samenhangende ar beid en voor allerlei activiteiten op 't terrein van de cultureel in de enige zin des woords (muziek, literatuur enz.). Een ingenieur, een directeur van een grote n.v. staan bij ons in Pendelweg Drunen - Waalwijk eMigt bij kanaal (van onze verslaggever) WAALWIJK-DRUNEN Voordat een fraaie asfaltweg is aangelegdzijn er in de regel heel wat jaartjes verstreken. Een veel geslaakte nood kreet is: leg goede wegen aan en zorg voor een ontlasting van drukke hoofdverkeersaders. Het is een samenspel tussen gemeente, provincie en rijk, dat vaak niet te vlot verloopt. De gemeenten willen in de regel wel; dat wordt nu al geruime tijd in Drunen bewezen. Toen de voorstellen op tafel kwamen om een pendelweg tussen Drunen en Waalwijk aan te leggen, gin gen de twee gemeenten de weg voorbereiden. Oyer het Zuiderafwateringskanaal zou de pro vincie dan een brug leggen. Het gemeentebestuur van Drunen liet er geen gras over groeien en legde vanuit de Grotestraat oen fraaie brede driebaans asfaltweg aanrich ting Waalwijk. Die weg ligt er nu al bijna twee jaar, doch wordt niet bereden. Elke doorverbin ding ontbreekt. Een rood-wit geblokt afsluitbord vormt het einde van de weg. Ook aan Waalwijkse zijde werden voorbereidin gen getroffen en kan de weg snel worden aan gelegd. Een betonbaan fietspad is gereed en ein digt ook op de plaats waar de brug zou komen. Wie af liet weten? De provincie, die nog steeds geen konkreet plan heeft geopenbaard. Als dit nog lang op zich laat wachten, zal de weg die uiteraard 'n aardige investering heeft gevergd op het grondgebied van de gemeente Drunen op nieuw van een asfaltlaag moeten worden voor zien. Asfaltdat namelijk niet bereden wordt, gaat afbrokkelen en is dan voor intensief ge bruik niet meer geschikt. Opnieuw dus hoge kosten. Het is te hopen dat de provincie snel besluit een brug aan te leggen. Er is dan naast de Lang- straatweg een fraaie verbinding tussen Waalwijk en Drunen. Vooral voor fietsers en bromfietsers een uitkomst. Op de foto ziet men links boven het Waalwijkse gedeelte, met uiterst rechts het betonbaan fiets pad. Op de foto rechts boven: de aansluiting in Drunen. Onder: de fraaie weg die onze fotograaf pan achter het afsluitbord knipte. hoger aanzien en verdienen veel meer dan bijv. een violist van het concert gebouworkest, die veel langer heeft moeten studeren dan de meeste aca demici. Maar een ingenieur is be trokken bij het produktieproces, een violist maakt alleen maar muziek Tegen Verolme of Zwolsman kijken de mensen méér op dan tegen Bern- hard Haitink, die op zijn 30ste jaar toch al dirigent was van een van 's werelds beste orkesten. Ouders, wier zoon 's avonds zit te blokken voor een diploma, zijn trots op hun pupil. Ouders, wier zoon 's avonds als drummer in een beat- bandje speelt, generen zich hier soms voor. Alles wat op de arbeid, be roepsstudie betrekking heeft, wordt hoog gewaardeerd, alles wat met ont spanning, recreatie en kunst samen hangt, wordt als een zaak van het tweede plan beschouwd. Vrije tijd de economie heeft dit lang begrepen is consumptie- tijd. Veel mensen zouden zich be paalde goederen niet aanschaffen, indien zij geen tijd hadden om ze te gebruiken. Een bestedingspatroon zal met de toeneming van de vrije tijd steeds meer veranderen. Deze ontwikkeling tekent zich reeds af. Uitingen hiervan zijn te vinden in het geld uitgeven voor vakantierei zen en het afsluiten van verzeke ringen en de bestedingen in de sfeer van duurzame goederen (au to's, caravans, kampeeruitrusting, meer confort in huis). Een ruimere aanschaf van duurzame goederen ligt voor de hand. Hoe meer er van de werktijd afgaat, des te sterker zal de verandering in de bestedin gen worden. Voor de industrie heeft dit alles grote gevolgen. Er zullen enorme investeringen worden ge vraagd om wat produktie en ver koop betreft bij de tijd te blijven. Voor grote groepen van de bevol king is de vrije tijd nu al een pro bleem, omdat ze niet beschikken over de ruimte die tot vrije-tijdsbe steding uitnodigt. De flatwijken, die in alle steden en vele dorpen zijn verrezen, zijn functioneel opgezet. De huizen zijn dicht aaneenge- bouwd en de straten worden in be slag genomen door het verkeer. Er is geen plaats meer voor wat men het straatleven noemt. Zelfs voor spelende kinderen is er niet voldoende ruimte. Zij gaan uit arren moede spelen op plaatsen, waar dat niet mag en hierdoor ko men zij weer in conflict met de volwassenen en met de politie. Het is voldoende om door sommige stadsbuurten te wandelen van de woonruimte is met vrije-tijdsbeste ding helaas weinig rekening gehou den en ook nu wordt deze factor nog onvoldoende verdisconteerd. Onze moderne wereld biedt zeer veel mogelijkheden tot zinvolle be steding van vrije tijd. Er is een hele 'ontspanningsindustrie' en men be hoeft de reclames in de pers maar te lezen om te beseffen hoeveel de mensen wordt aangeboden. Maar om een verantwoord en kritisch ge bruik te maken van de bij de per soon passende mogelijkheden, is MAKELAARS IN ASSURANTIËN Grotestraat 341, Waalwijk tel. 04160 - 4131 1ü door: Winstdeling Algemene Premie Spaarwet Rijks Ambtenaren Spaarregeling Inlichtingen: J. Groothuis, Prof. Nolenslaan 9, Waalwijk - tel. 3098 W. Remmers, Van Lovenlaan 18, Waalwijk - tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, Waalwijk - tel 3292 vorming nodig. Kan deze vorming thuis worden gegeven? Een kind dat opgroeit in een ge zin waar men het echte spel van het leven niet verstaat, loopt een groot gevaar om een ongelukkige toekomst tegemoet te gaan. Maar 't is niet mogelijk om in een gezin de kinderen in te leiden in de spel vormen die 't moderne leven biedt. Het zou voor de hand liggen, dat hier voor de school een taak ligt. Helaas is de Nederlandse school zeer intellectualistisch, hij biedt overwegend leerstof. De vorming van het intellect is het voornaam ste doel. Alle andere aspecten van de persoonlijkheid van de kinderen worden praktisch verwaarloosd. Zo komen er jaarlijks duizenden jon gelui van onze scholen af, die heel veel geleerd hebben maar voor wie de vrije tijd een probleem wordt, want dat ze daar mee aan moeten, is hen niet bijgebracht. Dat is een kwalijke zaak als men bedenkt dat de arbeidstijd in de komende jaren aanzienlijk zal wor den ingekort. Noch op onze scholen, noch in menig gezin leren jongelui het spel van het leven op speelse wijze beoefenen. Wel zijn er clubs en jeugdverenigingen, die veel op dit gebied doen. Maar helaas heb ben deze instituten nog geen offi ciële plaats veroverd in het maat schappelijk bestel en ze leiden over het algemeen een moeilijk bestaan. Men zal in Nederland ernstig moe ten bezinnen op het zinvolle ge bruik van vrije tijd en met name de opvoeding tot gezonde vrije tijdsbesteding zal beter ter hand dienen te worden genomen. „Verklaar de Biesbosch tot een nationaal park en zorg voor een goede coördinatie bij de behartiging van de belangen van landschap, na tuurbescherming, spaarbekkens en recreatie", aldus een van de aanbe velingen uit het thans verschenen rapport nationaal park de Bies bosch dat dat Grondmij. in op dracht van het samenwerkingsor gaan Dongemond heeft uitgebracht. Behalve beschouwingen over het veranderende karakter van dit ge bied en de gevolgen daarvan, wor den in dit rapport pasklare plan nen van een 12-tal projekten voor gesteld. Deze zijn o.m het aanpassen van vaargeulen, een aantal recreatie- projekten, een tweetal (jacht)ha- vens, parkeerplaatsen, wandelpa den en een torenrestaurant met draaiende kop. De realisering hier van zal, exclusief grondaankopen, zo wordt in het rapport begroot, ongeveer 26 miljoen gulden bedra gen. De uitvoering van het Deltaplan zal het beeld van de Biesbosch sterk veranderen, omdat het tij verschil van 2 m. tot 20 cm. zal worden ge reduceerd. Het landschap zal zich van een open watergebied tot een meer gesloten landstreek ontwikke len, waardoor flora en fauna zich zullen wijzigen. Naast de veranderingen in het hydrologische regime wordt het grondgebruik in een deel van de Biesbosch sterk bepaald door de aanleg van spaarbekkens ten dien ste van de drinkwatervoorziening voor Rotterdam en de provincie Noord-Brabant. Hun invloed op het landschap zal zich vooral manifes teren in de bouw-fase, waarbij gro te aandacht vereist zal zijn bij de aanleg van deze spaarbekkens. Wanneer de voorgestelde plannen in het rapport zullen worden uitge voerd, zullen de aanpassingswerken in het kader van de Deltawet voor de Zuidwaard overbodig worden. Er zal ernstig moeten worden ge streefd naar het vinden van moge lijkheden om de werkzaamheden te combineren met die ten bate van de openluchtrecreatie, hetgeen even eens de mening is van het procin- ciaal bestuur van Noord-Brabant. De Biesbosch zal een belangrijk na tionaal en internationaal recreatie gebied worden. Een globale schatting wijst uit, dat het bevolkingsmateriaal dat nu binnen een straal van 30 km. van het centrum van het vliegveld ligt, zal toenemen van 1.170.000 tot 1.900.000 mensen. Van de 19.000 ha. die het nationale park de Bies bosch zal tellen, zijn 3.400 ha. voor bevaarbaar water en 8.300 ha. voor de openluchtrecreatie en de natuurbescherming. De watersportcapaciteit wordt in het rapport geraamd op 9.000 boten (nu geschat op 2.100), waarvan straks 12 km. ligplaatslengte is ver eist. Het aantal sportvissers op 40.000 (nu geschat op 20.000). Zeer urgent wordt de vorming van een coördinerend lichaam ge acht, dat integraal planologisch be leid kan voeren ter voorbereiding en ter bescherming van de realise ringsmogelijkheden van het natio nale park, aldus het 100 pagina's tellende rapport van Grondmij. Reeds is de bereidheid gebleken van de provincie Noord-Brabant en de gemeente Rotterdam om in een te stichten recreatieschap de Bies bosch zowel bestuurlijk als finan cieel deel te nemen.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1