waalwijkse en LanqstRAAtse coimnt Duitslands moeilijke positie „TAXANDRIA"-SPORTHAL WORDT INTENSIEF GEBRUIKT OPEN OOG van iflierlo DONDERDAGAVOND 3 OKTOBER 1968 89e JAARGANG No. 80 Er zijn veel sport verenigingen bijgekomen Uitbreiding accomodatie Rivaliteit Geen profvoetbal Sportraad Contacten met Unna -Qxcluóieve <3-terenkledii\q WAALWIJK Komt er nu orde in de chaos van de autorijscholen in ons land? De tcho vAn het Zuióen Uitgever VVaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week l,o*se nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Groiestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167- Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) 0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p.kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Wethouder J. van Heeswijk«iport neemt in Waalwijk grote plaats in De Bondsrepubliek verkeert mo menteel wel in een bijzonder moei lijke positie op politiek gebied. Nog geen enkele maal in de tijd na de tweede wereldoorlog heeft Bonn, zo'n dreigende taal van Moskou moeten aanhoren als kortgeleden. De Russen menen namelijk, dat zij op grond van de artikelen 53 en 1G"7 van het Handvest der Verenigde Naties het recht zouden hebben mi litair in de Bondsrepubliek in te grijpen in verband met een herle- levend nazisme. Inderdaad staat er, dat de landen die in de tweede wereldoorlog strijd leverden tegen het Nationaal Socia lisme het recht hebben een herle ving van dit Nationaal Socialisme de kop in te drukken, alvorens dit opnieuw een ernstig gevaar zou kunnen worden. Met deze artikelen uit het Handvest kan ieder welden kend mens die de vrijheid lief heeft het uiteraard eens zijn. Maar de Russen interpreteren deze artike len wel op een enigszins merkwaar dige eigen wijze. Is er sprake van een herleving van het nazisme in de Bondsrepu bliek in die zin, dat men kan vre zen voor de toekomst? Nee, zover .s het zeker nog niet en zo ver zal het ongetwijfeld niet komen ook, zelfs zonder ingrijpen van de Sow- jet-Unie, want ook de andere geal lieerden houden een duchtig oogje in het zeil en zouden een greep naar de macht van de neo-nazi's in de vorm van de N'DP of welke andere partij ook nooit dulden. Maar bij de Sowjets schuilt er meer achter de dreigende woorden die zij spra ken in Bonn. De Bondsrepubliek, die in de westelijke invloedssfeer ligt is na 1945 omgebouwd tot een de mocratische staat. En in die demo cratische staat heeft men het recht op vrije meningsuiting en vrije par tijvorming. Zo kon er indertijd ui teraard een communistische partij ontstaan, maar was het ook moge lijk dat na verloop van tijd lieden met oude- nazigedachten hun stem deden horen en zich aaneen sloten. Ve'le jaren geleden werd de com munistische partij van de Bondsre publiek verboden als in strijd zijn de met de grondwet en in Bonn volgt men ook met grote belangstel ling de ontwikkeling van de NDP en reeds worden er voorbereidingen getroffen om ook deze extreme par tij van neo-nazisten ongrondwette- lijk, dus verboden te verklaren. Men dient m een democratisch land dan te kunnen bewijzen dat zo'n partij er op uit is om op ongrond wettelijke wijze de macht te vero veren. Als dat kan worden bewe zen kan zij worden verboden, an ders niet! De bedreiging door de Sowjet- Unie is gelanceerd met het doel om de Bondsrepubliek in Oost-Europa in diskrediet te brengen. Ook de Sowjets weten heel goed. dat de NDP in wezen geen ernstige bedrei ging vormt, doch zij dienen de Oost europese landen na de pogingen die er zijn gedaan door die landen om wat vrijer van Moskou te komen, bang te maken. Zowel in West- als in Oost-Euro- pa deed zich namelijk een gelijk verschijnsel voor, dat het gevolg v/as van de langzaam vorderende ontspanning en wel de neiging weg te vluchten van onder de vleugels van de grote beschermers. In West- Europa zagen we dat in het terug lokken van Frankrijk en de sterk opkomende tendens van vele link se groeperingen in vele landen om los te komen van de NAVO. In Oost Europa zagen we dat* in de vorm van vrij van Moskou komen, in li beralisering van het systeem en het willen bewandelen van een eigen weg. Het ingrijpen van Moskou kon rlechts worden gerechtvaardigd door te zwaaien met het opkomen de nazisme in de Bondsrepubliek. Niet alleen hoopt Moskou hiermee het ingrijpen in Oost-Europa te rechtvaardigen, doch tevens hoopt het een spaak in het wiel te steken van de Duitse buitenlandse politiek, die de laatste tijd ernstig probeert tot goede verhoudingen te komen rnet de Oosteuropese landen. En (Van onze verslaggever WAALWIJK - „De ontwikkeling van de sport in Waalwijk staat op een zeer gunstig vlak. De nieuwe sporthal heeft zeker in hoge mate bijgedragen aan de aktivering van de bestaande sporten, terwijl er nu ook nieuwe sporten bijgekomen zijn. Ook over de buiten sporten, waarbij voetbal de hoofdrol speelt, mogen we niet klagen. Voor de sportmensen in Waalwijk is het ook bijzonder aantrekkelijk dat men de krachten kan meten met collega's uit Unna. Dit internationale kon- takt met deze Duitse stad is ook voor het culturele leven van Waalwijk van grote betekenis", zo vertelde ons wethouder J. van Heeswijk, onder wiens portefeuille ondermeer de afdeling sport valt. Een beeld van een deel van het fraaie sportcomplex van de gemeente Waalwijk „Die sporthal werpt nu zijn resul taten wel af. In het begin mogen de verenigingen dan wat hoog tegen de huur opgekeken hebben, nu is men ervan overtuigd dat die prijzen in vergelijking met andere plaatsen echt wel meevallen. Daarbij is het gym nastiekonderwijs van de scholen een grote bron van inkomsten. Voor veel verenigingen werd de last wat makke lijker te dragen omdat het ledental groeide". Hiermee toont de heer v. Heeswijk aan, dat de sporthal van groot belang is. Alle beschikbare uren zijn volge boekt. Voor bepaalde grote evene menten moet alijtd met veel moeite ruimte gemaakt worden. Dit werpt Wethouder J. van Heeswijk meteen de vraag op, of er dan geen tweede sporthal in Waalwijk zou moeten komen. „Zoals U het stelt wel. Maar voorlopig is dat zeker geen haalbare kaart", aldus wethou der Van Heeswijk. Bijzonder trots is de gemeente op 't sportparkcomplex. „Het is bijzonder fraai aangelegd en voldoet aan de hoogste eisen. Regel matig komen er deskundigen uit an dere gemeenten naar Waalwijk om hier de sportvelden te bekijken. Soms ook adviseren wij. Uit de uitlatingen van de sportverenigingen mogen wij wel afleiden dat de accomodatie vol doet". „De verenigingen zetten zich ook voor een goede accomodatie in. Zo zorgden de RWB-leden voor een vooral dit laatste wil Moskou tot elke prijs voorkomen. Duitsland (de Bondsrepubliek) moet de boe man blijven, zodat de kleine Oost europese staten dicht bij de Sowjet- Unie blijven. fraaie bestuurskamer en bouwde RKC een overdekte tribune. Natuur lijk zijn er altijd wel wensen. Zo is het harde noodzaak dat WSC een goed clubgebouw krijgt. Daarvoor heeft de gemeente alles gedaan wat in haar vermogen lag. Het wachten is alleen op de goedkeuring van G.S. van het krediet. Dit is gezien de fi nanciële positie van de gemeente geen gemakkelijke zaak. Dat zelfde geldt ook voor het krediet dat wij be schikbaar stelden voor de bouw van kleedlokalen onder de RKC-tribune. Voor een vereniging met 33 elftallen echt wel nodig", vindt de heer Van Heeswijk. Over het voetbal in Waalwijk zegt de wethouder: „Met uitzondering van WSC zijn de clubs niet overweldi gend van start gegaan. Ik twijfel er niet aan of alle drie slagen ze er in zich te herstellen. Van een fusie ben ik een tegenstander. Daar is ook geen enkele rede voor. Een terugblik in de geschiedenis leert, dat toen Waalwijk 10.000 inwoners had er 6 voetbal verenigingen telde. Drie Katholieke clubs, HEC, WVB en Hercules fu seerden in 1941 onder de naam RKC (Rooms Katholieke Combinatie). Daarnaast bleef WSC bestaan, een club met eigen sfeer en groepering. De twee gemeentenkemen Besoyen en Baardwijk behielden beide een wijkclub. Nu bij bijna 23.000 inwoners zijn vier voetbalverenigingen niet te veel. Een gepaste rivaliteit, geeft naar de mening van de wethouder, alle ver enigingen een prikkel om de beste krachten te geven. Daarbij komt dat de vier clubs ieder te veel elftallen hebben om te fuseren. Immers een monstervereniging is niet of moeilijk hanteerbaar. Een samengaan vanwege de accomodatie is ook niet nodig. Meermalen is in Waalwijk de ge dachte opgeworpen om tot een prof voetbalclub te komen, die dan zou moeten bestaan uit de goede spelers van de vier clubs, aangevuld met an dere 'betaalde' krachten"Wethouder Van Heeswijk ziet daar weinig in. „Het betaald voetbal is financieel 'n moeilijke zaak. Een tweede-divisie club in Waalwijk trekt zeker niet meer publiek, als nu bijvoorbeeld RKC en RWB. De kans op succes lijkt dan ook klein. We kunnen het publiek alleen maar prof-minded ma ken. Daar bereiken we dan mee dat men naar de omliggende gemeenten gaat". Een bloeiende zaak is volgens wet houder v. Heeswijk de hockeysport. De verrichtingen van „Waalwijk" volgt hij belangstellend. Trouwens ook de verrichtingen van de andere sportverenigingen hebben de interes se van het gemeentebestuur. Wethouder v. Heeswijk benadrukt dat, hoewel de aktiviteiten van de Sportraad Waalwijk niet direkt naar buiten stralen, de organisatie voor 't sportleven in de 'schoenenstad' van grote betekenis is. Voor de verhuur van de sporthal stelt de Sportraad de roosters vast. Ook adviseert de raad het gemeentebestuur bij de subsidie verlening, waaronder dan ook de jeugdsportverenigingen vallen. Ver der geeft men bij belangrijke gebeur tenissen acte de presence. „leder op zijn eigen plaats tracht mee te werken aan de ontwikkeling van de sport. In het kader van de vrijetijdsbesteding wordt dit immers steeds belangrijker. Dat houdt het ge meentebestuur ook steeds voor ogen", aldus wethouder J. van Heeswijk. Sinds kort kunnen de sportvereni gingen in Waalwijk zich ook op in ternationaal niveau meten, met name met verenigingen uit de Duitse plaats Unna, waarmee de gemeente Waal wijk een jumelage heeft aangegaan. „Ik vind het persoonlijk fijn dat dit kontakt groeiende is en dat ik daar mijn bijdrage aan kan geven. Met verschillende verenigingen ben ik reeds in Unna geweest en het ko- NAAR AANLEIDING VAN UW SCHRIJVEN.... Beste meneer Kerkhoven, U hebt me aan het denken gezet. Er zit veel waars in je brief van vorige week. Er is al eens meer gezegd, dat juist de christenen met zo weinig fantasie en durf de toestand en de ontwikkeling onder ogen zien en gewoonlijk aan de staart hangen, in de rol van conservatieve waarschuwers. Als God wil, dat wij als mens leven, houdt dit in, dat wij alle mogelijkheden moe ten uitbuiten om het menselijk leven beter en gelukkiger te maken. Juist de christen mag nooit stilstaan Met bidden alleen en ver trouwen op God komen we er niet. Dat hebben we vroeger teveel gedacht. We hebben God teveel in de kerk gezocht en te weinig in ons werk. En dat, terwijl toch op de eerste pagina van de Bijbel staat, dat wij de taak hebben om de schepping uit te bouwen. Een christen zou daar nog het meest van overtuigd moeten zijn. En als er in het Evangelie dan staat, dat met Christus' komst blinden zien, kreupelen lopen, doven horen en doden verrijzen, dan moeten we niet hoogdravend worden en gaan zweefvliegen; dan moeten we denken aan onze grandioos knappe medische wetenschap, aan ge raffineerde medicijnen, aan revalidatiecentra, aan wereldgezond heidsorganisaties; menselijke maaksels, die realiseren ivat Christus bedoelde: geluk, heil, bevrijding, verlossing van mensen in nood. Overal, waar hongersnood wordt bestreden, waar werkgelegenheid wordt geschapen, waar woonwijken verrijzen, daar wordt de wereld vemenselijkt én verchristelijkt. - En wat dan nog te beginnen met Gods Voorzienigheid, zult U vragen. Daar zou ik dit van willen zeggen: het is geen kwestie van: óf God doet iets, óf de mens doet iets. Het is niet zo, dat God bijspringt als de mens het niet meer weet; dat God een gaatjesvuller zou moeten zijn, waar wij geen antwoord weten. Het is veel meer zo, dat God én de mens sdmen iets doen: God gaf zijn schepping de mens in handen en tegelijk gaf Hij die mens het vermogen om er mee te werken. En de gaatjes, die de mens al gevuld heeft, heeft God de mens helpen vullen; en bij die andere gaatjes mogen we vertrouwen, dat Hij ook wel zal helpen. Pastoor Buitenkerk mende weekeinde ga ik mee naar een handbaltoernooi in Unna". „Daar ga ik zelf met enige trots naar toe. In Unna zijn namelijk vier grote handbalverenigingen en allen wilden graag kontakten met Waal wijk, maar wij hebben maar een handbalclub én wel Tachos. In ge sprekken met bestuursleden van de vier clubs uit Tachos heb ik toen de mogelijkheden van een kontaktraad uiteen gezet. Naar het voorbeeld van de vier Waalwijkse voetbalclubs die ook regelmatig aan de tafel gaan zit ten. Het resultaat was, dat men nu gezamenlijk een toernooi organiseert, waaraan dan Tachos zondag deel neemt". Wethouder van Heeswijk heeft in Unna ook kontakten gelegd voor an dere sportverenigingen, zodat te ver wachten valt dat de komende jaren veel sportuitwisselingen zullen plaats vinden. Daarmee is de sport in Waal wijk ten zeerste gediend. Interieur van de Taxandria Sporthal In verband met de chaotische toe standen die er bestaan op het gebied van het autorijschoolwezen, heeft mi nister Bakker van Verkeer en Water staat het plan om binnen een jaar een regeling ter verbetering van dit rij schoolwezen te realiseren. Het is niet zo eenvoudig om hier orde op zaken te stellen, aangezien de Nederlandse wet de vrijheid van onderwijs kent en die geldt ook voor het onderwijs dat personen opleidt voor het rijexamen. Het gevolg hiervan is, dat men dan ook geen vergunningstelsel voor rij scholen kan instellen. Daarom heeft de bewindsman gezocht naar een an dere beperkende mogelijkheden en die gevonden in de vorm van een door de staat erkend diploma voor rijinstruc- teur. Aan de scholen kan men niets doen, maar wel aan de onderwijsbe voegdheid. Slechts die rijscholen zul len door de staat worden erkend, waar instructeurs werken die over 'n derge'ijk diploma beschikken, terwijl tevens nog enkele bijkomstige eisen zullen worden gesteld aan de lesac- comodatie. Bovendien wil de minister de er kende rijinstructeurs nog andere fa ciliteiten verlenen, zoals 't voorrecht om bij het examen-rijden op de be kende plaats naast de leerling te zit ten, terwijl de examinator achterin zit. Dat geeft de leerling het voordeel te rijden onder bekende omstandig heden, hetgeen de psychische rust bevordert. Via deze maatregelen hoopt minister Bakker te kunnen ko men tot een geordend rijschoolwezen.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1