wAalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt bewoners in laageinde Toonkunstkoor viert 4e lus trum met groot concert In Groenewoud komen 64 bejaarden woningen en 72 maisonettes LUISTER NAAR OPEL WIN MEI OPEL madame PROTESTEERDEN BIJ GEMEENTEBESTUUR WAVEEM N V. Ook gemeente bestuur is teleur gesteld Raad werkte vlot DONDERDAGAVOND 3 OKTOBER 1968 89e JAARGANG No. 80 12 OKTOBER IN STADSSCHOUWBURG TegercgevaBlen Heftig verzet Gemeente zelf Sasten dragen Maatregelen 31 oktober in raadsvergadering Medewerkers AANTREKKELIJK COMPLEX IN WAALWIJK agendapunten af RADIO LUXEMBURG ZONDAG 11.00 UUR Automobielbedrijf Woningverbetering Sprang-Capelle Festival voor Plattelandsjorcgeren yah het Zuióen Citgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Verhoging verwarmings-tarieven wordt opnieuw bestudeerd (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Vorige week bereikte de bewoners van 230 woningwet woningen en de eigenaars "Van 42 vrije-sector woningen in de wijk Laag einde een schrijven van de gemeente waarin werd meegedeeld dat de warmte-tarieven met terugwerkende kracht zouden worden verhoogd. Tegen deze drastische verhoging hebben de bewoners met klem gepio- testeerd. De raadsleden werden benaderd en er werden brieven gestuurd naar het college van B. en W. De hele affaire kwam maandag uitvoerig ter sprake tijdens de maandelijkse gemeenteraadsvergadering. Hierin spraken de meeste raadsleden hun afkeuring uit over deze verhoging en de wijze waarop deze werd ingevoerd. Het resultaat van de debatten is, dat de beoogde verhoging tot 1 november wordt uitgesteld. In de verga dering van donderdag 31 oktober wordt de gehele zaak namelijk nogeens besproken. Dan zullen B. en W. ook met duidelijke motiveringen komen, waarbij de commissie van bijstand van het woningbedrijf wordt ingescha keld. Dan ook zullen de brieven van de bewoners worden besproken. Het schrijven van mr Van Es namens de bewoners van 42 vrije sector-wonin gen, dat maandagmiddag het college had bereikt werd wel voorgelezen, doch niet behandeld. Hiervan zal een kopie de raadsleden, en hopelijk ook de pers bereiken. Als iedereen goed gedocumenteerd is, kan de zaak opnieuw worden doorgesproken. Ongetwijfeld zal er een andere op lossing uit de bus komen. Met name de werknemersfraktie sprak maan dagavond dreigende taal. ,,Als B. en \V. het voorstel niet terugneemt, zul len we het heft in eigen handen ne men", zei de heer Van Seters. De heer Dercksen wilde spijkers met koppen slaan. ,,Er moet iets voor die mensen gedaan worden. Breng het verlies ten gevolge van de kinder ziekten, ten laste van de gewone dienst" was zijn mening. Voor de bewoners in Laageinde was het een opluchting te vernemen, dat de problemen uitvoerig onder ogen worden genomen. Het college van B. en W. stelde de zaak zelf aan de orde. Wethouder C. P. van den Hoven kwam - naar aanleiding van de behandeling van de notulen - terug op een in de vorige raadsver gadering gestelde vraag van de heer Van Mosselveld betreffende de ver warmingstarieven. „Deze maand kwa men de juiste cijfers over de warmte- levering pas beschikbaar. Dit noopte ons de tarieven te verhogen, wat we de verbruikers kenbaar hebben ge maakt. Dat deze prijsstijging tegen valt is begrijpelijk. Ook wij zijn te leurgesteld". Wethouder Van den Hoven was van mening dat de wijkverwarming was tegengevallen. Toen men in 64 naar centrale verwarming streefde, was mede op advies van het departe ment voor wijkverwarming gekozen. De adviseurs spraken toen over een varmteverlies via de terreinleidingen van 8 tot 10%. Een percentage dat nu het dubbele is. „Het gaat in de beoogde verhoging zuiver om een verrekening van de kosten, die hier beslist niet exhorbitant hoog zijn. Vooral de kosten van verwarming in voor- en naseizoen zijn hoog", aldus de wethoudeT. Op verzoek van de heer J. Smits las gemeentesecretaris mr J. Kuypers de brief voor van mr Van Es, optre dend namens de eigenaars van 42 vrije sector-woningen, die maandag middag het college had bereikt, doch niet meer op de agenda was ge plaatst. Omdat iedereen zich 'n goed oordeel over dit schrijven zou kunnen vormen stelde de heer K. van Laak voor de bespreking van deze tariefs verhoging uit te stellen tot de volgen de vergadering. Met name de werk nemersfraktie kon zich met dit voor stel van orde echter niet verenigen. Daarbij deed de heer Dercksen nog 't voorstel een commissie te benoemen om de zaak te onderzoeken. „De verhoging is onze fraktie erg tegengevallen. We zijn van mening dat dit al lang in de lucht hing. Het was dan ook juister geweest, als het voorstel de raad had bereikt. Ik heb het gevoel dat we hier misleid zijn. Waarom is ook de Commissie van Bijstand niet ingeschakeld? De be trokken werknemers kunnen deze hoge lasten niet betalen. De wonin gen verlaten gaat ook niet want wat dan? Dit onverwachte tekort ligt niet aan de bewoners. Als het college het voorstel dan ook niet terugneemt zal onze fraktie het heft zelf in handen nemen", zo sprak de heer J. van Se ters, woordvoerder van de Werkne mersfraktie. Naar de mening van de heer Smits was de raad vorig jaar feiten verbor gen gehouden toen B. en W. met het voorstel kwam om de warmtemeters in te voeren. „Als hier sprake is van een foutief beleid, dan moet de ge meente daar de lasten van dragen en niet de bewoners". De heer Smits zei de hele gang van zaken te betreuren. Ook de heer Van Mosselveld kon met deze forse verhoging niet akkoord gaan. Hij wees .er op, dat vaak was geadviseerd om blok- in plaats van wijkverwarming te nemen. De heer Meijs informeerde naar de mogelijk heden om van olie op aardgas over te schakelen. Ook voor de heren Dercksen, Brouwer, Westenburger en Van Loon was deze verhoging een te leurstelling. Wethouder Van den Hoven bena drukte nog eens dat deze noodzake lijke verhoging ook voor het college een teleurstelling was. Hij betreurde het daarbij dat er zware woorden wa ren gevallen. „Blokverwarming was in 1964 niet te bereiken. Anders had den we dat aangegrepen. Wijkverwar ming is altijd duurder. Het is beslist geen kwestie van misleiden. Met de warmtemeters wordt zeker tot een meer reële verdeling gekomen", aldus de heer Van den Hoven. Enkele raadsleden attendeerden de wethouder er op dat de warmtemeters door de bewoners niet afgelezen kun nen worden. Men oordeelde hier een gebrek aan voorlichting. De heer Smits informeerde nog naar de maat regelen die genomen waren toen het hoge leidingverlies werd geconsta teerd. Hij adviseerde betere isolatie. De heer Brouwer verwonderde er zich over, dat deze verhoging reeds eer der bekend moet zijn geweest, waarop wethouder Van den Hoven zei, in be sloten vergadering terug te willen komen. De heer Van Laak meende zich te herinneren dat tariefwijzigin gen slechts op 1 juli kunnen ingaan. Op donderdag 31 oktober zal de zaak opnieuw aan de orde worden gesteld. Dan komt er van de zijde van het college een rapport, terwijl ook alle brieven dan zijn bestudeerd. Daarvoor krijgen nu ook de raadsle den de tijd. De aan de bewoners be kend gemaakte verhoging wordt tot die datum ingetrokken. De weg is dus weer vrij en daarmee zullen de bewoners op dit moment ongetwijfeld tevreden zijn. Men kan zich nu ter dege over deze kwestie beraden. Het jaarlijkse concert van 't Toon- kunstkoor in de Stadsschouwburg in Tilburg heeft ditmaal een bijzonder tintje, omdat hiermede bovendien het 4e lustrum wordt gevierd. Op 7 sep tember 1948 werd de toenmalige Til- burgse Oratoriumvereniging heropge richt onder de naam Toonkunstkoor, zodat hierdoor na 20 jaren wederom een „Afdeling Tilburg van de Maat schappij tot Bevordering der Toon kunsttot stand kwam. Het program ma van dit lustrumconcert omvat wer ken van Joh. Seb. Bach "Magnificat, Kees van Baar en 'The Hollow Men' en Gabriel Pierné 'L'an Mil'. Met de presentatie van L'an Mil (het jaar duizend), een der belang rijkste werken van de geniale Franse componist Gabriel Pierné (1863 - 1937), zal Phons Dusch afscheid ne men van Tilburg, na meer dan 20 ja ren de atistieke leiding van het koor te hebben gehad. Het Magnificat van Bach en The Hollow Men (muziek van Kees van Baaren op tekst van de Nobelprijs-winnaar T. S. Eliot) wor den vóór de pauze gegeven onder di rectie van de nieuwe koorleider Jean Claessens, die vele jaren in Limburg een zeer geziene figuur was als diri gent en nu reeds enkele jaren als adj. directeur aan het Brabants Con servatorium is verbonden. Zoals gewoonlijk heeft Het Bra bants Orkest voor de begeleiding te zorgen. Solistische medewerking ver lenen: Elisabeth Lugt, sopraan (uit Hilversum), een der beste zangsolis ten van ons land; Lia Ligthart, mezzo sopraan, stadgenote en begaafde leer linge van het Brabants Conservatori um; Annie Schoonus, alt, geboren Brabantse en afkomstig uit Uden- hout, afgestudeerde en Laureaat van het Brabants Conservatorium, kreeg jaren geleden een engagement bij de Wiener Stats-Oper en nu reeds voor het 2e jaar verbonden aan de Opera van Hannover; Chris v. Woer- kom, tenor, verbonden aan de Kon. Vlaamse Opera en Opera Forum; Henk Smit, bas/bariton, uit Amster dam krijgt hoe langer hoe meer be kendheid in de grote steden van ons land. Hoewel het jaarlijks Toonkunstcon cert traditiegetrouw aan 't begin van het winterseizoen wordt gegeven, moest dit jaar het concert vrij vroeg worden vastgesteld, omdat én schouw burgzaal én orkest alléén op 12 ok tober beschikbaar zijn. Het concert is voor iedereen tegen een matige toegangsprijs, terwijl voor de school jeugd en andere studerenden kaarten verkrijgbaar zijn voor f. 2, - (inclu sief plaatsbespreken en vestiaire). Als speciale service zijn aan het VVV-kantoor, Spoorlaan 440, Til burg, kaarten in voorverkoop. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Behalve de discussie over de verhoging van de verwar mingstarieven, waarover U hierboven meer leest, had het gemeente raad van Waalwijk maandagavond ook nog een groot aantal andere voor stellen af te werken. Een bijzonder plezierige taak had wethouder C. P. van den Hoven toen hij de bauw van 64 bejaardenwoningen en 72 mai sonettes in het plan Groenewoud aan de raad kon voorleggen. MARIJKESTRAAT 1 WAALWIJK TEL. 2171 Deze woningen, ontwikkeld door Bouwbedrijf Van Vliet Van Duist, zijn reeds in de nieuwe wijken van Tilburg-Noord (Stokhasselt) te vin den. Waarschijnlijk komt er individu ele verwarming in, maar over de juis te keuze van een systeem kon de wet houder nog niets meedelen. Zo staat het ook nog niet vast hoe hoog de huren worden. Deze huren zullen in overleg met het rijk worden vastge steld. Ook de geluidshinder, vanuit de bovenliggende maisonettes in de bejaardenwoningen zou worden on derzocht. De bejaardenwoningen wijken qua oppervlakte niet veel af, van die wel ke momenteel door de woningbouw vereniging Waalwijk worden ge bouwd. De huizen bestaan uit een woonkamer, slaapkamer, keuken, douche-toilet en berging. De maiso nettes, met een gezamenlijke galerij, bestaan uit een woon- en slaapetage met 3 slaapkamers. Ook is er een goed bereikbare zolder. Een krediet van 86.900, - werd door de raad beschikbaar gesteld voor de uitbreiding van het gas-, wa ter- en elektriciteitsnet en de open bare verlichting in het plan Zand- donk. Het voorstel om watervoorzie ningen nabij de havenkade aan te brengen ten behoeve van de schippers ondervond enige tegenstand. Hier voor was een krediet van 16.000, - gevraagd. Voorlopig zal het verbruik kosteloos zijn en gebruik worden ge maakt van een zelfbedieningssysteem. Bij het voorstel om 17.000, - uit te trekken voor het verharden van een aantal achterompaden bij woningwet woningen, maakte de heer Brouwer een overigens al eerder gedane op merking, dat er een racebaan zou ont staan voor bromfietsers en wielrij ders. De heer Verhoeven pleitte voor een degelijke waterlozing langs de paden. De raad stelde zonder meer een krediet beschikbaar voor 't aanbren gen van douches in twee complexen woningwetwoningen. Aan de Eiken laan zal 'n nieuwe R.K. lagere school worden gebouwd, die 679.895,— gaat kosten. Evenmin waren er be zwaren tegen het treffen van voor zieningen aan het gymnastieklokaal van de Antoniusschool en 't beschik baar stellen van een krediet voor on derwijsvoorzieningen. Er werd grond gekocht voor een nieuwe bushalte bij de verpleegsters flat aan de Burg. Verwielstraat. In 't plan Meerdijk werden enkele perce len grond verkocht. Over het nieuw- bouwplan van Autobedrijf H. Appels aan de Groenewoudlaan werd nog even gediscussieerd. Met de verkoop kon men tenslotte akkoord gaan. Over het in erfpacht geven van grond aan Automobielbedrijf „De Langstraat N.V." in Waalwijk aan de Taxandriaweg toonden de heren Van Loon en Van Mosselveld zich enorm ingenomen. De laatste vond het be drag van 20,70 per m2 echter enorm hoog. De heer Van Seters zei verwonderd te zijn over dit voorstel. Hij meende dat de grond ter plaatse ivas beschikbaar voor een instruktie- bad en voor eventuele uitbreiding van de sporthal met een tweede hal. De thans zitting hebbende leden van de Woningcommissie, de heren G. Duyvelaar, M. Faro, F. Kemper man, A. Meijs, C. v. Mosselveld en A. van Seters werden met nagenoeg algemene stemmen herkozen. Burge meester Teijssen dankte de heren van de commissie voor hun adviezen, die praktisch steeds door B. en W. waren overgenomen. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Jacobus Johannes z.v. J. J. de Roon en M. J. Lagrouw; Alexander z.v. L. J. C. van de Wouw en G. J. van Bergen; Johannes Adri- anus z.v. A. C. M. Konings en G. M. van Heijst; Pieternella Antonia d.v. A. A. van der Schans en P. van Raamsdonk; Helena Cornelia d.v. J. A. van Baardwijk en C. E. de Bie; Leon z.v. M. A. Priest en J. C. Kanters. Huwelijken: Willem L. van Pelt en M. J. Varossieau. Overleden: Pieter J. Rijken, oud 62 jaar. Ingekomen: H. H. van der Schans en echtg. van Don gen; J. C. Koenen van Rotterdam; A. M. Timmermans van Ubbergen. Vertrokken: F. J. Buitenwerf naar Waalwijk; J. v. Hees en gezin naar Heteren. VEEBEOORDELINGSWEDSTRIJDEN De heren L. Snijders en J. Pruijssen te Waspik van de B.P.J. zijn op de Landelijke Veebeoordelingswedstrijden in De Wijk (Drente) Tesp. 6e en 7e geworden. De beste 8 zijn geplaatöt voor de landelijke veebe oordeling van de drie jongerenorganisaties C.P.J., K.P.J, en P.J.G.N. damesmode heuvelstraat 77 - tilburg VOOR DERDE MAAL IN TILBURG In 1966 werd voor de eerste maal op initiatief van de Tilburgse schouwburgdirektie een Festival voor Plattelandsjongeren georgani seerd. Het plan daarbij was, dit Fes tival om de 2 jaar te organiseren. Het succes dat het eerste Festival had, was voor de organisatoren aan leiding ook in 1967 een Festival te organiseren waar weer zo'n 370 jon ge mensen aan deel namen. Ten einde de behoefte te peilen werd toen onder de deelnemers een en quête gehouden, waaruit bleek dat 90 procent de voorkeur gaf aan 'n jaarlijks Festival. Op grond hier van besloten de organisatoren ook in 1968 tot het houden van een Fes tival, dat gehouden zal worden van donderdag 21 t.m. zondag 24 novem ber. 250 DEELNEMERS Voorlopig wordt gerekend op 'n 350 deelnemers uit geheel Neder land in de leeftijd vanaf 17 jaar. De enige bepaling is dat men op het platteland moet wonen en werken. Voor hen is dit Festival nu eenmaal bestemd. De deelnemers worden on dergebracht in jeugdlogeercentra in Oisterwijk, Vught en Boxtel. Voor het vervoer worden bussen inge schakeld. Het secretariaat is gevestigd bij de Stadsschouwburg Tilburg, Louis Bouwmeesterplein 1. tel. 04250-24380 waar men alle inlichtingen kan ver krijgen en zich kan aanmelden.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5