i Gilde St. Ambrosius uit Loon op Zand viert statiedag Pater Steenmetz viert gouden kloosterjubileum in Kaatsheuvel [<~jCampe\ v <J?a a Gevarieerd programma voor culturele kring Vlijmen Diskriminatie op Waalwijkse soos BOUWMAN mpe OP CONCOURS IN ST. OEDENRODE zonne- BRILLEN 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 OKT. 1968 6 1 Ifögi Programma Nieuwkuijk Ledental Ajax en ADO op 13 november toch op t.v. UW S¥3ENING Eerste abonne mentsconcert van Brabants Orkest Grotestr.231 Tel.3866 Waalwijk Ziekenfondsleverancier I I a a a a In Tilburg naar: a Hcuvdstnuc 14 4 Eerste prijs met lof voor jachthoorncorps Corou Copiae WAALWIJK - Het Waalwijkse Jachthoornkorps 'Cornu Copiae' heeft zondag voor een opvallende pres tatie gezorgd. Op het federatief concours in St. Oeden- rode behaalde het korps de eerste prijs met lof der jury, en dit in de hoogste, de superieure afdeling. Voor het stilstaand nummer Edinburg gaf de jury 72 punten, voor het marcherende nummer Pularis 73 punten. Dit totaal van 145 punten was goed voor deze eerste prijs. Na aankomst in Waalwijk, zondagavond, werd de drum band afgehaald door harmonie St. Jan. In het gemeen schapshuis volgde een drukbezochte receptie, waarop burgemeester J. Teijssen de gelukwensen van het ge meentebestuur kwam aanbieden. Ook het bestuur van de harmonie St. Crispijn en de Jeugddrumband gaven acte de presence. Door deze fraaie prestatie in de superieure-afdeling heeft 'Comu Copiae' blijk gegeven tot de beste korpsen van het land te behoren. Traditie getrouw heeft het oude gilde van St. Ambrosius haar jaar lijkse statiedag gevierd. De dag werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk, opgedragen door pastoor Simons. Hierbij werden de overleden leden van het gilde voor gelezen. Voor de H. Mis hield de pastoor een toepasselijke preek, waarin hij zei: „de vrede onder de mensen en in de wereld wordt het beste bewaard en bevorderd door opgeruimde mensen, door mensen In Mexico-City zijn bij een ge vecht tussen studenten en politie 30 personen gedood en 500 gewond. Nu is er weer een revolutie in Peru. De president is afgezet en verbannen. Vandaag wordt het brood in ons land weer 1 cent duurder. In Parijs werden 2 terras-bezoe kers door 5 personen opgepakt, in een auto gestopt en later doodge schoten. De Bijenkorf-Hema heeft van 'n Belgische maatschappij in 9 ves tigingen in Nederland van de Ga leries Modernes voor 15 miljoen gulden opgekocht. De grafschenner heeft al de schendingen en 80 inbraken be kend. Zijn woonplaats is Maastricht waar hij nu in arrest zit. Bij een botsing van een busje met een vrachtwagen bij Sneek zijn 2 personen gedood en 3 gewond. De politie te Velsen heeft een partij verdovende middelen in be slag genomen, afkomstig uit Tur kije ter waarde van f 265.000. Amsterdamse studenten hebben uit solidariteit met hun broeders in Mexico, het consulaat van Mexico bezet, maar werden er door de po litie weer gauw uitgezet. Minister De Block heeft de Tweede Kamer-commissie voor Fi nanciën meegedeeld dat enkele nieuwe werkgroepen worden inge steld, die zich gaan bezighouden met de groei van de gemeentelijke uitgaven voor sociale zorg, het vraagstuk van de hoogte van het nieuwsbladtarief van de PTT. het beleid bij de aankoop van bossen, de doelmatigheid van kantoorge bouwen en de problematiek rond 't rij kswegenf onds. In Genderen is gisteren een schuur afgebrand met duizenden pakken stro. Schade plm. f 75.000. In Oisterwijk is de 20-jarige me vrouw v. R. door kolendamp om het leven gekomen. Haar 24-jarige man is in ernstige toestand naar het zie kenhuis overgebracht. In Bengale zijn meer dan 400 mensen bij overstromingen verdron ken. die plezier in het leven hebben." Hiermede duidde hij op de goede verstandhouding in de gilden en onder de gildebroeders in Loon op Zand en daarbuiten. Onder de Consecratie werd de trom geroerd en het vaandel ge zwaaid. Na de Mis gingen de leden weer naar de gildezaal om een kor te bespreking te houden. In de na middag werd door alle gildebroe ders die wilden schieten een wed strijd gehouden met de handboog op doel. Hieraan is spontaan en met veel animo deelgenomen, 's Avonds ging het gilde met slaan de trom en vliegend vaandel naar zaal Coomans om weer om 7 uur terug te zijn om gezamenlijk met de dames aan de koffietafel aan te zitten. Onder de koffietafel richtte de hoofdman, de heer Verhulst zich tot allen om enige punten van het afgelopen jaar door te nemen. Jhr. Ch. Verheijen met zijn echtge note uit Zeist, de beschermheer van het gilde die de hele middag mee maakte kon met de hoofdman de prijzen van de handboogschutters uitreiken. Voor elke schutter een woordje dat moed geeft was zeer op zijn plaats. De uitslagen waren: 1. en kampioen A. Bink, beker en wisseltrofee met gem. 7.086 punten uit 230 pijlen. 2. B. Berkelmans, beker gem. 4.900 punten uit 240 pijlen, 3. A. v. d. Aa, beker, gem. 4.835 p. uit 200 pij len; 4. J. Toorians, beker, gem. 4.704 punten uit 220 pijlen; 5. A. Dankers beker, met gem. 4.261 p. uit 260 pij len; 6. A. de Hoon, schild, met 3.657 p. uit 140 pijlen; 7. M. Broe ders, schild met 3.637 p. uit 240 pij len; 8. H. v. d. Aa, met gem. 2.931 p. uit 220 pijlen; 9. E. van Hooren, gem. 2.580 p. uit 50 pijlen; 10. J. Vermeer, gem. 2.484 p. uit 130 pij len; 11. A. C. Dankers, gem. 2.331 p. uit 220 pijlen; 12. F. Vromans, gem. 1.640 p. uit 100 pijlen; 13. A. van Veldhoven, gem. 1.350 p. uit 120 pijlen. De uitslag van de junioren is: 1. H. Berkelmans, beker, gemiddeld 2.462 uit 240 pijlen; 2. P. Vromans, beker, gem. 2.137 uit 80 pijlen; 3. Fr. Toorians, schild gem. 1.981 uit 240 pijlen; 4. H. v. Veldhoven, rchild, gem. 1.688 uit 90 pijlen; 5. J. Berkelmans, gem. 1.626 uit 240 pij len; 6. J. Vromans, gem. 0.420 uit 50 pijlen. De prijsverschieting van de mid dag, welke werd geschoten om de ringen had de volgende uitslag en hieraan waren mooie prijzen ver bonden: 1. Jan Toorians met 3 x 10 alles uit 20 pijlen; 2. J. Bink met 5x9; 3. B. Berkelmans met 5x8; 4. A. Dankers met 6x7; 5. H. v. d. Aa met 5x6; 6. E. van Hooren met 5x5; 7. A. de Hoon met 5x4; 8. A. C. Dankers met 3x3; 9. M. Broeders met 4x2; 10. A. Vermeer met 2x1; 11. Ant. Vermeulen met 20 x 0. De prijzen zijn door de leden van het gilde geschonken. Na de koffie tafel werd het bal gehouden, waar bij de oude muziek nog hoogtij vierde. Later op de avond had nog het zgn. „verganzen" plaats, dat is de oude gewoonte de nieuwe leden met hunne dames op te nemen in het gilde. Tegen de kleine uurtjes gingen allen voldaan huiswaarts, na nog te zijn toegesproken door de hoofdman. Kortom een uitzonder lijke statiedag die er wezen mag. Zaterdag 12 oktober zal het gilde St. Chrispijn en Chrispinianus haar 150ste statiedag gaan vieren. Het gilde St. Hubertus doet dat op dins dag 22 oktober. Voor de vierde keer organiseert de culturele kring een winter pro gramma. Dit programma, dat 11 onderdelen kent, speelt zich voor een deel af in de zaal van Abdij 'Mariënkroon' te Nieuwkuijk en voor een deel in de Stadsschouwburg in Den Bosch. Het bestuur van de kring heeft voor een bijzonder gevarieerd scala van evene menten zorg gedragen, dat zeker een groot publiek zal bereiken. Het cult, programma is gepland in 't zgn. 'Hartplan'. Op dit spectaculaire plan, dat tussen de kernen Vlijmen, Nieuwkuijk, Vliedberg en Haarsteeg moet worden gerealiseerd, kreeg ech ter nog steeds geen goedkeuring. De gemeente is tegen de afwijzing door G.S. bij de kroon in beroep gegaan. Men verwacht in de eerste helft van 1969 dan wel een uitspraak hierover. Eind '65 maakte de Culturele Kring een bescheiden begin. Men plande 'n 5-tal activiteiten, allemaal binnen de grenzen van de eigen gemeente te houden. Het jaar daarop kon het programma al worden uitgebreid met een aantal activiteiten, die de leden van de kring in Den Bosch konden bijwonen tegen gereduceerde prijs. Op het nieuwe programma komen 5 evenementen op „Mariënkroon" en 6 in Den Bosch voor. Vrijdag 11 oktober wordt met het nieuwe seizoen een begin gemaakt. Men kan in Den Bosch bijwonen de musical ,,Ja" ik wil van het Nieuwe Rotterdams Toneel. Op 8 november brengt de toneelgroep „Globe" het spel 'Het leven van Berthold Brecht'. Op 17 december staat een bezoek aan het concert, dat het Brabants Orkest, onder leiding van Gustave Koning, brengt, op het programma. Op 2 ja nuari kan men o.a. Mary Dhessel- huijs zien in „En ik dan". Het ca baret van Wim Kan is o.a. op 20 maart in Den Bosch. De in Den Bosch te bezoeken voorstelling wor den besloten met de operette „Blu- men van Hawaii" door de groep „Forum". Vijf avonden worden er in de zaal van de abdij 'Mariënkroon' verzorgd. In de tweede helft van november brengt 'Proloog' er het spel „Een ge boren Leugenaar". Dit beleefd van- Haag in Tilburg de première. Eind Vrijdag j.l. was het 50 jaar geleden dat Pater P. M. Steenmetz (79), wo nende in het missiehuis „St. Anto- nius" te Kaatsheuvel, zijn intrede deed bij de congregatie van de paters der H. Familie. De belangrijkste plaatsen in het levensverhaal van deze jubilerende pater zijn Nieuwersluis aan de Vecht (waarvan hij geboortig is), Roermond (waar hij tot zijn 20e jaar op een landgoed tuinierde), Grave (waar hij intrad bij de paters missionarissen van de H. Familie), Nieuwkerk (waar hij gedurende 16 jaar de moei lijke taak van novicenmeester ver vulde) en vooral Kaatsheuvel waar de langste periode van zijn leven door bracht. Overigens is pater Steenmetz in de jaren 1945-1948 ook nog rec tor geweest op de missieprocure te Tilburg, terwijl hij nog ongeveer een jaar bij de generaal-overste in Rome verbleef. Nog maar enkele maanden geleden heeft de jubilaris een periode van 18 jaar beëindigd, gedurende welke hij met veel toewijding de geestelijke verzorging waarnam van de zusters en bewoners van het bejaardentehuis „Huize Bethlehem" in Kaatsheuvel. Het inspreken van levensmoed aan bejaarde mensen heeft hem steeds bij zondere voldoening gegeven. Nu pa ter Steenmetz, dank zij grote vitali teit, in het missiehuis van Kaatsheu vel met volle teugen van een welver diende levensavond geniet, kan hij het werken nog niet laten. Hij houdt zich dan ook nog druk bezig met de verzorging van de correspondentie, waarbij hij niet zelden mensen helpt een oplossing te vinden voor hun levensproblemen. Het gouden kloosterjubileum van pater Steenmetz werd vrijdag op be scheiden wijze in de intieme klooster kring gevierd. Voor de broeders heeft het 50-jarig kloosterjubileum wél een extra feestelijk tintje. De paters moeten hierop wachten tot zij hun gouden priesterfeest vieren. Dat is bij pater Steenmetz over vijf jaar het geval en gezien zijn goede gezond heid zal hem ook dit grotere feest niet kunnen ontgaan. BOUW INDUSTRIEHAL Op de „Vliedberg" in Nieuwkuijk wordt wederom een industriehal gebouwd. De hal zal gezet worden in het industriepark. Voor dit genoemd project zijn al enkele liefheb bers aanwezig. PAX CHRISTI VOETTOCHT De Pax Christi voettocht, die op 31 ok tober start, zal ook dit jaar wederom Nieuwkuijk aandoen. Onder het motto „Riskeer het Vertrouwen" zullen dit jaar 1800 eindexamen candidaten van de middel bare scholen met elkaar van gedachten wis selen over kerk in de veranderlijke wereld. Om de trekkers en andere dit te kunnen bieden zal er ook nu wederom een beroep op de inwoners van Nieuwkuijk worden ge daan voor huisvesting. Men zal zich hier voor kunnen opgeven aan het van ouds be kende adreö. NATTE HERFST Door de enorme regenval in de over matig natte herfst brengt de bieten- aard appeltelers in groot gevaar. Ook de fabrieken en handelaars hierin zijn daarom in moeilijkheden geraakt. Vele bie ten en aardappelen zijn aan het rotten ge raakt. Sommige fabrieken zullen hierdoor op halve capaciteit gaan werken vanwege de geringe aanvoer. Voor de betrokkenen betekent dit een hele schadepost. Vele bic ten en aardappelvelden worden reeds als geheel verloren beschouwd. januari concerteren het Vlijmens Ge mengd Koor en het huisorkest Sie gers voor de kring. Op 20 febr. ver zorgd de nu in Esch woonachtige fotograaf Alice Krykamp Mommer- steeg een lezing over haar reis naar Finland en Lapland. Medio maart treedt de Bossche Rederijkerskamer „Moises Bosch" op met 't „Schoen lappersvrouwtje". Op 11 april vol gend jaar wordt het programma be sloten met de gefilmde musical 'Mo dern Milly'. Ieder jaar onderging het ledental van de kring nog een lichte uitbrei ding. Men haalde een ledental van 125. Het lidmaatschap per persoon bedraagt 10,-, voor echtparen 17,50. Men kan zich als lid op geven bij de Boerenleenbanken te Nieuwkuijk, Vlijmen, Vliedberg en Haarsteeg. De gemeente subsidieert jaarlijks met 750,-, terwijl men van de provincie een bijdrage krijgt voor elk optreden van een gezelschap dat een spel van een zekere culturele waarde brengt. g» De loting voor de tweede ronde van de beide Europa Cups heeft uitgemaakt, dat Ajax en ADO evenals oorspronkelijk voor de eer ste ronde, op 13 november a.s. te gelijk thuis spelen. Ajax tegen Fe- nerbahce en ADO tegen FC Köln Dat kan weer tot moeilijkheden leiden voor eventuele t.v.-uitzendin. gen, aangenomen althans dat de be treffende wedstrijd (en) uitverkocht is (zijn). Voor de eerste ronde van 2 oktober vond men de oplossing, dat ADO naar 3 oktober uitweek waardoor beide wedstrijden op het scherm konden komen. Hetzelfde zou nu mogelijk zijn indien Ajax (met medewerking van Fenerbahce) of ADO (met mede werking van FC Köln) naar dins dag of donderdag zou uitwijken. Hierover zijn reeds besprekingen gaande. Voorwaarde blijft daarbij natuurlijk, dat beide wedstrijden uitverkocht of nagenoeg uitverkocht zijn. Reeds schijnt vast te staan dat de werdstrijd FenerbahceAjax niet op het scherm zal komen. Daartoe ontbreken evenals destijds bij BesiktasAjax de technische mogelijkheden in Turkije. Afgelopen zaterdag deed zich bij de, ingang van soos L'Ecuriein Waalwijk een onverkwikkelijk inci dent voor, toen aan enkele personen de toegang tot de sociëteit werd ont zegd. Het L'Ecurie-bestuur, dat wel- isivaar vrij is om mensen de toegang te weigeren, voerde in dit geval en kele - op z'n zachtst gezegd - twij felachtige argumenten voor haar op treden aan. Aanvankelijk stelde men, dat slechts leden toegang genoten; doch daar er een ledenstop van kracht zou zijn was het wachtenden niet mogelijk om lid te worden. Het lijkt ons vreemd dat L'Ecurie, nu slechts een fractie van het aantal leden van het vorig jaar lid is, dit seizoen geen enkel nieuw lid meer zal aannemen. In dit verband wekt het dan toch verbazing dat geen der aanwezigen met deze plotselin ge^) ledenstop op de hoogte was. Op donderdag 17 oktober 1968 om 20.15 uur geeft Het Brabants Orkest o.l.v. zijn dirigent Hein Jordans het eerste abonnementsconcert in de serie B in de Stadsschouwburg te Tilburg. Solistische medewerking wordt verleend door de Griekse pianiste Gina Bachauer. Het programma is als volgt samengesteld: 1.Glinka Ouverture Ruslan en Ludmilla; 2. Rachmaninoff Pianoconcert no. 3 d-moll. Pauze. 3. Bartok concert voor orkest. Gina Bachauer werd geboren in Athene en bezocht aldaar het con servatorium. Nadat zij op 16-jarige leeftijd de gouden medaille van het conservatorium had ontvangen,' ging zij naar Parijs om bij Cortot te stu deren. Zij werkte drie jaar met hem en later met Rachmaninoff. Toen zij 20 jaar was won ze de begeerde Prix d'Honneur in het internatio nale muziek-concours te Wenen en maakte kort daarna haar debuut in Athene met het Symphonie Orkest van Athene onder leiding van Mi- tropoulos, die door een gelukkig toeval ook het concert dirigeerde van het New Yorks Philharmonisch Orkest waarmee zij in 1950 haar de buut in Amerika maakte. Sinds dit debuut is Gina Bachauer elk sei zoen voor een uitgebreid tournee in de Verenigde Staten, zij treedt re gelmatig op met de beroemdste or kesten en dirigenten van de wereld on tezamen met haar recitals geeft zij meer dan 100 concerten per jaar. Bovendien staat vast dat zich zowel vóór als na het incident nieuwe le den hebben aangemeld. Voorts is het gebruikelijk dat op de soos-avonden ook niet-leden voor 2 gulden toegang verleend wordt. Dit was ook j.l. zaterdag het geval. Op dit punt werd dus duidelijk afgewe ken van het normale gedragspatroon. Waarom? Een andere reden voor de weigering berustte op een zeer aan vechtbaar vooroordeel: „Als we ze binnenlaten gaan ze toch maar rot zooi trappen", aldus een bestuurslid, dat naar onze mening geen enkele ervaring met de betrokken personen heeft gehad. Bovendien wekte het be heerste gedrag van de geweigerden allerminst die indruk. De antwoorden op vragen van eni ge leden over deze kwestie bestonden voornamelijk uit het herhaaldelijk uit roepen van „Als U het met het be leid van het bestuur niet eens bent, kunt U Uw kaart terugkrijgen" en „Daar hebt U niets mee te maken" of een antwoord domweg geweigerd. Wij vragen ons in gemoede af of de donkere huidskleur van de geweiger den de wérkelijke reden voor dit op treden was. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat hier sprake was van een vorm van diskriminatie. Een bedenkelijke zaak! dunkt U niet? J. F. M. Pullens C. J. Aarts Gina Bachauer a a a kan U héél wat tijd (en I ergernis) besparen. g WIJ DOEN HET plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor ten, stoppen, vermaken enz. enz. WIJ MAKEN HET stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander atelier-werk.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 6