waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt In het najaar op de fiets door en Drunen Duinen Loonse ONGELIJKE ONDERWIJSKANSEN BIJ ARM EN RIJK U «w»eet goed: miljoen lijden honger Steunt deze week de Anti Honger Aktie I VVV-DIREKTEUR H. VERWIEL „IN MIDDEN BRABANT AAN KWALITEITSTOERISME DENKEN" Hoger milieu kevert de beste teerlingen Welke conclusies Kloof Gezin Bankrovers in Verenigde Staten worden technische specialisten Meer kleuren televisie dank Duitse zender Wesel zij bij Stimulans Herstel aan pieren kost 2.5 miljoen Wereldrecord op home-trainer voor Dongenaar Kiviets Hotelaccomodatie is te gering Landschappen Fietsend door Loonse en Drunense Duinen MAANDAG 21 OKTOBER 1968 89 JAARGANG No. 85 De rcho vAn het Zuióen jjtgever tt'aalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 j)it blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (by incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Oogericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' De schoolprestaties zijn nauw verweven met gezinsopvoeding Kinderen uit de hogere sociale milieus leveren op school aanzienlijk betere prestaties dan kinderen uit de lagere milieus. Deze sociale on gelijkheid van onderwijskansen vormt voor wetenschappelijke onder zoekers een intrigerend verschijnsel. De Amsterdamse socioloog dr. M. A. J. M. Mattnijsen doet in het vakblad „Mens en Maatschappij" ver- Ons onderwijs kent goede en slechte leerlingen. Waarom is de ene leerling goed en de andere slecht? Volgens dr. Matthijsen tas ten we hieromtrent in het duister. Natuurlijk is een goede intelligentie 'n gunstige voorwaarde voor school succes. Maar intelligentie is niet hetzelfde als geschiktheid om goede leerprestaties te leveren. Intelligen te en schoolgeschiktheid zijn be grippen die elkaar niet altijd dek ken. Feit is evenwel, dat kinderen uit de zogenaamde hogere milieus zo niet intelligenter, dan toch in elk geval meer schoolgeschikt zijn dan kinderen uit de zogenaamde lagere milieus. Welke verklaring kan men hiervoor geven? Daarover wordt in wetenschappelijke kring reeds meer dan een halve eeuw gediscussieerd. Aanvankelijk meende men dat kin deren uit de hogere sociale laag doodgewoon intelligenter waren. De schoolgeschiktheid werd dus gezien als het effect van een overgeërfd stel van eigenschappen. Daar kon men, gezien vanuit de sociale we tenschappen, weinig aan verande ren. Maar de psychologen stelden met hun intelligentietests vast, dat kin deren uit de lagere milieus min stens even intelligent of zelfs intel ligenter kunnen zijn dan sommige kinderen uit de hogere milieus, maar nochtans geringere schoolpres taties leveren. Hoe was dat moge lijk? Dat konden de psychologen niet verklaren. Maar de sociologen zagen hierin een dankbaar onder werp van studie. Tot welke conclusies kwamen de sociologen, wat de ongelijkheid van onderwijskansen betreft? Zij legden een verband tussen sociale her komst en onderwijskansen. Kinde ren uit een hoger, bijvoorbeeld in tellectueel milieu hebben veel voor op kinderen uit lagere milieus. Hun ouders hebben zelf ook gestudeerd. Zij bezitten veel interessante boe ken en kunnen hun kinderen met van alles en nog wat helpen. In deze gezinnen bestaat een bre de interesse voor wat zich in de sa menleving, met name op het cul turele vlak, afspeelt. Daar krijgen de kinderen iets van mee, waar ze later op school veel aan hebben. In deze kring wordt de Nederlandse taal beter gesproken, beheerst men doorgaans ook enkele vreemde ta len. Voor de schoolgaande kinderen betekent dit een enorme steun. Blijft een kind van een gewone ar beider een keer zitten op de mid delbare school, dan bestaat de nei ging om te zeggen: „Hij haalt het toch niet, neem hem maar van de school af", hetgeen uiteraard een deprimerende werking heeft op het kind. Maar in de hogere milieus is er geen aanleiding tot paniek. Pa is zelf ook wel eens blijven zitten en weet dat zijn zoon of dochter juist in de ze omstandigheid veel steun nodig heeft. Volgens dr. Matthijsen is echter de gezinsopvoeding in de eerste le vensjaren reeds van doorslaggeven de betekenis voor de latere school geschiktheid. Als het kind op school komt, is de persoonlijkheidsvorming al een eind op weg en de richting waarin deze vorming heeft plaats gevonden niet meer ingrijpend te veranderen. Het kernprobleem ligt, zo meent de Amsterdamse socioloog, in de kloof, die er bestaat tussen de op voedingsmilieus „school" en „gezin". Het patroon van gedragingen, vaar digheden en normen dat in de eer ste levensjaren in het gezin is ont wikkeld, wijkt af van het patroon van gedragingen, vaardigheden en normen, dat in het onderwijs op de voorgrond staat. Deze kloof tussen twee milieus is het grootst voor kin deren uit de lagere sociale klasse. Zij kunnen zich in het algemeen 't moeilijkst aan het schoolklimaat aanpassen, hetgeen dikwijls tot la gere leerprestaties leidt. Toch kunnen de leerprestaties van de kinderen niet alleen worden afgeleid van hun sociale herkomst. Kinderen die uit een harmonisch gezin komen en ook in emotionele zin aan hun trekken komen, zullen beetere schoolprestaties te zien ge ven dan kinderen, die uit een gezin komen dat hun geen veiligheid en geborgenheid verschaft. De invloed van de ouders op de persoonlijk heidsontwikkeling van hun kinde ren is zeer groot en op zijn beurt is die persoonlijkheidsontwikkeling weer van groot belang voor de schoolprestaties van het kind. Wanneer ouders overdreven be- In de Verenigde Staten worden de banken reeds vele tientallen ja ren geconfronteerd met de „bank roof". In ons land is deze vorm van misdaad pas sinds betrekkelijk kort „in", maar zoals gezegd in de V.S. kent men het klappen van de zweep reeds lang en het is duidelijk dat de strijd daar reeds in een veel ver der stadium is dan in ons land. De banken in de States maken ge bruik van verschillende prachtige moderne apparaten om de bankro vers af te schrikken, of van appa raten, die het de politie mogelijk maken de rovers snely te pakken. Op verschillende banken staat duidelijk vermeld, dat daar binnen een filmapparatuur is opgesteld, die haarscherpe opnamen maakt wan neer er een overval zou worden ge pleegd. Uiteraard schrikt dit zekere kandidaat-bankrovers af. Anderen laten er zich echter niet door weer houden, bestuderen de duidelijk zichtbaar opgestelde apparatuur en vinden er wel iets op. Voor deze lieden hebben de banken weer an dere verrassingen in petto. Er zijn instrumenten die zeer fijn reageren op het minste geluid dat in de door dikke wanden omgeven bankkluis opklinkt en dan prompt alarm slaan. slag van een onderzoek, dat onder zijn leiding is ingesteld naar de schoolgeschiktheid van kinderen uit diverse bevolkingsgroepen. Zijn conclusie is, dat schoolprestaties nauw verweven zijn met de gezins opvoeding, waarbij niet alleen de sociaal-culturele status en het onder wijsniveau van de ouders, maar ook nog andere elementen een be langrijke rol spelen. zorgd zijn en hun kinderen niet de ruimte geven hun problemen zelf standig op te lossen, dan is de kans groot dat deze kinderen afhankelij ke wezentjes worden, die bijvoor beeld een studie waarbij een appèl op iemands zelfstandigheid wordt gedaan, ook nooit zullen voltooien. Uit wetenschappelijke onderzoe kingen is ook gebleken, dat naar mate de geestelijke activiteit binnen een gezin groter is, de leerprestaties van de kinderen beter zijn. Dat zal overigens niemand verwonderen. Vooral in de hogere klassen wor den eisen gesteld aan de zelfwerk zaamheid van de leerlingen. Dit ma nifesteert zich o.a. in het gelezene in eigen woorden reproduceren; ge steld worden vragen, die slecht te beantwoorden zijn door een goede tekstanalyse enz. enz. Des te ster ker het kind in het gezin wordt ge stimuleerd tot geestelijke activiteit, des te groter wordt daarom zijn schoolgeschiktheid. Kinderen, die in het gezin worden gestimuleerd tot het leveren van prestaties, komen op school 't verst. Ook dat hebben wetenschappelijke onderzoekers kunnen vaststellen. Het onderwijs bestaat nu eenmaal uit een opeenvolging van te leveren prestaties. De leerling moet hard werken, hij wordt telkens voor nieu we opdrachten gesteld. Het centra le gebeuren in de klas is een on onderbroken proces van bemeeste- ren van weerbarstige stof. Er bestaat dus een duidelijk ver band tussen schoolprestaties en ge zinsopvoeding en hoewel een goede opvoeding niet bepaald aan het ho ger sociaal milieu is voorbehouden, blijkt toch dat de opvoedingssituatie daar het meest stimulerend op de schoolprestaties van de kinderen werkt. Sinds kort is bij onze Oosterbu ren de zender Wesel, vlak bij de Nederlandse grens in dienst geno men en door middel van deze zen der dringen de TV-programma's van de Duitsers en wel het le en 2e net ver ons land binnen. De ontvangst is nu niet meer beperkt tot het grensgebied, doch met behulp van een redelijke antenne kan men tot ongeveer halverwege ons land deze uitzendingen ontvangen. Vooral voor bezitters van kleuren televisietoestellen betekent dit een prachtig buitenkansje. Bussum pre senteert de Nederlandse kijker sinds 1 oktober twaalf uur kleurentelevi sie en dat is eigenlijk maar een be scheiden aantal uren. Dank zij de zender Wesel kunnen zij, die de mogelijkheid hebben We sel te ontvangen, die aantal kleuren- uren drastisch uitbreiden, want de Duitsers gaan steeds meer kleuren- TV uitzenden. Samen met de indus trie kwamen er twee zogenaamde kleuren weken (Farbe-Wochen), 14 dagen waarin de twee Duitse zen ders samen vele tientallen uren kleur uitzonden. De bedoeling hier van is om een aanloop te hebben tot de Olympische uitzendingen in kleur, waarvan Wesel er niet min- i der dan 55 uren zal uitzenden. Onze Oosterburen geven er blijk van dat zij begrijpen hoe men kleu rentelevisie bij de kijkers populair moert, maken. Niet door middel van een zeer bescheiden aantal kleuren - uurtjes per week, want dan vindt de kijker de aanschaf van een duur kleurentelevisie-apparaat niet ver antwoord, maar door een overmaat aan kleurenuren. De zwart-wit-kij- ker kan die uitzendingen normaal ontvangen, terwijl het voor de kleu. renkijker dan wel erg attractief gaat worden. Dan zullen velen er serieus over gaan denken om ook kleurentelevisie te nemen. Gebleken is, dat door de nazomer- storm van 2 tot en met 22 septem ber j.l. de steenasfaltbekleding van de Zuiderpier te IJmuiden over 'n lengte van circa 1000 meter en aan de Noordpier over ongeveer 600 m. lengte 1 a 2 meter onder de water lijn plaatselijk door de golven is aangetast. Hierdoor zijn gaten van ongeveer 10 meter lengte en 2 tot 3 meter diepte in de bekleding van de dammen geslagen. Uiteraard is men dadelijk met het herstel be gonnen, doch een en ander blijkt 'n bijzonder grote schadepost te zijn. Het herstel aan de pieren zal zeker 2,5 miljoen gaan kosten. DONGEN - De Dongenaar Hans Kiviets is woensdagavond wereldre cordhouder hometrainer geworden. Hij heeft het 155 uur volgehouden. Donderdag 10 oktober om 10 uur stapte hij in café De Valk op de fiets. Gisteravond om 9 uur had hij zijn taak volbracht. De vorige recordhou der, de Bredanaar Pieterse, reed 153Vè uur. Toen de heer Kiviets om 9 uur van de fiets stapte, werd hij overladen met bloemen. Zaterdag avond a.s. om 8 uur wordt hij in café De Valk gehuldigd. (Van onze verslaggever) WAALWIJK „We moeten er voor waken niet de „kermis" van Bra bant te worden. Wij zijn nu op het punt gekomen dat we voor de ver dere toeristische uitbouw zoveel mogelijk selectief moeten zijn. Er zal vooral aan kwaliteitstoerisme gedacht moeten worden", zo vertel de ons de heer Harrie Verwiel, de scheidende direkteur van de Streek VVV Brabants Centrum. De heer Verwiel is van oordeel, dat een nog verdere uitgroei van het sociaal toerisme in het gebied van de Loonse en Drunense Duinen niet wenselijk is. In dit fraaie natuurgebied nabij de Langstraat, komen nog enkele dampings; in Kaatsheuvel en Uden- hout, terwijl in Drunen 't caravan park van De Klinkaert nog alle uit breidingsmogelijkheden heeft. De heer Verwiel betreurt het dat in dit gebied weinig goede hotels te vin den zijn. Dat is een algemeen ver schijnsel in Midden Brabant, waar de hotelaccomodatie te gering is. Na 17 jaar aan de leiding van de VVV-organisatie te hebben gestaan, kan de heer Verwiel op prachtige resultaten terugzien. Toen in 1951 de VVV Midden Brabant werd op gezet, telde het gebied één camping; nu zijn er wel 21 camping en bun- gelowparken met een gezamenlijke capaciteit voor 25.000 personen. De grootste campings zijn in Drunen en Kaatsheuvel te vinden, in een ge bied waar de toerist graag verblijft Een waarschuwende vinger heeft de heer Verwiel tegen de aftakeling van de niet beschermende land schappen, waar vaak op de fraaiste plaatsen gaten geslagen worden, dikwijls voor de vestiging van grote landbouwbedrijven. De VVV-direk- teur vindt het een achterhaalde kreet dat de landbouwer bij zijn landerijen moet wonen. „De moder ne landbouwgezinnen, 90% van de kinderen komt toch niet in het vak terecht, horen in de dorpen thuis. Gemotoriseerd kan er dan naar het land getrokken worden", aldus de heer Verwiel, die op deze manier de grote bedrijven uit de natuur wil weren, waar ze vaak storende ele menten zijn. Ook in de herfst is het de moeite waard om van de fraaie natuur in het gebied van de Loonse en Dru nense Duinen te gaan genieten. Er worden verschillende wandeltoch ten georganiseerd. Voor degenen die er liever op de fiets een dag of middag in de duinen op uit trekken, is er een uitstekende route, die wij hierbij publiceren. Het trajeot is 35 km. lang. Het be ginpunt ligt in het centrum van Tilburg, van waar uit men de AN WB ricrtingsborden volgt naar Loon op Zand (te bereiken via een fiets pad langs de provinciale weg); op de route kan men echter vanuit verschillende plaatsen in de Lang straat inhaken. Bij ww 3270, eerst honderd meter r Udenhout en ver volgens bij ps 1956 r Waalwijk, en even verder bij ps 2877 r-door Waalwijk. De route voert langs een bungalowpark en daarna door het bos van het oude landgoed West- loon, dat nu een onderdeel is van het natuurreservaat Loonse- - Drunense Duinen. Steeds rechtuit rijden, ook bij het kruispunt, waar een geasfalteerde fietspad 1-af in de richting voert van de 10 min. verderop gelegen Efte- ling in Kaatsheuvel. Doorrijden dus totdat de verharde weg overgaat in een zandweg. Even de tanden op elkaar het nu volgende stukje is maar vijfhonderd meter en dan bent U al bij ps 3040. Hier r-af r Roestelberg (heuvel) en vervolgens bij hotel Berg en Dal (ps 3037) 1-af vóór het hotel langs. Na ongeveer vijftig meter begint hier één van de nieuwe rijwielpaden. Deze helemaal uitrijden (4^ km.) door een gebied van heuvels en vooral bos. Het pad loopt ook dwars door het kampeercentrum De Klinkaert in Drunen en mondt daar uit op een asfaltweg (driesprong). Hier r-af slaan naar 't piepkleine dorp Giers- bergen met (toch nog) een goed ca- féetje De Drie Linden en een dorps pomp. Bij ps 2104 r-af r Udenhout, heu- vedtje op heuveltje af, dwars door de Loonse en Drunense duinen. Na twee kilometer volgen dan de her berg De Rustende Jager en de ps 1797. Hier r-af over een nieuw fietspad langs de zuidrand van het duingebied, soms door, soms langs het bos. U bent nu wellicht op het mooiste deel van de route beland. Rechts de met bomen begroeide Schoorwal, links (iets verder op) strekt zich het natuurreservaat Den Brand (vrij toeg.) uit, een gebied van moerassen, rietvelden en lage graslanden. Dit reservaat is 100 ha. groot. Het laatste stuk van de route be gint bij ps 1950 (hotel Bos en Duin). Hier loopt een nieuw fietspad van ongeveer een kilometer lang r Loon op Zand. Het mondt bij ps 1798 uil op een smalle asfaltweg. In S-boch" direct hierna 1-af de Molenstraat inslaan; brede grintweg met mooie boerderijen. Deze gaat verderop over in asfalt. Buigt aan het eind naar rechts en mondt uit op brede verkeersweg. Hier 1-af doch direct weer bij „Geelhoef" r-af, smalle as faltweg. Bij het hek van „Geelhoef' r-af de Quirijn Stokstraat inslaan, die recht naar de wijk Heikant in Tilburg voert. Ook op de fiets kap men van de bossen en duinen genieten

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1