w Aalwijk se en LanqstRaatse couRant Van revolutie tot imperialisme MR. H. MUYSER TE WAALWIJK, PROMOTOR VAN DE BRABANTSE NOVIB AKTIE-COMITÉ'S van Nafmm Bronchi letten Bij Hollandia hebt U beter werk Collecte DONDERDAGAVOND 24 OKTOBER 1968 89e JAARGANG No. 86 WAALWIJK Regelmatig wordt er gecollecteerd en de meeste mensen die hiermee geconfronteerd worden sturen de collectant niet tevergeefs weg. Nederland slaat i?een gek figuur bij de collecten. Een ander punt is, weet men wel voor welk doel er gecollecteerd wordt. Vaak is dat niet het geval. Het zal wel voor een goed doel zijn, denkt men en uit het vestjeszakje wordt wat klein geld gediept. Wordt er misschien te vaak een beroep op de goedgeefsheid van de mensen gedaan „Het is beter dat sommige collecten gebundeld wor den. Men streeft immers hetzelfde doel na. Daar bij mag toch geen verdeeldheid zijn", vertelt mr. H. C. A. Muyser, provinciaal vertegenwoordiger van de NOVIB 'n organisatie voor ontwikkelingshuh), die deze week in het gehele land en dus ook in de Langstraat een col lecte houdt. OycS-byrgemeester tracStft de jeugd veor oratwiklkellisagshuSp te interesseren Krachten bundelen Concurrentie" Oud-burgemeester ^ongereugs'öepen -Qxcluóieve 3-lerenklecling WAALWIJK MILJOENEN GEVRAAGD VOOR: West-Afrika Ceylon Pakistan Ethiopië Kenya Uganda Columbia Bolivia Equador Tonga eilanden ->/•* jj» - Ontwikkelings samenwerking Transplanteren nog een groot probleem De rassenstrijd en presidentsverkiezin gen in de Ver. Staten De Echo VAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm, Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Het moet onze dagelijkse zorg zijn dat miljoenen honger lijden» Er heeft zich na de tweede wereld oorlog een belangrijke verandering voltrokken in de Sowjet-Unie, een verandering die ons tot nadenken dient te stemmen. Tot 1941 was de Sowjet-Unie het revolutionaire centrum van de we reld. Van hieruit kwam een wereld beschouwing. die trachtte door revo lutie de wereld te veranderen. Men wist, wat men aan de Sowjet-Unie had, ook al was Stalin een wispel turige leider. Met de strijd in de tweede wereld oorlog hebben de Russen als het ware een tijdperk afgesloten. Voor het eerst sinds lange tijd kwamen Russische jongeren als soldaat bui ten de grenzen van het eigen land en dat heeft zijn gevolgen gehad, temeer daar land en bevolking rijp waren voor wijziging van het be stel. De jonge Russen zagen in de door hen veroverde gebieden hoe men daar leefde. Zij hoorden in ge sprekken met bewoners van die lan den hoe men dacht en dat alles heeft een stempel gedrukt op de jjnge Russen. Veel van het revolu tionaire élan ging op die manier verloren. Zeker toen na de oorlog ook in de Sowjet-Unie zelf wat meer welvaat ging komen. Stalin ver dween als representant van de re volutie en zij die hem opvolgden waren meer burokraten dan revo lutionaire leiders. Dat was ook de reden dat het er aanvankelijk op leek, dat men zou kunnen komen tot een vreedzame coëxistentie tussen de Sowjet-Unie en zijn satellieten en het vrije wes ten. Rusland geraakte langzamer hand in een omstandigheid die veel overeenkomst vertoont met de po sitie van vele westerse landen, n.l. niet meer die van revolutionaire ar men, maar van gezeten rijken. De rol van revolutionair centrum is in middels overgegaan naar cummu- nistisch China. Zoals gezegd liet een en ander zich kaanvankelijk hoopvol aanzien, want het revolu tionaire Rusland verwerd tot een imperium, dat analogie vertoont met vroegere koloniale mogendhe den, zoals Frankrijk en Engeland om maar enkele voorbeelden te noemen. De vroegere imperiale mogendhe den hebben na de tweede wereld oorlog het roer omgegooid en lie ten stuk voor stuk hun koloniën vrij. Slechts nog enkelen hebben ko loniën. Wat dat betreft loopt de Sowjet-Unie in ontwikkeling achter. Dit land kreeg trouwens ook pas 'n imperium na de tweede wereldoor log en is uiteraard nog niet vol doende geëvolueerd om te handelen zoals anderen dat deden. Wat we nu zien is niets anders dan een herhaling van de politiek die veel koloniale mogendheden voor de oorlog voerden, n.l. die van het handhaven van het. imperium koste wat kost. De tendens die er bestaat in enkele Oostbloklanden om zich wat losser van de Sowjet-Unie ep te stellen was voor de beangste imperialisten in het Kremlin al vol doende om op staande voet militair ,n te grijpen op een manier, zoals koloniale mogendheden dat vroeger deden wanneer er zich opstandige bewegingen in hun koloniën voor deden. De les die het westen hieruit moet 1 lekken is, dat wij rekening moeten houden met deze bekrompen, impe rialistische politiek die het Krem lin nu volgt. De burokraten in Mos kou zijn geen revolutionairen meer, maar lieden die evenals vroeger in westerse landen, slechts bezeten zijn van hun macht om bun posities wel ke tot elke prijs moeten worden verdedigd. Voor het handhaven van hun imperium en hun machtsposi- J'es riskeren zij desnoods een oor log. dat is duidelijk geworden en hiermede zullen we rekening moe ten houden. De imperialisten in het bremlin eisen minimaal handha ving van hun macht en positie, doch 2ii zullen als het. even mogelijk is ongetwijfeld trachten hun imperium nog verder uit te breiden, zoals (Van onze verslaggever) „Anti-Honger-Aktie 1968" onder deze naam wordt dit keer de elfde NOVIB collecte gehouden. De anti- hongeraktie maakt deel uit van de ruim 80 landen omvattende „Free dom from Hunger Campaign". De Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Betrekkingen hoopt met de gelden landbouw- en andere werktuigen te kunnen aanschaffen voor landen in Afrika, Azië en La tijns Amerika De aktie wordt gevoerd met een wijdvertakt net van plaatselijke ak- tie-comité's. In onze provincie is de grote man achter al deze comité's, mr. H. Muyser, die de zaken vanuit zijn woonplaats Waalwijk regelt. Mr. Muyser is oud-burgemeester van Bladel en is zich na zijn pensione ring in 1966 volledig in gaan zetten voor de ontwikkelingshulp van de NOVIB. „In het meerendeel van de 141 Brabantse gemeenten worden door plaatselijke comité's aardige aktiviteiten ontplooid. Jammer is 't dat de krachten niet gebundeld worden. Men werkt teveel langs el kaar heen". „Alle akties die men voor de ont wikkelingslanden voert, hebben toch hetzelfde doel. Men weet hierbij al leen zijn eigen plaats niet. Het is treurig dat in veel plaatsen de gees telijkheid de NOVIB als een con current beschouwt van de missie- akties. Zo is het helemaal niet vreemd als wij van een pastoor te horen krijgen dat er bij zijn kerk r.iet gecollecteerd mag worden, dat er geen affiches verspreid mogen worden, of dat men er op de scho len absoluut niet over wil praten. Men werkt aan wereldomvattende problemen en durft daarbij niet over de eigen parochie- of dorps- grenzen te kijken", vindt de heer Muyser. „Is het trouwens niet lang de op zet van de missionarissen geweest om zieltjes te winnen, daarbij alles vanuit westerse ogen bekijkend. Nu wordt het roer omgegooid en heet het ontwikkelingshulp. Bijzonder nuttig en ook dit verdient alle steun maar deze mensen kunnen grote projekten niet verwezenlijken. Daar komt meer voor kijken en in die ïeemte tracht NOVIB te voorzien". Vooral in Brabant, zo vertelde de heer Muyser, ondervindt deze orga nisatie te weinig medewerking. We moeten de zaken samen aanpakken. Alles is voor het grote doel. Bo vendien kun je niet verwachten dat de mensen wekelijks hun portemon nee open maken om alle collectes te steunen. Wij collecteren nu voor het elfde jaar, maar we zijn er van overtuigd dat we met dit geld op halen niet kunnen doorgaan. In Eindhoven is een goede oplossing gevonden, daar is één grote collecte vroegere imperialisten dat ook pro beerden te doen. Dit houdt in dat we ook rekening moeten houden met een agressief Rusland. Progres sieve revolutionairen verwerden tot conservatieve imperialisten. gehouden voor de Vastenaktie Kom over de Brug en de NOVIB. De re sultaten waren goed merkbaar en alle partijen waren blij de krachten gebundeld te hebben". Laat Nederland met het idee van de ontwikkelingslanden leven, is de wens van de oud-burgemeester. Be zorg ook de mensen in de andere werelddelen een menswaardig be staan. De heer Muyser weet ook waarover hij praat. In de jaren '30 heeft hij de armoede in Indië mee gemaakt Daar was hij aan de Rech terlijke Macht verbonden. Ook is hij later in andere werelddelen met de armoede van de bevolking ge confronteerd geweest. Als burgemeester heeft mr. Muy ser zich altijd persoonlijk ingespan nen voor de akties van de NOVIB. In het Oost-Brabantse Peeldorp Ba. kel ging hij ieder jaar samen met zijn echtgenote (dochter van de Waalwijkse burgemeester Moonen) collecteren. Zo is ook het contakt met deze organisatie gebleven en toen mr. Muyser na zijn pensione ring, nu twee jaar geleden, meer tijd ter beschikking kreeg benoem de de NOVIB hem tot provinciaal afgevaardigde voor Noord Brabant. Nu zet hij zich dagelijks, geheel be langeloos voor dit werk in. In die twee jaar heeft de heer mr Muyser weten te bereiken, dat er iri elke plaats in Brabant een contakt. persoon kwam. Ook tracht hij de jeugd voor dit werk te interesseren. Wat streeft de NOVIB namelijk na? Men wil in alle gemeenten een co mité dat aan een eigen projekt gaat werken. Zo adopteert men als het ware een bepaalde plaats of streek in een ontwikkelingsland. Hiervoor kan men dan zijn eigen plannen ma ken. Mr. H. Muyser, de provinciale me dewerker van NOVIB in de pro- ■uncie Noord-Brabant. Deze jongerengroepen worden met raad en daad bijgestaan door de NOVIB-vertegenwoordigers. Er kun nen dan lezingen worden georgani seerd, die worden verzorgd door mensen die ter plaatse de situatie kennen. Ook de geadopteerde plaats stuurt alle materialen die maar nut tig kunnen zijn. In Brabant funktio- neren al enkele comité's uitstekend èn met name in Den Bosch zijn al enkele projekten uitgevoerd. „Misschien kan dat ook hier in de streek. Of laten we samen spelen met andere organisaties. Het be langrijkste is, dat de bevolking met dit wereldwijde probleem wordt ge confronteerd. Armoede en honger zijn een bron van oorlog. Het moet onze dagelijkse zorg zijn, dat twee derde deel van de mensheid honger lijdt. Niet voor niets stellen alle po litieke problemen dê ontwikkelings hulp als 't meest urgente program mapunt", aldus mr. Muyser. De NOVIB voert de aktie deze week met behulp van haar wijdver takt net van plaatselijke aktie-co- mité's. In de jaren 1960-1967 konden op deze wijze 8,6 miljoen gulden in ontwikkelingsprojekten worden ge. stoken. De totale wereldcampagne leverde tot dusver 2,1 miljard gul den op. Het geld voor de projekten moet in feit uit een 20-tal rijke landen komen, want al bereikt de FFHC (Freedom from Hunger Campaign) 8o landen, drievierde deel daarvan behoort tot de arme landen, ook wel ,.de derde wereld" genoemd. Door de groeiende schuldenlast en ver mindering van de vraag naar grond stoffen op de wereldmarkt, ziet het Het schaarse eten wordt mondjesmaat onder de kinderen verdeeld. f 700.000: de erfgewassenprojekten f 500.000: ontginning van de jungle 560.000: landbouwwerktuigen f 300.000: verbetering visvangst f 51.000: instruktie jonge boeren f 36.000: onderwijs op platteland f 280.000: opleiding onderwijzers f 180.000: sociale zorg Indianen f 72.000: scholenprojekt f 22.000: werkgelegenheid Deze mensen moeten geholpen worden. Daarvoor is een gezamenlijke aanpak van het ontwikkelingswerk nodig. er momenteel niet best uit voor die derde wereld. Na de opleving van 1967 en 1968 valt volgens het Inter nationale Monetaire Fonds nu een teruglopende vraag naar grondstof fen te verwachten. Bij het uitblijven van de grond- stoffenovereenkomsten. zoals die voor koffie, zal de prijs die de ont wikkelingslanden voor hun land bouw produkten maken, scherp da len. De FFHC zal daar direkt de ge volgen van ondervinden. Immers, wanneer in Afrika. Azië en Latijns Amerika onvoldoende deviezen bin nenkomen om landbouw- en ande re werktuigen in het buitenland te kunnen kopen, zullen die eens te meer via de ontwikkelingssamen werking moeten worden aange schaft. Voorbeelden hiervan zijn projekten die dit jaar door de NO VIB en het FAO-comité in de Anti- ITonger-Aktie worden opgenomen. Hoeatdrank In tabletvorm.95ct Ook al worden er op verschillen de plaatsen in de wereld bijzonder belangrijke transplantaties verricht, waarbij de medische wetenschap laat zien, dat men in staat is om di verse organen van de ene mens op de andere over te planten, toch zal tit transplanteren nog steeds een groot probleem blijven, In weerwil van de vele ervarin gen, die men inmiddels opdeed, mis lukken de meeste transplantaties nog steeds en wel in het bijzonder als gevolg van het feit, dat het ont vangende lichaam geneigd is het vreemde orgaan af te stoten. Dr. Barnard, de beroemde Zuid- Afrikaanse chirurg, die een hart lansplanteede op de tandarts Blai- berg op 2 januari van dit jaar heeft aangekondigd, dat het er naar uit ziet, dat het lichaam van Blaiberg toch het ontvangen hart over enige tijd zal afstoten in weerwil van al les dat men er tegen gedaan heeft. Om Blaiberg niet te laten sterven overweegt Barnard om hem weder, om een nieuw hart te geven. Theoretisch komt het er dus op neer, dat men in staat is een pa tiënt met een ingebracht vreemd orgaan in leven te houden, doch dat men er rekening mee zal moeten houden dat dit orgaan regelmatig zal moeten worden vernieuwd, het geen uiteraard geen afdoende op lossing is. Nog steeds zal men moe. ten blijven zoeken naar een goede oplossing voor dit afstotingspro bleem. Met de presidentsverkiezingen van november in het vooruitzicht, waar bij ongetwijfeld ook de Verhouding blank-zwart en de strijd voor rassen- gelijkheid een rol zal spelen, is het wel eens interessant om te zien, hoe de verhoudingen in de Verenigde Staten op rassengebied liggen. De bevolking van de Ver. Staten be staat globaal genomen uit 200 mil joen mensen. Hiervan zijn er 176 miljoen blank, 22 miljoen neger en dan zijn er nog 2 miljoen andere niet-blanken. Dat betekent, dat in totaal 24 miljoen, of wel 12 pet. van de totale bevolking niet blank is, waarvan U pet. negers. Het is volkomen duidelijk, dat de presidentskandidaten met een der gelijke groep van 11 tot 12 pet. van de bevolking wel rekening moeten houden. De rassentegenstellingen in de Ver Staten spitsen zich helaas steeds verder toe en een en ander zal niet nalaten van invloed te zijn bij de verkiezingen, want daarvoor is het probleem als zodanig te be langrijk. Vast staat wel, dat de rassenstrijd naast de oorlog in Vietnam de be langrijkste zaak is in de Amerikaan se politiek. Hoe stellen de presi dentskandidaten zich in deze ras senkwestie op? Uiteraard zullen de miljoenen stemmen van de neger kiezers komen bij de kandidaat die belooft de rassenongelijkheid met kracht door te zullen voeren, maar de vraag blijft of dit de winnende kandidaat zal zijn. Het is te hopen, dat dit inderdaad zo zal zijn, want anders zullen de rassentegenstellin gen zich in de komende vier jaar nog verder toespitsen met alle af schuwelijke gevolgen van dien. nv Bloeh Stibbe

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1