waalwijkse en lanqstRAAtse couRant burgemeester j. teijssen, aan het hoofd China's belangstelling voor de Balkan KMomP0 üan <^Yf[ierlo n VAN EEN DYNAMISCHE STAD DONDERDAGAVOND 31 OKTOBER 1968 89e JAARGANG No. 88 inwo- aiaar Van 14-000 ners m bijna 23. Hatbouw Plan Zanddonk Voor 8000 inwoners Stadsgewestelijke samenwerking -Qxcluóieve 3$erenkieclinc) WAALWIJK De haven Inwoners De GauSSe wSjzigt buitenlandse politiek De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwyksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I'- kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Nieuwbouwwijken bieden komende jaren woonruimte voor 8000 inwoners Van Sowjetzijde bezien, is de si- niatie op de Balkan en naaste om geving niet zo rooskleurig als men oppervlakkig zou vermoeden. Voor oen deel vloeien hier ook de specia le aktiviteiten der Sowjets in dit aeel van de wereld uit voort. Reeds lange tijd zijn de Russen ontevreden over de stand van za len op de Balkan, een gebied dat hat Kremlin ziet als Russische in vloedssfeer Aan het einde van de tweede wereldoorlog zag 't er naar :ut. dat de gehele Balkan in deze invloedssfeer zou geraken, maar Möskou heeft enkele tegenvallers moeten incasseren en wel het mis lukken van de communistische machtsgreep in Griekenland, waar door dit land niet binnen de in vloedssfeer kwam, het zich afzon deren van Joegoslavië en de omme zwaai van Albanië naar Peking. Zodoende was de situatie op de Bal kan verre van ideaal te noemen. Sinds de Russen hun invloed in hel Middellandsezeegebied trachten int te breiden is hun belangstelling voor de problemen op de Balkan gegroeid. De Russische vloot in de Middellandse Zee verkeert strate- nsch gezien in een moeilijke posi tie. Deze vloot heeft momenteel iiechts politieke betekenis. Zoals de toestand nu is. zouden de NAVO- partners de Dardanellen kunnen af sluiten en langzaam maar zeker de Russische Middellandsezeevloot uit schakelen zonder dat de Russen 'n mogelijkheid hebben deze vloot te hulp te komen. Uiteraard is dit Mos kou een doorn in het oog en na het gebeuren was het zeer begrijpelijk dat Tito zeer bevreesd was voor 'n invasie in zijn land, want een ver overing van Joegoslavië zou voor de Russen betekenen, dat zij een over land bereikbare kust aan de Middellandse Zee bezaten en dat is van onschatbare waarde, want de Middellandsezeevloot der Russen zou dan ook maritiem van enorme waarde worden. Dat is ook de reden, dat de Verenigde Staten zich zon der meer achter Tito hebben ge plaatst Ook Albanië zou dan uiteraard in gevaar komen, want de Russen zou den slechts weinig moeite hebben dit kleine land te overlopen. Maar hier komen zij voor bijna onover komelijke problemen te staan. Com munistisch China dat reeds vele ja- len goede vrienden met Albanië is heeft duidelijk gesteld, dat. een Rus sische aanval op Albanië door Pe king niet zou worden getollereerd. be medewerking en vriendschap van Albanië is de Chinezen heel veel waard. Dat het landje erg klein is, speelt geen rol. het heeft een, voor de Chinezen, zeer grote politieke betekenis en daar gaat het cm Via Albanië bedreigt Peking de malkan. Dit deel van Europa is het gebied waar de Chinezen heel graag nvloed zouden hebben, om op die manier de Russen als het ware op twee fronten te bedreigen. Waar dat mogelijk zal zijn. zullen de Chine zen niet nalaten om de Russen op e Balkan tegen te werken en zij «i'llen niet schromen om nog verder - 2aan. zoals blijkt uit een verkla ring van de Chinese topleiding. De tninezen zullen hun zelfgekozen ..isolement" opgeven en zich voor Mies richten op de ontwikkeling van Oost-Europa. Dat is een zeer merkwaardig ge- md dat tot ernstig nadenken stemt, zeker voor de machthebbers in Mos- 'ou. De Chinezen hebben zo te zien seen rechtstreekse belangen bij O- .Uropa en de Balkan, want dié ge meden zijn voor hen zeer moeilijk "reikbaar, de afstand bedraagt ruwweg 10.000 km. Het is duidelijk, at het hier gaat om de vorming n een politiek ..tweede front" dat n eerste instantie bedoeld is om Moskou te laten zien. dat de Chine- en zich ook kunnen mengen in ,i 'oPes.e aangelegenheden, iets dat bowjets nooit hadden verwacht. eze aktiviteiten van de Chinezen (Van onze verslaggever) WAALWIJK - In de loop der eeuwen is Waalwijk steeds een welvarende gemeente geweestin de middel eeuwen ontstaan. Het dorpje schijnt reeds spoedig tot bloei te zijn gekomen, want in 1303 verkreeg het bij zondere privilegiën, waaronder stadsrechten, van Her- tog Jan II van Brabant. Hoewel rampen aan deze gemeente niet voorbij zijn gegaan bleef de welvaart in de stad behouden. Zonder overdrijving mag gerust ge zegd worden dat Waalwijk een dynamische plaats is. Dat is mede bereikt door het voortvarende beleid van het gemeentebestuur. De motor achter dit werk is bur gemeester J. L. P. M. Teijssen, die sinds maart 1952 aan het roer van 'zijn' Waalwijk staat. Burgemeester Teijssen voorziet een gezonde uitgroei van de stad, waarmee Waalwijk nog meer betekenis krijgt als cen trumgemeente in de Langstraat. Wie met burgemeester Teijssen over de woningbouw praat schiet wel in de roos. Dat Waalwijk in bijna 17 jaar er 9.000 inwoners bij kreeg is voor een belangrijk te danken aan de honderden woningen die in deze ja ren gereed gekomen zijn. Dat zal ook voor de toekomst wel gelden want de uitbreidingsplannen Zanddonk en De Hoef, die de aandacht voor de ko mende 10 jaar opeisen voorzien in een woongelegenheid voor meer dan 8.000 inwoners. In inventarisatie leert ons dat bin nen een half jaar 450 wooneenheden gereed komen, terwijl er dan binnen afzienbare tijd 200 woningen betrok ken zullen kunnen worden. Daarmee is het spel overigen niet uit. Met het stedebouwkundig adviesbureau heeft het gemeentebestuur van Waalwijk vorige week de planologische uitbouw van de gemeente nog eens nader be zien. Er zijn momenteel drie geldende uitbreidingsplannen in Waalwijk. In het plan Laageinde komen aan het Europaplein (bij 't belastingkantoor) drie flatgebouwen met totaal 120 wooneenheden. Het voorstel hiertoe wordt vanavond in de gemeenteraads vergadering behandeld. Deze wonin gen krijgen dezelfde inhoud als de nog op het Bloemenoorplein te bou wen flats. Dan zal er in de toekomst nog een blok flats verrijzen langs de Ambrósiusweg, naast de huidige com plexen van de Woningbouwstichting Baardwijk. In het plan Laageinde worden ten slotte ook nog 68 laagbouwwoningen gebouwd in de Groen van Prinsteren- laan. Deze woningwetwoningen ko men in de plaats van de oorspron kelijk geplande hoogbouw. Terecht gaat het gemeentebestuur hierbij van de gedachte uit, dat er vol doende flats geprojekteerd zijn. In het tweede geldende uitbreidingsplan Bloemenoord komen immers ook 120 etagewoningen, uitgevoerd in de zgn. grote elementenbouw. Met de bouw hiervan hoopt het bouwbedrijf IBC uit Best spoedig te kunnen starten. Met deze flatbouw is dan ook het plan Bloemenoord voltooid. De uitwerking van plan Groene- woud vordert goed. In dit plan is hoofdzakelijk laagbouw vastgesteld met slechts een stukje hoogbouw in de vorm van maisonettes, boven be jaardenwoningen. In Groenewoud worden geleidelijk aan alle 113 Z- kamerwoningen van de woningbouw vereniging Baardwijk opgeleverd. Burgemeester J. L. P. M. Teijssen op de Balkan en Oost-Europa, zijn slechts mogelijk door het kleine Albanië, dat via het zeer sterke ra diostation „Radio Tirana" de Chine se stem in Europa laat horen. Deze situatie is de Russen een doorn in het oog! Daarnaast bouwt de firma Van de Merwe 134 koopwoningen, waarvoor ook grote belangstelling is. In het complex van de woningbouwvereni ging zijn 20 woningwetwoningen van de gemeente in uitvoering. Het oos telijk gedeelte van het plan zal zijn voltooid met de bouw van 40 bejaar denwoningen. Burgemeester Teijssen vertelde dat in Groenewoud dan nog 130 wooneenheden over zullen zijn, waarvan er ongetwijfeld veel in de particuliere bouw vallen. In 1970 hoopt men met de bouw van de eerste woningen in het nieuwe uitbreidingsplan Zanddonk te kunnen beginnen. ,,Dat jaar nadert snel en er zal nog veel moeten gebeuren, zo als de wegenaanleg, riolering en het leggen van de leidingen voor gas, water, elektriciteit etc. In 1970 wordt er zeker wel met het eerste complex gestart. In het totaal gaat Zanddonk 1600 wooneenheden omvatten, prak tisch allemaal in de laagbouw". „Wanneer dit plan gerealiseerd zal zijn? Och, wie kan het zeggen, daar spelen zoveel factoren in mee, maar we mogen wel op heel wat jaartjes rekenen. En dan?, wel het plan De Hoef is dan zeker door de raad be handeld" merkt burgemeester Teijs sen op. Zoals bekend wordt het wo- ninggebied Plan Zanddonk begrensd door de Kloosterweg, de Meerdijk, het industrieterrein en de spoorlijn. Het plan De Hoef is enkele jaren geleden reeds door de raad behan deld. Het kreeg toen niet de instem ming van alle raadsleden, zodat het gemeentebestuur het voorstel introk. Momenteel zijn deze plannen in stu die. In de nieuwe wijk De Hoef komen naar schatting 600 wooneenheden. Met het plan Zanddonk mee zullen het er ruim 2200 zijn, goed voor 8.000 inwoners. Voorlopig voldoen- te de om een groei van Waalwijk waarborgen. Niet alleen de uitbreidingsplannen maar ook de bestaande woonwijken hebben de aandacht van het gemeen tebestuur. „Met name de stadswijk Besoyen moeten we een centrum ge ven. Men weet dat de plannen daar over enkele jaren geleden in de raad zijn geweest. Momenteel wordt er ge werkt aan een verbindingsweg tussen de Molenstraat en de Burg. Verwiel- straat. Hier is een centrum geprojek teerd wat ook Besoyen een „hart" moet geven, waaraan het deze oude stadswijk tot nu toe ontbrak. Er zal ook gesaneerd worden, maar de hele realisering van dit projekt loopt nog wel even aan", vertelt Waalwijks eer ste burger. In een gesprek over de ontwikke ling en uitbouw van de gemeente ho ren ook de recreatie-objekten thuis. De heer Teijssen vertelde daar over: „Het huidige recreatieoord, nabij het Lido zal opmerkelijk worden ver. groot. De gedachten gaan hierbij on dermeer uit naar een kinderboerderij, grote speel- en ligweiden, een bun galowpark en een grote vijver. Met de aanleg van dit laatste onderdeel is men reeds bezig. We maken hierbij gebruik van de noodzakelijke zand winning. In verschillende delen van Waalwijk hebben we zand nodig - bijvoorbeeld voor wegtraces - en in die recreatieoord is zand van een goed gehalte, dat we daar dan ook winnen. De waterpartij die hierdoor ontstaat past uitstekend in onze plan nen. Het is echter een open vraag, wanneer het gehele projekt ten uit voer wordt gebracht. Daarbij spelen de financieën een uitermate belang rijke rol". Het gemeentebestuur weet dat men verder dan de eigen stadsgrenzen moet kijken. Daarom zijn er stads gewestelijk verband reeds enkele ge meenschappelijke regelingen inge voerd, terwijl andere in voorbereiding zijn. Voor een goede promotion van de haven heeft het gemeentebestuur van Waalwijk samen met Oss en Cuyk de Stichting Brabantse Maas havens opgericht. Gezamenlijk hoopt men ook industrieën voor de haven terreinen te kunnen aantrekken. „Binnen enkele maanden verwacht ik de discussienota, die een uitgangs punt moet zijn voor een structuur plan in het stadsgewest. De nota wordt samengesteld door het Bureau van de Ver. van Nederlandse Ge meenten. Alle beschikbare gegevens zijn hier in verwerkt. Ook weten we uit de hearings die voor de vakanties zijn gehouden, wat er bij de bevol king leeft. De discussienota zal in de eerste helft van 1969 door de gewes telijke raad worden behandeld. Daar vóór zal er de leden nog wel een tus sentijdse nota bereiken over de stand van zaken bij het onderzoek"vertelt burgemeester Teijssen. Het gemeenschappelijk denken heeft tot nu toe al enkele resultaten opgeleverd. Zo zal ongetwijfeld vol gend jaar de streek ziekenvervoers- dienst gaan funktioneren. De voorbe reidingen hiertoe zijn in een verge vorderd stadium. Deze dienst zal in Waalwijk worden gestationeerd, doch op welke plaats is nog niet bekend. Verder streeft men naar een gemeen schappelijke regeling van de sociale werkplaats. Een bij uitstek geschikt object voor intergemeentelijke samen werking, omdat de werknemers uit heel de regio komen. De nieuwe Waalwijkse haven, die in het voorjaar door Prins Bemhard Een schets van het nieuwe recreatieplan nabij het Lido is geopend, heeft - en hoe kan het anders in deze korte en beslist niet gunstige tijd - nog niet aan de ver wachtingen beantwoord. Wel heeft men een belangrijk perceel van de industrieterreinen kunnen verkopen. Stahl Chemical Industries, welk be drijf reeds aan de Zomerdijkweg is gevestigd, heeft 4 ha. gekocht. „We verwachten hier veel van. Dit bedrijf geeft naam aan de gemeente, men voorziet vanuit Waalwijk immers heel Europa", aldus de heer Teijssen. Aan de haven kunnen zich nog heel wat bedrijven vestigen, er is nog 45 ha. industrieterrein beschikbaar. „Met de verkoop loopt het nergens hard. Ook niet in Oss en Cuyk. Ja, het havencomplex drukt zwaar op de gemeente. We zijn echter nog steeds in onderhandeling met de regering over 'n bijdrage of faciliteiten. Daar over zijn we hoopvol gestemd". Overigens zijn er niet alleen aan de haven industrieterreinen beschikbaar, ook in 'Zanddonk' kan nog 12 ha. worden uitgegeven. Het eerste ge deelte van dit plan is vol. Op de aan Sprang grenzende terreinen is een aanzet gemaakt. Als burgemeester Teijssen zijn ambtsperiode in Waalwijk overziet - op 16 maart 1952 werd hij benoemd - valt vooral de sterke groei van het aantal inwoners op. Van 14.000 in 1952 naar ruim 22.400 thans. „De bouw van al die honderden woningen wil overigens niet zeggen, dat de be woners hiervan allemaal 't inwonertal van Waalwijk opvijzelen. De bewo- ningsverdunning neemt steeds meer toe. Samenwoningen worden zeld zaam en zodra een van de partijen in de gelegenheid is kiest men een eigen woonruimte. Per jaar zijn er ook z'n 100 huwelijkskandidaten uit onze eigen gemeente". „Maar met de nieuwe woningen in zicht geloof ik wel dat we in 1969 dicht naar de 23.000 inwoners groeien. Maar er zijn zoveel factoren die dat kunnen beïnvloeden. Belang rijk is dat Waalwijk een aantrekke lijke gemeente blijft om in te wonen. Daarvoor moeten we een zo gunstig mogelijk leefklimaat houden", vindt burgemeester Teijssen. Generaal De Gaulle blijkt wel ge schrokken te zijn van het gebeuren in Tsjecho-Slowakije. Hij is tot de ont dekking gekomen, dat de Sow jet- Unie agressiever is dan hij had ver wacht. Een grove misrekening voor een generaal. De Franse president overweegt nu ook ernstig om een be langrijke koerswijziging aan te bren gen in de Franse buitenlandse poli tiek. Terugkeer tot het lidmaatschap van de NAVO, hetgeen het meest voor de hand zou liggen, overweegt De Gaulle niet, maar hij koestert plannen om de Engelsen voor te stellen de Franse en Engelse atoommacht sa men te voegen om hiermede een af schrikking te vormen voor Russische aanvalsplannen. Wanneer de Engel sen hier iets voor zouden voelen, zou Frankrijk zich soepeler opstellen ten aanzien van een eventuele toetreding van Engeland tot de EEG. Vast staat echter wel, dat de gene raal zich daarom vergist, want een gezamenlijke Frans-Engelse atoom macht zal niet sterk en volledig ge noeg zijn om de Sowjets af te schrik ken, daartoe is de grote Amerikaanse atoommacht nauwelijks in staat.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1