waaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt fel TRIUMPH 2000 Garage Machielsen Zangver. Excelsior hield geslaagde bazar in Spr. Capelle Geschiedenis van de heerlijkheid „Onsenoort" foCt ampe x micro De TRIUMPH-2000 is een comfortabele reiswagen RMOMLmifoda m^dlMlTROL dn tylNÏlROLspedaSM j. van Helvoirt noteert U vooral ampe (assette Comfort internationaal centrum voor transport,expeditie, douane, opslag en distributie v DONDERDAGAVOND 31 OKTOBER 1968 89e JAARGANG No. 88 Voorzien van alle Euxe snufjes ...dtMvyn^M^vv &M/ Waalwijk MaaT omAo loeM Veeitilatie De motor Grotestraat 88a, Waalwijk Tel 04160-4367-2054 Nieuwe soos in gerestaureerde molen in Drunen Loon op Zand I APPELS WAALWIJK NV Altenaweg 8 - Waalwijk TEL. 04160-4031* MM 'n Goed adres, 'n Uniek adres, in Tilburg: Sprang-Capelle efteling - kaatsheuvel 27 t/m 30 november De tcho VAD het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht- 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Van onze verslaggever) WAALWIJK - Een zeer fijne wagen, in de duurdere prijsklasse eens iets anders; zo zouden wij de Thiumph-2000 willen betitelen. Het is een fijne pittige reiswagen, die ook bij hoge snelheid voor alle vijf de passa giers voldoende comfort biedt. Het rijden in dit Leyland produkt, dat ons beschikbaar werd gesteld door Garage Machielsen uit Waalwijk, is een waar genot. De Triumph-2000 is een wagen die zowel qua interieur als qua exte rieur opvalt. Het is een zeer elegante wagen met dubbele koplampen, ver zonken voor betere bescherming, ron de bumpers en richtingaanwijzers die ook opzij zichtbaar zijn, door een montage op de deurstijlen. De Triumph-2000 is strak van lijn. In deze Engelse-stijl wagen vindt men de meest confortabele vorm van bekleding. De zittingen zijn namelijk bekleed met geperforeerd echt leer. De zithouding achter het stuur is dan ook voortreffelijk. Dit draagt er mede toe bij, dat de Triumph-2000 een bij uitstek geschikte wagen is om lange afstanden mee te rijden. Het interieur is af, maar dat wordt ook zeker van deze Engelse klasse wagen verwacht. De achterbank biedt royaal plaats aan drie personen, die geen moeite zullen hebben om hun benen 'kwijt' te worden. Een neer- klapbare leuning geeft aan twee pas sagiers nog meer comfort. De bekle ding is zeer luxueus en op verschil lende plaatsen wordt de wagen opge sierd met echt notenhout. Bij het korte versnellingspookje is een handige bergruimte voor alles wat men onder het rijden direkt bij de hand wil hebben. Daar is ook een afsluitbaar notenhouten kastje aan gebracht, dat in 'onze' auto plaats had gemaakt voor een radio. Alle bedie ningspanelen zijn vanaf de zitplaats van de bestuurder gemakkelijk be- dienbaar. De twee instrumentenklok- ken zijn verzonken in het dashboard en de verlichting er van is regelbaar. In deze klokken is alles aangebracht wat nodig is. Men vindt er diverse waarschuwingslampjes, die direkt in het oog vallen. De schakelaars voor licht, ruitenwissers, Ruitensproeier etc. laten zich makkelijk bedienen. De wagen is ook uitgerust met een klokje en een afsluitbaar handschoenen kastje. Loeffstraat 35 Tel. 4157 Ook al zitten 5 passagiers in de wagen, en blijven alle ramen geslo ten tijdens een lange rit, het ventila tiesysteem zorgt er voor dat de ra men niet beslaan en dat de sigaren- en sigarettenrook zonder hinder ver dwijnt. In de Triumph is een metho de toegepast, waardoor het mogelijk wordt koude en warme lucht gelijk tijdig te mengen. Buiten de normale voorruit ventilatie, wordt ook de ge hele achterruit condensvrij gehouden door middel van speciale ventilatie openingen bij de hoedenplank. Hier door kan men de wagen fris en op elke temperatuur houden. Om de perfectie nog meer door te voeren is het verwarmingssysteem zo wel door de bestuurder als zijn mede passagier volledig afzonderlijk regel baar. Dit geldt ook voor de bedie ning van de frisse lucht. De Triumph-2000 is uitgerust met een 1998 cc botor die 100 SAE PK levert, goed voor een snelheidstop van 160. Deze snelheid hebben wij op de brede 4-baans weg van Eind hoven naar Tilburg er ook uitgehaald. „Dit gaat hard", zou de man langs de weg zeggen, maar in de auto heeft men nauwelijks in de gaten met welk een hoge snelheid wordt gereden. De wagen ligt stabiel op de weg, blijft goed bestuurbaar, terwijl men ook van het motorgeluid geen hinder heeft. Juist op grote afstanden komt het voordeel van de wat stugge vering naar voren. Dit wel geenszins zeggen dat de auto ook op slechte wegen niet soepel rijdt. Op de slechte Langstraat- weg richting Breda, hadden we wei nig hinder van het wegdek. Natuurlijk kost het rijden met een dergelijke hoge snelheid benzine, maar de Triumph-2000 rijdt ook zui nig. Bij een snelheid die de 100 km per uur niet te boven gaat is 1 liter op de 12-13 km niet vreemd. Bijzon der blijkt de wagen in het stadsver keer. Dit Leylandprodukt is gemak kelijk wendbaar. Zonder de minste overdrijving kunnen we dan ook rus tig stellen dat deze Triumph-2000 'n perfecte klassewagen is, die vooral als reiswagen alle comfort biedt die men maar kan wensen. De Triumph-modellen worden in Waalwijk verkocht door Automobiel en Garagebedrijf Machielsen, Grote straat 88a. Zaterdagmiddag werd in de Chr. Volksbond de bazar die door de zang vereniging Excelsior" wordt georga niseerd officieel geopend. De voor zitter van de zangvereniging, de heer W. van Beek, sprak een welkomst woord tot de aanwezigen, in het bij zonder richtte spreker een woord van welkom tot burgemeester M. van Prooijen, wethouder Jac. Tos en ge meentesecretaris A. Zonneveld. Spre ker wees op de vele voorbereidingen die nodig waren om deze middag de bazar te kunnen doen starten. Er is hard gewerkt 'en het verheugt spreker dat er reeds zovelen aanwezig zijn, vooral de kinderen waarvoor deze middag eigenlijk is ingesteld. Dat het gemeentebestuur is geko men om de opening bij te wonen ver heugd ons ten zeerste, het vervult ons met blijdschap altijd van het gemeen tebestuur zoveel medewerking te mo gen ontvangen, daarvoor namens het bestuur van onze zangvereniging onze hartelijke dank. Hierna sprak, op verzoek van de voorzitter, burgemeester van Prooijen een openingswoord waarin hij op merkte dat het college van B. en W. blij is met U om samen deze middag aanwezig te mogen zijn bij de ope ning van deze bazar, welke wordt ge houden omdat Excelsior geld nodig heeft om straks haar 85-jarig bestaan te vieren en hoewel een oude vereni ging toch nog vitaal en levenskrach tig. Het is daarom zeer begrijpelijk dat de overheid het werk der vereni ging gadeslaat en naar vermogen wil steunen. Als leden van een zangver eniging verricht men veel goed werk in het culturele leven in onze ge meente. De spreiding van de cultuur is van onschatbare waarde. De band bij de leden onderling is mede een stuk volkskracht. U hebt samen al vele jaren door zingen het culturele leven vertegenwoordigd getuige het feit dat U straks met Uw vereniging het 85-jarig bestaan moogte gaan vie ren. Het gemeentebestuur heeft voor dit alles veel belangstelling. Moge in de toekomst nog vele jongeren de plaatsen van de ouderen innemen op dat de liefde voor Excelsior moge blijven. De burgemeester wenste de vereni ging van harte succes op deze bazar- dagen, waarna hij de bazar voor ge opend verklaarde. Direct hierna werd Reeds enige tijd geleden werd in Drunen door een aantal voortvarende jongelui een soos opgericht, welke een zeer succesvol bestaan leidde en zeer veel leden telde. Deze soos kwam enige tijd geleden zonder te huis en moest zijn activiteiten staken. Met dit gebeuren kwam een wens droom van een jonge Drunenaar, n.l. Kees v. Tuijl dichter bij de werke lijkheid, n.l. om de oude molen van zijn vader te verbouwen tot restau rant en daar deze bloeiende soos in onder te brengen. Zo zal de oude molen in Drunen, welke ongeveer 15 jaar geleden ge heel werd gerestaureerd, weer in ge bruik worden genomen, maar nu niet als korenmolen maar als restaurant. Het ombouwen van oude molens tot restaurant is geen nieuwigheid en men vindt er in Nederland tientallen. Het interieur van een molen leent zich bijzonder voor het intiem in richten en Kees van Tuyl, die over zijn plannen bijzonder enthousiast is en voortvarend te werk gaat, ziet niets anders dan succes in deze on derneming. Er zijn voor deze soos- molen nog vele mogelijkheden, zo wil hij op de bovenste verdieping een ten toonstellingsruimte maken, terwijl op de tweede verdieping een Weinstube kan worden ondergebracht. Ook gaan zijn gedachte reeds langer uit naar een wegrestaurant, waarvoor deze molen zich uitstekend leent. Ondanks alle veranderingen zal het autetieke karakter van de molen behouden blij ven. Men is zelfs van plan uit de winsten te reserveren voor eventuele verdere restauratie, waarbij voorop gesteld is dat de molen zelf in zijn goede en oorspronkelijke vorm be houden moet blijven. De oude socië teit heeft zich inmiddels een andere naam gegeven n.l. 'Club Le Molin'. JEUGDSPORTDAG STICHTING JEUGDBELANGEN De jaarlijkse sportdag van de Stichting Jeugdbelangen is dit jaar weer bijzonder goed geweest. Het weer heeft, ondanks dat het zo laat in het seizoen is geweest, veel hiertoe bijgedragen. Zaterdag begon het feest met een H. Mis, opgedragen door de aalmoezenier, kapelaan Veldman. De kin deren hebben ook de gezangen vertolkt, want alles stond in het teken van de Loonse sport. Direct hierna is een optocht door het hele dorp getrokken, begeleid door de beide harmonieën, waaraan alle afdelingen van de stichting geüniformeerd hebben deelgeno men. 's Middags hadden de wedstrijden plaats. Tot 9 jaar werd deelgenomen aan zaklopen, blikwerpen, fietsenparcours, touw trekken en zandfiguren maken. De prijswinnaars waren: 1. Karolien de Man; 2. Nellie van de Boer; 3. Ans Leer- makers; 4. Gerrie Broeders; 5. Mar. Jos. Huijbrechts; 6. Jacquline Botermans, van de meisjes. Van de jongens: 1. Joep Nijkamp; 2. Willy Pijnenburg; 3. Henk IJpelaar; 4. Jos Die- len; 5. Martin Kleijne 404; 6. Karei van Esch. Aan alle deelnemertjes is een 6portdiplo- ma uitgereikt. Voor de jongens en meisjes boven de 9 jaar werden de wedstrijden ge houden in het kader van TRIM, van de Ned. Sport Federatie. Hun verdiende pun ten werden aangetekend in het bekende blauwe boekje. In totaal waren er 82 Trim- deelnemers; hiervan hebben er 56 aan de eisen voor het wandelen deelgenomen. De wedstrijden van zondag: Deelname fietsen 60 km. had een persoon; 40 km 10 personen; 25 km 12 personen; terwijl voor 20 km wandelen 7 personen aan de start verschenen. Hun prestaties werden even eens in het Trim-boekje afgetekend. De prijzen werden in het Cultureel Cen trum uitgereikt, 's Avonds had daar nog een gezellig bal plaats voor iedereen dat werd verzorgd door het Rainbow Sextet. Het bezoek had gerust wat groter mogen zijn. een druk gebruik gemaakt van de stands, terwijl vooral de kinderen in de grabbelton naar hartelust konden zoeken. Ook zaterdagavond verwis selden vele prijzen van eigenaar en heerste er 'n gezellige drukte. Heden avond wordt de bazar gesloten, terwijl tevens de trekking gehouden zal wor den van de verloting. Na de dood van Jhr Jacob, op 5 februari 1837 te 's-Hërtogenbosch overleden, erfde zijn enigste zoon, Jhr Mr Frans Frederik Half Wassenaar, de heerlijkheid „Onse noort". Koning Willem 1 probeerde op een zakelijke manier het land op te bouwen. In 1830 ziet hij zich geplaatst voor de Belgi sche opstand en in 1839 sluiten Nederland en België het vredesverdrag. Een jaar later doet Willem I afstand van de troon ten be hoeve van zijn zoon Willem II. In 1849 bestuurt het ministerie Thor- becke het land tot 1853, het sterfjaar van Jhr Frans, de laatste mannelijke telg van het geslacht Half Wassenaar. Hij was ge boren te 's-Hertogenbosch en studeerde rechten. Hij was echter in Eindhoven. Hij is in Brussel gestorven en werd daar ook begraven. Hij overleed kinderloos. Zijn zuster Jkvr. Julia Maria Clara Half Wasse naar was de erfgename. Ze was op 8 sep tember 1833 gehuwd met Jhr Mr Leopol- dus Josephus Antonius Arnoldus de la Court. Deze de la Court, geboren 13 april 1795, stamde uit een Belgisch-Limburgse familie, die echter sinds meer dan een eeuw in Brabant woonde en die een aantal man nen had voortgebracht die zich voor de vrijheid en de welvaart van Brabant zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Een van de bekendste is Paules de la Court, de vader van de hier genoemde Leopold de la Court. Mr Paules Emanuël Anthonius de la Court werd geboren 24 december 1760 te Gemert, waar de familie bezittingen had. Hij was een vurig patriot tijdens zijn advocatuur te Den Bosch. In 1794 ging hij in de poli tiek. Hij heeft verschillende functies be- bleed. Met grote moed en correctheid heeft hij gestreden voor de belangen van Brabant op allerlei gebied. Op 5 april 1848 stierf hij in de hoge ouderdom van 88 jaar op het landgoed „Baast" te Oostelbeers. Jhr Leopold, geboren te 's-Hertogenbosch op 13 april 1795, stond ook in dienst van de gemeenschap. In 1829 werd hij benoemd tot administrateur van 's Rijks schatkist in Noord-Brabant en commandeerde in 1831 al6 kapitein der schutterij het fort Isabelle bij 's-Hertogenbosch, waar hij op 28 decem ber overleed. Uit zijn huwelijk had hij zes kinderen, waarvan de oudste, zoon Josephus Maria Wilhelmus Emmanuel de la Court heer van Nieuwkuijk en Onsenoort werd. Deze was geboren te 's-Hertogenbosch op 16 februari 1840. Van zijn moeder erfde hij de heerlijkheid. Hij was lid van de ge meenteraad te 's-Hertogenbosch en later wethouder totdat hij als lid van de Provin ciale Staten gekozen werd, tot lid van Ge deputeerde Staten van Noord Brabant, welk ambt hij tot zijn dood heeft bekleed. Ko ning Willem 111 benoemde hem tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Natuurlijk is tijdens het bestuur van Jhr Joöeph niet van een leien dakje gegaan. Ik i i i KWALITEIT stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. enz. enz. VAKWERK jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, Heuvelstraat 14 memoreer hier slechts de dijkdoorbraak van 1880. Dan lezen we plotseling in de krant van 4 november 1903 dat het kasteel en landgoed, groot 105 ha., publiek zal worden verkocht. Nog in dezelfde maand werd bekend, dat de firma Timmermans te Waalwijk, de ko per, 1-53 heeft ingezet voor 102.000. Later in december van hetzelfde jaar zijn de kopen 1-5 overgegaan aan de Franse Paters en de kopen 6-53 zijn gekocht door de Levensvërz. Mij. Noord-Braband te Waalwijk. De kopen 54-99 werden gemijnd door diverse landbouwers te Nieuwkuijk. Dat betekende het einde van de Heerlijk heid „Onsenoort". Meer dan 6 eeuw heeft het bestaan. Het kasteel kreeg een andere bestemming. De heer van het kasteel ver trok. Niet lang heeft hij zijn vertrek over leefd. Op 23 mei 1907 overleed hij te Vught en werd bijgezet in 't familiegraf te Nieuw kuijk. alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN BURGERLIJKE STAND Geboorten: Neeltje d.v. W. L. Faro en J. Verhagen; Wilhelmina d.v. D. Westerink en P. van Loon. Huwelijks-aangiften: A. van de Werken en D. P. Rosenbrand; J. H. W. M. van Tries en Y. Kuijsten. Huwelijken: F. J. Buitenwerf en J. W. Konings; P. Crielaard en A. M. Campen. Overleden: Marinus A. van Os, 80 jaar. Ingekomen: A. C. de Raat van 's-Her togenbosch. RESERVE-RIJKSPOLITIE ORGANISEERDE CONTACT-VORMINGS-BIJEENKOMST De reserve rijkspolitie, district Tilburg, organiseerde j.l. vrijdagavond in het cultu reel centrum „Zidewinde" te Sprang-Ca pelle een Contact-Vormings-bijeenkomst. Uit het gehele district waren de reservisten met hun dames opgekomen, zodat de grote zaal geheel gevuld was. De bijeenkomst werd eveneens bijgewoond door de instruc teurs met hun dames en ook hadden enkele burgemeesters uit het district aan de uit nodiging aanwezig te zijn gevolg gegeven, waaronder die van Gilze-Rijen, Sprang-Ca pelle, Waspik en Woudrichem. De commandant van het district Tilburg, de officier der rijkspolitie 3e klas Th. C. G. J. M. Vrijhoef, heette de aanwezigen harte lijk welkom en wees er op dat de reserve- politie, die nu 20 jaar bestaat, nog steeds noodzakelijk is, om zo nodig, wanneer de rijkspolitie elders wordt geroepen, te kun nen dienst doen. De heer Vrijhoef reikte de vrijwilligersmedaille voor 10 jaar trouwe dienst uit aan een negental reservisten, waaronder aan de heer H. A. Metzke van de groep Sprang-Capelle. Verder werden door hem de prijzen uitgereikt aan de win naars van de schietoefeningen enz., waar bij de wisselbeker van de wettencompetitie voor de derde maal naar de groep Dongen ging. Het woord werd verder nog gevoerd door de overste-kolonel Ruijgrok. Het toneelge zelschap 'Reverence' uit Drunen voerde de Nederlandse Operette in drie bedrijven van Anton Beuvong „Marijke" op, onder leiding van de heer Frans van den Hoven. Het geheel werd keurig uitgevoerd, waarbij bleek dat onder de zangers goede krachten scholen. Tot slot werd onder leiding van de Boerenkapel van „Sirena" een groot Ti- roler bal gehouden, waarbij het gezelschap enkele uren aangenaam vermaakte.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5