wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Groeien naar de nederlaag GEBOUW GAAT FUNKTIE VERVULLEN IN SOCIALE LEVEN VAN GEMEENSCHAP OPEN OOG van DONDERDAGAVOND 14 NOVEMBER 1968 89e JAARGANG No. 92 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Groeien naar de nederlaag, zo zou men het proces kunnen noemen, dat zich de laatste jaren in het volk van de Verenigde Staten heeft moeten voltrekken. De V.S. die in haar be staan nog nooit een oorlog hebben verloren, zelfs de grootste en belang rijkste oorlogen niet, zoals de eerste en tweede wereldoorlogen meenden met hun, overigens aanvankelijk uit hooggestemde motieven ingegeven, ingrijpen in Vietnam deze kwestie wel even te regelen. Enige jaren ge leden was het voor vrijwel iedere Amerikaan ondenkbaar, dat de V.S. niet in staat zouden zijn de Vietna mese kwestie in positieve zin te be ëindigen. Men heeft zich naar blijkt in de kracht en het uithoudingsvermogen van Noord-Vietnam vergist en lang zaam maar zeker zijn de Amerikanen tot de ontdekking gekomen dat tot hun grote verwondering het mach tigste land van de wereld niet in staat is in Vietnam de overwinning te be halen, wil men geen derde wereld oorlog ontketenen. Natuurlijk zouden de V.S. in zeer korte tijd de weegschaal in hun voor deel kunnen doen doorslaan in Viet nam, wanneer zij in staat waren alle middelen te gebruiken die zij wensten om de beslissing te forceren, maar de politieke banden die Noord-Viet- nam heeft met China en de Sowjet- Unie maken een dergelijk optreden onmogelijk, aangezien dit door deze grootmachten niet zou worden ge tolereerd. Anderzijds hebben ook de Noord- Vietnamezen in zekere zin naar de nederlaag moeten groeien. De leiders in Hanoi hadden de Noord-Vietna- mezen voorgespiegeld, dat men door een geweldige gezamenlijke krachts inspanning zeker in staat zou zijn, de wel materieel goed uitgeruste Ame rikanen, waarvan men in Hanoi ove rigens het moreel niet zo hoog aan sloeg, uit geheel Vietnam te verdrij ven. Op spectaculaire wijze heeft men dat bijvoorbeeld tijdens het Têt- offensief in januari geprobeerd, doch ook Hanoi is er niet in geslaagd on danks afschuwelijke verliezen een gunstige beslissing te forceren. Ook daar heeft men langzaam moeten le ren inzien, dat men te hoog had ge grepen en dat de Amerikanen niet te verslaan en niet te verdrijven zijn op de manier zoals men dat had gehoopt en verwacht. In beide kampen zit men met een morele kater en het is deze factor die heeft bijgedragen tot de bombardementsstop op de toena dering van Hanoi die hebben geleid tot de bereidheid met elkaar te gaan praten en te zoeken naar mogelijk heden om een einde te maken aan de vijandelijkheden. Beide partijen gok ken op een tijdelijke regeling in de hoop, dat die uitpakt op een manier,, die voor hen zelf aanvaardbaar is. De V.S. durven momenteel een ge sprek aan, omdat zij er zich bewust van zijn, dat er momenteel in Saigon een regering zetelt die geacht mag worden in staat te zijn een latere con frontatie met de Noordvietnamezen te kunnen overleven. Anderzijds hrengt deze krachtige regering in Saigon met zich mee, dat de Zuid- Vietnamezen niet zonder meer bereid zijn alle voorwaarden die Washing ton hen stelt te aanvaarden. Vandaar de moeilijkheden die er nu zijn ge- (V an onze verslaggever) WAALWIJK - Het is beslist geen overbodige luxe dat Waalwijk er een zalencomplex bijkrijgt. De nood zaak hiervan doet zich al geruime tijd gevoelen. Immers, er is geen geschikte ruimte in Waalwijk voor het geven van toneeluitvoeringen etc., het houden van congressen etc. Die mogelijkheid wordt geschapen met een Cul tureel Centrum, een Schouwburg of hoe men een der gelijk gebouw ook noemen wil. Het gemeentebestuur van Waalwijk loopt al heel wat jaren met de plannen hiervoor rond. Het gebrek aan financiën - in eerste opzet vergde eën dergelijk gebouw zo'n 3 miljoen - was de grote struikelblok. Dit jaar zijn de zaken op nieuw aangepakt. Er werd een stichting geformeerd, die de mogelijkheden onderzocht en het architekten- bureau Ir. Maaskant Van Dommelen in Rotterdam opdracht gaf een ontwerp te maken. Wanneer de nodige toestemmingen verkregen zijn hoopt men in 1970 met de bouw te kunnen beginnen. EevoIkÉng zafl f 80.00© moeten bijdragen Voordat het zover is zullen er nog heel wat struikelblokken uit de weg geruimd moeten worden. Daarvan is wethouder M. van Eijl, voorzitter van de stichting, wel overtuigd. „De plan nen om tot een cultureel centrum of zoals men wil een Schouwburg te komen dateren al van vele jaren te rug. Zelfs van voor mijn tijd als raadslid. Toen werd architekt Strik opdracht gegeven voor het maken van een ontwerp". „De plannen hebben lang op tafel gelegen, maar het hele projekt zou een investering van 2,5 tot 3 miljoen gulden vergen. Op dit plan heeft men lang doorgewerkt. Het was wedden op het verkeerde paard want een der gelijk projekt bleek niet haalbaar te zijn. Men dacht het overschot van de begroting hiervoor te reserveren. Sinds drie jaar is er echter alleen maar sprake van een begrotingste kort", vertelt de heer Van Eijl. Dat tekort probeert het gemeente bestuur zo gering mogelijk te houden. Daarom wordt er flink bezuinigd en van die bezuinigingen is ondermeer het Cultureel Centrum de dupe. Toch is iedereen er van overtuigd dat een dergelijk gebouw in Waalwijk nood zakelijk is. Gemeenten met de helft van het aantal inwoners van de „schoenenstad" bouwen een cultureel centrum. Wethouder v. Eijl zei goede verwachtingen te hebben dat „Den Haag" hiervan ook overtuigd is en welwillend tegenover de plannen van Waalwijk staat. Subsidie Tegenover de nieuwe plannen moe ten we dan duidelijk stellen, want het projekt van 3 miljoen is helemaal van de baan. Voor een dergelijk ge bouw heeft het rijk geen bijdrage over en dat betekent dat de gemeen te alleen hiervoor op moet draaien. Wel subsidieert het Ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk de bouw van zgn. Sociaal Cul turele Centra, die de laatste tijd nog al eens in diverse gemeenten gereed komen. „Had Waalwijk hier altijd opgewerkt, dah had er nu allang een dergelijk gebouw gestaan. Te lang hebben we ons blind gestaard op een Schouwburg", is de heer Van Eijl van mening. De Stichting Cultureel Centrum Waalwijk, die naast de heer Van Eijl als voorzitter, drs Roosendaal als se cretaris heeft, heeft de zaken dit jaar voortvarend aangepakt. In gesprek ken met de heer De Leeuw van het Ministerie van C. R. M. kwamen dui delijk de mogelijkheden naar voren, voor gebouwen die gesubsidieerd worden. Dan mag de bouwsom de 800.000, - niet te boven gaan. Sn City-plan Met dit gegeven ging Architekt Van Dommelen aan het werk. Het nieuwe culturele centrum moest in gepast worden in het City-plan. Hier is het namelijk gedacht op de plaats achter de huidige Nuts-Ulo en het voormalige gebouw van de Rotter damse Bank aan de Mr. van Cooth- straat. Als voorbeelden van architekt Van Dommelen golden de gebouwen Wethouder M. van Eijl, voorzitter van de Stichting Sociaal Cultureel Centrum Waalwijk rezen ten aanzien van de Parijse be sprekingen. Anderzijds heeft Hanoi ingezien dat het zich steeds meer afhankelijk maakt van Peking en Moskou, terwijl Peking zelfs steeds minder belang stelling gaat koesteren. De omstan digheden dwingen ook Hanoi om tot onderhandelen te komen. Indien men van beide zijden nu bereid is genoe gen te nemen met minder dan een uitgesproken overwinning, dan is er reden tot voorzichtig optimisme. Dat neemt echter niet weg, dat er nie mand is, die ingeval van een regeling zal kunnen voorspellen, waartoe deze zal leiden. Maar beide partijen schij nen dit risico te willen nemen, hopen de er later nog het beste van te kun nen maken. Men mag dan ook beslist niet verwachten, dat de Vietnamese kwestie uit de wereld is, wanneer er een regeling tot stand komt „De Kentering" in Rosmalen en „De Schouw" in Uden. Het toekomstige gebouw is volgens wethouder Van Eijl qua opzet te vergelijken met het Cultureel Centrum 'Zidewinde' in Sprang-Capelle. Het wordt wel aan zienlijk groter. Het eerste ontwerp van de heer Van Dommelen dateert al van enkele maanden geleden. Het voldeed niet helemaal aan de eis van 8 ton. Na enkele wijzigingen konden G.S. zich over de plannen buigen. Zonder be merkingen werd het ontwerp Sociaal Cultureel Centrum Waalwijk doorge stuurd naar Den Haag. Rsraktse Wethouder Van Eijl verwacht nog deze maand een uitslag van de be trokken ministeries. Hoofdzaak zal zijn dat het gebouw aan alle eisen voldoet en ook werkelijk een funktie gaat vervullen in het sociale leven van de gemeenschap. Zo zullen er alle mogelijke zaaltjes aanwezig moe ten zijn, waarin verschillende vereni gingen aktiviteiten kunnen ontplooi en. Het gebouw in Waalwijk krijgt - als natuurlijk de plannen worden goedgekeurd en ook de gemeente raad er akkoord mee gaat - een ruime zaal met 450 zitplaatsen. Dit worden los te plaatsen stoelen omdat ook de grote zaal voor alle doeleinden te benutten moet zijn. Parterre komt er verder een ruime foyer en alle bij een entree behorende voorzieningen. Boven vindt men de diverse zalen, die met vouwwanden te scheiden zijn. Sober ingericht Het wordt een zgn. zes-hoekige zaal, voorlopig zonder balkon. Het toneel kan verplaatst worden. Hierbij komt dan een toneelaccomodatie die het mogelijk maakt ook grote gezel schappen te laten spelen. De aankle ding blijft erg sober en alle luxe wordt geweerd. Daar ontbreken de j financiën voor. Als het gebouw er eenmaal staat - dat is een wens van iedereen - dan kan alsnog bekeken HERMAN Herman is niet gemakkelijk, om niet te zeggen, tamelijk onhandel baar. Met zijn 18 levensjaren staat hij aan het begin van zijn maat schappelijke loopbaan. Toch lijkt hij geen achttien. Je geeft hem meer. Hij is al vroeg oud. Wat zijn chef in hem waarderen kan, is, dat hij nogal wat zware karweien aan hem kwijt kan. Hij vraagt er zelf om. Herman is al vroeg met een stuk levenswerkelijkheid in aanraking gekomen, dat hard kan zijn voor een groot kind. Hij heeft geen ouderlijk huis; vader en moeder concludeerden na 15 jaar huwelijk, dat hun samenzijn een mislukking was. Moeder vertrok naar een stad, vader trouwde in een naburig dorp eën weduwe. De drie kinderen werden verdeeld en bij ooms en tantes onderge bracht. Herman is de jongste. Hij is verbitterd. Dat een man en vrouw het met elkaar niet kunnen vinden, moeten zij weten. Voor hém zijn deze twee geen man en geen vrouw. Zij zijn zijn ouders, en hij wil een thuis. Uiterlijk laat hij zich niet kennen; hij doet flink en stoer, en werkt hard. Als Herman praat, praat hij bruut en on behouwen. Je moet hem teveel vragen, zeker niet van persoonlijke aard. Daar heeft niemand iets mee te maken, zegt hij. Het enige, ivaar je hem blijkbaar toch een plezier mee kunt doen, is een goed woord van zijn chef voor wat hij presteert. En hij presteert wat Zijn baas mag zulke werkers wel, die in drie uur probeert te pres teren, waar een ander vier uur voor nodig heeft. En Herman vindt zijn baas ..zo'n vent". ,,Je bent niet goed snik", zeggen zijn col lega's. „Je bedeft het voor ons", zeggen ze. „Daar heb je weer zo'n onderkruiper", zeggen ze. Bedrijf sapostolaat Markt 4a, Waalwijk, tel. 3716 a^ierenkleclincf WAALWIJK worden of er uitbreidingsmogelijk heden zijn. Zo laat de constructie toe, dat de grote zaal nog van een balkon voorzien kan worden. Bijdrage bevolking Wil men voor subsidie in aanmer king komen dan wordt de zware eis gesteld, dat de burgerij 10% van de stichtingskosten bijdraagt. Dat bete kent voor Waalwijk eën bijdrage van 80.000, - Wethouder Van Eijl is er van overtuigd, dat dit geen geringe opgave is. Hoe het Stichtingsbestuur daar de bevolking 'warm' voor gaat maken is nog een open vraag. Dan zullen eerst de plannen beklonken moeten zijn. Natuurlijk komen er ak- ties, maar wat de gedachten hierover zijn is nog niet bekend. Die plannen moeten, wil men in 1970 gaan bou wen, volgend jaar op tafel komen. Er is dan een jaar om de 80.000, - in te zamelen. Voor het culturele leven in Waal wijk is een dergelijk centrum van bij zonder grote waarde. Het kan immers overal voor benut worden. Wellicht krijgt dan ook de Kunstkring betere kansen om aktiviteiten te ontplooien. Als de ministeries de plannen zonder al te veel op- of aanmerkingen re tourneren hoopt wethouder Van Eijl nog dit jaar de raad te kunnen in formeren. Volgend jaar zullen er dan spijkers met koppen geslagen dienen te worden. Andere gebouwen Het Sociaal Cultureel Centrum zal worden gebouwd in de stijl, waarin men het gehele City-plan hoopt te verwezenlijken. Dat zal overigens een kwestie van heel veel jaren worden. Natuurlijk zal het nieuwe centrum een pracht aanzet vormen, waarbij ongetwijfeld de grootwinkelbedrijven zullen aansluiten. Ook is met de op zet van het centrum rekening gehou den dat er in de toekomst een lees zaal bijgebouwd zal worden. Voorlo pig verdient het culturele centrum, wat Waalwijk nodig heeft, alle aan dacht. De maquette van het City-plan, waa rin het cultureel centrum is gedacht. Het gebouw komt nabij de „Bomengalerij" rechts boven op de maquette. Hier staat reeds een ontwerp- cultureel centrum aangegeven De teho vAn het Zuióen Plannen vuor cultureel centrum In Waalwijk in vergevorderd stadium

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1