wAAlwvjkse en lanqstRAAtse courattc B. van Beek uit Sprang-Capeiie heeft wereldnaam met schroef-uitvindingen Het Oosten bedreigt ook Moskou een schatkamer vol prachtige geschenken MACHINEFABRIEK VERVAARDIGT KOUDGEWALSTE TRANSPORTSCHROEVEN m Produktie DONDERDAGAVOND 21 NOVEMBER 1968 89e JAARGANG No. 94 Bedere Nederlander is wei eens m aan- rak^g gekomen met dix produkt Vlastrekmachine Uitvinding Geen patent 55 DODEN PER WEEK Mei de veiligheid in ons verkeer is het droevig gesteld Concurrentie? Toekomst Russische geleerde werkt aan „middel" om altijd prettig gestemd te blijven huidje altijd gaaf Geen schatkistje, maar De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit, 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO' Er doet zich in de wereld een bij zonder merkwaardige situatie voor, die er misschien wel oorzaak van is dat geen enkele grootmacht de moed op kan brengen om een be slissing te forceren in militair op zicht. Op het ogenblik hebben we met drie supermogendheden te maken die het beeld van de wereldpolitiek beïnvloeden en hierbij gaat het om de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en communistisch China. Op het oog zou men de indruk krijgen dat aangezien er slechts één van deze drie niet-communistisch is, de communistische wereld in het voor deel is en het er voor het vrije wes ten dus somber uitziet. Dat is ech ter niet het geval. De merkwaardi ge situatie hierboven aangehaald laat ons zien, dat elk van deze drie supermogendheden strijden moet op twee fronten. Beiden kennen een west- en een oostfront. De Ameri kanen en de gehele vrije wereld zien zich geplaatst tegenover een communistische dreiging uit het oosten en wel van de Sowjet-Unie en haar satellieten en in het verre westen, ook wel genoemd verre oos ten, de dreiging door communis tisch China dat probeert meer in vloed te krijgen in Azië. Op zijn beurt is de Sowjet-Unie cok weer gedoemd op twee fronten paraat te zijn, enerzijds tegenover het Vrije westen en anderzijds te genover communistisch China en communistisch China strijd op zijn beurt weer tegen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten c.s. Deze bedreiging van twee kanten maakt het voor elk van deze mo gendheden vrijwel onmogelijk om militair geweld te gebruiken, al thans in uitgebreide zin. Het feit, dat de Sowjet-Unie ook in het oosten bedreigd wordt drukt 'n stempel op het gehele politieke doen en laten van het Kremlin. Veel deskundigen zijn van me ning, dat het Westen de gebeurte nissen in Europa (Tsjechoslowakije en de Russische vloot in de Middel landse Zee) niet als een bedreiging moet zien. Het zou er hier om gaan, dat de Russen slechts proberen zich een solide strategische en militaire positie te verschaffen, opdat de VS en Europa niet onverwacht met suc ces kunnen aanvallen, wanneer de Russen de handen vol hebben met de Chinezen. Moskou is minder ze ker van het doen en laten van Pe king, dan van Washington en daar om is de ontwikkeling in het Verre Oosten voor Moskou een groter zorgenkind dan die in Europa. Volgens goed ingelichte bronnen zouden de Sowjets momenteel heb ben besloten om hun positie in het Verre Oosten te verbeteren. Zij ho pen daarmee de invloed van com munistisch China te kunnen terug dringen. Er wordt zelfs veronder steld, dat Moskou wel bereid zou zijn om met de VS tot een of an dere overeenkomst te komen om te zamen de Chinezen in Azië in toom te houden. Op welke wijze een der gelijke overeenstemming zou moe ten worden bereikt, wil Moskou door Peking niet uitgekreten wor den voor verrader van de socialis tische (communistische) zaak, is niet duidelijk, maar dat neemt niet weg, dat de leiders in het Kremlin volgens verschillende deskundigen deze wensdroom koesteren. Moskou heeft een les geleerd uit de gebeurtenissen in Vietnam. De Russen kunnen als blanken moei lijk concurreren tegen het Chinese communisme, omdat de Chinezen als kleurlingen dichter bij de volke ren van Azië staan dan de Russen, terwijl de Chinezen ook niet schro men in hun Aziatische propaganda de Russen (blanken) gelijk te scha kelen met de vroegere kolonialis tische blanken. Hierdoor hebben de Russen al een groot nadeel en kun nen zij de concurrentie met de Chi nezen in Azië moeilijk voeren. Sa menwerking met de (ook blanke) Amerikanen zou de Russische machtspositie en invloed kunnen verbeteren. (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - Iedere Nederlander heeft indirekt, zonder dat men het weet, wel eens met onze produkten te maken gehad", zo vertelde ons de heer Van Beek jr. van de Machinefabriek Van Beek in Sprang- Capelle. Dit bedrijf vervaardigt eindloos koudgewalste transportschroeven. Daarmee zijn de produkten getransporteerd die dagelijks op tafel komen, of produkten waarmee 'consumptiedieren zich voeden, of grondstoffen voor de fabricage van dagelijkse benodigdheden. Machinefabriek v. Beek is het enige bedrijf in Nederland, dat dergelijke schroeven vervaardigt. De fabricage hiervan geschiedt met zelf-ontworpen machines. Een transportschroef (in omhulsel) ingebruik Doordat wij bij een patentaanvrage een complete tekening moeten indie nen, kan deze overal ter wereld ter inzage worden opgevraagd. Voor goe de vakmensen is het dan een peule schilletje om een dergelijke installa tie na te bouwen, waar tegen wij niets kunnen uitrichten. Dit ligt an ders als bij apparaten waarvan grote aantallen geproduceerd moeten wor den, zoals b.v. TV-toestellen", aldus de heer Van Beek. Dat was mede de rede, dat wij geen toestemming kre gen om in de werkplaats foto's te ma ken van de uitvinding. Momenteel haalt Machinefabriek Van Beek een produktie van 500 mtr schroefspiraal per dag. De heer Van Beek sr. is echter al weer met een nieuwe machine aan het experimen teren, waarin straks schroeven met 'n diameter van 600 mm. worden gepro duceerd. Dan kan er 1000 meter per dag uitgehaald worden. De schroef- transporteurs en transportvijzels gaan deels als eindprodukt, maar voorna melijk als halffabrikaat over de ge hele wereld. Deze internationale ver koop wordt vanuit Sprang-Capelle georganiseerd. Ook zendt men regelmatig in op internationale tentoonstellingen. Enige tijd geleden waren er Van Er zijn maar weinig bewoners van de Langstraat, of zelfs uit Sprang- Capelle die in de op-het-oog kleine bedrijfsruimte aan de Raadhuisstraat, een machinefabriek verwachten waar met belangrijke uitvindingen wordt gewerkt. „Inderdaad, zo werkt de heer Van Beek jr. op, maar juist daar schuilt onze kracht in. Over heel de wereld komen er aanvragen voor onze schroeven, waarmee dus indi rekt iedere Nederlander wel eens in aanraking is gekomen". Hij verduidelijkt: ,,het ochtend eitje, het graan voor de kip wordt door middel van schroeftransporteurs vervoerd; een mals kippetje, waarvan de afval na het slachten door een schroeftransporteur wordt vervoerd. Ga zo maar door. Onze schroeven dienen o.a. voor 't transport van pud ding-poeder, aardappelmeel; grond stoffen voor de fabricage van gas- en waterleidingbuizen. Alles wat maar denkbaar is, is ook wel eens in aan raking geweest met onze schroeven". De heer Van Beek sr. (61) is een geboren en getogen Sprang-Capelle- naar. Na elders in het land een auto garagebedrijf te hebben geëxploiteerd startte hij in 1937 in Sprang-Capelle met een verzorgingsbedrijf voor de landbouwers. De heer Van Beek had in die voor-oorlogse jaren een bedrijf waar hij landbouwwerktuigen ver kocht en repareerde. In die tijd werk te hij aan ontwerpen voor bepaalde machines. „Wat mijn vader bereikt heeft, is vooral te danken aan zijn gevoel voor de techniek. De eerste machine die hij ontwikkelde was een aardappel loof trekmachine. Deze apparaten werden niet in pro duktie genomen. Wel werden er vlastrekmachines gebouwd, maar met deze produktie werd een tiental jaren geleden ge stopt. De crisis die de Nederlandse vlasindustrie toen doormaakte was er de oorzaak van. Via toeleveringswerk voor grote bedrijven is Machinefa briek Van Beek gegroeid naar de fabricage van een eigen produkt, na melijk transportschroeven. Deze wer den indertijd in Nederland nog op 'n zeer arbeidsintensieve manier gefa briceerd. Een wijze die veel man kracht vergde en nodeloze materiaal verspilling. Na een half jaar had de heer Van Beek een machine uitgevonden, die 'n grotere produktie schroeven waar borgde, betere kwaliteit leverde en die 'n enorme besparing betekende, namelijk 50-maal minder. Het is bijna onvoorstelbaar, als men nu de werk ruimte van Machinefabriek Van Beek binnenstapt en daar een grote inge wikkelde machine ziet staan, dat die door één man is uitgevonden en ook gebouwd. Met allerlei onderdelen bouwde de heer Van Beek zijn vondst op. Nog steeds wordt er aan verbe terd om de mogelijkheden uit te brei den en de installatie te automatiseren. „Met deze machine waren we de eerste en zijn we nog steeds de enige machinefabriek in de Benelux. Over de uitvinding is al veel geschreven in diverse nationale en internationale tijdschriften. Och, om tot zo iets te komen, daar voor moet je geboren zijn. Vader bedient de machine ook meestal zelf. Daarbij zoekt hij voort durend naar nieuwe mogelijkheden". „Of er patent op aangevraagd is? Neen, naar onze mening zijn wij, om dat dit een produktie-eenheid is, waarvan er maar enkele ter wereld nodig zijn, door een patent niet vol doende beschermd. Integendeel. Hoestdrank in tabIetvorm.95ct Het is met de veiligheid in ons verkeer nog steeds droevig gesteld in weerwil van alle pogingen die worden aangewend om hierin verbetering te brengen. Vorig jaar vielen er gemid deld niet minder dan 55 verkeersdo den per week in ons landje. Dat be tekent dat het totaal aantal verkeers slachtoffers met 8% steeg vergeleken met het jaar daarvoor. Dat is een forse sprong vooruit, wanneer we weten, dat de gemiddelde jaarlijkse stijging van het aantal verkeersslacht offers 6,3% bedraagt. Beek's-schroeven te vinden op een expositie in Nairobi. Onlangs ont ving men nog reacties uit Japan en Pakistan. Dit is er ook wel de reden dat het bedrijf wordt uitgebreid en de verkoopcapaciteit vergroot. „Dat wij ondanks het gemis van fa ciliteiten, waarover een groot bedrijf beschikt, zover gekomen zijn is te danken aan diverse factoren, zoals improvisatietalent en te weten roeien met de riemen die je hebt. Ook de wil om een goed produkt tegen de laagst mogelijke kostprijs te fabrice ren is belangrijk, vooral ook om con currerend te kunnen optreden". Wij vragen de heer Van Beek jr. of er veel concurrentie is. „Er zijn in de wereld een zeer beperkt aantal fa brieken van dit produkt. Misschien vijf. Er wordt in Nederland geïmpor teerd, maar zowel in eigen land als daar buiten liggen onze prijzen goed. Er is nogal fabricage en import van complete schroeftransportapparaten, maar op dit gebied kunnen we stel len, dat iedere concurrent een poten tiële afnemer is voor ons halffabri kaat". „Wij zijn er 't levende bewijs van, dat het kleinbedrijf in Nederland on misbaar is, o.a. voor de toelevering van grote bedrijven van onontbeerlij ke produkten zoals onze schroeven, welke als fabricage-object voor grote bedrijven niet interessant zijn", zegt de heer Van Beek jr. De machinefa briek Van Beek is ook een van de weinige fabrieken die snel lopende schroefjes van kleine diameter voor transport van tientallen produkten vervaardigd. Wij twijfelen er niet aan of dit Sprang-Capelse bedrijf zal in de toekomst nog meer van zich laten horen. Een Russische scheikundige, prof. dr. Perekalin, heeft een middel uit gevonden dat naar zijn zeggen in staat is droefheid, vrees, paniek, ver moeidheid, bedeesdheid, geprikkeld heid en humeurigheid te verdrijven zonder dat er schadelijke bijwerkin gen optreden. Volgens de uitvinder zou dit middel voortreffelijk werk kunnen doen waar het er om gaat de Sowjetwerker te bevrijden van de nare invloeden van de mechanisatie die zich ook in de Sowjet-Unie doen gevoelen als gevolgen van het mo derne leven. Het nieuw gevonden middel dat de naam „Phonigama" draagt zou beter en onschadelijker zijn dan vele an dere kalmerende middelen. Wanneer we zo het lijstje bekijken van onaan gename gemoedsaandoeningen die door 'Phonigama' worden verdreven, dan lijkt het er op of we hier te ma ken hebben met een wondermiddel dat in staat zou zijn de mens voort durend in een prettig humeur te hou den. Dat is bijzonder aantrekkelijk, want hiervoor zou uiteraard veel na righeid kunnen worden voorkomen. Het zou mogelijk moeten zijn, dat profossor Perekalin zijn wondermid del kon toedienen aan de mensen die het wereldgebeuren belangrijk beïn vloeden, zoals de leiders in het Krem lin, de president der V.S., Nassar, De Gaulle enz., misschien zouden we dan een betere wereld tegemoet gaan. POEDER-CREME-OLIE-ZEEP AT MIJNHARDT MAAKT IS GOED Verdeeld naar leeftijd, zien we, dat 39% van de slachtoffers jonger was dan 25 jaar, 41% was tussen de 25 en 65 jaar en 20% was ouder dan 65 jaar. Wanneer we deze cijfers eens goed bekijken dan zien we, dat het vooral de jongeren onder de 25 jaar en de ouderen boven de 65 jaar zijn die slachtoffer worden van het verkeer. Naar verhouding komen zij teveel voor bij de slachtoffers. Voet gangers zijn nog steeds bijzonder kwetsbaar, dat wordt duidelijk wan neer we zien, dat er onder de slacht offers 601 voetgangers waren, voorts 594 autobestuurders, 448 autopas sagiers, 560 bromfietsers, 507 fiet sers en 117 moter- en scooterrijders. Zeer opvallend is ook wel het hoge aantal slachtoffers bij auto-ongeluk ken. Verdelen we de dodelijke ongeval len in ongevallen die plaatsvinden des nachts tussen 0 en 6 uur in de morgen en ongevallen die plaatsvin den overdag en in de avond van 6 uur 's middags tot middernacht, dan zien we, dat bij de nachtelijke onge vallen 42% van de gevallen, dat is bijna 1 op elke 2, alcohol in het spel is. Bij de dodelijke ongelukken in de avond speelt alcohol in 19% van de gevallen mee. een schatkamer vol prachtige geschenken vindt u bij ons. Geschenken, die welsprekende gevoelens vertol ken van innige genegenheid en vriendschap, achting of waardering. Geschenken van blijvende schoonheid, die blij en gelukkig maken. En denkt u vooral niet dat zo'n cadeau-van-niveau altijd duur moet zijn. Daaiwan leveren u onze 14 etalages het verheugende bewijs. U ontdekt daar prijzen die u ongetwijfeld zeer zullen verrassen. Wij nodigen u daarom uit om onze complete sortering in onze zaak te komen bewonderen. U vindt daar zeker juist dat persoonlijke geschenk dat u zoekt. Juweliersbedrijf N.V. Brabantplein 18 Breda de juwelier die blijvende luxe betaalbaar maakt

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 11