wAAlwi]kse en UnqstRAAtse couRant Handel en industrie in Nederland voor drempel van nieuwe groeitijd Minister De Block dringt aan op structuuronderzoek lederindustrie Scholenbureau „De Langstraat" heeft prima eerste jaar achter zich BETER FISCAAL KLIMAAT SCHEPPEN VOOR ONDERNEMING EN INDIVIDU WELLICHT UITBREIDING OVERHEIDSSTEUN VOOR EXPORTBEVORDERINGS-AKTIVIlEITEN bijou BIJNA 50 SCHOLEN THANS AANGESLOTEN MAANDAG 18 NOVEMBER 1968 89e JAARGANG No. 93 Toegenomen centrale lagging in de wereld Duur land Dekking Kansen Industriële natie Warenwet biedt voldoende mogelijk heden bescherming van de naam „leder" Naam „leder" Export Loonkosten verhoudingen PRISMA 1) verfijnd model fraai, he werkte band 155.- 2) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- Uw juwelier met 't klokkenspel J. K. Verhulst V uw PRISMA horjoger Korte berichten Scholen uit de gehele Langstraat Vergadering Bedrijf schap Administratie kantoor Belangrijke uitbouw De tcho vAn het Zuióen jitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per Trim, Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De op- en neergang van onze persoonlijke welvaart hangt in belangrijke mate samen met de gezondheid van onze betalingsbalans. Daaronder verstaan wij een moment-opname van alle transacties die tot gevolg hebben dat tussen Nederland en de rest van de wereld betalingen moe ten worden verricht. Er zijn kapitaalbewegingen bij, de kosten en op brengsten van verleende en bewezen diensten, opbrengsten van kapi taal, goudbewegingen en voorts de uitkomsten van de handelsbalans, waarmee wij in. en uitvoer samenvatten. De handelsbalans was in de jaren voor de laatste wereldoorlog niet zo belangrijk als thans. Haar opmerkelijke ontwikkeling na 1945 is aan enkele oorzaken te danken. De sterke uitbreiding van onze bevolking op een klein grondgebied dwong ons tot een sterke industrialisatie. Hoe meer de industrie groeit, hoe groter de drang wordt om de produk- ten van de industrie over de grenzen te plaatsen. Ook de relatieve ver mindering van onze financiële kracht in de wereld, die goede opbreng sten gaf, dwong ons naar nieuwe inkomstenbronnen uit te zien. Met een rijk bezit aan hoogwaardige arbeidskracht is het niet zo'n wonder dat men dan naar de industrie grijpt. Een andere oorzaak wordt gevon den in onze toegenomen centrale ligging in de wereld. Rotterdam groeide uit tot de grootste haven ter wereld. Wij liggen aan de poort van Europa, dat gevuld is met een relatief rijke en dichte bevolking. Bij alle nadelen die de Europese Economische Gemeenschap ons ge bracht heeft, vergeten wij wel eens dat zij ons als aanvoerhaven van die gemeenschap geen windeieren heeft gelegd. In de vooroorlogse jaren werd ons werelddeel gezien als een legkaart van nationaliteiten. Wilde men daarmee zaken doen, dan zoekt men handelscontacten in elk van de sta ten. Wil men in 1968 een deel ver overen van de Europese markt, dan is het voldoende om zich in één van de zes staten te nestelen. Vandaar uit bewerkt men dan de gehele E.E.G. van Zuid-Italië tot de Noord zee. Van deze veranderde marktbewer king hebben wij geprofiteerd. Wij worden daarbij begunstigd door goede aan- en afvoerwegen over zee en de grote rivieren. Voorts is de bevolking hier behoorlijk ontwik keld en internationaal georiënteerd. De sociale rust in Nederland is ook al een pluspunt, maar evenzeer be denken vele industriëlen van bui ten Europa dat Nederland in en nabij de dichtst bevolkte gebieden van dit werelddeel ligt en dat dus onze industrieën en handelskanto ren korte aan- en afvoerlijnen heb ben naar de consument. Maar wij moeten dan geen bui tenlandse vestigingen afschrikken met te hoge tarieven voor aardgas en electriciteit. In het dienstenverkeer wordt een ontwikkeld en welvarend land re latief duurder dan minder ontwik kelde volken. Wij zien dat aan onze toeristische balans. Ook een land als Zwitserland begint dat te voelen. Ons kapitaalbezit is niet meer om zoveel ophef over te maken en wij moeten dus met onze hoofden en banden de meeste welvaart schep pen. Daarom is ons loonbeleid ook van zo'n eminent belang. De uitbreiding van onze handel en industrie is nog steeds niet zo danig, dat wij in staat zijn onze in voer door voldoende uitvoer te dek ken. Het is van grote betekenis dat dit zoveel mogelijk geschiedt en de maandelijkse publikatie over het dekkingspercentage van in. en uit voer is een belangrijke graadmeter. Toch slagen wij er zelden in een uitvoer te krijgen die onze uitvoer voor meer dan 90% dekt. Dit is goeddeels begrijpelijk als wij ons realiseren dat wij niet veel grondstoffen bezitten. Vroeger wa ren deze zelfs geheel te verwaarlo zen. In de laatste jaren kunnen wij met trots wijzen op de gewonnen aardolie en nog meer op het bard- gas dat voor ons land een belang rijk exportartikel kan worden. Dan kan met name dat aardgas onze in dustriële produktie een kostprijs steuntje bezorgen, als de grote olie concerns en de regering zorgen dat het goedkoop blijft. In juni van dit jaar was 86% van onze invoer door uitvoer gedekt. Dat was een teleurstelling, want in mei hadden wij nog 89% dekking met een zich uitbreidende export bij een gunstig conjunctureel klimaat. Zo dra wij echter gaan produceren, moeten wij daar veel voor invoeren en als wij voorspoed voelen, zijn wij gaarne bereid om meer consumptie middelen in het buitenland te ko pen. In juli bedroeg de uitvoer 88 procent van de invoer. In ons exportpakket nemen aard- olieprodukten, plastics en chemische stoffen een toenemend belangrijke plaats in. Ook de export van ma chines wordt in doorsnee beter. Het zijn dus heus niet alleen meer zui- velprodukten, bloembollen en vlees die zoden aan de handelsdijk zetten. Zoals reeds opgemerkt, liggen on ze belangrijkste handelspartners binnen de E.E.G. met West-Duits- land als beste klant. Overigens is die commerciële liefde wederzijds. De Westduitsers verkopen aan ons nog mmeer, dan wij aan hen kwijt kunnen. De goede kansen voor afzet in Eu ropa hebben onze handelsbanden met de rest van de wereld relatief doen inkrimpen. Met Afrika en Azië is dat begrijpelijk, omdat alle westerse landen daar nog steeds argwanend worden ontvangen. Al hoewel de valuta-perikelen in vele Zuidamerikaanse landen ons scha den, is het wel betreurenswaardig dat de afzet naar de Latijnse lan den daar zo gering is. Maar ook de handel met Noord-Amerika en Ca nada zou zich veel meer moeten ontplooien. Wij zullen ons daar meer en nieuwe uitvoerinspanningen moe ten getroosten. Onze naam is er niet slecht, maar onze industrieproduk- ten zijn er buiten de klompen veel te onbekend. Nederland moet zich nog veel meer presenteren als een moderne industriële natie, waarbij de nadruk gelegd moet worden op hoogwaar dige produkten. Met massa-produkt kan een groot land goedkoper zelf vervaardigen. Als wij zien naar de mogelijke expansieplannen van het Rijnmondgebied, dan is het duide lijk dat dit Rijngebied in de wereld in de toekomst een even magische klank kan krijgen als het Ruhrge- bied en zeker niet alleen op het ge bied van de petrochemie. Deze gunstige kansen kunnen voor de werkgelegenheid van ons gehele land duurzaam gunstige ge volgen hebben. Daarvoor zullen wij de vrijhandel zoveel mogelijk moe ten bevorderen, een vrij kapitaal verkeer in stand moeten houden en tenslotte een beter fiscaal klimaat moeten scheppen voor onderneming en individu. Want dat klimaat doet ons veel schade in een snelle op- bou\y van een sterk en modern in dustrieel potentieel. (van onze verslaggever) WAALWIJK Naar aanleiding van het vooronderzoek inzake de structuur van de Nederlandse lederindustrie, heeft de Minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, het bestuur van het Bedrijfschap voor de Lederindustrie geadviseerd de volgende fase van het onder zoek spoedig ter hand te nemen. De minister wijst er op, dat het vooronderzoek slechts dan aan zijn doel kan beantwoorden indien het wordt gevolgd door het in het rapport aanbevolen structuuronderzoek. In de kosten hiervan zal het ministerie graag bijdragen. In het vooronderzoek werd er door het Bedrijfschap, voor wat de huidenvoorziening betreft, gevraagd te bevorderen dat landen als Argen tinië, India en Pakistan, voor zover zij als huiden- en lederproducent optreden, niet langer als ontwikke lingsland worden beschouwd. Ook wilde men graag zien dat er een einde komt aan de concurrentiever valsende praktijken van bepaalde landen. Voor wat de eerste vraag betreft, merkt de minister op, dat de in het GATT vastgelegde meest begunsti gingsclausule descriminatie ten op zichte van alle aangesloten landen in principe uitsluit. De minister acht het verder niet uitgesloten dat de concurrentie-vervalsende praktij - ken, in een internationaal forum aan de orde worden gesteld. Met betrekking tot de invoerrechten schrijft de minister, dat de invoer rechten in de ontwikkelingslanden in vele gevallen naast een bescher mend, ook een fiscaal karakter heb ben. De problemen rond de kosten van lozing en zuivering van afvalwater heeft mr. De Block onder de aan- dach van zijn ambtgenoot van Yer- keer en Waterstaat gebracht. Hij 'heeft daarbij onderstreept dat de lederindustrie groot belang heeft bij een zo gunstig mogelijke toepassing van de lastenverzwarende bepalin gen uit het wetsontwerp Regelen omtrent de Verontreiniging van Op pervlaktewateren. Voor een wettelijke regeling in zake bescherming van de naam „le der", biedt de warenwet in principe voldoende mogelijkheden, zo lezen we in het ministeriële antwoord. Het treffen van een dergelijke rege ling is naar zijn mening alleen ge rechtvaardigd, indien duidelijk kan worden aangetoond dat lederbena mingen worden gebezigd voor arti kelen, die vervaardigd zijn uit op leder gelijkende materialen en dat door deze handelswijze de eerlijk heid in de handel wordt geschaad, met name doordat de consument wordt misleid. De Direktie Indus triële Projekten en Bedrijfstakken zal hierover nader contact met het Bedrijfschap opnemen. Minister De Block blijft van me ning, dat er geen kans bestaat dat voor de lederindustrie vrijstelling wordt gegeven van de belasting op investeringsgoederen gedurende de overgangsregeling bij de invoering van de B.T.W. Volgens de bewinds man wordt de lederindustrie, an ders dan de textielindustrie, door de invoering van de B.T.W. niet ge confronteerd met het nadeel van opheffing van het extra lage O.B.- tarief. De minister is bereid te laten na gaan of de huidige overheidssteun aan collectieve exportbevorderings activiteiten van de lederindustrie kan worden uitgebreid binnen het raam van de beschikbare middelen en de bestaande mogelijkheden. Vooral eer tot financiering van een marktonderzoek in niet-E.E.G.-lan- den over te gaan, wil de minister de resultaten van het structuuronder zoek afwachten, mede omdat dit on derzoek zich ook zal richten op de bewerking van afnemerscategorieën in het buitenland. Voor een speciaal onderzoek naar de loonkostenverhoudingen in de E.E.G., bestaat naar het oordeel van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voorhands niet vol doende aanleiding. Temeer omdat binnen afzienbare tijd de definitieve resultaten beschikbaar komen van een door het Bureau voor de Statis tiek van de Europese Gemeenschap pen over 1966 ingesteld loonkosten- onderzoek. Door het Ministerie is 't bureau verzocht cijfers voor de le derindustrie uit de voorlopige resul taten van het onkostenonderzoek af 1 4 Grotestraat 260, Waalwijk Tel. 4681 Na 6 zes jaar heeft de Schijndel- se vrouw H. bekend haar 35-jarige echtgenoot Jan v. Eyndhoven met parathion te hebben vergiftigd. Zij kwam tot een bekentenis nadat op last van de officier van justitie op het kerkhof van Schijndel de stoffelijke resten van van E. waren opgegraven evenals van zijn onder verdachte omstandigheden gestor ven 82-jarige vader. Het onderzoek is begonnen om dat geruchten circuleerden in het dorp als zouden beide mannen geen natuurlijke dood zijn gestorven. In Praag heerst weer nieuwe onrust. Stakingen van tienduizen den studenten en massavergaderin gen vormen een massa-protest te gen het Russische communisme. Er zijn dit weekeinde weer ver schillende doden op de weg geval len in het verkeer. In Badhoeve dorp is zondag een 35-jarige hoofd agent van politie door een dronke man doodgereden. De Russen hebben een enorme satelliet in een baan om de aarde gebracht. De kolos weegt 17.000 ki lo. en er is een gewicht van 12.000 kilo aan wetenschappelijke appara ten aan boord. (van onze verslaggever) WAALWIJK „Als we de resultaten van het afgelopen jaar bezien, dan mogen we gerust stellen, dat ons bureau aan de gestelde ver wachtingen heeft beantwoord. Dat we als administratie-kantoor door het Casco-projekt in Den Haag zijn aanvaard, duidt op erkenning. Men streeft immers naar zo min mogelijk A.K.'s", zo vertelde ons drs. J. Rosendaal, secretaris van de Stichting Schooladministratie De Lang straat. Dezer dagen verscheen het eerste jaarverslag van de stichting, die in augustus van het vorig jaar in het leven is geroepen. De stichting stelt zich ten doel, onderwijsinstellingen en eventuele andere instellingen be hulpzaam te zijn in de uitvoering van hun administratieve en finan ciële taken. In het afgelopen jaar is het aantal aangesloten scholen ge groeid. Toen in augustus 1967 het bureau zijn werkzaamheden aanving, wa ren er aangesloten 34 scholen met in totaal 6175 leerlingen. In januari was dit aantal uitgebreid tot 43 scholen, terwijl zich opnieuw enke le scholen hebben aangemeld, zodat verwacht mag worden dat in janua ri 1969 in totaal 50 scholen met 9062 leerlingen zijn aangesloten. Het betreft hier zowel kleuter scholen, lagere scholen, b.l.o. scho- te splitsen. Over het resultaat daar van komt binnenkort nadere infor matie. Een onderzoek naar de fiscale verhoudingen in de E.E.G.-landen, dat op een speciale bedrijfstak be trekking heeft, acht mr. De Block niet mogelijk vanweg de ongrijp baarheid van de materie, in het bij zonder wat betreft de fiscale prak tijken. Met betrekking tot de one- reuze importen van schoenen, heeft de minister in het bedrijfschap voor de schoenindustrie meegedeeld te dien aanzien de gevraagde werk zaamheid te betrachten. In een slotwoord wijst de minis ter van economische zaken er op, dat het plaatsgevonden vooronder zoek slechts dan aan zijn doel kan beantwoorden, indien het wordt ge volgd door het in het rapport aan bevolen structuuronderzoek. Tegen over een overheidsbijdrage staat de minister welwillend. Het schrijven van de minister komt in de verga dering van het Bedrijfschap op 21 november aan de orde. Dan zal ook nader worden gesproken over de rangorde-bepaling. len en mavo-scholen uit Waalwijk, Drunen, Heusden, Waspik, Loon op nistraties van scholen uit omliggen- Zand, Raamsdonksveer. In de ko mende periode zullen verdere stap pen worden ondernomen tot uit breiding van het bureau met admi- de gemeenten zoals Vlijmen, Spr.- Capelle, Raamsdonk en Wijk en Aalburg. De mogelijkheid is aanwezig dat het scholenbureau ook nog admini straties gaat vervullen voor scholen van schoolbesturen buiten de Lang straat gelegen. Drs. Rosendaal ver telde, dat een aantal, scholen zelfs van buiten de provincie op advies van de Dienst Casco projekt is ver wezen naar het School Administra tiebureau De Langstraat, om het mechanische salaris administratie hierdoor te laten verzorgen. Het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen streeft er naar om de salaris-administratie van het on derwijzend personeel in Nederland te doen automatiseren door bereke ning via de computer. Het scholen bureau De Langstraat heeft de sa larisadministratie van het onderwij zend personeel van de aangesloten scholen ondergebracht in het Casco- projekt en is door het Ministerie aangewezen als diensverlenend ad ministratiekantoor (A.K.). Het Scholenbureau zal per 1 ja nuari ongeveer 350 werknemers in de geautomatiseerde salarisadmini stratie hebben ondergebracht. Thans loopt dit projekt goed. Het bestuur verwacht, door nog meer deskundig heid vanwege de opgedane ervarin gen, deze vorm van salarisadmini stratie naar wens te kunnen uitvoe ren. Er is het afgelopen jaar door het bureau voortvarend gewerkt. Men verwacht het komende jaar de scho len in de streek (het stadsgewest Waalwijk) nog meer van advies te kunnen dienen met betrekking tot gezamenlijke inkoop, warmteleve- ring etc. Uiteraard blijven de school besturen zelfstandig hun werkzaam heden verrichten. Drs. Rosendaal verwacht in eigen streek dan ook nog een belangrijke uitbouw.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1