Gewettigde agressie Plannen voor verzorgingsflat zijn in voorbereiding van Tflierio CÏBocjaertó NIEUWBOUW „ST. JACOBUSHOF" WORDT UITGEBREID MET 16 KAMERS Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS DONDERDAGAVOND 5 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No. 98 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Abonnement Antoon Tielen SU* P Week (°>30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 Hoofdredakteur J^lN TIELEIt WAALWljkSG 611 lAT1QStRAAtS6 COUR3tflt P 'S+ISck S) Gironummer 1069687 p kwrt. p. post f 4,25 by girobetaling Dit blad verschijnt 2x per week (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Losse nummers 20 cent Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Reeds vele jaren heeft de wereld moeten leren leven met een nieuw be grip en wel „de bevrijdingsoorlog". Een vorm van oorlog die te vergelij ken is met de oude Mohammedaanse „heilige oorlog", namelijk een vorm van agressie (oorlog) die op de een of andere manier gewettigd wordt. Het nare voor de voorstanders van deze vorm van agressie is wel, dat de mensheid in zijn algemeenheid op de een of andere manier iets heeft tegen agressie. Om dit in diepste wezen onsympathieke iets aanvaard baar te maken koppelt men het aan begrip met een meer sympathieke in houdt, zoals bevrijding e.d. Want be vrijding impliceert, dat er aan voor af iets is gegaan, dat leidde tot be zetting, knechtschap of slavernij e.d., kortom iets immoreels dat agressie ter bevrijding rechtvaardigt. Het merkwaardige is overigens, dat deze vorm gepropageerd wordt door krin gen die zelf een uiterst strenge ge- disciplinineerde organisatie voor staat, waarin voor de eenling geen enkele vrijheid is te vinden. Kortgeleden heeft Oost-Berlijn een steentje bijgedragen tot de verrijking van de communistische doctrines van de klassestrijd en de bevrijdingsoor logen. Volgens deze nieuwe opvat ting gevoelt het Oostduitse regime zich bevoegd, samen met zijn be schermers reeds dan de Bondsrepu bliek binnen te marcheren, als de Bondsrepubliek aanstalten maakt in de richting van een agressieve poli tiek te gaan. In „Neue Justiz" laat een oostduitse volkenrechtsgeleerde zien, hoe een preventief communistisch ingrijpen tegen de Bondsrepubliek te recht vaardigen is. De clausules in het Handvest der Verenigde Naties m.b.t. vijandelijke staten, evenals de bepalingen van de regionale overeen komsten, die Oost-Berlijn met Mos kou en Warschau heeft gesloten, rechtvaardigen, volgens deze geleer de, ook de Oostduitse strijdkrachten preventief tegen de Bondsrepubliek op te treden. Voldoende is, dat men vaststelt, dat Bonn weer teruggrijpt naar de „imperialistische agressie- politiek van Hitier". Het interessante is wel, dat het voldoende is, dat het Kremlin dit vaststelt; de Veiligheids raad of andere internationale instan ties zijn daarvoor niet nodig. De com munisten bepalen zelf wel welk mo tief zij zullen gebruiken voor agres sie uit naam der bevrijding. Gezien het NAVO-schild mag dit pure waanzin lijken, achter dit drij ven zit niettemin een methode. Com petente kringen in Bonn moeten daar op een ontnuchterend antwoord ge ven. En bij die gelegenheid zou men ook moeten ingaan op de uitlatingen van „Neues Deutschland" over het thema „bevrijdingsoorlog" tegen de Bondsrepubliek. Het gevaarlijke is, dat Oost Berlijn's politiek afgeleid is van een „geheiligde" doctrine van Lenin, waarop Moskou, zoals we in Tsjecho-Slowakije zagen, maar al te graag teruggrijpt. Een Oostduitse functionaris formu leerde het zo, dat slechts de commu nistische staat echt soeverein is. Met name de Bondsrepubliek zou dat kun nen worden, als haar bevolking zich tegen de bestaande maatschappelijke orde verzette en voor de „democra tie" ging strijden. Voeg daarbij de uitspraak van Lenin: „Als er om de Van onze verslaggever) DRUNEN - Het huisvestingsprobleem van bejaar den wordt in Drunen krachtig ter hand genomen. De nieuwbouw van St. Jacobushof aan de Stationsstraat vordert bijzonder snel. Dit betekent dat eind volgend jaar de eerste bejaarden er hun intrek in kunnen nemen. Dan zijn de bouwaktiviteiten echter niet ten einde. Het bestuur van de Stichting R.K. Bejaardencentrum Dru nen heeft de laatste maanden tal van besprekingen ge voerd met de Provinciaal inspecteur van het Bejaar denwezen, de heer C. Koot, over uitbreiding van het nieuwe tehuis. Die wensen zijn onlangs ingewilligd, wat betekent dat er een vleugel van 16 kamers bijkomt. Daar blijft het dan nog niet bij, want de stichting gaat ook een bejaardenverzorgingsflat van 40 woningen bouwen. Deze twee nieuwe plannen zullen er ongetwij feld toe bijdragen, dat het bejaardenprobleem in Drunen snel is opgelost. Wat nog belangrijker is, de bejaarden zijn nu niet meer alleen aangewezen op het bejaarden centrum maar krijgen straks ook de gelegenheid om in een van de bejaardenflats zelfstandig te blijven wonen. De maquette van de nieuwbouw van St. Jacobushof vordert goed Het stichtingsbestuur heeft steeds met de gedachte rondgelopen om meer dan alleen een nieuw bejaarden centrum te bouwen. Men heeft echter eerst getracht de bouw van een nieuw centrum, dat het huidige St. Jaco bushof moet vervangen van de grond te krijgen. Dat is in augustus van dit jaar gelukt en nu een half jaar later kan het projekt al worden uitgebreid met een vleugel voor 16 kamers. De capaciteit wordt hierdoor op 98 bedden gebracht, wat huisvesting van 80 bejaarden betekent. De ove rige bedden zijn bestemd voor perso neel en de ziekenkamers. „De ont wikkeling van Drunen gaat zo snel dat we volgens de geldende normen zeker voor een dergelijke capaciteit in aanmerking komen. Het oorspron kelijke plan voorzag in de huisvesting van 64 bejaarden, maar dat was te gering. We moeten hierbij ook uit gaan van de verwachtingen voor democratie gestreden wordt, is óók een oorlog terwille van die democra tie mogelijk". Het blad Neues Deutschland conclu deert en stelt als DDR doctrine, dat een oorlog reeds gerechtvaardigd kan zijn door een zekere „politiek" van Bonn, en wel, omdat zo'n oorlog de socialistische vooruitgang zou dienen. Zulk een oorlog zou bovendien de kenmerken van een „nationale bevrij dingsoorlog" bezitten, omdat door die oorlog het Westduitse imperialis me definitief vernietigd en de West duitse maatschappij „bevrijd" zou worden. Het Oosten heeft bij. voorbaat zijn doctrines klaar staan om een even tuele overval op West-Duitsland te kunnen rechtvaardigen. Agressie blijft voor de communisten nu een maal noodzakelijk, omdat zij niet in staat zijn te strijden volgens demo cratische spelregels. Helaas heeft „democratie" twee gezichten. 1990", zo vertelde ons de heer J. M. Kop, secretaris van het Stichtingsbe stuur. Verzorgingsfflat In samenwerking met de Provin ciaal Inspecteur voor het Bejaarden wezen zijn ook de plannen ontwikkeld voor een bejaardenverzorgingsflat. Het betreft hier 40 afzonderlijke wooneenheden, waar de bejaarden zelfstandig kunnen wonen. Wel kan men gebruik maken van de diensten van het centrum. Waar dit nieuwe gebouw komt te staan is nog niet bekend. Het stichtingsbestuur heeft deze zaken in studie. Het is namelijk helemaal geen vast staand feit, dat de 40 bejaardenwoningen op het terrein van St. Jacobushof komen. De wooneenheden van de bejaar denverzorgingsflat zijn te vergelijken met bejaardenwoningen. De opzet is precies hetzelfde. In Drunen staan aan de Prins Hendrikstraat momen teel negen bejaardenwoningen. In de nabije toekomst zullen er hier nog 18 bejaardenwoningen worden bijge bouwd. Zowel deze woningen als de door de stichting nieuw te bouwen bevatten een hal, keuken, woonkamer en een of twee slaapkamers. De juiste indeling is nog niet bekend, omdat de concrete plannen nog in voorbereiding zijn. De mogelijkheid is daarbij niet uitgesloten dat de be woners van de bejaardenwoningen in de wijk straks wellicht ook gebruik kunnen maken van de diensten van 't bejaardencentrum. Daarover moet men zich nog nader beraden. Nieuwe mogelijkheden Bij het stichtingsbestuur heeft ver der de gedachte een verpleegtehuis voor langdurige zieken, dat de be jaardenzorg zou completeren. ,,We staan niet stil. Voortdurend zoeken we naar nieuwe wegen. Al onze plan nen die we lot nu toe hebben ontwik keld juicht de inspektie van harte toe. St. Jacobushof moet voorname lijk afgestemd zijn op de wat oudere alleenstaande bejaarde of een echt paar voor wie het onderhouden van het huis en het bereiden van de maat- tijden te veel moeilijkheden meebren gen'. „Voor de mensen die nog wel in "t eigen onderhoud kunnen voorzien, maar kleiner behuisd willen zijn, biedt de bejaardenwoningen of in de toekomst de woning van het bejaar denverzorgingsflat uitkomst", aldus de heer Kop. De keuken van het be jaardencentrum alsmede de recreatie ruimten zijn zo gebouwd, dat men j meer personen dan alleen maar de 1 bewoners van het centrum kan hel pen. Vroeger klooster Het huidige St. Jacobushof dateert vanuit het einde van de vorige eeuw en deed in de beginjaren dienst als klooster van de zusters J.M.J, die in Drunen met het onderwijs belast wa ren en zich later ook met de bejaar denzorg gingen bezighouden. Werd St. Jacobushof eerst een oud manne- huis, zoals in die dagen gebruikelijk was, later groeide het tot een bejaar denhuis waar de oudjes uit Drunen en Elshout liefderijk door de zusters met veel zorg werden verpleegd. Nieuwbouw Zoals in de meeste plaatsen trok ken ook in Drunen de zusters weg. Dat gebeurde in 1962 toen het kloos ter werd opgeheven en het gebouw overging in handen van de Stichting R.K. Bejaardencentrum Drunen, wel ke stichting reeds in 1961 in het le ven was geroepen. Deze nieuwe stich ting werd belast met de exploitatie van het bejaardenhuis. Voor iedereen was het duidelijk, dat er ingrijpende verbouwingen plaats moesten vinden, of dat er een nieuw centrum moest komen. Het stichtingsbestuur boog zich over de verbouwingsplannen, doch kwam na enkele jaren tot de -Qxcluóieve fleren kleding WAALWIJK Brillenspeciaiist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bogaorti Telefoon 3560 roor ogen conclusie dat verbouwing niet het ge wenste resultaat zou opleveren. Indeling De architekten J. de Jong uit Schayk en A. Vermeulen uit Eind hoven werd opdracht gegeven een bouwplan te ontwerpen, voor 56 wooneenheden. Dit aantal was oor spronkelijk volgens provinciale nor men de gemeente Drunen toegewe zen. De besprekingen met inspekteur Koot hebben echter tot verruiming van dit aantal geleid. Dit betekent natuurlijk ook verhoging van de bouwkosten. Exclusief het nieuwe projekt van 16 kamers vergt de bouw met de in richting mee, een investering van 2,5 miljoen gulden. Nadat in juli de ver gunningen afkwamen is hei aanne mersbedrijf De Bont en Van Huiten uit Nieuwkuijk direkt na de bouw vakvakantie met het iverk begonnen. Dit vordert zo snel dat men bijna 3 Voorzitter is Ir. Th. van Lammeren, vice-voorzitter C. van Riel, terwijl verder de heren P. Jansen, J. Cree- mers, P. van de Wouw, arts, H. Ver haak deel uit maken van het bestuur. Deken P. Werner is als bisschoppe lijk adviseur toegevoegd. Als admini strateur is de heer H. v. d. Nieuwen- huizen aan het centrum verbonden. Sinds het vertrek van de zusters in 1962 berust de leiding bij mej. zr. Somers, die door een 18-tal perso neelsleden wordt geassisteerd. In het nieuwe tehuis hopen zij de verzor ging van de bejaarden nog beter ter hand te kunnen nemen. De toekom stige bewoners komen in een modern huis, dat volgens de nieuwste richt lijnen van het ministerie wordt ge bouwd. Dat houdt ondermeer in, dat de kamers ruimer zijn dan in de meeste bejaardencentra het geval is. Over *h jaar zullen de eerste bejaar den er hun intrek in kunnen nemen. Het huidige, sterk verouderde bejaardencentrum dat vroeger als klooster dienst deed en nu gaat verdwijnen weken op het bouwschema voor ligt. Als het weer mee blijft werken kan in januari met de bouw van de eerste verdieping worden begonnen. Bestuur De hoofdingang is geprojekteerd aan een toegangsweg die parallel loopt met de Burg. van de Heijden- straat. Hier komen ook parkeerter reinen. Het hoofdgebouw, zowel be gane grond als verdieping, zal be staan uit een ruime entree, spreek kamers, vertrekken voor de direk- trice, logeerkamers en een grote open aula, die ondermeer als recreatiezaal gebruikt gaat worden. Voor de hoofd vleugel liggen dan twee uitbouwen waarvan in een gedeelte de chapelle ardente is ondergebracht en in de an dere blok de eetzaal, keuken en dienstvertrekken zijn gedacht. In de twee vleugels die ook uit 2 verdiepingen bestaan, worden de ka mers met de hierbij behorende doucheruimten etc. gebouwd. Aan de elektrische- en sanitaire voorzienin gen wordt de grootste aandacht be steed. Het gebouw is ook van twee liften voorzien. Het totale complex van St Jacobushof omvat 13.000 m2. Het gebouw is vrij klassiek en de vorm heeft veel weg van de zgn. oud- Franse stijl. Modern „Het moet niet té modern worden, want tenslotte wordt het niet voor ons maar voor de bejaarden gebouwd", is de mening van de heer Kop, de secre taris-penningmeester van he bestuur. Meer efficiency bij de PTT Wanneer men het rapport bekijkt dat door enige efficiencybureaus is uitgebracht over de gang van zaken bij de PTT dan is wel duidelijk, dat 't hoog nodig is, dat de PTT wat ef ficiënter gaat werken, waardoor vele miljoenen kunnen worden bespaard. Het zou echter te ver voeren, wan neer de PTT alle suggesties van de efficiencybureaus zou volgen, want in dat geval zou er bitter weinig over blijven van het dienstverleningsinsti tuut dat de PTT toch eigenlijk is. Er zijn echter zonder meer enige voorstellen die de bijzondere aan dacht van de PTT verdienen, aange zien zij een wezenlijke bijdrage bete kenen tot een grotere efficiency. We denken hierbij aan de 1000 vracht auto's welke door de PTT worden ge huurd van de Rijksautomobielcentra- le en waarvoor de PTT niet minder dan gemiddeld 46 cent per kilometer betaalt. Een prijs die bijzonder hoog is in vergelijking met de km-kosten van andere bedrijven. Zo zou ook de mechanisering en automatisering van het sorteerproces bij gebruik van numerieke adresco des een grote vooruitgang betekenen, die volgens het rapport een besparing van 35 miljoen en 3000 man perso neel zou betekenen. In elk geval is het duidelijk, dat men bij de PTT pogingen in het werk stelt om tot grotere efficiency te komen. De tcho vAn het Zuióen Nieuwe huisvestingsmogelijkheden voor de bejaarden in Drunen Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1