wAAlwijkse en UnqstRAAtse coulant De crisis rond Europese valuta mondt uit in ware krachtproef Moderne winkels aan Stationsstraat voorjj Modehuis van Dijk en Herenkleding van Mierlo Voorlopig toch nog geen mensen naar de maan? EUROPA IN ECONOMISCHE KOORTSAANVAL Licht gespannen arbeids markt in Gewest Waalwijk AANWINST VOOR WAALWIJK k Amerikanen willen met Kerstmis experimenteren ASs de franc toch devalueert, wordt De Gaulle's positie ondermijnd Prijsstijgingen Overwonnen De rekening Meer profiteren Duitsland Combinatie van dames- en heren mode Modehuis Van Dijk Herenkleding Van .Mierlo Dodelijk Geen risico Landelijke première van Sweet Charity' tweede Kerstdag in Tiiburgse Schouw burg Ontslagaanvragen Russische order Vraag en aanbod Korte berichten MAANDAG 9 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No. 99 De echo VAO het Zuióen Üitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Te], 04160^621-2746 - Kaatsheuvel: Pr, van Beurdenstraat 8. tel. Abonnement p. week (0,30+ 2 ct. inc.k.) 0.32 p. mnd. (1,30 10 ct. inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 I'- l^wrt- P- Post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres ..ECHO" PARIJS De crisis rondom de Europese valuta mondt uit in een van de grootste krachtproeven die het oude continent, voor zover uit rijke lan den bestaand, na de oorlog heeft beleefd. Want de financiële dokters, be staande uit presidenten van nationale banken, hebben wel de diagnose gesteld van de valuta-epidemie en bovendien het recept voor genezing uitgereikt, maar de familie van de zieke wil niet naar de apotheek. De familie, bestaande uit regeringen, nationale sentimenten en partijen wil naar een andere dokter of naar de kwakzalver. In de Europese familie treedt generaal De Gaulle op als pater familias. Zoals hij Frankrijk ziet als „la grande patrie", zo ziet hij de franc als een symbool van de Franse grootheid. Dat is een politiek aspect van de Europese muntcrisis, maar bepaald niet zonder economische achtergron den. In Frankrijk zelf komen die achtergronden boven drijven. De zwakte van de franc, die een jaar geleden nog sterk was, wordt geweten aan de sociale onrust in het voorjaar met de- daaraan verbonden stakingen en een loonsverhoging van circa 17%. Nuchtere economen hebben echter uitgerekend dat door de sociale bui telingen van de lente de franc al leen een deuk in zijn waarde heeft gegeven van drie tot hoogstens 5%. Als die franc devalueert, wordt De Gaulle's sterke positie enorm onder mijnd. Hij krijgt dan de vakbonden tegen zich, die hij meer welvaart voor de leden heeft beloofd. En dat zegt wat in Frankrijk. Hij krijgt ook de bezittende klasse tegen zich, die op De Gaulle haar hoop had ge steld voor 't behoud van haar bank saldi. Als deze twee groeperingen De Gaulle gaan verlaten, is het met zijn glorie gedaan. Is het een won der dat 4e president van de repu bliek geen devaluatie wenst? Engeland zit ook in de nesten. Zijn exportcijfers stijgen maar niet voldoende. De Britten importeren daartegenover dat het een lieve lust is. Van September op oktober ver dubbelde het tekort op de Britse handelsbalans tot 66 miljoen pond. Als Frankrijk zou devalueren, komt de regering Wilson in nog grotere moeilijkheden. Reeds heeft het labourbewind aan gekondigd dat de accijnzen op ta bak, gedistilleerd en benzine op nieuw zullen stijgen. Voorts zal de omzetbelasting op textiel, snoep en 'n groot aantal duurzame gebruiks artikelen worden verhoogd. Het ver bruik van de Engelsen zal omlaag moeten om te voorkomen dat het pond opnieuw ten val komt. Er zal ook wel veel import van reserve-voorraden plaats vinden in de Britse eilanden, omdat men de munt niet meer vertrouwt. Geen teken van kracht voor Wilson en zijn team. Uit de prijsstijgingen in Engeland zal stellig weer sociale onrust voortvloeien, want ook de Britse vakbonden laten zich niet on betuigd als het om kostenstijging gaat. In Italië gaat het economisch voor de wind, maar politiek is er nogal wat verwarring. Men verwacht dat er loonsverhogingen zullen moeten worden gegeven, op weg naar meer sociale verheffing van de massa. Hoe echter de Italiaanse economie zal reageren op een Franse devalua tie of een Engelse of van beide, is niet te voorspellen. Zeker is, dat zij van een Duitse revaluatie sterk zou profiteren, waarmee het financieel evenwicht weer in een andere hoek van de E.E.G. zou worden verstoord. de loonsverhoging binnen of op de grenzen van de gestegen produkti- viteit te houden. Het gevolg is geweest dat ook de prijzen meer matig zijn gestegen. Gemiddeld met 1,5% per jaar mag men schatten. West-Duitsland kreeg een enorm overschot op zijn beta lingsbalansen en kon grote bedra gen aan het buitenland lenen. Dat heeft het ook gedaan. De regering in Bonn heeft ook de werkgelegen heid in de hand weten te houden, zowel in tekorten als in overschot ten. In de tekorten wordt voorzien door buitenlandse arbeidskrachten, voor overschotten heeft men een export-offensief ontketend dat ge slaagd mag worden genoemd. In 't midden van 1967 begon in de bonds republiek een recessie. Men kocht minder in de gigantische kooppalei zen van Düsseldorf en Frankfurt. Door kostenbeperking en extra inspanning is de Westduitse indus trie er in geslaagd het tekort in de binnenlandse afzet door toegeno men export te compenseren. Daar mee is de Duitse depressie over wonnen. Het is duidelijk dat de Fransen de Duitsers Europees economisch verraad verwijten nu zij niet wil len revalueren als konsekwentie van hun geslaagde economische strategie. Anderzijds wenst de Duit se industrie niet op te draaien voor het gebrek aan discipline dat de Fransen in het marktverkeer heb ben getoond. s De Engelsen zien ook liever de mark stijgen dan de franc vallen. De Amerikanen willen de Duitsers niet afvallen die een goed deel van de Europese herbewapening kun nen betalen als een tegenwicht voor de Russische dreiging en dit ook willen. Parijs krijgt de rekening van hun vroegere acties tegen de dollar thuis gestuurd. Fransen en Britten worden elkaar in de armen gedreven. Dit zou de E.E.G. en Nederland ten goede kunnen komen. Ook zou Nederland op korte termijn meer profiteren van een Duitse revalua tie dan van een Franse devaluatie, omdat met name de Europese land bouwprijzen opnieuw onderwerp van discussie worden. Dit laatste in beide gevallen. Maar onze industrie zou het voor ëxport zonder inspan ning makkelijker krijgen en dat is niet de ideale weg om een sterke industriële natie te vestigen. Die kan er overigens komen als wij in de komende Europese strubbelingen ons hoofd koel houden en met onze loonbeweging meer naar de Duitse gedegenheid kijken dan naar de Franse slag. Europa gaat economisch een ge vaarlijke tijd tegemoet, omdat na tionale sentimenten de geest van economische samenwerking drei gen te overtroeven. Met toenemend protectionisme in de V.S. zou dat de wereldhandel een flinke deuk kun nen geven. (van onze verslaggever) WAALWIJK De Stationsstraat krijgt als winkelstraat steeds meer al lure. Begin volgend jaar zal het winkelend publiek kennis kunnen maken met twee zeer moderne modehuizen. De voormalige openbare lagere school aan de Stationsstraat zal da neen bijzonder fraaie verkoopruimte worden voor het Modehuis Van Dijk en Herenmodezaak Van Mierlo. Als alles mee zit, hopen beide zakenlieden over enkele maanden het nieuwe pand te kunnen openen. Het projekt wordt met voortvarendheid aangepakt. Het woord revaluatie brengt ons naar de bondsrepubliek, waar de kaarten momenteel tegengesteld lig gen aan die in Frankrijk, Engeland, België en een beetje in Nederland. In West-Duitsland bevinden zich momenteel niet alleen enorme vluchtkapitalen, maar daar heeft men eigenlijk gewerkt zoals men in heel Europa had moeten doen. Men is er in geslaagd van jaar tot jaar Het Modehuis Van Dijk is reeds met een verkoopruimte aan de Sta tionsstraat gevestigd. Voor de school werd enkele jaren geleden een aan trekkelijke vitrine aangebracht. De exclusieve herenmodezaak v. Mier lo is nog in de Grotestraat te vin den. De heer Van Mierlo had hier weinig uitbreidingsmogelijkheden, zodat hij naar een nieuw vestigings. punt zocht. „De combinatie van een dames- en een herenmodezaak is bijzonder goed. Daar heb ik steeds naar ge streefd. Het is ook voor de cliënten leuk dat ze praktisch in hetzelfde pand zowel voor man als vrouw te recht kunnen", vindt de heer Van Mierlo. De twee ondernemende zakenlie den hebben architekt Mekel uit Waalwijk de opdracht gegeven het nieuwe pand te ontwerpen. De fir ma Van Dijk blijft de zaak die men nu heeft, als een aparte verkoop ruimte speciaal voor corsetterie en lingerie benutten. Wel komt er ach ter in de zaak een verbinding met het nieuwe Modehuis, dat is gepro- jekteerd op de plaats waar nu de vitrines zijn aangebracht. Aanslui tend hierop komt dan de Heren modezaak Van Mierlo. „Zowel van buiten als van binnen wordt het bijzonder fijn. We beste den er alle zorg aan. Hier moet iets exclusiefs tot stand komen. Zo komt er ook neon-reclame op de nieuwe zaak, waardoor de Stations straat zeker aantrekkelijker wordt", aldus de heer Van Dijk. De ingang-partijen zijn voor bei de zaken onder de „torentjes" van de scholen geprojekteerd. De heer Van Mierlo ziet zijn zaak verrijkt m£t 10,5 meter etalageruimte. Daar achter komt dan de verkoopruimte voor exclusieve herenmode van 100 vierkante meter. Dat is het dubbele van de ruimte waarover de heer v. Mierlo thans aan de Grotestraat be schikt. Op de eerste etage, waar ook 100 m2 ter beschikking staat, komt een speciaal ingerichte shop voor jeugd- en sportkleding. Concrete plannen over de zaak in de Grote straat heeft de heer v. Mierlo nog niet. Het ziet er voorlopig naar uit, dat een reisje naar de maan geen reali teit gaat worden. Dat is merkwaar dig wanneer we weten dat alle tot nu toe uitgevoerde bemande ruim- tevluchten met alle gevaren en kos ten van dien uitgevoerd werden als onderdeel van het programma dat er tenslotte toe moest leiden dat er een man op de maan zou worden gezet. Nu de Amerikanen het plan aan kondigden voornemens te zijn om omstreeks de Kerstdagen een cap sule met drie astronauten rond de maan te laten cirkelen, waarna deze ruimtevaarders weer naar de aarde zouden terugkeren, reageert een van 's werelds meest vooraanstaande deskundige, Sir Bernard Lovell, di recteur van Engelands reuze-radio- telescoop te Jodrell Bank hierop, met de mededeling dat dit plan ab surd is en dat het twijfelachtig zal zijn of de astronauten deze tocht zouden overleven. De mogelijkheid bestaat namelijk dat zij niet meer zouden kunnen loskomen uit hun cirkelvormige baan rond de maan. Zij zouden om het leven kunnen komen door stra ling als gevolg van zon-erupties. Of ze kunnen te pletter worden ge drukt bij het opnieuw betreden van de atmosferische ruimte door de ge weldige hoge snelheid waarmee ze in de atmosfeer zouden terugkeren en wel een snelheid van ongeveer 40.000 km. per uur, die nog nie mand heeft overleefd. Lovell meent, dat de techniek der mate ver is gevorderd, dat men er verstandig aan doet om niet met be mande capsules te werken, doch met onbemande, die tegenwoordig in staat zijn als robots te fungeren en allerlei opdrachten kunnen uit voeren, zonder dat daarbij mensen levens op het spel worden gezet. Volgens Lovell zouden de Russen reeds het plan koesteren om niet met mensen, maar met robots de maan te gaan verkennen. Uiteraard vraagt men zich af, of De nieuwe musical „Sweet Chari ty", welke op tweede Kerstdag, don derdag 26 december in de Tiiburgse Stadsschouwburg in première gaat, wordt gevolgd door een serie voor stellingen van deze musical (iedere avond om 20.15 uur) tot en met vrijdag 3 januari 1969. Alleen op oudejaarsavond is er geen voorstel ling. De grote vedette in deze mu sical is Jasperina de Jong. Ze zingt, akteert, danst als de beste en prak tisch tijdens de gehele voorstelling is zij op het toneel. Door een zeer consciëntieuse voor bereiding willen de producers van deze musical (René Sleeswijk, P. A. Meerberg, W. Hofman en H. Slees- wijk) bereiken, dat „Sweet Charity" een even groot succes wordt als bv. „My fair lady" en „Anatevka". Wat betreft de dekorwisselingen, kan reeds gesteld worden dat ze met open doek zullen plaatsvinden, zo dat de toeschouwers doorlopend in de ban van deze unieke musical worden gehouden, welk resultaat ook bij Anatevka zo duidelijk is ge bleken. In totaal werken rond de 60 mensen mee, een grote groep waar veel van verwacht kan worden. Ondanks de bedrijfssluitingen van de laatste tijd, is er een lichte gespannenheid op de arbeidsmarkt in het gewest Waalwijk. Het totale aanbodcijfer dat 570 bedraagt, is een kwantitatieve benadering; bena dert men het cijfer echter kwalitatief, dan komt men uit op een cijfer dat ongeveer neerkomt op de helft van het totaalcijfer. Buiten deze cijfers kon de heer A. Maas, directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau, nog meedelen, dat er in de laatste 11 maanden zo'n 1200 ont slagaanvragen geregistreerd zijn, 't grootste gedeelte binnen de schoen en lederindustrie, als gevolg van de bedrijfssluitingen in de laatste tijd. De heer A. Maas gaf verder een toelichting op het cijfer, dat de re- ele arbeidsreserve aangeeft. Om tot dit cijfer te komen, moeten van het totaalcijfer worden afgetrokken de mensen die geplaatst zijn op o.a. de sociale werkplaats, de aanvullende werken en degenen die niet op een GSW: of SWH-object werkzaam zijn, in totaal 320 personen. Verder zijn dan niet plaatsbaar degenen die in militaire dienst moeten. In dit totaalcijfer vallen dan ook nog 20 jongelui die nog geen 19 jaar zijn. Het voor het bedrijfsleven beschik bare aanbod van volwassenen be draagt dan 225. Hiertegenover staat dan van de kant van het bedrijfs leven een totale vraag van 520, waarvan 130 jongelui. Uitgaande van deze cijfers, durft de heer Maas te spreken van „een lichte neiging naar overspannenheid". Uit de cijfers van de ontslagaan vragen blijkt, dat men zo'n 1200 ontslagaanvragen te behandelen heeft gekregen. Het belangrijkst deel vormt hiervan wel de schoen en lederindustrie. Gezien dit feit, kan men wel spreken van een sa nering. Bovendien is dit cijfer in verhouding tot de andere gebieden wel erg hoog. Een nog steeds goede arbeidsmarkt kan afgeleid worden, aldus de heer Maas, uit het feit dat de mensen nog steeds snel geplaatst worden. Van arbeidsonrust is dan echter in het geheel geen sprake. Bijzonder intensief is de werving van bedrijven bij de firma's die gaan sluiten. De stijging van het vraagcijfer in de schoen- en lederindustrie is het gevolg van het zo goed als zeker afkomen van een nieuwe Russische order. Als het werven van arbeids krachten in eigen streek wat min der gaat, proberen de bedrijven de mensen naar elders te halen. Een goed voorbeeld is de Fa. Lips in Drunen, die in Zuid-Limburg men sen bereid vonden in Drunen te ko men werken en die, zo gauw er in Drunen huizen beschikbaar komen, hier ook komen wonen. De indruk bestaat tevens, dat de inkomende pendel een lichte stijging ondergaat. Zo'n 800 buitenlandse werknemers de deskundigen al deze gevaren en problemen dan in het verleden te luchtig hebben opgevat, toen men namelijk nog de idee had mensen naar de maan te kunnen sturen. Zouden die lieden van de NASA in de Verenigde Staten deze geva ren en problemen niet kennen? Dat is niet te geloven. Aangenomen mag worden dat de deskundigen in de V.S. weten wat ze doen en dat zij wanneer ze astronauten ron de maan laten cirkelen maatregelen hebben getroffen, opdat hun terugkeer naar de aarde naar menselijke bereke ningen mogelijk zal zijn, zonder dat daarbij bijzondere risico's worden genomen. De vraag blijft nu of het aange kondigde experiment van de Ame rikanen door zal gaan of niet. zijn werkzaam in het gewest en wanneer de grenzen niet gesloten zouden zijn, zou dit aantal nog be slist stijgen. De bouw vertoonde in het gewest Waalwijk, in vergelijking met vori ge maand, een zeer lichte stijging voor wat 't aanbod betreft. Schoen en leder en metaal daalden iets, ter wijl de handel gelijk bleef. In de sektor kantoorpersoneel viel een da ling waar te nemen van 34 naar 25; in de sektor personeel algemene dienst echter een lichte stijging van 45 naar 56. Het aantal minderge- schikten/mindervaliden steeg met 14 tot 266. Buiten de geregistreerde vraag in de schoen- en ledersektor, die steeg van 189 naar 240, bleef de vraag in de andere sektoren op het zelfde peil. De geregistreerde arbeidsreserve aan mannen bedroeg in Nederland in november een percentage van 2.1 en voor Noord-Brabant 2.8. Het ge west Waalwijk heeft een percentage van 2.4, terwijl dit percentage voor 't rayon Waalwijk ligt op 2.7. Hier bij steekt gunstig af het rayon Don gen met een percentage van 2. Verolme zal in Brazilië oorlogs schepen gaan bouwen, waarvoor een contract werd getekend. Er bestaat kans dat Johnson nog dit jaar naar Eüropa komt om een top-overleg te houden met de Russische leiders. Er bestaat ook kans dat hij dan West-Europa be zoekt. - In Kiev is afgelopen weekeinde een topconferentie geweest tussen Russische en Tsjecho-Slowaakse leiders. - In Nederland blijft een staking in de metaalsector dreigen, wanneer de partijen niet tot overeenstem ming betreffende de CAO kunnen komen. Als gevolg van rassentegenstel lingen hebben zich in San Francis co afgelopen week verscheidene rel letjes voorgedaan. De politie heeft lang strijd moeten leveren met 'n 800 studenten die de universiteits gebouwen wilden bezetten. Deze bekogelden de politie met stenen en flessen en wierpen auto's omver. Met behulp van traangas en gum miknuppels kon de politie'tenslotte de baas worden. Vele arrestaties werden verricht en er raakten een groot aantal studenten en politie mannen gewond. In Amerika zijn bij een mijn-ont ploffing 78 mijnwerkers om het leven gekomen.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1