waalwijkse en lanqstpaatse couRant Openbare bibliotheek van Waalwijk komt in Brabant goed voor de dag Wie is de vijand? NIET ALLEEN BIBLIOTHEEK, MAAR OOK ONTSPANNINGSCENTRUM van Waarschijnlijk wordt binnenkort begonnen met aanleg van tunnel tussen Engeland en Frankrijk DONDERDAGAVOND 12 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No. 100 BBBBBBBBBBBHI WAALWIJK „De bibliotheek moet niet gezien worden als een gebouw waai men boeken komt lenen of, als liet uitkomt in een naslag werk snuffelt of een tijdschrift doorbladert. De openbare bibliotheek is'n ontspanningscentrum, waar iedereen vrij mag rondlopen. Te weinig mensen maken er gebruik van", zo ver- lelde ons mej. Swarttouw, bibliothecaresse van de Openbare Bibliotheek in Waal wijk. Een bibliotheek met een streekfunktie, want de leden komen behalve uit Waalwijk, uit alle omringende gemeenten. De bibliotheek telt zo'n 1500 leden, die bijzonder enthousiaste lezers zijn. Dat blijkt duidelijk uit de cijfers als men die vergelijkt met andere plaatsen. Toch zijn er nog te weinig Waalwijkers lid van deze openbare bibliotheek. Waarschijnlijk is men niet op de hoogte van de vele mogc 1 ijkheden Leeszaal is voor iedereen toegankelijk -Qxcluóieve c^lerenkledincf - j L' a. P WAALWIJK De jeugd £500 leden Noodgebouw 10.000 boeken Tentoonstelling Veel mogelijkheden Veel hotels in ons land lijden verlies Overheid zal scherp op prijzen gaan letten De Tcho VAD Zuióen Jitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30-t- 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. 1,30+10 ct inc.k.) 1,40 p. kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 P kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Ongericht 1878 Bureaus Grotestraai 205, Waalwijk Tel. 0416U-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegrair-adres ..ECHO' Zonder dat velen in het Westen dat goed beseffen, is er reeds ja renlang een verschrikkelijke stille strijd tussen enerzijds de Sowjet- Unie en anderzijds communistisch China. Deze strijd manifesteert zich niet alleen in een over en weer ne geren en scheldkanonnades via de persorganen, neen, die speelt zich in alle stilte af en wel langs de zeer lange grenslijn dwars door Azië, waar in een barre verlatenheid zich regelmatig kleine incidenten en schermutselingen voordoen, die zo- j wel de machthebbers te Moskou als die te Peking uitermate irriteren. Voorts ontmoeten Russen en Chi nezen elkaar waar ook ter wereld als tegenstanders. In de Zuidame- rikaanse landen staan Russische agenten achter Moskougezinde groepen doch hun felste tegenstan ders zijn de Pekinggezinde groepe ringen igesteund en geleid door Chi nese agenten. Zo is het niet alleen in Zuid-Amerika, doch ook in vele landen van Afrika en Azië. De strijd tussen deze twee machten is feller en intensiever, dan die welke zij weer voeren tegen de Ver. Staten. Geruime tijd was de toestand zo, dat bijvoorbeeld in Azië de Russen een groot deel van hun invloed had den verloren. Overal gaven de Chi nezen de toon aan. Zo ook in Hanoi waar zij de oorlogzuchtige partij steunden. Automatisch steunden de Russen als hun tegenspelers de meer gematigden in Hanoi. Dank zij het feit, dat de Ameri kanen en Zuid-Vietnamezen kans hebben gezien de felle Têt-offensie- ven van de communisten in Zuid- Vietnam te weerstaan, ontstond er een zekere teleurstelling en mat heid in de oorlogsgezinde groepe ring in Hanoi. Hiervan maakten de Russen dankbaar gebruik om hun gematigde invloed verder uit te breiden en op die manier meer vat te krijgen op Noord-Vietnam. Ook voerden zij hun hulpverlening op. Als tegenprestatie waren zij na een verzoek van de Ver. Staten aan Moskou uiteraard wel bereid hun invloed in Hanoi aan te wenden om de Noordvietnamezen naar de conferentietafel te krijgen. Dat dit gelukte was prettig voor de V.S., doch betekende indirect voor de Russen een grote overwinning op de Chinezen, die nu het grootste deel van hun invloed in Hanoi ver speeld hebben. Dat de Chinezen de grote vijand voor de Russen zijn, blijkt ook wel duidelijk uit het feit, dat Moskou heel voorzichtig en delicaat contact heeft opgenomen met Tsjang Kai Sjek op Formosa. Bovendien vloeit uit de recente grote uitbreiding van de Sow jet-marine, waarvan 't Westen de resultaten onder andere ziet in de Middellandse Zee, voort, dat ook de kwaliteit en de kwanti teit van de Sowjetmarine in het Verre Oosten sterk is toegenomen, hetgeen de Chinezen een doorn in het oog is, aangezien de Sowjets hiermede een tangbeweging maken rond het gehele Chinese vasteland. Daar komt dan nog het contact met Formosa bij, waardoor de mogelijk heid niet uitgesloten zou zijn, dat t.z.t. de Russen bepaalde facilitei ten zouden verkrijgen. De Chine zen stellen daar echter weer een andere troef tegenover. Zij sloten met het kleine Albanië een over eenkomst waarbij dit land toestaat, dat er zich Chinese troepen zullen bevinden, terwijl de Chinezen ook toestemming krijgen voor de aan leg en bemanning van bases voor geleide projectielen. Dat betekent voor de Russen een geheel nieuwe situatie, want tot nu toe troffen zij in het westen slechts de V.S. en hun bondgenoten als potentiële vijan den, maar nu nestelen de Chinezen zich ook reeds aan de Russische westgrens en dat iö voor Moskou 'n wel zeer pijnlijke zaak. Bovendien hebben de Chinezen nu na vele jaren weer het contact hervat met de Amerikanen, waarbij zij elkaar op ambassadeursniveau regelmatig in Warschau ontmoeten om te praten. Zo tobben de drie belangrijkste tegenstanders in de wereld met het probleem en de vraag: wie is de vijand (Van onze verslaggever) Er zijn in Nederland verschillende soorten bibliotheken. Mej. Swarttouw wijst op de wetenschappelijke (uni versiteiten etc.) de speciale (kloosters musea) de bedrijfsbibliotheken (met wetenschappelijke en ontspannings lectuur), de parochiebibliotheken 'en de openbare bibliotheken, welke laat ste voor iedereen bestemd is. Waal wijk kont nu zo'n zeven jaar een openbare bibliotheek, die als een ontspanningscentrum gezien kan wor den. „Wij zijn hier wel degelijk een opvangcentrum voor de jeugd en overdag ook vaak voor de bejaarden" die komen kijken of er iets van hun gading is". „Voor de opvoeding van de jeugd is lezen belangrijk. We stimuleren de ouders dan ook voortdurend hun kinderen een abonnement op de bi bliotheek te geven. De kosten (f 1,50 per jaar) kunnen moeilijk bezwarend zijn. Hoe eerder 'n kind een boek in handen heeft, hoe be ter. Voor de allerkleinsten van IVz en 3 jaar hebben we al geschikte boekjes. Voor bijvoorbeeld de meis jes en jongens die op de eerste klas van de lagere school zitten zijn er in de jeugdbibliotheek leuke boek jes te vinden, aangepast aan de vor deringen op school. Lezend maakt de jeugd zich immers sneller de taal eigen", aldus mej. Swarttouw. met een derde plaats beslist goed voor de dag. De Waalwijkse bibliothecaresse vindt het contakt van de jeugd met de bibliotheek uitermate belang rijk. Voor de kinderen is er ook 'n speciale ruimte. Veel ouders laten hier hun kinderen boeken uitzoe ken, terwijl zij zelf hun lectuur ver zamelen. Mej. Swarttouw hoopt dat ook de Waalwijkse scholen de bi bliotheek-les gaan invoeren. De klas kan zich dan al werkende het na slagmateriaal eigen maken. Men leert zo het zoeken en omgaan met de boeken en encyclopedieën. De openbare bibliotheek Waal wijk is aangesloten bij de Gemeen schappelijke Provinciale Bibliotheek Centrale voor Noord Brabant, ge vestigd in Tilburg. Overigens is het stichtingsbestuur, onder voorzitter schap van mr. Ph. Timmans en met dr. F. Vercauteren als secretaris, volledig zelfstandig en zijn ook praktisch alle 10.000 boeken eigen dom. De gemeenschappelijke Pro vinciale Bibliotheek Centrale uit een fusie ontstaan tussen de Ka tholieke, de Christelijke en de al gemene prov. bibliotheek centrale verleent haar diensten aan 46 openbare bibliotheken en aan 60 uitleenposten in de provincie. Dit houdt o.m. in het leidingge ven, boekselectie en beschikbaar stellen van personeel. Men streeft in Noord Brabant tot een volledig netwerk van 80 openbare bibliothe ken en 120 uitleenposten. Van de 46 bibliotheken die er op dit mo ment zijn staat Waalwijk met een boekenvoorraad van 11.000 op de tweede plaats achter Vught. Ook voorwat het aantal uitgeleende boe ken betreft (bijna 90.000) komt men Van de 1500 leden is de helft jeugd en de helft volwassenen. „Dit is een verheugend teken. De mees te bibliotheken tellen driemaal zo veel jeugdleden als volwassenen. De leden komen uit heel de streek. Zelfs uit plaatsen die dichter bij andere grote steden liggen. Daaruit blijkt dat de boekenvoorraad uit stekend is en men de zaaltjes ge zellig vindt. Onze leden zijn zeer enthousiaste lezers. Elke avond, als de bibliotheek open is, is er een goede bezetting. Er zijn in ons land maar weinig bibliotheken waar men zoveel avonden terecht kan", aldus mej. Swarttouw. Ook de leeszaal is erg in trek. Gemiddeld treft men er 60 perso nen per dag aan. Daaronder zijn veel scholieren die de bibliotheek als een trefcentrum zien waar men kan praten over boeken en tijd schriften en kan discussieren over de inhoud ervan. Dit bewijst dat de bibliotheek in Waalwijk aanslaat. Het is nu zeven jaar geleden dat het eerste houten noodgebouw, achter het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst aan de Grotestraat, werd betrokken. Twee jaar later kwam er al een uitbreiding. Het was wethouder C. P. van den Hoven die negen jaar geleden in de raad pleitte voor een grote Waalwijkse bibliotheek. Tot dan kende men alleen de parochie- en de protestantse gemeentebiblio theken. Om voor subsidie van het rijk in aanmerking te komen moet de ge meente 20.000 inwoners hebben. Dat was nog niet het geval toen de heer Van den Hoven zijn plan lanceerde. In 1961 gaf de gemeente echter haar fiat aan de plannen van een stich tingsbestuur. Er kwam jammer- genoeg weggedrukt achter de hui zen aan de Grotestraat een bi bliotheekgebouw, dat volgens de bibliothecaresse nu al weer aan de krappe kant is. Uiteraard hoopt het stichtingsbe stuur nog eens op een permanent gebouw in het nieuwe City-plan. Zoals wij enkele weken geleden publiceerden wordt er met de opzet van het Sociaal Cultureel Centrum ean de Mr. van Coothstraat reke- DE JUWELIER DIE BLIJVENDE LUXE BETAALBAAR MAAKT JUWELIERSBEDRIJF N.V. BRABANTPLEIN 18 BREDA Het is vrijwel zeker, dat er binnen kort begonnen wordt met de bouw van een tunnel onder het Kanaal en wel tussen Engeland en Frankrijk. Men legt namelijk op het ogenblik de laatste hand aan berekeningen met betrekking tot de rentabiliteit van de ze tunnel. De bouw zal worden uit gevoerd door een particuliere instel ling, die daarvoor internationaal wor den gefinancierd. De totale kosten van de bouw van de tunnel worden geschat op ongeveer drie miljard Franse franks. Technisch en financieel staan er geen beletsels in de weg en aange zien door de moderne ontwikkeling ock politieke en militaire belemme ringen zijn opgeheven (Engeland zal zich nader tot Europa moeten aan sluiten en militair heeft tegenwoor dig de geïsoleerde positie van Enge land weinig nut meer), zal de Ka naaltunnel, waarvoor reeds in de tijd van Napoleon plannen werden ge maakt, nu wel over enige jaren zijn gerealiseerd. Verwacht wordt, dat het bestaan van deze tunnel, die waarschijnlijk de naam „Eurotunnel" zal krijgen, een ning mee gehouden, dat er later nog eens een bibliotheek-leeszaal bijge bouwd kan worden. Dat zijn echter toekomstplannen. In de leeszaal treft men vele na- elagwerken aan. Verder zijn er tijd schriften zowel populair, technisch als wetenschappelijk, weekbladen en verschillende landelijke dagbla den. In de bibliotheek staan keurig gerangschikt naar onderwerp de 10 duizend boeken. Voor volwassenen zijn er 3500 Nederlandse romans, 600 buitenlandse romans, 3000 stu dieboeken en 250 naslagwerken. Voor de jeugd bevat de afzonderlij ke jeugdzaal 2200 leesboeken, 1500 ontwikkelingsboeken en 100 jeugd naslagwerken. „Opvallend is de grote vraag naar boeken over psychologie, letterkun de en opvoedkunde. Overigens kun nen we aan de meeste aanvragen wel voldoen. De voorraad is goed en de nieuwste boeken die ver schijnen kopen we aan. Om de le den op bepaalde uitgaven te atten deren richten we voortaan 'n ten toonstellingshoekje in, steeds met 'n ander onderwerp. Nu is dat zowel bij de volwassenen als de jeugd "kerstmis". In januari wordt het weer wat anders". Mej. Swarttouw wil de Openbare Bibliotheek van Waalwijk zoveel •mogelijk aantrekkelijk maken. Zij heeft daarbij maar een wens, dat nog meer mensen besluiten lid te worden en boeken komen lenen. Wie eens rustig in de leeszaal wil komen snuffelen of een krantje le zen is van harte welkom. De lees zaal is gratis toegankelijk. De ope ningstijden stellen iedereen in staat een bezoek aan deze bibliotheek te brengen. Men kan er terecht: volwassenen: maandagmiddag en -avond; dinsdagmiddag, woensdag avond, vrijdagmiddag en -avond en zaterdagmorgen en -middag. De jeugd is welkom op maandag-, dins dag-, woensdag- en vrijdagmiddag. Dan is er verder nog een voorlees- middag op woensdag van 2.30-3.00 uur voor de kinderen van 5-9 jaar. sterke concurrentie zal gaan beteke nen voor de scheepvaart die tot nu tce de verbinding in stand houdt tus sen Engeland en het vasteland van Europa. Natuurlijk komt de klap het hardst aan, voor die scheepvaartmaat schappijen, die zorgen voor een ver binding tussen Engeland en Frank rijk. Verbindingen tussen Engeland en België zullen de concurrentie al minder voelen en de verbindingen tussen Engeland en Nederland voelen het nog minder. De bedoeling is overigens, dat de passage door de tunnel niet gratis zal zijn. Men zal een bepaald tolgeld moeten betalen en die tellen echt wel mee. Hierdoor bestaat voor de scheepvaartmaatschappijen de moge lijkheid met de tunnel te concurreren. Reeds geruime tijd is bekend, dat het in de horecasector en dan wel speciaal in het hotelbedrijf niet zo best gaat. Al jaren hoort men klach ten. Het laatste kwartaaloverzicht van de AMRO-bank toont duidelijk aan, dat het momenteel helemaal niet zo goed gaat met de hotels in Nederland. De helft van de onge veer 4800 hotels in ons land werkt met verlies en de rest maakt niet meer winst dan hoogstens \Vz tot 2 procent van het in het bedrijf ge- investeerde kapitaal. Het is heel duidelijk, dat er iets zal moeten gebeuren wil het ho telbedrijf weer een rendabele zaak worden. Natuurlijk zit men niet stil en zoekt men naarstig naar wegen om deze branche weer gezond te maken. Uit een en ander blijkt wel, dat er veel zal moeten veranderen en dat betekent tevens, dat er auto matisch een soortsanering zal plaats vinden, wanneer bestaande bedrij ven zich niet aan de nieuwe ontwik kelingen kunnen aanpassen. Een belangrijk element dat bij zonder kostenbesparend voor de ho telexploitanten kan zijn, zijn de „convenience foods", voedsel dat door de fabrikant reeds zover is voorbewerkt en toch lang houdbaar is, dat de hotelier dit voedsel zo, na slechts een korte bewerking (verwarmen e.d.) kan opdienen, dergelijke voedingsmiddelen sparen uiteraard tijd en personeel, dus geld. Minister De Block (Economische Zaken) zal de prijsstijgingen in verband met de invoering van de nieuwe omzetbelasting (BTW) op 1 januari 1969 scherp in de gaten hou den. Zonodig zal hij prijsstoppen afkondigen om ongeoorloofde prijs stijgingen tegen te gaan. Voor een algemene prijsstop, waarover in de Tweede Kamer werd gesproken, -ziet de minister echter geen aanlei ding. Volgens de bewindsman heeft de economische controledienst nog geen buitensporige prijsverhogingen ge constateerd en dus zou een algeme ne prijsstop een ernstig blijk van wantrouwen zijn tegenover de de taillisten. Via de economische con troledienst houdt de minister echter een scherp oogje in het zeil en hij zal niet schromen om als dat nodig zou zijn, strenge maatregelen te ne. men.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1