wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRant Akties om bevolking wegwijs te maken in het verkeer fel Gemeente Sprang-Capelle pakt rattenbestrijding aan Nieuwe school in Waspik-Boven wordt zaterdag officieel geopend de eeb fan het zuiden J. mn Helvoirf eest NIEUWJMRSADVERTEOTEE RlhICO VERBOND VOOR VEILIG VERKEER AFDELING WAALWIJK TELT NOG TE WEINIG LEDEN ml>miTR0L )INÏ]R0L$peÓASü4 ZoeMvtij*. -Huidverzorging DONDERDAGAVOND 12 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No. 100 iedere weggebrui ker moet eigenlek worden Via de scholen Verkeers- esi lechïissche cursus ¥erkeerbngades Contact-adressen ...cbuvbVrdïMAA* Waalwijk OxaT Duur betaalde gastvrijheid Onnodig en onverantwoord Help mee Gymzaal is vurigste wens van schoolbestuur Verkeersonderwijs Wensen De Sint besteedde veel geid dit jaar zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder De tcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30-f- 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt. (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO* (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Op allerlei terreinen wordt er momenteel gewerkt om het verkeer in Nederland zo veilig mogelijk te maken. Zowel in de kranten als door middel van de radio en televisie tracht men de weggebruiker wegwijs te maken in de verkeersproblematiek. Dat is, als men de onge vallenstatistiek beziet, ook wel nodig. Nog steeds eist het verkeer een te groot aantal slachtoffers. Ook in Waalwijk wil men het publiek in deze begeleiden. De plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer ontwikkelt momenteel een groot aantal akties voor de komende maanden. De laatste jaren is er door het Verbond voor Veilig Verkeer in Waalwijk maar weinig aan de weg getimmerd. Dat had allerlei oorzaken. Er kwam een bestuurswisseling en de nieuwe leiders waren er van door drongen, dat er orde op zaken gesteld moest worden. „We gaan meer voor lichting geven, met name voor het gemotoriseerd verkeer, daarnaast ko men er algemene akties. Zo zal ook het ledental moeten stijgen. Zonder de financiële ruggesteun van de le den is het nu eenmaal onmogelijk goede akties op touw te zetten. Iedere weggebruiker is feitelijk moreel ver plicht hieraan zijn steun te geven", vertelt de heer L. van Hooff ,Inspek- teur-korpschef van de gemeentepoli tie in Waalwijk en vice-voorzitter van de afdeling Waalwijk van het Ver bond voor Veilig Verkeer. Om meer bekendheid te geven aan het Verbond voor Veilig Verkeer zijn er circulaires verspreid onder de leer lingen van de lagere scholen, terwijl ook de bedrijven zijn benaderd. De afdeling telt momenteel 172 leden en dat is in een stad met ruim 22.000 inwoners maar bitter weinig. De con tributie behoeft niemand van het lid maatschap te weerhouden. Een be drag van 2,50 per jaar kan voor niemand een bezwaar zijn. Bovendien ontvangt men daar 6 maal per jaar het fraaie blad ,,Weg-wijs" van het Verbond voor Veilig Verkeer gratis. In dit blad staan tal van nuttige tips en informaties, ook over vakanties etc. De akties via de scholen hebben maar een beperkt resultaat opgele verd. Op de 2300 circulaires die evenzovele kinderen mee naar huis brachten werd door 82 ouders gerea geerd. Dit is een bedroevend aantal. De 400 bedrijven die werden aange schreven leverden 3 donateurs op Het is duidelijk dat hier door de be volking een andere koers gevaren moet worden. Immers men klaagt regelmatig over de verkeersveiligheid en zodra een familielid of kennis iets overkomt is „Leiden is last", maar steun geven aan een organisatie die op de bres staat voor veilig ver keer is er niet bij. Het nieuwe bestuur hoopt dat als nog vele Waalwijkers besluiten lid te worden van het Verbond voor Veilig Verkeer. De plaatselijke afdeling wordt geleid door voorzitter J. Pot (garagebedrijven), vice-voorzitter In specteur L. van Hooff (politie), se cretaris J. Hoog Antink (oud korps chef), penningmeester H. v. d. Veen (scholen) en de heren J. Kobben (di- rekteur gemeentewerken), H. Vesters (bedrijfsleven), G. Smits (scholen). Het bestuur is zo samengesteld om vertegenwoordigers van allerlei groe peringen te krijgen. Dat daarbij ook het bedrijfsleven is ingeschakeld, is een verheugend verschijnsel. Een goede voorlichting bij de bedrijven op verkeersgebied is immers van grote waarde. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft een aantal akties voor de ko mende maanden gepland. Er zal een verkeerscursus en technische cursus voor bromfietsers worden gehouden. De cursus omvat vier avonden en zal in januari - uiteraard bij voldoende deelname - worden gehouden. Hier voor zullen deskundigen worden in gezet. Voor de gehele cursus is vier gulden verschuldigd. Men kan zich o[.geven zoivel schriftelijk als telefo nisch bij de heer J. Hoog Antink, BurgSmeelelaan 58, tel. 3688. Aan gezien - kuiten enkele kleine vaste onkosten - de deskundigen gratis hun medewerking hebben toegezegd, zal het Verbond voor Veilig Verkeer het geld voor verdere akties benut ten. Evenals andere jaren het geval was, v/ordt ook nu op de scholen weer verkeersonderricht gegeven. Als het nodig mocht zijn komen er ook ver- keersbrigades. De gemeente-politie van Waalwijk is momenteel met een onderzoek bezig, of op verschillende punten van de stad de schoolgaande jeugd bij het oversteken van de weg door verkeersbrigades geholpen zou moeten worden. Het lijkt inspekteur Van Hooff op enkele punten wel noodzakelijk. Als het onderzoek dit bevestigt zullen de verkeersbrigades in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer worden geïnstru eerd. Voor iedere belangstellende wor den er volgend jaar filmavonden ge organiseerd, waarop de nuttige en in teressante films van het VVV zullen worden vertoond. Gedacht wordt ook aan verkeersavonden voor het perso neel van bedrijven. Op de lagere scholen ontvangen de kinderen verkeersonderricht en wordt er een examen afgenomen, wat bij zonder nuttig is. Tot de jongen of meisje het rijbewijs gaat halen blijft het verstoken van elk verkeersonder- wijs. Daarom is het volgens Inspek teur Van Hooff bijzonder nuttig dat ook op de LTS, MULO en de mid delbare scholen iets aan verkeersvei ligheid wordt gedaan. Immers hier mee wordt de jeugd bereikt die op bromfietsen de straat bevolkt en die straks achter het stuur van een autc gaan zitten. Met al deze aktiviteiten hoopt het Verbond voor Veilig Verkeer op meer veiligheid in Waalwijk. Iedereen die de afdeling Waalwijk wil steunen en lid wil worden kan zich tvenden tot de secretaris de heer J. Hoog Antink, Burg. Smeelelaan 58, tel. 3688 of de heer H. van de Veen. Westeinde 5, tel. 2449. Het adres voor al Uw autoschades Loeffstraat 35 Tel. 4157 Gespecialiseerd Uitdeuk- en Spuitbedrijf Eigen ophaaldienst DE JUWELIER DIE BLIJVENDE LUXE BETAALBAAR MAAKT JUWELIERSBEDRIJF N.V. BRABANTPLEIN 18 BREDA Bij het naderen van de winter maakt een deel van het knagersgilde, met name de bruine (riool-)ratten, zich gereed onderdak te zoeken bij de mens in de hoop een gedekte tafel en een gespreid bed aan te treffen. Een verivachting waarin ze, te zelden nog, worden teleurgesteld. Ten dele j is dit een gevolg van onwetendheid met het vele ongerief en de gevaren, die het ongedierte vergezellen. Allereerst de gevaren. Ratten kunnen dragers van ziektekiemen zijn, ivaar- voor ook mens en huisdieren vatbaar zijn: ziekte van Weil en paratyfur eisen jaarlijkt hun slachtoffers. De eerst kan een ernstig, niet zelden do delijk verloop hebben. De kiemen worden met de urine van de bruine rat uitgescheiden en kunnen terecht komen in water, modder of op andere vochtige plaatsen. Contact daarmee kan dus levensgevaarlijk zijn; zelfs 't vissen in door ratten besmet water is niet van gevaar ontbloot. Besmetting met paratyfus kan op treden doordat ratten in aanraking komen met consumptieklaar voedsel l (ham, leverworst, gerookte vis) of dranken (water, melk). Maar vanuit hun geliefkoosde milieus, zoals vuil nisbelten, mestfaalten, riolen en slo ten, kunnen de raten ook allerlei smetstoffen over grote afstanden verslepen. Veeziekten kunnen op die manier worden verspreid doordat de smetstof van de ene stal naar de an dere wordt versleept; varkenspest, mond- en klauwzeer, ziekte van Bang (besmettelijk verwerpen). De gastvrijheid die men nog te vaak aan het gespuis verleent, wordt niet alleen dankbaar geaccepteerd, maar ook duur betaald. Behalve de genoemde ziekten, kunnen op de re kening prijken: - opvreten, bevuilen en wegslepen van voedselvoorraden en veevoe der; - aanzienlijke knaagschade; denk ook aan lichtleidingen (kortslui ting!); - ondergravingen; - doden van levende have: kuikens (jaarlijks vele duizenden), kippen, biggen, jonge kalveren. Zaterdagmorgen, 14 december a.s. zal aan de Carmelietenstraat te Was pik een bijzonder fraai schoolgebouw officieel worden geopend. Het voorbereidend werk van het geformeerde schoolbestuur voor deze voor Waspik nieuwe onderwijsinstelling is ongetwijfeld bijzonder om vangrijk geweest maar het resultaat is evenredig. „De Hoogt" zoals deze gemengde lagere school werd gedoopt, is een uitzonderlijk riant gebouw naar een ontwerp van het architectenbureau van Huiten en Schiks te Waalwijk. Het werd gerealiseerd door aannemersbedrijf De Wit uit Drunen. Ratten horen in onze samenleving niet thuis; het is onverantwoordelijk ze waar dan ook te dulden. Te meer, omdat met geringe kosten en moeite aan hun aanwezigheid blijvend een einde kan worden gemaakt: verdel ging en ratwering. Dit laatste punt wordt nog altijd te veel verwaarloosd, hoewel het feitelijk het belangrijkste aspect van de bestrijding is. De grondgedachte daarbij moet zijn: or de en netheid in bedrijf en huis zijn vijanden van rat en muis. M.a.w. ver hinder ze binnen te dringen en ont neem ze binnenshuis alle voedsel en nestelgelegenheid Strooi voor de vogels géén voedsel op de begane grond: dat wordt toch grotendeels door ratten verorberd. Met een vogel huisje zijn onze gevleugelde vrienden veel beter gediend. En ook: overvoer de eenden in stadsparken niet. Zo kan ieder het zijne bijdragen ter vermindering van het kwaad, waarbij het vaak geuite standpunt: „och, ik heb maar 'n paar ratten", volkomen misplaatst is. Die paar kunnen immers door hun enorm voortplantingstempo in de kortste keren zorgen voor een uitgebreide familie. In de week van 9 tot en met 14 december a.s. kunt U serieus van start gaan: de gemeente Sprang-Ca pelle organiseert dan een algemene campagne tegen de bruine rat. Het personeel van de dienst gemeentewer ken zal huis-aan-huis indien nodig - de bestrijdingsmiddelen verstrek ken en deskundig voor U uitleggen. Het risico is, bij deskundige uitleg van het vergiftigde lokaas, en bij stipt opvolgen van 't gegeven advies, praktisch nihil. Het gemeentebestuur vertrouwt dat ieder zijn medewerking aan deze campagne zal verlenen. Het ongedierte blijft actief, loerend op gastvrijheid. Eén wapen is onze belagers echter te machtig: een even grote mate van tegenactiviteit. Wij hopen dat steeds meer Nederlanders dit wapen zullen gaan hanteren. Het gebouw is in een L-vorm opge trokken waaruit telkens twee loka len als een eenheid naar voren springen. Voor een juiste beschrij ving van het interieur schieten alle superlatieven tekort. Al direct bij het betreden van De Hoogt komt men onder de indruk van de vor men, het verwerkte materiaal en de kleuren. Men wordt nieuwsgierig naar liet geen men verder in d^ze school krijgt voorgeschoteld. En het blijkt dan ook dat men met alles en nog wat rekening heeft gehouden. V.a de ruime entree met een gezel lig zitje bereikt men de zes lokalen waarvan ee i voor handenarbeid is ingericht. Er is een docentenkamer, leermiddelenruimte, kleedkamertjes voor de kinderen bij bezoek aan de schoolarts, fraaie toiletten met was gelegenheden en moderne voorzie ningen n.b.t. verlichting, verwar ming, ven'ilatie en zonwering met overal natuurlijk het nieuwste meu bilair. i Door gekleurde tegels op de speel- I plaats tij de school geeft men prac- tisch verkeersonderwijs. Een trots bezit is tok de ruime gemeenschaps ruimte of aula, voor schoolbijeen komsten. Speciaal voor de iagere klassen zou men dit zaaltje graag voor gymnastieklessen gaan geDr <i- ken, maar de voorzieningen hier voor mochten niet worden aange bracht. Een gymzaal is daarom nog de vurigst0 wens van het schoü'ie- stuur. De gemeentelijke gymzaal in de WilheTtnnastraat is voor de twee laagste klassen nl. onbereikbuar. Men loopt er 25 minuten op om de ze te bereiken. Net genoeg om dan weer terug te gaan. Ook wat de toewijzingen betreft van de leermiddelen vooral voor de expressievakken zijn er nog veel wensen. Maar toch is men van de andere kant heel erg gelukkig met het verworven bezit, waartoe dan o.m. een pick-up, een bandrecorder en een projektie-apparaat behoren. Het kan niet anders of de 5 jonge leerkrachten met de heer Teuerzeit aan het hoofd zullen hier met de 151 leerlingen enthousiast werken aan de nieuwe toekomst. Zaterdag worden de openings plechtigheden begonnen met een H. Mis om half tien in de Theresia- kerk. De ouders en andere belang stellenden kunnen 't schoolgebouw bezichtigen zaterdag van 3 tot 5 en zondag van half 12 tot 2 uur. Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van Geef uw annonce liefst spoedig op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofd kantoor „De krant van en voor de Langstraat' Grotestraat 205, WAALWIJK Telefoon 04160 - 2621 - 2746 St. Nicolaas heeft dit jaar wel bij zonder zijn best gedaan. De winkel stand heeft bijzonder goede zaken gedaan dit jaar en volgens de cij fers is dit jaar een recordjaar ge weest wat betreft het geld dat de Nederlanders aan geschenken heb ben besteed. Het duurste speelgoed, •de meest luxe voorwerpen werden vooral in de grote steden grif ver kocht. Een en ander was goed merkbaar ibij de banken, die moesten consta teren, dat er zeer snel veel geld Iwerd opgenomen, terwijl er aan zienlijk minder dan anders werd in gelegd. Een en ander leidde er toe, •dat de banken in geldnood kwamen en voorschotten moesten nemen bij de Nederlandse Bank. Men ver- J wacht, dat deze toestand nog wel even zal aanhouden, want de gehele maand december is nu eenmaal een dure maand, hetgeen betekent, dat veel mensen hun bankreserves zul len aanspreken. In de loop van het begin van het nieuwe jaar zal de toestand wel weer normaal wor den. Gemeend wordt, dat deze haus se het gevolg is van de per 1 janu ari 1969 in te voeren BTW, waarbij veel artikelen aanzienlijk duurder zullen worden.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9