Het wel en wee van Waalwijk in het afgelopen jaar 1 a LCA li MEHJMR Drunen stond in het teken van de woningbouw Scholenbouw vroeg in '68 de aandacht in Sprang Capelle Groot assortiment VUURWERK ¥oetbalveregiiging R.K.C. 10 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 DECEMBER 1968 11 ¥!5egveld? Schilders - Bazar SVSuzikaSe resultaten «Jleugdgebouw Wegen Schoen en Stad Waspik heeft veel plannen voor de toekomst Nieuwbouw voor Veilingvereniging De Langstraat Boerenleenbank Sport-accomodatie Bejaardencentrum Recreatie Sïrena (VERVOLG VAN PAG. 9) recht in Waalwijk van de vier ama teursclubs is in de loop van de jaren overduidelijk bewezen. In 1968 moesten we helaas af scheid nemen van enkele bekende en verdienstelijke Waalwijkers. De heer W. van Heesbeen - oud-voorzit ter van de Kamer van Koophandel, bestuurslid van het ziekenhuis, An- toniushof, Vakschool en de LTS - overleed eind juni. Hij was ook be kend als schrijver van de streekroman Rooien Bart. Ook drs Gerben de Vries, oud-direktqur van het Dr Mol- lercollege, werd dit jaar ten grave gedragen. De heer De Vries heeft zich in tal van bestuursfünkties, ver dienstelijk gemaakt voor stad en streek. Nog vers in ons geheugen ligt het afscheid dat we namen van Tom Burmanje, de nestor van de Waal- wijkse journalistiek, een verdienste lijk zanger en groot biljart-organisa tor. Van belang voor de streek is het onderzoek dat door het bureau van het Stadsgewest Waalwijk is uitge voerd om tot een streek ziekenver- voersdienst te komen. In Waalwijk wordt de nieuwe ambulancedienst ge stationeerd. Door een 24-uursdienst zullen de wagens, bemand met gedi plomeerd vakkundig personeel, snel na iedere melding ter plaatse kunnen zijn. Het jeugdvakantiewerk, door 'n comité in de zomervakantie georga niseerd, is een enorm succes gewor den. Acht dagen lang is de jeugd uit Waalwijk beziggehouden. De Langstraat krijgt een luchthaven voor sportvliegtuigen. Door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken in Waalwijk is een plan opgezet om tot een „vliegclub" te komen. In West- Europa gaan steeds meer zakenmen sen er toe over, de auto thuis te la ten en de reizen met een eigen vlieg tuig te maken. Do Kamer hield deze zomer een enquête onder de leden en werkt nu de plannen, die hierover be staan, verder uit. De luchthaven zou ook geschikt zijn voor het maken van toeristische rondvluchten. Met een- perfecte beenworp velde wethouder J. van Heeswijk op 14 september een Waalwijkse judoka. Dit stukje judo-werk was de offici ële opening van de nieuwe dojo van „Shin gi tai". Deze sportschool be schikt nu over een eigen moderne school. Wethouder v. Heeswijk werd onderscheiden met de bruine band, 'n onderscheiding voor personen die zich voor de sport in het algemeen of de judosport in het bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. Twee zeer verdienstelijke Waal wijkers werden beloond met een hoge kerkelijke onderscheiding. De heren N. Klerx en W. van der Mee ontvin gen uit handen van Pastoor M. Vos Hoogeinde 10, Waalwijk van de parochie St. Clemens in Baardwijk het ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice". Beide heren hebben zich bijzonder ingespannen op het maatschappelijk terrein in Waalwijk en met name het stadsdeel Baardwijk. Wethouder M. van Eijl vierde in september een zilveren jubileum. Niet als wethouder, maar als docent aan het Dr Mollercollege waar hij 'n kwart eeuw aardrijkskunde doceert. De schoolgemeenschap bleek de heer Van Eijl een warm hart toe te dra gen, gezien de grootse hulde hulde die hem ten deel viel. Het bekende Waalwijkse jacht hoornkorps,, Cornu Copiae" zorgde voor een opmerkelijk resultaat, door op een Federatief Concours in St. Oedenrode in de superieure afdeling de eerste prijs met lof van de jury te behalen. Op een drukbezochte re ceptie kwamen velen het korps hun gelukwensen aanbieden. Ook harmo nie St. Crispijn blies een aardig deuntje mee. Op een concours in Rosmalen behaalde men een eerste prijs, waardoor men in de hoogste afdeling vertegenwoordigd bleef. De heer C. Wachtels van den Berg, als onderwijzer 40 jaar aan 't Chris telijk onderwijs verbonden, werd bij diens jubileum feestelijk in de bloe metjes gezet. „U heeft een belang rijke bijdrage geleverd aan de samen levingsopbouw", sprak burgemeester Teijssen, die de jubilaris de ere-me- daille in goud, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau kon opspel den. Een drukbezochte receptie was het besluit van dit jubileum. We schreven reeds, dat de viering van karnaval in 1969 alle goeds be looft in Waalwijk. De gezamenlijke Waalwijkse karnavalsver. stelden een comité samen dat Prins Jul I als Prins koos. Prins Jul werd op de 11e van de 11e officieel door wethouder Van Heeswijk geïnstalleerd. Reeds op deze avond maakt de prins en zijn raad van elf een tocht langs diverse etablissementen die in de karnavals- viering meespelen. Een team van de voetbalvereniging Baardwijk is met succes door de te levisie-quiz Kopduel gekomen. In de ze KRO-quiz moest men uitkomen tegen Ajax, Emmeloord, Frisia en ZAC. De Waalwijkers scoorden de meeste punten en mogen zo volgend jaar uitkomen in de finale, waarin de voetbalver. Middelburg reeds ge plaatst is. Volgend jaar komen ook de definitieve plannen van het Cul tureel Centrum op tafel. De bevol king zal dan 80.000,- (10% van de bouwsom) op tafel moeten bren gen. Het gezicht van een gemeente wordt mede bepaald door de mede werkers. Een van deze werknemers van de gemeente Waalwijk trad in november op de voorgrond. Gemeen tebode Jan van de Ven vierde zijn zilveren jubileum. Hoezeer het ge meentebestuur de werklust van de bode waardeert bleek uit de huldi ging, waarbij de heer Van de Ven werd overstelpt met cadeaus. Uit de woorden van de burgemeester bleek dat men in feite een dubbele bode huldigde, omdat de heer Van de Ven bijna tweemaal zoveel uren maakt als voor een gemeenteambtenaar staat voorgeschreven. De jeugd van 14 tot 20 jaar hoeft in Waalwijk de lege avonduren niet meer doelloos door te brengen. In een van de gebouwen van het voor malige ziekenhuis aan de Grotestraat werd het jeugdcentrum De Pit ge opend. Zowel jongens als meisjes kunnen zich hier naar hartelust ver maken. In hetzelfde oude ziekenhuis gebouw is ook het complex Brack- band ondergebracht, waar het Vor mingscentrum voor jeugd en jong volwassenen is te vinden. Vroeger droeg dit instituut de naam Mater Amabilisschool. In het vormingscen trum is nu ook een cursusjaar opge nomen, waarin naast, meisjes ook plaats is voor jongens. De verkeerswegen in de Langstraat zijn het afgelopen jaar verbeterd. Het tr.ajekt Waalwijk - Den Bosch kwam gereed, terwijl ook het gedeel te nabij Raamsdonksveer van 'n nieuw wegdek wordt voorzien. Aan de le vensgevaarlijke situatie bij het kruis punt Langstraatweg-Kruisstraat komt een einde aan. Begin volgend jaar kan de ongelijkvloerse kruising in ge bruik worden genomen, die het dan mogelijk maakt, dat het verkeer vanaf de richting Den Bosch via deze brug Waalwijk bereikt. In de laatste dagen van dit jaar werd Waalwijk nog opgeschrikt door enkele minder prettige berichten. De zaal van De Gecroonde Leersse werd vernield door een groep Ambonezen, die het niet eens waren met het be stuur van soos L'Ecurie die de jon gelui toegang weigerden. Het gevolg was een massale vechtpartij, die door 50 politie-agenten - waaronder de Mobiele Eenheden van Tilburg en Den Bosch - de kop ingedrukt werd. Een triest einde voor Soos L'Ecurie. 99 99 Minder prettig is ook het bericht van de direktie van de Waalwijkse schoenfabriek Anita, dat dit bedrijf de 'schoenenstad' gaat verlaten en 'n nieuw fabriek bouwt in Rijswijk, in het Land van Heusden en Altena. De voornaamste reden is volgens de di rektie het tekort aan personeel in Waalwijk en direkte omgeving. In 'n vergadering van het stadsgewest zei burgemeester L. van Erp van de ge meente Loon op Zand deze gang van zaken sterk te betreuren. Verder nieuws valt er van deze laatste weken niet te melden. De po litie kreeg een nieuwe adjudant: bri gadier Marcelis, die de rechterhand van korpschef inspekteur Van Hooff wordt. Voor de bewoners van plan Laageinde kwam dan nog de gerust stellende mededeling, dat er een on derzoek door een deskundig bureau zal worden ingesteld naar de kwali teit van de verwarmingsinstallatie in dit deel van Waalwijk. Hierbij laten we het dan maar voor dit jaar. Met dank voor het vertrouwen dat wij in 1968 mochten genieten bieden wij vrienden en relaties onze hartelijke wensen voor een in alle opzichten voorspoedig en gelukkig 1969. ^ÜTOBANDENBEDRIIF^ nummer één in service en garantie Op zaterdagen geopend tot 12 uur In verband met de B.T.W. zijn wij genoodzaakt met ingang van 1 januari de toegangsprijzen als volgt vast te stellen: 2.75 overdekte zittribune 1.75 open staantribune 0.50 kinderkaarten HET BESTUUR De twaalf maanden weer voorbij. Een zijn nieuw jaar kondigt zich aan. Een jaar dat veel voor ons ver- borgen houdt, hetzij goede, hetzij minder goede dingen. Wat voorbij is, neemt geen keer. Zo ook de twaalf voorbije maanden. Zij lig gen achter ons. Misschien zijn we tevreden over wat 1968 ons bracht, misschien hadden we er ons meer van voorgesteld. Laten we voor de toekomst hopen dat er geluk en zegen op ons werk zal rusten, dat Hij, die alles in handen heeft, ons ook in 1969 weer wil sparen voor rampen en tegenspoed. Dinsdagavond, als de klok twaalf slagen heeft laten horen, zullen we elkaar toe wensen, de hoop uitspreken dat Gods Zegen met ons zal zijn, met ons werk, onze moeilijkheden en proble men en dat het moge gaan zoals wij dat ons hadden toebedacht. Dit wensen wij U toe, voor spoed, zegen en geluk bij uw werk, bij het doen van uw zaken. Moge 1969 u alle goeds brengen, wij wensen het u van harte toe. WASPIK Burgemeester H. C. Welling van Waspik ontvouwde dit jaar weer zijn plannen voor de toe komst. Die plannen zijn vooral te vinden in sanering van de kern van Waspik-Boven, de' bouw van vol doende woningen en een instruktie- bad, dat voor de schoolgaande jeugd van groot belang is. De Commissaris van de Koningin in onze provincie, dr. C. Kortmann, kwam zich dit jaar, samen met zijn secretaris, op de hoogte stellen van het wel en wee van Waspik. Daar toe werd de hoge gast op het ge meentehuis door de burgemeester en de wethouders ontvangen. Dr. Kortmann was vol belangstelling voor de plannen van Waspik. Op onderwijsgebied zijn er in dit Langstraatse dorp weinig mensen. Mede niet omdat dit jaar een nieu we kleuterschool in Waspik-Boven ingebruik genomen kon worden. Dit moderne schoolgebouw zorgde voor een oplossing van de schoolplannen in dit kerkdorp. DRUNEN Reeds eerder dit jaar schreven we, dat Drunen een snel groeiende gemeente is, waarvan het inwonertal nu snel groeit. Dat wordt voornamelijk bereikt door de woningbouw. Gerust kunnen we dan ook stellen, dat Drunen voor 1968 in het teken van de woning bouw stond. De eerste aanzet werd gemaakt met het plan Vennen- Oost, dat in de toekomst vele duizenden inwoners kan herbergen. Het plan Braken-West werd afgebouwd. Hier werden de zogenaamde Z- kamerwoningen geïntroduceerd, die bij de huurders gretig intrek von den. Behalve de woningbouw, waren er in Drunen tal van nieuwbouw- plannen. We denken dan aan de nieuwe veiling. Reeds jaren bleek dat het oude veilinggebouw van de Veilingvereniging De Langstraat te klein was en geen goede huisvesting meer bood voor de aanvoerders en kopers. Oorspronkelijk werd ver bouwing overwogen, maar al snel kwam men tot de conclusie dat nieuwbouw voordeliger was en ef ficiënter werken zou waarborgen. In het begin van de zomer, dit jaar, kon burgemeester Stieger sa men met veiling-voorzitter v. Hoo- ren de fustenloods bewonderen en de „eerste "steen metselen in het hoofdgebouw. Dat hoofdgebouw langs de nieuwe Langstraatweg is nu bijna klaar en over enkele maan den zal hier voor de eerste maal de veilingklok in werking worden ge steld. De Boerenleenbank zette dit jaar de nieuwbouwplannen in. Aan de SPRANG-CAPELLE Het gemeentebestuur tracht het langge rekte dorp Sprang-Vrijhoeve-Capelle zo leefbaar mogelijk te hou den. Daarin is men in het verleden steeds geslaagd. Dat kan nu ook van 1968 gezegd worden. Burgemeester M. v. Prooijen ver telde ons het afgelopen jaar meermalen dat hij streeft naar een optimaal voorzieningen-patroon. Een van zijn grote wensen die hij nog niet in vervulling zag gaan, was de realisatie van de rioleringsplannen. Een kostbare zaak, die men het komende jaar hoopt te verwezenlijken. Het onderwijs kreeg een belang rijke injektie. Er werd in Capelle een nieuwe ultra moderne lagere school ingebruik genomen, die in dit deel van de gemeente de nood ledigde. Ook in Sprang is men druk in de weer met de bouw van een nieuwe lagere school, die in 1969 kan worden betrokken. Op dit ge bied zijn er dan weinig wensen. Plannen blijven er genoeg. Bur gemeester Van Prooijen hoopt op meer woningen, een overdekt zwem bad en uitbreiding van de sportvel- den-accomodatie. Plannen, waaraan ook het afgelopen jaar werd ge werkt. Met name in Sprang en Vrij hoeve zijn nogal wat woningen ge reed gekomen. De woningbouw- stichting bouwde in Sprang een complex koopwoningen, twee-onder een kap, voorzien van centrale ver warming, die nogal aftrek vonden. Voor het overdekte zwembad is voorlopig nog niet voldoende geld. Ook de accomodatie van de sport velden onderging enige uitbreiding. De plaatselijke voetbalclubs bouw den zelf een kantine. Gebouwen die er zijn mogen. SSC heeft net voor de jaarwisseling een aktie aangekon digd die tot doel heeft het complex van verlichting te voorzien. Slaagt men daarin, dan is het voor de toe komst mogelijk om lichtwedstrijden te spelen. Niet alleen voor Sprang- Capelle, maar ook voor de streek van groot belang. Bij die voetbal successen hoort NEO. Dit kranige elftal uit Sprang wandelde in juli de tweede klas van het zaterdag voetbal binnen. In deze hoogste af-, deling doen de jongens uit Sprang het bijzonder goed. De Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, afdeling Sprang-Capelle, die provinciaal bezien een grote rol speelt, vierde onder grote belang stelling het gouden jubileum. Af scheid als secretaris hiervan nam de heer J. Genuit, die daarbij de Grotestraat, tegenover het café Gez. Elshout, werd een terrein aange kocht waar met de bouw van een nieuw bankgebouw werd begonnen. Het huidige kantoor aan de Sta tionsstraat bleek te klein te zijn. Het bankwezen heeft ook in Dru nen een enorme vlucht genomen. Daarvan heeft vooral de Boeren leenbank geprofiteerd, met het ge volg dat men uit het jasje groeide. Een niet minder imposant gebouw wordt 't nieuwe bejaardencentrum Jacobushof aan de Stationsstraat. Hier verrijst een modern centrum, dat volgens de nieuwste normen wordt gebouwd. Onlangs kreeg het stichtingsbestuur toestemming om de hoofdvleugelvnog uit te breiden. De gedachte leeft verder tot bouw van een bejaardenflat, waar de be woners dan geheel zelfstandig kun nen wonen. Ook Drunen bouwt aan zijn status als recreatie-gemeente. De nieuwe waterplas nabij De Klinkaert kwam gereed. Volgend jaar zal hier een nieuwe vorm van ontspanning te vinden zijn. In de direkte nabijheid opende met Pinksteren de eerste Drunense golfbaan, waarbij direkt een golfclub ontstond. Een defini tief halt werd verder toegeroepen aan de snipperverkaveling. Verge ten mogen we ook niet de prestatie van Harmonie Drunen. Door een sa mengaan met twee grote buiten landse maatschappijen werd de uit bouw van Lips gewaarborgd. ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ont ving. Het koninklijk zilver was er voor de heer Jqh. Majjers, die 40 jaar lid was van de Chr. Gemengde Zang vereniging Excelsior in Sprang. Be halve 2ijn werkzaamheden voor de zangvereniging, heeft de heer Maij- ers zich ook op andere terreinen verdienstelijk gemaakt. Tijdens een huldiging bleek hoezeer men dhr. Maijers waardeerde. Het Tambourkorps Sirena behaal de een eerste prijs op het nationaal drumband-concours in Aalst. Een fanfare zonder hard werkende le den blijft in de meeste gevallen ge speend van succes. Die hardwerken de leden kent Sirena wel. Twee er van vierden een 40-jarig jubileum. De heer C. Hoevenaars werd ter ge legenheid hiervan onderscheiden met de ere-medaille in zilver, die burgemeester Van Prooijen hem op speldde. Tijdens een speciale huldi ging kreeg de heer Hoevenaars, sa men met de heren C. de Cloe en Van Pelt, geschenken aangeboden.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 11