waaLwrjkse en UnqstRaatse couRant Wat bracht 1968 in Nederland Pers wenst U een voorspoedig 1969 Koninklijk huis was opnieuw onderwerp van vele gesprekken Demonstraties Verkeer Economie Krijgsmacht Aardgas Afscheid „De Echo" JUWELIER - OPTICIËN - HORLOGER MAANDAG 30 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No. 104 De tcho vAn het Zuióen Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p mnd. (1,30+10 ct. inc.k.) 1,40 p kwrt (3,65 10 ct. inc.k.) 3,75 p kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Uitgever Waal wij ksche Stoom Irukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JA *1 TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 per week Losse nummers 20 ci at Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-ad; es „ECHO" Wie traditioneel aan het eind van het jaar terugkijkt naar de afgelopen twaalf maanden, heeft het, voor wat Nederland betreft, eigenlijk nog niet eens zo gemakkelijk. Het jaar 1968 heeft ons geen opvallend grote ge beurtenissen gebracht die hun stempel op de toekomst drukken, gebeur tenissen zoals bijvoorbeeld landen als Amerika (verkiezingen, moord op Kennedy), Frankrijk (revolutie en financiële crisis) en Engeland (econo mische omschakeling) die wel hebben meegemaakt. Toch is het afgelopen jaar voor Nederland belangrijk geweest. Wij maken kennelijk een gestaag doorgaand proces van vernieuwingen door op tal van terreinen. Ook al geeft dat nodige problemen en zelfs botsingen, het is een gunstig ver schijnsel. Een natie, waarin alles bij het oude blijft, is ten dode opge schreven. De grote verdienste van 1968 is, dat de vernieuwing heeft kun nen blijven doorgaan, zonder dat het tot kritieke botsingen is gekomen. Botsingen, die met name in Frankrijk niet zijn vermeden. Een van de merkwaardigste verschijnselen van 1968 is het studentenverzet geweest. In vele westelijke landen is gebleken, dat de studentenwereld radikaal verandert. Vrijwel overal is kritiek op de universiteit zelf en op de maatschappelijke gang van zaken achtergrond voor een vaak heftige politieke beweging van de studenten. Ook in Nederland. Het afgelopen jaar heeft talrijke discussies gebracht tussen minister Veringa (Onder wijs), specialisten en studenten over de juiste organisatie van de Neder landse universiteiten en hogescholen. In maart werd het rapport Maris gepubliceerd, waarin voorstellen werden gedaan voor een nieuwe opzet. De aanbevlingen van de commissie gingen de studenten en de Academi sche Raad nog niet ver genoeg. Een nieuwe nota volgde, waarin meer na druk werd gelegd op de verantwoordelijkheid van de lagere bestuurs organen binnen de universiteit. Tevreden was echter nog niemand. In juni organiseerde de NSR (Nederlandse Studenten Raad) in Utrecht een openbaar debat tussen de minister en studenten. Aan het debat kwam voortijdig een eind door de ontploffing van een rookbom. Het koninklijk huis was opnieuw onderwerp van vele gesprekken. In het parlement is uitvoerig gepraat over wat de koningin financieel no dig heeft, terwijl opnieuw is gefilo sofeerd over de vraag of Nederland een koninkrijk moet blijven of een republiek moet worden. De over grote meerderheid wil het konings huis in stand houden. Vooral nu het vernieuwingsproces op tal van ter reinen splitsingen kan veroorzaken is een bindende nationale factor, zoals het koningshuis, heel erg wel kom. Opnieuw was er in 1968 ge legenheid om koninklijk feest te vieren. Op 17 april, 's avonds om 19.36 uur, schonk prinses Margriet in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht het leven aan een flinke, welgeschapen zoon. Op 22 april deed de heer Van Vollenhoven in 't stad huis te Utrecht aangifte van de ge boorte van zijn zoon. De burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, trad op als ambtenaar van de burgerlijke stand. De ouders gaven het prinsje de namen Mau- rits Willem Pieter Hendrik. Pieter is de naam van de vader en groot vader van het prinsje. Prins Mau- rits is voorlopig de vierde in de rij van de erfopvolging. Een tweede blijde gebeurtenis in de koninklijke familie was de ge boorte van de tweede zoon van prin ses Beatrix en prins Claus, die op 25 september, eveneens in het Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht plaats had. Dit prinsje, dat de namen kreeg Johan Friso Bernhard Christiaan David, is. na zijn moeder en zijn broertje Willem-Alexander, momen teel de derde in de rij van opvol ging. Het jaar bracht opnieuw de nodi ge demonstraties en relletjes, al stonden aantal en omvang in geen verhouding tot wat 1967 ons bezorg de. Een van de felste demonstraties was die, waarbij ongeveer vierdui zend sympatisanten op 16 maart in Den Haag hun steun betuigden aan de Amerikaanse politiek ten opzich te van Vietnam. Aan de Amerikaan se ambassadeur William R. Tyler werd een boodschap overhandigd, bestemd voor president Johnson en het Amerikaanse congres. De de monstratie moest regelmatig door de politie worden „beschermd" voor „tegendemonstranten". Diezelfde dag werd in Amsterdam omvangrijk ge demonstreerd tegen de Amerikaan se politiek. De politiekorpsen van een aantal gemeenten namen in deze periode het besluit om enkele wa terkanonnen aan te schaffen. Juridisch ontstonden bij tal van demonstraties moeilijkheden rond diverse uitroepen en spandoeken, waarin de Amerikaanse president voor „oorlogsmisdadiger" en tal van variaties daarop werd uitgemaakt. In februari liet minister Polak (Jus titie) weten, dat géén vervolging zou worden ingesteld tegen de Gro ningse hoogleraar prof. Delfgaauw, die op een bijeenkomst verklaarde, dat „gemeten aan de maatstaven van Neurenberg, Johnson en zijn generaals oorlogsmisdadigers zijn". Woordkeus en het juiste zinsver band waren volgens de minister niet meer te achterhalen, zodat vervol ging niet mogelijk was. Eerder wa ren al enkele studenten wegens het roepen van „Johnson Moordenaar" veroordeeld op grond van art. 117 van het wetboek van Strafrecht, dat belediging van een bevriend staats hoofd verbiedt. Na de mededeling van minister Polak werden opnieuw enkele studenten veroordeeld, die voor hun raam spandoeken hadden gehangen met „Johnson oorlogsmis dadiger volgens de normen van Neurenberg". Het verkeer dreigt in ons kleine land een steeds groter knelpunt te worden. Het aantal ongelukken in 1968 was volgens de eerste ramin gen opnieuw aanzienlijk groter dan in 1967. Aan de stijgende lijn is, ook voor wat betreft de aantallen slacht offers en de schade, nog geen eind gekomen. In februari kwam de re gering met een nieuw wegenplan. In de komende tien jaren moet in Nederland 1900 kilometer weg wor den aangelegd, voornamelijk auto snelweg. Het Nederlandse wegennet zou dan in totaal 3600 kilometer be slaan. Op het ogenblik heeft ons land 700 km. autosnelweg. Dit zal in 1980 1900 km. moeten zijn. Per 1 juli is het minimumbedrag, waarvoor de WA-verzekering voor een motorvoertuig moet worden ge sloten, verhoogd van 250 duizend tot 400 duizend gulden. Dit was niet de enige lastenverzwaring voor wegge bruikers. Benzine en olie werden door belastingmaatregelen eveneens duurder. Merkwaardig genoeg bleek men zich met name in Amsterdam nauwelijks iets aan te trekken van de verhoging van de boetes voor verkeerd parkeeren. Het aantal fou ten werd er niet minder door. Wel het aantal vondsten om aan een be keuring te ontkomen. Tal van auto mobilisten maakten het briefje, dat onder hun ruitenwisser zat, goed nat, zodat het onleesbaar werd. De schuld gaven zij aan de regen. De Amsterdamse politie voorkomt dit nu door de bekeuring in een keurig plastic zakje te bergen. De Nederlandse Spoorwegen moes ten over 1967 opnieuw een verlies bekend maken. Ditmaal 94 miljoen gulden, tegen ruim 79 miljoen in 1966. Goederen en reizigers vervoer 1 namen af. De NS-directie verwacht ook voor 1968 een verlies van zo'n 95 miljoen, ondanks de tot 75 mil- joen gulden verhoogde rijksbijlage. I nomische plannenmakers zagen nog steeds geen heldere hemel. Het on weer bleef nog steeds in de buurt. In januari kwam het Centraal Plan bureau met het economisch plan voor 1968. Men wees daarin zorge lijk op de nog altijd forse werk loosheid, die maar niet beneden de grens van honderdduizend wilde komen. Weliswaar vertoonde de be talingsbalans sporen van beterschap, maar die verbetering voltrok zich in een erg traag tempo. Een van de voornaamste conclusies was, dat dit jaar niet veel zou kunnen worden bereikt tot verbetering van de lo nen. Dé werknemers met meerder jarige contracten zouden nog op 'n geringe verbetering kunnen reke nen. Volgens het Centraal Planbu reau behoefde werknemers met één jaarcontracten niet op een werke lijke inkomensvermeerdering ten opzichte van de kosten van levens onderhoud te rekenen. Half 1968 zag het er plotseling al beter uit. Volgens het halfjaarlijks economisch rapport van de Sociaal Economische Raad, nam de produk- tie toe en was de werkloosheid iets verminderd. Fraai was het geheel echter nog niet. Ook de SER wees op verkeerde structurele ontwikke lingen. De werkloosheid bleef nog altijd hoog, de betalingsbalans zou met elkaar samen te werken of zelfs in elkaar op te gaan of efficiënter en goedkoper te kunnen werken. Bij deze fusies waren er enkele die als een komplete verrassing kwa men en die ook voor soms onver kwikkelijke tonelen zorgden. Reden voor de minister van Economische Zaken om mee te delen, dat de re gering zich zorgen maakte over de fusie en de manier waarop sommige daarvan tot stand kwamen. De machtsconcentraties in het be drijfsleven kwamen tegen het eind van het jaar fors in discussie. De voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond kwam met scherpte kritiek op de machtscon centratie in het economische leven, een vorm van machtsuitoefening, waarop de meerderheid van de sa menleving, de werknemers, volgens hem geen of heel weinig invloed kan uitoefenen. Hij vertelde dat de gehele economie in Nederland in handen is van zo'n tweehonderd personen, „van een groep mensen, die elkaar goed kennen en elkaar vaak ontmoeten in verschillende colleges. Het is een deskundige, fi nancieel sterke en beangstigende groep", meende de heer Mertens. Hij noemde deze groep de „high so ciety van het bedrijfsleven", die de hoge funkties bekleedt in de grote denteel worden gevlogen voor re- geringsvluchtep en aankomst en vertrek van officiële gasten. Waar mee de Nederlandse regering de eni ge ter wereld wordt met een eigen vliegveld. De Koninklijke Marine nam in 1968 afscheid van de Karei Door man, het Britse vliegdekschip, dat in 1948 in Nederlandse dienst kwam. Het schip zou aanvankelijk in 1970 uit de vaart worden genomen, maar werd in april getroffen door brand in twee machinekamers. Het is la ter in het jaar verkocht aan Argen tinië. De taak van de Karei Door man zal worden overgenomen door 9 lange-afstandsvliegtuigen voor de onderzeebootbestrijding, die Neder land in juli heeft besteld. Deze toe stellen kosten samen 185 miljoen gulden. De Karei Doorman kostte de marine in de loop der jaren in totaal 105 miljoen gulden. In het wereldje van pers, radio en t.v. heeft 1968 heel wat beroe ring teweeg gebracht. Tal van fu sies kwamen tot stand, zowel bij de landelijke als de regionale bladen. Verschil van mening was er over de verdeling van de opbrengsten van radio- en televisie-reclame, terwijl vergunningen los. De speurtocht kon beginnen. Eind oktober kwa men de eerste resultaten toen een gasbel van zo'n tien miljard kubie ke meter werd gevonden. Het aardgas heeft in Nederland de andere energiemiddelen al ver drongen. De ombouw van gastoe- stellen werd eind 1968 voltooid. De Nederlandse Gasunie zag de afzet van aardgas voor het derde achter eenvolgende jaar verdubbelen. De totale omzet zou dit jaar 14 miljard kubieke meter zijn, in geld gere kend zo'n 800 miljoen gulden. Een overzicht van een jaar is niet volledig zonder de trieste lijst van mensen, die in dat jaar overleden. Nederland nam in 1968 afscheid van bijvoorbeeld prof. Oud, die jaren lang als vooraanstaand liberaal een hoofdrol speelde in de Nederlandse politiek. In een herdenkingstoe spraak noemde minister Witteveen hem „het staatsrechtelijke geweten van de Tweede Kamer". Prof. Oud was een van de grootste deskundi gen op het gebied van het staats recht. Ook op cultureel gebied ver loor Nederland een aantal belang rijke figuren, zoals de dichters Ge rard den Brabander en Halbo Kool en de in Frankrijk wonende schil der Kees van Dongen. Een van de merkwaardigste verschijnselen van 1968 is studendenverzet geweest De NS proberen hun aandeel in de vervoersmarkt te heroveren, maar vóór 1970 verwacht men niet uit de rode cijfers te komen. Inmiddels kregen de treinen een nieuw, mo derner gezicht. De kleur wordt an ders en de naam NS staat er nu dui delijker op. De spoorwegen maken zich wel zorgen over het aantal on gelukken bij overwegen. Rotterdam kreeg op 9 februari de eerste metro van Nederland. Prin ses Beatrix en prins Claus stelden de metro officieel in gebruik. De metro loopt van het Centraal Sta tion naar het Zuidplein op de lin ker Maasoever. In Rotterdam-zuid rijdt de trein over een viaduct bo vengronds. Het ondergrondse deel op de rechter oever heeft een leng te van 2,13 kilometer, het stuk on der de Maas is ruim een kilometer lang. De metro heeft vijf tussen stations. De treinen rijden elke vijf minuten in beide richtingen en op spitsuren elke drie minuten. De snel heid is zestig kilometer per uur. De bouw duurde zeven jaren en vroeg 190 miljoen gulden. Begin 1968 waren de verwachtin gen over de economische gang van zaken nog niet zo bijster optimis tisch. Men wilde het sombere slot van 1967 wel vergeten, maar de eco- toch nog iets slechter uitvallen dan het in januari verwachte overschot van vijfhonderd miljoen gulden. De SER noemde het opvallend, dat, on danks een herstel van de industriële produktie en verbetering in de land bouw en in de bouwnijverheid, de werkgelegenheid in het eerste half jaar van 1968 niet was toegenomen. Men weet dit aan een toenemende rationalisatie in de produktie, een verschuiving naar meer kapitaal intensieve produktie, waarvoor min der mankracht nodig is en een ver sneld proces van internationale ar beidsverdeling (gastarbeiders). Tegen het eind van het jaar kwa men echter gunstiger gegevens over de economische gang van zaken. De produktiviteitsstij gingen in alle sec toren bleken aanzienlijk te zijn, ter wijl de uitvoer duidelijk was toege nomen. Dat was voor een meerder heid van de SER (de werkgeversaf gevaardigden waren het er niet mee eens) aanleiding om begin novem ber te vertellen, dat de lonen méér zullen kunnen toenemen dan werd verwacht. Deze mededeling kwam juist op het moment waarop de loon onderhandelingen in enkele belang rijke bedrijfstakken volledig waren vastgelopen. Op het gebied van handel en in dustrie was 1968 het jaar van de fusies. Talrijke bedrijven besloten Het koninklijk huis werd dit jaar met de geboorte van twee prinsje ver rast. Hier de doop van Prinsje Maurits, zoon van Prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven concerns, tegelijkertijd commissiaris is van tal van vennootschappen en veelal deel uitmaakt van bestuurs colleges van de universiteiten en hogescholen. „Grote ondernemingen zijn door het lijnenspel in ons land in staat een niet gering deel van 't nationale beleid te bepalen en in vloed uit te oefenen op de loon- en werkgelegenheidspolitiek in ons land. Zij hebben op allerlei plaat sen hun schaakstukken staan, steeds onder een ander etiket, dat men door gebrek aan inzicht in de onder linge verhoudingen niet kan thuis brengen", aldus de NKV-voorzitter. De Politieke Partij Radikalen vroeg de regering om een parlementaire enquête naar de economische machts verhoudingen in Nederland. Leger-, land- en luchtmacht heb ben in 1968 een fors aantal belang rijke besluiten genomen. In januari kwam er een aardige meevaller voor een aantal dienstplichtigen, doordat minister Den Toom (Defen sie) besloot ruim twaalfduizend jon gemannen niet op te roepen. Er wa ren meer dienstplichtigen dan de strijdkrachten nodig hadden. De oor zaken hiervan waren de naoorlogse geboortegolf, een toeneming van 't aantal goedgekeurden en de bezui nigingen bij de strijdkrachten. De belangrijkste gebeurtenissen speelden zich rond de Navo af. In juni kwam de regering nog met een nota, waarin werd gepleit voor een voortzetting van het Navobeleid, maar waarin ook werd gezegd dat Nederland niet meer geld zou kun nen besteden aan de defensie. In tegendeel, in de komende jaren zou het aandeel van defensie in het to taal van de kosten zelfs moeten te ruglopen. Het defensiebeleid zal de komende jaren sterk worden beïn vloed door beperkingen bij alle krijgsmachtonderdelen, liet de re gering weten. In november moest de regering naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije en de Navo-reacties daarop, het par lement toch om meer geld (225 mil joen gulden) voor de defensie vra gen. Dit geld was o.a. nodig voor versnelde aankoop van (Duitse) Leopardtanks, anti-tankwapens, spoorwegmaterieel voor het vervoer van tanks en een betere bescher ming van marineschepen tegen ge leide-projectielen. De luchtmacht deelde in mei mee, dat per 1 januari 1969 de vliegbases Woensdrecht én Ypenburg zullen worden ontruimd. Uiterlijk in 1980 zal ook Eindhoven voor de lucht macht worden gesloten. Op Ypen burg (bij Den Haag) zou wel inci- er flink is getwist over de al dan niet objectieve berichtgeving van de nieuwsmedia. Bij de televisie gaf 't ontslag van KRO's medewerker Fr. van der Poel de nodige deining. Plannen werden gemaakt om het kijk- en luistergeld te verhogen. NRU en NTS gaven te kennen dat over 1968 op flinke tekorten moet worden gerekend. Op de tijdschrif tenmarkt kwam een volledige revo lutie tot stand. De VNU werd Ne derlands grootste drukkerij en uit geverij door de overname van de Rotogravure in Leiden en Smeets in Weert. Beroemde bladen, zoals Ka tholieke Illustratie en Revue wer den door de VNU opgeheven. Vooraanstaande figuren kwamen niet altijd met redelijke kri tiek op de persmedia. Vooral de te levisie moest het daarbij ontgelden. Mr. Van Riel, voorzitter van de se naatsfractie van de VVD, zorgde voor beroering door in januari op een bijeenkomst ter herdenking van het 20-jarig bestaan van de VVD scherp stelling te nemen. Hij meen de op de televisie „straatventerij in hoon en het opzettelijk door de mod der slepen van andermans fatsoen normen" te hebben waargenomen. Jongeren binnen de VVD protes teerden tegen deze rede en beschul digden mr. Van Riel van conserva tisme. Aan het eind van het jaar kwam zowaar ook minister Luns, die dit jaar toenemende kritiek in ont vangst moest nemen, met de stel ling, dat wie in Nederland radio en televisie volgt, de indruk krijgt, dat Nederland een „links" land is. De speurtocht naar aardgas en olie onder de veelbelovende Noordzee, kwam in 1968 eindelijk op gang. Na jaren van discussies over de manier waarop alles zou moeten worden geregeld, kwamen in maart achttien Dit was 1968. Een jaar, laten we het nog eens herhalen, met voor Nederland geen echt grote en schok kende gebeurtenissen, maar wel met een uiterst belangrijke en zich ge lukkig voortzettende discussie tus sen oud en jong, regeerders en ge- regeerden, linksen en rechtsen. La ten we hopen dat het in 1969 niet feller en minder vreedzaam zal gaan dan in 1968. Natuurlijk was er toch weer één schok. De Nederlandse mannen zijn in 1968 definitief ten onder gegaan. De wettelijke meerderheid, die de man binnen het gezin innam, is ver dwenen. Wat dit voor gevolgen zal hebben, moeten wij nog maar af wachten, al is het aantal reclame uitingen voor afwasmiddelen, dat dat zich tot de man in plaats van tot de vrouw richt, opvallend toege nomen. Het lijkt de vrouw nog niet genoeg. End 1968 is een actiegroep man-vrouw-maatschappij opgericht, di eals enig doel heeft de gelijkstel ling van mannen en vrouwen nog verder te bevorderen. Mannen gaan met 1969 een hard jaar tegemoet. WAALWIJK In verband met Nieuwjaarsdag verschijnt de vol gende editie van „De Echo van het Zuiden" niet a.s. donderdagavond, maar VRIJDAGMIDDAG. Met ingang van 1 januari gelden de nieuwe abonnementstarieven die door de N.N.P. zijn vastgesteld en waaraan de Minister van Economi sche Zaken zijn goedkeuring heeft gehecht. Voor onze krant wordt de verhoging 1 cent per nummer. STASSAR is wegens inventarisatie gesloten dinsdag 31 december

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 1