wAAlwijkse en lAnqstR^atse couR^nt fel Rl NCOMlnM/xk m^DIMlTROL VUURWERK I Contact-avond Koningin Julianaschool in Sprang Gapelle HET BUITENLAND IN 1968 J. van Helvoirt ziekte kosten verzekering W. TIMMERMANS EN ZONEN J)INÏfR0L$p&óAËüi loe&hfdj,. Inval in Tsjecho-Slowakije hield wereld in spanning Waalwijk UiaT omM> Overleg Inval Gaullistische teleurstellingen particuliere Offensief van Vietcong Nixon president MAANDAG 30 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No. 104 De tcho vAn het Zuióen (Jitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteua JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p week (0,30+ 2ct. inc.k.) ƒ0,32 p. mnd. (1,30+10 ct inc.k.) 1,40 p. kwrt (3,65+10 ct. inc.k.) 3,75 p. kwrt. p. post 4,25 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Een jaar van dramatische ontwikkelingen Aan spanningen en dramatische ontwikkelingen heeft het dit jaar in de internationale politiek niet ontbroken. Zo rukten op 20 augustus troepen van Rusland en vier satellietlanden Tsjecho-Slowakije binnen om een halt toe te roepen aan het zich daar ontwikkelende liberalisa tie proces. In de Vietnamese oorlog kwam een belangrijke keer door de opening van onderhandelingen tussen de oorlogvoerende partijen. In Amerika slaagde de Republikein Richard Nixon na een verkiezings campagne, waarin een der belangrijkste kandidaten, Robert Kennedy, werd vermoord en waarin de Democratische partij een grote ver scheurdheid bleek te lijden, er toch in op het nippertje zijn Democrati sche tegenstander Humphrey te verslaan. President Johnson had zich al eind maart niet meer herkiesbaar gesteld. In Frankrijk leidde een revolte van studenten tot massale stakingen, die de regering dwongen belangrijke loonsverhogingen toe te staan. Dit leidde weer tot specula ties, maar een devaluatie van de Franse franc stuitte af op het neen van De Gaulle. Aan de inval in Tsjecho-Slowa kije door troepen van Rusland, Po len, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulgarije, ging een liberaliserings proces in dat land vooraf, dat reeds de argwanende aandacht van het Kremlin had gekregen. In de tweede helft van het vorige jaar begon de actie tegen de Tsjechoslowaakse sta linistische leider Novotny ernstige vormen aan te nemen en in januari van dit jaar werd Novotny als se cretaris-generaal van het centrale comité vervangen door de hervor mingsgezinde Dubcek. In maart volgde het aftreden van Novotny als president van de republiek, in welke functie hij werd opgevolgd door de oude generaal Svoboda. Uitlatingen van Russische zijde wezen op bezorgdheid. De Russische leiders bezochten Praag en Dubcek en de zijnen zijn enkele malen in Moskou geweest. Enerzijds vreesde Moskou een ondermijning van het communistische regime in Tsjecho- Slowakije indien de leidende rol van de partij steeds meer zou worden afgewezen. Rusland vreesde de ba cil van de vrijheid, vooral toen de Tsjecho-Slowaken steeds openlijker de oude democratische leiders, zoals Masaryk gingen herdenken. Toen de Tsjechoslowaakse leiders, die zich gesteund voelden door de gehele bevolking, geen oor hadden voor de Russische verwijten, nam 't Kremlin, met de vier al genoemde Het adres voor al Uw autoschades Loeffstraat 35 Tel. 4157 Gespecialiseerd Uitdeuk, en Spuitbedrijf Eigen ophaaldienst satellieten in de loop van juli het initiatief door in de vorm van een brief een ernstige waarschuwing te richten tot Praag. Het liberalisatie proces werd een gevaar genoemd voor het socialistische stelsel, dat niet alleen een zaak voor Tsjecho- Slowakije, maar voor de gehele communistische wereld was. Door troepenconcentraties aan de grens en door de deelneming van enkele Russische eenheden aan manoeuvres in Tsjecho-Slowakije, leek de kans op Russisch militair ingrijpen groot, al kon men toen nog menen dat Rusland slechts de Tsjechoslowaak se leiders onder zware druk wilde zetten. In juli kwam toen in de grens stad Cierna, het eerste overleg tus sen de nagenoeg voltallige politbu- ro's van beide partijen, dat enkele dagen later werd gevolgd door een vergadering in Bratislava, waar vertegenwoordigers van de vier sa tellietlanden aanwezig waren. De kwesties leken toen geregeld met 'n overwinning van het Tsjechoslo waakse standpunt, aangezien in het akkoord van Bratislava werd ge zegd dat aan de hervormingen niet zou worden getornd, maar bij nader inzien bleken er een paar elemen ten in te zitten, die, vooral in de Russische uitleg, een andere hou ding van de Tsjechen verlangden. De eis van het democratische cen tralisme werd gehoord en boven dien meenden de Russen te kunnen rekenen op volledige censuur, ter wijl de Tsjecho-Slowaken meenden alleen te hebben toegezegd dat de aanvallen op bondgenoten niet zou den kunnen passeren. Dit was begin augustus en drie weken later vielen Rusland en de bondgenoten Tsjecho-Slowakije bin nen om naar hun zeggen het com munisme daar voor de ondergang te behoeden. Enkele leiders, zoals Dub cek en Cernik, de premier, werden aanvankelijk naar Moskou gevoerd. Wanneer Rusland had verwacht met conservatieve Tsjecho-Slowaken een nieuw regime te vormen, dan is 't bedrogen uitgekomen. Bewonderenswaardig was de acti viteit van de journalisten van de radio, die met mobiele zenders de bevolking op ongecensureerde wijze op de hoogte hielden van de ont wikkelingen en Dubcek en de zij nen aanspoorden niets van 't eigen programma prijs te geven. In een fabriekshal kwam, ondanks de be zetter, het partijcongres bijeen, dat de orthodoxe leden uit het presi dium verwijderde. Dat men later maar stilzwijgend aan dat congres voorbij is gegaan, doet niets af aan de moed en de gezindheid. Voor De Gaulle is dit een jaar vol ernstige teleurstellingen geworden. Zijn internationale politiek had hij vooral gebaseerd op de stelling, dat, tussen de beide wereldmachten Rus land en Amerika in, Europa, onder Franse leiding uiteraard, een zelf standige rol moest spelen. Hij nam daartoe afstand tot Aanerika en zocht toenadering tot Oost-Europa. Ruslands bondgenoten spoorde hij aan afstand te nemen van Rusland. Het is niet onmogelijk dat deze theorieën van De Gaulle en de West- duitse toenaderingspolitiek 'n aan tal Oost-Europese landen een factor van betekenis zijn geweest bij Rus lands besluit om in Tsjecho-Slowa kije in te grijpen. In elk geval betekende de inval in Tsjecho-Slowakije het einde van De Gaulles illusies, vooral ook om dat duidelijk was geworden dat Frankrijk geen enkele positieve in vloed op de 'Europese ontwikkelin gen kon uitoefenen. Alleen heeft hij in het kleine Europese verband van de E.E.G. een nieuwe poging van Richard Nixon, de nieuwe president van de Ver. Staten, die na een spannende verkiezingsstrijd als opvolger van L. B. Johnson uit de bus kwam Engeland om tot de E.E.G. toegela ten te worden, kunnen verijdelen, vooral ook doordat de Westduitse bondskanselier, Kiesinger, blijft wei geren De Gaulle op dit punt onder druk te zetten. De ernstige slagen voor De Gaulle zijn evenwel de gebeurtenissen in mei en juni geweest. Ontevreden heid over de studenten met de uni versitaire organisatie, met hun hier en daar sombere maatschappelijke vooruitzichten en met de maatschap pij in het algemeen, leidde tot be togingen en relletjes in Parijs, die door de politie hardhandig werden beantwoord. De studenten bezetten de Sorbonne en het Odeon-theater, maakten de voortgang van examens onmogelijk en verlangden medezeg genschap. Na enkele dagen kwam de regering de studenten tegemoet. Enkele dagen voor Pinksteren kondigde De Gaulle niet zijn veelal verwachte aftreden aan, maar deel de hij mede, dat hij het parlement had ontbonden, dat het referendum van 16 juni zou worden uitgesteld en dat nieuwe verkiezingen op 23 juni zouden worden gehouden. Hij Kies dan een Overschrijdt U de loongrens Onbeperkte polis Geen uitsluitingen voor bestaan de kwalen of gebreken Zeer gunstige voorwaarden Jaarpremie: 225,per volwassene 112,50 per kind Makelaars in Assurantiën Grotestraat 341, Waalwijk Telefoon 04160 - 4131 Inlichtingen: G. v. Berkel, Mr. v. Houtenstr. 4, tel. 2626 W. Remmers, van Lovenlaan 18, tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21, tel. 3292 deed in zijn toespraak felle aanval len op het totalitaire communisme, dat hij achter de onrust zag. Hij won zijn spel, zoals de arbeiders on geveer 13 pet. loonsverhoging had den gewonnen en daarmee 'n koers wijziging in de economische poli tiek, die meer dan tevoren op ex pansie gericht werd. De verkiezingen gaven De Gaulles partij een forse winst van 6 pet., vergeleken bij de verkiezingen van maart 1967. Zowel communisten als socialisten verloren 2,5 pet. Deze uit slag kan men goeddeels verklaren door de schrik van de burgers voor het communisme en door de afkeer van die jonge oproerkraaiers. Terwijl men in het begin van het jaar algemeen een grootscheepse aanval van de Noordvietnamese troepen en van de Vietcong ver wachtte op de versterkte Ameri kaanse basis Khe Sanh in 't noord westen van Zuid-Vietnam, barstte eind januari een groot communis- tisch offensief los tegen Saigon en een aantal andere grote steden. Zij drongen door tot in de Amerikaan- se ambassade en nestelden zich in de buitenwijken van Saigon. Verder naar het noorden was vooral Hué hun doelwit. Enkele weken wisten zij zich in de citadel van die stad te handhaven. Aan officiële Amerikaanse zijde neemt men aan dat de opzet was, dat de bevolking in deze steden in opstand zou komen, waardoor de Amerikaanse positie onhoudbaar zou zijn geworden. Dat dit niet ge beurd was, noemde men in Ameri kaanse kringen een falen van de Vietcong, die nu voor niets zulke zware verliezen had geleden. In maart vroeg generaal Westmoreland de Amerikaanse bevelhebber, presi dent Johnson om nog 200.000 man boven de 500.000, die hij al had, om het verloren gegane initiatief te her winnen. Zoals wij in de aanhef van dit overzicht al zeiden, is R. Nixon, na een van de meest dramatische ver kiezingsjaren in de Ver. Staten, tot president gekozen. De verrassingen lagen vooral aan de kant van de Democratische par tij. Hier was het verzet tegen John sons Vietnamese politiek 't sterkst en uit dat verzet haalde senator Eugene McCarthy de kracht om zijn kandidatuur te stellen. Tegen aller verwachting in bleek hij bij enkele voorverkiezingen over zoveel aan hang te beschikken, dat men hem au sérieux begon te nemen. Dat was voor zijn collega senator Robert Kennedy, die lang meende tegen de zittende president geen kans te heb ben en die zijn kruit droog wilde houden tot 1972, aanleiding zich ook in de strijd te werpen en te trach ten de ontevredenen achter zich te krijgen. Dat was even voordat John son aankondigde niet herkiesbaar te zijn. Door Johnsons besluit stegen Kennedy's kansen aanzienlijk en hoewel Mc Carthy goed partij bleef geven en voor vele liberaal gezinde Democraten de uitverkorene bleef, was een kandidatuur van Kennedy zeer waarschijnlijk. Op het moment echter waarop Kennedy begin juni zijn overwinning in de voorverkie- zingen in Californië kon aankondi gen, viel hij als slachtoffer van een moordaanslag, gepleegd door een jongeman van Jordaanse afkomst. Men neemt aan, dat Kennedy's sterk pro-Israëlische gezindheid het voor naamste motief was. Ondertussen had zich aarzelend een nieuwe kandidaat gemeld, vice- voor OUDEJAARSAVOND •fc Vindt U GROOTS GESORTEERD bij Stationsstraat 51a, Waalwijk president Humphrey, voor wie het als een nadeel gold dat hij zich zo volledig had vereenzelvigd met Johnsons ~zo bestreden Vietnamese politiek. Hij had evenwel het voor deel bij de plaatselijke partijleiders in een goed blaadje te staan, terwijl hij zelf nog kon verwijzen naar een zeer liberaal verleden. Op de con ventie van de Democratische partij in Chicago, waar de politie bijzon der hardhandig tegen betogers op trad, werd toch Humphrey gekozen, die aan het hoofd van een sterk verdeelde Democratische partij in 't veld moest treden tegen Nixon, die kort tevoren door de Republikeinse conventie was verkoren boven meer liberaal gezinden zoals Rockefeller, de gouverneur van de staat New- York. De strijd werd nog ingewikkelder toen ook Wallace zich in de strijd mengde. Wallace leek aanvankelijk vooral stemmen van Nixon te zul len wegnemen, maar hij bleek ook onder de arbeiders in het Noorden, die meestal de vaste kern van de Democraten vormen, aanhang te krijgen. Op een gegeven ogenblik leek het erop, dat Wallace op de tweede plaats achter Nixon zou kun nen eindigen, maar in de slotfase van de verkiezingsstrijd, geholpen door een duidelijker eigen houding inzake Vietnam, wist Humphrey zijn hopeloos lijkende achterstand Nixon weg te werken, zodat Nixon nog maar op het nippertje 'n meer derheid in het kiescollege kon ver overen. Donderdagavond werd in de open bare lagere school, de Koningin Ju liana-school, een contact-avond ge houden. Vele ouders hadden gehoor gegeven aan de oproep deze avond bij te wonen. Met het onderwijzend personeel onderhielden de ouders zich over het werk hunner kinde ren. Om 9 uur werd een korte ver gadering gehouden, waarin afscheid werd genomen van mevr. Polder vaart als leerkracht aan de school. Het hoofd der school, de heer L. Poldervaart, opende deze vergade ring met een kort welkomstwoord. Spr. deelde mee, dat er toch iets droefgeestigs was bij het afscheid van mevr. Poldervaart aan de school. Het aantal leerlingen is teruggelo pen en dit is de reden van 't heen gaan van mevr. Poldervaart. Spre ker gaf een overzicht van het vele weik dat zij voor de school had ge daan. Wij verliezen in haar een uit stekende kracht en wij zullen haar zti i missen op de school. Spreker had vooraf het voltallig College van B. en W. welkom geheten en deel de nog mee dat 's morgens de In specteur van het onderwijs nog was geweest. Dit hebben wij zeer ge waardeerd. Hierna verkreeg burgemeester v. Prooijen het woord. Hij zei 't pret tig te vinden thans hier aanwezig te kunnen zijn. Spr. stelde het ook op prijs dat zovele ouders aanwezig waren. De heer Poldervaart, aldus spr., heeft reeds naar voren gebracht zijn grote waardering voor datgene wat mevr. Poldervaart had gedaan voor de school. Het gemeentebe stuur kan deze mening ten volle on derschrijven. Deze school wordt ge leid door een team met een gedegen vakkennis. Steeds staan de belan gen van de kinderen voorop. Men doet veel aan onderwijsvernieuwing, hetgeen zeer in het belang van de kinderen is. Het gemeentebestuur heeft dan ook alle lof voor het per soneel dezer school en het is daar om bijzonder jammer dat een zo be kwame kracht de school gaat ver laten. U hebt het voortreffelijk ge daan aan deze school, aldus spreker tot mevr. Poldervaart. Met dank baarheid zult u kunnen terugden ken aan de tijd dat u aan de school verbonden bent geweest. Zou het in de toekomst nodig zijn, 'dan hopen wij dat wij bij u niet tevergeefs zul len aankloppen. Namens de ouders werd 't woord gevoerd door mevr. De Jong. Zij had eveneens veel waardering voor het werk dat mevr. Poldervaart voor de kinderen had gedaan. Onze kinderen zijn hier steeds goed op gevangen; u hebt er veel toe bijge dragen dat velen in de maatschap pij een goede positie hebben ver kregen. Als danlc overhandigde me vrouw De Jong haar een lederen handtas. Tot slot sprak nog de heer v. Set ten namens het personeel. Spr. had alle lof voor het werk van mevr. Poldervaart en de goede samenwer king die er steeds tussen allen was geweest. De heer v. Setten overhan digde namens het personeel mevr. Poldervaart een L.P. van de Maas- treechter Staar. Een zichtbaar ont roerde mevr. Poldervaart dankte tenslotte allen voor de waarderende woorden aan haar gericht en voor de fraaie geschenken die haar over handigd waren.

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 5