iËS.SlïiSLLa waalwijkse en lanqstRaatse coupant Ziekenhuis imnw Bejaardencentrum Antoniushof geopend Bedrijfsleven Prins Bernhard opende haven „Gebeurtenis op de voet gevolgd" Nieuwe korpschef gemeentepolitie MAANDAG 30 DECEMBER 1968 89e JAARGANG No. 104 De tcho VAn het Zuióen Abonnement p week (0,30+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,32 (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-ad/es „ECHO" Uitgever Waal wij ksche Stoom Irukkerij An toon Tielen Hoofdredakteur JA TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2< per week Losse nummers 20 cent Het wel en wee van Waalwijk in het afgelopen - jaar (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De 366 dagen van 1968 hebben voor Waalwijk weer heel wat gebracht. Het is een jaar geweest met veel hoogtepunten voor de schoenenstad' die ongetwijfeld bij veel bewoners nog lang in herinne ring zullen leven. Prins Bernhard zag Waalwijk 'té lucht en té water'. Bij de opening van de haven 'en de industrieterreinen kwam de Prins met een helicopter om vervolgens vanaf een boot de sluisdeuren te openen. Het St. Nicolaasziekenhuis werd in het begin van het jaar officieel ge opend. Dat gebeurde door dr. C. Kortmaan, de Commissaris van de Ko ningin in onze provincie. Ook mgr drs J. Bluyssen was hierbij aanwezig. Tal van personen werden koninklijk of kerkelijk onderscheiden. Die eer viel o.a. ook burgemeester J. Teijssen te beurt. Op sportgebied vielen de prestaties nogal mee. De voetbalclubs speelden met wisselend succes. Bijna brachten de biljarters een landstitel mee naar Waalwijk. In de finale van het Nederlands kampioenschap ere-klasse driebanden bleef de jeug dige Rini van Bracht zijn zenuwen echter niet de baas. In 1968 zijn er ook weer heel wat jubilea gevierd, terwijl enkele bekende Waalwijkers afscheid van hun funktie namen. Helaas namen enkelen definitief af scheid van het aardse leven. Op poitiek gebied bracht 1968 méér dan de voorgaande jaren. De heer M. van Eijl werd wethouder, omdat de heer K. van Laak zijn werkzaamheden als lid van de Tweede Kamer al be langrijk genoeg oordeelde. De raad zorgde voor enkele felle discussies. De besprekingen over de centrale verwarming in het plan Laageinde wer den gevolgd door een overvolle publieke tribune. Op elk gebied zijn er in het nu bijna afgelopen jaar heel wat dktiviteiten ontplooid. Als het in 1969 zo blijft is er geen reden tot klagen. Dr Kortmaiin en Mgr Bluyssen, samen met doktoren en bestuurleden in een van de ziekenzalen van het nieuwe St. Nieolaas-ziekenhuis doer Mr F. van Thiel, oud-minister van Sociale Zaken en voorzitter van de Tiveede Kamer, werd geopend. De heer Van Thiel wilde niet over een bejaarden probleem spreken. Hij be nadrukte dat voor deze categorie Ne derlanders veel ivordt gedaan. Vanwege zijn grote verdiensten voor 't katholiek onderwijs in Waal wijk en zijn grote aktiviteiten als pre sident van het College van Regenten van het St. Nicolaasziekenhuis werd burgemeester J. Teijssen benoemd tot Ridder in de orde van de H. Grego- rius, een onderscheiding die hem door Deken P. Maessen, tijdens een bijeenkomst in de raadszaal werd uit gereikt. Ook als hoofdbestuurslid van de ARKA, als Eerste Kamer-lid en als fraktievoorzitter van de KVP- fraktie in de Provinciale Staten heeft de heer Teijssen veel gedaan voor de katholieke zaak. De jeugd-avondvierdaagse, die ie der jaar in mei in Waalwijk wordt gehouden, werd een daverend succes. Maar liefst 2000 jongens en meisjes namen aan de tocht deel. Door het Comité Avondvierdaagse in Waal wijk is hiervoor heel wat werk verzet. Extra lof verdient ook de Stichting Jeugdbelangen die het tweede lus trum vierde. In het gebouw De Terp vindt de jeugd tot 14 jaar uit de pa rochies St. Jan en H. Bernadette ont spanning. Ook het bedrijfsleven trad op de voorgrond. Transportbedrijf Appels bleek een van de grootste bedrijven op dit gebied van ons land te zijn gegroeid. De Levensverzekerings maatschappij Noord-Braband vierde het 125-jarig bestaan. President-di- rekteur Jud. Timmermans - ook voorzitter van de Kamer van Koop handel - verliet het bedrijf. Een an der Waalivijks bedrijf maakte 'n be langrijke uitbreiding bekend. Stahl Chemical Industries N.V. en Poly vinyl Chemie Holland N.V. kochten 40.000 m2 bouwgrond aan de haven. Hier wordt een nieuwe fabrieksunit gebouwd. Het nieuwe StreelTdierentehuis „Mevrouw C. de Visser- Van Ever- dingen" aan de Prof. Kamerlingh Onnesweg werd officieel in gebruik genomen. Door dit fraaie asiel kwam er eindelijk een einde aan de benarde huisvesting. Dankzij de financiële steun van enkele Waalwijkers kon 't bestuur het gebouw en het bijbeho rende woonhuis realiseren. Vrijdag 4 juni zal in de geschiede nis van Waalwijk als een belangrijke dag te boek staan. Toen opende Pr. Bernhard de nieuwe Waalwijkse ha ven me de daarbij behorende indus trieterreinen. De Prins zag de stad eerst vanuit de lucht voordat zijn he licopter bij de haven landde. Vanaf een boot stelde hij vervolgens de sluisdeuren in werking. Na Waalwijk ging Prins Bernhard naar Oss en Cuyk om ook daar de nieuwe Maas havens te openen. Het havencomplex en industrieterreinen vergden een to tale investering van 18.571.001,01. Binnenschepen tot 1000 ton kunnen aanmeren. Als straks ook de buiten haven gereed is kunnen schepen tot 2.000 ton Waalwijk aandoen. De Middelbare School voor Leder en Schoenindustrie is dit Jaar opge zet in een school voor Middelbaar Beroepsonderwijs, een MTS. De om zetting is gepaard gegaan met een aantal accentverschuivingen, zowel in de programma's als in de toelatings eisen. De mogelijkheid bestaat nu ook dat de MTS voor andere vak opleidingen benut zou kunnen wor den. In het betaald voetbal trekt voort aan ook een Waalwijker aan de touw tjes. Het is de heer J. C. van de Klink, voorzitter van de Sportraad Waalwijk, die met ingang van het nieuwe seizoen manager werd van de Bossche eerste divisie-club FC Den Bosch. De heer Van de Klink bena drukte bij zijn afscheid het belang van amateurvoetbal. Het bestaans- VERVOLG OP PAG. 11) Het college van b. en w. na de zetelwisseling van de heer Van Laak met de heer M. v. Eijl. Zittend v.l.n.r. weth. J. v. Hees wijk, burgemees ter J. Teijssen en gemeentesecretaris mr J. Kuipers. Staande de wet houders M. v. Eijl en C. P. v. d. Hoven L. van Hooff, die tot dan werkzaam was bij de gemeentepolitie in Venlo en in deze grensstad vaak te doen had met het 'zwaardere' werk. Hij voerde in de loap van het jaar de korpssterkte op. De heer Van Hooff werd door burgemeester Teijssen of ficieel geïnstalleerd als de nieuwe korpschef. Wethouder K. van Laak besloot in maart zijn funktie neer te leggen. Hij was toen benoemd tot lid van de Tweede Kamer - als opvolger van KRO-vooTzitter Mr van Doom. De combinatie van wethouder-kamerlid en het firmantschap van een belas ting-adviesbureau achtte de heer Van Laak onverenigbaar. Voor de 6e jaar periode dat de heer Van Laak deel uitmaakte van het college van B. en W. werd hem door burgemeester Teijssen dank gebracht. Als zijn op volger kozen de raadsleden de heer M. van Eijl, de fraktieleideT van de Kath. Unie. De nieuwe wethouder bleek een aandachtig toehoorder tijdens de ruim 6 uur durende begrotingsverga dering, waarin alle problemen van Waalwijk door het gemeentebestuu. werden doorgelicht. Het afgelopen jaar was het de financiële positie van de gemeente niet bepaald rooskleurig. Achter de begroting 1969 staat - althans voor ons - nog een groot vraagteken. Het jeugdwerk wordt in Waalwijk voortvarend aangepakt. Daarom viel het zo te betreuren, dat het Mgr Bek- kersgilde, een jeugdbeweging uit de St. Antoniusparochie door brand zwaar werd getroffen. De zolderver dieping van de Antoniusschool, waar het Gilde was gevestigd, ging in vlammen op. De Echo zette een aktie op touw, die aardig wat geld in het laadje bracht. Voldoende voor deze jeugdbeweging om weer te kunnen starten. De R.K. Levensschool in Waalwijk, die door 125 cursisten wordt bezocht, vierde het tweede lus trum. Bit dit 10-jarig bestaan kwa men ook de plannen die er bestaan voor een nieuw schoolgebouw weer eens ter sprake. De Bond van Leidinggevend en Toezichthoudend Personeel kring Waalwijk vierde in april het gouden jubileum. Van welk een grote waarde deze vakbondsorganisatie bleek over duidelijk uit de toespraken die tijdens een officiële receptie werden gehou den. Niet alleen de werknemers maar ook de werkgevers erkennen het be lang van deze organisatie. De voor zitter E. Hoevenaars werd Pauselijk onderscheiden. Jammer genoeg moes ten we dit jaar ook het overlijden van deze aktieve Waalwijkse vakbonds leider melden. Prins Bernhard opent met een druk op de knop de sluisdeuren van de nieuwe Waalwijkse haven. Naast hem (links) burgemeester J. Teijssen en (rechts dr. Kortmaan. De bejaardenzorg is uitermate be langrijk. Ook in Waalwijk wordt daar alle aandacht aan geschonken. Zo tracht men de bejaarden die daar voor in aanmerking wensen te komen een goed onderkomen te verschaffen. Voor 135 personen is dat mogelijk in het bejaardencentrum Antöriiiishof' De gebeurtenissen in het afgelo pen jaar volgen wij voor onze lezers op de voet. 1968 begon de aandacht te vragen voor de bouwaktiviteiten. Er zijn in de afgelopen 12 maanden heel wat woningen gereed gekomen. De Woningbouwver. Baardwijk heeft hierbij een grote rol gespeeld. De door deze vereniging ontwikkelde ak tiviteiten hebben er toe geleid, dat er zo'n 200 woningen in het laatste half jaar van '68 betrokken konden wor- j den. Ook voor het nieuwe jaar heeft de bouwvereniging weer aktiviteiten op haar programma staan. Op grootse wijze nam het Willem van Oranje College begin januari af scheid van drs D. Schouten, die van af de oprichting van de school in '49, direkteur van dit onderwijs-instituut is geweest. Het college wordt door protestantse leerlingen uit een groot deel van Brabant bezocht. Burge meester Teijssen noemde de schei dende direkteur „een voornaam bur ger van Waalwijk, die zijn capacitei ten en zijn tijd in dienst van mede mens stelde". De heer Schouten ont ving fraaie geschenken. Zijn opvol ger werd dr C. Blokland, tot dan ad- judant-direkteur. Vrijdag 26 januari was het dé grote dag voor het nieuwe St. Nicolaas ziekenhuis. Dit streekziekenhuis werd toen officieel geopend door de Com missaris van de Koningin dr C. Kort- mann. Deze prees het initiatief van het bestuur om in Waalwijk tot een modem ziekenhuis-complex te ko men. De bouw en inrichting vergden een investering van 14 miljoen gul den. Het Waalwijkse aannemingsbe drijf Fa. Wed. Aarts Zn. verzorg de dit bouwwerk. De oefeningsplech- Mr F. van Thiel bij de opening van Antoniushof in Waalwijk tigheid in de kapel - waar mgr. drs Johannes W. M. Bluyssen 'n H. Mis celebreerde - werd uitgezonden via de ziekenhuis-radio. Op de verjaar dag van St. Nicolaas, 6 december, werd Radio St. Nicolaas in gebruik genomen. Deze studio verzorgt de programma's voor de patiënten.' De voetbalvereniging RWB zette de maand februari met een groots lustrumfeest in. Het 60-jarig bestaan werd toen officieel gevierd. Tijdens een speciale feestvergadering werden de oprichters en de werkers-achter- de-schermen in de bloemetjes gezet. Tijdens een drukbezochte receptie ontving ere-lid M. van Vugt uit han den van burgemeester Teijssen de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze jubilaris werd door de KNVB met de gouden bondsspeld onderscheiden. Oud-bondsvoorzitter Toon Schroder kwam RWB zijn gelukwensen aan bieden. Het Ned. Hervormd Kerkkoor Waalwijk-Centrum herdacht het feit het nieuwe bejaardencentrum dat het koor 25 jaar geleden werd opgericht. Het koor heeft in deze kwart eeuw verschillende grote wer ken uitgevoerd, waarmee het een meer dan plaatselijke betekenis kreeg. Karneval Wolluk 1968 werd overal uitbundig gevierd. In de loop van het jaar staken de bestuursleden van de diverse carnavalsverenigingen de hoofden bijeen en werd besloten tot een centraal comité te komen, dat voor 1969 de feestelijkheden in de hand heeft. Na 20 jaar aan het hoofd van het politiekorps in Waalwijk te hebben gestaan nam Inspekteur J. Hoog An- tink afscheid als corpschef. In de raadszaal iverd hem lof en dank ge bracht voor het werk in deze periode verricht. Dat Waalwijk op het gebied van de criminaliteit als 'rustig' aan gemerkt kan worden is mede dooi de heer Hoog Antink bewerkstelligd. Hij werd opgevolgd door Inspekteur

Echo van het Zuiden | 1968 | | pagina 9