Grootse hulde bij 60-jarige St. Willibrordus in Loon op Zand Brabants zaterdagvoetbal Programma concert Het Brabant Orkest is met zorg gekozen cunen WMLWIJK NEO neemt revanche op Heerjansdam: 10 Abonneert U op dit blad ZESTIEN JUBILARISSEN GEHULDIGD DONDERDAG IN NED. HERVORMDE KERK IN WAALWIJK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 FEBRUARI 1969 Afd. Loon op Zand reeds vroeg aange sloten bij Ned. Bond Macht ontleend aan gezag Nog ouder 16 Jubilarissen Feest Inleveren spaarboekjes Sef Pijpers, eerste hoornist, donderdag dirigent Strijkorkest Jaarvergadering Boerinnenbond afdeling Waalwijk Meesterlijke symfonie Oud-direkteur V.G.L. - Waalwijk met pensioen Bestuurswisseling bij N.C.V.B. Waalwijk LOON OP ZAND - Werkelijk een grootse hulde is zaterdagmiddag in het Cultureel Centrum bereid aan de Afdeling Loon op Zand van de Nederlandse Bond van Werknemers(sters) in industriële bedrijven. Toen werd de viering herdacht van het 60-jarig bestaan van St. Willibrordus. Door een koor van sprekers werden het wel en wee van de arbeiders van Loon op Zand voor het voetlicht gebracht. De jubilarissen van de 60-jarige St. Wülibrordus-afdeling van 't NKV Staande in het midden de Bondsvoorzitter dhr. De Groodt. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter, de heer Ligtenberg de eer ste pioniers van 'de vak', welke in de jaren 1909 - 1910 de seinen van het verzamelen van de arbeiders in de bedrijven hebben gegeven. Vooral voor onze gemeente en voor Loon op Zand ivas het de heer Kees Roesten- berg. Grote verdiensten hebben deze idealisten gehad voor het werk dat door de huidige leden wordt voort gezet, tot heil van het arbeidersgezin en de maatschappij. De feestrede werd gehouden door de heer De Groodt van de Nederl. Bond. Hij zei dat Loon op Zand er reeds vroeg bij was om zich te orga niseren. De toenmalige bond heette: Bond van Schoenmakers en Looiers'. Uit het ledental van deze afdeling blijkt dat er niet veel aan de weg is getimmerd, maar een goed kader heeft gehad al die jaren. Over deze periode van 60 jaren had hij dan ook niets dan dankbaarheid. Thans is, al dus spreker, de tijd voor de arbeider geheel anders geworden; vroeger was de strijd om 't bestaan, bescherming, werkloosheid en mistoestanden, als winkelnering en vooral de strijd te gen het opkomende socialisme. Thans is onderlinge hulp en bijstand bij wet en C.A.O. geregeld, maar toch is de positie van de arbeider nog kwetsbaar in een streek als deze waar de industrie zo eenzijdig is. Veel veranderde er, maar de bonds voorzitter zei dat de Bond vooral ka tholiek moet blijven. Hij had geen vrees voor de aanpassingen het moet geleidelijk en verstandig gaan. Als doelstelling stelde hij: a. Een hechtere samenwerking met C.N.V. en N.V.V.; b. Binnen het N.K.V, moet men zich eerlijk bezinnen op het beleid van de bond, en c. de structuur van bet N.K.V. moet hechter gaan worden, want er zijn nog 24 andere bonden, welke met 't NKV samen een geheel kunnen vor men en daardoor sterk staan tegen al wat de arbeider belaagt, of door an dere organisaties wordt opgelegd. Namens het hoofdbestuur feliciteer de hij de jubilarissen en de afdeling Loon op Zand met deze zo goed be kend staande afdeling. Burgemeester Van Erp feliciteerde eveneens de bond met deze afdeling en de jubilarissen van Loon op Zand. De arbeidersvereniging heeft in zijn gemeente, aldus de burgemeester, 'n goede plaats in het gemeentebestuur; hij kon daar blij mee zijn. Spreker duidde op de gesprekken van Ir. Phi lips met de heer Mertens van het NKV, in verband met de sterkte van de arbeiders en de inbreng, welke dikwijls heel gezond is. Burgemeester Van Erp zei, dat het een genade voor Loon op Zand was dat uit de huisnijverheid de Loonse industrie opgekomen was en dat het waard was de industrialisatie, zoals we die nu kennen, leefbaar te heb ben in deze gemeenschap van het mooie natuurrijke Loon op Zand. Trots kan men zijn op de werkgele genheid, trots op de volwassen in- In de eerste klas van de afdeling Brabant gaat het er voor ONT don ker uitzien. De oranjeblauwen uit 's-Gravenmoer moesten op eigen veld met 20 het hoofd buigen voor koploper WHS. Maar erger voor de ONI-ers was dat DVO in Breda met 32 zegevierde over The Gunners. ONI staat nu stevig op de onderste plaats. Beatrix (met vier invallers) moest in Sprang- Capelle met 10 de vlag strijken voor HNC. Dat was koren op de molen van Tholense Boys, dat in Willemstad het op eigen veld ge vreesde Kogelvangers met 20 versloeg, en nu op gelijke hoogte staat met Beatrix. SSC 2 rukte op naar de tweede plaats door in Til burg met 1—0 te winnen van JPS. De SSC-ers hebben overigens wei nig aan deze positie, omdat reserve- elftallen in de eerste klas niet pro moveren kunnen. Sprang 2 bleek niet bij machte het Roosendaalse BWR in bedwang te houden. De Roosendalers wonnen royaal. In de tweede klas B liet Olympia zich thuis niet verrassen door NEO 3 (3—1). Concurrent TSC bracht het in de derby tegen WVO niet verder dan een 1—1 gelijkspel. Maar de wedstrijd zal opnieuw moeten worden gespeeld, want kort na de rust staakte scheidsrechter M. T. Nijnatten de strijd, omdat de ze ontaardde in een vechtpartij. PTT 2 slaagde er in ONI 2 met 4-2 te verslaan. De eerste zege van de Bredanaars. Wellicht komen er nu meer overwinningen. UITSLAGEN 2e klas C 'sGravenzandse SVKozak. B 01 HeerjansdamSprang 01 SSC '55—CJVV i2 HuizenGeinoord oi ApeldoornSpakenburg 06 Qp lrlog De MeeuwenSVV 20 RillandiaAZVV i o Terneuzense BoysYerseke 00 SleeuwijkDinteloord 32 WoudrichemRoda Boys 10 4e klas A Zuilichem—Rust Roest Zwaluwse BoysWijk WilhelminaWit-Zwart Nivo SpartaBrakel 3—0 1—1 0—0 0—0 AFDELING BRABANT le klas Kogelvangers—Tholense Boys 0—2 ONI—WHS o—2 JPSSSC 2 01 Sprang 2—BWR C—3 HNCBeatrix 1o The GunnersDVO 2—3 2e klas B Wit-Zwart 2—The Gunners 2 14 TSCWVO l_i (gest.) OlympiaSprang 3 31 SSC 3Rust Roest 2 01 SVV 2Beatrix 2 25 PTT 2—ONI 2 4—2 3e klas E Good Luck 3HNC 2 afg Sprang 4—SCO 0—1 Beatrix 3SSC 4 30 ONI 3—JPS 2 0—11 Dussense BoysWit-Zwart 3 31 3e klas F Wit-Zwart 4JPS 3 Beatrix 4HNC 4 HNC 3—JPS 4 SCO 2Good Luck 4 1—1 2—1 4—0 5—5 dustrïe, trots op zijn bewoners en nieuwkomers, trots op de communi catie binnen Loon i.z. de vakvereni gingen, trots op de schoen en het leer dat de arbeider onder zijn vin gers door laat gaan tot een verkoop baar produkt in heel de wereld". Pastoor Simons zei dat de vakver eniging nog ouder was en hij staafde dit met gegevens uit het parochie- boek van het kerkbestuur. In juni 1902 trachtte de toenmalige Tilburg- se bond van Leerlooiers Loon op Zand rijp te maken voor een georga niseerde arbeidersvereniging. Op 5 januari 1903 werden de leerlooiers aangeschreven om op de vergadering van 6 januari d.a.v. in een feestver- gadering in het klooster van de zus ters aanwezig te zijn om te komen tot een afdeling. Eenparig werden voor gesteld in het bestuur: Adr. v. Esch, Adr. de Jong, Drik van Haren, v. d. Velden, Baeten, Ligtenberg, Harry Dankers en M. van Loon. Deze ge gevens mocht de pastoor in afschrift aan het bestuur overhandigen. Van de zijde van de parochie is dus steeds medewerking getoond voor het arbei- dersbeleid. Namens de leden van het NKV heeft de heer Ansems een korte fe licitatie gericht aan het jubilerende bestuur en de leden. Hij zei ook dat het nu steeds meer duidelijker werd hetgeen de vroegere pioniers hebben gedaan in dit werk. Alles werd an ders, maar de inspraak werd duide lijker. Er is heel veel bereikt en dat alleen is een felicitatie waard. Voor al dankte hij het werk van dö heer Jan van Noije; hij was een begrip voor de Loonse vakvereniging. Als oud-ingezetene van de gemeente richtte de heer Jos van Seters zich namens de Bondsraad tot de Loonse afdeling. De Bondsvoorzitter, de heer De Groodt, mocht de jubilarissen huldi gen. Het waren de heren: C. A. Brands (hij mocht een cheque in ont vangst nemen), eveneens M. H. Maas en E. v. d. Nieuwenboer (een cheque en speld) voor hun 50-jarig lidmaat schap. De heer H. v. Wanrooij, ch. en speld voor 40 jaar lidmaatschap. Voor het 25-jarig lidmaatschap, de heren die elk een speld ontvingen A. v. Broekhoven, J. Govers, G. Boons, M. Haans, C. H. Jansen, C. Ligtenberg, P. Pijnenburg, P. Ligten berg, G. Molenschot en P. v. d. Vel den. Verder de heren: W. Bijnen en Z. v. d. Velden, die echter niet aan wezig konden zijn. Het bloed kruiptzo mocht mej. M. Roestenberg uit Kaatsheu vel, de dochter van de heer Corn. Roestenberg, de eersteling van de Vak, van de heer Ligtenberg een ca deau ontvangen, dat bijzonder door de aanwezigen wa-d geaprecieerd. De heer Kees Ligtenberg richtte zich nog tot de heer J. v. Noije en kon hem een mooie bloemenbak overhan digen. De heer Van Noije is een voorbeeld voor de Loonse arbeider, omdat hij 35 jaar lang het voorzitter schap van de afdeling heeft gehad. Ook ging een geschenk naar de bondsvoorzitter, de neer De Groodt. De heer Van Noije dankte nog har telijk, en zei met de afdeling te zijn meegegroeid. „Ik heb het bestuur- schap toen aanvaard en ik heb ook alle consequenties eivan aanvaard". WAALWIJK - Op donderdag 6 februari 1969 om 20.00 uur wordt o.a.v. de Waalwijkse Kring een concert gegeven door Het Brabants Or kest onder leiding van de gastdirigent Sef Pijpers, in de Ned. Herv. Kerk. Vaker en vaker worden tegenwoordig kerkgebouwen benut als concert zaal, wat acoustisch niet altijd even gelukkig uitvalt door een te lange nagalm o.a. Waalwijk's Ned. Hervormde Kerk is niet alleen van sfeer een royale en toch intieme concertruimte, maar is acoustisch bijzonder goed, wat voor de echte concertbezoeker van elders een tochtje naar de grote stad van de Langstraat zeer aanbevelenswaardig maakt. Ons pro vinciaal ensemble te beluisteren in de sober-degelijke Gothische stijl, (een prachtig voorbeeld van consequente restauratie) van de kerk is een be levenis op zichzelf. Om dit feest te besluiten, dat tij dens de feestvergadering werd opge luisterd door het jongenskoor van Frater Cunibert, werd op de avond een H. Mis opgedragen in het Cul tureel Centrum voor alle leden t.i.v. de overleden leden van het N.K.V. Ook deze werd gezongen door de jongens. Een korte jaarvergadering werd hierna gehouden met alle voor naamste feiten van het jaar op het programma, doch deze verzonk in 't niet met hetgeen 's middags had plaatsgevonden. Ze duurde niet lang want de gezelligheid kwam ook aan bod. Het S.K.O.-orkest van Sophia bracht de muziek, terwijl Peer van Baokel de conferences verzorgde. Wij verzoeken U vriendelijk Uw spaarboekjes in te leve ren vóór 15 februari a.s. Stationsstraat 2-4, Waalwijk telef. 2809 Deze 'gentle hint' is geen reklame, maar een alleszins echte suggestie; toch ook dient het eens terdege ge zegd dat we het symfonie-orkest niet alleen in de grote ruimten van grote steden op zijn best kunnen beluiste ren. Ten eerste is het een overbe kend feit, dat ons orkest geen pres tatie-onderscheid te horen biedt of 't nu in Stadsschouwburg X optreedt of in kleinere plaats, mits de ruimte maar enigszins meewerkt. Dit nu is in Waalwijk in hoge mate het geval. Dus op naar Waalwijk a.s. don derdag waar het orkest ditmaal wordt geleid door Sef Pijpers, de eerste hoornist van het orkest, die reeds sinds jaren elk seizoen met veel suc ces welverdiend applaus verdient door een aantal zeer goede concerten als gastdirigent te presenteren. Het programma dat hij ditmaal biedt is met zorg gekozen. Twee wer ken worden op het repertoire voor 'i eerst ten gehore gebracht. Vooreerst het Altviool-concert van Carl Frie- drich Zeiter (1758-1832), waarvan niemand die deze jaartallen goed be schouwt verbaasd zal opkijken, als hij een muziek beluisterd die ener zijds nog sterk verwant is aan de prae-klassieken (Mannheimer school, Berlijnse school, Bach's zonen), ter wijl anderzijds plotselinge romanti sche trekken verrassend aan de dag treden. Zeiter was sinds lang één van de grote „olympische" Goethe zijn beste en vertrouwde vrienden. Zij voerden een levendige corres pondentie tot het jaar van hun beider overlijden 1832. De correspondentie is er een van intieme gelijkwaardige vrienden die eikaars werk met alle respect waarderen. Ook Goethe was een mens als wij; in zijn brieven is hij volledig op zijn gemak, zonder enige pose. Zeiter hoorde tot de weinigen die met hem verbonden was door het broederlijk 'Du', in Duits land een heel gewichtige zaak. Lange tijd heeft men Zeiter en zijn werk en zijn composities verwaarloosd en nooit gespeeld, hoewel vele van zijn eenvoudige liederen ook nu nog wor den gezongen. Zijn symfonieën, con certen, kamermuziek, kerkelijke koor werken golden als middelmatig schoolmeesterwerk. Het merkwaardi ge altviool-concert begin traditioneel met forse accoordfiguren. In het 2e deel ontpopt zich een vroeg-roman- tische 'Empfindung-Stil'. door de solo-altist Sekreve voorge dragen werk vin Goethe's vriend Zeiter, (van wie nog voorkort haast niemand meer wist te vertellen dan dat hij Mendelssohn, een zijner leer lingen, terzijde stond bij diens histo rische daad, de eerste wederopvoe ring van Bach's „Mattheus-Passion" in 1819, dat 90 jaar geleden onder Bach's leiding voor het eerst en het laatst was uitgevoerd; Zeiter leidde bij deze Renaissance de koren) wil meer horen van deze invloedrijke musicus. Tevens maakt dit virtuoze, prachtig voor het solo-instrument ge schreven werk een eind aan de be wering dat er slechts hoogst zelden voor de als solist geschreven zou zijn. Van Ravel klinkt hiema de uiterst fijnzinnig geïnstrumenteerde versie van zijn in 1917 gecomponeerde „Le Tombeau de Couperin". 'Het slotdeel, een Rondo, verrast door een driemalige onderbreking van de vrolijke beweging voor een solis tisch recitatief waarin de herinnering wordt opgeroepen aan de melancho lieke „Seefzers" uit het middendeel, ernstige gedachten bij alle luchthar tigheid. Allerminst een vondst van 'n fantasieloze schoolmeester. Het con cert wordt alleen doorzichtig bege leid door het strijkorkest, zodat de solist met zijn bijzonder timbre door lopend goed te volgen is. Wie dit AGENDA Woensdag 8 uur: repetitie dames- en herenkoor van de Liedertafel in De Twee Kolommen. Zondag 11.30 uur: repetitie dames- en herenkoor in De Twee Kolom men. INBRAAK In de voormalige bioscoop Luxor aan de Putstraat, welk, gebouw voorlopig in gebruik is door de ver eniging Kunst en Kracht is een klem geldbedrag ontvreemd. Enke le meer waardevolle voorwerpen, zoals een bandrecorder bleven an- aangeroerd. C. TREFFERS INT. kampioen Onze plaatsgenoot Coos Treffers, lid van de Vogelvereniging Vogel- lust Waalwijk, is op de Int. vogel tentoonstelling, welke in Blijdorp, Rotterdam, gehouden is, internatio naal kampioen geworden. Op deze internationale tentoonstelling wer den 4800 vogels ingezonden, door vogelliefhebbers uit België, Frank rijk, W.-Duitsland, Engeland, Portu gal en Nederland. De heer Treffers werd int. kampioen in de klasse bastaarden met een bastaard Kneu (kneu x kanarie). In café M. Leenheers hield de afdeling Waalwijk van de RK Boe rinnenbond afgelopen dinsdagavond een drukbezochte jaarvergadering. De voorzitster mevr. van Loon-Pul- les heette alle aanwezigen hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan de secretaresse mevr. Pullens- Damen, die een uitgebreid en ge documenteerd overzicht gaf van het .afgelopen jaar. Het financiële gedeelte werd be handeld door de penningmeesteres- se'mevr. van Bladel-Klijn, die mel ding kon maken van een batig sal do. Voor hun vele werk kregen beide dames een cadeau aangebo den. De hierna volgende bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat mevr. Pullens-Uamen werd herko zen. Zr. Jozefa hield in de loop van de avond een gesprek over „Waar om ik naar het klooster ging". Ver der vertoonde zij dia's van de scho len en tehuizen, waar zij vele ja ren gewoond en gewerkt heeft. Na nog enkele mededelingen werd de leden de gelegenheid gegeven in te schrijven voor een tweetal cursus sen, sloot de voorzitster de verga dering, die druk bezocht was. NEO heeft zaterdag revanche ge nomen op de 3—0 nederlaag, welke Heerjansdam de tricolores in Sprang toebracht. In een op het laatste half uur na, oninteressante wedstrijd is het Sprang gelukt een prachtige overwinning te behalen en daar door van plaats te verwisselen met ditzelfde Heerjansdam en verder weg te lopen van de onderste plaats. Bovendien brengt deze overwin ning, weer dé nodige rust in het elf tal, een rust vooral belangrijk om dat voor a.s. zaterdag de zware der by op het programma staat tegen SSC. De goed leidende scheids rechter Kroon gaf om 3.15 uur het beginsignaal en het was direct te zien dat er twee ploegen inhet veld waren die de punten hard nodig hadden en nerveus waren. De eer ste voorzichtig opgebouwde aanval len waren van Heerjansdam en na 10 min. reeds raakte doelman Vos gewond. De beste kansen echter kreeg NEO, maar het nodige geluk ontbrak de tricolores nog. In dzee saaie eerste helft werd er niet ge scoord. Na de rust direct een verwoed aanvallend Heerjansdam en NEO moest met de rug tegen de muur. Corner na corner moest Sprang toestaan, maar Vrouwe Fortuna was NEO wel gezind. NEO probeerde het met uitvallen en uit een van die uitvallen in de 15e minuut scoorde Wim de Rooij met een effectvol schot het enige doelpunt van deze middag. Heerjansdam stortte als 'n kaartenhuis ineen en is niet meer gevaarlijk geworden. NEO daaren tegen ging zich steeds beter aan passen aan het gladde en effect volle terrein en de Dammers moch ten van geluk spreken dat de ne derlaag niet groter is geworden. Het concert dat geopend wordt met Mozart's ouverture ,Le Nozzo di Figaro', een openingsmuziek die de geïntrigeerde inhoud van het naar Beaumarchais blijspel geschreven li bretto onmiddellijk suggereert door de vaag zichtbaar door elkaar naslui- pende figuren uit de beroemde tuin feest-acte te anticipiëren tot de ver helderingen en verklaring van de laatste acte de kruiperijen en het be drog in de volle graad ontmaskeren. Het concert besluit met de enige, maar dan ook meesterlijke Symfonie van Georges Bizet in C-Dur gecom poneerd in 1855 op zijn 17-jarige leeftijd. Het werk werd eerst in '35 ontdekt. 'Het is een moeilijk te reali seren, zeer onderhoudend werk, vol enthousiasme geschreven. Vooral boeiend zijn het tweede deel, Andan te, dromerig van aard met een prach- tig-lyrische hobo-solo. De zeer snelle finale is een 'pièce de resistance' voor het strijkorkest, want dit sluitstuk dient moeiteloos te klin ken, maar is een virtuoos, technisch zeer moeilijk werkstuk. Zeer fraai is de klassieke uitgebalanceerde vorm van deze zelden gespeelde symfonie. WAALWIJK Enige tijd geleden is de heer J. Dankers, direkteur Van Gend Loos in Nijmegen met pensioen gegaan. De heer Dankers is ook in onze streek geen onbeken de. Hij was van 1930 tot 1933 waar nemend direkteur VGL in Kaats heuvel en van 1945 tot 1947 direk teur van de Van Gend Loos vestiging in Waalwijk Daarna is hij tot 1951 rayon-vertegenwoordiger in het zuiden geweest. De heer Dan kers^ is Ridder in de Orde van Oran je Nassau. Op 29 januari werd de jaarver gadering van de NCVB afd. Waal wijk en omstreken gehouden onder presidium van mevr. Overweel, die tijdelijk deze functie heeft aan vaard. Het secretariaat is overge gaan in handen van mevr. Van der Schans-Geleyns en de plaats van vice-president is tijdelijk overgedra gen aan mevr. Van Herwijnen, zo dat er weer een volledig bestuur is samengesteld. Jaarverslagen wer den vlot en met gunstige uitslag behandeld. Daarna volgden de ge zellige zaken, die bij een feestavond passen. De fabriek Fino met zijn California-soepen gaf een zeer ge slaagde demonstratie. En tot slot de geanimeerde verloting. De vereni ging mocht ook nog enkele nieuwe leden noteren, al met al een goed begin voor het nieuwe jaar. Op 26 februari hoopt Ds. Jansen uit Doe veren de leden in te leiden over: Vakantiewerk voor gehandicapten, waarbij ook dia's vertoond zullen worden. - Generaal de Gaulle, die in Bre- tagne alles behalve vriendelijk is ontvangen heeft daar gezegd, dat er veranderingen op til zijn in de Senaat en in de regionale verhou dingen in Frankrijk. - Er is een nieuwe CAO in het ge hele bouwbedrijf afgesloten met een looptijd van 22 maanden. In Mexico-City zijn 10 kinderen bij een brand omgekomen. De strijd om het bestuur in de P.v.d.A. is weer verscherpt. In het Limburgse palatsje Leveroy is een overval op een 'boerenleen bank gepleegd en is 7.000,- gestolen. Bij Veenendaal zijn bij een auto botsing 2 personen, een uit Til burg en een uit Schijndel, om hef leven gekomen; verder verloren nog 6 personen het leven op de weg. In Den Haag is bij een ruzie een 21-jarige man neergeschoten. De dader heeft zich bij de politie ge meld.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 2