wAAlwrjkse en lAnqstRAAtse couRAnt De werkgelegenheid ïn Drunen blijft zich gunstig ontwikkelen Budgettaire positie van ge meente onveranderd gunstig NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER MR H. STIEGER Inwonertal nam toe met 516 Politie De industrie Metaalnijverheid Schoen- en leder- warenindustrie Bouwnijverheid Confectiebedrijven Land- en tuinbouw Boerenleenbank Middenstand Toerisme en recreatie Onderwijs Financiën Woningbouw Algemeen MAANDAG 3 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 10 ITinniH/üV* i ^aiMMHlWVPCTflBr De tcho van het Zuiöen i Abonnement Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1G'69687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO Telegram-adres Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2 Bureaus Opgericht 1878 (van onze verslaggever) DRUNEN Voor de aanvang van de gemeenteraadsvergadering, vrijdagavond, sprak burgemeester mr. H. Stieger van Drunen zijn traditionele nieuwjaarsrede uit. Burgemeester Stieger wijdde aan dacht aan de voornaamste aktiviteiten van het afgelopen jaar in de gemeente en wees tevens op plannen voor het zojuist ontvangen jaar. In 1968 ging de woningbouw in een versneld tempo voort, de werkgelegenheid bleef zich gunstig ontwikelenvoornamelijk door de expansie van Lips N.V., terwijl daarnaast de infrastructuur werd verbeterd. Voor wat Elshout betreft, deelde burgemeester Stieger mee, dat de voorbereidingen voor het nieuwe plan van uit- beiding thans in een eindfase verkeren en dat weldra met de eerste grondaankopen zal worden begonnen. De budgettaire positie van de gemeente is onveranderd gunstig, wat weer eens duidelijk bleek uit de begroting voor 1969. Wel is het waarschijnlijk, zo betoogde burgemeester Stieger, dat dit jaar be paalde urgentie kapitaalswerken door de aanhoudende schaarste op de kapitaalmarkt niet zullen worden uitgevoerd. Over de recreatie zei burgemeester Stieger, samen met zijn collega s, steeds meer tot het inzicht te komen dat speciaal de openlucht recreatie een regionale aanpak vereist, dat initiatieven gebundeld moeten worden en recreatie-objecten van verschillende gemeenten op elkaar afgestemd moeten zijn. Uit de nieuwjaarsrede bleek ook, dat binnenkort een nota besproken zal worden omtrent de winkel voorziening in Drunen. Het inwonertal van de gemeente Drunen steeg in 1968 van 10288 op 1 januari tot 10804 op 31 december; een toename van 516 (vorig jaar 21). Er was een geboorte-overschot van 207 (195) en een vestigings overschot van 309 (vorig jaar ver- trekoverschot van 174). Er zijn 49 personen overleden; er werden 257 geboorten geregistreerd (246), ter wijl 86 huwelijken werden voltrok ken. 't Aantal ingeschreven vreem delingen steeg tot 255 (159). Deze cijfers over de loop van de bevolking tonen duidelijk aan, dat de vorig jaar gesignaleerde terug gang royaal werd ingelopen. Het vertrekoverschot werd wederom omgezet in een vestigingssaldo (verschil van 483), waardoor de gunstige trend die zich vanaf 1946 en in versterkte mate vanaf 1961 in onze gemeente had ontwikkeld, werd voortgezet. De reden van deze stijging ligt voor de hand: het gereedkomen van een beduidend aantal woningen in de huur- en koopsector, waarvan een groot deel bewoond werd door niet uit Drunen afkomstige perso nen. Een deel hiervan is in onze gemeente werkzaam, maar een niet onbelangrijk deel van de nieuwe bewoners heeft Drunen als woon plaats gekozen, zonder economisch aan onze gemeente gebonden te zijn. De verbeterde verbindingen ('t gereedkomen van de nieuwe Maas route), de nabijheid van een uniek natuurgebied en redelijke infra structurele voorzieningen zullen hieraan niet vreemd geweest zijn. De relatief grote vestiging van nieuwe gezinnen in de laatste twin tig jaar heeft een grote invloed ge had op de gemiddelde leeftijdsop bouw, die zeer gunstig genoemd kan worden. Zo is de groep 0 20- jarigen in Drunen 5% groter dan gemiddeld in het land, terwijl de groep 20 65-jarigen ongeveer ge lijk en de groep boven 65 bijna 5% kleiner is dan gemiddeld in 't hele land. Het sterftecijfer ligt op 4,6 per 1000 inwoners; landelijk 8,1. Het geboortecijfer over 1968: 178 per 100 gehuwde vrouwen onder 45 jaar; voor de provincie was dit cij fer 154,8 en voor het land 143,3. Voor wat betreft de politionele werkzaamheden in de gemeente, deelde burgemeester Stieger mee: „Het rayon Drunen heeft thans een sterkte van 10 man met inbegrip van de groepscommandant. In het vorig jiaar vonden hier 67 misdrij ven plaats; van 62 misdrijven wer den de daders opgespoord. Hiervan werden 20 personen in verzekering gesteld ter verdere voorgeleiding aan de officier van justitie. In de periode april tot september werd in een achttal winkels ingebroken, waarbij geldsbedragen van 20, tot 2.000,werden ontvreemd. Door een intensief onderzoek en goede samenwerking met andere korpsen, gelukte het in september de daders, een tweetal Rotterdamse beroepsinbrekers, aan te houden. Eveneens werd een diepgaand on derzoek ingesteld naar diefstallen in zeven scholen in Drunen en Els- hout. Dit onderzoek leidde tot de aanhouding van een vijftal jonge lieden, die zich ook in de omgeving aan soortgelijke diefstallen hadden schuldig gemaakt. Er vonden 94 aanrijdingen plaats met als gevolg 28 gewonden en 1 dode en in 65 gevallen materiele schade. Sinds de openstelling van de Maasroute (augustus 1968) von den er daar zeven aanrijdingen plaats, grotendeels ten gevolge van enige onvolkomendheden in de weg, gepaard gaande met het ontbreken van verlichting. Overleg met de Provinciale Waterstaat heeft er in tussen toe geleid dat op een tweetal onoverzichtelijke punten een be hoorlijke verlichting zal worden aangebracht. Het parkeren van auto's langs de straten neemt steeds toe. Gevolg hiervan is, dat het verkeer in som mige wijken ernstig wordt gehin derd; de situatie is momenteel in studie en er zal langs een aantal straten een waohtverbod worden ingesteld. Gezien de resultaten, wil ik hier mijn grote waardering uit spreken voor de werkzaamheden van de Rijkspolitie in het afgelopen jaar. Bij de hierna volgende overzich ten heb ik gebruik gemaakt van gegevens die wij verkregen uit een zeer recent door ons ingesteld on derzoek, waaraan door alle plaatse lijke bedrijven loyaal medewerking is verleend, alsmede van persoon lijke informatie door directies van bedrijven. LIPS N.V. Dit bedrijf kreeg lan delijke publiciteit door de aange kondigde samenwerking met Alcoa (Amerika) en Elektrokenisk (Noor wegen): een samenwerking die re sulteerde in de oprichting van Lips Aluminium N.V. Deze ontwikkeling maakt het Lips mogelijk in een ver sneld tempo de produktie van alu minium halffabrikaten en eindpro- dukten uit te breiden. De direktie verwacht dat de aluminium-omzet binnen de vijf jaar verachtvoudigd zal zijn. De eerstvolgende grote uit breiding in deze sector is reeds in een vergevorderd stadium van voor bereiding. De overplaatsing van de koperen buizen-fabricage uit Lei derdorp is voltooid; het laatste on derdeel van dit bedrijf (koperen hulpstukken) zal dit jaar overge bracht worden. Het aantal werknemers in Dru nen is gegroeid tot ruim 1500, ter wijl er momenteel nog een vraag is van 100 150 man. In de komende vijf jaren zal deze vraag oplopen van 500 1000 man. Uit dit korte overzicht blijkt eens temeer de uitermate belangrijke plaats die dit expansieve bedrijf in onze gemeente en de regio inneemt. Door de ontwikkelingen van het af gelopen jaar, waarbij de produktie uitgebreid werd in meerdere secto ren, wordt ook de kwetsbaarheid van dit bedrijf steeds minder. patroon mag behouden. Voorzover het in ons vermogen ligt, wil ook het gemeentebestuur zich daarvoor blijven inspannen. In deze sector zijn momenteel 690 personen werzaam bij in onze ge meente gevestigde bedrijven. Tot goed begrip zijn opgemerkt, dat van dit getal 490 personen werkzaam zijn bij Vissers' Wegenbouw- en Aannemersbedrijf N.V. Met betrek king tot deze onderneming werd mij medegedeeld, dat zij haar markt aandeel ten opzichte van 1967 met circa 10% heeft kunnen verhogen. De vergroting van de schaal, die onder meer tot uitdrukking komt in een aanzienlijke stijging van de investeringen te stellen op 45% in vergelijking met 1967 heeft echter niet geleid tot een vergro ting van de, overigens wel bevre digende, winst. De kostenverhogin gen vormden de voornaamste fak- tor die tot deze nivellering geleid heeft. De verwachtingen over 1969 zijn gematigd optimistisch. Ook de overige plaatselijke be drijven in de bouwsector waren in het algemeen goed van werk voor zien. Waar momenteel 165 personen, meest vrouwen en meisjes werk zaam zijn, tonen zich over het al gemeen zeer tevreden over het re sultaat. Sommigen melden uitbrei ding van bedrijfsruimte en produk tie; het personeelstekort dat hier en daar optreedt, wordt gedeeltelijk opgevangen door invoering van nieuwe machines. De vooruitzich ten in deze sector zijn in het alge meen goed. De boerderijenbouw in onze ge meente, in het kader van de ruil verkaveling ondernomen, nadert zijn voltooiing. Er werden vijf nieu we boerderijen gebouwd. Het are aal van de akkerbouw werd klei ner; de ontwikkeling gaat steeds meer in de richting van grasland- bedrijven. De rundveehouderij heeft een bevredigend jaar achter de rug. De afvloeiing in de landbouwsector blijft gestadig doorgaan, maar was verhoudingsgewijs niet groter dan in de rest van het land. De kavel inrichtingswerken van de ruilver kaveling waren eind 1968 voor 80% gereed. Ook de tuinbouwfinancie- ring is afgesloten. Gesticht werden 11 nieuwe tuinbouwbedrijven, ter wijl nog zes bestaande bedrijven financiële medewerking kregen bij de bouw van een warenhuis. Ook voor de tuinbouw is 1968 in het algemeen niet onbevredigend verlopen. De resultaten van de glasgroenteteelt waren vrij gunstig. De tuinbouw op de gemengde be drijven gaat steeds meer verdwij nen, hetgeen een druk betekent op de veilingomzet, die niet geheel door de gespecialiseerde bedrijven kon worden opgevangen. De oppervlakte glas steeg in '68 mët bijna 1 ha. Na de vrij sterke uitbreiding in de voorafgaande ja ren is er thans een rustperiode in getreden. De veiling „De Lang straat" bereikte een omzet van 7.718.642,— (v. j. 7.560.985,—), een stijging van 157.675,of ruim 2%. De omzet van uit onze gemeen te afkomstige produkten was 2.235.206,—, een stijging van 4% ten opzichte van het vorig jaar: uitmakende 29% van de totale om zet. Van de Brabantse veilingen neemt Drunen thans de derde plaats in. De export steeg van 28% naar 32%, hetgeen betekent dat onge veer 1/3 van het aangevoerde pro- dukt zijn weg vindt nam- buiten landse markten. Op 30 januari j.l. is het nieuwe veilingcomplex voor het eerst in gebruik genomen. De belangrijke bijdrage voor de nieuwbouw uit het Europese oriën tatie- en garantiefonds voor de landbouw is een indicatie dat men ook van hogerhand de ontwikkeling van de tuinbouw in deze streek, met als exponent de Drunense veiling, wil stimuleren. De omzet over 1968 steeg tot 222 miljoen gulden, een stijging van 30 miljoen ten opzichte van 1967. Aan voorschotten werd verstrekt voor een bedrag van 3.3 miljoen gulden; hiervan was 70% bestemd voor de financiëring van eigen woningbezit in Drunen en Elshout. Aan 't eind van het jaar zal het nieuwe bank gebouw aan de Grotestraat gereed zijn. Eind 1968 kwam de door het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, in opdracht van 't ge meentebestuur uitgebrachte basis nota inzake de winkelvoorziening in Drunen gereed. Deze nota bevat naast een inventarisatie en analyse van het bestaande winkelapparaat een raming van de toekomstige win kelbehoefte en een advies inzake de situering, alsmede de gewenste om vang van de nieuwe winkelcentra. Deze nota wordt momenteel bestu deerd en het ligt in ons voornemen deze nota nader te bespreken op daartoe te beleggen bijeenkomst, in samenwerking met de plaatselijke middenstandsvereniging. In de binnenkort te verwachten discussienota, die het resultaat zal vormen van een structuuronderzoek in de gemeenten van het Stadsge west Waalwijk, zal ook aandacht worden geschonken aan de recrea tie in het gebied van het stadsge west. Van belang voor dit onder zoek is een, in opdracht van de Werkgroep Loonse- en Drunense Duinen vervaardigd facet-struc tuurplan voor de openlucht-recrea tie, dat in 1968 aan de besturen van de stadsgewesten werd toege zonden. Teneinde verder tot een meer doelmatige samenwerking op het gebied van de openlucht-recrea tie te komen, hebben de Colleges van burgemeester en wethouders van de vier betreffende gemeenten een „Recreatie-overlegorgaan Loon se en Drunense Duinen" ingesteld. Dit overlegorgaan stelt zich ten doel zich te beraden op de open lucht-recreatie en het toerisme in dit gebied en voorts de gemeente besturen te adviseren omtrent maat regelen die hiertoe dienstig kunnen zijn. Steeds meer komen wij tot 't inzicht dat speciaal de openlucht recreatie een regionale aanpak ver eist, dat initiatieven gebundeld moeten worden en recreatie-objec ten van verschillende gemeenten op elkaar afgestemd moeten zijn. Het bovenvermelde overlegorgaan wil dit bevorderen. Het kamp eer centrum „De Klin- kaert" telde 131.265 overnachtingen (vorig jaar 121.314). Het totale aan tal overnachtingen in onze gemeen te steeg hierdoor tot boven de 150.&00, waarvan ruim 7.000 in ho tels en ongeveer 13.000 in kampeer- boerderijen en op particuliere ter reinen. Besprekingen over de exploitatie van een nieuw recreatie-object an nex z.g. „roeivijver" verkeren in 'n gevorderd stadium. Reeds kwam vorig jaar een midgetgolfbaan ge reed. Gedacht wordt aan een pavil joen en diverse attrakties rondom de roeivijver, alsmede een caravan park. Hierdoor en mede door de vergrote plaatsingsmogelijkheden op ons kampeercentrum „De Klin- kaert", hopen wij tegemoet- te ko men aan de steeds stijgende be hoefte aan permanente staanplaat sen voor caravans; een en ander mede als gevolg van de door uw raad vorig jaar vastgestelde rege ling, waardoor verspreide plaatsing van caravans verboden wordt. Rest mij nog te vermelden dat ons zwembad ruim 70.00 bezoekers ontving en in ons sportpark niet minder dan 347 wedstrijden ge speeld werden. De onzekere vooruitzichten voor wat deze tak van nijverheid ook in onze gemeente betreft, waarvan ik vorig jaar melding maakte, hebben er toe geleid dat het jaar 1968 niet onverdeeld gunstig is geweest. Een tweetal Drunense bedrijven moest de produktie staken; gelukkig kon den de meeste werknemers aan stonds emplooy vinden, hetzij in de zelfde branche," hetzij in de metaal industrie ter plaatse. Er werken momenteel in Drunen in de schoen en aanverwante industrie ruim 580 personen (413 mannen 170 vrou wen). De gang van zaken wordt al- geme enals gunstig gekarakteri seerd: verschillende bedrijven to nen zich zeer tevreden, een enkel bedrijf matig tevreden over de be drijfsresultaten in 1968. Enige be drijven registreerden een produk- tiestijging van 15 20%. De voor uitzichten bij de meeste onderne mingen zijn gunstig, naar mij werd medegedeeld. Gaarne hoop ik dat ook deze bedrijfstak in Drunen zijn aandeel in het werkgelegenheids- 1 - i'V- BURGEMEESTER MR H. STIEGER In 1968 werd de nieuwe MAVO- school in gebruik genomen. Het ge reedkomen van dit bijzonder fraaie schoolcomplex maakte een (voor lopig) einde aan de huisvestings problemen, waarmee het onderwijs de laatste jaren te kampen had. De snelle voortgang van de bebouwing in „Vennen Oost" maakt evenwel het tijdig treffen van bepaalde on derwijsvoorzieningen aldaar nood zakelijk. Zoals uw raad bekend is, werd een krediet gevoteerd voor 'n nieuwe zesklassige lagere school. Hetschoolbestuur is tevens bezig met een plan voor een nieuwe kleu terschool in dezelfde wijk. Voor wat betreft 't plan voor een zevenklas- sige school te Elshout, kan vermeld worden dat het schetsontwerp klaar is en dat de betreffende voorstel len dit jaar aan uw raad zullen worden aangeboden ter verkrijging van het benodigde krediet. Tenslotte wordt de bouw van 'n prot. chr. kleuterschool nabij de Albert Schweitzerschool en van een kleuterschool in West voorbereid. Vorig jaar werd aan u overgelegd een nota inzake de behoefte aan sportzalen in onze gemeente. Naast oe te bouwen sporthal zal er in Els hout een gymnastieklokaal en te zijner tijd e enlokaal in het zuide lijk. gedeelte van Drunen nodig zijn. De budgettaire positie van onze gemeente is onveranderd gunstig, hetgeen u uit de aangeboden be groting voor 1969 zal blijken. Door de aanhoudende schaarste op de kapitaalmarkt is het waarschijnlijk dat ook in het komende jaar be paalde urgente kapitaalswerken niet zuilen worden uitgevoerd. Aange zien deze situatie reeds langer dan drie jaar voortduurt, wordt het in vesteringsprogramma steeds groter. De rentestand heeft inmiddels een nieuwe record-hoogte bereikt van 7%. Het behoeft geen betoog dat dit vooral een nadelig effect zal hebben op de hoogte van de huren en lasten van de nieuw te bouwen von-ngen. Hoewel dit een landelijk verschijnsel is, betreuren wij het in hoge mate dat de huren in een zo korte periode zo sterk moeten stij gen. Een grotere geleidelijkheid zou veel problemen voorkomen en een grotere rechtsgeldigheid scheppen. In het afgelopen jaar kwamen 245 woningen gereed. Hieronder waren 52 woningwetwoningen, deel van het contingent 1967-1968. Ver volgens een complex van 132 pre miewoningen. Deze zogenaamde Z- kamerwoningen vormden het eerste project van. de Stichting Woning bouw Drunen. Van dit project wer den 40 woningen toegewezen aan de Stichting Lips Woningbouw, ter wijl het restant 'verhuurd werd aan particulieren.. Er bleek voor deze woningen grote belangstelling te .bestaan. Voorts kwamen 38 parti culiere premiewoningen en een 20- tal vrije sectorwoningen gereed. Momenteel zijn er ruim 200 wonin gen in uitvoering. De stichting heeft intussen een nieuw project huurwoningen in voorbereiding. Een deel hiervan zal bestemd zijn voor werknemers van Lips, een deel voor particuliere ge gadigden, terwijl verwacht mag worden dat met de bouw van 18 bejaardenwoningen in de eerste helft van dit jaar begonnen zal worden. In hoeverre bovendien dit jaar premies verstrekt zullen wor den voor het grote aantal ingedien de bouwaanvragen van bouwonder nemers en particulieren, is momen teel niet te voorspellen. Al met al mag van een gunstige ontwikkeling in de woningbouw ter plaatse ge sproken worden. De eerder vermel de grote belangstelling van parti culieren maakt het mogelijk geva rieerde en aantrekkelijke uitbrei dingsplannen te realiseren, waar door Drunen als woongemeente steeds meer accent krijgt. In totaal Werd in 1968 aan woningen en ge bouwen voor industrie, onderwijs, landbouw en middenstand geïnves teerd voor 'n bedrag van 8.900.916,- gulden. In uitvoering zijn momenteel naast de bovengenoemde woning projecten een tuinbouwveiling, be jaardentehuis en boerenleenbank, in totaal voor een bedrag van 9.872.716,terwijl onder de in voorbereiding zijnde projecten ge noemd mag worden een sporthal, industriehallen, twee lagere scholen en kleuterscholen. Er werd in 1968 voor een bedrag van 11.410.053, aan bouwvergunningen uitgegeven. Het concept-structuurplan werd in eep formele vergadering van uw raad besproken; dit plan zal een basis vormen voor de verdere stede- bouwkundige ontwikkeling van on ze gemeente. Daarnaast zal dit jaar verder gewerkt worden aan de voorbereiding van het intergemeen telijk structuurplan voor het stads gewest Waalwijk. De eerste aanzet van de nieuwe wijk „Vennen Oost" verliep boven verwachting snel; op de „bouwdag" die op 9 november werd gehouden, werd aan de ont wikkeling van dit plan aandacht geschonken. Eind van dit jaar zul len in dit deel van Drunen 300 wo ningen gerealiseerd zijn. Concluderend kunnen wij vast stellen dat in 1968 de woningbouw in een versneld tempo voortging, de werkgelegenheid zich eveneens bleef ontwikkelen voornamelijk door de expansie van het grootste bedrijf ter plaatse en dat daar naast de infrastructuur verder ver beterd werd. Voor Elshout kan ge zegd worden dat de voorbereidin gen voor het nieuwe plan van uit- 1 reiding thans in een eindfase ver keren en dat weldra met de eerste grondaankopen begonnen zal wor den. (vervolg op pag. 3)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3