Sociaal Cultureel Centrum in Waalwijk spoedig van de grond I Begrotingscommissie uit raad Waalwijk uitgebreid Jaarvergadering „Sirena" te Sprang-Capelle KAATSHEUVEL RAAD KON ZICH MET NOTA VUILNIS OPHAALDIENST VERENIGEN Onvriendelijk BESCHOUWINGEN STRAKS BEPERKT TOT ALGEMENE ZAKEN Leden Nieuwjaarsrede burgem. mr H.Stieger Langdurige discussie over aanschaf van een sneeuwploeg Huisvuilophaal- dienst Geen bel Cultureel Centrum Akfies MIJN BRIL....? natuurlijk J ©©k kleine frakties 7. 54- 46 44- 43- 43-' 43- 28- Sprang-Capelle Capelle DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 FEBRUARI 1969 (Van onze verslaggever) WAALW1 ]K - De gemeenteraad van Waalwijk heeft donderdag bij zonder lang stilgestaan bij een tweetal agendapunten. Het voorstel van B. en W. op een krediet beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een sneeuwploeg van 3250, liep uit op een uitgebreide discussie. Dit vond zijn oorzaak in het feit dat enkele raadsleden het minder prettig vonden er tijdens de vergadering achter te komen dat de ploeg reeds was aangeschaft. Ook de nota inzake het ophalen van huisvuil werd uitvoe rig doorgesproken. Het gemeentebestuur zal de bewoners een uitvoerige voorlichting geven over de huisvuilophaaldienstBurgemeester JTeijssen deed verder de mededeling dat G.S. aan het departement van CuReMa hebben geadviseerd het plan voor een Sociaal Cultureel Centrum te Waal wijk bovenaan te plaatsen. Voor de aanvang van de vergade ring sprak burgemeester Teijssen zijn nieuwjaarsrede uit, die wij in onze editie van donderdag reeds uit voerig publiceerden. De nestor van de raad, de heer G. Duyvelaar dank te de burgemeester voor de goede wensen. Burgemeester Teijssen zei te hopen dat de raad de nieuwjaars rede in de algemene beschouwingen (bij de gemeentebegroting) zou be trekken. Hij deelde verder nog mee, dat omstreeks 1 april het jaarver slag 1968 verschijnt. Naar aanleiding van 'het voorstel tot vaststelling van 'n voorbereidings- besluit van de wet op de ruimtelijke ordening deelde burgemeester Teijs sen mee, dat het plan „Zanddonk" (woongebied) zo snel mogelijk in de wettelijke procedure zal worden ge bracht. Met de wensen die de raad ten opzichte van dit plan heeft ge uit zal rekening worden gehouden. Het plan Zanddonk is bestemd voor de bouw van 1600 woningen. Op de achtergrond houdt het ge meentebestuur zich thans bezig met plan De Hoef, waar in verhouding tot Zanddonk slechts een beperkt aantal woningen tot stand komen. Men beziet momenteel verder nog de plannen rond de N.H. kerk aan de Haven. Bij het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van 3250,- voor de aanschaf van een sneeuw ploeg gingen diverse raadsleden uit voerig in op de problemen die de sneeuwval met zich meebrengt. Wet houder M. van Eijl bevestigde dat er dit jaar nogal wat stagnatie was op getreden bij het sneeuwruimen, om dat machinepech de twee ploegen van de straat afhield. De wethouder wees er de raad op, dat hij de aanschaf ook uit het onderhoudsfonds had kunnen bekostigen. Met die uitlating waren verschil lende raadsleden het niet eens. De heer Smits vond het beter dit soort "oorstellen niet meer op tafel te brengen. Hij had namelijk uit de woorden van de wethouder beluis terd dat de sneeuwploeg reeds was aangekocht. Om daar bij het voor stel niets van te vermelden vond hij onelegant. Daarmee waren meerdere raadsleden het - gezien het instem mend knikken - eens. De heer Smits en wethouder Van Eijl wissel den nog enkele onvriendelijkheden aan eikaars adres uit. De Dercksen voegde daaraan toe, dat ook hij het antwoord van de wethouder ontak- tisch vond. Het voorstel was ook in de finan ciële commissie geweest. Bij de be handeling - zo zei de heer Van Mosselveld - had ook voorzitter J. Teijssen niet verteld dat de sneeuw ploeg was aangekocht. De burge meester zei dat dit hem jammer ge noeg was ontgaan. Hij wees er op dat het college een doelmatig beleid voert en verzekerde de raad dat bij dergelijke situaties in het vervolg eerst de raadscommissie zal worden geïnformeerd. Bij de behandeling van de nota in zake de huisvuilophaaldienst was het de heer Westenburger, die er het veel (clandestienen) opslagplaatsen van vuil kent. Hij veronderstelde dat de kosten van het ophalen van dit vuil en het schoonmaken van sloten en parken hoog zouden zijn. De heer Westenburger deed het voorstel eens per maand om een vastgestelde dag een vuilniswagen door Waalwijk te laten rijden voor de ophaal van grof huisvuil. Enkele andere raadsleden vonden de methode van aanbieding - de pakjes moeten aan de ophaler worden gegeven - voor de flatbe- v:oners verre van gemakkelijk. De heer Dercksen zei het in grote lijnen wel eens te zijn met het in de nota gestelde. Hij juichte de proef met plastic zakken toe. Enigzins ver wonderd was hij dat na de toe zegging van de burgemeester in de vergadering van november de wa gens niet met een bel waren uitge rust. Als alle mensen meewerken wordt het in Waalwijk beslist geen troep, zo betoogde heer Van Mossel veld. De heer Van Noye zei dat de wegen die naar de vuilnisbelt leiden een ware verschrikking zijn. Ook de heer Smits vond het voor de flatbewoners geen doen om steeds naar beneden te hollen en de ophalers e?n pakje aan te bieden, „laat deze mannen het zelf doen", suggereerde hij. Volgens de heer Van Seters zijn de bewoners van Waalwijk niet ge noeg ingesteld op deze nieuwe me thode. „De mensen tonen vaak geen begrip. Zorg voor een goede beschrij ving van dit systeem, een duidelijke voorlichting, dan zal het wel beter gaan" was zijn mening. „Het college vindt de proef ge slaagd. Het clandestien storten van vuil is beslist niet toegenomen. De mensen behoeven de pakjes niet af te geven, als men ze in de vuilnis emmer stopt", zei wethouder M. van Eijl. Volgens hem was de verorde ning nooit toegepast. Dat had tot ge volg dat de goedwillenden voor de kwaadwillenden moesten betalen. Hij wees op de grote besparing die de nieuwe methode met zich meebracht. Uit de mededelingen van de wet houder bleek, dat er wekelijks zo'n 75 tot 125 aanvraagkaarten binnen komen voor de ophaal van grof huis vuil. Over de containers vertelde hij dat in andere Brabantse gemeenten het plaatsen hiervan weinig succes vol was geweest. Zo was ook het aanbrengen van een bel op de vuil niswagen in alle gemeenten afge schaft. Er is volgens hem voldoende regelmaat in de rijtijd van de wagen, zodat de mensen wel weten wanneer de ophaalwagen komt. Mej. v. Doorn gaf de wethouder in overweging het plaatsen van plastic zakken naast de emmer toe te staan. De heer Duyve laar, die de cijfers was gaan nareke nen, kwam met de mededeling dat er helemaal geen sprake was van 'n belangrijke besparing. Om deze fi nanciële voordelen zal het college de raad ten spoedigste schriftelijk be richten. Met uitzondering van de heer Smits, die aantekening wilde tegen te zijn, ging de raad akkoord met het voorstel op een subsidie te verlenen en de geldlening te garanderen voor de bouw van een sociaal cultureel centrum in Waalwijk. Hij was van mening dat andere zaken in Waal wijk prioriteit verdienden. De ande re raadsleden konden zich echter met het voorstel verenigen. De vraag bij velen was echter, brengt de bevol king de 8 ton op. Burgemeester Teijssen kwam met een prettige mededeling. Gedeputeer de Staten hebben het Departement van CuReMa geadviseerd, gelet op de structuur en het inwonertal van de gemeente dit plan bovenaan op de lijst voor 1968 te zetten. Wanneer 't departement subsidie verleent komt automatisch de goedkeuring van G.S. en de verschaffing van centrale fi nancieringsmiddelen Burgemeester Teijssen verzekerde dat het hier niet gaat om een «tatuskwestie, maar een behoeftekwestie. Het toekomstige Sociaal Culturele Centrum krijgt een gemeenschapsfunktie. Het stichtingsbestuur beraad zich thans over de plannen om de 80.000 gulden bij de bevolking en het zaken leven bijeen te krijgen. De heer Dercksen stelde voor om een extra bedrag beschikbaar te stellen voor 'n doelgerichte propaganda. Wethou der M. van Eyl, voorzitter van het stichtingsbestuur, zei dat het bestuur denkt aan een loterij, terwijl alle ver enigingen uit Waalwijk en het zaken leven benaderd zullen worden. Ook werd het voorstel geopperd een Club van 100 in het leven te roepen. Volgende maand zal er een bijeen komst worden gehouden met verte genwoordigers van alle verenigingen. Het stichtingsbestuur zal dan nog met enkele personen worden uitge breid. Dan worden de definitieve plannen gesmeed om de 80.000, - bijeen te krijgen. Uitgezonderd het voorstel tot het benoemen van een commissie voor onderzoek van de be groting gingen de overige agenda punten vlot onder de hamer door. Je ziet dat Stassar een fijne collectie monturen heeft. Ik heb niet lang gezocht en voel mij er prettig mee uitzien! Vind je ook niet? Bovendien de service is uitstekend! STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK TEL. 04160-3037 WAALWIJK Ondanks veel te genstand van de zijde der Werkne mersfractie, heeft de raad van Waal wijk donderdagavond besloten de commissie voor onderzoek van de begroting uit te breiden tot 5 per sonen. Deze commissie zal zich dit jaar voor het eerst ook gaan bezig houden met de beleidszaken. In het verleden beperkte men zich zuiver tot financieel technische aangele genheden. Door deze nieuwe ma nier van werken hoopt men de be grotingsbeschouwingen meer te ma ken tot algemene beschouwingen en te voorkomen dat het een grote rondvraag wordt. De heer A. Dercksen bracht deze materie donderdag aan de orde bij het voorstel, drie leden voor de be grotingscommissie te benoemen. Hij wees er op dat begin 1968 in de al gemene beschoutvingen 140 ver schillende onderwerpen aan de or de waren gekomen. In de beschou wingen had men zeer veel doublu res gehad. Hij vroeg de voorzitter om een suggestie voor een efficiën ter behandeling van deze materie. Voorzitter Teijssen wees er op, dat enige verandering niet zijn taak was, maar hij wilde toch well een suggestie doen. Hij noemde in dit verband het uitbreiden van het 'be- grotingsonderzoek in de richting van beleidszaken. Financieel tech nische en beleidszaken kunnen dan middels de gebruikelijke schrifte lijke vragen aan B. en W. worden voorgelegd. Deze antwoorden ook weer schriftelijk. De beschouwin gen kunnen dan beperkt blijven tot algemene zaken. B. en W. krijgen door deze handelwijze de gelegen heid zich beter te verdiepen in de antwoorden. De heer Dercksen noemde dit 'n unieke manier om tot voortijdig in- terfractioneel contact te komen. De heer A. van Seters verzette zich namens zijn Werknemersfrac tie tegen deze wijze van werken. Hij vond het een beknotting van de vrijheid van de fracties en van de meningsuiting. Hij voorzag een achter gesloten deuren blijven van veel onderwerpen. De voorzitter wees hem terecht, dat ooik de voorbehandeling in de openbaarheid zou komen. Van de heer v. Mosselveld en la ter van de heer Brouwer kwamen tussenvoorstellen de commissie voor dit jaar tot drie personen te beper ken. Van diverse kanten gingen toen stemmen op, dat de kleine fracties dan buitengesloten zouden worden. Ma een zeer verward door elkaar praten, bracht de voorzitter tenslot te het meest verstrekkende voorstel dat van de heer Dercksen in stemming. De vijf Werknemersfrac tieleden v. Seters, v. Mosselveld, Westenburger, Duyvelaar en Ver hoeven .bleven alleen staan, hetgeen de heren duidelijk deed schrikken en de heer Meijs het verwijt aan wreven niet consequent te zijn. Benoeming van de commissiele den bracht daarna wat moeilijkhe den. Zonder veel problemen kwam men tot aanwijzing van de heren A. Meijs (K.U.), C. v. Mosselveld (Werknemers) en A. Dercksen (P.G.G.). Voor het kiezen van de heer Louwerse (P.v.d.A.) waren 2 stemmingen nodig, omdat hij de eerste keer geen meerderheid be haalde. Hetzelfde gebeurde de heer P. Brouwer (eigen lijst). Beide he ren werden echter gekozen. (vervolg van pag. 1) Gaarne wil ik nog melding ma ken van enige hoogtepunten in het culturele leven: de harmonie Dru- nen wist zich op het topconcours te plaatsen in de hoogste afdeling, ter wijl de Elshoutse fanfare onlangs kampioen werd in de eerste afde ling. Ook de activiteiten van ONA, Révérence, Romantica en diverse andere zang- en muziekverenigin gen mogen hier gereleveerd wor den. In dit verband zij gewezen op de aankoop van de Hoge Braken door de gemeente. Wij hopen dat dit gebouw, na zijn restauratie, nog beter aan zijn bestemming zal kun nen beantwoorden en in belangrij ke mate zal bijidragen tot verdere activering van 't verenigingsleven. Ook van de nieuwe leeszaal-biblio theek die dit jaar in gebruik komt, hebben wij grote verwachting. Onder de stimulerende leiding van de sportraad kwam een goede coördinatie van de verschillende sportverenigingen tot stand en werd een aantal evenementen op sportgebied georganiseerd. Ons be leid zal er op gericht moeten blij ven door ruime subsidiëring het jeugdwerk, de sportbeoefening en de culturele verenigingen te blijven stimuleren; zo immers blijft 't mo gelijk onze gemeenschap levend te houden. In dit licht moeten ook de plan nen voor de bouw van een sporthal gezien worden. Nadat uw raad in 1968 de nodige gelden beschikbaar stelde, kon gelukkig enige voort gang worden gemaakt in de te vol gen procedure, al is het nog te vroeg thans het tijdstip van reali sering concreet aan te geven. Tenslotte vermeld ik de instel ling van een weekmarkt; de erva ringen van het eerste halfjaar wij zen uit, dat het kopend publiek deze wekelijkse warenmarkt weet te waarderen", aldus burgemeester H. Stieger in zijn nieuwjaarsrede. K.N.B.B. DISTRICT KAATSHEUVEL KLASSE C II Poedelvrees 1 won deze week weer met 7 - 2 en is momenteel lijstaan voerder. P. v. Wanrooi) speelde 2.56 en C. Bergmans niet minder dan 2.43. G. van Dongen won met 1.90. T. v. Wanrooij wist met 1.60 de eer voor HKS te redden. HGL blijft in de running door een 7-2 overwin ning op Euphonia 2. M. de Nijs speelde in 26 beurten 125 car. (gem. 4.03), J. v. d. Linden (2.41) en A. Lensveld (1.47) behaalde de volle winst. J. de Brouwer (1.93) was de winnaar van Euphonia. KTO - Ons Genoegen was een gelijk opgaande strijd. A. Pooters (1.80) en Th. Netten (1.93) zorgden voor de punten van de thuisclub. L. Laros (3.88) en M. Laros (2.96) behaalden ook een extra matchpunt. DJS kreeg bij hun Loonse vrienden een 6-3 nederlaag te incasseren. P. Jansen (4.46) en M. Timmers speelde remi se. A. Maas (2.27) en J. v. Es (1.64) behaalden de volle winst evenals Th. Körvers met 2.28 voor DJS. Uitslagen 't Centrum 1 - DJS 1 6 3 HKS 2 - Poedelvrees 1 2-7 HGL 2 - Euphonia 2 7-2 KTO 2 - Ons Genoegen 4-5 De stand: Poedelvrees 1 DJS 1 HGL 2 't Centrum 1 Euphonia 2 Ons Genoegen KTO 2 HKS 2 9 9 9 9 9 9 9 23-9 Het fanfarekorps „Sirena" hield in haar repetitielokaal van café W. Kuis aan 't Bruggetje haar jaarver gadering onder leiding van haar voorzitter de heer Jac. Vos, welke er in zijn welkomstwoord zijn verheu ging over uitsprak dat deze samen komst zo goed bezocht was, een 30- tal leden was aanwezig. Na het lezen der notulen van de vorige jaarvergadering door de secre taris, de heer P. v. d. Laar, bracht deze een goed verzorgd en gedocu menteerd jaarverslag uit waarin hij wees op de bestuurswisselingen in 't afgelopen jaar, het verscheiden van de heer W. Heijmans, welke vele ja ren bestuurslid was. Voorts schonk hij aandacht aan de deelname van het concours te Eibergen op zaterdag 6 juli, waar het korps uitkwam in de tweede afdeling, hetwelk bekroond werd met een eerste prijs met 103 Vz punt, waarvan later bleek dat dit het hoogste aantal punten was dat in de tweede afdeling van alle concoursen in de federatie was toegekend. Het tamboerkorps nam op zaterdag 31 augustus deel aan 'n concours te Aalst en behaalde met 68 punten 'n eerste prijs in de derde afdeling. Een tweetal leden, t.w. de heren C. de Cloe en C. Hoevenaars werden gehuldigd, daar zij 40 jaren als wer kend aan „Sirena" waren verbonden, waarbij de heer C. Hoevenaars een Koninklijke onderscheiding mocht ontvangen. De heer D. van Pelt werd tot ere lid benoemd daar hij om ge zondheidsredenen zijn bestuursfunk- tie moest neerleggen. Het aantal le den van het muziekkorps bedraagt 25 en 4 leerlingen, van het tamboer korps 14 leden en 3 leerlingen. Ook werd in het afgelopen jaar weer muzikale medewerking verleend aan o.a. Anjer-aktie, wandelsport, ouden van dagen, etc., in totaal was dit 13 maal. Daar de oud-papieraktie een belangrijke bron van inkomsten is vraagt de secretaris in zijn verslag de medewerking der leden voor het op halen van oud papier. Tevens worden de leden opgewekt om trouw de repe tities te bezoeken en vooral thuis te studeren. In deze dingen is er wel eens sprake van teleurstelling, daarom be sluit de secretaris zijn verslag met allen op te wekken „Sirena" tot grote bloei te brengen. De penningmeester, de heer J. Dekkers, gaf hiema een f inancieel overzicht waaruit bleek dat er een nadelig saldo was, hetgeen hoofdzakelijk veroorzaakt was door de deelname aan twee concoursen, hetgeen natuurlijk extra kosten met zich mee had gebracht. Namens de controle-commissie rap porteerde de heer C. de Cloe dat al les keurig in orde was bevonden. De voorzitter dankte beide functionaris sen voor hun keurige jaarverslagen en het vele werk in deze voor Sirena besteed, en merkte op, daar zij bei den deze funktie nu één jaar hebben verricht, al de aanwezigen dankbaar zijn voor hun aktiviteiten als zodanig betoond. Ook de controle-commissie werd dank gebracht, voor 1969 wer den als commissieleden benoemd de heren Hoevenaar en C. Groene- veld. De aftredende bestuursleden de heren H. Paijmans en A. van Over steeg werden met algemene stemmen herkozen en namen hun benoemingen aan. Een voorstel van één der leden om het bestuur met twee leden uit te breiden werd aangenomen en als zodanig werden gekozen de heren J. Hoevenaar en J. Spierings, die even eens benoemingen aannamen. De heer J. Hoevenaar zal als bibliothe caris fungeren. De voorzitter deelde nog mede dat de contributie in het vervolg zal wor den geïnd door de instructeur de heer BEVESTIGING PREDIKANT De nieuwe predikant van de Ger. Kerk in Sprang ds F. Spoelstra van Bleiswijk zal op zondag 16 februari in de morgenidenst van half tien wor den bevestigd door zijn broer ds J. Spoelstra uit Roermond. Aan de handoplegging zal tevens worden deelgenomen door zijn vader ds K. Spoelstra uit Groningen. Op zondag 23 februari hoopt Ds Spoelstra des avonds om 7 uur zijn intrede te doen in zijn nieuwe gemeente te Sprang, welke vacant was sinds 25 augustus vorig jaar wegens vertrek van ds W. Barkema naar El'burg. DE KANKERBESTRIJDING Door het Koningin Wilhelmina- fonds tot steun voor de kankerbestrij ding wordt op dinsdag 25 februari a.s. 's avonds om half 8 in het cul tureel centrum 'Zidewinde' een voor lichtingsavond gehouden. Op deze samenkomst azl de heer dr B. G. J. N. Verbeeten, arts-radioloog de aan wezigen uitvoerig voorlichten over 't kankeronderzoek en de steeds toe nemende geneeskansen. Er zal vol doende gelegenheid om vragen te stellen. Tevens zal op deze vergade ring de organisatie van een leden- werfaktie worden besproken. Graag zou men zien dat de leden van de gevestigde verenigingen in Sprang- Capelle aanwezig zouden zijn op de ze voorlichtingsavond; iedereen is van harte welkom. ■KE'-1-. 1 LEDENVERGADERING BE STUURDERSBOND De Bestuuröersbond Sprang-Ca pelle van het NVV, zal a.s. dinsdag 4 februari 1969 in zaal P. Pruyssers 'n algemene ledenvergadering hou den. De districtsbestuurder voor Noordbrabant, de heer Buys, zal op deze vergadering ene inleiding hou den. Aanvang 8 uur. BENOEMD Tot directeur van de muziekver eniging „Kunst en Vriendschap" te Rijswijk, is benoemd de heer P. J. Stolk, alhier. De NCRV heeft dit jaar 6000 le den verloren, maar telt er nog 271.000. - Er is nog steeds veel deining over de politionele acties in 1945-'50 in Indië, en de minister heeft toe gezegd een volledige nota aan de Kamer te zullen verstrekken en zal openbaarmaking van een rapport van vroeger, dat niet is gepubli ceerd over Indonesië. Kapitein Westerling heeft een proces aan gespannen tegen dr W. Drees, die zijn optreden in Celebes, misdadig noemde. Netten. Mej. Hannie de Rooij, die dit werk enige jaren heeft gedaan, kreeg van de voorzitter een doos bon bons aangeboden met dankzegging voor de bewezen diensten. Na de rondvraag, waarin verschillende huis houdelijke aangelegenheden ter spra ke kwamen, dankte de voorzitter voor de goede opkomst en de geanimeerde besprekingen en wekte allen op tot aller medewerking tot instandhou ding van „Sirena".

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5