waalwijkse en UnqstRaatse couRant Gemeente Loon op Zand sluit succesvol vijf-jaren plan af Wat kan men van Nixon verwachten Ua, &Cc ampe mpe j Bloch&Stibbe gaat Esconyl, nylon-vilttapijt produceren Auto's brengen in 1969 niet minder dan 21 miljard op Stap óók over op Hollandia GEREEDLIGGENDE PLANNEN VERGEN INVESTERING VAN RUIM 13 MILJOEN GULDEN van ^ïflierlo m PRODUKTIE VAN 85.000 PAAR SCHOENEN PER WEEK BLIJFT HOOFDZAAK AUTOMOBILIST EEN GOEDE MELKKOE Sportvelden In Tilburg: Onderwijs Toekomstplannen Kunst en Kracht" viert dit weekeinde op grootse wijze gouden jubileum Hoofdstraat moet nodig worden gemoderniseerd Nieuw raadhuis Marktplan I 1 I xcluóieve ^J-lerenkleding WA AL WIJ IC DONDERDAGAVOND 6 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 11 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" In spanning wacht de gehele wereld af, wat de nieuwe president van de Verenigde Staten, Richard Nixon, op politiek gebied zal gaan doen. Het is in de geschiedenis steeds zo geweest, dat een presidentswisseling ook een politiekverandering inhield en zo zal het ook nu gaan. De vraag die een ieder zich stelt is, welke politiek zal Nixon nu gaan volgen? Natuurlijk wordt de buitenlandse politiek der Verenigde Staten niet alleen bepaald door de president, maar ook door de omstandigheden van buiten, met na me de houding van de Sowjet-Unie en locale conflicten splen hierbij een rol. Elke nieuwe president erft een situatie, die hij niet naar willekeur kan veranderen. Dan is er altijd nog het Congres, waarmee de president rekening moet houden, alsmede met de zakenwereld en het „militair-in dustriële complex". Voorts is het le ger niet altijd gedwee en dan is er nog een zeer belangrijke mocht, de pers. In weerwil van al deze machten, krachten en omstandigheden, moet de nieuwe gekozen president proberen zijn verkiezingsprogramma waar te maken. Nixon heeft duidelijk gemaakt, dat hij wenst te streven naar orde en regel, naar bedwinging van de in flatie, naar opheffing van de socia liserende ondernemingen van de De mocraten en naar een besnoeiing van de buitenlandse verplichtingen, waar die te zwaar blijken voor het land. Velen verwachten van Nixon een iso lationistische koers, namelijk een po litiek waarbij hij de Verenigde Sta ten meer op zichzelf zal laten drijven en zich minder gelegen zal laten lig gen aan de relaties in Europa en Azië. Maar dat is op korte termijn niet mogelijk en sommigen menen zelfs dat in een moderne wereld een dergelijke politiek helemaal niet mo gelijk is. Verwacht wordt van Nixon overigens wel, dat hij waar dat mo gelijk is, zal onderhandelen en vrede zal sluiten. Daarvoor is allereerst de medewerking van de Sowjet-Unie vereist. Uit de Moskousa pers blijkt duidelijk, dat men nog even wil af wachten hoe de Nixonpolitiek zich zal ontwikkelen, daarna zullen de Russen hun standpunt en hun poli tiek bepalen. De Russen hechten veel waarde aan het nonproliferatieverdrag en zij zul len het ongetwijfeld op prijs stellen, wanneer Nixon zijn uiterste best zal doen om het door het Congres ge ratificeerd te krijgen. Ook zal Mos kou het op prijs stellen, wanneer Nixon zijn invloed aanwendt om Bonn tot ratificatie van dit verdrag te bewegen. Ratificatie van dit ver drag door Bonn zou betekenen dat de Duitsers buiten de atoomclub blijven, hetgeen voor de Russen een geweldige geruststelling betekent. Voorts zal Nixon de Russen onge twijfeld voorstellen tot beperking van de bewapening en alles wat daarmee samenhangt te beginnen met het be perken van te bouwen anti-raket- systemen. Zoiets is de Sowjets ook welkom en voor beide landen zou dat financieel een belangrijk pluspunt be tekenen. Voor Nixon zou dit de mo gelijkheid inhouden om een belas tingverlaging in zijn land doch te voeren. Maar in deze beslissen de leiders niet alleen. Zowel Nixon als zijn Russi- (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - In de afgelopen tien jaar is er in de gemeente Loon op Zand bijzonder veel tot stand gekomen. Als men de lijst van uitgevoerde werken over die periode beziet, gaat men er wel even voor zitten. Burgemeester L. van Erp ontvouwde ons ook de ge reedliggende plannen die een totale investering van 13 miljoen gulden vergen. De vele miljoenen die de afgelopen jaren nodig waren om de plannen uit te voe ren hebben ook van de bevolking het een en ander ge- „Dat 5 jarenplan is in deze perio de overspoeld met kapitaalswerken, anders zou er zonder verdere verho ging een raadhuis zijn gekomen. Nu staan we weer voor de realisatie van andere geldverslindende projekten. Het rioleringsstelsel in de omgeving van de Mgr. Völkerstraat moet wor den vernieuwd. Ook de Hoofdstraat moet nodig worden gemoderniseerd. Hier is sprake van een verouderd straatbeeld. Nu de winkeliers hier aktief zijn, moet ook het gemeente bestuur een steentje bijdragen", ver telt burgemeester Van Erp. In die Hoofdstraat komt een be hoorlijk parkeerterrein, achter het voormalige gemeentehuis. Een hier naast gelegen huisje zal worden af gebroken zodat een ruime entree tot dit parkeerterrein wordt verkregen. Wat er met het voormalige gemeente huis gaat gebeuren staat nog niet vast. Er bestaan plannen om er een deel van de aktiviteiten van de Stich ting De Werft in onder te brengen. Op vrijdag 25 april gaat het nieu we raadhuis officieel open. Dr. C. Kortmann, de Commissaris van de Koningin in onze provincie zal deze handeling verrichten. Het nieuwe raadhuis was dringende noodzaak. De bouw er van is de oorzaak dat enkele andere projekten zijn ver traagd. Burgemeester Van Erp draait daar geen doekjes om. Hij wijst op de sporthal, een bibliotheek en mu ziekschool. Objecten die door hier voor duidelijk naar het tweede plan zijn verschoven. Die sporthal gaat er nu dan komen maar voor de biblio theek en de muziekschool is voorlo pig geen geld. Binnenkort zal in Kaatsheuvel de eerste fase worden ingezet van rea lisatie van het marktplan. Belangrijk is het daarbij dat de hierin gedachte objecten ook verkocht worden. De plaatselijke middenstand krijgt ook hier de kans op verdere uitbouw van het bedrijf. Het gemeentebestuur Kleinbedrijf een onderzoek laten in- heeft enige tijd geleden door 't Cen traal Instituut voor het Midden- en sche collega's hebben te maken met sterke krachten in eigen kring. De Russen, zowel als Amerikanen héb ben te maken met militairen die een dergelijk systeem noodzakelijk achten voor de verdediging van het land. Daartegenover staan dan economen die pleiten voor bezuinigingen, spe ciaal op militair terrein. Wanneer in beide landen de bezuinigers samen met de leiders hun zin zouden kun nen krijgen, dan zou de bewapenings wedloop een geduchte klap krijgen. Maar de leiders kunnen de militairen niet negeren, want deze zijn zeer be langrijk en dragen ook een grote ver antwoordelijkheid. Nixon zal veel moeten onderhandelen, zowel in ei gen land als daar buiten. En dat is iets waar hij zeer geschikt voor is en dat hij zich als eerste doel heeft ge steld. BURGEMEESTER L. VAN ERP stellen naar de noodzaak van een winkelcentrum in plan Pannenhoef. Men kwam toen tot de conclusie dat het beter was - ook voor het hui dige winkelbestand - om alleen in het hart van de gemeente een nieuwe winkelcentrum te creëren. Een grote zorg voor het gemeente bestuur blijft 't sportveldencomplex. Er is een projekt ontwikkeld, maar de financiële middelen zijn er een voudig niet om de plannen tot uit voer te brengen. Alle hoop is geves tigd op een noodvoorziening voor de voetbalclub DESK. Deze eerste klas- ser moet in 1971 het sportcomplex van De Ef teling verlaten. Burgemees ter Van Erp zei dat het gemeente bestuur niet in staat is om voor die datum een nieuw complex aan te leg gen. Als we de lijst van uitgevoerde werken bezien, dan valt vooral op dat er veel geld is besteed aan de woning bouw en openbare werken. In totaal zijn er van de gemeente 472 wonin gen gereedgekomen en van de Wo- ningstichting 81. De uitvoering van bestemmingsplannen in Kaatsheuvel- mag U niet links (of rechts) 1 laten liggen, als U in TIL- BURG op zoek bent naar I iets ENIGS-EN I I APARTS VOLOP KEUS jumpers, pantalons, nylons, vesten, blouses, rokken, kraagjes, shawls enz, enz, ONZE LEUS I I I 1 I I •V kwaliteit, service en exclusiviteit. V Heuvelstraat 14 vraagd. Overigens zitten we nu wel aan de maximum lasten, die we de bevolking kunnen opleggen", vertelt burgemeester Van Erp voor wie de begroting 1969 tevens een afsluiting van 'n irijf jaren, plan betekent. Dit plan is in 1964 opgezet om tot een sluitende be groting te komen, waarin dan - over 5 jaar gespreid - rekening gehouden moest worden met de bouw van het raadhuis dat een investering van 2.300.000, - heeft gevraagd. West vergden een investering van 5,5 miljoen. Reconstructies en aanleg van wegen bijna 2 miljoen. Ook met de riolering was een aardig bedrag ge moeid, namelijk 1.152.500, Voor het onderwijs werd geld nog moeite gespaard. Alle scholen in de gemeente zijn nu uitstekend behuisd en van goede leermiddelen voorzien. De onderwijsvoorzieningen in de laatste jaren vergden 2.213.000,-. Voor sport en recreatie werd 276- duizend uitgetrokken; de vernieu wing van het voormalige gasthuis Bethlehem kostte 1.350.000,-, voor de omschakeling van mijn- op aardgas werd meer dan 2 miljoen uitgetrokken, terwijl er voor 300.000 gulden subsidies werden verleend. Met de openbare veiligheid en volks gezondheid was ook een half miljoen gemoeid, terwijl de bouw van het nieuwe modeme gemeentehuis een investering van 2.300.000, - vroeg. Met deze vele miljoenen zijn bij zonder nuttige werken uitgevoerd en is veel tot stand gebracht. Op uit voering wachten nog het sanerings plan Markt in Kaatsheuvel, 'n GSW recreatieweg, verbetering sportcom plex Uno Animo, sporthal in Kaats heuvel 'en sportzaal in Loon op Zand, uitbreiding gebouw openbare werken, herstel Mgr Völkerstraat, de bouw van het gemeenschapshuis De Werft, de bouw van het bejaardencentrum De Venloene en de bouw van 46 be jaardenwoningen, 70 keuzewoningen in Kaatsheuvel en 20 keuzewoningen in Loon op Zand. Als deze plannen (totaal ruim 13 miljoen) zijn verwe zenlijkt zal van het verlanglijstje van de bevolking en het gemeentebestuur niet zo veel meer over zijn. WAALWIJK - De gymnastiek vereniging „Kunst en Kracht" uit Waalwijk gaat dit weekeinde op grootse wijze het 50-jarig bestaan vieren. Middelpunt daarbij zal zeker de heer Jac. van Mierlo zijn, die een van de oprichters is en tevens een halve eeuw voorzitter is. 'Gouden voorzitter' Jac. v. Mierlo wordt vrijdagavond in de zaal van café 't Vosje gehuldigd. 'Ook Har monie St. Jan - waarvan de heer Van Mierlo ook voorzitter is - komt een serenade brengen. De officiële receptie is op zaterdag 8 februari van 3 tot 5 uur, eveneens in 't Vosje. Zaterdagavond is er in de Taxandria Sporthal een jubileumwedstrijd waar aan 8 gymnastiekverenigingen met hun beste krachten hebben ingeschre ven. Voor de aspirantleden van 8 tot en met 13 jaar is er zondag 9 februari een feestmiddag in 't Gemeenschaps huis. Op zaterdag 15 februari wor den hier de allerkleinsten verwacht voor een kinderfeest. Het jubileum programma wordt besloten op zater dag 15 febr. om 8 uur met een jubi leum-uitvoering van Kunst en Kracht in de Taxandria-sporthal. i i i i O (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Nederlands grootste schoenfabriek, de N.V. Bloch Stibbe gaat in een deel van haar bedrijfsgebouwen in Waalwijk de pro- duktie van Esconyl, een nylon vilttapijt ter hand nemen. De direktie heeft hiertoe besloten om de economische basis van het concern aanzienlijk te verbreden. De produktie van schoenen blijft het hoofdartikel binnen het verband van Bloch Stibbe. In het bedrijf in Waalwijk worden dagelijks 6 tot 8000 paar dames-, meisjes- en kinderschoenen geproduceerd. Alleen al voor de schoenfabriek zoekt Bloch Stibbe momenteel zo'n 200 krach ten. Voor de tapijtfabricage zullen in de toekomst ook enkele honderden werknemers nodig zijn. Door centralisatie van de produktie-afdelingen naar de eerste etage is in de onderbouw van het bedrijf een enorme hal vrijgekomen waarin de tapijtfabriek zal worden ondergebracht. Bloch Stibbe heeft behalve in Waalwijk ook een bedrijf in Den Bosch waar dagelijks zo'n 10.000 paar pantoffels en zomerschoeisel wordt ge maakt. Daarnaast is er een stikkerij-af deling en magazijn in Drunen. Van de totale produktie wordt 60% geëxporteerd naar onder andere Duitsland, België, Scandinavië, Engeland en Rusland, welk laatste land een belang rijke afnemer is. Het bedrijf beschikt, zoals president-direkteur D. Stibbe vertelde, over een overgevulde orderportefeuille. Meer nieuws over deze belangrijke uitbreiding vindt u elders in dit blad. Nog altijd heerst bij de wetgever in ons land de totaal verkeerde en inmiddels volkomen verouderde op vatting, dat hij die een auto heeft in financieel opzicht tot de top van on ze bevolking behoort. Dat was mis schien heel vroeger zo, toen het be zit van een auto inderdaad een be wijs was, dat men zich bijzonder goed financieel kon roeren, maar in onze moderne tijd is dat beslist niet meer het geval en is de auto toch echt meer een vervoermiddel geworden waarvan niet alleen de bovenlaag van de bevolking gebruik maakt. Om dan nog maar niet te spreken van de geweldige denkfout die de overheid maakt, door te denken dat het grootste deel van de auto's in ons land ook nog wordt gehouden voor genoegen. Doordat de overheid zo verkeerd denkt, meent zij steeds weer een aan slag op de autobezitters en autorij ders te kunnen plegen, wanneer de overheid om de een of andere reden meer geld nodig heeft. Als dat het geval is, wel dan moet het geld dus gehaald worden daar waar het is en volgens het volkomen verouderde recept is dat bij de rijkaards die een auto hebben. Dan wordt de accijns op benzine weer verhoogd, dan gaat de motorrijtuigenbelasting weer eens fors omhoog. Steeds weer zijn het de automobi listen die het kind van de rekening zijn. Af en toe zijn de maatregelen die de overheid neemt gewoon lach wekkend. Omdat de Eerste Kamer de voorgenomen huurbelasting die door de Tweede Kamer al was geaccep teerd, afstemde, moest er een com pensatie worden gevonden voor de vele miljoenen die daardoor niet in de staatskas zouden vloeien en men verhaalde het maar weer eens op de automobilist, want die is toch zo'n prachtige melkkoe. Volgens de heer J. L. Lang, voorzitter van de RAI gaat de Nederlandse automobilist in het jaar 1969 niet minder dan 2,5 miljard gulden aan de fiscus betalen. Dat is toch wel een enorm bedrag 1 Alleen al aan accijns en BTW op de benzine zullen we ruim 1,5 miljard gulden betalen. Verder nog zo'n 560 miljoen gulden aan bijzondere ge- bruiksbelasting en de daarbij beho rende BTW en dan nog eens onge veer 580 miljoen aan motorrijtuigen belasting. Alles bij elkaar een formi dabel bedrag. BS nv Bloch Stibbe

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1