wAAlwtjkSG en UnqstRAAtse couRant Begroting Drunen sluitend met post onvoorzien van f 142.748- 1è u m m PAARDENPRAAT Enorme belangstelling op Utrechtse hengstenshow Sprang-Capelle DIT JAAR INVESTERINGSPROGRAMMA VAN ZEVEN MILJOEN GULDEN tot f 216.730.- VAN MIL BONBONS Banketbakkerij van Mil Subsidies liepen op Personeelskosten L++ .«MP»!1 PRISMA 1) 100% waterdicht - incabloc - Plat model - edels taal 125.- PRISMA^dameshorloge 2) incabloc -100% waterdicht dos óók bestand tegen (nat) huishoudelijk luw PRISMA horloge? Subsidies VALENTIJNDAG 14 FEBRUARI doktersdienst Muziekavond in Waspik door leer lingen van de Muziekschool DONDERDAGAVOND 6 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 11 De Echo v&n het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1669687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" In de vrijdag gehouden algemene raadsvergadering werd de begroting over 1969 aangeboden. Dit voornaamste stuk van het gehele jaar dat aan de raad wordt voorgelegd - de begroting vormt immers de basis van het gehele beleid - ziet er voor Drunen gunstig uit. De begroting is namelijk sluitend met een bedrag onvoorzien van 142.748, - In de nota van aanbieding wordt dan ook gesproken van een gunstige budgettaire positie, maar wel wordt gewezen op de moeilijkheden op het gebied van de in vesteringen welke ieder jaar groter worden. Door moeilijkheden op de kapitaalmarkt zullen minder urgente objecten moeten worden uitgesteld. De geplande objecten voor 1969 zijn: Het bouwrijp maken van gronden in bestemmingsplannen, bouw lage re school in Vennen-Oost, verbre ding d'Oultremontweg. Objecten waarvoor in 1969 mogelijk de raad de nodige credieten worden ge vraagd: aankoop gronden in be stemmingsplannen, bocht Kastanje laan, parkeerhavens Pr. Bernhard- straat, uitbreiding gasnet, uitbrei dingen kampeercentrum, bouw la gere school te Elshout, bouw kleu terschool in West II, bouw kleuter school in Vennen-Oost, bouw pro- testants-christelij ke kleuterschool. Reeds door de raad ter beschik king gesteld credieten voor nog in 1969 te verwerken bedragen: ver bouwing Hoge Braken f 160.000,-, fietspad Duinrand f 18.000,-. Objecten waarvoor in 1969 mogelijk de raad de nodige credieten worden gevraagd: sporthal f 855.000; straat verlichting f 200.060; riolering Klei- nestraat-Eindstraat f 513.000; sane ringen f 100.000; reconstructie ge deelte Duinweg f 100.600; fietspad Lipsstraat f 100.000. Werken die in 1969 zullen worden voorbereid: zuiveringsinstallatie, ri olering Elshout, riolering Grote- straat-Bosscheweg, aanleg centrale j begraafplaats. Het totaal geïnvesteerde kapitaal per 1 januari was f 21.873.700,-. Hiervan lag ruim 4 miljoen gulden in de onrendabele sector. De per soneelskosten ondergingen tegen over 1963 ook een enorme stijging. Onderstaand overzicht geeft hier- van een duidelijk beeld van: jaar gemeente gemeente secretarie bedrijven 1963 162.045,64 225.140,37 1964 194.274,57 252.291,26 1965 227.450,06 313.692,75 1966 240.654,60 386.222,35 1967 294.400,79 484.984,09 1968 342.988,87 561.646,64 1969 360.781,61 643.177,32 STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK ouuoiumo lucgcu 1X1 v au aanbieding veel aandacht. Het be leid van het college is erop gericht dat binnen de financiële mogelijk heden van de gemeente getracht wordt de doeleinden van de vereni gingen, werkzaam in de gemeente, zo krachtig mogelijk te ondersteu nen. De subsidie welke de gemeen te verstrekt behoren evenwel een aanvullend karakter te houden. De instellingen en verenigingen mo gen niet verwachten, dat de ge meente tekorten kan dekken. Het totaal der verleende subsidies steeg als volgt: 1963 f 73.540,50 1964 f 83.891,— 1965 f 112.013,96 1966 f 119.298,80 1967 f 135.136,30 1968 f 188.481,— 1969 f 216.736,27 Dit zijn de totalen der directe subsidies. De gemeente verleent hiernaast nog indirecte subsidies in de vorm van het beschikbaar stel len van sportvelden, accomodates, spelmateriaal, waarvoor geen of slechts geringe vergoedingen wor den gevraagd. Ten aanzien van enkele subsidies kan nog het volgende als toelich ting dienen. De subsidies voor het jeugdwerk en de jeugdsport hebben een verdere verbetering ondergaan. Vele subsidies, vooral betrekking hebbende op de verenigingen welke hun aktiviteiten strikt beperken tot de gemeente, zijn aanzienlijk ver hoogd, zoals b.v. voor de jeugdsport en het jeugdwerk, zulks in nauw overleg met de jeugdraad en de sportraad. Ook voor de stichting bibliotheek-leeszaal werd een aan zienlijk hoger bedrag geraamd. De bedrijven geven in de nota van aanbieding de volgende cijfers. GEMEENTEWERKEN De kosten van derden zijn 10% hoger geraamd. B. en w. menen, dat hiermede een bevredigend peil der bestedingen is verkregen. De verschillen tussen 1968 en 1969 zijn als volgt: Personeelskosten, sociale lasten en overige personeelskosten in 1968: 561.646,64, in 1969: 652.829,82; kos ten van derden in 1968: 222.772,56, in 1969: 246.977,56; kapitaalslasten in 1968: 35.097,68, in 1969: 42.386,28. GASBEDRIJF De begroting vertoont een winst van f 14.853,62. De omzet is voor 1969 644.000 m3 hoger geraamd dan voor 1968. De ombouwkosten op aardgas bedroegen f 262.000,-. Hier van is f 81.000,- gedekt door 'n bij drage van de gasunie. Aan het ein de van 1968 was op de ombouwkos ten nog af te schrijven f 122.006, In 1969 zal hiervan f 32.000,ge- - 't Rijksstudietoelagensysteem van beurzen en renteloze voorschotten wordt afgeschaft, als de plannen van de commissie - Andriessen doorgang vinden. Daarvoor in de plaats komt een stelsel, waarbij de studenten per jaar 6.000, gul den bij het rijk kunnen lenen te gen een rente van 5 percent. In dit bedrag is 1500,- gulden aan collegegeld begrepen. - Partijen uit de Tweede Kamer willen dat de investerings-aftrek blijft bestaan en dat de zwakke industriegebieden worden gehol pen. - Bij een overval op een hulppost- kantoor in Eindhoven is 28.000 gestolen en werd op de posthou der en zijn vrouw geschoten. - De nylonkousenfabriek Danlon te Eindhoven heeft 150 Joegoslavi sche meisjes te werk gesteld. - De kruidendokter v. d. M. is ver oordeeld tot 2 weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en 2 x f 500 boete. dekt worden. Het bedrijf heeft zich gunstig ontwikkeld. WONINGBEDRIJF In exploitatie zijn 554 woningen. De boekwaarde der aktiva bedroeg op 1 juli 1968 f 9.937.176,53. Het be drijf beschikt over een risicoreserve per 1 juli 1968, groot f 250.000, waaraan in het exploitatie jaar 1968/ 1969 f 51.158,93 zal worden toege voegd. GRONDBEDRIJF Dit bedrijf werd in 1966 opgericht De boekwaarde der bezittingen be draagt op 1 januari 1969 f 3.603.500,- De aangeboden begroting zal in de volgende raadsvergadering, eind februari, worden behandeld. dè dag der vriendschap fijn om te geven, héérlijk om te ontvangen Het afgelopen weekend was te Utrecht voorbestemd voor paarden- minnend Nederland. Enorme grote belangstelling bestond hiervoor, ook van zeer vele buitenlanders, hetgeen begrijpelijk is, daar deze hengstenshow de grootste in Europa is. Niet minder dan zeven paar denrassen werden hier vrijdag en zaterdag aan een strenge deskundi ge beoordeling getoetst. Het leeuwenaandeel werd ingenomen door de V.L.N.-hengsten, de hengsten dus van de Nederlandse warmbloedfok kerij. Daarnaast waren er hengsten van de volgende rassen: New Fo rest, Yslandse pony, Appaloosa, Hackney, Arabier en Engelse volbloed. Zoals hier in Utrecht dan ook te zien was, is de fokleiding een zeer goede weg ingeslagen. De hengsten die voor het sportregister zijn goed gekeurd, voeren van vaderszijde in hoofdzaak Engelse volbloed en van moederszijde in hoofdzaak het Gel ders type. Ruim 60 stuks 3-jarige hengsten werden voor het sportre gister aangeboden, waarvan er 7 stuks definitief werden goedge keurd, terwijl 1 voor dekkking. Wat deze hengsten betreft, kunnen we zeggen dat zij stuk voor stuk niet alleen het goede rijpaardtype, maar ook de goede rijgangen bezitten. De nieuwe oogst voor de V.L.N. was dan 25 stuks. Een 3-jarige sportregister-hengst, fokker Wiersema te Emimeloord en mede-eigenaar L. J. P. Trommelen te Dongen, Hyperion genaamd, werd werd aan de kop geplaatst en blijft in Brabant; is aangekocht door W. v. d. Bosch en Zn. te St. Oedenrode. Een hengst met zeer goede bloed- voering. Van de oudere sportregis- terhengsten werden er 18 getoond die in kwaliteitsvolgorde werden geplaatst zonder priemering, dus onderscheidenlijk niet in eerste, eventueel tweede premie. Hiervan werd als 13de geplaatst de hengst Frappant, van Franse afkomst, van W. v. d. Brand te Haarsteeg. Als 7e stond Doruto, een Duitse import, van v. d. Bosch vn.; als 9e Graniet, eig. Adr. Jespers, Oosteind; als 14e Graveur, van Snoek te Almkerk en als 18e Faunus, eig. Jac. Wilborts te Reijen. De landbouwrijpaardhengsten, die van 't sportregister, alsook de vol- bloedhengsten, werden op de twee de dag onder het zadel getoond. De New Forest hengsten waren ook in grote getale aanwezig en waarvoor uiteraard ook zeer grote belangstel ling bestond. De IJslandse pony- Bij de Nederlandse warmbloed fokkerij heeft in de laatste jaren 'n zeer grote ombuiging plaats gehad in het type. Had voor 20 jaren te rug het Gronings type de overhand tegenover het Gelderse type, voor het dekseizoen 1969 werden geen hengsten meer aangeboden van het Gronings type. Door de tijdsomstan digheden is er geen vraag meer naar dit type. De warmbloedfokkerij gaat zich toeleggen op een Neder lands rijpaard. Sinds enkele jaren heeft de V.L.N. (Vereniging tot be vordering van de Landbouwtuig- paardfokkerij in Nederland) een apart register aangelegd, het zgn. sportregister, waarin worden gere gistreerd paarden met meer bloed, zoals dat in de paardenwereld ge noemd wordt (we komen hier nog een keer op terug). Van het Gelders type werden 69 3-jarige hengsten aangeboden; hier van werden er na een tweede be zichtiging 13 in het stamboek inge schreven, terwijl er 4 voor dekking werden goedgekeurd. Hiervan wa ren er 3 van het type tuigpaard, 7 van het veelzijdigheidstype en 7 7 van het type rijpaard. Deze heng sten hebben een V.L.N. bloedvoe- ring. De grote ombuiging valt bij het sportregister, waaruit het Neder landse rijpaard geboren wordt. We schrijven „geboren wordt", daar deze fokkerij nog in de kinderschoe nen staat. Zoals op deze keuring te hengsten werden naast de voort brenging aan de hand ook onder de zadel getoond met hun speciale gangen, als de telgang en de tölt- gang. Voor velen van de belangstellen den was de vertoning van de Appa- loosa-hengsten. Zij vallen op door hun aparte kleur, n.l. zwarte, ook zwartomzoomde, vlekken op 'n wit te ondergrond, terwijl deze beha ring niet voorkomt op de voorhand van 't paard en dikwijls niet op de benen. Het is naar onze begrip pen een nog al zwaar gebouwd paard met een zwaar hoofd. De vloeiende lijn ontbreekt. Voor keur- liefhebbers een apart paard. De bekende Arabier was ook in grote getale aanwezig. In totaal waren 32 hengsten in de catalogus opgageven. Er wordt gezegd dat er geen enkel paardenras bestaat, of er zit van oudsher Arabisch bloed in. Deze hoog in het bloed staande paarden staan bekend door hun hardheid in de benen en hun uit houdingsvermogen. Een 20-tal Hackneyhengsten kwa men voor de jury, onderverdeeld in grote en kleine maat. Dit paarden ras staat bekend door haar grijpen de en zeer hoog opgaande gangen. Kampioen werd de grote-maats hengst Brown's Liberty Light, ge fokt door Dr. Otjens te 's-Herto- genbosch en eigendom van A. Hak te Barendrecht. Reserve-kampioen werd de kleine-maats hengst Hurst- wood Oliver van B. v. d. Touw uit Den Haag. Deze laatste werd op de Utrechtse paardendagen verleden jaar kampioen aangespannen. Hij heeft formidabele hoge en grijpen de gangen. De volbloedhengsten, die een goedkeuring hebben om V.L.N.- merriën te dekken, werden onder den zadel voorgebracht. Velen van deze hengsten hebben zowel in Ne derland als in het buitenland een carrière opgebouwd op korte en lange afstand, of voor de hunter- fokkerij. Verschillenden hebben dan ook een goedkeuringsbrevet van N.D.R. (Ned. Draf- en Ren sport). Zij worden dan ook geschikt geacht voor het fokken van paar den op de baan. Om op het sportregister van de V.L.N. terug te komen, dat de Ne derlandse fokkers hiervoor grote belangstelling hebben en dat er reeds met de fokkerij van een goed rijpaard successen zijn geboekt, bleek wel uit de publieke verkoop van 3- en 4-jarige hengsten, die net niet 't goedkeuringscertificaat kon den bemachtigen. Onder de hamer kwamen 23 van deze paarden, die gemiddeld 3340,opbrachten, 't Laagste bod was 2300,Twee stuks gingen af voor 6000,ter wijl er nog één voor een bod van 6200,niet afging. Hieruit moge wel blijken de kwaliteit van het Nederlandse rijpaard, al staat deze fokkerij dan nog in de kinderschoe nen. Was het bezoek de eerste dag niet zo groot, zaterdag werden rond 6000 bezoekers genoteerd. Zaterdagmiddag vanaf 12 uur en zondag zal de doktersdienst worden waargenomen door Dr. van Tuyn, Vossenbergselaan 21 te Kaatsheuvel tel. 04167-2606. KERKDIENSTEN Zondag 9 februari 1969. Ned. Herv. Kerk, Sprang 9.30 uur en 2.30 uur: Ds. G. Wursten Ger. Kerk Sprang: 9.30 en 4.3o uur: Ds. R. de Vries uit Katwijk a. Zee. Ned. Herv. Kerk, Capelle: 9.30 uur en 2.30 uur: Ds. Assenberg uit Vee- nendaal. Ger. Kerk, Capelle: 9.30 en 3.00 uur Ds. G. van Duinen uit Den Haag, Ned. Herv. Kerk, Zuid. Holl. Dijk. 9.30 en 2.30 uur Ds. J. Vroeginde- wey uit Harskamp. Ger. Gemeente, Julianalaan: 9.30 en 3.60 uur: leesdienst. BEGRAFENIS W. CHABOT Dinsdagmiddag werd op de alge mene begraafplaats in de Heistraat het stoffelijk overschot ter aarde besteld van W. Chabot, welke vrij dag j.l. op de leeftijd van 68 jaar was overleden. Wijlen de heer Cha bot was een bekende persoonlijk heid in het verenigingsleven in Vrij hoeve waar hij was geboren en al tijd heeft gewoond. In de aula werd de rauwdienst geleid door Ds. G. Wursten, Ned. Herv. predikant in Sprang, welke zijn gehoor bepaalde bij het Schriftgedeelte uit Efeze 4. Namens het. verenigingsleven sprak wethouder Jac. Vos een woord ter gedachtenis, waarbij spreker wees on de belangriike plaats die wijlen Chabot in het verenigingsleven in nam. Bijna 50 jaren was hij werkend lid van het fanfarecorps Sirena Zo- lanc God hem adem gaf heeft hij geblazen. De leerlingen werden destijds door de vader van de over ledene aan de schoenmakersstoel de eerste beginselen bijgebracht van de kunst van musiceren. In die moeilijke jaren werd alles gedaan om Sirena in stand te houden, het was een hechte dorpsgemeenschap. Ook de oranjevereniging diende de overledene vele jaren als bestuurs lid-penningmeester. Nooit deed men vergeefs 'n beroep op hem, niettegenstaande zijn bro ze lichaam wilde hij altijd de hel pende hand bieden. Met dankbaar heid zullen wij zijn werk en zijn vriendschap blijven gedenken. De wethouder wenste de familie Cha bot in deze droeve dagen Gods na- büheid toe Nadat het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde was toever trouwd, verlieten de vele belang stellenden de begraafplaats. GESLAAGDE BAZAR De verkoopavonden, tevens bazar, die vorige week vrijdag en zater dag werden gehouden in het jeugd- gebouw achter de Ger. Kerk in de Heistraat en die was georganiseerd door de vrouwenvereniging dezer kerk zijn een succes geworden Zo wel vrijdag- als zaterdagavond was er veel belangstelling, en werd er druk gebruik gemaakt om aan de diverse attracties deel te nemen, en menigeen kon dan ook met een prachtig verworven prijs huiswaarts keren. De baten van deze bazar zijn bestemd voor uitbreiding van het jeugdgebouw. WINTERSERIE A.s. zaterdagmiddag wordt er weer een winterserie-wandeltocht gehou den welke wordt georganiseerd door de wandelsportvereniging "Er op uit" en waarvan de start zal plaats hebben tussen 1 en 2 uur vanuit café W. Kuis in de Raadhuisstraat. KOLLEKTE DRAAGT ELKANDERS LASTEN In de week van 10 tot 16 februari zal in onze gemeente een huis-aan- huis kollekte worden gehouden voor Draagt Elkanders Lasten, het sociaal fonds van de christelijke vakbeweging. Dit jaar heeft de in zameling een bijzonder karakter daar in juli a.s. het CNV 60 jaar bestaat. De kollekte maakt een be langrijk deel uit van de jubileum- aktie die zal worden gevoerd on der het motto: "Zestig jaar christe lijke vakbeweging om u te die nen". Instellingen als het fonds DEL blijven ondanks de invoering van de Algemene Bijstandswet en aller lei andere regelingen en voorzie ningen onmisbaar. Altijd weer zijn er nog gezinnen die tussen wal en schip dreigen te raken, wanneer zij door ernstige moeilijkheden wor den getroffen. In die gevallen, en dat zijn er enkele duizenden per jaar verleent het fonds financiële hulp. Het fonds beschikt ook over een staf van maatschappelijk werk sters, die gezinnen in nood terzijde staan bij het zoeken naar een op lossing voor hun moeilijkheden. Daarnaast dient DEL vele gezin nen die in moeilijkheden verkeren van raad en hulp. In veel gevallen heeft de inschakeling van deskun dige medewerkers vele malen gun stige resultaten opgeleverd aan ge zinnen waar bijstand aan moest worden verleend. Al het werk dat door het DEL wordt verricht in het algemeen belang, wordt zonder overheidssubsidie verricht. Openba ren koliekten zijn nog steeds één der belangrijkste bronnen van in komsten van het fond DEL. LEDENVERGADERING SCHOOLVERENIGING Op donderdag 13 februari a.s. wordt des avonds om 8 uur in het Herv. Jeugdcentrum in Sprang een leden vergadering gehouden van de ver eniging voor Christelijk volksonder wijs. De agenda vermeldt o.a. ope ning, notulen vorige vergadering, jaarverslag secretaris, jaarverslag penningmeester, bestuursverkiezing waarvoor aftredend en herkiesbaar zijn de heren A. J. Kuysten en H. Quirijns. Voorts zal worden behandeld: aan vulling bestuursleden, vaststelling contributie, bespreking over 'n geld- inzamelingsaktie ter gelegenheid van de opening van de nieuwe school, alsmede bespreking over de naamgeving van de nieuwe school. BURGERLIJKE STAND Geboren: Carlo Hendrikus Willem zv K P van Suylekom en G J van Vuur en; Elly Johanne dv E N'ieu- wenhuizen en C E van Dongen; Francisca Maria Johanna dv J H Werther en M J G van Gelder; Adrianus Wilhelmus Maria dv E S Döbler en G A E van Gompel; Ma ria Anna Johanna dv A Hartman en B P van Tilborgh. Huwelijksaangiften: K E Lindhout en M Èvertse; H Haver hals en P J Rozenbrand; J J Pruissers en A D M de Man; A L Pols en H A Ver steeg. Overleden: r Mandemakers 83 j. Ingekomen: J van Steenbergen ev Rietveld van Kerkwijk; J C Nieu- wenhuizen en gezin van Waalwijk; S C Geenen van Wageningen. Vertrokken: P van der Wiel wv Verduijn naar Wijk en Aalburg; A E van Beek naar Breda. In het gemeenschapshuis, Kerk straat 27 te Waspik, zal op vrijdag 7 februari a.s. om half 8 precies een grootse muziekavond worden gege ven door leerlingen van de Waalwijk- se muziekschool, afdeling Waspik en Waalwijk, leerlingen van de konink lijke harmonie 'Volksvlijt en Volks vermaak' Waspik en van de Fanfare 'Crescendo', de Chr. Muziekvereni ging van s-Gravenmoer Ongeveer 35 jongens en meisjes van -de A.M.Y.-klassen (algemene muzikale vorming) van Waspik zul len een aantal internationale volks liederen doen klinken. In het afwis selend programma zijn vervolgens ondergebracht 10 klarinetten van V. en V. en een viertal pistonnisten. Voor de pauze zal dan nog een ac- cordeonleerlinge uit Waalwijk optre den. In het tweede gedeelte van de avond komen na de AMV-klassen de 5 leerlingen van Crescendo (koperen blaasinstrumenten) aan 'bod, waarna het geheel wordt afgesloten door een zangeres, een pianist en een violist, allen meer gevorderde leerlingen uit Waalwijk. Deze avond is voor iedere belangstellende vrij toegankelijk.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9